Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Sobota 19 maja 2001  
    

Windows 2000 SP2 a kodeki DivX


Autor: Marecek | 21:40
Komentarzy (0)
Na divx-digest.com pojawiły się niepokojące informacje pochodzące od użytkowników Windowsa 2000, którzy zainstalowali najnowszy pakiet Service Pack 2. Okazuje się, że w niektórych konfiguracjach zachodzi jakiś nieoczekiwany zgrzyt, który uniemożliwia odtwarzanie filmów skompresowanych za pomocą kodeków DivX-a. Problem dotyczy Windows Media Player-a, który po załadowaniu filmu zamyka się bez podania żadnej informacji o błędzie. W takim wypadku pozostaje więc skorzystanie z jakiegoś innego odtwarzacza, który nie stanowi jedynie nakładki na WMP. Miejmy nadzieję, że błąd ten zostanie wyeliminowany w polskiej wersji Service Packa 2.

GetRight 4.5 Beta 6


Autor: Marecek | 21:28
Komentarzy (0)
Firma Headlight Software wypuściła kolejną beta-wersję popularnego programu ułatwiającego ściąganie softu z sieci - GetRight 4.5. Z nowości, które pojawiły się w edycji Beta 6 wymienić warto choćby poszerzoną obsługę systemu FileMirrors.com (program automatycznie wyszukuje listę dostępnych adresów, skąd ściągnąć można dany plik), pojawiła się też opcja "Verify", dzięki której łatwo sprawdzać można poprawność adresów plików znajdujących się na liście, zmianie uległo też okno konfiguracji programu. GetRight 4.5 Beta 6 waży około 1,9MB i ściągnąć go można stąd.

DVD Genie 4.0


Autor: DYD | 06:44
Komentarzy (0)
Panowie z Infomatrix.Com wypuścili nową wersję (4.00) swojego szlagierowego programu DVD Genie. W skrócie powiem, że Geniusz umożliwia łatwą zmianę parametrów najpopularniejszych odtwarzaczy DVD, takich jak np. PowerDVD, ATI DVD Player, XING Player czy Cinemaster. Dzięki Geniuszowi można zmienić ustawienia jakości grafiki, dźwięku lub rodzaj regionu. Dość obszerną listę nowości jaką wprowadza wersja 4.00 znajdziecie na tej stronie. Sam niewielki program można ściągnąć wprost ze strony pisho.net (300 KB) lub z naszego działu PLIKI.

Logitech WingMan Action Pad - premiera targów E3


Autor: DYD | 06:35
Komentarzy (0)
Los Angeles, Kalifornia (targi E3 - stanowisko 646, południowa hala) - 17 maja 2001, Logitech przedstawił najnowszy gamepad z rodziny WingMan - model Action Pad. Najnowsze urządzenie dla graczy będzie oferowane na całym świecie już w czerwcu. "Zaprojektowany dla każdego gracza i oraz każdego rodzaju gier, WingMan Action Pad przedstawia sobą olbrzymią funkcjonalność. W konstrukcji pada zastosowano nowoczesne materiały które wytrzymują uderzenia oraz odporne są na energiczne zmagania się gracza z grą. Pad wyposażony został również w bardzo dokładny mini joystick - a wszystko to w bardzo przystępnej cenie" - powiedział Ted Hoff, vice prezes oraz szef laboratorium urządzeń serii WingMan. "Za cenę poniżej 150 PLN dajemy graczom wybór którego już od dawna oczekiwali".

Logitech WingMan Action Pad daje użytkownikowi do wykorzystania 7 standardowo programowalnych przycisków, dwie cyfrowe mini przepustnice - wszystko to daje możliwość zaprogramowanie tych przycisków na 16 różnych kombinacji. Dodatkowo Action Pad posiada 8 kierunkowy cyfrowy przycisk oraz mini joystick którym operować można w pełnym zakresie 360 stopni. Wszystkie ter rozwiązania zostały tak dopasowane w urządzeniu, aby zarówno osoby o małych dłoniach, jak i dużych mogły dosięgnąć i wykorzystać wszystkie funkcje urządzenia. Action Pad został skonstruowany na bazie portu USB. Rozwiązanie takie pozwala na szybką instalacje urządzenia. Cena urządzenia nie jest jeszcze znana.

Xeon (Foster) 21 maja


Autor: Popeye | 06:19
Komentarzy (0)
Premiera procesora Xeon opartego na jądrze Foster ma nastąpić 21 maja, a więc już w ten poniedziałek. Na początku pojawią się wersje 1.4GHz, 1.5GHz, oraz 1.7GHz. Oczywiście chipset i860 zapewniający wsparcie dla nowych procesorów będzie miał swoją premierę tego samego dnia. Na początku premiera tego układu miała nastąpić 8 maja, lecz wykryto problemy związane z przesyłaniem pakietów elektrycznych, co mogło spowodować uszkodzenie procesora. Specjaliści ocenili, iż będą potrzebować dwóch tygodni na usunięcie usterki, stąd wzięła się data 21 maja i jak na razie nic nie zapowiada jej zmiany. Dla przypomnienia Foster różni się od zwykłego procesora P4 tym, że można go stosować w konfiguracjach dwuprocesorowych oraz przeznaczony jest dla gniazda Socket603.

NVmax 2.0 (Build 2089) Beta


Autor: Popeye | 06:11
Komentarzy (0)
NVmax jest małym programem, który pozwala tweakować każdą kartę NVIDII, która używa Detonatorów. Aplikacja ta pozwala zoptymalizować ustawienia dla DirectX, OpenGL oraz całego systemu. Oto zmiany, poprawki jakie wprowadzono do najnowszej wersji:
 • Funkcja upgradu sterowników została wyłączona na czas przeniesienia serwera NVmax, opcja ta powróci do użytku w wersji NVMax 2 (100).
 • Program jest teraz bardziej zintegrowany z systemem, nie wymaga własnego folderu i wspiera całkowicie opcję "multi user" w Windows NT4/2000.
 • Ta wersja ma dużo większą bazę danych dla sterowników w wersji 12.xx, co dodaje nowe możliwości ustawień.
 • Naprawiono błąd z alternate z buffer, zaszły także zmiany przy ustawieniach FSAA.
 • Zlikwidowane wiele drobniejszych błędów.
Najnowszą wersję programu można pobrać stąd (145 KB; update).

Nowy Radeon Tweaker


Autor: Popeye | 06:06
Komentarzy (0)
Dostępna jest już nowa, poprawiona wersja 1.1.8 (Development Release) wspaniałego programu Radeon Tweaker. Dla
przypomnienia aplikacja ta pomaga zoptymalizować ustawienia dla karty ATI Radeon w systemie Win9x. Oto zmiany w najnowszej wersji:
 • Przeorganizowano tabulator tcl&dvd.
 • Program czeka teraz 10 sekund przy okienku dialogowym tak/nie w zakładce overlocking.
 • Program jest teraz lepiej dopasowany do rozdzielczości 800x600.
 • Kilka innych kosmetycznych zmian.
 • Dodano 14 kluczy direct3d oraz 10 kluczy directdraw.
 • Dodano opcje dla kursora w win9x.
 • Dodano opcję "wyłącz ochronę pliku" w win2k/nt.
 • Pojawiła się zakładka "info" oraz "driver details".
 • Program zajmuje teraz mniej obszaru na dysku, a także mniej miejsca w pamięci operacyjnej.
 • Przy instalacji pojawia się pupurowo-czarne tło.
Aplikcje można pobrać z tego miejsca (1.21 MB).

PowerVR - nowe sterowniki


Autor: Popeye | 06:01
Komentarzy (0)
Ta wiadomość powinna ucieszyć wszystkich posiadaczy kart Kyro I oraz Kyro II. Otóż firma PowerVR wydała nową wersję referencyjnych sterowników. Dostępne są wersje pod systemy Win9x, WinME, Win2K oraz WinNT4. Sterowniki zostały opatrzone oznaczeniem 1.2 Build 7.103.

Pomoc dla modemu


Autor: Artwi | 05:53
(1)Komentarzy (1)
Osoby które znają angielski, a mają problemy z modemem mogą znaleźć pomoc na witrynie ModemHelp.Org. Są tu opisy krok po kroku instalacji modemu i ustawień Windows. Dostępne są drivery, polecenia inicjujące, porady tuningowe, linki do producentów, zestawy komend, lista dyskusyjna i wiele innych. Oprócz modemów opisane są alternatywy: DLS i połączenia szerokopasmowe.

Internet Explorer 5.x - poprawki


Autor: Artwi | 05:34
Komentarzy (0)
Microsoft poinformował o odkryciu dziur w zabezpieczeniu IE 5.01 i IE 5.5. Dziury umożliwiają: oszukanie weryfikacji SSL, udawanie innej strony internetowej oraz czytanie (ale nie zmienianie) plików na komputerze internauty. Lekarstwem są: Internet Explorer 5.01 Service Pack 2 oraz Internet Explorer 5.5 Service Pack 1 . Więcej na oficjalnej stronie Microsoftu.

 
Piątek 18 maja 2001

Internet taniej dzięki SLD?


Autor: Marecek | 22:58
Komentarzy (0)
Demonopolizacji rynku usług telekomunikacyjnych, ochrona konkurencji na tymże polu, obniżenie kosztów dostępu do Sieci, zlikwidowanie Ministerstwa Łączności i wprowadzenie do rządu na jego miejsce "fachowej i profesjonalnej kadry" specjalistów... to tylko niektóre z nowych obietnic, które dziś wypłynęły z ust koordynator Sojuszu Lewicy Demokratycznej do spraw łączności - Krzysztofa Baczyńskiego. Przedstawiciel SLD zapowiedział też, że po wygraniu wyborów dostęp do Internetu zapewniony zostanie każdej szkole w kraju. Wydaje mi się, że hasła te trafią na bardzo podatny grunt czułych na ciągły wzrost opłat polskich internautów, jednak wypadałoby zapytać jeszcze pana Baczyńskiego jakimi metodami zamierza je realizować i w jakich dziedzinach "dostępu" pojawi się obiecywana obniżka (bo jeżeli Internet będzie tańszy tylko dla szkół i uczelni, to te obietnice są dla przeciętnego, związanego z TPSA, domowego użytkownika w zasadzie nic nie warte).

Intel 845A dla Pentium 4


Autor: Kris | 12:58
Komentarzy (0)
Serwis Xbit Laboratories, powołując się na swoje źródła na Tajwanie zamieścił informację o tym, że chipset Intel 845A zostanie zaanonsowany na Computex'ie (początek czerwca), a pojawi się w produkcji w tym samym miesiącu (najpóźniej w lipcu). Chipset ma obsługiwać Pentium 4 Socket478 (teoretycznie również Socket423 czyli aktualne P4 ale raczej producenci płyt się na to nie zdecydują), 3GB SDRAM PC133, ATA100 (ICH2). Pozostaje jedno, ale chyba najważniejsze pytanie: Jaka będzie szybkość tego rozwiązania?

Recenzja trójwymiarowego wyświetlacza LCD


Autor: Artwi | 12:34
Komentarzy (0)
Toms's Hardware Guide przedstawił recenzję 15" wyświetlacza LCD umożliwiającego wyświetlanie obrazu przestrzennego bez użycia specjalnych okularów. Cudo to jest dostępne dla osób mających w budżecie na taką zabawkę 1699$. Oglądanie wymaga trzymania głowy w odpowiednim ustawieniu względem wyświetlacza (istnieje pewna swoboda ruchu). Pozycjonowanie głowy ułatwia czerwona plamka pojawiająca się w prawym dolnym rogu ekranu gdy pozycjonowanie jest nieprawidłowe. DTI 2015XLs dostarcza ostrego, czystego i wolnego od bólu głowy oraz okularów obrazu 3D. Wyświetlacz nie nadaje się do prezentacji (efekt nie jest widoczny z odległości większej niż wyciągnięta ręka). Dla kogo przeznaczone jest takie urządzenie? Chyba nie dla graczy (cena!), ale specjaliści potrzebujący trójwymiarowych wizualizacji powinni docenić ten produkt (jako drugi monitor - z uwagi na wymiary nie nadaje się na podstawowy). Nie ma wątpliwości że to pionierskie urządzenie otwiera nową erę na drodze uzyskania powszechnie dostępnych wyświetlaczy 3D.

Dane techniczne Modelu 2015XLS:
 • Rozmiar: 15.0"
 • Rozmiar wyświetlany: 12"x9"
 • Typ wyświetlacza: TFT LCD
 • wybierane przez użytkownika formaty 3D: Frame Sequential, Side-by-Side (left/right), Field Sequential (row interleaved), Top-and-Bottom (over/under)
 • Wejścia: Analogowe RGB, 15-pin RS-232, 9-pin do sterowania przez komputer, opcjonalnie wejście video
 • Rozmiar plamki: 0.297 mm x 0.297 mm
 • Podświetlanie: CCFL edgelight system
 • Kontrast: 200:1 minimum, typowo 300:1
 • Akcesoria: kable i zasilacz AC, kable VGA, RS-232, plyta CD ze sterownikami i oprogramowaniem, podręcznik
 • Rozmiary: 363 x 383.9 x 170 mm
 • Zasilanie: 12V/3.5A, 100-220 V, 23W maks.

Zestawienie kart GeForce 3


Autor: Artwi | 10:15
Komentarzy (0)
SytemLogic.net prezentuje zestawienie następujących kart GeForce 3: NVIDIA GeForce 3, Hercules 3D Prophet III, Microstar Starforce 822, Asus V8200, Elsa Gladiac 920, Leadtek Winfast GeForce 3 TD, Gigabyte GA-GF3000DF, AbsoluteMM GeForce 3, Visiontek GeForce 3, OCZ Titan3 GeForce 3. Niestety nie są to testy lecz tylko zestawienie specyfikacji, linków do producentów, notatek prasowych, recenzji, zdjęć kart, pudełek i w niektórych przypadkach ceny. Warto tam zaglądnąć aby mieć orientację jak karty są wyposażone i czego się można po nich spodziewać, tym bardziej że autorzy obiecują aktualizację strony o nowe informacje i modele.

Oficjalna strona gry Return to Castle Wolfenstein


Autor: MARC | 09:57
Komentarzy (0)
id i Activision otworzyły oficjalna stronę gry Return to Castle Wolfenstein. Jest to długo oczekiwana kontynuacja gry Wolfenstein 3D. Na tej stronie znajdziemy nieco screenów z gry (jeden dostępny u nas lokalnie), ale również podkład historyczny i informacje o potencjalnych przeciwnikach. Ponownie przyjdzie nam się wcielić w role pana Blaskowitz'a, ale tym razem będziemy oglądać świat dzięki mocnemu silnikowi graficznemu z gry Quake III Arena, co powinno zapewnić znacznie lepsze wrażenia estetyczne, niż w pierwowzorze.

Sterowniki NVIDII do Linuxa


Autor: MARC | 09:46
Komentarzy (0)
Jest już dostępna wersja 1.0-1251 sterowników pod Linuxa dla kart graficznych Nvidii. Niektóre zmiany, które w nich wprowadzono to:
 • Wstępne wspomaganie GeForce 2 Go
 • Dodane wspomaganie dla GeForce 3 pod OpenGL wraz z rozszerzeniami GLX
 • oprawiono błędy dla konfiguracji wieloprocesorowych
 • Dodano obsługę wyjścia TV
 • Nowe algorytmy alokowania pamięci dla trybów 2D
 • Poprawiono X-Video dla trybu TwinView
 • Poprawiono wsparcie dla AGP w systemach z 1 GB lub więcej pamięci
Dokumentacja do tych sterowników jest tutaj, a same sterowniki można znaleźć w tym miejscu.

Polskie płyty SONO w Incom


Autor: DYD | 00:28
Komentarzy (0)
INCOM został pierwszym oficjalnym dystrybutorem SONO, firmy która otworzyła w naszym kraju nowoczesną fabrykę produkującą podzespoły komputerowe. W ofercie INCOM dostępne są już dwie płyty główne, które jako pierwsze zdobywają rynek. Są to przeznaczone dla procesorów AMD płyty: SONO VK2208 oparta na chipsecie VIA KT133 oraz SONO VK2208A na VIA KT133A. Sugerowane ceny brutto dla klienta końcowego to dla SONO VK2208 - 414 zł a dla SONO VK2208A - 469 zł. Obie płyty posiadają polską instrukcję.

ATI Fliper w Nintendo Gamecube


Autor: Anitka | 00:25
Komentarzy (0)
Na trwających właśnie targach E3, firma ATI przedstawiła swój najnowszy układ pod nazwą Fliper, przeznaczony dla konsoli Nintendo Gamecube. Fliper jest konstrukcją zintegrowaną i zawiera układ obsługi grafiki 2D i 3D, DSP do obsługi dźwięku oraz obsługę CPU, pamięci, joysticka, dysku optycznego, karty flash i modemu, a także wbudowany frame buffer dla procesora graficznego. ATI niestety nie ujawnił szczegółów technicznych dotyczących ich najnowszego produktu. Przedstawiciele Nintendo twierdzą, że dzięki Fliperowi ich konsola będzie najszybszą dostępną na rynku. Jest to jak wiadomo kwestia dość dyskusyjna, gdyż nie da się bezpośrednio porównać całkowicie różnych systemów. Gamecube ma się pojawić w Japonii już we wrześniu natomiast Ameryka Północna będzie musiała poczekać do listopada. Szykuje się więc starcie gigantów ATI - nVidia (MS X-box), które może zadecydować o przyszłości ATI na rynku PC. Jeśli Fliper spełni pokładane w nim przez Nintendo nadzieje to przy właściwej akcji promocyjnej może odbić część rynku nVidii.

OpenSource vs. Microsoft


Autor: Anitka | 00:19
Komentarzy (0)
Mamy dalszy ciąg walki Microsoftu z ruchem OpenSource. Jak wiadomo Microsoft wypowiadał się dość niepochlebnie o samej idei OpenSource, zarzucając jej hamowanie innowacyjności i rozwoju oprogramowania. Tym razem odpowiedź nadeszła od zwolenników wolnego oprogramowania. Wyczytać z niej można m.in. że GPL stanowi zagrożenie dla strategii, której używa Microsoft dla utrzymania swego monopolu. Pod tym stwierdzeniem podpisało się wielu znanych ruchu OpenSource a wśród nich Linus Torvalds (twórca Linuxa), współzałożyciel Red Hat'a Bob Young, CEO VA Linux Systems Larry Augustin, Tim O'Reilly i guru fundacji Free Software Foundation Richard Stallman. Microsoft twierdzi też, że wolne oprogramowanie jest powodem niekompatybilności. Jednak jak twierdzą podpisani to właśnie firma pana G. jest prawdziwym źródłem problemów. Twierdzą oni, że MS specjalnie tworzy nowe wersje, które nie są kompatybilne z poprzednimi, aby wymusić na użytkownikach upgrade oprogramowania. Zapowiada się więc naprawdę ostra dyskusja. Najdziwniejsze są natomiast ostatnie posunięcia Microsoftu, które mogą tylko zwiększyć liczbę użytkowników produktów OpenSource. Chodzi głównie o plany wprowadzenia abonamentu na oprogramowanie - czyli traktowanie programów jak usług, oraz coraz lepsze zabezpieczenia Windows XP.

3xVideo z targów E3, w tym Duke Nukem Forever!


Autor: DYD | 00:14
Komentarzy (0)
Serwis CNNfn - the financial network przygotował raport specjalny z największych na świecie targów gier komputerowych E3 (Electronic Entertainment Expo) odbywających się w Los Angeles w dniach 17 - 19 maja. Ów raport nie jest bogaty w treści (praktycznie nie ma ich wcale), jednak zawiera trzy ciekawostki w postaci fragmentów video z gier prezentowanych na targach. Na relacje złożyły się: Halo (Xbox), Aliens vs. Predator 2 (PC) oraz Duke Nukem Forever (PC). Jakość video nie jest najlepsza, ale warto zobaczyć Mistrza Duke'a znów w akcji ...

Użyteczny wirus?


Autor: Anitka | 00:11
Komentarzy (0)
W środę odkryto kolejnego robaka internetowego działającego w systemie Linux. Ten wirus jest jednak inny od dotychczasowych. Mianowicie jest to rodzaj patcha. Znajdując na serwerze innego robaka pod nazwą 1i0n zamyka on wszystkie backdoory pootwierane przez niego poprawiając bezpieczeństwo systemu. Jak twierdzą eksperci robak nie działa jednak na wszystkich systemach opartych na Linuxie ze względu na niekompatybilności skryptów pomiędzy nimi. Skrypt działa w ten sposób, że szuka komputerów z otwartym portem 10008, na którym nasłuchuje 1i0n, następnie infekuje komputer, zamyka port i szuka kolejnych komputerów.

Wydaje się więc, że jest to pierwszy wirus, który nie dość, że nie powoduje zniszczeń to jeszcze pomaga w zabezpieczeniu systemu. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z takiego stanu rzeczy. Niektórzy administratorzy nie lubią jednak gdy nie mają pełnej kontroli nad swoją maszyną. Wydaje mi się jednak, że raczej boją się, iż może wyjść na jaw iż to ich system został zainfekowany. Chcemy więcej takich wirusów!

Podziękowania dla pisma CHIP


Autor: DYD | 00:08
Komentarzy (0)
Redakcja TwojePC pragnie podziękować redakcji magazynu CHIP za zamieszczenieą notki informacyjnej w dziale "Aktualności/Strony WWW" o naszej stronie w numerze 5/2001. Jesteśmy mile zaskoczeni pozytywna opinią o serwisie TwojePC! Jeszcze raz - wielkie dzięki!

KYRO 3 - spekulacje


Autor: R4v | 00:04
Komentarzy (0)
Mimo, że Videologic nic jeszcze nie wspomniało o Kyro3, na Sieci już pojawiły się spekulacje na temat tego układu. Ma to być pierwszy chip PowerVR series4. Na schemacie blokowym widać cztery potoki renderujące i jednostkę Transform&Lighting. Przewidywana częstotliwość działanie rdzenia wynosi 300 MHz tak samo jak pamięci DDR. Przepustowość szyny jest szacowana na 9.6 GB/s, natomiast fillrate na poziomie 1200 Mpixeli/s (przy usunięciu niewidzialnych elementów może wzrosnąć nawet do 4000 MPixeli/s). Możliwe, że zostanie zwiększony maksymalny rozmiar tekstur do 2048x2048 (dotychczasowe Kyro używają maksymalnie 1024x1024). Prawdopodobne jest też zastosowanie Vertex i Pixel Shaders takich jak w Geforce3 i planowanym Radeonie II. Na schemacie blokowym widać także blok pod nazwą BIST (Built In Self Test, czyli wbudowany układ autotestu). Ciekawe czy będzie pomocny przy overclockingu? Jeżeli te przewidywania potwierdzą się choć w części to nVidia będzie musiała wręcz grozić producentom aby utrzymać swą pozycję.

 
Czwartek 17 maja 2001

So long, and thanks for all the fish


Autor: MARC | 22:06
Komentarzy (0)
Douglas Adams, sławny brytyjski twórca klasycznej powieści sf "Przewodnik Autostopem przez Galaktyke" zmarł nagle na zawał serca w Santa Barbara w Kaliforni w wieku 49 lat. Adams znany był w naszym kraju głównie, jako twórca trylogii w pięciu tomach, rozpoczętej wydaniem "Przewodnika...". Był również odpowiedzialny za książkę "Ostatnia okazja by ujrzeć", napisaną razem z Markiem Cawardine, a opisującą wymierające gatunki. Fanom Jego powieści należy polecić wersje on-line gry The Hitch Hiker's Guide to the Galaxy, która była jedną z najlepiej sprzedających się gier 1985 roku. Możecie ją pobrać tutaj. Przed śmiercią Adams pracował w założonej przez Niego firmie Digital Village nad internetową wersją "Przewodnika...". Wcześniej firma wydała grę "Starship Titanic", która również bazowała na jednej z powieści Dauglas'a.

Nowe dyski twarde od Fujitsu


Autor: Popeye | 21:57
Komentarzy (0)
Firma Fujitsu znana ze swoich doskonałych dysków twardych przedstawiła nową serię tych właśnie urządzeń. Najnowszą rodzinę dysków charakteryzować będzie oznaczenie MAM3xxx oraz prędkość obrotowa 15000 RPM. Bardzo dużą zaletą tego sprzętu jest obecnie najwyższy transfer wewnętrzny - 88MB/sekundę. Oto specyfikacje nowych urządzeń:
 • Pojemność: 9 GB na talerz;
 • Prędkość obrotowa talerzy: 15000 RPM;
 • Wielkość bufora: 8 MB;
 • Średni czas wyszukiwania: 3.8ms;
 • Interfejs: Ultra160 i Ultra320 SCSI;
 • Romiary: wysokość -1 inch, szerokość - 3.5 incha;
 • Dostępne wersje: 37.4 GB (4 talerze), 18.4 GB (2 talerze)
Prawdopodobna data premiery to trzeci kwartał tego roku, a ceny to ok. $1200 za pierwszą (18.4GB) wersję oraz $1600 za drugą (37.4GB).

Pentium 4 i rynek komputerów przenośnych


Autor: Popeye | 21:43
Komentarzy (0)
Jak wiadomo procesor Pentium4 ze swoim obecnym jądrem Willamette nie może być stosowany w komputerach przenośnych ze względu na wydzielanie zbyt dużej ilości ciepła. Powodem jest zbyt przestarzała technologia produkcji 0.18 um . Jednak już w czwartym kwartale Pentium4 będzie wyposażany w nowe jądro Northwood (0.13 um) i ten problem zostanie rozwiązany. Tak więc od początku roku 2002 Intel zacznie oferować klientom te procesory, a oto trochę szczegółów:
 • Pierwsze mobilne P4 pojawią się w wersjach 1.5GHz oraz 1.6GHz.
 • Pod koniec drugiego kwartału 2002 do tych dwóch modeli dołączy wersja 1.7GHz.
 • Aby zapewnić jak najlepszą obsługę tej wersji P4 Intel zamierza wyprodukować chipset Brookdale-M ze zintegrowaną kartą graficzną.
Intel jest zdania, że pod koniec roku większość notebook'ów wyposażona będzie w procesor PIII Tualatin z 512KB L2. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ wielu użytkowników nie wymaga od swoich przenośnych maszyn "zabójczej" wydajności, a ten procesor powinien sprostać wymaganiom większości klientów. Naprawdę godnym przeciwnikiem dla P4 będzie niedawno zapowiedziany przez AMD Athlon 4.

Użyteczne narzędzie od Microsoftu


Autor: Artwi | 17:28
Komentarzy (0)
Uwaga administratorzy Windows NT/2000! Microsoft udostępnił program Qchain.exe (uruchamiany z linii komend), który potrafi "zlinkować" patche tworząc z nich jeden plik. Co więcej - taki "superpatch" wymaga tylko jednego restartu. To pożyteczne narzędzie ułatwia patchowanie systemu i skraca czas upgradeu (znika konieczność restartowania po każdym osobnym patchu). Więcej na witrynie Microsoftu.

CloneCD 3.0.0.14 Beta


Autor: Artwi | 14:13
Komentarzy (0)
WinOScentral podaje link do ściągnięcia CloneCD w wersji 3.0.0.14 Beta. Program potrafi wykonać kopię 1:1 prawie każdej płytki CD w trybie Raw (radząc sobie z większością zabezpieczeń). Niestety, tylko nieliczne nagrywarki potrafią w pełni wykorzystać możliwości programu. Wadą programu jest niezbyt przyjazny interfejs. Chętni do spróbowania tej Beta wersji mogą ją ściągnąć ze strony fileforum.betanews.com (1.51 MB).

Nowa Sonda - ile MHz'ów na liczniku?


Autor: DYD | 11:51
Komentarzy (0)
Sonda traktująca o Waszych typach pamięci na koniec 2001 roku znalazła się już w archiwum. Wyniki wskazują, że typem numer jeden będą pamięci DDR (60% głosów), jednak ponad 30% typuje nadal żywe pamięci SDRAM (33%). RDRAM (Rambus) zadowolił się sympatią 5% głosujących. Dziś zapraszamy do naszej nowej Sondy, w której pytamy o ilość MHz'ów z jaką pracują Wasze procesory. Ciekawe czy 1GHz wszedł już pod "strzechy"?

Mobile PIII ponownie powyżej 1GHz


Autor: Artwi | źródło: CNet | 11:35
Komentarzy (0)
Po ukazaniu się Athlona 4 w wersji mobile, prawie każdy oczekiwał na odpowiedź ze strony Intela. Nie bezpodstawnie: w lipcu ukaże się pięc nowych procesorów w wersji do notebooków - 866MHz, 933MHz, 1GHz, 1.06GHz i 1.13GHz. Procesor wykonany jest w technologii 0.13um, co zapewni niższe zużycie energii, lepszy uzysk i wyższe taktowanie. Nowe PIII (Tualatin) ma 133MHz FSB, ulepszony pipeline, ulepszoną technologię Intel' SpeedStep (oszczędzanie energii w notebookach), a w przyszłości ma mieć 512kB cache L2. Podobnie jak Athlon 4, po notebookach, PIII trafi do serwerów, a w ostatni kolejności do desktopów (wersje 1.13GHz i 1.2GHz). Oczekuje się, że Intel nie będzie agresywnie reklamował wersji desktop, co nie powinno dziwić biorąc pod uwagę kłopoty ze sprzedażą P4 (podobno tylko 50% planów). Razem z nowymi procesorami ukaże się nowy chipset - Almador-M (od mobile) ze wsparciem dla PC133.

PunkBuster przeciw sterownikom ASUS'a


Autor: NICR4M | 11:23
Komentarzy (0)
Ostatnio nagłośniona sprawa oszukiwania w grach multiplayer (on-line) ma swój finał, przynajmniej jeśli idzie o licznych graczy w CounterStrike'a. Najnowsze wydanie sterowników ASUS'a 11.01 zawiera opcję włączenia przeźroczystych ścian, co strasznie denerwuje uczciwych graczy. ASUS tym razem nie chce usunąć tych sterowników ze swojego serwera, więc przeciw niemu (a raczej przeciw nowym Detonatorom) wystąpił PunkBuster z własnym pomysłem. Program Punkbuster zainstalowany na komputerze gracza sprawdza, czy dany osobnik nie posiada "przypadkiem" wspomnianych sterowników, jak też dba, by gracz nie używał cheat'ów podczas gry. Serwery CounterStrike'a identyfikują osoby, które przeszły "kontrolę" PunBbuster'a i pozwalają na dalszą grę (jeśli PB jest na danym serwerze wymagany, a tak jest coraz częściej) lub ostrzega innych graczy o braku klienta PB na komputerze gracza a więc o ew. cheat'owaniu (oczywiście jeśli komuś idzie zbyt dobrze).

Wirus "zatyka" system szpiegowski


Autor: Artwi | 11:15
Komentarzy (0)
Thomas C Greene z Waszyngtonu publikuje na The Register wiadomość, że mutant znanego robaka LoveBug "zatkał" słynny amerykański kontrowersyjny system szpiegowskiej inwigilacji Echelon. Brytyjski odział Sophos twierdzi że robak został celowo napisany w ten sposób, aby przyciągać uwagę takich systemów, bo zawiera umyślnie umieszczone teksty w stylu "NSA national security agency code PGP GPG satellite cia yemen toxin botulinum mi5 mi6 mit kgb .mil mil base64 us defence intelligence agency admiral diplomat alert! BATF". Robak nie dużych szans na rozpowszechnienie z uwagi na zastosowaną zagrywkę psychologiczną. Zapewne, z uwagi na cytaty, ten mail również trafi do Echelona...

SiS735 DDR na płytach Chaintech


Autor: NICR4M | 11:09
Komentarzy (0)
Firma Chaintech jest pierwszą, która zaoferowała płytę główną opartą o najnowszy chipset SiS'a - 735 DDR. Płyta nosi oznaczenie 7SID i oferuje:
 • Chipset SiS 735
 • FSB 266 MHz
 • CPU Type Socket A
 • Memory 2 DDR DIMM
 • Audio AC'97 Codec
 • AGP 4X
 • IDE ATA-100
 • I/O ITE 8705
 • USB 6 Ports
 • Form Factor ATX
 • P-CNR for modem audio riser
 • ACR
Cena powinna być konkurencyjna w stosunku do rozwiązań VIA KT266/PRO. Miejmy nadzieję, że SiS nie poszedł znowu na typowy dla niego kompromis - niska cena za marną wydajność.

Windows Media 7.1 już do pobrania


Autor: Artwi | 11:01
Komentarzy (0)
Na stronie firmy Microsoft można już pobrać Windows Media 7.1, uaktualnienie do Windows Media Player, Windows Media Encoder i Microsoft Media Software Development Kit (SDK). Ta wersja udostępnia w pełni nową technologię i możliwości Microsoft Windows Media Audio and Video 8 codec zademonstrowanego w marcu. Jak podaje Microsoft, testerzy w stosunku 3 do 1 wybierali produkt Microsoftu ponad Real Video 8.

Pamięci DDR w cenie SDRAM!


Autor: Artwi | 10:54
Komentarzy (0)
Jack Robertson z EBN poinformował że Micron Technology Inc. obniżył wczoraj ceny pamięci PC2100 DDR do poziomu swoich modułów SDRAM PC133 DIMMS! Ten ruch ze strony Microna zdenerwował konkurencję, która uważa że produkty w początkowej fazie swojego cyklu rynkowego, produkowane z małym uzyskiem i w małych ilościach powinny być sprzedawane z premią cenową. Oskarżają Microna o zagrywkę propagandową i twierdzą że Micron nie będzie w stanie dostarczać wielu modułów po takiej cenie. Pamiętajmy jednak że Micron, podobnie jak Infineon i Hynix odmówił płacenie (i jak na razie wygrywa w sądzie) opłat licencyjnych Rambusowi. Micron dodatkowo zapewnia że jego spółka wypełnia wszelkie zamówienia rynkowe i nie ma problemów z dostawami. Firma ma plany zostania liderem rynkowym w tym segmencie pamięci. Ceny oferowane (w hurcie) przez spółkę zależną od Microna - Crucial.com, Meridian, Idaho to 41.39$ za 128MB PC2100 DDR i 79.19$ za analogiczne moduły 256MB. Wszystkie moduły mają już atesty przemysłowe od Smart Modular.

Microsoft IIS 4.0 i 5.0 znowu do poprawki


Autor: Artwi | źródło: Excite | 10:33
Komentarzy (0)
Wada w oprogramowaniu Internet Information Server 4.0 (Windows NT) i 5.0 (Windows 2000), powodująca podwójny test kontroli dostępu za każdym razem gdy użytkownik żądał URL, umożliwia hackerom wykorzystanie powtórnego sprawdzenia do włamania do systemu.

Chociaż zagrożenie wg. Microsoftu nie jest tak poważne jak poprzednio wykryte niedopracowanie, zaleca on jednak niezwłoczną instalację patcha.

Jednak Shawn Herman, szef zespołu badawczego CERT Coordination Center, afiliowanego przy Carnegie Mellon University, zajmującego się bezpieczeństwem w Internecie, uważa że jest to typowa, łatwa do wykorzystania podatność, którą można wykorzystać do zaatakowania bardzo popularnego produktu. Oto namiar na odpowiedni biuletyn bezpieczeństwa Microsoftu i patch.

Shuttle AK11 - tania alternatywa?


Autor: NICR4M | 09:56
Komentarzy (0)
Lost Circuits zamieściło recenzję płyty Shuttle AK11 (VIA KT133A). Informację o tym zamieszczamy dlatego, że płyta ta zapewne zagości wkrótce na naszym rynku i jak każdy z produktów tej firmy będzie posiadać niską cenę. Nowość Shuttle'a jest przeznaczona dla "entuzjastów" PC - mamy możliwość zmiany FSB (do 166MHz, co 1), napięcia (-0.100 do +0.275V) i mnożnika (5-12.5) procesorów AMD Athlon i Duron. Port AGP4X i sześć slotów PCI zapewnia dostateczną przestrzeń dla kart rozszerzeń, a zbędny slot CNR to już tylko wymóg rynku OEM (główny sektor działalności firmy Shuttle) i zgodności ze standardem PC99.

Dema OpenGL dla Radeona


Autor: NICR4M | 09:48
Komentarzy (0)
Na Rage3D wyśledziłem link do tej strony - posiadacze kart z ATI RADEON znajdą tam dema oparte o OpenGL i stosujące efekty zaimplementowane tylko w tej kości (na GeForce2 działa tylko demko cubic environment). Znajdziemy pokazy takich efektów jak:Ostatnie demko prezentuje efekt podobny do SPLINES z GF3, czyli tworzenie płynnych łuków z kilku polygonów, niestety jest to implementacja programowa i nie działa zbyt szybko. Użytkownicy WinAMP'a znajdą tam też moduł wizualizacji, który jest reklamówką Radeona.

Płaskie wyświetlacze 3D


Autor: R4v | 09:41
Komentarzy (0)
Dzięki firmie Deep Video Imaging jest szansa, że niedługo pojawią się pierwsze monitory, które będą wyświetlać obraz 3D bez konieczności używania specjalnych okularów. Cała koncepcja opiera się na wykorzystaniu dwóch wyświetlaczy ciekłokrystalicznych ustawionych jeden przed drugim. Obraz wyświetlany na 2 ekranach naraz daje złudzenie trójwymiarowości przedstawianych obiektów. Przedstawiciele DVI twierdzą, że ich sprzęt nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów (jak wspomniane już okulary) aby uzyskać odpowiedni efekt. Jednak aby uzyskać taki wyświetlacz trzeba rozwiązać kilka problemów. Po pierwsze obraz jednego wyświetlacza przechodzący przez drugi interferuje, co powoduje powstanie efektu tęczy. Drugim problemem są odbicie jednego panelu w drugim. Firma twierdzi, że udało im się wyeliminować wszelkie problemy. Zasadniczą przeszkodą w popularyzacji monitorów może być jednak cena. Biorąc po uwagę dzisiejsze koszty produkcji paneli LCD należy się liczyć z cenami w okolicach telewizorów plazmowych. Jest to zdecydowanie za dużo, nawet dla ludzi o ponadprzeciętnych dochodach. Jeśli i tą przeszkodę uda się ominąć to może nas czekać prawdziwa rewolucja w dziedzinie wyświetlania obrazu.

Teradyne i Dolphin wspierają rozwój HyperTransport


Autor: R4v | 09:29
Komentarzy (0)
AMD ogłosiło współpracę z firmami Teradyne i Dolphin Technologies w celu udoskonalenia magistrali HyperTransport. HyperTransport jest magistralą, która ma w przyszłości zastąpić szynę PCI w komunikacji między układami w komputerze. W porównaniu z PCI-64 (prędkość 266MB/s) magistrala AMD oferuje transfer 24-krotnie większy (do 6,4GB/s). Powinno to zapewnić odpowiednią przepustowość dla wszelkich zastosowań. Firmy Teradyne i Dolphin zajmą się systemami testowymi dla producentów układów wykorzystujących HyperTransport a także fizyczną implementacją standardu (interfejsem pomiędzy układem a magistralą). Wprowadzenie nowej magistrali jest rzeczą dość pilną bowiem pojawienie się nowych standardów jak USB 2.0 i Serial ATA doprowadzi do przeciążenia PCI (a nawet niektórych konkurencyjnych rozwiązań), które przestanie spełniać swoje funkcje (a przecież jest jeszcze karta sieciowa, telewizyjna, dźwiękowa i kilka innych urządzeń). Pozostaje mieć nadzieję, że pierwsze chipsety korzystające z nowej magistrali pojawią się już niedługo.

nVidia Quadro2 EX


Autor: Anitka | 09:14
Komentarzy (0)
nVidia przedstawiła swój kolejny chip z serii Quadro. Tym razem jest to Quadro2 EX. Jest to produkt przeznaczony dla stacji roboczych i graficznych. Podobnie jak Quadro DCC oferuje sterowniki optymalizowane dla wielu aplikacji 3D i CAD. nVidia podaje fillrate dla karty na poziome 700 milionów tekseli na sekundę (350 milionów pikseli/s). RAMDAC o częstotliwości 350MHz pozwala uzyskać rozdzielczość 2048x1536 punktów. Układ posiada też nVidia Shading Rasterizer czyli Pixel Shader, który umożliwia bezpośrednie operacje na pixelach z poziomu programu. Sądząc po dotychczasowych doniesieniach nVidii jutro powinien zostać przedstawiony Quadro3. Zadziwiające jest wypuszczanie całej serii kart o zbliżonym obszarze zastosowań. Widocznie planowana jest tu taktyka podobna jak przy serii Geforce2, jednak wśród zastosowań profesjonalnych cena nie gra tak dużej roli. Możliwe, że obraz rozjaśni się nieco, gdy nVidia poda więcej szczegółów dotyczących tych chipów. Wygląda to jednak jak próba zmonopolizowania kolejnego po produktach popularnych rynku, tym razem profesjonalnego.

 
Środa 16 maja 2001

ACorp z i815EP dla "dwojga"


Autor: DYD | 22:14
Komentarzy (0)
Tajwański producent płyt głównych - firma ACorp, podał dziś na swojej stronie specyfikację techniczną i szczegóły dotyczące dwuprocesorowej płyty głównej 6A815EPD opartej na chipsecie Intel 815EP. Płyta posiada kontroler ATA-100, wsparcie dla FSB 133Mhz, AGP4X, auto-detekcję oraz manualne ustawienia w BIOSie parametrów procesorów. Model 6A815EPD dzięki trzem 168 pinowym bankom pamięci DIMM, może obsłużyć do 512MB. Płyta zawiera 1 slot AGP (support 1X/2X/4X), 5xPCI, 1xCNR oraz 4xUSB. Model 6A815EPD może także pracować w trybie RAID 0, 1.

X-BOX - znamy już cenę, wiemy kiedy wyjdzie


Autor: NICR4M | źródło: ZDNet | 22:02
Komentarzy (0)
Cena tego cacka będzie wynosić 299.99 zielonych, czyli tyle co obecnie Sony PlayStation2 ... no nawet trochę taniej - PSX2 kosztuje równo 300$. W Stanach Zjednoczonych premierę wyznaczono na dzień 8 listopada bieżącego roku. Wszyscy znamy specyfikację techniczną nowej konsoli. Już niedługo (tydzień) szczęśliwcy ujrzą konsolę X-BOX w akcji podczas targów elektronicznej rozrywki - E3. Niestety mam też złą wiadomość dla tych, którzy ostrzyli sobie ząbki na tani odtwarzacz DVD - otóż oficjalnie X-BOX nie będzie mógł odtwarzać filmów w tym formacie, co dziwi tym bardziej, że robi to bez problemu jego największy konkurent z silnie ugruntowaną pozycją na rynku - wszędzie już obecne PlayStation 2. Pozostaje nam tylko liczyć dni do premiery. Najbardziej zadowoleni powinni być świeżo upieczeni posiadacze kart z GeForce3 na pokładzie - w końcu ten sam układ (w 99%) zawiera konsola MicroSoft'u.... a to oznacza równoczesne premiery gier na platformy X-BOX i PC-GF3. Nikt jednak nie wie, czy MS nie zażąda, by gry dla X-BOX'a były przeznaczone tylko dla niego.

VIA 4in1 4.31 - sukces


Autor: NICR4M | 21:45
Komentarzy (0)
Dobra wiadomość dla wszystkich czekających na potwierdzenie skuteczności najnowszego zestawu sterowników dla chipsetów VIA. Zapodałem powyższego "patcha" na mojej konfiguracji (ABIT KT7A, 1GHz AXIA @ 9 x 150FSB 2-2-2, SBLive!, WinME, kilka innych kart) i wszystkie kłopoty z kopiowaniem dużych plików się skończyły. Filmy w DivX'sie też działają normalnie. Koniec niebieskich ekranów przy "combo" 686B + SBLive!. Instalujcie śmiało posiadacze mostków 686B (UDMA100) - 24h bez restartu dziala już mój komputer (DivX, Word, IE5.5, Q3, CS, ICS - SDI) z nowymi sterownikami. Nie potrzeba już innych "łatek". A ja już szykowałem się do powrotu do BX'a + P3. W samą porę VIA ... w samą porę!

Blue Thunder ze stajni Gigabyte


Autor: DYD | 18:28
Komentarzy (0)
XBitLabs.com dowiedział się kilku szczegółów na temat nadchodzącej płyty głównej firmy Gigabyte. Model GA-6OXET znany również pod nazwą Blue Thunder oparty będzie na chipsecie Intel 815EP B-Stepm, który zawiera wsparcie dla procesorów Pentium III z nowym rdzeniem 0.13um Tualatina. Ciekawostką jest fakt, że omawiana płyta FC-PGA2/Socket370 będzie wyróżniać się miłym niebieskim kolorem. Poza wsparciem dla Tualatina oraz niebieskimi odcieniem, nowy model Gigabyte'a nie będzie się raczej niczym więcej wyróżniał od znanego już modelu GA-6OXE z chipsetem Intel 815EP. Pozostała specyfikacja pozostaje więc ta sama jak w przypadku GA-6OXE: ATX, 3 PC133/PC100 SDRAM DIMM, 6 PCI, AGP 4x, 1 CNR, zintegrowany 4-kanałowy układ dźwiękowy Creative, SCR (Smart Card Reader).

Fallout Tactics PL - premiera!


Autor: DYD | 13:42
Komentarzy (0)
Wszyscy wielbiciele strategii i RPG doczekali się w końcu premiery jednej z najbardziej wyczekiwanych gier tego roku. W sklepach na terenie całego kraju pojawiła się polska edycja Fallout Tactics. Gra dostępne jest w ofercie firmy PLAY w atrakcyjnej cenie 89.90 PLN! Jest to edycja niezwykła, niedostępna w żadnym innym kraju. Poza grą Fallout Tactics PL (3 CD) w pudełku znajduje się również Fallout 1 i 2 (obie po ang.) oraz bonus disk do Fallout Tactics. Więcej szczegółów na temat tego pakietu można znaleźć na stronie fallout.cdprojekt.com w dziale FT: BOS PL.

Detonators Beta 12.40


Autor: Popeye | 12:49
Komentarzy (0)
Na stronach serwisu M3DZone.com pojawiła się nowa wersja sterowników przeznaczonych dla użytkowników kart graficznych z chipsetami ze stajni NVIDII. Dostępne są wersje dla systemów Win9x, Win 2K oraz Win NT4. Są to sterowniki BETA, tak więc instalujecie je tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Rage 128 Pro/Rage 128 drivers


Autor: Popeye | 12:32
Komentarzy (0)
Firma ATI wydała nowe sterowniki z serii "special purpose" dla posiadaczy kart z procesorami Rage 128/Rage 128 Pro. Dostępne są wersje dla Windows 2000, Windows 9x oraz Windows NT.Co do sterowników przeznaczonych na platformę Windows 9x, to znanych jest już kilka problemów, które występują po ich zainstalowaniu:
 • W grze Heretic II rozdzierają się niektóre tekstury (nie jest już tak źle jak w poprzedniej wersji);
 • Quake 1/Hexen II uruchamiają się fatalnie do czasu dodania do rejestru wpisu "OpenGL\Private" - "useBlt"=dword:00000001. Także menu start wygląda nie najlepiej po włączeniu niektórych aplikacji w rozdzielczości wyższej niż rozdzielczość pulpitu;
 • W D3D kompresja tekstur jest domyślnie włączona, przez co mogą występować problemy z kartami, które tej funkcji nie obsługują.

Zabezpieczone CD Audio - złamane czy nie?


Autor: Artwi | 11:03
Komentarzy (0)
ZDNet News zastanawia się czy udało się złamać zabezpieczenia firmy SunnComm z Phoenix, którymi była chroniona ostatnia płyta piosenkarza country Charleya Pridea. Pliki MP3 z tej płyty ukazały się w sieci tuż przed oficjalną premierą w USA. SunnComm zdecydowanie temu zaprzecza i wskazuje na 2000 sztuk niezabezpieczonych CD sprzedanych w Australii. Wg. SunnComm potwierdza to konieczność zabezpieczenia wszystkich płyt, ponieważ w przeciwnym wypadku zabezpieczenie staje się bezcelowym akademickim przedsięwzięciem.

W czasach powszechnie dostępnych nagrywarek CD przemysłowi nagraniowemu marzy się wprowadzenie doskonałych zabezpieczeń, jest to jednak niezwykle trudna sprawa: klienci nie chcą zaakceptować tak chronionych płyt, podstawy prawne są wątpliwe ponieważ prawie wszędzie prawo dopuszcza wykonywanie kopii na własny użytek a systemy zabezpieczeń muszą być kompatybilne z wcześniej sprzedanymi urządzeniami.

O problemie może świadczyć przykład niemieckiego oddziału BMG, który musiał się wycofać po sprzedaży 130000 płyt zabezpieczonych przez izraelską firmę Midbar ponieważ klienci narzekali na niekompatybilność z ich odtwarzaczami. Jesienne wysiłki Secure Digital Music Initiative nad wprowadzeniem przyjętych przez nich czterech zabezpieczeń tworzących "znak wodny" okazały się bezowocne, a zespół akademicki Profesora Edwarda Feltena z Princeton University złamał wszystkie cztery zabezpieczenia.

MotherBoard Monitor 5.06


Autor: Artwi | 10:51
Komentarzy (0)
Wczoraj ukazała się nowa wersja znanego darmowego programu do monitoringu parametrów płyty głównej. W nowej wersji programu dodano obsługę trzech nowych kości. Program informuje między innymi o temperaturze płyty głównej, napięciach, obrotach wiatraczków i oczywiście temperaturze CPU. Obsługiwane są następujące układy: LM75, LM78, LM78-j, LM79, LM80, WinBond W83781D, WinBond W83782D, WinBond W83783S, WinBond W83627HF, Asus AS99127F, GL518SM, GL520SM, ADM9240, ADM1021, ADM1020, MAX1016, MAX1016a, FMS2701, VIA686A, THMC10, THMC50, M810L, M810LR, M810LMR. Program i dodatkowe informacje do pobrania z serwera mbm.livewiredev.com (1.32 MB).

Nowe drivery od Creative Labs


Autor: Artwi | 10:46
Komentarzy (0)
Na WinOScentral poinformowano o nowych sterownikach do kart dźwiękowych: Sound Blaster 16, Creative Ensoniq i Vibra 128. Drivery przeznaczone są do systemów Windows 95, 98, Me, NT 4.0 i 2000. Użytkownicy Windows 95 muszą zainstalować DirectX 7 lub 8 jeśli chcą mieć wsparcie dla joysticka. Sterowniki do pobrania są z www.activewin.com (1.92 MB).

Intel podkręca Pentium4


Autor: Artwi | 10:33
Komentarzy (0)
Andrew Thomas z The Inquirer zdradził, powołując się na swojego "szpiega" w labolatorium Intela, że Intel badał podatność P4 na overclocking. Procesor 1.7GHz udało się, przy mniej więcej standardowym chłodzeniu, przetaktować do 2GHz. Badania miały na celu zbadanie podatności P4 na przetaktowywanie oraz wyznaczenie ewentualnej granicy możliwości architektury. Prawdopodobnie architektura P4 może osiągnąć 10GHz.

Humoru sprawie dodaje fakt iż Intel - znany wróg overclockingu - musiał użyć płyt głównych innych producentów, ponieważ jego własna płyta (D850GB) nie wspiera overclockingu, a P4 ma zablokowane mnożniki! Niestety, Intel odmówił podania płyty którą preferuje...

Więcej na temat oraz wyniki CPU benchmark z Sandry 2001 na wspomnianej stronie.

Plany AMD na rynek desktop


Autor: R4v | 10:29
Komentarzy (0)
Serwis x-bit labs przedstawił plany AMD na rynek komputerów typu desktop:
 • Athlon 1.4GHz (Thunderbird) powinien się pojawić w czerwcu
 • desktopowe wersje Athlona 4 (Palomino) pojawią się w sierpniu lub wrześniu, planowane wersje to 1.3GHz (200MHz FSB), 1.33GHz (266MHz FSB), 1.4GHz (266MHz FSB), 1.53GHz (266MHz FSB)
 • Athlon 4 (Palomino) 1.6GHz (266MHz FSB) pojawi się w październiku lub listopadzie
 • Athlon 4 (Palomino) 1.73GHz (266MHz FSB) planowany jest na początek 2002
 • Athlon z nowym jądrem Thoroughbred w technologii 0.13 mikrona zostanie ogłoszony w pierwszym kwartale 2002
 • w 3-cim kwartale 2002 AMD przedstawi nowego Athlona w technologii 0.13 mikrona SOI (Silicon-On-Insulator) z jądrem Barton
 • Duron (Spitfire) 950MHz ma się pojawić w czerwcu
 • Duron (Spitfire) 1GHz planowany jest na lato
 • W sierpniu-wrześniu można się spodziewać nowych Duronów z jądrem Morgan w wersjach 950MHz i 1GHz
 • Duron 1.1GHz (Morgan) pojawi się pod koniec 2001 lub na początku 2002
 • Duron 1.2GHz (Morgan) powinien być ogłoszony w lutym 2002
 • w 2-gim kwartale 2002 oczekiwany jest Duron z jądrem Appaloosa (0,13 mikrona), częstotliwości nie są jeszcze znane
 • Pierwszy 64bitowy procesor od AMD, ClawHammer spodziewany jest w połowie 2002, przewidywane częstotliwości pracy to 2GHz wzwyż
Z powyższego zestawienia wynika, że dotychczasowe Durony (Spitfire) przestaną być produkowane na początku 2002. Athlon 4 i Duron (Morgan) powinny być produkowane do końca 2002, po czym zostaną zastąpione nowym Athlonem z jądrem Barton i Duronem z jądrem Appaloosa (kto wymyśla te nazwy?). Zastanawia także wersja Athlona 4 dla magistrali 200MHz DDR (1,3GHz). Wynika z tego, że mnożnik wynosi 13x. Jednak aktualne płyty obsługują mnożniki do 12,5x. Czyżby koniec podkręcania (na starych płytach)?

Nowe laboratorium Intela


Autor: R4v | 10:21
Komentarzy (0)
Intel otworzył właśnie nowe laboratorium badawcze, które będzie pracować nad 300mm waflach krzemowych. Ośrodek RP1 wybudowany za 250 milionów dolarów będzie służył opracowaniu technologii produkcji dla większych wafli, dzięki którym możliwe jest zwiększenie wydajności produkcji procesorów (więcej struktur mieści się na jednym waflu). Inżynierowie będą także pracować nad nowymi technikami fotolitografii, wysoko wydajnymi tranzystorami, technologiami połączeń w układach (zarówno miedzianymi jak i optycznymi) i materiałami używanymi przy produkcji w celu zmniejszenia ich szkodliwości dla środowiska.

Dzięki temu ośrodkowi Intel chce odzyskać palmę pierwszeństwa w dziedzinie najszybszych procesorów. W RP1 pracuje się także nad technologiami produkcji następnej generacji 0,10 i 0,07 mikrona (aktualnie najbardziej zaawansowaną technologią jest 0,13 mikrona, dla Pentium 4 jest to 0,18). Laboratorium współpracuje z ośrodkiem rozwojowym D1C i fabryką Fab20. W ten sposób Intel zamierza przyspieszyć wymianę danych pomiędzy poszczególnym wydziałami firmy, co ma zaowocować szybszym wprowadzaniem nowych produktów. Tak więc walka na rynku mikroprocesorów staje się coraz bardziej zaciekła co oczywiście przyniesie korzyści nam, zwykłym klientom.

Chipset dla Athlona 4 Mobile


Autor: Anitka | 10:13
Komentarzy (0)
VIA przedstawiła swój najnowszy chipset przeznaczony dla procesorów Athlon 4 i Duron (z jądrem Morgan). Produkt pod nazwą ProSavage KN133 jest konstrukcją zintegrowaną. Za wyświetlanie obrazu odpowiada dobrze znany układ S3 Savage4 natomiast konstrukcja Noth Bridge'a została przeniesiona z KT133A. Ponieważ układ jest przeznaczony dla komputerów przenośnych zaimplementowano w nim także technologię PowerNow! 2.0, która odpowiada za zminimalizowanie poboru mocy przez procesor. Najciekawszą rzeczą jest użyte jądro chipsetu KT133A. Wynika z tego, że wersje desktop najnowszych produktów AMD będą działać także na dotychczas używanych płytach głównych (jedyną różnicą w stosunku do wersji mobile będzie prawdopodobnie brak PowerNow!). Jest to bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy mają już dość ciągłych wymian płyt wraz z CPU.

 
Wtorek 15 maja 2001

NVIDIA Quadro DCC


Autor: Popeye | 22:49
Komentarzy (0)
NVIDIA przedstawiła dzisiaj swój nowy układ Quadro DCC (Digital Content Creation). Nowy procesor bazuje na architekturze GeForce3 nfiniteFX. Do kart graficznych z tym procesorem dodawane będą sterowniki znacznie zwiększające możliwości karty w takich programach jak 3D Studio MAX R4. Urządzenia wyposażone w Quadro DCC, zaopatrzone będą w szereg funkcji i optymalizacji charakterystycznych dla rodziny Quadro (optymalizacja pod DirectX i OpenGL w profesjonalnych aplikacjach oraz wsparcie dla procesorów firmy Intel i AMD). Dziwne jest, że ani NVIDIA, ani ELSA (jako pierwsza wyda swoją wersję karty z tym procesorem) nie podały konkretniejszych specyfikacji układu, z czego można wywnioskować, że do premiery chipa pozostało jeszcze trochę czasu. Dziwi także fakt, że układ nie został też nazwany Quadro3 - najprawdopodobniej firma zatrzymała tę nazwę dla innej pozycji...

VIA i układy graficzne


Autor: Popeye | 22:34
Komentarzy (0)
VIA znana dotychczas ze swoich chipsetów do płyt głównych. zamierza wkroczyć na rynek high-endowych układów 3D. Prace nad urządzeniem o kodowej nazwie Columbia - które ma się pojawić pod koniec roku, prowadzi obecnie oddział S3. Chip posiadać ma wsparcie dla DirectX 9 oraz podobne funkcje do tych z Radeon 300 (także ma pojawić się w tym samym przedziale czasowym). Czas pokaże czy Columbia pomoże wrócić firmie S3 na rynek chipsetów graficznych? Urządzenie ma być konkurencyjnym zastosowaniem dla takich układów jak NVIDIA GeForce3 Ultra, ATI R300 oraz STM KYRO III. Oto cechy, którymi charakteryzować się będzie nowa jednostka:
 • 4 potoki renderujące z 2 jednostkamiteksturującymi na każdy;
 • jądro taktowane zegarem 300MHz;
 • 128 bitowy interfejs dla pamięci DDR SDRAM;
 • wsparcie dla instrukcji DirectX8/9;
 • urządzenie produkowane będzie w technologii 0.13 mikrona.

Układy 3D w kwietniu według 3D Digest


Autor: Kris | 14:38
(1)Komentarzy (1)
3D Digest (projekt Digit-Life'a) zrobił dosyć interesujące zestawienie popularnych układów 3D. Kolejnym kartom przyporządkował odpowiednią punktację za możliwości związane z obrazem i wydajnością a następnie porównał z cenami (opis składowych punktacji oraz formuła wydaje się dosyć czytelna choć w pierwszej chwili powoduje lekki wstrząs). Oczywiście jest to tylko zabawa. W kategorii możliwości pierwsza dziesiątka (oraz przykłady poza nią) wygląda następująco (w nawiasie punktacja): » czytaj dalej

Majowa obniżka potwierdzona przez Intela


Autor: DYD | 13:59
Komentarzy (0)
Intel oficjalnie potwierdził, że zamierza w dniu 27 maja obniżyć ceny swoich procesorów z rodziny Pentium III i Celeron. Na 27 maja zapowiedziano premierę trzech procesorów: Pentium III 1.20 GHz (FC-PGA), Pentium III 1.13 GHz (FC-PGA) oraz Celeron 900 MHz (FC-PGA). Pozostałe ceny procesorów z niższymi częstotliwościami zostaną obniżone o następujące wartośći:
 • Pentium III: 1 GHz (S.E.C.C.2/FCPGA) spadek o 14%, 933 MHz (S.E.C.C.2/FCPGA) spadek o 5%
 • Celeron: 850 MHz (FC-PGA) 38%, 800 MHz (FC-PGA) 20%, 766 MHz (FC-PGA) 33%, 733 MHz (FC-PGA) 16%, 700 MHz (FC-PGA) 12%, 667 MHz (FC-PGA) 7%, 633 MHz (FC-PGA) 12%, 600 MHz (FC-PGA) 12%
 • Mobile PIII: 1 GHz (uPGA2) spadek o 12%, 900 MHz (uPGA2) spadek o 17%

ASUS TUSL2 info i zdjęcie


Autor: DYD | 12:33
Komentarzy (0)
Kris wskazał, że na serwisie Digit-Life została zamieszczona informacja na temat nowej płyty ze stajni ASUS. Nowy model nosi oznaczenie TUSL2 i oparty będzie na chispecie i815E Stepping B z obsługą procesorów Intel Pentium III Tualatin (0.13um). Warto też zwrócić uwagę na dodatkowy kontroler RAID, znajdujący się na wyposażeniu płyty. Ma być dostępna również wersja TUSL2-C bez Raid. W związku z dodatkowym kontrolerem nowa płyta jest nieco szersza od CUSL2, ale są to chyba jedyne różnice pomiędzy nimi.

Farmy serwerowe


Autor: Artwi | 12:09
Komentarzy (0)
W nękanej permanentnym kryzysem energetycznym Kaliforni toczy się zacięta walka o przyszłość farm serwerowych - budynków przeznaczonych specjalnie na serwery, wyposażonych w zabezpieczenia, klimatyzację i alternatywne źródła zasilania. Przeciwnicy oskarżają komputery o zużywanie 8-13% całkowitej energii, pracę 24 godziny/dobę, energochłonną klimatyzację i zanieczyszczanie środowiska przez awaryjne generatory diesla. Zwolennicy zwracają uwagę na zwolnienie cennego miejsca w centrach miast, mniejsze zatrudnienie i związany z tym mniejszy ruch samochodowy i oszczędność energii w porównaniu do rozwiązań rozproszonych. Oto przykład takiej farmy wartości 1.2 Mld$ firmy U.S.Dataport w San Jose:
 • 10 klimatyzowanych budynków
 • 174 akry terenu
 • 180 MW zużycia prądu!
Więcej szczegółów na ZDNET. Kiedy pierwsze farmy serwerowe w Polsce?

Microsoft przyznaje się do umieszczenia backdoorsa


Autor: Artwi | 11:46
Komentarzy (0)
Plotki krążące po sieci potwierdzają się. Yahoo podało, że w ostatni czwartek Microsoft po raz pierwszy przyznał, że jego inżynierowie umieścili w czasach walki Microsoft vs Netscape tajny kod w oprogramowaniu serwerów internetowych, umożliwiający przejęcie kontroli nad serwerami używającymi rozszerzeń FrontPage 98. Oczywiście było to "wbrew polityce Microsoftu". Użytkownikom poleca się usunięcie pliku "dvwssr.dll" który zawiera podejrzany kod.

Microsoft IIS 4.0 i 5.0


Autor: Artwi | 11:25
Komentarzy (0)
Na stronie firmy Microsoft znajduje się biuletyn bezpieczeństwa i poprawka do Microsoft Internet Information Server 4.0 i 5.0. Ta niezwykle ważna poprawka, zalecana do niezwłocznej instalacji, poprawia nowo wykryte błędy, które umożliwiają uruchomienie obcego kodu, ataki typu DOS i uzyskanie chronionych informacji. Patch jest kumulatywny z wcześniejszymi poprawkami!

Athlon 4 - dalsze informacje


Autor: Artwi | 11:16
Komentarzy (0)
Po wczorajszej informacji na temat Athlona 4 w wersji mobile otrzymałem szereg maili pełnych zapytań lub krytyki, w tym i dosadnej - "plotę bzdury". Sprawa dotyczy kwestii kompatybilności Athlona 4 z płytami Socket A. Napisałem, że "...oficjalnie Athlon 4 nie jest przeznaczony do komputerów typu desktop i nie pracuje z SocketA..." co spotkało się z krytyką. Problem jest bardziej skomplikowany: wiadomość, jak można było się zorientować, dotyczy wersji mobile, jak wcześniej informowaliśmy następne będą wersje dla serwerów, a na końcu do komputerów desktop, więc na pewno Athlon 4 kiedyś na obecnych płytach SocketA pójdzie. Pytanie co z wersją mobile pozostaje na razie otwarte, a AMD nie ułatwia odpowiedzi. » czytaj dalej

WinXP jednak z obsługa USB 2.0


Autor: MARC | 11:07
Komentarzy (0)
Microsoft zdecydował się jednak na wsparcie standardu USB 2.0 w Windows XP. Wcześniej, tego roku, Microsoft twierdził, że XP nie będzie wspomagał kolejnej generacji USB, a zamiast tego sokoncentruje się na IEEE 1394, jako szybkim interfejsie dla urządzeń peryferyjnych. Niestety USB 2.0 nie dostało się do handlowej wersji WinXP, a dostępne będzie jedynie jako upgrade. Nie jest jeszcze pewne, czy będzie to w pierwszym Service Pack'u, czy też zostanie udostępniona przez mechanizm auto-update. USB 2.0, zwane też Hi-Speed USB, umożliwia transfer z szybkością do 480 Mbps, pozostawiając w tyle zarówno poprzednią swoją wersję, z jej zaledwie 12 Mbps, jak i IEEE 1394.

Nowe VIA 4-in-1 v4.31


Autor: MARC | 10:54
Komentarzy (0)
Pojawiła się już nowa wersja pakietu sterowników VIA 4-in-1. Oznaczona numerem 4.31 wnosi właściwie jedną podstawową poprawkę, a mianowicie rozwiązuje problem z mostkiem VIA 686B. Mogliście o tym przeczytać na naszej stronie, więc skrótowo napiszę, że polegał on na kopiowaniu plików o wielkości ponad 100MB z błędami. Szczęśliwie, plik można już pobrać z viahardware.com (906 KB). Podziękowania płyną do Ducky'iego i Max za info.

Czyżby Intel Intanium w maju?


Autor: DYD | 00:14
Komentarzy (0)
Opierając się na tym artykule opublikowanym przez serwis CNET dowiadujemy się, że od dawna przygotowywany i długo oczekiwany 64-bitowy procesor Intanium firmy Intel, zostanie wypuszczony pod koniec tego miesiąca, a najprawdopodobniej nastąpi to 29 maja. W momencie premiery dostępne będą cztery wersje procesora Itanium, różniące się zegarem i ilością pamięci cache L3:
 • Itanium 800MHz z 4MB L3 cache
 • Itanium 800MHz z 2MB L3 cache
 • Itanium 733MHz z 4MB L3 cache
 • Itanium 733MHz z 2MB L3 cache
Ceny 4MB-owych wersji Itanium będą bardzo wysokie. CNET wspomina że ich cena będzie się ona kształtować na poziomie około $4227 za sztukę przy kupnie 1000 układów. Tymczasem ceny modeli z pamięcią cache 2MB będą dużo niższe: około $1000 - $2000 za 1000 sztuk (przypomnijmy, że pierwsze ceny tych wersji miały oscylować w granicy do $3500+).

ATI All-In-Wonder Radeon PCI


Autor: R4v | 00:09
Komentarzy (0)
ATI Technologies Inc. zapowiedziała wypuszczenie kolejnej karty z serii All-In-Wonder. Tym razem będzie to Radeon 32MB SDR w wersji PCI. Firma uważa, że nie należy zmuszać użytkowników do zmiany płyty głównej tylko dlatego, że brak na niej złącza AGP. Dodatkowo do kart dołączone zostanie oprogramowanie o nowych możliwościach:
 • okno TV jest teraz zintegrowane z IE, można oglądać telewizje jednocześnie surfując po Sieci;
 • przy użyciu nagrywarki CD-R/RW istnieje możliwość tworzenia własnych płyt CD;
 • deinterlacing zarówno dla odtwarzania DVD jak i TV;
 • poszerzone możliwości kontroli barw dla odtwarzacza DVD;
Biorąc pod uwagę możliwości karty, jest to interesująca propozycja dla użytkowników starszych komputerów. Jednak nie należy się spodziewać zbyt dużej wydajności w grach. Mimo, że Radeon jest dość potężnym procesorem (porównywalnym z Geforce 2 MX) to jednak magistrala PCI jest zbyt wolna aby uzyskać zadowalającą prędkość w najnowszych grach. Jest ona natomiast idealnym rozwiązaniem dla ludzi, których interesuje oglądanie filmów DVD i telewizji. Dodatkowo karta posiada cyfrowe wyjście dźwięku (AC3) i wyjście TV. Jeżeli jednak cena będzie porównywalna z wersją AGP to tańszy może się okazać zakup nowej płyty głównej.


Nowości w Athlonie 4


Autor: R4v | 00:02
Komentarzy (0)
Wraz z prezentacją nowego Athlona 4 (jądro Palomino) pojawiły się specyfikacje techniczne najnowszego procesora. Oprócz technologii PowerNow! oszczędzającej baterie notebooków pojawiły się dwie znaczące nowości. Pierwszą jest sprzętowy "prefetch" czyli przewidywanie, które instrukcje zostaną wykonane następne. Ma to znacząco poprawić współpracę procesora z pamięciami DDR. Jest więc szansa na to, że wreszcie możliwości tych układów zostaną w pełni wykorzystane. Drugą z nowości (moim zdaniem o wiele ważniejszą) jest rozszerzenie zestawu instrukcji 3DNow!+ o dodatkowe 52 instrukcje (i nadanie nowej nazwy 3DNow! Professional). Mimo, że AMD oficjalnie tego nie ujawnia, nowe instrukcje czynią prawdopodobnie Athlona kompatybilnym z instrukcjami SSE. W związku z działaniami Intela w kierunku promocji SSE (między innymi współpraca z firmą Adobe) byłoby to bardzo rozsądne posunięcie. Dodatkowo tajwańscy producenci chipsetów podali, że otrzymali próbki Athlonów 4 w wersji desktop, więc niedługo należy się spodziewać systemów opartych na najszybszym procesorze z serii x86.

 
Poniedziałek 14 maja 2001

Detonators 12.20


Autor: Popeye | 18:40
Komentarzy (0)
Serwis 3 Króli opublikował najnowszą wersję BETA Detonatorów. Sterowniki datowane są na 20 kwietnia 2001. Najnowsza wersja przyda się w szczególności ludziom, którzy cały czas starają się wycisnąć coś więcej ze swojej karty graficznej. Przypominam, że są to sterowniki bez certyfikatu, tak więc instalujecie je na własną odpowiedzialność. Dostępne są wersje na wszystkie systemy operacyjne Microsoftu. Aby pobrać tę właśnie wersję należy się udać na podstronę serwisu The-Ctrl-Alt-Del, na której zawsze znajdziecie najświeższe sterowniki.

Artifact Tester 3.0


Autor: Popeye | 18:35
Komentarzy (0)
Jest to program, który testuje stabilność kart video oraz ilość błędów w wyświetlanym obrazie poprzez prezentację przesuwających się obrazów, dzięki czemu można doskonale określić górną granicę możliwości swojego sprzętu. W najnowszej wersji zaszły następujące zmiany:
 • Nowy silnik PimpBlood 1.0;
 • Dużo większa odporność na błędy;
 • Załączono TotalTest 1.0;
 • Pojawił się chat room;
 • Użytkownicy mogą teraz testować sprzęt za pomocą swoich bitmap poprzez wrzucenie ich do katalogu z folderem.
Najnowszą wersję aplikacji można pobrać z tego (32 KB) miejsca.

Plany Intela na rynku przenośnych komputerów


Autor: Popeye | 18:33
Komentarzy (0)
Pojawiło się kilka nowych faktów dotyczących mobilnych procesorów Intela:
 • 21 Maja - Intel wyda na rynek Pentium III 750 MHz oraz 600 MHz z niskim poborem prądu, pojawi się także Celeron 800 MHz oraz 600 MHz z bardzo niskim poborem prądu;
 • W lipcu oczekujemy mobilnego Taulatina z zegarami 1.13, 1.06, 1.0, 0.933 oraz 0.866 GHz;
 • 2 lipca pojawi się na rynku mobilny Celeron 850 MHz.
 • We wrześniu firma przedstawi Ultra Low Voltage Tualatin CPU.
Ceny tych świeżo zapowiedzianych procesorów będą wyglądały następująco:
 • Mobile Tualatin 1.13GHz - $637 (podczas premiery);
 • Mobile Tualatin 1GHz - $401 (tyle samo ile dziś kosztuje Mobile Coppermine 1GHz);
 • Mobile Celeron 800MHz - $107 (17 Czerwiec);
 • Mobile Celeron 750MHz - $91 (17 Czerwiec);
 • Mobile Celeron 700MHz - $75 (17 Czerwiec);
 • Mobile Celeron 850MHz - $134 (podczas premiery).

Raid on Tweaker - nowa wersja


Autor: Popeye | 18:24
Komentarzy (0)
Pojawiła się nowa, udoskonalona wersja tego wspaniałego tweakera, którego najnowsza odmiana posiada numerek 5.1. A oto zmiany wprowadzone do programu:
 • Usunięto błąd, który pojawiał się przy uaktualnianiu profilu;
 • W menu "linki" poprawiono odnośnik do strony domowej programu;
 • Do tweakera dodano sekcję D3D & DirectDraw
 • Dodano możliwość załadowania nowych kluczy w tych sekcjach;
 • Sprytniejsza implementacja możliwości overlockingu;
 • Wyczyszczono kod programu.
Narzędzie można pobrać stąd (276 KB).

Uwaga użytkownicy Aimstera!


Autor: Artwi | 11:50
Komentarzy (0)
John Borland na ZD Net News ostrzega, że prywatność użytkowników Aimstera - systemu podobnego do Napstera - jest zagrożona. Aimster obiecywał możliwości wymiany plików podobne do Napstera (ale bez ograniczeń do mp3) czy Gnutelli przy zastosowaniu technik kryptograficznych. W teorii stawiało to użytkowników systemu poza zasięgiem "policji copyrigh'towych". Niestety MediaForce - jedna z organizacji zajmujących się śledzeniem ludzi wymieniających pliki za pomocą serwisów podobnych do Napstera czy Gnutelli - złamała zabezpieczenia, uzyskując dostęp do danych osób korzystających z systemu. Sprawa prawdopodobnie znajdzie finał w sądzie ponieważ wg. Aimstera MediaForce złamało prawo federalne włamując się do zabezpieczonego systemu oraz regulamin Aimstera, używając Aimstera do szpiegowania użytkowników.

Wykradziony login zawiesza serwer Microsoftu


Autor: Artwi | 11:40
Komentarzy (0)
BetaNews podał, że w piątek Microsoft zamieścił w sieci nową wersję BETA (build 2469) swojego nowego systemu Windows XP dostępną dla oficjalnych beta-testerów. Niestety, z powodu wycieku hasła rozpowszechniającego się po sieci z prędkością dzikiego pożaru, rozpoczął się masowy nieautoryzowany dawnload nowych windows, powodując coś w rodzaju ataku DOS. Łącza nie wytrzymały i Microsoft był zmuszony po siedmiu godzinach zamknąć stronę z betą Windows XP i inne serwisy.

Na ruszcie IN4.PL, Athlon 1.1Ghz


Autor: DYD | 11:20
Komentarzy (0)
NetCop z serwisu IN4.Pl informuje o nowej recenzji procesora AMD ATHLON 1.1Ghz. Procesor testowany był w otoczeniu: Windows 2000 PL, Cinebench pakietu Maxon Cinema 4D XL, SiSoft Sandra 2000 Millenium, WCPUid 3.0, CPU MathMark 1.0, Quake III. Fragment:
Obydwa systemy Windows 98 i Windows 2000 instalują się niewiarygodnie szybko i bez najmniejszych problemów. Praca jest wyjątkowo przyjemna - prędkość otwierania aplikacji robi spore wrażenie, szczególnie po przejściu z wolniejszego procesora. I mimo że mój Celeron 966 (podkręcony stabilnie jak skała!) był szybkim procesorem, to problem jego malutkiego cache uwidaczniał się w całej pełni na programach graficznych (na których dużo pracuję). Teraz wygląda to zupełnie inaczej.

Mostek 686B i oficjalna wypowiedź VIA


Autor: Artwi | 11:10
Komentarzy (0)
John Howland na Real World Technologies postanowił wnikliwie zająć się problemem mostku 686B. Oto jaką otrzymał oficjalną odpowiedź z VIA:
"...Jest to specyficzny problem. Występuje tylko 'na serii z północnym mostkiem dla K7 i 686B' i niektórymi kartami Creative SoundBlaster Live PCI. System się zawiesza, nie niszcząc danych, tylko przy wykonywaniu kopiowania z porównaniem na dużych plikach (ponad 100MB). To raczej problem z kompatybilnością. VIA opublikuje wkrótce odpowiednią poprawkę do drivera."
Wedle wiedzy Johna Howlanda VIA oficjalnie uważa, że:
 1. Problem dotyczy Mostków północnych na K7 i 686B w czasie używania SBL i dużych plików. Znaczy to że wg. VIA problem dotyczy VIA KT133 lub AMD760 ale nie chipsetów dla Socket370.
 2. Problem zdarza się tylko z plikami > 100MB.
 3. Nie jest to problem błędów danych lecz zawieszania się systemu.
 4. Wkrótce wydany zostanie patch.
A oto wyniki testów Johna: ad. 1 Udało mu się wywołać błąd na systemach z 686A, w ograniczonym zakresie na 694Xi 686B. Nie udało się wywołać błędu na AMD760 i 686B. ad.2 Udało się wywołać błąd nawet przy plikach nawet 8MB. Sprawa wydaje się mieć związek bardziej z typem dysku, niż z rozmiarem pliku. ad.3 Rzeczywiście, wydaje się że nie występuje utrata danych przy zawieszeniu systemu. ad.4 W/w patch krąży po sieci, lecz nie ma statusu oficjalnego.

Więcej informacji w artykule na RWT. Pocieszające jest, że wg. Johna Howlanda VIA nie chowa głowy w piasek, tylko poważnie pracuje nad rozwiązaniem, dobrze współpracując z klientami.

Oficjalne specyfikacje Athlona 4 od AMD!


Autor: Artwi | 10:45
Komentarzy (0)
AMD zamieściło oficjalne logo oraz dane o procesorze Athlon 4. Cena (za 1000 sztuk) od 240$ za 850MHz do 425$ za 1GHz. Niestety - oficjalnie Athlon 4 nie jest przeznaczony do komputerów typu desktop i nie pracuje z SocketA (inne napięcia, sygnały sterujące FSB itp.). Być może w przyszłości to się zmieni - procesory K6-2+ i K6-III+ też miały nie pracować w desktopach... Rzut oka na benchmarki i czas pracy na bateriach, sugeruje że PIII może mieć silnego konkurenta. Na koniec przedstawiam kilka linków z oficjanej strony AMD. • Opis: The Mobile AMD Athlon 4 Processor
 • FAQ: The Mobile AMD Athlon 4 Processor
 • Benchmarki: The Mobile AMD Athlon 4 Processor

Big Brother w pracy?


Autor: Artwi | 10:20
Komentarzy (0)
W serwisie BusinessWeek można dziś przeczytać interesujący artykuł na temat szpiegowania pracowników przez pracodawców. Według statystyk American Menagement Assn. 78% czołowych firm amerykańskich monitoruje konta email, Internet, rozmowy telefoniczne oraz filmuje pracowników. W 1997 robiło tak "tylko" 35% pracodawców. Na podstawie tak zebranych materiałów 31% firm zwolniło pracowników za nieprawidłowe używanie telefonu, email lub Internetu. 75% firm ukarało z tego powodu pracownika dyscyplinarnie. BusinessWeek radzi: nigdy nie wysyłać prywatnych emaili z konta służbowego i nigdy nie tworzyć prywatnych dokumentów na sprzęcie służbowym. W Polsce sprawa jest o tyle lepsza, że prawo wymaga, aby pracodawca poinformował pracowników o prowadzonym monitoringu - w USA nie jest to wymagane, z wyjątkiem stanu Connecticut.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL