Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Sobota 29 marca 2003  
    

Seria HS "płaszczaków" Sony


Autor: DYD | źródło: Omedia | 20:42
(9)Komentarzy (9)
Firma Sony zapowiada wprowadzenie do sprzedaży nowej linii wyświetlaczy LCD - HS. Do serii należą trzy modele: piętnastocalowy HS53, siedemnastocalowy HS73 i dziewiętnastocalowy HS93. Monitory tej linii przeznaczone są do użytku domowego i biurowego. Elementem stanowiącym o ich oryginalnym wizerunku jest charakterystyczna podstawa wygięta w łuk. Wszystkie modele tej linii będą dostępne w trzech kolorach obudowy: białym, granatowym i antracytowym. Producent twierdzi, że dzięki niskim czasom reakcji (30ms dla HS53, 20ms dla HS73 i 25ms dla HS93) efekt smużenia towarzyszący grom czy dynamicznym scenom filmowym został wyeliminowany. Zastosowane w urządzeniach matryce charakteryzuje wysoki kontrast (400:1 - HS53, 500:1 - HS73 i 700:1 w przypadku HS93), duża jasność (250cd dla wszystkich modeli) oraz szerokie kąty widzenia (160 stopni w poziomie i 150 stopni w pionie w przypadku HS53 i HS73, 170 stopni zarówno w pionie, jak i w poziomie w HS93). Rekomendowana rozdzielczość pracy dla modelu piętnastocalowego wynosi 1024x768 pixeli i 1280x1024 pixele dla modeli siedemnasto- i dziewiętnastocalowych. » czytaj dalej

Karty Geforce FX od Innovision


Autor: Jasiek | źródło: TechSpot | 17:35
(2)Komentarzy (2)
Innovision przedstawił karty graficzne oparte na nowych układach Nvidii. Do serii Inno3D Tornado dołączą Geforce FX 5200 i 5600. Co ciekawe najsłabsza karta zadowoli się chłodzeniem pasywnym. Oby dwa modele trafią do klienta z bogatym zestawem dodatków.
Producent dołącza płytki CD z pełną wersją 3DMarka'03, Comanche 4, odtwarzaczem WinDVD oraz demami kilku gier - Delta Force-Black Hawk Down, Ghost Recon, Red Faction, Vietcong i Serious Sam 2. Ciekawe czy pomoże to osiągnąć wysoką sprzedaż w sytuacji, gdy pierwsze testy niskobudżetowego FX 5200 wypadają gorzej od GF4 MX-440.

Najświeższa wersja CPUIdle Pro


Autor: Jasiek | 14:43
(3)Komentarzy (3)
Ukazała się nowa wersja bardzo dobrego programu CPUIdle Pro 6.0, zarządzającego trybem idle procesora. Narzędzie jest szczególnie przydatne posiadaczom układów AMD. Athlon XP nadal nie ma sprzętowego trybu idle, włączonego domyślnie. Funkcja ta umożliwia ograniczenie poboru prądu przez procesor przy braku obciążenia. Dla użytkownika oznacza to niższą temperaturę rdzenia, co zapewnia mu dłuższy czas życia oraz... niższe rachunki za prąd. CPUIdle Pro obsługuje wszystkie tryby: standardowy S1, C2 - chłodzenie sprzętowe z poziomu rejestrów chipsetu oraz wydajny tryb programowy z poziomu systemu operacyjnego.

Nowa wersja oznaczona jako 6.0a dodaje obsługę Bartonów i chipsetu Via KM400, najnowszych mostków południowych oraz naprawia problem z budzeniem się systemu ze stanu hibernacji. Jest to niestety shareware, z 30-dniowym okresem darmowego użytkowania. Paczkę instalacyjną możemy pobrać stąd (530 KB).

Białkowy żel zamiast talerzy HDD?


Autor: Jasiek | źródło: The Inquirer | 13:10
(5)Komentarzy (5)
Od lat równolegle z ewoluującą swoim tempem technologią półprzewodnikową trwają pracę nad wprowadzeniem wielkiego przewrotu w tradycyjnych rozwiązaniach. Ostatnio głośno jest w sieci o nowej pamięci masowej. Nowym nośnikiem może zostać światłoczułe białko. Można z niego uformować żelowy blok, z którego dane odczytywane byłyby za pomocą lasera. Zerojedynkowa struktura cyfrowych danych jest zapisana w białku jako sieć jasnych lub ciemnych plamek. Pomysł został przedstawiony podczas ostatniej konferencji firmy iSuppli. Co jednak może dać nam proteinowa technologia w praktyce? Pomysłodawcy twierdzą, że taki optyczny system zapisu i odczytu umożliwi 1000-krotne zwiększenie gęstości zapisu danych w porównaniu do obecnie stosowanych rozwiązań.

Serwer z watercoolerem


Autor: Jasiek | źródło: AMDBoard | 12:53
(2)Komentarzy (2)
Premiera Opteronów już niedługo - 22 kwietnia. Dla podstawki K8 powstało już kilka tradycyjnych coolerów powietrznych. W profesjonalnych zastosowaniach serwerowych popularność zyskuje jednak powoli chłodzenie wodą. Sieć obiegły ostatnio 2 projekty chłodzenia cieczą dwuprocesorowej platformy z Opterowami na płytach Arima oraz Tyan.
System na zdjęciach powyżej był zamknięty w serwerowej szafie produkcji firmy Icebear Systems. Być może tak właśnie będzie wyglądała przyszłość odprowadzania rosnącej ilości ciepła z tego typu maszyn.

Za mało gniazd USB - czas na koncentrator


Autor: DYD | źródło: 4d | 12:46
(4)Komentarzy (4)
Jeszcze w marcu do oferty firmy Media-Tech trafią 3 koncentratory USB. Huby MT500, 501 i 502 zaspokoją potrzeby zarówno użytkowników komputerów stacjonarnych, jak i notebooków. Pierwszy produkt z nowej serii hubów Media-Tech to MOBILE USB HUB MT500 - koncentrator USB wyprodukowany przede wszystkim z myślą o posiadaczach notebooków. Wymiary: 90x19x15 mm. Może być również używany przez użytkowników komputerów stacjonarnych. Składany kabel sprawia, że urządzenie nie stanowi najmniejszego problemu w transporcie. Istotną cechą koncentratora MT500 jest szerokie rozmieszczenie czterech gniazd USB typu A, co umożliwia swobodne podłączenie nie tylko samych wtyczek, ale również urządzeń USB takich jak USB DRIVE czy interfejsy sieci bezprzewodowej (tzw. dongle). Hub jest zgodny ze specyfikacją USB 1.1. Ma zabezpieczenie nadmiarowo prądowe. Jest koncentratorem pasywnym zasilanym wyłącznie z portu USB. Sugerowana cena detaliczna brutto wyniesie 49,90 PLN. » czytaj dalej

Nowe testy Detonatorów 43.45


Autor: Jasiek | 12:36
Komentarzy (0)
Koreański serwis DarkCow przetestował najnowsze oficjalne Detonatory 43.45 na karcie Geforce FX Gainwarda. Wyniki zdają się potwierdzać czwartkowe osiągnięcia kolegi Naczelnika na GF4. Wszystkie optymalizacje przygotowane zostały pod kątem "graczy 3DMarkowych" z naciskiem na wersję '03. Nowe "Dętki" wyprzedziły nawet o włos Betę 42.72 w standardowym trybie tego testu. Pod tym linkiem możemy obejrzeć także porównanie jakości obrazu z osiągającą znacznie niższe wyniki wersją 43.03.

Paint Shop Pro v8.0 Beta 5


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 12:35
(1)Komentarzy (1)
Wśród programów do obróbki grafiki 2D panuje ostra konkurencja. Paint Shop Pro ma już jednak ugruntowaną pozycję. Autorzy programu - firma Jasc, stawiają na dużą funkcjonalność, lecz jednocześnie nie tworzą ze swojego narzędzia dużego kombajnu. Podobnie ma prezentować się ósma już odsłona PSP. Aktualnie jest w fazie pierwszej publicznej wersji beta. Po pierwszych reakcjach w sieci, możemy zachęcić wszystkich korzystających z PSP do wypróbowania bety. Doszło sporo drobnych poprawek, ale także zupełnie nowych narzędzi. Jasc chce zjednać sobie również początkujących grafików wprowadzeniem nowego, rozbudowanego systemu tutoriali. Plik można pobrać stąd (48.9 MB).

TPC Konkurs - ostatni anons!


Autor: DYD | 12:31
(3)Komentarzy (3)
Kliknij, aby wejść do naszego Konkursu z extra nagrodami!Tylko do 31 marca (to już najbliższy poniedziałek) każdy z Czytelników serwisu TPC ma szanse na zdobycie jednej z bardzo atrakcyjnych nagród ufundowanych przez sponsorów naszego konkursu urodzinowego! W puli nagród mamy: procesor Intel Pentium 4 2.53 GHz BOX (533 FSB, Northwood) (ufundował INTEL), kartę MiNt ATI RADEON 9500 PRO 128MB DDR TV/DVI (ufundował MOJEPC.PL & MiNt Electronics), zestaw pięciu extra urządzeń firmy Logitech (ufundował LOGITECH), płytę główną ABIT BH7 dla procesorów Pentium4 (ufundował ABIT) oraz dysk twardy Seagate Barracuda 80GB (ufundował SEAGATE). Aby stać się potencjalnym właścicielem jednej z wymienionych nagród, wystarczy wypełnić naszą krótką, anonimową ankietę i zapoznać się z regulaminem. Do tej pory wpłynęło na konkurs 6107 zgłoszeń.

Kolejne Quadro w planach Nvidii


Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 12:22
Komentarzy (0)
Nvidia planuje uzupełnić swoją, przeznaczoną dla grafików 3D, serię Quadro nowym modelem karty. Quadro FX 500 będzie bazował na GPU NV31, podobnie jak przeznaczona dla graczy karta GFX 5600. Taktowania nowego Quadro nie są jeszcze znane. Karta będzie miała 4 potoki renderujące i wydajnościowo nie wyprzedzi Quadro 900 XGL. Z pełnym wsparciem DirectX 9.0 zastąpi jednak słabsze Quadro 550/580 XGL. Quadro FX 500 będzie chłodzone zwykłym coolerem dzięki czemu zajmie tylko jeden slot. Sugerowana cena detaliczna to $449.

 
Piątek 28 marca 2003

NV35 w maju


Autor: R4v | źródło: Inquirer/VR-Zone | 18:39
(4)Komentarzy (4)
nVidia zamierza zaprezentować nowy układ, NV35, w maju. Ma być on wytwarzany przez IBM, podczas gdy TSMC zajmie się tańszymi procesorami NV31 i NV34. Karty będą wykorzystywać pamięć DDR, ze względu na koszty i stabilność. Pamięć będzie współpracować z magistralą 256-bitową taktowaną zegarem 400MHz. Pojawią się m.in. wersje z 256MB pamięci. Układ będzie podobny do NV30, zarówno w funkcjach, jak i w taktowaniu. Ma być natomiast ponad dwukrotnie szybszy od GeForce FX 5800. Ma to być po części zasługą znacznie poprawionej jednostki pixel shader. Karta ma być też szybsza od Radeona 9800 PRO. Nie należy jednak zapominać, że ATi pracuje nad wypuszczeniem wersji z pamięciami GDDR-II. Podobno jeden z producentów tzw. "klonów" już zdecydował o produkcji takiej karty. Ma ona kosztować ok. $600.

Opóźnienie Radeon-ów


Autor: Pawel | źródło: X-Bit Labs | 17:46
(1)Komentarzy (1)
Firma ATI Technologies podczas premiery RADEON-ów 9800 i 9600 zapowiedziała, że karty te pojawią się w sklepach jeszcze w marcu. Obecnie jest już koniec miesiąca, a w detalu wciąż nie widać tych kart. Według serwisu X-Bit Labs karty RADEON 9800 oraz RADEON 9800 w wersji PRO pojawią się w sprzedaży później niż pierwotnie zakładano. Ma to nastąpić w drugim tygodniu kwietnia. Z kolei Radeony 9600 pojawią się na rynku dopiero w maju lub nawet później. Możliwe jest jednak, że wcześniej pojawią się pojedyncze egzemplarze karty. RADEON 9600 i 9600 PRO są oparte na ulepszonej architekturze R300 i są wytwarzane w technologii 0,13-mikrona. Obsługują ponadto DirectX 9.0 i działają z czterema potokami renderingu. Wersja 9600 PRO pracuje z częstotliwościami 400/600MHz, zaś model 9600 z 325/400MHz. Ceny kart wciąż nie są znane.

Ciekłokrystaliczny olbrzym firmy iiyama


Autor: DYD | źródło: 4d | 17:15
(6)Komentarzy (6)
iiyama poszerzyła swoją ofertę paneli ciekłokrystalicznych o kolejny produkt w segmencie high end - 20 calowy panel LCD w technologii IPS. Model AQ5311DT wyposażony został w panel o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli, czyli 3,1 megapiksela oraz kątach widzialności zarówno w pionie jaki poziomie wynoszących 170 stopni. Panel można obrócić o 90 stopni, co umożliwia pracę zarówno w orientacji pionowej, jak i poziomej. Monitor ma możliwość wyświetlania obrazu odpowiedniej jakości we wszystkich rozdzielczościach, a nie tylko w rozdzielczości fizycznej, tak jak to ma miejsce w mniejszych panelach. Model AQ5311DT wyróżnia pasmo wideo 240MHz. Obok wejścia D-Sub model wyposażony został również w wejście DVI-D. Ten ciekłokrystaliczny olbrzym idealnie nadaje się do zastosowania w środowisku przemysłowym, medycznym lub CAD/CAM. Wszędzie tam gdzie istotne jest szczegółowe i dokładne odwzorowanie obrazu. Sugerowana przez producenta cena detaliczna monitora iiyama AQ5311DT wynosi 18873 PLN (i w dodatku netto).

Nowy PDA od Acera


Autor: Pawel | źródło: DigiTimes | 15:39
Komentarzy (0)
Firma Acer ogłosiła wczoraj, że wprowadzi w kwietniu do sprzedaży nowego handhelda oznaczonego symbolem n10. Początkowo będzie on sprzedawany jedynie na rynku tajwańskim. Według producenta dzięki atrakcyjnemu wyglądowi i przystępnej cenie handheldem powinna zainteresować się głównie młodzież.

PDA zawiera pakiet Microsoft Office, przeglądarkę książek elektronicznych, przeglądarkę zdjęć, gry oraz wideo i mp3 playera. Handheld posiada porty rozszerzeń Secure Digital (SD)/MultiMedia Card (MMC) oraz CompactFlash (CF) Type I/II. n10 jest wyposażony w procesor Intel PXA255. Jego pracą steruje system Microsoft Pocket PC 2002. Cena handhelda to około 288 dolarów.

Athlon 64 z obsługą pamięci PC3200?


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 14:48
(4)Komentarzy (4)
Według nieoficjalnych źródeł nadchodzący procesor AMD Athlon 64 będzie obsługiwał pamięć PC3200, a nie jak wcześniej zakładano PC2700. Zmiana ta jest kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia wydajności systemów opartych na nowym procesorze AMD. Większa przepustowość pamięci powinna wpłynąć na lepsze osiągi komputera. Zastąpienie pamięci PC2700 pamięcią PC3200 może nie być jednak łatwe. Problemem może być wymiana kontrolera pamięci, który jest umieszczony wewnątrz jądra procesora. Z drugiej jednak strony, może to nie być takie trudne jeśli przyjrzeć by się oficjalnemu stanowisku AMD, według którego w momencie upowszechnienia się pamięci DDRII, w procesorze zostanie umieszczony odpowiedni kontroler. Athlon 64 wejdzie na rynek we wrześniu. Wtedy też przekonamy się czy ta informacja jest prawdziwa.

Ostre podkręcanie Abita NF7


Autor: Jasiek | 14:26
(4)Komentarzy (4)
Na łamach Overclockers.com znajdziemy sposób na zwiększenie napięcia zasilającego chipset tej płyty. Większość egzemplarzy ma spore problemy z osiągnięciem FSB 200MHz przy synchronicznym taktowaniu pamięci. Przeróbka jest możliwa na PCB w wersji 1.2. Polega ona na zmniejszeniu oporu pomiędzy określonymi pinami. Można to osiągnąć dorysowując ołówkiem ścieżkę w kształcie litery "U" naokoło jednego z rezystorów. Do całej operacji potrzebny jest też oczywiście multimetr cyfrowy do mierzenia oporów. Im grubsza ścieżka tym niższy otrzymamy opór, spadek o 30 Ohmów to około 0,1V wzrostu napięcia dla chipsetu.
Autor dość niski standardowy poziom 1,38V podbił do 2,14V, chłodząc swojego Nforce2 wodą. To wszystko pozwoliło na wyciągnięcie taktowania pamięci oraz FSB aż 238MHz DDR. Fanom podkręcania posiadającym Abita NF7 polecam ten link.

Najnowszy płaszczak od NEC'a


Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 12:58
(3)Komentarzy (3)
Firma NEC-Mitsubishi zaprezentowała dzisiaj nowy panel LCD. Jest to konstrukcja o przekątnej ekranu 19" - MultiSync LCD1980SX. Rozdzielczość matrycy TFT tego modelu to 1280x1024, co daje obszar widzialny 380x300mm. Technologia XtraView zapewnia kąt widzenia 170 stopni. Nowy model ma kontrast aż 700:1, jasność 250 cd/mI, odświeżanie w pionie 31-82 KHz oraz 50-85Hz w poziomie.

Producent deklaruje czas reakcji matrycy na poziomie 25ms. 1980SX będzie standardowo wyposażony w złącze DVI-I. Nowy panel pojawi się na rynku w dwóch wersjach, różniących się kolorem obudowy (biała lub czarna). NEC planuje wypuścić ten model z dość atrakcyjną ceną około 1000USD.

Nowa wersja driverów kX Project


Autor: Jasiek | 12:47
Komentarzy (0)
Ekipa kX Project wypuściła nową wersję alternatywnych sterowików dla kart Creative. Wspierają one wszystkie modele oparte o układy EMU10K1 i EMU10K2, czyli serię SB Live!, Audigy oraz Audigy2. Pakiet w pełni wykorzystuje potencjał w nich drzemiący, między innymi dzięki bardzo dobremu mikserowi. Cała paczka instalacyjna wersji 5.10.0.3531 Beta ma tylko 3,25 MB. Dla wszystkich mających dość ogromnych i robiących spory bałagan w systemie sterowników producenta jest to ciekawa propozycja.

lista mirrorów | kilka screenshotów | histora zmian 27/03/2003


Ze świata gier...


Autor: Alien5 | 12:43
Komentarzy (0)
 • Na łamach serwisu Celestial Heavens została otwarta nowa strona poświecona w całości nadchodzącej, piątej cześci Heroes of Might and Magic. Pod tym adresem znajdziecie wszystkie dostępne do tej pory informacje na temat powstającej nowej części Heroesów.

 • W sieci pojawił się nowy trailer znakomitego RPG w stylu Diablo - Lionheart. Można go ściągnąć z tego miejsca (14MB).

 • Z kolei Paramount Pictures uruchomił oficjalną stronę drugiej części filmu Lara Croft Tomb Raider zatytułowanej The Cradle of Life. Strona zawiera najnowszy trailer, streszczenie filmu, opis lokacji które odwiedzi Lara, zdjęcia, tapety, ikonki i jeszcze kilka ciekawych rzeczy. Zapraszam na TombRaiderMovie.com.

 • Na stronach Cenegi Poland można już znaleźć najnowszą wersje 1.3 patcha do Black&White. Łatka usuwa większość błędów w grze oraz dodaje obsługę specjalnej rękawicy firmy Essential Reality - P5 Glove, która w znaczny sposób umila zabawę i pozwala szybciej i efektywniej dowodzić naszymi Chowańcami.

 • MouseWare 9.76 build 046


  Autor: DYD | 02:17
  (10)Komentarzy (10)
  BluesNews podał, że na odświeżonych stronach Logitech.com zostały zamieszczone nowe sterowniki MouseWare przeznaczone dla prawie wszystkich myszy i trackbali firmy Logitech. Mogą z nich skorzystać posiadacze takich urządzeń jak: Nowa rodzina MX, MouseMan Dual Optical, MouseMan Traveler, Cordless MouseMan Optical, Cordless MouseMan Wheel, MouseMan Wheel, Wheel Mouse, Mini Wheel Mouse, First Wheel Mouse, Cordless TrackMan FX, Cordless TrackMan Wheel, Marble Mouse USB, TrackMan Marble Wheel (FX) i wiele innych. Najnowsza wersja (9.76 build 046 ) działa pod systemami Windows XP, Millennium, 2000, NT4.0, 98, 95 i dostępna jest z www.logitech.com (4.34 MB) lub z naszego serwera FTP.

   
  Czwartek 27 marca 2003

  Porównanie Detonatorów 41.09 vs 43.45


  Autor: DYD | 22:22
  (19)Komentarzy (19)
  Na koniec dnia przedstawiam obiecany test najnowszych Detonatorów, które dziś ukazały się na stronie NVidii, kontra ostatnie oficjalne wydanie (41.09). Dokładna konfiguracja testowa w dolnej części tabelki. Test na karcie Gainward GeForce4 Ti 4600, sprzęt nie podkręcany. Oto wyniki.

  Oficjalne Detonatory 43.45


  Autor: DYD | 19:26
  Komentarzy (0)
  Dziś oficjalnie na stronie NVidii nastąpiła aktualizacja sterowników Detonators do wersji 43.45 datowanych na 27/03 ze wsparciem dla DX9 dla układów GeForce. Najnowsze wydanie driverów Detonators przeznaczone jest dla systemów Windows 9X/ME/2000 i XP. Dostępne są wersję angielskojęzyczne (ok. 10MB) oraz wielojęzyczne - w tym polski (ok. 20MB). Dla systemu NT4 nadal pozostała wersja 41.09. Najnowsze "dętki" dla konkretnych systemów można pobrać z następujących adresów:Mirror już na naszym FTP: 43.45 XP/2000 English (9.17 MB) | 43.45 XP/2000 International (22.72 MB) | 43.45 W9X/ME English (7.37 MB) | 43.45 W9X/ME International (11.70 MB). Niebawem zrobimy testy GeForce4 4600 i porównamy wersję 41.09 z 43.45 pod WIndows XP.

  Opera w wersji 7 PL


  Autor: Alien5 | 17:05
  (1)Komentarzy (1)
  Opera Software udostępniła wczoraj polska wersje swojej najnowszej darmowej przeglądarki internetowej Opera 7.03. Siódma wersja Opery została napisana zupełnie od podstaw - posiada nowy interface, engine, stylistykę oraz działa znacznie szybciej i stabilniej. Obsługuje najnowsze technologie internetowe: szyfrowanie 128-bitowe, TLS 1.0, SSL 2 i 3, CSS 1 i 2, XML, HTML 4.01, HTTP 1.1, ECMAScript, JavaScript 1.3, WAP/WML oraz DOM level 2. Najnowsza wersje Opery można znaleźć pod tym adresem.

  Starsze mobilnne Pentium i Celerony odchodzą


  Autor: Alien5 | 17:04
  Komentarzy (0)
  Z powodu zmniejszonego popytu i dosyć "podeszłego" wieku, Intel oficjalnie zakończył produkcje mobilnych procesorów ULV PIII-M (z serii Ultra Low Voltage) taktowanych zegarami 850MHz oraz 866Mhz oraz mobilnych Celeronów 700MHz i 733Mhz. Wyżej wymienione procesory będzie jeszcze można nabywać mniej więcej do połowy maja (do wyczerpania zapasów).

  Nowe kontrolery Adaptec Serial ATA RAID


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 17:02
  Komentarzy (0)
  Pod koniec kwietnia w firmie Alstor pojawią się najnowsze kontrolery Adaptec Serial ATA RAID 1210SA przeznaczone do montażu w komputerach PC, stacjach roboczych oraz serwerach klasy "sub-entry servers", w których nie ma zintegrowanego na płycie kontrolera S-ATA lub Raid S-ATA.

  Kontrolery Adaptec Serial ATA RAID 1210SA realizują poziomy RAID: 0, 1 i JBOD oraz obsługują dwa dyski Serial ATA. Wspierają inicjalizowanie macierzy w tle oraz obsługę dysków o pojemności powyżej 137GB (48-bit LBA). Kontrolery pracują z systemami operacyjnymi: Windows XP, Windows 2000, Red Hat i SuSe Linux. Wyposażone są w oprogramowanie do zarządzania oraz monitorowania pracy macierzy Adaptec Storage Manager (Browers Edition). Podstawowe parametry: 2-portowy kontroler Serial ATA RAID, Poziomy RAID: 0, 1 oraz JBOD, Obsługa dysków o pojemności powyżej 137GB - 48-bit LBA, Montaż w obudowach RACK - forma Low Profile, Złącze PCI 32-bit/66MHz, Rękojmia 3 lata. Cena brutto dla klienta końcowego: 1210SA Kit: 355 PLN; 1210SA Bulk: 325 PLN.

  Linux dla Itanium


  Autor: Alien5 | 16:49
  Komentarzy (0)
  Niemiecki twórca jednej z odmian Linuxa, firma S.u.S.E. ogłosiła, że ukończyła prace nad S.u.S.E. Linux Enterprise Server 8 specjalnie przeznaczonego i zoptymalizowanego dla procesorów Intel Itanium. S.u.S.E. przy tworzeniu tego systemu operacyjnego i aplikacji sieciowych ściśle współpracowało m.in. z Intelem oraz IBM’em. Jak widać systemy Linux coraz poważniej zaczynają uderzać w rynek sieciowy i serwerowy. Ostatnio też intensywne prace nad tym typem aplikacji prowadzą Red Hat wspólnie z HP. Po szczegóły zapraszam tutaj.

  Ze świata gier...


  Autor: Alien5 | 16:45
  (1)Komentarzy (1)
 • Polski dystrybutor gier, firma Play-It poinformowała, że do tłoczni trafiła właśnie w pełni spolszczona wersja jednej z najgłośniejszych i najbardziej oczekiwanych ostatnio gier - Splinter Cell. Jest to gra typu stealch action, w której wcielamy się w postać agenta specjalnego Sama Fishera i do wykonania mamy szereg tajnych misji dla rządu USA. W polskim wydaniu w pudelku oprócz 3 płyt CD z grą znajdziecie także szpiegowską latarkę...

 • Pod adresem LucasArts.com znajduje się oficjalna strona najnowszego "role-playa" firmy Lucas Arts zatytułowanego Star Wars: Knight of the Republic. Ostatnio pojawiło się na niej mnóstwo nowego stuffu: szczegółowe informacje na temat bohaterów, ich zdolności, mocy, broni, pojazdów oraz opisy światów w których będzie toczyła się akcja gry, a także muzyka w formacie MP3. Oprócz tego na stronie znajdziecie także bogatą galerie screenshotów i forum.

 • W sieci pojawił się nowy, zabawny MOD do Quake 3 zatytułowany Political Arena Usurper. Rozgrywka polega na tym, aby zdobyć flagę USA. Posiadacz flagi zmienia się w prezydenta Busha i tylko on otrzymuje fragi za zabicie pozostałych graczy. Gdy zginie, upuszcza flagę. Reszta graczy musi sprytnie uciekać, aby nie pozwolić Bushowi zdobywać punktów i odebrać mu flagę. Download z tego serwera.

 • TPC United Devices - aktualizacja


  Autor: NimnuL | 14:25
  (2)Komentarzy (2)
  Smallpox Research Project - tak nazywa się faza projektu w jakiej znajduje się aktualnie United Devices. Co to jest Smallpox? Smallpox lub wirus ospy, jest najbardziej agresywny z całej rodziny wirusów rodziny orthpox. Atakuje jedynie ludzi (niszczy niektóre łańcuchy DNA powodując szybką śmierć). Nie wykryto przypadków zachorowań zwierząt przez tego wirusa. Smallpox został zlikwidowany w 1977 roku jednak wirus ten istnieje w laboratoriach i jego użycie w jako broń w bioterroryzmie jest bardzo prawdopodobne. Tak więc wynalezienie skutecznego i szybkiego leku na tego wirusa jest sprawą bardzo ważną. Aktualnie jest szczepionka na tę chorobę, jednak ma on poważne efekty uboczne często kończące się śmiercią pacjenta. Szczepionka poza tym stosowana może być jedynie zapobiegawczo, a nie jako lekarstwo. [więcej].

  Telefon w formie zegarka


  Autor: Pawel | źródło: neasia | 14:21
  (2)Komentarzy (2)
  Japoński operator telekomunikacyjny NTT DoCoMo poinformował o wprowadzeniu do sprzedaży telefonu komórkowego w formie zegarka na rękę. Wristomo, bo taką nazwę nosi ten telefon, po zdjęciu z ręki i rozłożeniu przypomina zwykłą komórkę. Aparat umożliwia korzystanie z poczty elektronicznej i Internetu – maksymalna szybkość transferu to 64kbps. Może on także wymieniać dane z programem Microsoft Outlook. Wristomo ma ekran o czterech odcieniach szarości, którego rozdzielczość wynosi 128 na 112 pikseli. Rozmiary telefonu to 171,5 na 40,4 na 18,5 mm, a waga z baterią - 113g. Bateria wystarcza na 120 minut rozmów i 200 godzin pracy w trybie czuwania. Cena urządzenia to ok. 50 tys. jenów (400 dolarów). » czytaj dalej

  TV z DVD i VCR Samsunga


  Autor: Pawel | źródło: digitimes | 12:50
  Komentarzy (0)
  Samsung Electronics zaprezentował dzisiaj system domowej rozrywki będący połączeniem 29-calowego płaskiego telewizora CRT z DVD playerem i 6-głowicowym magnetowidem Hi-Fi. Dzięki umieszczeniu wszystkich urządzeń w jednym, w SMT-29J10 nie są wymagane żadne dodatkowe połączenia pomiędzy komponentami. Urządzenie posiada wyjście do podłączenia systemu głośników typu 5.1. Potrafi ono odtwarzać kasety wideo, płyty DVD, VCD, audio CD oraz CD MP3. SMT-29J10 pozwala także na nagrywanie filmów bezpośrednio z DVD na kasetę wideo, a także na nagrywanie programów telewizyjnych w momencie gdy oglądamy film na DVD.

  Nowe tunery TV firmy ELSA


  Autor: Pawel | źródło: Digit-Life | 12:14
  Komentarzy (0)
  ELSA uaktualniła swoją linię tunerów telewizyjnych - ELSA EX-VISION o modele ELSA EX-VISION 700TV oraz ELSA EX-VISION 400TV. Urządzenia zawierają chip audio Toshiby, koder Philips SAA7130 AV (MPEG-1/2), oraz chipy firmy NEC oraz Hitachi. Model 700TV zawiera złącze antenowe, S-Video, line-in/out oraz mini-jack. Rozmiary karty to 119.9 na 96.5 mm, a jej wymagania systemowe to: procesor Pentium III 500, 32-bit PCI oraz system Windows 98 SE/ME/2000/XP. Druga z kart ELSA EX-VISION 400TV jest mniejsza - 119.9 na 64.45 mm. Zawiera złącze antenowe, S-Video, stereo line-in oraz line-out. Karty w Japonii mają pojawić się już w kwietniu. » czytaj dalej

  Tyan RADEON 9500 PRO


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 09:46
  (2)Komentarzy (2)
  Firma Tyan wprowadzi wkrótce do sprzedaży kartę graficzną RADEON 9500 PRO. Pomimo faktu, że po pojawieniu się na rynku RADEON-a 9600 jednostka RADEON 9500 PRO wydaje się trochę przestarzała producent twierdzi, że karta zagości na rynku przez długi czas m.in. dzięki licznym unikalnym cechom. Tachyon G9500 PRO jest wyposażona w złącza D-Sub, DVI-I, TV-Out oraz 128 megabajtów pamięci DDR SDRAM. Karta działa z częstotliwościami zalecanymi przez ATI - 275/540MHz. Można ją jednak podkręcić i monitorować za pomocą dołączonego oprogramowania - Graphics Monitor Software 2.0. Oprócz monitorowania temperatury i napięcia, Graphics Monitor pozwala także na regulowanie prędkości wentylatora. Karta powinna wkrótce pojawić się na rynku. Nie podano jednak jej ceny.

  Drogie FX 5200?


  Autor: Bryndek | 09:10
  (14)Komentarzy (14)
  Wczoraj w Japonii, odbyła się zapowiadana premiera karta graficznych z układem GeForce FX 5200. Jako pierwsze do sklepów wysłały swoje produkty firmy Prolink i Sparkle. Muszę przyznać, że pojawienie się w sklepach urządzeń z układami NV34 nie było by takie ciekawe, gdyby nie ich cena. Jak pamiętamy, pierwsze zapowiedzi i reklamy mówiły o około 80 dolarów za sztukę w detalu, dla większości z Was szokiem będzie na pewno fakt, że cena ta "nieco" się zmieniła. Zainteresowani kupnem GeForce'ów FX 5200 muszą wyjąć z portfela aż 120 dolarów.
    
  Niestety w obecnej chwili nie znamy stanowiska firmy Nvidia w tej sprawie. Ciężko powiedzieć co było powodem tak drastycznej podwyżki. Dla przypomnienia, układ NV34 (FX 5200) wykonany jest w technologii 0.15 mikrona, zawiera 81 milionów tranzystorów i obsługuje wyłącznie pamięć DDR-I. Taktowanie karty to 250/166MHz lub 250/200 MHz w wersji Ultra. Czu to wróży Nvidii jeszcze gorsze czasy? Gwoździem do trumny mogą być wyniki FX 5200 na tle konkurencji, które o ile się potwierdzą na innych serwisach... czarno widze.

  Albatron nForce2-G KM18G-Pro


  Autor: Bryndek | 09:06
  Komentarzy (0)
  Na sieci pojawiły się szczegóły dotyczące najnowszej płyty firmy Albatron wyposażonej w chipset nForce2-G. KM18G-Pro, bo tak się nazywa, wyposażona została w 3 sloty pamięci DDR 400/333/266/200. Można upakować w nią 3 GB pamięci pojedynczo lub 2 GB dwu-kanałowo (Dual Channel).

  Choć płyta ma zintegrowany układ graficzny, ma także slot AGP x8 kompatybilny z wcześniejszymi wersjami (x2 i x4). Jest to raczej komponent dla użytkowników mało wymagających, oprócz zintegrowanej grafiki, KM18G-Pro wyposażono w 6-ścio kanałowy kontroler dźwięku, kartę sieciową 10/100 Lan, wyjście SPDIF i 2 porty USB 2.0. Szczegółowe informacje znaleźć można pod tym adresem.

  Nowe sterowniki dla nForce i nForce 2


  Autor: Bryndek | 09:03
  (3)Komentarzy (3)
  Firma Nvidia wypuściła najnowsze sterowniki do płyt głównych opartych na chipsetach nForce i nForce 2 (nForce2 SPP, nForce2 MCP2-T, nForce2 MCP2-A, nForce2 IGP, nForce 220D, nForce 415, nForce 420, nForce 420D). Są to sterowniki, podpisane cyfrowo - posiadają certyfikat WHQL. Sterowniki te obsługują także kontrolery dźwięku firmy Nvidia oraz zintegrowany chipset graficzny w płytach IGP. Pliki dostępne są tutaj (Win Me) i Win 2000/XP. W pakiecie znajdują się: Audio driver 3.17, Audio utilities 3.17, Network driver 3.13, GART driver 2.78, SMBus driver 2.78, Memory controller driver 2.78, Display Driver 41.13.

   
  Środa 26 marca 2003

  Tbredy 1700+, mały suplement


  Autor: Kane | 22:28
  (4)Komentarzy (4)
  W związku z napływającymi informacjami z Sieci, postanowiłem uzupełnić mój artykuł (Tbred... co Ty wiesz o podkręcaniu?) o kilka informacji. Pojawiła się bowiem zupełnie nowa seria procesorów wyłamująca się opisywanym przeze mnie schematom. Są to Tbredy 1700+ z oznaczeniami AXDA1700DLT3C. Zgodnie z tym co napisałem powyżej należałoby się spodziewać, iż mamy do czynienia z Tbredem A. Tak było do tej pory. AMD wydało jednak nowe procesory ze steppingiem B o charakterystyce napięciowej i temperaturowej takiej samej jak te ze steppingiem A. Aby rozpoznać tę nową serię, należy zwrócić uwagę na drugą linijkę. Jeśli widnieje tam oznaczenie JIUHB 0309 to mamy do czynienia z nowym Tbredem B (przykład takiego procesora znajdziecie na tej stronie). Jedno co jest pewne to to, że warto sobie taki procesor sprawić, gdyż podkręca się naprawdę dobrze. Nawet na standardowym napięciu ludzie uzyskiwali na nim częstotliwości oscylujące w okolicach 2 GHz.

  ABIT NF7-S 2.0 z FSB400


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 21:29
  Komentarzy (0)
  ABIT poinformował, że nowa płyta główna o symblu NF7-S revision 2.0, której produkcja rozpoczęła się kilka dni temu będzie obslugiwać procesory AMD Athlon z 400-megahercową magistralą danych. Oto szczegółowa specyfikacja tej płyty:

  • Wsparcie procesorów Socket A Athlon XP z 200/266/333/400MHz FSB
  • Chipset NVIDIA nForce2 SPP z kontrolerem MCP2 I/O i obsługa Dolby Digital
  • 3 sloty na pamięć DIMM (max 3GB) PC2100, PC2700 lub DDR400
  • 5 slotów PCI i 1 AGP 8x
  • 2-kanałowy kontroler ATA-133/100/66/33
  • 2 porty Serial ATA-150
  • 10/100Mb/s Ethernet
  • 6 portów USB 2.0
  • FireWire (IEEE1394)
  • 6-kanałowy dźwięk  » czytaj dalej

  Tatung na terenie Polski


  Autor: DYD | źródło: MMV | 20:16
  (3)Komentarzy (3)
  Podczas tegorocznych targów komputerowych CeBIT w Hanowerze odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy tajwańską firmą Tatung a Multimedia Vision, wyłącznym przedstawicielem na Polskę marek Plustek, Gainward i PENTAGRAM. Na mocy umowy warszawska firma została wyłącznym dystrybutorem produktów Tatunga na terenie Polski. Firma Tatung Co., założona w 1918 roku na Tajwanie, jest jednym ze światowych liderów rynków IT, RTV, AGD i Telekomunikacyjnym. Jej produkcja przemysłowa i działalność marketingowa dotarły do wszystkich części świata, wytwarzając globalny obrót w wysokości 4.7 miliarda dolarów rocznie. TATUNG zajmuje 7 miejsce na liście największych tajwańskich koncernów branży komputerowej i zatrudnia ponad 30 tys. pracowników.

  Tatung specjalizuje się w wytwarzaniu monitorów CRT, LCD, LCD TV i plazmowych zaspokajając potrzeby rynku zarówno konsumenckiego, biznesowego, jak i profesjonalnego. Monitory marki Tatung są zgodne z najwyższymi standardami jakości i bezpieczeństwa EMC, MPR II i TCO. Na rynku polskim już niebawem pojawią się wyświetlacze LCD o przekątnych od 15 do 24 cali.

  Centrino od Maxdaty


  Autor: DYD | źródło: CompLex | 19:16
  Komentarzy (0)
  Dziś Intel zaprezentował oficjalnie w Polsce technologię Intel Centrino, którą będzie kierował do nowej generacji podręcznych komputerów PC. Jednocześnie producenci notebooków przedstawili szereg najnowszych modeli wyposażonych standardowo w możliwość łączności bezprzewodowej, które dają użytkownikom niespotykaną wcześniej swobodę korzystania z sieci w nowych miejscach i na nowe sposoby. Jednym z nich jest MAXDATA Pro 7000X wyposażony został we wszystkie elementy technologii mobilnej Intel Centrino - procesor Intel Pentium M 1,7 GHz (pamięć cache L2 1 MB), chipset 855GM ze zintegrowanym układem graficznym Intel Extreme Graphics 2 oraz bezprzewodowy interfejs sieciowy Intel PRO/Wireless 2100 w standardzie 802.11 a/b. Notebook na zasilaniu bateryjnym może pracować do 4,5 godziny. Ponadto najnowszy notebook firmy MAXDATA posiada wyświetlacz 15" SXGA+, do 1024 MB DDR-RAM oraz w zależności od potrzeb klienta - napęd CD, DVD, Combo lub drugi dysk twardy w specjalnej kieszeni MultiBay. Pro 7000X waży zaledwie 2,4 kg przy wymiarach 326x270x30 mm.

  SiS R658: jak spowolnić RDRAM


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 18:40
  Komentarzy (0)
  SiS już jakiś czas temu wypuścił swój chipset dla Pentium 4, R658, który obsługuje pamięci RDRAM. Dotychczas jedynie Abit zdecydował się użyć go na swojej płycie SI7. GamePC przeprowadziło test tej płyty i doszło do ciekawych wniosków. W SiSoft Sandra 2003 SP1, w teście CPU Arithmetic, R658 z pamięciami PC1066 był szybszy zarówno od E7205 (dwukanałowy PC2100) i i850E (dwukanałowy PC1066), jednak wyprzedził go SiS655 z dwukanałowym kontrolerem PC2700. W teście przepustowości pamięci R658 został daleko w tyle za konkurencją, włączając zwycięzcę - i850E. Także w Unreal Performance Test 2003 ukad SiSa nie pokazał nic ciekawego. Także w pozostałych testach konkurencja okazała się wyraźnie lepsza. Konfiguracja testowa składała się z procesora Pentium 4 2.66GHz, 512MB pamięci i Radeona 9700 PRO. Jak widać, "Rambusowy" chipset SiSa nie jest zbyt ciekawą alternatywą. Tym bardziej, że według Intela, Springdale ma wyprzedzić w wydajności i850E. Nic więc dziwnego, że jedynie Abit wytwarza płytę na chipsecie SiS R658.

  IBM produkuje dla nVidii


  Autor: R4v | źródło: VR-Zone | 18:33
  Komentarzy (0)
  nVidia i IBM podpisały wieloletnie porozumienie, dotyczące produkcji układów graficznych. IBM będzie wytwarzał układy NV35 i NV40 w technologii 0.13 mikrona. Produkcją zajmie się fabryka w East Fishkill, począwszy od połowy tego roku. W ten sposób nVidia zamierza zminimalizować ryzyko. TSMC będzie więc nadal wytwarzał procesory graficzne. Na podpisanie umowy wpływ miały wysokie koszty produkcji układów 0.13 mikrona przez TSMC, związane z kłopotami z wprowadzeniem nowej technologii. IBM ma zapewnić stałe i opłacalne źródło produkcji.

  Koniec podkręcania Intela?


  Autor: R4v | źródło: ArsTechnica | 18:30
  (8)Komentarzy (8)
  W Sieci pojawiły się spekulacje na temat patentu Intela, dotyczącego zabezpieczeń przed overclockingiem. Idea pomysłu polega na współpracy chipsetu i innych układów. System stosuje sygnał referencyjny i porównuje go z rzeczywistym. W przypadku różnic, zostaje uruchomiony mechanizm zabezpieczenia termicznego procesora oraz systemów zarządzania poborem mocy. Poinformowany może zostać także system operacyjny, który ma zapisać informację w rejestrach. Wynalazek jest efektem ciągłej walki Intela z nieuczciwymi sprzedawcami, którzy montują klientom wolniejsze układy i je podkręcają. Wprowadzenie go wymaga jednak współpracy producentów chipsetów, płyt głównych oraz systemów operacyjnych, co nie jest takie proste. Można się więc spodziewać, że procesory Intela nadal będzie można bez problemów podkręcać przy pomocy zmiany taktowania magistrali FSB.

  ADSL z prędkością 50Mbps


  Autor: Alien5 | 18:24
  (4)Komentarzy (4)
  Dopiero co miesiąc temu firma Centillium Communications ogłosiła, żee opracowała technologie ADSL pozwalającą osiągnąć transfer rzędu 20Mbps na zwykłej linii telefonicznej, a już dzisiaj dowiadujemy się, że inżynierowie tej firmy przekroczyli barierę 50Mbps (przy 3Mbps upstream'ie). Nowa technologia nazwana eXtremeDSLMAX pozwoli na transfer danych na odległość max. 7 km, przy zachowaniu pełnej prędkości łącza. Łączem 50Mbps można przesłać np. 4.7GB płytę DVD w ciągu około 15 minut. Niestety minie jeszcze kilka lat do czasu kiedy technologia ta zawita do domów zwykłych śmiertelników...

  Przenośna nagrywarka DVD-RW


  Autor: Bryndek | 17:47
  Komentarzy (0)
  Firma Freecom poinformowała, że wypuściła na rynek nową nagrywarkę przenośną DVD-RW - Freecom FX-10. Urządzenie to potrafi odczytywać następujące rodzaje płyt: DVD+R, DVD+RW, DVD-Video, DVD-ROM, Digital-Audio, CD-ROM, CD-Bridge &Photo-CD (single i multi-session) i CD-Video. Natomiast nagrywa na: DVD-RW, DVD-R, CD-R, CD-RW, Mini CD-R, Mini CD-RW, Mini DVD-RW. Trzeba przyznać, iż prędkości zapisu, jak na urządzenie przenośne są bardzo zadowalające. Freecom FX-10 potrafi zapisać płytę DVD-RW z prędkością 2,4x inne prędkości zapisu przedstawiają się następująco: DVD-R 4x, CD-RW 10x, CD-R 16x. Odczyt: DVD : 10x, CD-ROM : 40x. Do komputera podłączany jest za pomocą kabla USB 2.0. Cena urządzenia to "zaledwie" 500 euro. No to mamy konkurencję dla Pionnera.

  Mobilna grafika od Tridenta


  Autor: Bryndek | 17:45
  Komentarzy (0)
  Firma Trident zaprezentowała nowy kartę graficzną do komputerów przenośnych - XP4m32. Karta opiera się o rdzeń XP4, jest to układ dla średnio wymagających użytkowników komputerów klasy notebook. Wyposażony w 32 MB pamięci DDR cechuje się bardzo niskim poborem energii. Zgodnie z informacją podaną przez producenta, praca na urządzeniu składającym się z 30 milionów tranzystorów, trwać ma nawet do 6 godzin bez ładowania akumulatorów. Pierwszym komputerem posiadającym kartę na tym układzie będzie notebook Toshiba Tecra M1 oparty na technologii Intel Centrino. Firma przedstawiła także wyniki pierwszych testów porównawczych z komputerem Dell Latitude D600 posiadającym kartę Radeon 9000 firmy ATI. Toshiba w programie 3Dmark 2001SE uzyskała 5926 punktów, Latitude D600 miało natomiast 4624 punktów. Premiera komputerów z XP4m32 frimy Trident ma odbyć się już niebawem. Więcej informacji uzyskać możecie na stronie producenta.

  Przenośny system chłodzenia wodnego?


  Autor: Bryndek | 17:44
  Komentarzy (0)
  No nie do końca, chociaż na pierwszy rzut oka każdy z Was by tak stwierdził. Firma Corsair zaprezentowała nowy system chłodzenia wodnego zwany - Hydrocool 200. Urządzenie przypominające nieco skrzynkę dla kota (ale mam skojarzenia) przeznaczone jest dla procesorów Pentium 4 i AMD serii K7 (w zestawie znajdują się bloki zarówno do P4 jak i K7). Jednak producent potwierdza także możliwość użycia na starszych procesorach. Hydrocool 200 posiada inteligentny system zarządzania chłodnicą cieczy, który włącza wiatrak chłodzący chłodnicę wtedy, kiedy trzeba (czyt. kiedy temperatura jest wysoka). Aby użytkownik mógł wiedzieć, czy urządzenie działa, na przednim panelu zamontowano diody LED. Więcej informacji na temat urządzenia znajdziecie na stronie producenta.

  Test komputera ACT Extreme


  Autor: Rafał | 16:50
  (22)Komentarzy (22)
  Zanim miałem możliwość przyjrzenia się tej maszynie, wiele razy zastanawiałem się jaki jest mój sprzęt marzeń. W przeciwieństwie do samochodów, gdzie o mocy decyduje silnik, o wydajności komputera nie decyduje tylko jedno urządzenie. Wydajność nie bierze się tylko z procesora czy karty graficznej - aby zbudować szybki komputer trzeba mieć oba te komponenty na raz. Potrzebna jest nam także solidna podstawa. Wydajna i co ważne nie opóźniająca działania procesora płyta główna z nowoczesnym chipsetem, który będzie współpracował z szybkimi układami pamięci. Wygląda to mniej więcej jak lista pobożnych życzeń, których i tak nie da się spełnić. Okazuje się jednak, że szansa zbudowania takiego komputera w oparciu o procesor Pentium 4 za dość przyzwoitą cenę jak najbardziej jest możliwa. Zapraszam do testu zestawu ACT Extreme przygotowanego przez firmę ACT z Łodzi» czytaj dalej

   
  Wtorek 25 marca 2003

  Przyłącz się do United Devices - TPC Team


  Autor: NimnuL | 19:00
  (47)Komentarzy (47)
  Miliony użytkowników połączonych w Sieci pecetów tworzą bezpłatnie - przynajmniej na razie - największy superkomputer świata. United Devices należy do jednego z wielu projektów, gdzie wykorzystuje się przetwarzanie rozproszone. Komputery pobierające próbki i liczące je w domowym zaciszu tworzą jeden, wielki superkomputer o mocy obliczeniowej wielokrotnie większej niż najdroższe nawet superkomputery kosztujące miliony dolarów i zajmujące duże powierzchnie...

  Projekty przetwarzania rozproszonego obejmują wiele celów, m.in. szukanie obcych cywilizacji, nowych gwiazd, pulsarów, liczb pierwszych, przewidywanie pogody, łamanie kodów, a także bardziej przyziemne i przydatne dla ludzi - szukanie leków na różne choroby. I tym właśnie zajmuje się m.in. United Devices. Program symuluje możliwe reakcje komórek rakowych na różnego rodzaju leki i wyławia z nich najlepsze warianty, zanim zostaną przetestowane na ludziach.

  Jakie warunku trzeba spełnić aby wziąć udział w projekcie? Wszystkich zainteresowanych zapraszam dalej. » czytaj dalej

  Futuremark kontratakuje


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 17:22
  Komentarzy (0)
  Futuremark w końcu zdecydował się podjąć kroki przeciw działaniom nVidii. W ten sposób wyniki uzyskane na sterownikach Detonator w wersjach 42.67, 42.68 i 42.69 zostały usunięte z listy rezultatów publikowanych przez użytkowników. Sterowniki te pojawiły się po opublikowaniu pierwszych wyników testów 3DMark '03, w których GeForce FX 5800 Ultra przegrywa dość znacznie z Radeonem 9700 PRO. W przyszłości Futuremark zamierza dopuszczać tylko wyniki uzyskane przy pomocy driverów z certyfikatem WHQL. Wymienione sterowniki nVidii nie posiadają takiego certyfikatu. Co więcej, są one silnie optymalizowane właśnie dla 3DMarka, co powoduje dwukrotny wzrost wyników względem starszych sterowników. Osiągnięto to prawdopodobnie dzięki zmniejszeniu precyzji obliczeń, ze 128-bitowej do 64-bitowej. Tymczasem DirectX 9 i warunki otrzymania certyfikatu WHQL wymagają minimum 96-bitowej precyzji.

  "Płaski" Tejas


  Autor: R4v | źródło: Inquirer/VR-Zone | 17:21
  (3)Komentarzy (3)
  Inquirer opublikował zdjęcie, które ma przedstawiać procesor Tejas. Układ umieszczony jest w 775-pinowej obudowie typu LGA. Taką samą budowę ma mieć Prescott, a przynajmniej jego szybsze wersje. Układ ten otrzyma 13 nowych instrukcji, z których jedna ma pomóc w kodowaniu video, dwie będą służyć do synchronizacji wątków, a pozostałe to instrukcje arytmetyczne i SIMD. Poprawiono także układ przewidujący kolejność wykonywania instrukcji. Procesor będzie współpracowała z 800MHz magistralą FSB i ma zostać wyposażony w pamięć cache L2 o pojemności 1MB i L1 o pojemności 16kB. Pierwsze układy mają się pojawić pod koniec tego roku w wersji 3.4GHz. Docelowo planowane jest osiągnięcie 5GHz. Tejas otrzyma ulepszony HyperThreading II z Prescotta. Wprowadzi także 8 nowych instrukcji dla przetwarzania dźwięku. Będzie dysponował 1MB pamięci cache L2 i 24KB pamięci cache L1. Magistrala tego procesora ma pracować z zegarami 800MHZ lub 1066MHz. Układ wystartuje z zegarem 4.4GHz w przyszłym roku.

  DirectX 9.0a


  Autor: Alien5 | 17:09
  (6)Komentarzy (6)
  Microsoft oficjalnie udostępnił ukatualnioną wersję 9.0a swojego API DirectX (build 4.09.00.0901). Najnowsza wersja sterowników wprowadza wiele poprawek w stosunku do poprzedniej 9.0, zwieksza również stabilność, wydajność i poprawność współpracy z najnowszym sprzętem. Sterowniki w wersji anglojęzycznej mozna pobrać z tego miejsca, natomiast niemieckojęzycznej tutaj.

  EIZO FlexScan L767


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 15:11
  Komentarzy (0)
  W kwietniu firma EIZO Nanao wprowadzi do sprzedaży nowy 19-calowy monitor LCD - FlexScan L767. Monitor dostępny będzie w dwóch kolorach – czarnym oraz srebrnym, a jego cena w Japonii ma wynieć 920 dolarów. Wąskie obwódki wokół ekranu sprawiają, że monitor ten przypomina 18,1-calowy model FlexScan L665. Maksymalna rozdzielczość wyświetlania obrazu wynosi 1280x1024 (SXGA), kąt widzenia poziomy i pionowy to 170°, maksymalna jasność 250cd/m², kontrast - 500:1, a czas reakcji – 25ms.

  Monitor posiada złącze analogowe oraz DVI-D, USB 1.1, a także wbudowane głośniki stereo 2x1W. Pozostałe cechy monitora to FineContrast, korekcja gamma, sRGB, PRINT Image Matching II oraz Exif Print (Exif 2.2). Jego rozmiary to 415 na 216 na 406 mm, a waga - 6.6 kg.

  Dyski Seagate Serial ATA-150


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 13:48
  Komentarzy (0)
  Ponad cztery miesiące po wprowadzeniu przez Maxtora do sprzedaży w Japonii dysków twardych z serii DiamondMax wykorzystujących interfejs Serial ATA-150 Seagate Technology ogłosił, że rozpoczyna w USA sprzedaż dysków wykorzystujących ten właśnie interfejs. Ma się tym zajmować kanał dystrybucji BestBuy. W pudełku z dyskiem ma się znajdować taśma Serial ATA, przewód zasilania, oprogramowanie DiscWizard, SeaTools, drukowana instrukcja instalacji oraz tutorial wideo na płycie CD. Dyski oferowane przez Seagatea nie są nową generacją urządzeń. Są to stare dobre Barracudy V z 7200rpm, 8MB cache oraz średnim czasem wyszukiwania 9,4ms. Obecnie Seagate oferuje dyski o pojemnościach 80 oraz 120GB. Są one sprzedawane po odpowiednio 159 i 199 dolarów.

  OpenLearn - do nauki słówek i nie tylko


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:36
  Komentarzy (0)
  "Chcesz przygotować się na egzamin, sprawdzian, albo po prostu rozwinąć swoją wiedzę z zakresu danego języka? Skorzystaj z OpenLearn, który zawiera zintegrowany Edytor, Moduł do Nauki, Tester i Moduł Statystyczny. W mig nauczysz się wszystkiego, czego potrzebujesz. Wpisz do programu materiał do nauczenia, lub skorzystaj z gotowych baz." Tyle zachęty ze strony openlearn.prv.pl od autora aplikacji. Program jest darmowy.

  Płyta Asus Nforce2 A7N8X Deluxe


  Autor: PiK | 09:40
  (62)Komentarzy (62)
  Od jakiegoś czasu Nvidia ze swoim nForce2 próbuje odebrać firmie VIA koszulkę lidera w produkcji chipsetów dla platformy Socket A. Sam chipset jest dość innowacyjny, zawiera trochę ciekawych pomysłów, ale nie jego charakterystyka jest celem tego artykułu (techniczny opis nForce2 znajduje się pod tym adresem). Bohaterem dzisiejszego artykułu jest płyta główna o oznaczeniu A7N8X Deluxe firmy Asus (znanej z wysokiej jakości płyt głównych przyjaznych overclockerom). Jak nie trudno się domyśleć sercem tej płyty jest wymieniony wyżej układ Nvidii. Czy kolejne dzieło Asusa spełni pokładane w nim nadzieje, czy też jest przereklamowanym produktem w ładnym opakowaniu? Jak sprawuje się podczas overclockingu przy użyciu domowego zestawu chłodzenia wodnego? Na te i inne pytania postaram się udzielić odpowiedzi w niniejszym artykule. » czytaj dalej

  Dell wprowadza pierwsze drukarki


  Autor: Pawel | źródło: CNET | 09:31
  Komentarzy (0)
  Dell Computer poinformował, że 8 kwietnia rozpocznie sprzedaż swoich pierwszych drukarek. Będą to cztery modele: jedna drukarka atramentowa i trzy laserowe. Atramentówka będzie łączyła w sobie funkcje drukarki, skanera, faksu oraz kopiarki. Ma być sprzedawana po atrakcyjnej cenie 139 dolarów. Drukarki laserowe z kolei mają kosztować od 289 do 499 dolarów. Jedna z nich będzie wyposażona w kartę sieciową. Jak informuje producent, drukarki mają być idealnym rozwiązaniem dla wymagających klientów indywidualnych jak i dla firm. Mają konkurować z produktami takich firm jak HP, Epson czy Brother. Drukarki zostały opracowane wspólnie z firmą Lexmark. Firma ta będzie także zajmować się produkcją tych urządzeń.

  Ze świata gier...


  Autor: Alien5 | 08:47
  Komentarzy (0)
 • Serwis DiabloII.net zamieścił informacje, jakoby w nadchodzącym patchu 1.10 do Diablo 2 miałaby pojawić się nowa postać. Intensywne prace nad nowa latka trwają już od dłuższego czasu, a finalna wersja ma się pojawić w sieci na początku maja. Przedstawiciel Blizzarda, Bill Roper powiedział, ze patch ten będzie czymś w rodzaju drugiego expansion packa i wprowadzi wiele istotnych zmian do Diablo 2.

 • Electronics Arts ogłosiło, że pracuje obecnie nad nowym dodatkiem do Battlefield 1942, zatytułowanym Secret Weapons. Na razie bliższe szczegóły na temat projektu oraz data wydania są nieznane.

 • Coś dla fanów Unreal Tournament: ukazała się nowa wersja bardzo popularnego mode Overload. Pojawiła się w niej nowa mapa, zaimplementowano w niej support dla botów, poprawiono błąd z niewidzialnymi skoczniami w UVL-Trioxide oraz kilka innych mniejszych bugów. Download z serwera GamerShell.com.

 • Oficjalnej polskiej strony doczekała się trzecia cześć walczących robali. Pod adresem Worms3.LEM.com.pl, polski wydawca gry LEM będzie zamieszczał najświeższe informacje, screenshoty oraz raport z postępu prac nad najnowsza wersja Wormsów.

 • Techland, wspólnie z Strategy First w ubiegły piątek ogłosiły rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń na betatesty nowego polskiego hitu Chrome. Już niedługo na tej stronie swoje zgłoszenia będą mogli składać również polscy gracze. Żądni krwi najemnicy - zgłaszać się!

 • Trzy nowe procesory dla PDA od Intela


  Autor: DYD | źródło: CompLex | 08:43
  Komentarzy (0)
  Firma Intel przedstawiła trzy nowe procesory przeznaczone dla kieszonkowych komputerów klasy PDA (personal digital assistant). Układy te wykorzystują najnowsze rozwiązania w dziedzinie montowania struktur krzemowych wewnątrz obudów, odznaczając się w stosunku do wcześniejszych wersji mniejszymi wymiarami, większą wydajnością i dłuższym czasem pracy przy zasilaniu bateryjnym. W ciągu minionego roku możliwości urządzeń PDA znacznie się zwiększyły - objęło to zintegrowane interfejsy bezprzewodowe WiFi (802.11), umożliwiające szybki, zdalny dostęp do Internetu, kolorowe ekrany, zintegrowane kamery itd. Pociągnęło to za sobą zapotrzebowanie na większą moc przetwarzania i większe pojemności pamięci, przy niesłabnącym zainteresowaniu coraz mniejszymi wymiarami układów.

  Nowe układy to Intel PXA263 - pierwszy w ofercie Intela "warstwowy" (stacked) procesor dla urządzeń PDA, małogabarytowy procesor Intel PXA260, którego pełna zgodność z układami linii PXA26x zmniejsza koszty projektowania nowych urządzeń, oraz procesor Intel PXA255, stanowiący wydajniejszy i bardziej energooszczędny zamiennik popularnego układu Intel PXA250. » czytaj dalej

  Conceptronic - nowy tuner TV Sat


  Autor: Bryndek | 08:38
  Komentarzy (0)
  Firma Conceptronic zaprezentowała nowy model tunera satelitarnego - CTVSATi. Z ważniejszych informacji na temat tego urządzenia trzeba wymienić: karta DVB, pilot na podczerwień podłączany do USB, możliwość zgrywania obrazu w formacie MPEG2, opcję TimeShift, oraz całkiem nie źle rozbudowany software. Cena CTVSATi szacowana jest na 115 euro, co jak na Tunery TV Sat nie jest ceną wygórowaną, do tego firma dorzuca gwarancję na 5 lat. Zdjęcia karty, pilota oraz opakowania znajdują się w dalszej części newsa. Pełna specyfikacja na stronie hardware.info» czytaj dalej

  DV 3000 od Musteka


  Autor: Bryndek | 08:35
  (1)Komentarzy (1)
  Firma Mustek, znany producent urządzeń do cyfrowych obróbek obrazu, zaprezentowała nowy model aparatu cyfrowego z opcjami kamery - DV 3000. Urządzenie to posiada 2.1 megapikselową matrycę CMOS i obsługuje następujące rozdzielczości, dla zdjęć: 2048 X 1536, 1600 X 1200 oraz 640 X 480 oraz krótkich filmów: 320 X 240. DV 3000 ma także funkcję zoom x 2, półtoracalowy wyświetlacz LCD, 10 sekundowy samowyzwalacz, prędkość migawki od 1/15 do 1/4000 s.

  Zasilany dwoma akumulatorkami AA obsługuje dwa rodzaje kart pamięci: MultiMedia Card i Secure Digital. Wymiary - 86 X 40 X 68 mm, waga - 110g (najprawdopodobniej bez baterii). W zestawie znajdzie się także 32 MB karta pamięci. Urządzenie to ma pojawić się na rynku już niebawem.

   
  Poniedziałek 24 marca 2003

  Aquamark 3


  Autor: R4v | źródło: W2S | 21:14
  Komentarzy (0)
  Zbliża się powoli premiera kolejnego benchmarka dla pecetów, nazwanego Aquamark3. W teście wykorzystano engine krass, który wykorzystują gry Aquanox, Aquanox 2 oraz Spellforce. Aquamark3 ma wykorzystywać DirectX 9, włączając Pixel Shader 2.0. Według producenta, ma jednak działać także na starszych kartach graficznych, kompatybilnych z DirectX 7 i 8. Wybór standardowych ustawień ma ułatwić korzystanie z benchmarka i porównywanie wyników. Podobnie jak FutureMark, także w przypadku Aquamarka pojawił się "teaser". Pliki, w trzech wersjach o różnej jakości, można pobrać z tej strony.

  Mikro przyspieszenie


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 21:10
  Komentarzy (0)
  Artykuł na stronie Chip Architect przedstawił szczegóły odnośnie budowy jądra Prescott. Współczesne procesory wykonują poszczególne instrukcje, rozbijając je na mikro-operacje. Architektura układów Pentium działa w większości przypadków efektywniej, gdy te mikro-operacje są wykonywane w dowolnej, innej niż ustalona, kolejności. Wymaga to jednak przechowywania wartości rejestrów dla każdej operacji. Jądro Northwood jest w stanie zapamiętać stany rejestrów dla 126 mikro-operacji. Prescott na mieć możliwość zapamiętania danych dla 256 mikro-operacji. Powinno to znacząco poprawić wydajność układu, zwłaszcza w przypadku pracy wielowątkowej (HyperThreading). Znaczne przyspieszenie wielowątkowych programów powinno wymusić na programistach lepsze wykorzystanie technologii HyperThreading, co jest celem Intela. Więcej szczegółów odnośnie nowego procesora można znaleźć tutaj.

  Superkomputer wagi ciężkiej


  Autor: DYD | źródło: 4d / zdnet | 16:06
  (7)Komentarzy (7)
  Uniwersytet Teksasu zakupił ważący prawie 4 tony superkomputer IBM-a, na którym ma być modelowany przepływ ropy i gazu pod powierzchnią skorupy ziemskiej. System składa się z 32 unixowych serwerów p655, z których każdy posiada cztery procesory Power4 i jednego 32-procesorowego komputera p690. Pomimo tego, że uniwersytet skorzystał z rabatu, cena tego zestawu przekroczyła 6 mln USD.

  Jednym z projektów, przy którym nowy superkomputer znajdzie zastosowanie, będzie symulacja przepływu substancji płynnych we wnętrzu Ziemi. Wyniki tych badań będą wykorzystywane przez naukowców do określania potencjalnych źródeł ropy i gazu, oraz badań podziemnych formacji wodnych. Urządzenie będzie także wykorzystywane w zastosowaniach astrofizycznych, chemicznych, biologicznych i inżynierii lotniczej. » czytaj dalej

  Philips 150MT2 z tunerem TV


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:01
  Komentarzy (0)
  Philips wprowadza do swojej oferty handlowej nowy model monitora LCD z ekranem o przekątnej 15 cali i wbudowanym tunerem telewizyjnym. Model 150MT2 jest kontynuacją modelu 150MT i w odróżnieniu od swego poprzednika został wyposażony w specjalne złącze VGAII, które umożliwia podłączenie sygnału typu HDTV lub "Progressive DVD". Oprócz tego monitor posiada inne gniazda sygnałowe: analogowe typu D-Sub służące do połączenia z komputerową kartą graficzną, antenowe, S-video, Audio L/R oraz złącze typu EURO-SCART. Dzięki tak różnorodnym złączom, nowy monitor LCD może być wykorzystywany jako tradycyjny monitor komputerowy, może wyświetlać dowolny sygnał Video z odtwarzacza DVD lub kamery, może służyć też jako odbiornik telewizyjny. Pozostałe parametry tego urządzenia to kontrast 500:1, jasność matrycy 310 cd/m2, czas reakcji ok. 25 ms, rozmiar plamki 0,297 x 0,297 mm, częstotliwość pozioma 31 - 63 kHz, kąt widzenia pionowo 120 stopni, kąt widzenia poziomo 140 stopni, pobór mocy ok. 48W (<2W w trybie czuwania).

  Monitor posiada wbudowane głośniki do zastosowań multimedialnych, spośród ważniejszych udogodnień dotyczących sekcji wyświetlania obrazu należy wymienić takie jak cyfrowy filtr grzebieniowy, funkcję redukcji szumów dźwięku (DNR) oraz definiowalne tryby ustawienia parametrów obrazu (sport, film, własne ustawienia). Nowy model monitora-telewizora posiada certyfikat TCO'99, a jego cena detaliczna brutto wyniesie około 2 950 PLN.

  Pioneer DVR-SK11B-J


  Autor: Alien5 | 14:29
  Komentarzy (0)
  Na początku maja zadebiutuje na rynku nowa, przenośna nagrywarka Pioneera - DVR-SK11B-J. Urządzenie podłączane do komputera za pośrednictwem interface'u USB 2.0, będzie wypalało płytki DVD-R/RW z prędkością 2x, oraz CD-R/RW z prędkością 16x, natomiast odczyt będzie odpowiednio z prędkościami 8x oraz 24x. Nagrywarka posiada 2MB buffor oraz technologie Burn-Proof.

  Wypalarka została upakowana do milej dla oka, niebieskiej obudowy o wymiarach 138/162/22mm i wazy 490g. Do urządzenia została dołączona także podstawka, pozwalająca ustawić napęd w pionowej pozycji, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na biurku. Cena nowego Pioneera DVR-SK11B-J została ustalona na poziomie 330 dolarów.

  Ze świata gier...


  Autor: Alien5 | 14:24
  (3)Komentarzy (3)
 • Już niedługo w księgarniach powinna pojawić się książka Davida Kushnera zatytułowana "Masters of Doom: How Two Guys Created an Empire and Transformed Pop Culture" (Mistrzowie Zagłady: Jak dwóch gości zbudowało imperium i zrewolucjonizowało pop kulturę). Opowiada ona o prywatnym życiu, pracy oraz drodze do sukcesu Johna Carmacka oraz Johna Romero, dwóch kreatorów świata gier First Person Perspective. Ta dwójka w dużym stopniu wpłynęła na współczesna branżę gier video, media oraz komputerową subkulturę.

 • Jeszcze nie pojawiła się nawet oficjalna beta Dooma 3, a już grupka zapalonych programistów rozpoczęła prace nad MOD'em, ktory przeniesie akcje gry do roku około 2030, do świata zradzanego przez ogromne korporacje. Autorzy mają zamiar stworzyć grę, która klimatem będzie przypominać współczesne hity: Resident Evil oraz Metal Gear Solid. Team developerów nie został jeszcze do końca skompletowany, także jeżeli ktoś czuje się na siłach, jest kreatywny oraz pełny nowych pomysłów i rozwiązań powinien zajrzeć pod ten adres.

 • Chris Vrenn, kompozytor i twórca wielu piosenek do filmowych ścieżek dźwiękowych (m.in. remix U2 "Elevation" do Tomb Raider, P.O.D. "Set It Off" do The Scorpion King lub remixy z filmu xXx), został poproszony do stworzenia muzycznego motywu przewodniego do gry Matrix II: Enter the Matrix. Szykuje się kolejny świetny soundtrack do kolejnej świetnej gry...

 • Ładowanie bez kabli


  Autor: DYD | źródło: 4d / BBC | 13:41
  (7)Komentarzy (7)
  Być może już wkrótce dzięki brytyjskiej firmie SplashPower ładowanie przenośnego sprzętu elektronicznego będzie łatwe jak nigdy dotąd. SplashPower opracowało system pozwalający na równoczesne ładowanie kilku urządzeń i to bez konieczności podłączania jakichkolwiek kabli. Wystarczy położyć sprzęt na podłączonej do prądu niewielkiej macie. Mata wytwarza pole magnetyczne, które przekazuje energię do specjalnego modułu umieszczonego w urządzeniu. Moduł z kolei zamienia energię w napięcie, dzięki któremu baterie zostają naładowane. Takie bezstykowe ładowanie indukcyjne jest obecnie używane w sprzęcie takim jak elektryczne golarki czy szczoteczki do zębów. » czytaj dalej

  Samsung rozpoczął produkcję DDR-II


  Autor: Alien5 | 13:11
  Komentarzy (0)
  Samsung Electronics oficjalnie rozpoczął masową produkcję 512-MegaBitowych modułów pamięci DDR-II o pojemności 1GB. Nowe pamięci osiągają dwukrotnie wyższy transfer niż standardowe moduły DDR, przy taktowaniu tym samym zegarem. DDR-II osiągną przepustowość w granicach 533-667Mbps (w zależności od takotwania) i są zasilane napięciem 1,8V. Kości przeznaczone będą na rynek wysokowydajnych PC oraz serwerów. 512Mbit-owe moduły DDR-II zostały zatwierdzone jako standard przez międzynarodową organizację JEDEC w maju zeszłego roku.

  Nowe pliki z sieci...


  Autor: Alien5 | 13:01
  Komentarzy (0)
 • Nowy DivX w wersji 5.0.4 Beta1 oprócz poprawek błedów z poprzedniej wersji, dodaje także nowe narzedzie EKG (ElektroKompressionGraph), które pozwoli zaawansowanym uzytkownikom kodeków DivX'a na ręczne przydzielanie bit-rate'u do określonych scen, czy fragmentow filmu. Kodek można pobrać tutaj.

 • CPUCool 7.2.0 juz nie w wersji Beta pomoże monitorować twoją płytę główna (z chipestem Intela, VIA, ALI, AMD lub SiS) oraz schłodzi troche procesor, w momencie kiedy nie jest wykorzystywana pełna jego moc. Pliczek znajduje sie pod tym adresem (1.7 MB).

 • MSI rozpoczyna sprzedaż karty GeForce FX 5800


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 10:57
  Komentarzy (0)
  W tydzień po wprowadzeniu na rynek przez ASUSa kart opartych na jednostce GeForce FX 5800, także MSI rozpoczyna sprzedaż tego produktu. Obie firmy sprzedają na razie te nowości jedynie w Japonii. Obecnie wszystkie karty oparte na GPU nVidi są wykonane według referencyjnego projektu, dlatego jeśli nie brać pod uwagę etykiet karty ASUSA i MSI wyglądają jak bliźniaki.

  Produkt MSI zawiera bardzo bogaty zestaw oprogramowania. Na 10 płytach znajdziemy m.in. sterowniki, oprogramowanie MSI, DVD-player-a oraz wiele gier. Karta kosztuje w granicach 493-535 dolarów.

  ABIT rezygnuje z KT400A


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 10:55
  Komentarzy (0)
  Jak już informowaliśmy ASUS zamierza zrezygnować z produkcji płyt głównych opartych na chipsecie KT400A. Według serwisu X-Bit Labs także ABIT ma zamiar wycofać się produkcji płyt dla platformy Socket A opartych na tym właśnie układzie. Chipset KT400A firmy VIA Technologies ma w ciągu miesiąca lub dwóch zostać zastąpiony przez układ KT600 obsługujący 400-megahercową magistralę danych. Fiasko KT400A może oznaczać, że producenci płyt głównych są już zmęczeni pojawianiem się w każdym kwartale „pseudo-nowych” chipsetów. Pomimo, że nowe chipsety mogą polepszyć sprzedaż, może to także odbić się negatywnie w przypadku, gdy firmy nie będą miały wystarczająco dużo czasu na sprzedaż tych produktów przed pojawieniem się nowych.

  Radeon 9800 Pro od Yuan


  Autor: Bryndek | 10:42
  (3)Komentarzy (3)
  Pisaliśmy już o Herculesie, Gigabyte, a dziś kolejna firma ogłasza szczegóły o karcie zbudowanej na układzie Radeon 9800 Pro. Tym razem informacje o swoim nowym produkcje ujawniła firma Yuan. Model Yuan Radeon 9800 Pro wyposażony została w 128 MB 256-bitowej pamięci DDR SDRAM, AGP x8 (oczywiście działa także w trybach x2 i x4) oraz wyjścia: DVI, D-SUB i TV. Karta posiada 8 potoków renderujących, każdemu potokowi przysługuje obsługa 1 jednostki teksturującej. Taktowanie karty wynosi 340 MHz dla pamięci i zegara, pamiętajmy, że przy DDR liczy się podwójnie więc taktowanie pamięci wynosi tak naprawdę 680 MHz. Urządzenie obsługuje najnowsze wersje Pixel Shaders i Vertex Shaders. Cena Yuan Radeon 9800 Pro wynosić będzie ok. 400-420 dolarów. » czytaj dalej

  NVidia Detonator 50?


  Autor: Bryndek | 10:36
  Komentarzy (0)
  Na sieci krążą już screeny z beta testowych Detonatorów do kart firmy NVidia oznaczone numerem 50.00. Rzekomo obrazki wyszły od beta testerów Nvidii, do których firma wysłała najnowsze sterowniki. Tak więc są szanse, że już niebawem pojawią się także dla szerszego grona użytkowników. Bądźmy czujni.

  Skoro mowa o detonatorach, pojawiła się nowa wersja programu Nasty File Remover (0.6), którego działanie polega na całkowitym usuwaniu śladów po detonatorach (dzięki temu nie ma różnorakich konfliktów w systemie, które dosyć często się zdarzają). Plik znaleźć możecie pod tym adresem.

  Specyfikacje kart Leadtek


  Autor: Bryndek | 10:31
  Komentarzy (0)
  Firma Leadtek podała do wiadomości specyfikacje dwóch kart opartch na układach GeForceFX 5200 i 5600 Ultra, które już niebawem pojawią się na rynku. Pierwszą z nich jest WinFast A310 Ultra TD MyVIVO wyposażona w: 128 MB pamięci DDR, chipset GeForce FX 5600 Ultra, engine CineFX, 4 potoki renderujące, wyjście TV. Dodatkowo warto wspomnieć, że karta generowała będzie 128 bitowy obraz studyjny. Kolejną kartą Leadteka jest WinFast A340 TD MyVIVO w przeciwieństwie do poprzedniej A340 posiadać będzie chipset GeForce FX 5200 oraz zintegrowany dekoder mpeg-2. Będzie ona także wyposażona w 128 MB pamięci DDR. Obie karty będą wspierały DirectX 9.x (czyli także następne wersje) oraz OpenGL 1.4. W pudełku każdej z nich znajdziemy oprogramowanie znane z poprzednich kart (np. WinFox II czy Winfast DVD) oraz dwie gry: Gun Metal i Big Mutha Truckers. » czytaj dalej

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL