Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 28 marca 2008  
    

Brakuje baterii do laptopów


Autor: Zbyszek | źródło: Yahoo | 20:06
(5)Komentarzy (5)
Po pożarze w koreańskim zakładzie LG na rynku zaczyna brakować baterii do notebooków. Na braki dostaw narzekają już najwięksi producenci komputerów przenośnych. Największe kłopoty ma ASUS, którego 40% notebooków wyposażone było w baterie LG. Co gorsza inni producenci ogniw nie są w stanie sprostać zwiększonej ilości zamówień. Nieuniknione są wzrosty cen baterii, jednak jak sądzą analitycy, zostaną one zrównoważone spadkami cen innych podzespołów. O ile jednak brak baterii nie powinien bezpośrednio wpłynąć wzrost cen notebooków, może się tak stać w wyniku mniejszej ilości samych komputerów przenośnych trafiających do sprzedaży. Wznowienie produkcji baterii w zakładach LG będzie możliwe dopiero w ciągu dwóch - trzech miesięcy.

Sparkle Calibre P960


Autor: Zbyszek | źródło: VR-Zone | 19:50
(16)Komentarzy (16)
Firma Sparkle zaprezentowała nową kartę graficzną GeForce 9600GT należącą do elitarnej serii tego producenta o nazwie Calibre. Karta pracuje z zegarami 700MHz dla rdzenia, 1850MHz dla jednostek zunifikowanych oraz 1000MHz (DDR 2000) w przypadku 512MB pamięci (GDDR3). Za odprowadzanie ciepła odpowiada w całości aluminiowy system chłodzenia wyposażony w cztery ciepłowody HeatPipe oraz dwa duże wolnoobrotowe wentylatory. Producent chwali się zastosowaniem najwyższej jakości podzespołów, w tym elementów MOS oraz kondensatorów typu solid z niskim współczynnikiem ESR. Zmieniony został również taki szczegół jak kolor płytki drukowanej, który w prezentowanej karcie jest czarny. Niestety nie wiadomo, jaka jest cena urządzenia, i kiedy rozpocznie się jego sprzedaż. » czytaj dalej

Far Cry 2 jesienią


Autor: Zbyszek | źródło: InFarCry | 19:37
(12)Komentarzy (12)
Według twórców Far Cry 2 premiera gry odbędzie się jesienią obecnego roku. Druga część popularnej "strzelanki" zostanie wydana jednocześnie na trzy główne platformy do gier. Oprócz wersji dla komputerów stacjonarnych gra będzie dostępna także dla posiadaczy konsol PlayStation 3 oraz Xbox 360. Nie przewidziano natomiast wersji dla Nintendo Wii, zapewne z powodu niższej wydajności tej konsoli. Także firma Ubisoft, która jest właścicielem praw do tytułu nie tak dawno zaprezentowała film z zapowiedzą nieodległej premiery drugiej części gry.

Radeon HD 3850 X2 w maju


Autor: Zbyszek | źródło: TechConnect | 19:23
(13)Komentarzy (13)
Nowa dwuprocesorowa karta graficzna ATI Radeon HD 3850 X2 trafi do sklepów na początku maja. Akcelerator ma konkurować z GeForce 9800 GTX oraz planowanym 9800 GTS. Atutem wersji 3850 ma być cena, która będzie znacząco niższa od dostępnego już w sprzedaży modelu HD 3870 X2. Wstępnie cena karty ustalona została na poziom 299 dolarów, jednak nie jest wykluczone, że nim karta pojawi się w sklepach jej cena spadnie. Zgodnie z nowymi planami AMD, Radeon HD3870 X2 ma cenowo konkurować z GeForce 9800GTX natomiast model 3850 X2 z GeForce 9800GTS. Poza datą wprowadzenia do sprzedaży oraz przewidywaną ceną, żadne inne informacje na temat karty, w tym te dotyczące zegarów taktujących nie zostały potwierdzone.

Szybki wzrost sprzedaży filmów na Blu-ray


Autor: Zbyszek | źródło: DailyTech | 19:12
(12)Komentarzy (12)
Według informacji serwisu DailyTech, od momentu wprowadzenia do sprzedaży odtwarzaczy z niebieskim laserem w Stanach Zjednoczonych sprzedane zostało już 9 milionów sztuk filmów na Blu-ray. Sprzedaż dynamicznie rośnie od początku obecnego roku -tylko w ciągu pierwszych 11 tygodni do odbiorców trafiło blisko 3 miliony sztuk filmów HD zapisanych na niebieskich krążkach. Dla porównania sprzedaż filmów od początku powstania standardu do końca 2007 roku zamknęła się w liczbie 6 milionów. Analitycy przewidują, że w obecnym roku liczba sprzedanych filmów Blu-ray przekroczy 15 milionów sztuk.

BFG podkręca GeForce 9600GT


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 19:01
Komentarzy (0)
BFG wprowadza do sprzedaży podkręconą edycję GeForce 9600GT. Fabrycznie podkręcony model nosi nazwę OC2 i działa z zegarami 690MHz dla układu graficznego oraz 1750MHz dla zunifikowanych jednostek Stream Processor, zamiast zegarów 650/1625 MHz w przypadku wersji referencyjnych. Na płytce PCB obok chipu G94 znajduje się 512MB pamięci GDDR3 z 256-bitową magistralą. Również taktowanie pamięci zostało zwiększone, i wynosi 940MHz (DDR 1880). Chłodzeniem całości zajmuje się referencyjny system chłodzenia. Cena karty wynosi... 249 USD - sporo, jak za produkt referencyjny z delikatnie zwiększonymi częstotliwościami taktowania.

FireFox 3.0 w czerwcu


Autor: Zbyszek | źródło: TechConnect | 18:45
(12)Komentarzy (12)
Wydanie finalnej wersji przeglądarki internetowej Mozilla Firefox 3.0 zostało zaplanowane na czerwiec. Prace nad FireFoxem 3.0 powoli dobiegają ku końcowi. Kilkanaście dni temu udostępniona została czwarta, przedostatnia wersja testowa. Kolejna - Beta 5 zostanie wydana w pierwszej połowie kwietnia. Następne wydanie zostanie oznaczone dopiskiem RC (Relase Candidate) i pojawi się na początku maja. Jeżeli nie zajdzie konieczność wydania wersji RC2, nowy "lisek" będzie gotowy na początku czerwca. W przeciwnym wypadku pojawi się pod koniec tego miesiąca. Wszyscy zainteresowani mogą pobrać najnowszą wersję testową aplikacji stąd.

Nowe Phenomy już w ofercie AMD


Autor: Zbyszek | źródło: VR-Zone | 18:34
(47)Komentarzy (47)
AMD rozpoczyna oficjalną sprzedaż trójrdzeniowych procesorów Phenom oraz czterordzeniowych układów w rewizji B3. Nowe procesory oferowane są w atrakcyjnych cenach - najdroższy z nich, Phenom 9850 Black Edition w sprzedaży detalicznej kosztuje 235 USD, natomiast najtańszy - Phenom 8400 wyceniony został na 149 USD. Oprócz tego ofertę AMD poszerza jeden energooszczędny czterordzeniowy układ Phenom 9100e cechujący się TDP 65W. Procesor ten został wyceniony na 199 USD. Dokładne ceny nowych układów oraz innych modeli dostępnych na rynku znajdują się w tabeli zamieszonej w dalszej części aktualności. » czytaj dalej

 
Czwartek 27 marca 2008

Seagate krytycznie o dyskach SSD


Autor: Zbyszek | źródło: ArasTechnica | 19:48
(27)Komentarzy (27)
Największy na świecie producent dysków twardych HDD postanowił wypowiedzieć się na temat niezwykle obiecującej technologii SSD. Zdaniem Billa Watkinsa, prezesa koncernu Seagate, dyski SSD jeszcze długo nie będą w stanie zagrozić prymatowi napędów HDD. Watkins nie zgadza się także z wizją całkowitego wyparcia napędów HDD przez dyski SSD. Prezes Seagate wyraził się, że nośniki tego typu są po prostu zbyt drogie, dlatego nie mają większych szans na przyjęcie się na rynku. Ponadto jego firma uważa, że producenci dysków SSD łamią niektóre patenty należące do Seagate, i nie wyklucza wytoczenia pozwów sądowych.

Nowe pamięci Mushkin


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 19:36
(4)Komentarzy (4)
Mushkin zaprezentował nowe zestawy pamięci DDR2 o łącznej pojemności 4GB. Pojedyncze moduły mają pojemność 2GB i charakteryzują się możliwością pracy z częstotliwością 800MHz. Dostępne są dwie wersje kości - pracujące z opóźnieniami rzędu 5-5-5-15 (oznaczenie 996557w/g) oraz 4-4-4-12 w przypadku wersji 9658Ow/g. Za chłodzenie pamięci odpowiadają aluminiowe radiatory oferowane w dwóch wersjach kolorystycznych - jasnej Arctic White oraz ciemnej Charcoal Gray. Niestety producent nie udzielił informacji na temat wartości napięcia zasilającego. Nie sprecyzowano także jaka będzie cena nowych zestawów i kiedy trafią one do sprzedaży. » czytaj dalej

Nvidia dla procesorów VIA Isaiah


Autor: Zbyszek | źródło: VR-Zone | 17:29
(7)Komentarzy (7)
Tuż po ogłoszeniu przez VIA informacji o rozpoczęciu dostaw wersji inżynierskich układów Isaiah głos w sprawie nowych procesorów zabrała Nvidia. Firma z Santa Clara ogłosiła, że pracuje już nad nową wersją chipsetu MCP79, która będzie obsługiwać także procesory VIA Isaiah. Chipset kierowany na rynek małych komputerów przenośnych oraz tanich desktopów początkowo powstawał z myślą o procesorach Intela. MCP79 produkowany będzie w 55 nm procesie technologicznym, i ma obsługiwać zarówno zapowiadane na trzeci kwartał obecnego roku 65nm układy jednordzeniowe, jak i przyszłe 45nm wersje dwurdzeniowe procesórów Isaiah.

ASUS potwierdza "Eee PC Touch"


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 17:07
(4)Komentarzy (4)
Jeden z wysoko postawionych pracowników korporacji ASUStek, Kevin Lin, podzielił się nowymi wiadomościami na temat nadchodzącej, drugiej generacji komputerka Eee PC. Oprócz podstawowej wersji wyposażonej w wyświetlacz o przekątnej 8.9" i rozdzielczości 1024x600 pikseli do sprzedaży trafi także Eee PC Touch z ekranem dotykowym. Wielkość ekranu dotykowego pozostanie bez zmian i wyniesie 8.9" - nie jest jednak znana dokładna rozdzielczość, z jaką będzie pracował wyświetlacz. Przewiduje się, że będzie ona analogiczna jak w modelu bez ekranu dotykowego. Ponadto Eee PC ma być opcjonalnie wyposażony w odbiornik GPS. Rozpoczęcie sprzedaży nowej generacji Eee PC planowane jest pod koniec maja.

Nowe demo technologiczne AMD


Autor: Zbyszek | źródło: Clubic | 13:10
(19)Komentarzy (19)
Firma AMD udostępniła najnowsze demo technologiczne, przedstawiające możliwości kart graficznych ATI Radeon HD 3000 oraz bibliotek DirectX 10.1. Aplikacja o nazwie Ping Pong skupia się na uwydatnieniu efektów uzyskiwanych dzięki technologii Global Illumination dostępnej aktualnie jedynie w kartach ATI. Grafika jest grą świateł, cieni i refleksów wywoływanych przez światło padające na będące w ruchu piłeczki. Posiadacze kart ATI Radeon HD 3800 wspomniane efekty mogą zobaczyć na własne oczy, wymagany jest jednak system operacyjny Windows Vista z zainstalowanym Serice Pack 1. Aplikację można pobrać stąd. Pozostali mogą obejrzeć demo na YouTube.

EVGA GeForce 8800GT z 1GB pamięci


Autor: Zbyszek | źródło: TechConncet | 13:02
Komentarzy (0)
EVGA wprowadza do sprzedaży kartę graficzną e-GeForce 8800GT Akimbo. Atutem karty ma być duża ilość pamięci oraz cichy system chłodzenia. Odprowadzaniem ciepła zajmuje się duży dwuslotowy cooler wyglądem zbliżony do stosowanego w kartach 8800GTS-512. Karta taktowana jest standardowymi dla modelu 8800GT zegarami - 600MHz dla układu graficznego oraz 1500MHz dla jednostek zunifikowanych. Układowi graficznemu towarzyszy 1024MB pamięci GDDR3 działającej z częstotliwością 900MHz (DDR1800). Sugerowana przez producenta cena detaliczna to 299 USD.

Eleganckie 256GB SSD SuperTalent


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 12:54
(9)Komentarzy (9)
Firma Super Talent zaprezentowała nowy dysk SSD, przeznaczony dla osób poszukujących pojemnego i niesłyszalnego nośnika danych. Dysk charakteryzuje się wielkością 2.5" i oferuje pojemność 256GB. Prędkość transferu danych wynosi 65MB/s w przypadku odczytu oraz 50MB/s podczas zapisu. Do podłączenia do komputera służy złącze SATA II. SuperTalent podkreśla także ciekawą stylistykę oraz niewielką, wynoszącą jedynie 12.5mm grubość nośnika. Niestety producent nie określił dokładnej ceny dysku, wiadomo jedynie że dzięki zastosowaniu technologii MLC jego cena ma być niewygórowana.

Firefox 2.0.0.13


Autor: Zbyszek | źródło: Mozilla | 12:47
Komentarzy (0)
Mozilla udostępniła najnowszą, zawierającą sześć poprawek, aktualizację do swojej przeglądarki Firefox. Dwie łatki oznaczone są jako krytyczne - jedna z nich usuwa znalezioną nie tak dawno poważną lukę mogącą zagrażać bezpieczeństwu, natomiast kolejna zwiększa stabilność programu. Oprócz tego aktualizacja łata dwie luki o wysokim i jedną o średnim stopniu zagrożenia, a także poprawia ochronę danych podczas połączeń szyfrowanych SSL. Proces aktualizacji przebiega automatycznie, a po zainstalowaniu łatki Firefox zostaje uaktualniony do wersji 2.0.0.13. Listę oraz specyfikację wszystkich poprawek można sprawdzić tutaj.

 
Środa 26 marca 2008

VIA rozpoczyna dostawy sampli Isaiah


Autor: Zbyszek | źródło: TechConnect | 20:00
(21)Komentarzy (21)
VIA rozpoczyna dystrybucję inżynierskich egzemplarzy swojego nowego procesora Isaiah. Pierwsze sample trafiają już do producentów płyt głównych oraz oprogramowania. Rozpoczęcie masowej produkcji procesorów planowane jest latem obecnego roku. Isaiah zostanie następcą wysłużonego C7, który oferując niską wydajność nie zdołał zdobyć zakładanej popularności. Procesor został zaprojektowany przez amerykańską firmę Centaur Technology Inc zależną od VIA, i powinien być od dwóch do czterech razy bardziej wydajny od obecnie dostępnych w sprzedaży układów z rodziny C7. » czytaj dalej

MSI P7N2 Diamond


Autor: Zbyszek | źródło: MSI | 19:34
(4)Komentarzy (4)
Firma MSI zaprezentowała nową płytę główną dla procesorów marki Intel. Płyta nosząca oznaczenie P7N2 zbudowana jest w oparciu chipset Nvidia nForce 790i Ultra SLI i udostępnia aż cztery złącza PCI-Express o prędkości 16x - dwa pracujące w standardzie 2.0 oraz dwa w wersji 1.0. Pomimo posiadania aż czterech złącz, możliwa jest konfiguracja jedynie trzech kart graficznych w tryb SLI. MSI P7N2 posiada podstawkę Socket LGA775, i potrafi obsłużyć magistralę FSB 1600 MHz oraz pamięci DDR3 2000MHz z funkcją EPP 2. Karty rozszerzeń można podłączyć używając dostępne na płycie dwa sloty PCI-Exprees x1 a także jeden tradycyjny PCI. » czytaj dalej

Phenom 9600 BE podkręcony do 3,25GHz


Autor: Zbyszek | źródło: TechConnect | 19:11
(16)Komentarzy (16)
Serwis OCWorkbench zamieścił informację oraz screeny z prób podkręcania procesora Phenom 9600 Black Edition. Układ został podkręcony do częstotliwości 3258MHz, a wynik zweryfikowany jako poprawny przez bazę danych aplikacji CPU-Z. Taki rezultat wprawdzie nie wzbudza już dużego wrażenia, jednak biorąc pod uwagę, że procesory te bardzo niechętnie osiągają pułap 3GHz, należy uznać go za bardzo wysoki. Wynik został osiągnięty na chłodzeniu powietrznym oraz płycie głównej DFI LanParty z chipsetem AMD 790FX. Nie jest jednak znane napięcie zasilające, z jakim pracował wówczas procesor. » czytaj dalej

Palit GeForce 9600GT Sonic


Autor: Zbyszek | źródło: Palit | 18:50
(3)Komentarzy (3)
Palit wprowadza do sprzedaży kartę graficzną GeForce 9600GT Sonic. Akcelerator wyróżnia się fabrycznie podniesionymi zegarami taktującymi i wyposażony jest w aż 1024MB pamięci. Częstotliwości taktowania wynoszą 700MHz dla układu graficznego, 1750MHz dla jednostek SP oraz 1000MHz (DDR 2000) w przypadku pamięci GDDR3. Odprowadzaniem ciepła zajmuje się znany już z innych kart tej firmy masywny cooler, który po instalacji karty na płycie głównej zajmuje dwa sloty. Poza standardowym podwójnym DVI producent wyposażył kartę także w interfejsy HDMI oraz DisplayPort. Niestety dokładna cena akceleratora nie została sprecyzowana.

Wyświetlacze LG z DisplayLink


Autor: Zbyszek | źródło: Akihabara | 09:24
(3)Komentarzy (3)
LG rozpoczyna sprzedaż nowego wyświetlacza LCD, noszącego nazwę Flatron LX206WU. Urządzenie udostępnia technologię DisplayLink pozwalającą na łatwe stworzenie wielomonitorowej konfiguracji. Rozwiązanie wykorzystuje interfejs USB, za pomocą którego należy połączyć wszystkie wyświetlacze ze sobą. Jednocześnie do karty graficznej podłączany jest tylko jeden panel. Specyfikacja techniczna to 20.1 calowa matryca dysponująca rozdzielczością 1680x1050 pikseli, jasnością 300 cd/m2 i współczynnikiem kontrastu sięgającym 5000:1. Czas reakcji matrycy wynosi 2ms (GTG) a kąty widzenia po 170 stopni, zarówno w pionie, jak i poziomie. Cena LG LX206WU to 365 USD.

Hybrid SLI znów opóźnione


Autor: Zbyszek | źródło: DailyTech | 09:16
(8)Komentarzy (8)
Nvidia kolejny raz przekłada premierę chipsetów nForce 720a oraz 730a, które wyposażone zostaną w między innymi w zintegrowane układy graficzne zgodne z DirectX 10 oraz obsługę Hybrid SLI. Pierwotnie nowe chipsety dla platformy AMD Socket AM2+ miały trafić na rynek jeszcze na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku, jednak z nieznanych przyczyn plany zostały zmienione. Aktualnie data wprowadzenia układów na rynek ustalona została na drugą połowę maja. Wcześniej ich premiera przekładana była już dwa razy - najpierw na początek 2008 roku, następnie na koniec marca. Nieoficjalnie jako powód opóźnień wymienia się duże ilości wydzielanego ciepła oraz niestabilność podczas pracy. » czytaj dalej

Nowe przenośne dyski WD z serii Passport


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 09:10
(3)Komentarzy (3)
Western Digital wprowadza do sprzedaży dwa nowe przenośne dyski twarde z serii My Passport Elite. Urządzenia mają wymiary zbliżone do rozmiarów standardowego dysku twardego o szerokości 2.5 cala, ważą zaledwie 141 gram i oferują pojemność wynoszącą 250 oraz 320GB. Do komputera można je podłączyć za pośrednictwem złącza USB 2.0. W ich wnętrzu znajduje się klasyczny 2.5" napęd HDD, zamknięty w eleganckiej, wykonanej z dbałością o każdy detal obudowie, dzięki której dyski wyglądają wyjątkowo ładnie. Dostępne kolory to czerwony wiśniowy, ciemny błękit, brąz oraz tytan. Cena nowości wynosi 170 USD za model o pojemności 250GB oraz 200 USD za dysk mieszczący 320GB danych. » czytaj dalej

ASRock z AMD 780G i DisplayPort


Autor: Zbyszek | 09:03
(12)Komentarzy (12)
Firma ASRock zaprezentowała nową płytę główną o nazwie A780FullDisplayPort. Płyta wyposażona jest w podstawkę Socket AM2+ oraz chipset AMD 780G z mostkiem SB700 i zintegrowanym układem graficznym Radeon HD3200. Producent chwali się, że jest to pierwsza płyta główna na świecie wyposażona w interfejs DisplayPort. Urządzenie posiada także porty D-Sub, DVI oraz HDMI. Karty rozszerzeń można podłączyć używając dostępne na płycie sloty PCI-Exprees x16 oraz PCI-Exprees x1, a także dwa tradycyjne PCI. Oprócz tego na laminacie znajduje się cztery banki na pamięci DDR2 1066MHz i sześć gniazdek S-ATA. » czytaj dalej

RV740 z GDDR5 i 128 bitową magistralą


Autor: Zbyszek | źródło: VR-Zone | 08:55
(11)Komentarzy (11)
Dalekowschodni serwis ChipHell, który dał się już poznać z posiadania dokładnych informacji o kartach graficznych na długo przed ich premierą, opublikował nowe informacje na temat nachodzących nowości AMD z układem ATI RV740. Według wcześniejszych doniesień karty z RV740 miały posiadać pamięci GDDR3 z 256-bitową magistralą. Tak się jednak nie stanie i akceleratory wyposażone zostaną w szybkie kości GDDR5. O połowę zmniejszona zostanie jednak magistrala, której szerokość wyniesie 128 bitów. Premiera pierwszych kart z serii Radeon HD 4000 ma mieć miejsce pod koniec drugiego kwartału obecnego roku.

 
Wtorek 25 marca 2008

Blu-ray: Ambitne plany Sharpa


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 22:49
(14)Komentarzy (14)
W ubiegłym miesiącu Sharp poinformował o opracowaniu nowego niebieskiego lasera o mocy 250mW, dzięki któremu możliwe jest nagrywanie krążków Blu-Ray z prędkością 6x. Dziś koncern informuje o gotowości do rozpoczęcia masowej produkcji lasera, oraz pracach prowadzonych nad jego następcami. W 2009 roku firma chce wprowadzić na rynek laser, który pozwoli nagrywać jedno i dwuwarstwowe płyty Blu-ray z prędkością 8x. W następnym, 2010 roku koncern zamierza rozpocząć produkcję lasera o mocy 400mW zdolnego do nagrywania z prędkością 12x. Jednocześnie nowe produkty mają być coraz mniejsze od swoich poprzedników.

Pasywny GeForce 9600GT ASUS


Autor: Zbyszek | źródło: TechConnect | 22:48
(5)Komentarzy (5)
Z myślą o wszystkich miłośnikach ciszy firma ASUS wprowadza do sprzedaży kartę graficzną GeForce 9600GT wyposażoną w pasywny system chłodzenia. Odprowadzaniem ciepła zajmuje się duży aluminiowy radiator V-Cool, który po zamocowaniu karty na płycie głównej zajmuje dwa sloty miejsca. Częstotliwości taktowania są zgodne z wartościami referencyjnymi i wynoszą 650MHz w przypadku układu graficznego i 1625MHz w przypadku procesorów strumieniowych. Karta wyposażona jest w wersji z 512MB pamięci działającej z zegarem DDR1800. Na śledziu znajduje się podwójne DVI oraz wyjście HDTV. Niestety dokładna cena akceleratora nie została sprecyzowana przez producenta.

Nowy energooszczędny procesor AMD


Autor: Zbyszek | 22:44
(28)Komentarzy (28)
AMD bez rozgłosu wprowadza do sprzedaży nowy procesor Athlon LE-1660. Jednordzeniowy układ taktowany jest zegarem 2.8 GHz i posiada 1MB pamięci podręcznej cache drugiego poziomu. Procesor produkowany jest w wymiarze technologicznym 65nm, dzięki czemu charakteryzuje się niewielką ilością wydzielanego ciepła - wskaźnik TDP wynosi 45W. Kosztujący 53 dolary układ poszerza ofertę tanich procesorów przeznaczonych do zastosowań biurowych oraz rozwiązań typu Media Center. Jednocześnie z oferty AMD znikają wprowadzone jesienią jednostki Athlon LE-1620 (2.4GHz) oraz LE-1600 (2.2GHz) produkowane w technologii 90nm.

Nowe napędy optyczne Plextor


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 16:03
(3)Komentarzy (3)
Firma Plextor rozpoczyna sprzedaż dwóch nowych napędów optycznych zdolnych do pracy z nośnikami Blu-Ray oraz HD-DVD. Pierwszy model oznaczony symbolem PX-B300SA to kosztujące 499 USD urządzenie typu combo, stanowiące pełnoprawną nagrywarkę płyt CD/DVD wzbogaconą o możliwość odczytu nośników Blu-Ray (6x), oraz HD-DVD (3x). Drugi napęd PX-B920SA, oprócz możliwości oferowanych przez PX-B300SA umożliwia także zapis krążków Blu-Ray z prędkością 2x lub 4x zależnie od typu nagrywanego nośnika. Cena tego modelu wynosi 599 USD. Oba urządzenia wyposażone zostały w 4MB pamięci podręcznej oraz technologię LightScribe. Do komputera można je podłączyć za pośrednictwem interfejsu Serial ATA. » czytaj dalej

TSMC gotowe na 40nm


Autor: Zbyszek | źródło: DigiTimes | 15:49
(3)Komentarzy (3)
Koncern TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) zajmujący się produkcją układów na zamówienie, poinformował o ukończeniu prac nad 40-nanometrowym procesorem technologicznym. Pierwsze wafle z 40nm układami wyprodukowane zostaną w drugim kwartale bieżącego roku, natomiast pełna dostępność tej technologii dla zleceniodawców planowana jest na koniec bieżącego roku. Jak twierdzą inżynierowie TSMC, układy powstające w wymiarze 40nm będą zużywać o 15% mniej energii od analogicznych chipów wykonanych w technologii 45nm. » czytaj dalej

ASUS Radeon HD3850 X3


Autor: Zbyszek | źródło: VR-Zone | 15:33
(15)Komentarzy (15)
Firma ASUS zaprezentowała kartę graficzną z serii Radeon HD wyposażoną w aż trzy procesory graficzne. W stosunku do fabrycznych dwuprocesorowych kart Radeon HD3870 X2, urządzenie ASUSa nie jest typową kartą graficzną z układami umieszczonymi bezpośrednio na płytce PCB, lecz rozwiązaniem pozwalającym na montaż trzech kart Mobility Radeon HD3850 w formacie MXM. Jeden akcelerator umieszczony jest po stronie złącz DVI, dwa pozostałe znajdują się na rewersie karty. Całość ma bardzo duże wymiary oraz skomplikowaną budowę. Za chłodzenie odpowiada system będący połączeniem ciepłowodów Heat Pipe oraz chłodzenia wodnego. Nie wiadomo czy, i kiedy firma ASUS planuje rozpocząć sprzedaż urządzenia. » czytaj dalej

GeForce 9500GT: specyfikacja


Autor: Zbyszek | źródło: VR-Zone | 15:20
(5)Komentarzy (5)
Po kartach z górnej półki Nvidia wprowadzi na rynek także tanie karty serii 9. Jedną z nich będzie GeForce 9500GT, który zastąpi cieszące się stosunkowo niewielką popularnością karty 8500GT. Sercem akceleratora będzie chip G96 wyposażony w 32 procesory strumieniowe, pracujący z zegarem 550MHz. Oprócz tego na laminacie znajdzie się 512MB pamięci GDDR2 ze 128 bitową magistralą. Taktowanie pamięci wyniesie efektywnie 1000MHz. Nie wiadomo jeszcze, w jakim wymiarze technologicznym produkowany będzie układ G96. Nie jest wykluczone, że będzie to już proces 55nm zamiast aktualnie stosowanego przez Nvidię wymiaru 65nm. GeForce 9500GT pojawi się rynku pod koniec drugiego kwartału obecnego roku.

Pojemny i szybki mobilny dysk Fujitsu


Autor: Zbyszek | źródło: TechConncet | 15:09
Komentarzy (0)
Firma Fujitsu oficjalnie zaprezentowała nowy dysk twardy przeznaczony do stosowania w komputerach przenośnych. Napęd oznaczony symbolem MHZ2 BJ mieści 320GB danych i cechuje się wielkością 2.5 cala oraz prędkością obrotową talerzy 7200 RPM. Jest to pierwszy na rynku tak pojemny dysk twardy w formacie 2.5", którego talerze wirują z prędkością wynoszącą aż 7200 obrotów na minutę. Napęd wyposażony został w interfejs SATA II oraz 16MB pamięci podręcznej cache. Zużycie energii podczas pełnego obciążenia ma wynosić maksymalnie 2.3 W. Sprzedaż dysku rozpocznie się w czerwcu, cena nie została jeszcze ustalona.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL