Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Piątek 10 października 2003  
    

Konferencja prasowa AMD - Athlon 64 i 64FX wprowadzone!


Autor: DYD | 22:50
(22)Komentarzy (22)
W kilka dni po europejskiej premierze najnowszych procesorów AMD, firma zorganizowała dla polskich dziennikarzy konferencję prasową. Polska premiera procesorów AMD Athlon 64 i AMD Athlon 64 FX - w której mieliśmy okazję uczestniczyć - odbyła się 7 października w godzinach wieczornych, podczas ogromnej ulewy w Warszawskim hotelu Holiday Inn. Na premierę przybyła grupa około 50 osób - głównie dziennikarzy serwisów i magazynów, partnerzy handlowi i firmy współpracujące z AMD. Konferencja rozpoczęła się miłym dla oka akcentem, pokazem laserowym, gdzie źródło światła poruszało się w rytm muzyki. Zdjęcia nie oddadzą rzeczywistych wrażeń.

    
Show laserowy rozgrzał atmosferę (kliknij, aby powiększyć)

Po laserowym show przyszła kolei na prezentację głównych bohaterów, którą w języku angielskim prowadził Gerhard Zehethofer - dyrektor regionalny sprzedaży na Europę Centralną i Wschodnią. Prezentacja nosiła nazwę "Procesror AMD Athlon 64 - przekraczamy granicę między wyobraźnią a rzeczywistością". Gerhard przedstawiając wyniki badań o coraz większym wzroście zainteresowania typowych użytkowników komputerów PC cyfrową rozrywką. Jednym zdaniem, mamy więcej aparatów i kamer cyfrowych, obrabiamy zdjęcia, używamy streamingu audio/video, nagrywamy CD/DVD, gramy w coraz realistyczniejsze gry... Na tym polu Gerhard widzi rolę nowych procesorów AMD Athlon 64 i AMD Athlon 64 FX, które dzięki obliczeniom 64-bitowym mają wprowadzić większą "jakość cyfrowej rozrywki". Oczywiście na dzień dzisiejszy pozostaje korzystanie z rozwiązań i technologii 32-bitwych x86, jednak AMD ma w planach stopniową migrację do środowisk w pełni 64-bitowych. Firma AMD nowe procesory kieruje zarówno na rynki dużych serwerów i klientów indywidualnych. Rzućmy okiem na jeden slajd poniżej, prezentujący 64-bitowe procesory AMD dla różnych segmentów rynku. Tutaj także zobaczyć można logosy nowych procesorów. Po kliknięciu w "więcej" dalsza relacja z konefrencji. » czytaj dalej

Trillian w wersji 0.74F


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 19:30
Komentarzy (0)
Na stronie domowej www.trillian.cc ukazało się nowe wydanie programu Trillian w wersji darmowej 0.7FE. Trillian może okazać się przydatny dla osób korzystających z wielu zachodnich komunikatorów jednocześnie. Znane są Wam na pewno programy typu ICQ, AOL, Windows Messenger, Yahoo! Messenger czy IRC-a. Bywa tak, że mamy zainstalowanych kilka komunikatorów na jednym komputerze - wówczas przydany może okazać się właśnie Trillian. Łączy on w sobie w/w komunikatory, udostępniając w jednym programie ich funkcje - a wszystko okraszone przejrzystym interfejsem. W nowej wersji rozwiązano problemy z błędami w AOL oraz poprawiono auto-update. Wersja 0.74F można pobrać z trillian.cc (2.42 MB).

MP3, dyktafon, UKF - Creative Rhomba


Autor: DYD | 17:17
(3)Komentarzy (3)
Creative wprowadza na rynek odtwarzacz MP3 Creative Rhomba z pamięcią 256 MB, radiem UKF i dyktafonem. Rhomba może przechowywać do 120 utworów w formacie WMA lub do 60 w formacie MP3 (dla 4-minutowych utworów o jakości 64 kbps w formacie WMA, 128 kbps w formacie MP3). Wbudowana bateria litowo-jonowa zapewnia wedle danych producenta, czas odtwarzania – do 10 godzin. Można ją ładować przez port USB, który pozwala też na przegrywanie plików z komputera.

Radio UKF, możliwość bezpośredniego nagrywania, wbudowany mikrofon i przechowywanie do 16 godzin notatek głosowych to kolejne cechy Rhomby. Odtwarzacz MP3 Creative Rhomba 256 MB dostępny jest w cenie 210 USD + VAT.

Przełomowe układy DRAM Elpidy


Autor: DYD | źródło: 4Press / AsiaBizTech | 16:49
(4)Komentarzy (4)
Japoński producent pamięci DRAM - firma Elpida Memory - opracował pierwszy synchroniczny układ 1Gb pamięci DDR2, który umożliwia transfer danych z szybkością 533Mbps. Nowy chip jest kolejnym urządzeniem z serii produktów DDR2, wśród których znajdują się np. układy 512Mb. Jak przewiduje Elpida, 1Gb układy DDR2 znajdą głównie zastosowanie w high-endowych serwerach i stacjach roboczych.

"1Gb było kolejnym krokiem milowym w sensie gęstości pamięci DRAM, a układy DDR2 to obecnie urządzenia o najbardziej zaawansowanej architekturze. W naszych fabrykach udało się pomyślnie wyprodukować pierwsze takie układy, z wykorzystaniem 0,10-mikronowego procesu technologicznego" - powiedział Yukio Sakamoto, prezes i dyrektor wykonawczy Elpidy. Nowe układy pamięci Elpidy będą mogły być wykorzystywane w szerokiej gamie modułów pamięci dużej gęstości, m.in. w 4GB dwukanałowych modułach DIMM dla serwerów i stacji roboczych, niebuforowanych modułach DIMM dla komputerów stacjonarnych i 2GB modułach SO-DIMM dla notebooków. » czytaj dalej

Nadchodzi szybszy Celeron


Autor: DYD | źródło: 4Press / Inquirer | 16:48
(13)Komentarzy (13)
5 listopada odbędzie się premiera najnowszego procesora Intela z serii Celeron, który będzie taktowany zegarem 2,8GHz. Zanim jednak to nastąpi, już 26 października obniżone zostaną ceny wolniejszych wersji tego układu. Nowe ceny to 69 USD za procesory Celeron 2,3GHz i 2,4GHz, oraz 79 USD za chip Celeron 2,5GHz.

Plany Intela na przyszły rok obejmują stopniowe podkręcanie częstotliwości taktowania układów Prescott, które do końca pierwszej połowy 2004r. mają być taktowane zegarem 3,06GHz, zaś kwartał później ich szybkość ma wzrosnąć do 3,20GHz. Plany Intela zakładają także, że jeszcze przed końcem przyszłego roku pojawi się Prescott taktowany zegarem szybszym niż 3,20GHz, co ma być związane ze zmianą technologii produkcji tych układów na proces 90-nanometrowy. Uwzględniając plany Intela można założyć, że na koniec 2004r. najwolniejszym Celeronem będzie procesor taktowany zegarem 2,6GHz, a jego cena oczywiście będzie także dużo niższa niż obecnie.

Sanyo Z1 - projektor domowy


Autor: DYD | 16:25
Komentarzy (0)
W ofercie Acco Polska, dystrybutora projektorów Sanyo, znajduje się model przeznaczony specjalnie dla kina domowego - Sanyo Z1. Projektor wyróżnia bardzo ciekawy design z zamykaną klapą przednią (automatycznie wyłączającą urządzenie) i podświetlanym pilotem zdalnego sterowania. Wyświetlany obraz posiada rzeczywisty format 16:9 w rozdzielczości 960x540 pikseli. Wyrazistość konturów zapewnia kontrast 800:1 i jasność 700 ANSI lumenów. Wyposażenie urządzenia w szerokokątny obiektyw, pozwala mu na uzyskanie dużego obrazu nawet w niewielkich, domowych pomieszczeniach.

Projektor posiada funkcję lens-shift (regulacja obiektywu w poziomie i w pionie), która pozwala na ustawienie urządzenia w dogodnym miejscu w pokoju. Poziom szumów wynosi 28dB. Sygnału wyjściowy zapewniają złącza Component, Composite i S-Video. Do urządzenia można również podłączyć komputer poprzez gniazdo VGA. Cena projektora wynosi 9999 PLN brutto.

Cyber Race MT172 - tania kierownica


Autor: DYD | 16:04
(3)Komentarzy (3)
Kierownica Cyber Race MT172 to propozycje firmy Media-Tech dla amatorów gier rajdowych. Duża podstawa wprawdzie zajmie sporo miejsca na blacie stołu w zamian jednak ma zapewnić wygodę i przyjemność gry nieprzerywanej koniecznością ciągłego poprawiania ustawienia kierownicy przesuwanej w "ferworze walki". Kąt obrotu koła kierownicy wynosi 270 stopni. Kierownica wyposażona jest w 12. przycisków akcji, krzyżak kierunkowy oraz dwa cyfrowe "wiosełka". Przeciwnicy automatycznych skrzyń biegów, mogą korzystać z dźwigni zmiany biegów zamontowanej w podstawie.

Cyber Race MT172 w miejscach zwykle trzymanych przez dłonie gracza pokryta jest gumową powłoką. Kierownica została wyposażona w technologię wibracji Vibration Force opartą na sterownikach DirectX, wykorzystywaną w grach protokołami Vibration Feedback. Cyber Race MT17 jest wyposażona interfejs USB dzięki czemu instalacja kierownicy nie sprawi problemów nawet początkującym graczom. » czytaj dalej

 
Czwartek 9 października 2003

Eizo Flexscan L885


Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 18:23
(2)Komentarzy (2)
Eizo Nanao przedstawiło najnowszy, 20.1" monitor LCD o nazwie Flexscan L885. Podobnie jak pozostałe monitory firmy, będzie on dostępny w wersji szarej i czarnej. Wyświetlacz dysponuje rozdzielczością 1600x1200 i może pochwalić się czasem reakcji na poziomie 20ms. Jasność panelu to 250cd/m², natomiast kontrast wynosi 500:1. Matryca zapewnia widoczność w zakresie 176°, zarówno w pionie jak i w poziomie. Podobnie do innych modeli Eizo, L885 posiada przetwornik z 8 bitów na 10 bitów w celu uzyskania lepszego obrazu. Monitor posiada wejścia D-Sub i DVI-D. Wymiary urządzenia to 443x208.5x446 mm a waga to 9.2kg. W Japonii L885 pojawi się pod koniec miesiąca i będzie kosztował $2100.

Plany Intela


Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 18:22
(26)Komentarzy (26)
Intel zamierza zmienić nieco podejście do sprzedaży swoich procesorów. W tej chwili można zauważyć wyraźny podział na entuzjastów, graczy i profesjonalistów oraz na zwykłych konsumentów. Nowa strategia Intela ma wziąć pod uwagę podział rynku i odpowiednio do tego ustalić ceny. W wyniku tych działań Pentium 4 3.2GHz Extreme Edition trafi do sprzedaży w szokującej cenie $925. Procesor powinien pojawić się na półkach sklepowych na początku listopada. Na początku przyszłego roku powinny się pojawić także Pentium 4 z jądrem Prescott. Na początek będą to wersje 2.8GHz, 3GHz i 3.2GHz. Ich ceny mają być takie same jak aktualne układy o identycznym taktowaniu, ale z magistralą 533MHz. Intel nie zamierza jednak rezygnować z najwolniejszych układów zupełnie. Modele z 533MHz FSB i bez Hyper-Threading pozostaną jeszcze w sprzedaży przynajmniej pół roku. Pojawiły się nawet pogłoski o możliwości stworzenia Prescotta z magistralą 533MHz aby zapewnić ofertę dla szerszej rzeszy klientów.

Toshiba SD-M1802


Autor: DYD | 18:03
Komentarzy (0)
Alstor rozpoczął sprzedaż najnowszego modelu DVD-ROM marki Toshiba. Model SD-M1802 bazuje na napędzie SD-M1712 i charakteryzuje się parametrami: 16x (odczyt DVD-ROM) oraz 48x (odczyt CD-ROM). Najistotniejszym udoskonaleniem w porównaniu do poprzednika jest zwiększony bufor: obecnie 256KB.

Na szczególną uwagę zasługuje szeroki zakres obsługiwanych formatów DVD, włącznie z DVD-R/-RW, DVD+R/+RW. Toshiba odczytuje nośniki CD o pojemności 90/99 minut. Odtwarzanie płyt audio, nawet tych porysowanych, ponoć nie stanowi problemu dla tego napędu; sprawnie odczytywane są także dane subkanałowe, co gwarantuje szybkie rippowanie płyt z zabezpieczeniami. Toshiba SD-M1802 dostępna jest w wersji bulk zarówno z tradycyjnym szarym, jak i czarnym panelem przednim. Cena napędu wynosi 189 zł brutto.

Centrino nagrodzona na targach Invex 2003


Autor: DYD | 18:00
Komentarzy (0)
Intel otrzymał nagrodę The Best of Invex 2003 (www.bestofinvex.cz) za technologię mobilną Intel Centrino. Nagroda ta jest przyznawana najciekawszym produktom i innowacyjnym technologiom prezentowanym podczas targów. Jury konkursu przy podejmowaniu decyzji brało pod uwagę wpływ poszczególnych produktów na rozwój rynku telekomunikacyjnego i komputerowego. aprezentowana po raz pierwszy w marcu b.r. technologia mobilna Intel Centrino obejmuje nowy procesor Intel Pentium M, współpracujące z nim chipsety oraz rozwiązania sieci bezprzewodowych 802.11, zoptymalizowane i przetestowane pod kątem wzajemnej zgodności.

"Konwergencja techniki komputerowej i komunikacyjnej jest niezaprzeczalnym faktem i globalnym trendem," powiedział Piotr Pągowski, Dyrektor na region Europy centralno-wschodniej Intela. "Nagroda The Best of Invex 2003 przyznana technologii mobilnej Intel Centrino jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Jest także sygnałem dla rynków wschodniej i centralnej Europy świadczącym o istnieniu konwergentnych technologii i o konieczności pełnego wykorzystania możliwości, jakie one stwarzają."

Trzy nowe recenzje na TwojePC!


Autor: DYD | 14:16
(5)Komentarzy (5)
Wiadomość informacyjno-przypominająca o trzech nowych recenzjach jakie ostatnio ukazały się na naszych łamach. Ich linki podam poniżej, a teraz jeszcze wspomnę, że już niedługo rozpoczniemy duży test kart z najniższej półki a więc FX 5200, Radeon 9200, R9100, R900, GF3 i być może coś jeszcze. Ukaże się także najnowszych zestawów DualDDR 466/500/533 od firmy GeIL. Dziś także dotrze do nas Creative Zen, a więc konkurencja dla opisywanego wczoraj iRivera iHP-100. A teraz już podaje namiary na najnowsze trzy recenzje:

Zestawy z koncentratorem Bluetooth od Logitech


Autor: DYD | 14:07
(26)Komentarzy (26)
Logitech uchyla rąbka tajemnicy nowych, przedpremierowych produktów, które wykorzystują technologie Bluetooth - myszki MX900 oraz zestawu bezprzewodowego Logitech Cordless Desktop MX for Bluetooth. Logitech wprowadzając technologię Bluetooth do swoich produktów postanowił dać możliwość użytkownikowi zbudowania swojego własnego PC Bluetooth. Na czym polega koncepcja PC Bluetooth firmy Logitech i czym wyróżniają się produkty Logitech? O tym króko powiemy w tej informacji.

PC Bluetooth według firmy Logitech to komputer PC, który posiada możliwość komunikacji bezprzewodowej przy użyciu Bluetooth z dowolnym urządzeniem które korzysta również z tej technologii. Obecnie bezprzewodowa technologia Bluetooth implementowana jest w telefonach komórkowych, komputerach klasy Palm, komputerach przenośnych notebook, drukarkach, modemach, zestawach słuchawkowych i wielu innych urządzeniach. Logitech oferując klientowi mysz komputerową czy zestaw bezprzewodowy składający się z klawiatury i myszy nie oferuje tylko urządzeń do codziennego użytku, ale również produkt który otwiera użytkownikowi dostęp do bezprzewodowego świata wymiany danych - technologii Bluetooth. » czytaj dalej

NEC/Mitsubishi dla branży DTP


Autor: DYD | 14:03
(1)Komentarzy (1)
Firma NEC/Mitsubishi zaprezentowała 22-calowy monitor Mitsubishi RDF225WG, przygotowany specjalnie z myślą o branży DTP. Urządzenie odwzorowuje 97,6% zakresu barw standardu Adobe RGB, posiada też specjalny tryb umożliwiający prezentację obrazów Adobe RGB bez dokonywania konwersji na sRGB. Ze względu na niszowy charakter i bardzo wysoką cenę (6 tys. euro), poza Japonią ten high-endowy produkt będzie dostępny wyłącznie na specjalne zamówienia.

Maksymalna rozdzielczość monitora Mitsubishi RDF225WG to 2048×1536 pikseli. Częstotliwość odświeżania poziomego wynosi 30-140kHz, pionowego 50-160Hz. Monitor wyposażono w 2 wejścia D-Sub15 pin. Wymiary urządzenia to 495×477×486mm (szer. × głęb. × wys.), waga 29,3 kg. Opcjonalnie dostępny będzie kalibrator. Jeśli monitor zostanie pozytywnie przyjęty przez rynek profesjonalny, NEC/Mitsubishi w ciągu najbliższego roku wyprodukuje monitor LCD o podobnej skali odwzorowania kolorów. Sprzedaż modelu Mitsubishi RDF225WG rozpocznie się pod koniec grudnia. » czytaj dalej

 
Środa 8 października 2003

iRiver iHP-100, czyli MP3 na twardo z HDD


Autor: PiK | 21:25
(12)Komentarzy (12)
iRiver jest znaną marką w światku odtwarzaczy MP3. Urządzenia z tej stajni, np. iMP-550 i iFP-395T podbiły serca miłośników skompresowanej muzyki, stały się nocnym koszmarem konkurencji. Do tej pory walka między iRiverem a resztą świata toczyła się na dwóch z trzech polach: odtwarzaczy CD/MP3 i flash. Trzeci segment playerów wykorzystujących jako nośnik dysk twardy, nie był obstawiony przez zawodników iRivera. Sytuacja uległa zmianie i swoje pozycje bojowe powoli zajmują iHP-100, iHP-115 oraz iHP-120. Czy nowicjusze stawią czoła doświadczonym graczom (m.in. Creative Zen, Apple iPod)? Czy decyzja podjęcia nowego wyzwania, wkroczenia na nieznany teren, okazała się być słuszną? Dzięki uprzejmości firmy Multimedia Intelligent Products, polskiego dystrybutora iRiver, poznamy odpowiedź na nurtujące nas pytanie. » czytaj dalej

CATALYST 3.8 już są


Autor: Jasiek | 21:05
(17)Komentarzy (17)
Zgodnie z obietnicą najnowsza wersja sterowników dla kart ATi (od RADEON'a 7000 począwszy) - Catalyst 3.8 jest już gotowa do pobrania. Pakiet dla Win9x lub 2k/XP możemy jak zwykle ściągnąć ze strony ATi. Catalyst 3.8 dostępne są w postaci jednej dużej paczki (25MB) lub poszczególnych składników (sterownik, control panel i driver WDM) oddzielnie. Aktualne release notes znajdują się tutaj. Porównanie wydajności z wersją 3.7 zamieścił już serwis AnandTech. Radeon 9800 XT przyspieszył praktycznie w każdym teście, lecz różnice są od pomijalnych po bardzo małe. Zapraszam do komentowania szybkości działania i nowych funkcji tych sterowników. Poniżej bezpośrednie linki:

CATALYST 3.8 Windows XP/2k
 • Pakiet - Display Driver, Control Panel, WDM Capture driver (25.3 MB)
 • Display Driver 6.14.10.6387(7.8 MB)
 • Control Panel 6.14.10.5046(12.5 MB)
 • WDM Capture driver 6.14.10.6217 (3.4 MB) (RELEASE NOTES)


 • CATALYST Windows 98/ME 3.8
 • Pakiet - Display Driver, Control Panel, WDM Capture driver (25.8 MB)
 • Display Driver 4.14.01.9122 (8.2 MB)
 • Control Panel 6.14.10.5046 (12.5 MB)
 • WDM Capture driver 6.14.10.6217 (3.2 MB) (RELEASE NOTES)

 • TVTool 8.31 już dostępny


  Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 20:02
  Komentarzy (0)
  Na stronie h.o.t. - home of tvtool od dziś dostępne jest przydatne narzędzie TVTool w aktualizowanej wersji 8.31. Program pomaga skonfigurować oraz uruchomić opcję TV-Out na kartach opartych na chipsecie BT869, bądź BT868. TVTool działa na wszystkich kartach nVidii (od TNT-1 aż po GF-FX) i obsługuje układy telewizyjne: BT868, BT869, CX25870-CX25875, CH7003-7008, SAA7102, SAA7108 oraz SAA7104. W najnowszej wersji dodano m.in. obsługę kart GeForce-FX oraz laptopowych układów GeForce-Go, wsparcie dla MV TV encoder, ustawienia nView, support GF4-MX 420,440 i 460, dodatkowe rozdzielczości 768x576 i 720x480 dla układów Philips SAA7104 oraz Philips SAA7108A. Program przeznaczony dla systemów Windows 98, Me, NT4, 2000, XP można ściągnąć z oficjalnej strony tvtool.cust.nearlyfreespeech.net (365 KB).

  Digital Media USB 2.0 HS od Kingstona


  Autor: DYD | 16:53
  Komentarzy (0)
  Firma Kingston Technology rozszerza rodzinę pamięci mobilnych DataTraveler o urządzenia zgodne ze standardem USB 2.0 High-Speed. Po umieszczeniu w porcie USB 2.0 zewnętrzna pamięć DataTraveler 2.0 - podobnie jak inne urządzenia typu flash - jest widoczna w systemie jako oddzielny napęd dyskowy, co pozwala na wygodne i szybkie kopiowanie danych. Pamięć USB Hi-Speed działa w większości systemach operacyjnych MS Windows obsługujących interfejs USB 2.0 (w zestawie dostarczone są również sterowniki do systemu MS Windows 98).

  Urządzenia charakteryzują się rozmiarem 9,90 x 2,39 x 2,40 cm. Nowe moduły pamięci o pojemnościach 128 MB, 256 MB, 512 MB i 1 w cenie od 97 euro (128 MB) do 449 euro (1 GB).

  Sonda: Ile cali posiada Twój wyświetlacz?


  Autor: DYD | 15:07
  (19)Komentarzy (19)
  Dziś zapraszam do wzięcia udziału w naszej nowo rozpoczętej Sondzie. Dotyczy ona cyklicznie pojawiającego się tematu o wielkości monitora na jakim pracują Czytelnicy TwojePC. Tym razem nie rozróżniamy monitorów na tradycyjnie (CRT) i ciekłokrystaliczne (LCD), a jedynie o przekątną monitora. Sonda znajduje się na prawej kolumnie strony głównej.

  Druga odsłona testu AnandTech: ATi vs. Nvidia


  Autor: Jasiek | 12:56
  (11)Komentarzy (11)
  Ekipa AnandTech zmotywowana głosami krytyki zamieściła drugą odsłonę testu high-endowych kart graficznych ATi i Nvidii. Tym razem zbudowano mocniejszą platformę testową bazującą na płycie z Nforce3 i Athlonem 64 FX, na której porównano Radeona 9800 XT z GeforceFX 5950 Ultra oraz FX 5900 Ultra. W recenzji znajdziemy porównanie jakości obrazu oraz wydajności przy różnych wersjach sterowników. Test warto przejrzeć, gdyż zrezygnowano w nim w całości z benchmarków syntetycznych. Zamiast tego możemy porównać realne osiągi kart w 18 grach, w różnych trybach i rozdzielczościach. Link do recenzji, tutaj.

  Zewnętrzny dysk Olympusa


  Autor: DYD | źródło: 4Press / Digi-Life | 12:50
  Komentarzy (0)
  Firma Olympus wypuściła 3,5-calowy zewnętrzny dysk magnetooptyczny TURBO MO mini LX II USB 2.0, który w sprzedaży na terenie USA znajdzie się już od 24 października 2003r. Niestety producent wciąż nie ujawnił ceny tego urządzenia. W porównaniu do poprzednika - dysku TURBO MO mini LX, którego premiera odbyła się w marcu tego roku - nowe urządzenie Olympusa jest szybsze, mniejsze i lżejsze. Prędkość obrotowa nowego dysku wynosi 4320rpm, waga została zredukowana aż o 24% i wynosi 305g, a wymiary zewnętrzne urządzenia to 108 x 120 x 24mm (wys. x szer. gł.). Niestety, zmiany dokonane w dysku TURBO MO mini LX II nie objęły zintegrowania z urządzeniem złącza typu PC Card Type II. Tak więc kierunek dokonanych w urządzeniu zmian może wskazywać, że Olympus podąża za trendem branżowym, traktując słowo "mini" jako główny wyznacznik postępu.

  Nowy zewnętrzny dysk magnetooptyczny Olympusa obsługuje nośniki 128, 230, 540 i 640Mb. Urządzenie jest zgodne z systemami operacyjnymi Windows 98/Me/2000/XP, Mac OS 8.6-9.2.2, oraz Mac OS X 10.1.

  Ogniwo dla "komórek"


  Autor: DYD | źródło: 4Press / AsiaBizTech | 12:49
  (4)Komentarzy (4)
  Toshiba opracowała miniaturowe ogniwo paliwowe, które w przyszłości może znaleźć zastosowanie jako źródło zasilania telefonów komórkowych i handheldów. Prototyp, który został zaprezentowany podczas targów CEATEC JAPAN 2003, ma wymiary 100x60x30 mm, z czego 30x60x20 mm to kartridż z paliwem. Waga urządzenia (przy maksymalnym stanie paliwa) to 130 g. Taka miniaturyzacja ogniwa paliwowego była możliwa dzięki dwóm innowacjom technologicznym. Pierwsza to mechanizm rozcieńczania metanolu. Jako rozcieńczalnik wykorzystywana jest woda pozostająca po reakcji w ogniwie, dlatego do napełniania można użyć metanolu o większym stężeniu, a więc mniejszej objętości. Zmniejszono też pompę odpowiedzialną za dostarczanie paliwa i powietrza do baterii.

  Urządzenie jest w stanie generować moc 1W przez okres 20 godzin, co można porównać z wydajnością 6 baterii litowych wykorzystywanych obecnie w telefonach. Toshiba przewiduje komercyjną dostępność tego produktu na rok 2005.

  Głośniki Logitech serii Z


  Autor: DYD | 12:23
  Komentarzy (0)
  Wczoraj pisaliśmy o nowej linii X głośników Logitecha, stanowiącej podstawę oferty audio tej firmy. Dziś natomiast Logitech Europe oficjalnie ogłosił wprowadzenie do sprzedaży nowych zestawów głośnikowych z serii Z. Wszystkie "Zetki" zaopatrzone będą w membrany z aluminiowym korektorem fazy, poprawiające jakość dźwięku. Nowa gama produktów z pod znaku chromowanego Z składa się z:

  Z-3 - zestaw głośników 2.1. Połączenia matowego chromu i jasnego sosnowego drewna. Zestaw Z-3 posiada łączną moc 35W RMS, z czego 23W RMS mocy przypada na głośnik niskotonowy. Każda z kolumn posiada po dwie membrany z korektorem fazy. Pilot z którego kontrolować można Z-3 jest osobną konstrukcją. Przy jego użyciu można regulować głośność. Dodatkowo posiada on włącznik mocy oraz wyjście słuchawkowe dla szybkiego podłączenia słuchawek. Tony niskie ustawiane są bezpośrednio na tyle obudowy subwoofera. Logitech Z-3 to zdecydowany krok w nowe wzornictwo. » czytaj dalej

  Polityka ATi wobec systemów Linux


  Autor: Jasiek | źródło: Rage3D forum | 11:53
  (9)Komentarzy (9)
  Marketing ATi ma ostatnio pełne ręce roboty - firma najwyraźniej czuje się mocna na rynku i zajmuje się intensywnie... kosmetyką. Ktoś zauważył nawet nieco zaniedbywanych użytkowników systemów Open Source. Terry Makedon z ATi w wywiadzie dla Rage3D zapewnił, że sterowniki linuxowe są ciągle rozwijane i firma dąży do stworzenia dopracowanej, stabilnej wersji dołączanej do płyt CD z kartami. Sukcesywnie pakiet dla Linuxów będzie uzupełniany o funkcje driverów Catalyst. Krokiem w kierunku spełnienia tych obietnic ma być powołanie grupy aktywnych betatesterów, podobnie jak to ma miejsce w przypadku windowsowego pakietu Catalyst.

   
  Wtorek 7 października 2003

  Nowe logo Catalyst


  Autor: R4v | źródło: Rage3D | 19:03
  (11)Komentarzy (11)
  ATi przygotowało nowe logo dla swojego pakietu Catalyst. Premiera nowej grafiki ma częściowo związek z jutrzejszym debiutem Catalyst 3.8. Oczywiście każdy element loga ma swoje znaczenie. Cztery metaliczne kule mają oznaczać cztery komponenty pakietu Catalyst: sterowniki, Multimedia Center, HydraVision i Remote Wonder. Czerwona kula ma reprezentować markę ATi Radeon. Logo ma pokazać jak bardzo są ze sobą związane elementy pakietu Catalyst i marka Radeon. Należy także zwrócić uwagę na ruch kul. Ma to oznaczać dynamikę wydawania nowych wersji sterowników.

  Sony PSX


  Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 15:38
  (3)Komentarzy (3)
  Sony przedstawiła nową rodzinę konsol PSX. Urządzenia te wyposażono w dysk twardy i nagrywarkę DVD. Do sprzedaży trafią dwa modele: DESR-7000 z dyskiem 250GB i tańszy DESR-5000 z "twardzielem" o pojemności 160GB. PSX jest hybrydą Playstation 2, nagrywarki DVD, tunera TV, albumu fotografii i odtwarzacza multimedialnego. Urządzenia pracują pod nieco poprawionym systemem PS2. Droższy model obsługuje 6 trybów nagrywania filmów: HQ/HSP/SP oraz LP/EP/SLP. Tańszy model potrafi nagrywać tylko w trzech pierwszych trybach. Napęd DVD obsługuje płyty DVD-R, DVD-RW oraz DVD+RW. Obsługa DVD+R ma zostać dodana później. Z tyłu obudowy wyprowadzono gniazda USB 1.1, slot Memory Stick, gniazdo do podłączenia gamepadów, wyjścia dźwięku itp. Wymiary PSX to 312x88x323mm a waga wynosi 5.6kg. Oba modele trafią do sprzedaży w Japonii pod koniec tego roku. Przewidywane ceny to ok. $900 dla DESR-7000 i $720 dla DESR-5000. W Europie i Ameryce Północnej urządzenia pojawią się na początku przyszłego roku.

  Half Life 2 - kolejne opóźnienie?


  Autor: R4v | źródło: GamersHell | 15:37
  (33)Komentarzy (33)
  W związku z kradzieżą kodu źródłowego gry Half Life 2, jej premiera została przełożona na kwiecień 2004 roku. Tyle czasu ma zająć przepisanie części wykradzionego kodu. Fakt włamania wyszedł na jaw na początku października. Od połowy września sieć Valve Software była penetrowana przez nieznane osoby. Jak twierdzi Gabe Newell, szef Valve, ktoś miał dostęp do jego konta pocztowego. Wkrótce potem komputery w firmie zaczęły się dziwnie zachowywać. Około 19 września zostało skopiowane drzewo źródeł HL2. Następnie na komputerach Valve pojawiły się programy monitorujące klawiaturę. Była to zmodyfikowana wersja oprogramowania RemoteAnywhere, która została zainstalowana przy użyciu błędów Outlooka. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, zostało skradzione ok. 1/3 kodów źródłowych.

  4,8GB na cal typu CFII


  Autor: DYD | źródło: 4Press / DPR | 13:48
  (1)Komentarzy (1)
  Chińska firma GS Magicstor (www.gs-magicstor.com), zwiększyła pojemność produkowanych przez siebie miniaturowych dysków twardych do 4,8GB.

  1-calowy dysk zamknięty w obudowie karty Compact Flash Type II jest przeznaczony do współpracy z urządzeniami mobilnymi - odtwarzaczami MP3, aparatami cyfrowymi i handheldami. Do tej pory firma produkowała dyski o pojemności do 2,4GB. Choć nowy wynik robi wrażenie, to ambicje GS Magicstor sięgają jednak znacznie dalej. Do końca przyszłego roku firma chce rozpocząć produkcję dysków o pojemności 7-8 GB, a rok później planuje zbliżyć do granicy 20 GB. W kwietniu przyszłego roku zadebiutuje też 1,8-calowy dysk GS Magicstor o pojemności 40GB.

  Procesory chłodzone wodą


  Autor: DYD | źródło: 4Press / EETimes | 13:20
  (7)Komentarzy (7)
  Firma Cooligy opracowała system odprowadzania ciepła z układów półprzewodnikowych za pośrednictwem wody, krążącej w mikrokanałach wewnątrz chipów. Ciepło generowane przez układ jest odbierane przez wodę, która pompowana jest w kierunku radiatora i wentylatora, gdzie przed ponownym wprowadzeniem jej do układu podlega całkowitemu wychłodzeniu. Do wymuszania przepływu wody zastosowano tzw. pompy elektrokinetyczne.

  Pracując nad tym systemem chłodzenia Cooligy przyjęła dwa pryncypia. Pierwszym z nich było uzyskanie maksymalnej powierzchni mikrokanałów w celu zapewnienia mozliwie największej efektywności chłodzenia chipów. Drugą kwestią było doprowadzenie kanałów do rdzenia układu najbliżej jak to możliwe (ok.1mm.), dzięki czemu uległa zmniejszeniu droga transmisji ciepła wewnątrz kości. Jako medium odprowadzające ciepło zostałą wybrana woda z powodu jej wysokiej temperatury wrzenia, jednak biorąc pod uwagę, że kanaliki są bardzo cienkie a płyn musi się poruszać nieustannie, być może zastosowanie znajdzie inny płyn chłodzący. Jak zapewnia Andy Keane, prezes ds. marketingu Cooligy, wysoka efektywność nowego systemu chodzenia umożliwia odprowadzenie z każdego 1cm2 układu ok. 1kW ciepła, podczas gdy obecnie najwydajniejsze pasywne rozwiązania chłodzące umożliwiają odbiór jedynie na poziomie 250W/cm2. » czytaj dalej

  Udoskonalony niebieski laser


  Autor: DYD | źródło: 4Press / AsiaBizTech | 13:03
  Komentarzy (0)
  Firma Toshiba opracowała nowy generator niebieskiego światła laserowego, oparty na azotku galu (GaN). Laser charakteryzuje się dużą mocą wyjściową (200mW), oraz niskim wskaźnikiem szumu typu RIN -132dB/Hz przy mocy wyjściowej 3mW.

  To o tyle istotne odkrycie, że wielu specjalistów zajmujących się dyskami optycznymi twierdzi, że w przypadku pojawienia się na rynku jednostronnych nośników z dwoma warstwami zapisu, konieczne będzie wprowadzenie światła lasera, którego impulsy będą nieść energię 100mW lub większą. Tymczasem nowy laser Toshiby zapewnia realizację tych wymogów i to jeszcze ze znacznym zapasem. Większa moc wyjściowa jest konieczna do przyspieszenia procesu zapisu danych na nośniku, oraz umożliwi także poprawę parametrów odczytu danych. Jak twierdzą przedstawiciele Toshiby szumy typu RIN na poziomie 132dB/Hz to obecnie najmniejsza wartość jaką udało się kiedykolwiek osiągnąć. » czytaj dalej

  Intel Xeon 3.20GHz


  Autor: Pawel | źródło: digt-life | 11:27
  Komentarzy (0)
  Intel zaprezentował wczoraj nowy procesor z rodziny Xeon taktowany zegarem 3.20GHz. Jest on oparty na rdzeniu Prestonia i przeznaczony do zastosowań w serwerach i stacjach roboczych. Posiada on 1MB pamięci cache L3 i 533-megahercową magistralę. Jest to obecnie najszybszy układ z tej rodziny – poprzedni wypuszczony 14 lipca pracował z częstotliwością 3.06GHz. Procesor jest kompatybilny z chipsetami Intel E7501 oraz Intel E7505. Przy zakupie 1000 sztuk trzeba będzie za niego zapłacić 851 dolarów.

  Głośniki Logitech serii X


  Autor: DYD | 10:18
  (1)Komentarzy (1)
  Logitech wprowadza oficjalnie do sprzedaży głośniki z serii X, o których już wspominaliśmy przy okazji relacji z konferencji firmy w Warszawie. Nowe modele X stanowić będą podstawę oferty audio Logitech w segmencie głośników. Wszystkie urządzenia wyposażone będą w standardowe membrany, w odróżnieniu od membran z aluminiowym korektorem fazy w głośnikach serii Z. Rodzina X zawierać będzie trzy modele - 2.0, 2.1 i 6.1.

  X-620 - najwyższy model z dostępnej rodziny X. Składa się z 6 głośników satelitarnych oraz subwoofera. Głośniki posiadają łączna moc 46W RMS (głośniki boczne każdy po 7,5W oraz dwa centralne po 8W RMS). W obudowie satelit widoczny jest specjalny otwór, który umożliwia szybkie odprowadzenia nadmiaru powietrza. Ponadto satelity mają możliwość ustawienia ich na biurku lub montażu na powierzchni pionowej np. ściana. Subwoofer wykonany jest z drewna z specjalnie wzmocniona konstrukcją od wewnątrz. Głośnik niskotonowy osadzony jest po środku konstrukcji i skierowany do wewnątrz. Subwoofer składa się z dwóch komór pracujących w systemie bass-reflex. Moc głośnika niskotonowego to 24 W RMS. Łącznie zestaw Logitech X-620 oferuje realną moc 70W RMS. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie przełącznika, który umożliwia zestawowi odtwarzanie dźwięku w standardzie 4.1, 5.1 lub 6.1. » czytaj dalej

   
  Poniedziałek 6 października 2003

  32-bitowy Socket 754


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 22:11
  Komentarzy (0)
  Jak głoszą plotki, AMD ma wprowadzić do produkcji układy z rodziny K8, jednak pozbawione możliwości wykonywania 64-bitowego kodu. Procesory te mają otrzymać nazwę Athlon XP i pracować w gniazdach Socket 754. Pierwszymi z tych układów mają być Paris i Victoria. Nie będą one jednak jedyne. W połowie przyszłego roku ma się pojawić jądro Dublin, które także ma być pozbawione rozszerzeń 64-bitowych. Na początek będą dostępne modele 3000+ i 3200+. Procesor ma posiadać 256KB pamięci cache L2 i będzie wykonany w technologii 0.13 mikrona. Ma on również obsługiwać technologię PowerNow! Wskazywałoby to na przeznaczenie go na rynek komputerów przenośnych. Nie będą to jednak małe i lekkie notebooki, a tzw. desktop-replacement, czyli duże i dość ciężkie komputery o krótkim czasie pracy na bateriach. Wskazuje na to pobór mocy Dublina, który wyniesie 62W. Dla porównania, Mobile Athlon 64 zużywa aż 81W.

  OCZ PC4200 Premier DDR


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 20:27
  (5)Komentarzy (5)
  Firma OCZ zaprezentowała nowe pamięci PC4200 Premier DDR. Bazują one na technologii OCZ HyperSpeed i będą dostępne w modułach o pojemnościach 256 i 512MB, jak również w zestawach przeznaczonych do pracy w trybie dual-channel. W tym przypadku ich pojemność będzie wynosiła 512MB i 1GB. Pamięci wykorzystują technologię ULN (Ultra Low Noise), posiadają czarne aluminiowe radiatory i pracują z ustawieniami CL 3-4-4-8 przy napięciu wynoszącym 2.8V.

  Nowe napędy Sony


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 20:04
  Komentarzy (0)
  Koncern Sony wypuścił dwa nowe napędy DVD±R/RW, zewnętrzny - DRU-510ULK oraz wewnętrzny DRU-510AK. Zapis płyt DVD+RW i DVD±R odbywa się z prędkością 4x, DVD-RW 2x, CD-RW 16x, a CD-R 24x. Parametry odczytu płyt to 12x dla DVD-ROM i 32x dla CD. Model wewnętrzny będzie dostępny w dwóch kolorach – czarnym i białym. Obie nowości pojawią się na rynku 11 października.

  Linux wspiera zespół Williamsa F1


  Autor: DYD | źródło: 4Press / Ananova | 17:28
  (6)Komentarzy (6)
  Klastrowe superkomputery linuksowe HP znajda zastosowanie przy symulacji aerodynamicznych modeli bolidów Formuły 1 w zespole Williamsa. Do istniejącej już mocy obliczeniowej, wykorzystywanej przez główną kwaterę projektową zespołu z Oxfordshire, zostanie dodanych jeszcze kilkaset serwerów HP ProLiant z procesorami Intela. Wyniki prac prowadzonych przed obecnym sezonem przyczyniły się do zajętej przez zespół Williamsa drugiej lokaty wśród konstruktorów pojazdów Formuły 1.

  Na wyniki bolidów osiągane w trakcie wyścigów mają wpływ nie tylko doświadczenie i umiejętności kierowcy, ale także zastosowany silnik, rodzaj podwozia, opony, a przede wszystkim aerodynamiczny kształt pojazdu. W związku z tym, że prace nad poprawieniem tego ostatniego parametru trwają już bardzo długo i są mocno zaawansowane, coraz trudniej jest odkryć rozwiązanie poprawiające parametry bolidu. To z kolei wymusza zastosowanie coraz wydajniejszych systemów, umożliwiających prowadzących skomplikowane obliczenia. » czytaj dalej

  Podręczniki Użytkownika "PL" dla Radeonów


  Autor: DYD | 15:25
  (5)Komentarzy (5)
  Na ostatniej stronie naszego dużego przeglądu kart graficznych w cenie 600~1200 zł, dołożyliśmy pakiet instrukcji dla układów Radeon. Zapraszamy do zapoznania się z Podręcznikami Użytkownika w formacie PDF (wymagana przeglądarka Acrobat Reader) dla układów ATI Radeon 9100, 9200, 9600 i 9800. Znajdziecie w nich szczegółowy opis danego układu, jego specyfikację, charakterystykę sterowników i oprogramowania, instrukcję podłączania telewizora do wyjścia TV, etc. Wszystko w języku polskim dokładnie opisane. Plik dostępny jest TUTAJ (~4.50 MB).

  Adobe Photoshop Album 2.0


  Autor: R4v | źródło: CNet | 15:24
  (1)Komentarzy (1)
  Photoshop Album 2.0 to najnowsza wersja aplikacji firmy Adobe, służącej do zarządzania zdjęciami, głównie z aparatów cyfrowych. Program pozwala na prostą edycją fotografii, korzystając z narzędzi znanych z Photoshopa. Głównym zadaniem aplikacji pozostaje jednak organizacji zdjęć.

  Nowa wersja posiada ulepszony interfejs oraz nowe funkcje, jak wysyłanie obrazów do telefonów komórkowych czy PDA. Narzędzia edycyjne mogą także być teraz także używane w trybie wsadowym, automatyzując czynności dla dużej ilości zdjęć. Pełna wersja programu będzie sprzedawana w cenie $50. Pojawiła się także darmowa wersja Starter Edition, którą można ściągnąć ze strony producenta.

  Verisign SiteFinder wyłączony


  Autor: R4v | źródło: Geek.com | 15:19
  (2)Komentarzy (2)
  Nieznane adresy domen .com i .net na powrót prowadzą do nikąd. Verisign wyłączył swoją kontrowersyjną usługę SiteFinder. Stało się tak po interwencji Internet Corporation Assigned Names and Numbers (ICANN), na której zlecenie Verisign administruje domenami .com i .net. ICANN wystosował pismo, w którym zagroził poważnymi sankcjami w przypadku niepodporządkowania się. Ultimatum dotarło w piątek, a termin wyłączenia SiteFinder ustalono na sobotę. ICANN już 21 września prosiło o wyłączenie usługi. SiteFinder rozpoczął działalność 15 września i wtedy też DNSy zaczęły zwracać dla nieznanych adresów z domen .com i .net adres IP serwisu Verisign. Przekierowanie uniemożliwiło korzystanie z programów sprawdzających istnienie poszczególnych domen. W rezultacie do sądów w Stanach trafiły już pozwy przeciw Verisign.

  Caplio 300G uchroni się przed deszczem


  Autor: DYD | 15:17
  Komentarzy (0)
  W ofercie Alstor pojawił się nowy aparat cyfrowy firmy Ricoh - Caplio 300G. Mechanizm aparatu chroni szczelna obudowa, umożliwiająca wykonywanie zdjęć do 1 m pod wodą. Istotną cechą, charakterystyczną dla wszystkich aparatów marki Ricoh, jest krótki czas reakcji migawki - 0,22 s.Aparat ten może robić zdjęcia w deszczuczy i kurzu. Jeśli istnieje taka potrzeba, można go umyć pod bieżącą wodą. Trzy milionowa matryca (3,34 MPix) pozwala na robienie zdjęć w rozdzielczości do 2048x1536 punktów - dostępny jest 3 krotny zoom optyczny i 3.4 cyfrowy.

  Dopełnieniem całości jest funkcja Macro pozwalająca na wykonywanie zdjęć małych obiektów z bliska - od 1 cm. Aparat wyposażony został w predefiniowane programy do robienia zdjęć tematycznych (zdjęcia portretowe, krajobrazy, sport, sceny nocne, zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach, zdjęcia tekstu), pamięć wewnętrzną (8MB) i gniazdo na karty Secure Digital. Aparatm obsługiwany jest przy pomocy klawiszy funkcyjnych. Cena aparatu to 2348 brutto.

  Powiększone DVD+R


  Autor: R4v | źródło: CNet | 13:16
  Komentarzy (0)
  Philips, we współpracy z Mitsubishi, opracował nową nagrywalną płytę DVD. Dwuwarstwowa płyta może pomieścić do 8.5GB, czyli dwukrotnie więcej, niż aktualnie używane dyski jednowarstwowe. Jak twierdzi producent, taka pojemność pozwoli na nagranie do czterech godzin filmu z jakością DVD i do 16 godzin z jakością VHS, bez konieczności odwracania czy zmiany płyt. Nowe nośniki zostaną oficjalnie przedstawione na wystawie CEATEC w Japonii, która rozpoczyna się jutro.

  Psion powraca


  Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 13:11
  Komentarzy (0)
  Psion Teklogix, producent komputerów typu handheld, powraca z produktem Netbook Pro. Niestety, sympatycy systemu Symbian będą zawiedzenia. Nowy komputer Psiona korzysta z systemu Microsoft Windows CE.NET. Urządzenie posiada procesor Intel XScale PXA255, taktowany zegarem 400MHz. Programy mogą korzystać ze 128MB pamięci RAM. Kolorowy, dotykowy wyświetlacz SVGA pozwala uzyskać rozdzielczość 800x600. W komputerze zmieszczono m.in. porty RS 232C, IrDA, MiniUSB 1.1 master i USB Slave dla stacji dokującej. Oprócz tego Netbook wyposażony jest w sloty Compact Flash (typ I i II), PCMCIA (typ I i II) oraz SDIO/MMC. Za wydawanie dźwięków odpowiedzialny jest kodek AC'97. Słuchać muzyki można przy pomocy wbudowanego głośnika lub słuchawek. Komputer trafi do sprzedaży pod koniec tego miesiąca. Cena pozostaje na razie tajemnicą.

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL