Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 8 czerwca 2001  
    

GeForce3: Detonatory 12.60 vs 12.00


Autor: Lancer | 23:34
Komentarzy (0)
W czwartek NVidia wypuściła nowe sterowniki do swoich kart w wersji 12.41 - są to drivery oficjalne, a z "wycieku" pochodzą teraz nowe - 12.60 (2.79 MB) dla Win9X. Tym ostatnim postanowiłem się bliżej przyjrzeć, gdyż chodziły pogłoski, że podnoszą one wydajność kart graficznych na układzie GeForce3. Pomiar wykonałem na karcie GeForce3 ustawionej nominalnie oraz procesorze Athlon 1450. Oto wyniki testu:W teście 3D Mark 2001, który korzysta z DirectX 8.0 widoczny wzrost fps. W OpenGLu, czyli np. w Quake 3 Atrena nie zauważyłem zmian. Jak widać nowe sterowniki mogą dodać jeszcze parę dodatkowych klatek...

Ulepszony Radeon - premiera SE


Autor: R4v | 23:19
Komentarzy (0)
ATI rozpoczął zamianę dotychczas produkowanych Radeonów na Radeona SE. Nowy układ jest taktowany zegarem 200MHz. Pojawienie się nowego chipa odbyło się bez żadnych oficjalnych zapowiedzi, cena także nie uległa zmianie tak jak i opakowanie. Wizualnie nowa karta różni się od poprzednika czarnym radiatorem i pamięciami 5ns DDR SDRAM. Chip jest identyfikowany w programach jako Radeon SE. Na razie nowy układ występuje w wersji 64MB DDR. Jest jednak wielce prawdopodobne, że układ w końcu zastąpi starego Radeona w innych konfiguracjach.

Nieco szczegółów o NV17 i NV25


Autor: R4v | 22:46
Komentarzy (0)
NVChips-fr poinformowało, że Asus opublikował na Computexie pewne informacje dotyczące nadchodzących układów nVidii: NV17 i NV25. Według plotek NV17 ma posiadać dwa potoki przetwarzające i wreszcie będzie obsługiwać 128-bitowe pamięci DDR. Układ ten jest następcą Geforce2 MX i ma się pojawić latem. Natomiast NV25 ma się pojawić na początku przyszłego roku. Będzie wykonany w technologii 0.13 mikrona i ma pracować z zegarem 300MHz. Asus twierdzi, że NV25 nie jest po prostu podkręconym Geforce3. Nowa ma być jednostka T&L. Układ może być w części oparty na chipie użytym w Xboxie. Nowy układ nie ma więc za zadanie zmiażdżyć Radeona 2 co wywołuje pewne zdziwienie. Informacje są jednak na tyle skąpe, że nie można jeszcze spekulować na temat wydajności nowego układu.

Rampage = GeForce3


Autor: R4v | 22:32
Komentarzy (0)
Według Reactor Critical krążące w Sieci pogłoski na temat firmy 3DPower i jej karty opartej na układzie Rampage są nieprawdziwe! Jak się okazało 3DPower jest oficjalnym partnerem nVidii. Karta, która miała być oparta na konstrukcji 3Dfx'a okazała się konstrukcją opartą na GeForce3. Karta nazywa się Morpheus, jest wykonana z czrnej płytki PCB i ma być sprzedawana w drewnianym pudełku. Jedno jest pewne: darmowa reklama w Sieci zrobiła swoje.

i870 na DDR'ach?


Autor: R4v | 22:23
Komentarzy (0)
Jak twierdzi The Inquirer i jego źródła w Intelu, firma zamierza zaprezentować układ MTH (Memory Translator Hub) współpracujący z chipsetem i870 przeznaczonym dla procesora McKinley. MTH, znany już z i820, ma służyć jako "tłumacz" protokołów obsługi pamięci RAMBUS na protokół DDR. Ma to pozwolić na budowę nowych systemów zarówno na pamięciach RDRAM jaki DDR SDRAM. Jednak poprzednie układy tego typu nie spełniły swego zadania stwarzając szereg problemów. Decyzja o budowie kolejnego układu MTH ma źródła w zmianie polityki Intela dotyczącej pamięci. Te same źródła twierdzą, że układ będzie albo wielkim przełomem dla Intela, albo może ustanowić nowy rekord porażek Intela na polu DDR. Problem z układami tłumaczącymi polega na znacznych różnicach pomiędzy układami RAMBUSA a popularnymi SDRAM. Tym razem MTH ma jednak działać, co pozwoli ominać warunki umowy Intel-RAMBUS. Poczekamy, zobaczymy.

WCPUID V3 - nowa wersja


Autor: DYD | 16:05
Komentarzy (0)
H.Oda! postanowił uraczyć nas przed weekendem nową wersją swojego programu. WCPUID - bo o nim mowa, to niewielki, lecz bardzo przydatny program służący do przekazywania nam cennych informacji o procesorze (rodzaj, mnożnik, FSB i wiele innych danych), pamięci cache, płycie głównej, chipsecie, kartach PCI, etc. Nowa wersja posiada wsparcie dla wielu nowych chipsetów oraz nowych procesorów, posiada dodane nowe okno z listą urządzeń a także dodaną opcję w menu "Save WCPU Data...". Najnowszy WCPUID 3.0b (Build 1080) dostępny jest z serwera ftp.twojepc.pl (202 KB).

Nowości w dziale Scena


Autor: DYD | 15:01
Komentarzy (0)
Fakt, że dział SCENA ostatnio został przez nas zaniedbany, więc dziś postanowiliśmy go trochę odświeżyć. Dodaliśmy bowiem dwie ciekawe pozycje z imprezy the escape party / pentecost 2001 odbywającej się w Szwajcarii. Zaprezentowane zostały tam tylko dwa dema: Wuerfeltrauma by Vantage oraz Kuhbus by Noxious, jednak obydwie pozycje przedstawiają wysoki poziom i warto je przynajmniej raz obejrzeć i posłuchać. Jeśli zależy Wam na większej ilości demo-sceny dajcie znać, a postaramy się częściej aktualizować dział SCENA.

Kyro II Power Tools


Autor: DYD | 13:26
(1)Komentarzy (1)
Z naszego lokalnego serwera ftp.twojepc.pl (185 KB) można już pobrać najnowszą wersję tweakera Kyro II Power Tools. Program przeznaczony jest oczywiście dla użytkowników kart z procesorem Kyro II na pokładzie. Autor tego tweakera - Ter Roshak, wprowadził na swojej stronie pomoc w wersji angielskiej. Aktualnie najnowsza wersja Kyro II Power Tools posiada oznaczenie 0.3.1b i datowana jest na 7 czerwca 2001.

Nowy Windows Commander


Autor: DYD | 11:17
Komentarzy (0)
Arek podsunął nam adres [www.ghisler.com], gdzie ukazała się nowa wersja (4.53) bardzo popularnego i znanego programu Windows Commander. W skrócie, Windows Commander (shareware) jest to nakładka na system operacyjny Windows 95/98/ME/NT/2000 ułatwiająca zarządzanie plikami i katalogami, a także pomagającą przy kopiowaniu i usuwaniu i danych. Najważniejsze zmiany w wersji 4.53 są następujące:
 • wyświetla przy listingu pliki większe niż 2GB
 • wyświetla przy listingu format Unicode UTF-8
 • wznawia upload w większości serwerów FTP
 • zawiera program archiwizujący ACE 2.0
 • posiada możliwość zmiany daty w Windows NT/2000
 • wiele zmian i dodatków w głównej części programu
Program dostępny jest z następujących europejskich lokalizacji:

Nadchodzą chipsety ATI


Autor: Marecek | 10:48
Komentarzy (0)
Zapewne pamiętacie, jak niedawno podpisana została umowa licencyjna pomiędzy firmami Intel i ATI. Dzięki niej producent układów graficznych wziął się za opracowanie chipsetów dla platform Pentium III / IV. Z planów ATI wynika, że przedstawione zostaną dwie konstrukcje - chipsety, których kodowe nazwy brzmią A3 oraz A4. Pierwszy stanowić będzie zintegrowaną jednostkę do obsługi procesorów Socket370 oraz pamięci PC133. Nic szczególnego, przewiduje się, że będzie to rozwiązanie przeznaczone na tańszy segment rynku. Całkiem prawdopodobne, że architektura chipsetu A3 zawierać będzie zintegrowaną kość graficzną Rage 128 Pro. Sample A3 wyjść mają we wrześniu. Masowa produkcja ruszy w czwartym kwartale. Drugi z zapowiadanych chipsetów, A4, przeznaczony będzie do współpracy z Pentium IV. Ponieważ jednak będzie on obsługiwał nie tylko pamięci PC133, ale i DDR SDRAM, Intel zażądał, by jego premiera nastąpiła nie wcześniej, niż w przyszłym roku. Z tego powodu ATI planuje wypuszczenie A4 dopiero w pierwszych miesiącach 2002 roku. Układ ten również posiadać będzie zintegrowaną kość graficzną, jednak tym razem zdecydowano się na zastosowanie Radeona VE. Będzie to pierwszy chipset dla P4 ze zintegrowaną jednostką graficzną.

Ciche cięcia cenowe u AMD


Autor: Marecek | 10:39
Komentarzy (0)
Dociekliwa redakcja TheInquirer.net zastanawia się, co się stało z cenami procesorów AMD. Okazuje się, że ostatnie oficjalne cięcie cenowe miało miejsce piątego czerwca - pełne zestawienie cen procesorów znajdziecie na oficjalnej stronie AMD. Dystrybutorzy potwierdzają, że ostatnia zniżka nastąpiła 5-go czerwca, jednak oferowane przez nich procesory np. 1GHz są tańsze niż być powinny o około 50-60$. Przyjrzyjcie się pozostałym cenom prosto z rynku i porównajcie je sobie z podawanymi przez AMD.
 • Athlon MP 1,4GHz (!?) - 263$, 1,2GHz - 211$, 1GHz - 190$
 • Athlon Thunderbird 1,33GHz 185$, 1.3GHz (200) - 175$, 1.2GHz (266) - 165$, 1.2GHz (200) - 160$, 1.13GHz (266) - 150$, 1.1GHz (266) - 162$, 1.1GHz (200) - 150$, 1GHz (266) - 140$, 1GHz (200) -140$.
 • Duron 900MHz sprzedawany jest za 75$, 850MHz - 65$, 800MHz - 50$.
Dostawy procesorów Duron 950MHz oraz Athlona 1,4GHz Palomino (?) przewidywane są na przyszły tydzień.

BX kompatybilny z Tualatinem


Autor: Marecek | 10:23
Komentarzy (0)
Co Wy na to? Okazuje się, że uważany często za najlepszy z dotychczasowych chipsetów Intela układ BX jest w pełni kompatybilny z procesorami Pentium 3 wykonanymi w technologii 0,13 mikrona (Tualatin). To samo dotyczy "przenośnej" wersji tego chipsetu - będzie on stanowił rozwiązanie tymczasowe do obsługi Mobile Tualatina do czasu wyjścia na rynek układu 830M (mobile Almador). Informacja jest o tyle drażniąca dla osób związanych z platformą Intela, że następca BX, chipset i815 nie wykazuje chęci do współpracy z Tualatin-em. Dopiero jego nowsza odmiana (B stepping), pochodząca z tego roku, jest w stanie obsłużyć nowy procesor. Nie myślicie chyba, że taki obrót spraw to tylko przypadek ? Intel zrobił to celowo, by zmusić użytkowników chcących się przesiąść na szybsze procesory do zmiany płyty głównej. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że w miarę szybko pojawią się odpowiednie przejściówki z reduktorami napięcia, dzięki którym będzie można nowego P3 umieścić w gnieździe na starej płycie BX (bo większość tych mobo niestety nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego napięcia dla nowego procesora).

 
Czwartek 7 czerwca 2001

Film prezentujący TruForm


Autor: R4v | 22:42
Komentarzy (0)
Na swojej stronie firma ATI umieściła film, który prezentuje technologię TruForm. Dla przypomnienia: TruForm ma zostać zastosowany w nadchodzącym chipie ATI Radeon 2. Ma on pozwalać na znaczną poprawę jakości obiektów trójwymiarowych poprzez manipulacje poligonami. Film ilustruje co TruForm może zrobić z prostymi obiektami, takimi jak modele z Quake 1. Plik jest do pobrania ze strony ATI.

Interfejs w konsoli X-Box


Autor: R4v | 22:34
Komentarzy (0)
Na stronie XBox.com pojawiły się pierwsze zdjęcia interfejsu XBoxa. Menu pojawia się po uruchomieniu konsoli bez płyty w napędzie. Pozwala na zarządzanie pamięcią (kartami pamięci i twardym dyskiem), tworzenie soundtrack'ów oraz ustawienie parametrów dźwięku i obrazu. W menu ustawień można także włączyć blokadę rodzicielską i ustawić zegar. Ogólnie interfejs prezentuje się dość "zielono" i trójwymiarowo. Zresztą zobaczcie sami na obrazku po lewej stronie.

Intel versus VIA


Autor: R4v | 22:14
Komentarzy (0)
Po wczorajszych ekscesach z balonami reklamującymi nowy chipset VIA P4X266 i pamięci DDR (zostały usunięte przez Intela), dzisiaj przyszła kolej na słowa. Wice prezes Intela Anand Chandrasekher stwierdził w wywiadzie, że chipset VIA nie jest wcale szybszy od i850, chociaż przeczą temu wyniki testów przeprowadzonych przez VIA. Stwierdził także, że VIA nie ma licencji na magistralę Pentium 4 i nie ma prawa sprzedawać P4X266. Chandrasekher wypowiedział się także co do nForce. Stwierdził, że chipset nVidii nie spełnia oczekiwań rynku. Intel już próbował tego rozwiązania z i815 i poniósł fiasko. Jak widać Intel nie toleruje konkurencji. Według serwisu TweakTown na Computexie rozpętała się prawdziwa wojna. Poza wspomnianymi już balonami, które już wróciły na miejsce, Intel spowodował usunięcie z wystaw Asusa, FIC'a i Gigabyte'a produktów opartych na rozwiązaniu VIA.

3dfx Rampage żyje!


Autor: R4v | 22:09
Komentarzy (0)
Byli pracownicy 3Dfx, włączając szefa działu technicznego Scotta Sellersa, założyli nową firmę o nazwie 3DPower. Ich pierwszy produkt ma nosić nazwę 3DPower Absolute, która ma być oparta na ostatnim projekcie 3dfx'a pod nazwą Rampage. Sama karta ma być czarna wraz ze złotymi komponentami. Jest to informacja nieoficjalna, jednak pochodzi z wiarygodnego źródła. Wygląda na to, że nowa firma powstała bez wiedzy 3dfx i nVidii. Biorąc jednak pod uwagę, że nVidia ma wszelkie prawa do patentów 3Dfx mało prawdopodobne jest aby nowy układ uniknął problemów z legalnością rozwiązań. Mimo, że nowa firma dopiero została ujawniona to już zdążyła się połączyć z producentem kart graficznym Absolute Multimedia. Jednak Absolute nie ma być jedynym producentem nowych układów.

Obniżka cen płyt na i850


Autor: Popeye | 22:03
Komentarzy (0)
Oficjalna premiera chipsetu SDRAM Brookdale (i845) ma nastąpić pierwszego sierpnia. Miła jest informacja, że płyty na nim oparte mają być czterowarstwowe. Dzięki temu, że producenci zaopatrzyli się w odpowiedni sprzęt do montowania czterowarstwowych płyt, nie powinno być problemów z produkcją takich urządzeń. Produkcji w systemie czterech warstw powinna wpłynąć korzystnie na ceny (płyty na chipie i845 będą tańsze od tych na i850).

W tym samym czasie Intel także wysila się, aby urządzenia oparte na jego chipsecie miały jak najkorzystniejsze ceny. Owocem jego współpracy z producentami płyt głównych jest właśnie nowy sposób produkowania płyt (cztery warstwy zamiast sześciu). Dzięki temu obniży się także ogólny koszt platformy z Pentium 4 na pokładzie.

Produkcję czterowarstwowych płyt zapowiedzieli już najważniejszy partnerzy Inteal: ASUS, Gigabyte oraz MSI. Urządzenie o nazwie MSI 850 Pro2 dopiero co zostało zaprezentowane. Ze zdjęć można wywnioskować, że zmieniony projekt płyty wpłynął na ułożenie czterech slotów RIMM względem reszty gniazd (leżą one pionowo względem reszty).

Napster 2.0 BETA 10.2


Autor: Popeye | 21:55
Komentarzy (0)
Dla przypomnienia Napster jest to narzędzie (ostatnio jednak trochę podupadłe) do wyszukiwania i downloadu plików MP3. Dzięki niemu skończyły się problemy z nieaktywnymi linkami oraz z nie zorganizowanymi i wolnymi serwerami FTP. Oto nowości z najnowszej wersji:
 • Poprawiono technologię identyfikacji plików, co pozwoli tearz na ich sprawniejsze wyszukiwanie.
 • Poprawiono system downloadu plików (głównie błędy i przekroczenia limitu czasowego).
 • Dodano przycisk CDNOW, dzięki któremu można od razu zamówić naszą ulubioną muzykę.
 • W wyszukiwarce można teraz wpisać symbol "-", aby wyłączyć z zapytania niektóre sformułowania i słowa.
 • Naprawiono kilka mniejszych błędów.
Wyżej opisywaną wersję programu można pobrać z tego miejsca [1,47 MB].

RadeonTweaker 1.1.90 (Development Release)


Autor: Popeye | 21:47
Komentarzy (0)
W sieci pojawiła się nowa wersja znakomitego programu RadeonTweaker. Jest to aplikacja przeznaczona dla kart z serii ATI Radeon. Dostępne są wersje dla systemów Win9x/ME/NT/2K. W najnowszej wersji zaszły następujące zmiany:
 • Przebudowano strukturę programu instalacyjnego.
 • Pojawiły się nowe wersje bibliotek "mingw" c oraz win32, a co za tym idzie wzrosła stabilność i rozmiar programu.
 • Dodano tabulator rozdzielczości.
 • Dodano opcję tweakowania priorytetu procesora.
 • Dodano link do programu instalacyjnego na stronie radeontwaker
 • Uaktualniono FAQ.
 • Usunięto biblioteki gtk. Dostępne są one teraz jako osobny pakiet do wyboru przy instalacji.
Najnowszą wersję tego znakomitego narzędzia można ściągnąć stąd [564 KB].

Nowy BIOS dla A7V133


Autor: DYD | 17:02
Komentarzy (0)
Kolega Marcin poinformował nas o nowej wersji BIOSu dla płyty głównej ASUS A7V133. Nowy BIOS datowany jest na dziś, tj. 07 czerwca 2001 roku i posiada oznaczenie 1005.A Final. Jest on równy wersji 1006 - 001-A beta z dnia 06.06.2001. Najnowszy BIOS dla ASUSa A7V133 można pobrać z naszego FTP - ftp.twojepc.pl (216 KB).

Pinnacle Studio, najnowsze oprogramowanie do edycji video


Autor: DYD | 16:19
Komentarzy (0)
Pinnacle Systems wprowadza na rynek najnowszy produkt - oprogramowanie Pinnacle Studio, wersja 7 - zaawansowane narzędzie do edycji video przeznaczone do użytku domowego i nie tylko... Nowe oprogramowanie Pinnacle Studio umożliwia profesjonalną edycję video. Stosowanie przejść pomiędzy poszczególnymi scenami, dodawanie napisów, ścieżek dźwiękowych oraz narracji to tylko niektóre z możliwości tego programu. Rozpoczynając pracę ze Studio, użytkownik wybiera najlepsze fragmenty filmu, aranżując je dowolnie, dodając efekty 3D, takie same jakie oglądamy w telewizji, stosując slow/fast motion, korekcję obrazu, koloru, rozdzielając ścieżki video/audio. Po zakończeniu edycji, gotowy film może być dystrybuowany na kasetach video, zapisywany na krążkach CD, umieszczany na stronach www lub przesyłany pocztą internetową.

GeForce 3 przyszłością nForce


Autor: Marecek | 11:19
Komentarzy (0)
Redakcja TheInquirer weszła w posiadanie pewnych ciekawych dokumentów, z których wynika, że NVIDIA rozważa możliwość zintegrowania na chipsecie Crush (konkretnie w mostku północnym "IGP") najpotężniejszej obecnie na rynku kości graficzne GeForce 3 lub planowanej GeForce 3 MX (aka NV17). Tymczasem jednak nForce debiutuje jako układ posiadający zintegrowany procesor graficzny GeForce 2. Wiele ludzi twierdzi, że mowa tu o GeForce 2 MX, jednak dokumentacja NVIDII jest znów niejasna - teoretycznie przecież MX nie jest w stanie współpracować ze 128-bitowymi pamięciami DDR tak, jak ma to miejsce w przypadku nForce. Zakłada się, że dopiero druga wersja chipsetu (być może tańsza), posiadać będzie zintegrowaną jednostkę GeForce 2 MX współpracującą z 64-bitowymi pamięciami DDR.

Microsoft i Nokia, Nokia a Java


Autor: Marecek | 10:54
Komentarzy (0)
Całkiem niedawno CEO Microsoftu, Steve Ballmer, złożył interesującą propozycję producentowi telefonów komórkowych - Nokii. Przedstawiciel Microsoftu widział obie firmy współpracujące bardzo blisko siebie na drodze do stworzenia w przyszłości nowego rynku usług telefonii bezprzewodowej, któremu przewodniczyć ma idea "mądrych telefonów" Microsoftu ("smart phone"). Choć w wywiadzie udzielonym fińskiej telewizji Nokia potwierdziła, że nie zamierza wyposażać telefonów komórkowych w system operacyjny rodem z Redmond, to jednak stwierdzono, że współpraca skupić się ma na kwestii kompatybilności oraz znajdywaniu wspólnych standardów. Żadnych niedomówień. Kilka dni później fiński gigant zgotował zarządowi Microsoftu niezły wstrząs - ogłoszono największy w historii plan adaptacji środowiska Javy do systemów przenośnych... Do końca roku 2003 Nokia zamierza wypuścić ponad 100 milionów "komórek" nowej generacji. Wyposażone w systemy operacyjne obsługujące Javę telefony posiadać będą olbrzymie możliwości - od oglądania TV do przeglądania poczty email i odtwarzania plików MP3. Nokia postawiła na rozwiązania software'owe Sun-a.

Smart Tags w Windows XP


Autor: Marecek | 10:33
Komentarzy (0)
Microsoft oświadczył, że ostateczna wersja systemu operacyjnego Windows XP obsługiwać będzie technologie tzw. Smart Tags, czyli systemu zaawansowanych odnośników, jeszcze bardziej integrujących system operacyjny z Internetem. Przeciwnicy Microsoftu przewidują, że pozwoli to firmie na jeszcze większą kontrolę stron, które użytkownik będzie zwiedzał, przez podsuwanie mu z góry ustalonych adresów. Technologia Smart Tags zadebiutowała w pakiecie biurowym Office XP. Z grubsza polega ona na tym, że np. gdy korzystając z Worda 2002 wpiszemy czyjeś wcześniej wykorzystywane w obrębie Office-a XP imię, pojawi się mały symbol "i" otoczony kółkiem, dzięki któremu będzie można dostać się do menu funkcji m.in. książki adresowej Outlooka 2002. Cały system ma zostać przeniesiony do najnowszej wersji Internet Explorera 6. Smart Tags wykorzystywane będą do kreowania sieci odnośników do interesującego nas tematu w Internecie. Oczywiście będą to linki wcześniej przyporządkowane przez Microsoft, a to oznacza, że niektóre strony zwiększą swoje obroty... Pożyjemy, zobaczymy czy obawy się sprawdzą. Mam tylko nadzieję, że niechętni do nowych rozwiązań użytkownicy będą mieli możliwość wyłączenia "mądrych rozwiązań" Microsoftu. Premiera Windows XP zapowiedziana jest na 25 października.

Oficjalne Detonatory 3 v12.41


Autor: Marecek | 10:15
Komentarzy (0)
NVIDIA wypuściła nowe oficjalne sterowniki do swoich kart graficznych! Tym razem pełnoprawne Detonatory 3 noszą numerek 12.41 i jak zawsze dostępne są dla systemów Win9x/Me, NT4 oraz W2k. Sterowniki posiadają certyfikat Windows Hardware Quality Labs (WHQL) i datowane są na 6/6/2001. Nowe sterowniki dostępne są też z naszego lokalnego FTP w dziale DRIVERY.

Uzupełniona linia procesorów Pentium IV ?


Autor: Marecek | 10:11
Komentarzy (0)
Powołując się na nieoficjalne źródła X-bit podaje, że już niedługo rodzina procesorów Pentium IV zostanie uzupełniona o brakujące modele z przedziału od 1,5 do 2 GHz. Takie posunięcie Intela tłumaczone jest naciskami producentów OEM, zmuszonych do zakupów dużych ilości drogich procesorów Pentium IV. Ponieważ różnice w cenach poszczególnych modeli są spore, przydałoby się załatać ofertę cenową. Tak więc już w lipcu na rynek trafią pierwsze modele Pentium IV 1,6 oraz 1,8 GHz. We wrześniu, wraz z premierą jednostki 2 GHz, pojawić się ma procesor 1,9 GHz. Wszystkie modele wykonane będą jeszcze w oparciu o jądro Willamette i posiadać mają układ nóżek Socket423. Nie wiadomo jednak, czy wspomniane jednostki 1.6, 1.8 oraz 1.9 GHz trafią na rynek detaliczny, czy wyłącznie do producentów OEM.

AMD IDE Driver Verson 1.36


Autor: DYD | 10:09
Komentarzy (0)
Jeszcze na chwilę wrócę do newsa Marecka o tytule "(OT) Remake Quake'a od Valve". Otóż "OT" w temacie oznacza OFF-Topic - ta informacja nie dotyczy osób odwiedzających Boarda... tam te znaczki często się pojawiają. A teraz wróćmy do tematu tego newsa. Firma AMD wypuściła nowy sterownik IDE w wersji 1.36 dla chipsetów Southbridge 756 i 766. Download dostępny jest z www.amd.com lub z ftp.twojepc.pl (1.47 MB).

(OT) Remake Quake'a od Valve


Autor: Marecek | 10:03
Komentarzy (0)
Teraz wiadomość dla wyjadaczy starej daty. Valve, fima odpowiedzialna za przebojowego Half-Life'a, postanowiła opracować nową modyfikację tejże gry - Deathmatch Classic. Będzie ona w całości wzorowana na starym, dobrym Quake'u, tyle że w zupełnie nowej oprawie artystycznej. Valve Software dostała uprawnienia od id Software na konwersje wszystkiego, co obecne było w Quake'u, tak więc w skład modyfikacji Deathmatch Classic wchodzić będą m.in. znane mapki Claustrophobopolis, The Abandoned Base, The Bad Place. Twórcy obiecują zachowanie "mechaniki" rozgrywki, jej charakterystycznego tempa, szybkich respawn'ów, sposobu naliczania frag-ów etc. Czy to się uda ? Zobaczymy, jak już wszystko będzie gotowe, czyli już "niedługo". Kilka ciekawych screenów znajdziecie na Shack-u.

 
Środa 6 czerwca 2001

Próbki Intel Northwood


Autor: R4v | 23:02
Komentarzy (0)
EBN donosi o wysyłaniu przez Intela pierwszych próbek procesora Northwood do producentów płyt. Northwood jest kodową nazwą Pentium 4 wykonanego w technologii 0.13 mikrona. Układ ten ma pojawić się w sprzedaży w czwartym kwartale tego roku. Pierwsze wersje testowy były już dostępne sześć tygodni temu. Wynika z tego, że Intel nie ma problemów z wprowadzeniem technologii 0.13 mikrona. Wcześniej ma się pojawić Pentium 4 na Socket478. Procesor wykonany w technologii 0.18 mikrona ma być dostępny w sierpniu i będzie pracował z zegarem 2GHz. Pod koniec roku ma do niego dołączyć właśnie Northwood z zegarem także 2GHz.

Ali demonstruje chipset dla Pentium4


Autor: Popeye | 22:47
Komentarzy (0)
Podążając za VIA, która bez licencji zaprezentowała chipset dla Pentium 4, firma ALi przedstawiła na targach Computex swoje rozwiązanie dla tych procesorów. Jednak jak na razie wstrzymuje się z premierą kilku płyt opartych na tym chipie, aby nie rozzłościć Intela (platforma ALi DDR na pewno przewyższy wydajnością SDR Brookdale, którą Intel zamierza rozprowadzać tej zimy).

Z tego samego powodu ALi uzgodniła z Intelem datę premiery chipsetu M1671 - tak będzie nazywać się układ ALi obsługujący procesory Pentium 4 i DDR'y. Jego egzemplarze testowe zostaną rozesłane do producentów płyt głównych w lipcu (tymczasem Brookdale już został rozprowadzony) przez co do masowej produkcji trafi równo z produktem Intela (styczeń 2002). M1671 będzie charakteryzować się obsługą kości pamięci PC133/PC100 SDRAM oraz PC2100/PC1600. Aby obejrzeć referencyjną płytę z tym chipem, która zaprezentowana została na Tajwanie zapraszam tutaj.

nForce w cenie 50$


Autor: R4v | 22:31
Komentarzy (0)
Według producentów płyt głównych nForce ma kosztować 50$. Informacja ta została przyjęta raczej chłodno. Większość zastanawia się, czy nForce zmieści się z ceną pomiędzy dwoma punktami. Pierwszy punkt to cena innych zintegrowanych chipsetów. Są one tańsze o 20-30$. Ci, którzy są zadowoleni z możliwości tych układów, raczej nie będą skłonni płacić więcej. Drugi punkt jest wyznaczony przez cenę standardowego chipsetu plus karty graficznej. Chociaż nForce może wydawać się tańszy, to jednak zintegrowana grafika nie jest rozwiązaniem najwydajniejszym. Nie wiadomo więc czy na produkt nVidii będzie popyt. Nikt nie chciał skomentować tych doniesień, jednka pojawiła się opinia, że chipset może zostać odrzucony przez rynek. nVidia nie podaje ile w rzeczywistości ma kosztować nForce.

DirectX 8.1 Build 0620


Autor: Popeye | 22:25
Komentarzy (0)
W sieci pojawiły się nowe sterowniki DirectX. Według Microsoftu wersja ta poprawia około 320 błędów i poprawia ogólną wydajność systemu. Sterowniki datowane są na 5 czerwca.

A jednak 1,4GHz


Autor: Marecek | 22:15
Komentarzy (0)
Mimo wcześniejszych głosów o wstrzymaniu się z premierą szybszych procesorów, firma AMD zaprezentowała dwa nowe układy - jednostkę Athlon 1,4GHz oraz Durona 950MHz. Są to ostatnie z linii procesorów wykonanych w oparciu o stare jądro Thunderbird (Athlon) oraz Spitfire (Duron). Kolejne jednostki, które pojawią się w trzecim kwartale, posiadać będą już rdzeń, odpowiednio - Palomino oraz Morgan (.13 mikrona). Pozwoli to na osiągnięcie niższej o 20% emisji ciepła oraz na zwiększenie częstotliwości działania zegara. Athlon 1,4 GHz dostępny jest w dwóch odmianach - pierwsza przystosowana jest do współpracy z magistralą FSB 266MHz, druga do 200MHz. Obydwie kosztują 253$ (w partiach po 1000 sztuk). Duron 950 MHz wyceniony jest na 122$.

Płyty na AMD 760MP


Autor: R4v | 22:12
Komentarzy (0)
Computex przynosi całą masę nowych płyt głównych. Wśród nich znalazło się też kilka na najnowszym chipsecie AMD 760MP. Te płyty to:
 • MSI K7D Master-LR - posiada cztery gniazda DDR DIMM, do których można wcisnąć do 4GB pamięci. Dostępne jest pięć slotów PCI (w tym trzy 32-bitowe i dwa 64-bitowe) oraz jeden AGP Pro. Na płycie zostały zintegrowane także kontrolery LAN i RAID.
 • ASUS A7M266-D - niestety o tej płycie Asus nie dostarczył żadnych informacji prasowych.
 • Gigabyte GA-7DPXDW - podobnie jak produkt MSI płyta obsługuje do 4GB pamięci DDR, posiada trzy sloty PCI 32-bitowe i dwa 64-bitowe, AGP Pro, kontroler sieciowy Intel 82559 i kontroler Promise 20265/20267 RAID.
 • ABIT WA-2A - konfiguracja pamięci jest taka sama jak w innych płytach. Posiada slot AGP Pro 50, kontroler sieciowy i dwa sloty PCI 64-bitowe.

Konferencja prasowa VIA


Autor: R4v | 22:05
Komentarzy (0)
Serwis VR-Zone przedstawił relację z konferencji prasowej firmy VIA jaka miała miejsce na targach Computex. VIA przedstawiła na niej między innymi swoje plany na przyszłość. Podstawowym interfejsem komunikacyjnym ma stać się FireWire (IEEE1394), jakkolwiek istnieje zespół projektujący kontroler USB2.0 i jeżeli zajdzie taka potrzeba, zostanie on włączony do przyszłych produktów. Takie podejście wynika stąd, że wykorzystanie jednego standardu jest tańsze i bardziej efektywne. Innym powodem może być fakt, że USB2.0 jest silnie promowane przez Intela. VIA zamierza się także skupić na komunikacji bezprzewodowej. Nie będzie to jednak Bluetooth, który jest ponoć zbyt skomplikowany. CEO firmy, pan Wen Chi rozszyfrował także skrót VIA jako Value Internet Architecture (wartościowa architektura internetowa). Nie obawia się także jakichkolwiek działań ze strony Intela w sprawie P4X266. VIA zamierza także uważnie obserwować rozwój chipsetu nForce. Wygląda na to, że firma docenia konkurencję i nie zamierza spocząć na laurach.

Recenzja karty Leadtek WinFast GeForce3 TD


Autor: Lancer | 17:40
Komentarzy (0)
Historia nauczyła nas, że świat nie stoi w miejscu i ciągle ewoluuje. A zmienia się wszystko. Jednak nic nie rozwija się tak szybko jak szeroko pojęta informatyka. Powstają coraz to nowe programy oraz sprzęt mający je obsługiwać. Najszybciej starzeją się zapewne procesory i karty graficzne - te drugie szczególnie. Czołowy "pomysłodawca" układów graficznych nVidia (firma ta, to praktycznie zespół inżynierski, a nie producent chipów graficznych) średnio dwa razy do roku wypuszcza na rynek układ graficzny. Tak wysokie tempo sprawiło, że konkurencyjne firmy coraz mocniej zostają w tyle. Ta jednak nie ma zamiaru zwolnić i nadal pędzi do przodu. Ostatnim wyrobem tejże firmy jest procesor graficzny znany do niedawna jako NV20, a obecnie występujący pod nazwą handlową GeForce3. Jest to układ szybki, ale przede wszystkim rewolucyjny, który sprawia, że grafika renderowana przez nasz komputer jest coraz bardziej realistyczna. Właśnie w niniejszym artykule postaram się nieco przybliżyć możliwości najnowszego dziecka nVidii. » czytaj dalej

AMD Obiecuje Durony MP


Autor: Marecek | 11:45
Komentarzy (0)
W trakcie trwania wczorajszej premiery przystosowanych do współpracy w środowiskach wieloprocesorowych Athlonów, przedstawiciel AMD zapowiedział, że przyszłość przyniesie również odpowiednie wersje Duronów. Będą one gotowe do działania na dwuprocesorowych płytach głównych zbudowanych w oparciu o chipset AMD-760MP. Konkretne terminy nie zostały podane, zapewne by nie zmniejszyło to popytu na świeżo ogłoszone procesory Athlon MP 1GHz oraz 1,2GHz. Wiadomo, że producenci płyt głównych, Asus, Abit, MSI czy Gigabyte nie będą mieli żadnych problemów z obsługą Duronów MP w konstrukcjach dla Athlona MP. Ponadto Tyan zamierza zaprezentować też tańszą wersję mobo z chipsetem AMD-760MP (przeznaczona dla serwerów i stacji roboczych płyta Thunder K7 kosztować ma przecież około 550-600$).

Adaptec: premiera sterowników USB 2.0


Autor: Marecek | 11:31
Komentarzy (0)
Adaptec ogłosił, że ukończone zostały prace nad oficjalną wersją sterowników dla platformy USB 2.0. Będą one dostępne publicznie w przyszłym miesiącu. Drivery przeznaczone są do współpracy z systemami Windows 98 Second Edition, Windows 2000 oraz Windows Millennium Edition. Standard USB 2.0 cechuje się bardzo dobrymi parametrami transferu - 480Mbps, czyli 40 razy więcej niż w przypadku powszechnie dziś wykorzystywanego USB 1.1. Ma też tę zaletę, że jest kompatybilny wstecz - urządzenia USB 1.1 współpracują z kontrolerem USB 2.0, natomiast hardware USB 2.0 będzie normalnie działał po podłączeniu do kontrolera USB 1.1, tyle, że przy zredukowanej przepustowości do 12Mbps. » czytaj dalej

Dreamcast i PS2 na jednym kablu


Autor: Marecek | 11:20
Komentarzy (0)
Dwaj odwieczni rywale postanowili zmienić swą politykę. Sega Corp. oraz Sony Corp. podpisali umowę, dzięki której w najbliższym czasie powstać ma seria oprogramowania umożliwiającego łączenie ze sobą za pośrednictwem Internetu konsol Sony Playstation 2 oraz Sega Dreamcast. Brzmi to trochę jak opowieść science-fiction, ale to fakt: powstała pierwsza na rynku platforma sieciowa "cross-console", dzięki której posiadacze obydwu konsol będą mogli wymieniać się informacjami czy grać w odpowiednie gry wieloosobowe. Masowe premiery nowego oprogramowania Sega zapowiedziała na sierpień. Uważa się, że jest to ostatni krok wielkiego producenta konsol, który stopniowo przekształca się jedynie w twórcę oprogramowania dla swojej platformy, a teraz również dla PC i konsoli Playstation 2. Z drugiej strony Sony liczy na poszerzenie rynku oferowanych usług online. Firma prowadzi równolegle rozmowy Nintendo Co Ltd. oraz Microsoft-em! Przedstawiciel Sony potwierdził, że ta polityka jest częścią nowej strategii firmy, która sprawić ma, by konsola Playstation 2 kojarzona była z czymś na kształt domowego centrum rozrywki, niż tylko z konsolą video.

Jeszcze słówko o DD5.1 w nForce


Autor: Marecek | 11:15
Komentarzy (0)
Jeżeli śledziliście uważnie informacje na temat przedstawionego przedwczoraj chipsetu NVIDII nForce, to zapewne już wiecie, że układ ten, pomimo wysokiego stopnia integracji, jest jednocześnie jedną z najszybszych konstrukcji do obsługi procesorów Socket A. Do tego posiada wbudowany procesor audio (APU), zdolny do kodowania wielokanałowego dźwięku w formacie Dolby Digital 5.1. Zapewne zdajecie sobie sprawę z przewagi takiego rozwiązania nad istniejącymi dziś standardami czterokanałowych API Creative'a. Sześć niezależnych kanałów dźwiękowych stanowiło dotychczas domenę wyłącznie filmów DVD. Z powodu braku odpowiedniego zaplecza sprzętowego nikt nie starał się, by standard AC-3 (aka Dolby Digital 5.1) wykorzystać w innych dziedzinach. Teraz, kiedy nForce nie tylko w pełni wspiera AC-3, ale i łączy to wsparcie z obsługą DirectX 8.0, programiście nie powinni mieć najmniejszych problemów z wykorzystaniem zalet sześciokanałowego dźwięku.NVIDIA po zdominowaniu rynku graficznego ma tu spore szansę na detronizację obecnego lidera na polu rozwiązań audio dla komputerów PC - firmy Creative.

 
Wtorek 5 czerwca 2001

DVD+RW od AOpen


Autor: R4v | 22:53
Komentarzy (0)
AOpen przedstawił na Computexie swoją nagrywarkę DVD+RW. Urządzenie oprócz płyt DVD+RW (4.7GB) potrafi także zapisywać standardowe płyty CD-R/RW. Napęd łączy w sobie pięć funkcji: zapis DVD+RW z prędkością 2.5x, zapis CD-R 12x, CD-RW 10x, odczyt DVD 8x i odczyt CD 32x. Napęd AOpen obsługuje technologię JustLink, która zapobiega błędom buffer underrun. Według producenta urządzenie umożliwia zrzut dźwięku z płyt audio z prędkością 32x. Nagrywarka posiada interfejs ATAPI a pierwsze dostawy planowane są w trzecim kwartale. Chociaż od jakiegoś czasu istnieją już nagrywarki różnych standardów DVD (DVD-RW i DVD-RAM) to jedynie DVD+RW jest w pełni kompatybilny ze standardem DVD-Video i DVD-ROM.

Microsoft znów w sądzie


Autor: R4v | 22:49
Komentarzy (0)
Microsoft ponownie stanie przed sądem. Tym razem pozew złożył inny moloch amerykański, AT&T. Sprawa dotyczy naruszenia patentów technologii kodowania i dekodowania głosu. Chodzi tu o program Truespeech i, być może, o Netmeeting. Już w 1999 roku AT&T informowała Microsoft o naruszeniu patentów, jednocześnie oferując zakup licencji. Jednak firma Gates'a odrzuciła propozycję. Prawnicy AT&T uważają, że jedynym sposobem na powstrzymanie Microsoftu przed nielegalnym używaniem techniki kompresji dźwięku jest wyrok sądowy. W pozwie domagają się ustalenia szkód dokonanych przez Microsoft i nałożenia odszkodowania dla posiadacza patentów.

Wysyp Kyro/KyroII


Autor: R4v | 22:45
Komentarzy (0)
Na Computexie nastąpił prawdziwy wysyp kart graficznych zbudowanych na chipach Kyro i KyroII. Dziesięciu producentów przedstawiło swoje produkty:

Club3D Technology:
 • Club3D KYRO I CLK-1064TV: KYRO 64MB i TV-out.
 • Club3D KYRO II CLK-2032TV: KYRO II 32MB i TV-Out.
 • CLK-2064TV: KYRO II 64MB i TV-Out/DVI.
InnoVISION Multimedia Ltd:
 • Inno3D KYROII 4500: KYRO II 32 MB z lub bez TV-Out.
 • Inno3D KYROII 4500: KYRO II 64 MB z lub bez TV-Out.
SUMA:
 • SUMA KYRO: KYRO 32 MB i TV-Out.
 • SUMA KYRO II: KYRO II 64 MB, TV-Out i Video-In.
CHANCE-I:
 • BLOOD KYRO-2: KYRO II 32 MB.
Ennyah Technologies Corp:
 • Michelan 3D Pro 4000: KYRO, 32/64 MB frame-buffer, z/bez TV-Out.
 • Michelan 3D Pro 4500: KYRO II, 32/64 MB frame-buffer, z/bez TV-Out.
Joytech:
 • APOLLO KYRO 2: KYRO II, 64 MB z TV Out lub DVI Out.
Kifer:
  LI>Royal Kings STG4000: KYRO, 64 MB, z/bez TV-Out.
 • Royal Kings STG4000: KYRO II, 64 MB, z/bez TV-Out.
Lung Hwa:
 • 3D Best 4000: KYRO, 64 MB, opcjonalnie TV-Out.
 • 3D Best 4500: KYRO II, 64 MB, opcjonalnie TV-Out.
MPLUSTECH:
 • MPLUSTECH KYRO: KYRO, 32 MB.
 • MPLUSTECH KYRO II: KYRO II, 64 MB.
OJU CTN:
 • CV-024A KYRO II: KYRO II, 64 MB z TV Out lub DVI Out.
Niestety, praktycznie wszystkie firmy (oprócz InnoVision) to mali producenci, którzy działają na rynku lokalnym. Jak twierdzi Digi Times doprowadziło to nVidię do furii. Wygląda na to, że taktyka gróźb i próśb jednak nie poskutkowała. W tej chwili producenci muszą zdecydować czy tworzyć low-endowe karty na chipach PowerVR, a sprzęt high-endowy na produktach nVidii czy pozostać tylko przy GeForce'ach. Biorąc pod uwagę, że karty z Kyro są tańsze w produkcji, sporo producentów może skorzystać z pierwszej możliwości.

Radeon 2 na Computexie?


Autor: R4v | 22:38
Komentarzy (0)
Reactor Critical otrzymał informację, że na Computexie ma się odbyć prezentacja kart na chipach R200 i RV200. Karty mają zostać zaprezentowane nielicznym wybrańcom. Prawdopodobnie będą to producenci kart graficznych, zainteresowani wykorzystaniem chipów ATI. Na tej prezentacji ATI zamierza wzbudzić zainteresowanie Radeonem 2 i pokazać, że chip jest naprawdę potężny. Producenci nie będą zainteresowani układem dopóki nie zobaczą jego możliwości. Dla ciekawskich: użyta ma zostać wersja A3 procesorów graficznych R200 i RV200.

Płyty na nForce


Autor: R4v | 22:35
Komentarzy (0)
X-bit labs zaprezentował zdjęcia pięciu nowych płyt opartych na chipsecie nVidia nForce. Wszystkie przedstawione płyty (za wyjątkiem Asusa) wykonane są w formacie MicroATX. Wynika stąd, że nVidia przewiduje zastosowanie swojego chipsetu w tanich rozwiązaniach dla niezbyt wymagających użytkowników. Jedynie Asus przedstawił pełnowymiarową płytę ATX dla użytkowników traktujących sprzęt jako coś więcej niż tylko narzędzie pracy. Płyty posiadają następujące konfiguracje:
 • Abit NV22 - nForce 420, 3 PCI, 1 AGP, zintegrowana karta sieciowa, dźwięk AC97
 • Asus A7N266-V - nForce 420, 5 PCI, 1 AGP Pro, 1 ACR, zintegrowana karta sieciowa, dźwięk Dolby Digital 5.1
 • Gigabyte GA-7NTM - nForce 420, 3 PCI, 1 AGP, 1 CNR, karta sieciowa, Dolby Digital 5.1
 • Mitac nForce - nForce 420, 3 PCI, 1 AGP, kontroler Ethernet, dźwięk AC97
 • MSI MS-6367 - nForce 420, 3 PCI, 1 AGP, 1 CNR, karta sieciowa, Dolby Digital 5.1

VIA 4in1 4.32


Autor: R4v | 22:31
Komentarzy (0)
Serwis ViaHardware zdobył drivery dla chipsetów Via 4in1 w wersji 4.32. Drivery pochodzą ponoć od Abita i mogą być uważane za oficjalne dla tych płyt. Jednakże sterowniki te nie pojawiły się jeszcze na stronie VIA więc powinny być traktowane jako wersja beta. Z tego też powodu nie wiadomo co nowego znajduje się w pakiecie. Sterownik są do pobrania ze strony ViaHardware.com lub lokalnie od nas (907 KB).

P4X266 oficjalnie


Autor: R4v | 22:22
Komentarzy (0)
Zaczynamy wieczorną aktualizację. VIA zaprezentowała na targach Computex oficjalnie swój chipset dla Pentium 4 oznaczony P4X266. Jest to pierwszy nie-Intelowski chipset przeznaczony dla P4. Dla pokazania przewagi swojej konstrukcji nad układem i850 VIA porównała swoją płytę referencyjną z konstrukcją Asusa w 3DMark2001. Oba systemy wyposażono w 128MB pamięci, kartę ASUS V7700 i Pentium 4 1.5GHz. 3DMark odpalono w rozdzielczości 1600x1200x32. Wyniki były następujące: 1484 dla P4X266 i 1391 dla i850. Wcześniej wielu ekspertów przewidywało, że i845 Intela ma być szybszy od konstrukcji VIA i wolniejszy od i850. Jak twierdzą producenci płyt i845 SDR jest w istocie wolniejszy od i850 o około 20-25%, co stawia P4X266 w bardzo dobrym świetle. Samo pojawienie się chipsetu spowodowało lekką konsternację u Intela (VIA nie posiada licencji na użycie magistrali dla Pentium 4). CEO Via na konferencji prasowej zapytany o brak licencji stwierdził:"Zawsze tak robią".

Premiery układów AMD


Autor: Marecek | 12:05
Komentarzy (0)
AMD zaprezentowała dziś na Computexie długo oczekiwany chipset dla architektur dwuprocesorowych - AMD-760MP, obsługujący pamięci DDR SDRAM. Równolegle zaprezentowano dwa modele zdolnego do współpracy w konfiguracjach wieloprocesorowych Athlona. Pierwszy to jednostka 1GHz - jego cena w partiach po 1000 sztuk kształtuje się na poziomie 215$. Model 1,2 GHz wyceniony został na około 265$. Firma AMD zapowiedziała, że najnowsze rozwiązania oferowane będą w serwerach i stacjach roboczych u przeszło 20 producentów sprzętu komputerowego, choć nie sprecyzowano tej wypowiedzi. Wiadomo jedynie, że pierwszym producentem płyt głównych, który zaoferuje konstrukcję dual-Socket A będzie Tyan, zaraz po nim nastąpić ma wysyp produktów Abita, Asusa, MSI oraz Gigabyte'a.

Jak widać, AMD wstrzymała się z premierą procesora Athlon 1,4GHz oraz nowego Durona 950MHz. Nieoficjalne źródła podają, że firma ten krok wykona już niedługo, jednak nie nastąpi to, jak wcześniej przewidywano, w trakcie trwania Computexu.

Dual Socket A za mniej, niż 200$


Autor: Marecek | 12:04
Komentarzy (0)
Anandtech w swojej relacji z Computex-u wspomina, że zaprezentowany na targach prototyp dwuprocesorowej płyty głównej MSI wykonanej na chipsecie AMD-760MP, MS-6502, ma szanse zamknąć się w cenie poniżej 200 dolarów. Pojawiła się więc nadzieja, że systemy dwuprocesorowe zagoszczą również na rynku komputerów domowych (dla porównania znana już konstrukcja Thunder K7 Tyan-a kosztować ma około 550-600$). Przyjrzyjmy się specyfikacjom mo-bo (ATX) MS-6502: kosztowny, dwukanałowy kontroler SCSI, obowiązkowy w przypadku płyt dla serwerów, zastąpiony został przez rozwiązanie ATA-100 RAID Promise'a; 4 banki na pamięci PC2100/PC1600 (z opcją ECC) DDR SDRAM (max 4GB); 2 x 64bit-owe sloty PCI/33MHz oraz 3 x 32bit-owe sloty PCI; złącze AGP Pro. MS-6502 nie pojawi się jednak w sklepach nie prędzej, niż w okolicach trzeciego a nawet czwartego kwartału bieżącego roku.

Winamp 2.76


Autor: Marecek | 11:38
Komentarzy (0)
Na Electic Tech pojawiła się najnowsza wersja Winampa. Oznaczona numerkiem 2.76 niesie ze sobą następujące zmiany:
 • poprawiono opcję shuffle-a
 • dodano możliwość uruchomienia URL-a za pomocą funkcji drag&drop z paska adresowego IE
 • zwiększyła się czułość wizualizacji dla odtwarzania WAV/CDDA
 • nie wystąpi już błąd z rozszerzeniami RealPlayer-a .xpl
 • AVS 2.5 (nowe efekty, wszystko jeszcze bardziej efektowne, itp.)
 • moduł TinyVis 2001 ("Random Intelligent Visualization")?
 • jest również najnowszy plug-in do obsługi formatu MIDI
Program w wersji full ściągnąć możecie stąd [2,13MB] lub z naszego FTP.

KYRO i KYRO II w testach


Autor: DYD | 11:20
Komentarzy (0)
Wojo z Benchmark.pl zaprasza na recenzję dwóch kart Hercules: Prophet 4000 XT (KYRO) oraz Prophet 4500 (KYRO II). Wojo powidział: "Jest to nasze pierwsze spotkanie z chipsetem KYRO II i przyznam, że nie spodziewałem się aż tak dobrych wyników tej karty." Ja tylko dodam od siebie, że nasza recenzja KYRO II już niebawem.

Computex 2001


Autor: R4v | 00:19
Komentarzy (0)
Wystartowały właśnie targi, które są jednymi z największych w branży komputerowej. Computex 2001, bo o nim mowa, potrwa do piątku. Impreza odbywa się w Taipei World Trade Center w samym centrum komputerowego świata czyli na Tajwanie. Organizatorzy obiecują, że tegoroczna edycja ma być najlepsza z dotychczasowych. Na targach pojawiło się 1070 wystawców, którzy zajmują 2183 stoiska. Wśród firm znajduje się 946 lokalnych producentów, w tym najwięksi, jak Asus, Gigabyte, MSI, Acer i inni. Z zagranicznych 125 firm z 14 krajów najważniejsze to: Intel, Microsoft i AMD. Targi są podzielone na jedenaście sekcji. Są to: komponenty i części, komunikacja, systemy komputerowe i płyty główne, sprzęt wyświetlający, peryferia, software i aplikacje, nowi wystawcy, zamorscy wystawcy (włączając pawilony narodowe), wystawcy Stellar Hall, IT Trade Media i pawilon IEEE1394. Na targach jak zwykle ma miejsce niesamowita ilość premier sprzętu. Największe firmy już od dłuższego czasu prześcigają się w doniesieniach o swoich najnowszych produktach, które mają się pojawić właśnie na Computexie. Najbardziej oczekiwanymi premierami są: nowy Pentium 4 dla Socket478, chipsety AMD 760MP, Intel 845, VIA P4X266 i nVidia nForce. Mogą się też pojawić niespodzianki.

Intel inwestuje w AMD?


Autor: R4v | 00:12
Komentarzy (0)
Jak donosi The Inquirer, Intel jest w posiadaniu 80 tys. akcji AMD i są one częścią portfela inwestycyjnego. W tej chwili AMD w dość szybkim tempie zwiększa swój udział w rynku procesorów desktop, a w dalszej perspektywie zamierza uderzyć na rynek urządzeń przenośnych i serwerów. Producent Athlonów nie ma jednak akcji Intela w swoim portfelu. Całości dopełnia fakt posiadanie przez Intela 30 procent akcji Convery. Firma ta zakupiła ostatnio blisko 15 milionów akcji AMD. Zamiary Intela co do tych udziałów są na razie nieznane.

Testy kart GeForce


Autor: DYD | 00:07
Komentarzy (0)
Pod tym adresem na Tweak.Pl ukazał się artykuł zawierający zestawienie kart opartych o procesor GeForce. W porownaniu wzięły udział: GeForce 256 SDR, GeForce 256 DDR, GeForce2 MX, GeForce2 GTS, GeForce2 Pro, oraz GeForce2 Ultra. Fragment poniżej:
Ostatnio na rynku kart graficznych nie dzieje się nic specjalnego. Nadal zdecydowanym hegemonem jest NVIDIA, która zaskakuje nas GeForce'ami z coraz to wyższym numerkiem i jeszcze wyższą ceną. No może premiera Kyro II i GF 3 była jakimś urozmaiceniem, jednak chipsety te nie zrobiły na mnie zbyt dużego wrażenia. W każdym bądź razie GF 3 można było kupić na warszawskiej giełdzie, a Kyro jak nie widać tak nie ma. Sytuacja podobna jest z ATI Radeonem - ta karta też jest bardzo trudno dostępna.

Dziwne dyski Maxtora


Autor: R4v | 00:04
Komentarzy (0)
Wyprzedzając Seagate'a i jego serię U6, Maxtor rozpoczął dostawy swoich najnowszych dysków z talerzem o pojemności 40GB. Największe zadziwienie budzi jednak fakt, że dysków o pojemności 40GB... nie będzie (przynajmniej na razie). Maxtor zdecydował się wypuścić produkty o pojemności 20GB, 15GB i 10GB. Nowe dyski o oznaczeniu 541DX obracają się z prędkością 5400obr/min, posiadają 2MB bufor (Seagate U5 - 1MB) i interfejs ATA100. Dyski wyposażone są w jedną głowicę, co zostawia niewykorzystaną całą drugą stronę dysku. Jeszcze ciekawiej jest w wersjach poniżej 20GB. Tam nadmiarowe gigabajty zostają odcięte przez firmware. Takim sposobem Maxtor stworzył low-endowy produkt bazujący na najnowocześniejszej technologii. Zaletą zastosowania tylko jednej głowicy jest zmniejszenie wysokości urządzenia do 17mm (standardem jest wysokość 1 cala czyli 25.4mm). Dyski w wersji 20GB mają kosztować 89$. Maxtor nie podaje czy będzie możliwy upgrade firmware'u w mniejszych dyskach.

 
Poniedziałek 4 czerwca 2001

Oficjalna premiera nForce


Autor: Marecek | 20:31
Komentarzy (0)
W dniu dzisiejszym miała miejsce oficjalna premiera nowego chipsetu NVIDII - nForce. Większość z Was zapewne ma złe skojarzenia z pojęciem "zintegrowanych komponentów" (patrz VIA KM133, Intel i815), jednak mogę zapewnić, że tym razem nastąpi rehabilitacja tego pojęcia. Można by zaryzykować stwierdzenie, że produkt NVIDII w pełni zasługuje na miano przełomowego. Dzięki zastosowania technologii AMD HyperTransport wyeliminowano wąskie gardło między tym, co do tej pory nazywało się mostkiem północnym a południowym. Te dwa składniki zastąpione zostały przez Integrated Graphics Processor (IGP, odpowiednik dzisiejszego North Bridge-a) oraz Media and Communications Processor (MCP - Soutch Bridge). Zawarta w architekturze IGP kość GeForce MX jest nieporównywalnie lepsza w testach od rozwiązań znanych z innych chipsetów. Dodać jeszcze warto, że układ posiada możliwość obsługiwania dźwięku kodowanego w systemie Dolby Digital. Teraz w dużym skrócie postaram się przybliżyć po kolei wszystkie atuty nowego chipsetu NVIDII. » czytaj dalej

FIC na Computex'ie


Autor: Popeye | 20:29
Komentarzy (0)
Bardzo dobrze wszystkim znana firma FIC przygotowała już zestaw płyt głównych, które zaprezentuje na targach Computex na Tajwanie.
 • VC11 - jest to płyta Socekt 478 zbudowana na chipsecie i845 (Brookdale). Platforma ta zaprojektowana została w formacie ATX, posiada 3 sloty PC133 SDRAM (do 3GB pamięci), 1 AGP 4x, 5 PCI oraz 1 CNR. Tak jak cała reszta produktów firmy FIC, urządzenie będzie rozprowadzane z zestawem narzędzi NOVUS.
 • VC31 - jest to urządzenie MicroATX, którego sercem jest chip i845. Oprócz gniazda AGP, na płycie znajdziemy trzy sloty PCI oraz 2 DIMM PC133 SDRAM. VC31 będzie także wyposażany w zintegrowany dźwięk AC97.
 • FS39T - odnowiona wersja płyty FS39 obsługującej procesory Pentium III (Tualatin), która zbudowana została na chipie i815 B-Step. Urządzenie to posiada 3 sloty DIMM PC100/PC133 SDRAM/ jeden AGP 4x, 3 PCI oraz 1 CNR. Oprócz tego płyta obsługuje 4 porty USB i zintegrowany dźwięk AC97.
 • FA15T - jest to nowa wersja urządzenia FA15 na VIA Apollo Pro133T przedstawionego w poprzednim tygodniu. Ta pełno wymiarowa płyta ATX będzie wyposażana w 3 sloty DIMM (do 15GB pamięci PC100/PC133 SDRAM), 1 AGP i 5 PCI.

ABIT SP60 5.1 Home Theater System


Autor: Popeye | 20:27
Komentarzy (0)
ABIT multimedia zamierza przedstawić na zbliżających się targach w Taipei nowy zestaw głośników SP60 przeznaczonych na rynek kina domowego. Będzie to ulepszona wersja SP50. Nowymi funkcjami będą przyjazny użytkownikowi cyfrowy interfejs, więcej możliwości w kontrolowaniu kanałów oraz technologie 3D Switch i such-like. SP60 Home Theater System oferuje szeroki przedział częstotliwości: Subwoofer 30Hz-200Hz, Satelity 100Hz-30KHz. Wszystkie kanały posiadają współczynnik harmoniczności mniejszy niż jeden procent. Suwoofer posiada 50W RMS, natomiast każdy z pięciu staelit 20W. Każdy zestaw SP60, dla zapewnienia lepszego brzmienia produkowany jest ze szczerego drewna. Wszystkie satelity są magnetycznie ochraniane przed zakłóceniami z monitora.

ABIT na Computex'ie


Autor: Popeye | 20:26
Komentarzy (0)
ABIT planuje zaskoczyć klientów na tajwańskich targach dwoma nowymi płytami pod Pentium 4. Obok znanego już TH6 - urządzenia Socket 423 na Intel 850 - ABIT przedstawi jego poprawioną wersję o nazwie TH-II. Nowy produkt będzie urządzeniem Socket 478, co oznacza, że będzie w stanie obsługiwać pamięci RDRAM kompatybilne z nowymi procesorami Pentium 4(Northwood). Wnioskując z zapowiedzi płyty Socket 478 RDRAM mają zapewniać lepszą wydajność, niż te z chipsetem Brookdale. Pomimo tego ABIT przedstawi także swój produkt zbudowany na Brookdale'u. Będzie to BL7, który obsługiwać będzie konfiguracje procesor Socket 478 + PC133 SDRAM. Na płycie znajdziemy 6 slotów PCI i zintegrowany kontroler IDE RAID. Możemy być także pewni co do premiery platform obsługujących DDR'y: KG7-RAID na AMD 760, KR7-RAID na VIA KT266 oraz VR7-RAID na VIA Apollo Pro266.

ECS na i815 B-step


Autor: Popeye | 20:24
Komentarzy (0)
Intel zamierza przedstawić tylko dwa procesory z jądrem Tualatin przeznaczone do systemów desktop, jednak możemy być pewni, że nie zabraknie płyt obsługujących te najnowsze produkty. Na przykład w sobotę ECS przedstawiła płytę, której serce stanowi chipset i815 B-Step. Nowe urządzenie nazwane P6IPAT została zaprojektowana w bardzo podobny sposób co P6IPA, w związku z czym przejęła większość jej charakterystycznych cech. Tak jak poprzednik P6IPAT wyposażana będzie w 3 sloty DIMM dla pamięci PC133/PC100 SDRAM, 1 AGP 4x, 6 PCI oraz 1 CNR. Oprócz tego płyta posiadać będzie zintegrowany dźwięk AC97 i obsługiwać 4 bezpośrednio połączone urządzenia USB.

Detonatory 12.60


Autor: Popeye | 20:22
Komentarzy (0)
Serwis M3Dzone wydał dziś nową wersję BETA Detonatorów, jeżeli lubisz więc eksperymentować i nie boisz się "spalenia" sprzętu, to zapraszam do downloadu:

Uwaga na GeForce Tweak Utility!


Autor: Lancer | 14:15
Komentarzy (0)
Niektórzy zapewne znają i używają program do tuningu kart nVidii - GeForce Tweak Utility (GTU). Program ten zawiera błąd obniżający wydajność karty. Wystarczy tylko jego samo uruchomienie, by wydajność spadła o parę procent (program dokonuje kilku wpisów do rejestru odnoszących się do sterowników karty graficznej. Część udało mi się odnaleźć, ale jeszcze pozostaje kilka niezlokalizowanych. Dla przykładu w 3D Mark 2001 w teście Car Chase wydajność karty graficznej GeForce3 spadła ze średniej 80fps do 68fps. Po wielu godzinach szukania przyczyny spadku wydajności znalazłem winowajcę w postaci tego programu. Spadek zauważyłem na systemach: Windows 2000, ME i 98. Strzeżcie się!

Największy spadek dotyczył aplikacji korzystających z DirectX 8.0. W OpenGL i DX 7.0 spadek był mniejszy, jednak zauważalny. Nie wystarczy samo usuniecie programu. Należy całkowicie odinstalować sterowniki z menu dodaj/usuń programy i wgranie ich całkowicie od początku. Z powodu wymienionego programu, nieco przesunęła się w czasie obiecywana recenzja karty Leadtek GeForce3, za co przepraszam, jednak dążąc do uzyskania obiektywnych rezultatów testów, zmuszony jestem przeprowadzić procedury pomiarowe kolejny raz. Recenzja jednak na pewno pojawi się w połowie tygodnia.

Nowa Sonda: jaka obudowa?


Autor: DYD | 12:21
(1)Komentarzy (1)
Mamy nadzieje, że już jesteśmy on-line (naszły nasz przejściowe kłopoty z łączem), więc spieszymy poinformować, że na naszym serwisie zamieściliśmy nowy temat Sondy - czyli krótkiego głosowania Czytelników TPC. Dziś pytamy Was o typ (rozmiar) obudowy, w której znajdują się wnętrzności Waszego PC. To wyboru następujące odpowiedzi: Big Tower, Midi Tower, Mini Tower, Desktop, Serwerowa, Inna. Zapraszamy do głosowania!

ASUS A7V133 nowy BIOS


Autor: DYD | 10:42
Komentarzy (0)
Ukazał się nowy, finalny (ten sam co wersja 1005 - 001-A Beta) BIOS dla doskonałej płyty głównej ASUS A7V133 (szerzej o płycie piszemy w naszej recenzji. BIOS nosi oznaczenie 1005 i datowany jest na 1 czerwca 2001r. Niestety nie są znane zmiany poczynione w tej wersji. Plik dostępny jest z serwera ftp.asuscom.de lub lokalnie z ftp.twojepc.pl (216 KB).

Bezbłędne hiperłącza w Office XP


Autor: Marecek | 10:31
Komentarzy (0)
Tego, czego nie da się zarzucić projektantom programów Microsoft-u jest z całą pewnością brak wyobraźni. Tym razem jednak przekroczono chyba pewną granicę - Office XP ma pewną ciekawą opcję naprawiania wszelkich hiperłączy, w których pojawi się niepotrzebny "slash". Co ciekawsze, nowy Word czy Outlook są do tego o tyle mądre, że nie dają nam za żadną cenę przywrócić "błędnego" łącza. W przypadku, gdybyśmy chcieli podać gdziekolwiek w obrębie działania pakietu Office XP adres (przykładowo):
 • http://www.adres.pl/katalog//nazwa/
(zakładając, że w tym przypadku podwójny "slash" jest poprawny i wynika z zawiłości działania niektórych serwerów, w tym i tych na oprogramowaniu Microsoftu), zostanie to automatycznie skorygowane. Co gorsza jakakolwiek próba ręcznej korekty zostanie zakończona dokładnie w ten sam sposób. Jedyną metodą jest teraz zapisanie dokumentu i przeedytowanie go w jakiś inwazyjno-notatnikowy sposób. Całe szczęście, że ani Word, ani Outlook nie korygują w ten sposób dokumentów czytanych.

ATI Tweaker 1.35


Autor: DYD | 10:23
Komentarzy (0)
W sieci pojawiła się nowa wersja programu tweakującego karty graficzne ATI Rage Pro 128. Program nazywa się ATI Tweaker 1.35 i przeznaczony jest dla zaawansowanych użytkowników kart ATI Rage Pro 128 chcących zwiększyć wydajność i jakość obrazu w swojej karcie. Dzięki niej możemy zmieniać parametry ustawień w opcjach Direct X, Open GL, DVD, Multimedia Center, etc. W nowej wersji poprawiono pracę gier Quake 1 i Hexen 2 przy użyciu sterowników BETA 4.13.7110, dodano nowy test danych oraz wyeliminowany błędy przy uruchamianiu programu. Download lokalny - wypróbujcie nasz serwer FTP (307 KB).

Epox 3VHA FC-PGA (DDR) na in4.pl


Autor: DYD | 10:13
Komentarzy (0)
Chłopaki z serwisu in4.pl zrecenzowali płytę główną Epox 3VHA FC-PGA opartą na chipsecie VIA Apollo266, przeznaczoną dla procesorów Intel FCPGA z obsługą pamięci DDR SDRAM. Poniżej krótki fragment z artykułu:
Płyta bez problemów obsługuje włączone FastWrites połączone z AGP x4. I jeszcze ciekawostka - to jedna z nielicznych płyt dla Intela z funkcją przeplotu odświeżania pamięci (funkcja 2-way interleaving i 4-way interleaving) - ale nie warto ustawiać tego ręcznie, płyta najlepsze ustawienia dobiera sobie w trybie AUTO. Jak popróbowałem ręcznych ustawień to za nic nie potrafiłem uzyskać więcej niż w AUTO. Na niektórych serwisach znalazłem podobne informację - akurat chipset VIA266 nie chce podrasowywać się przez własne ustawienia. Może i lepiej, włączasz sprzęt i wiesz że przynajmniej jedna rzecz jest od razu ustawiona optymalnie.

Athlon 4 na KT133?


Autor: Marecek | 10:00
Komentarzy (0)
Tym razem Tech-Report zajął się kwestią kompatybilności istniejących płyt głównych Socket A na chipsecie KT133A z nowymi procesorami AMD Athlon 4 (Palomino). Okazuje się, że jeden z popularniejszych produktów ABIT-a, KT7A-RAID (KT133A) bardzo dobrze radzi sobie z obsługą tego procesora. Jednak nie każda inna płyta główna będzie zachowywać się w ten sam sposób - po części wynika to z tego, że KT7A-RAID posiada bardzo dobry system zasilania, umożliwiający ustawienie VCore z przedziału od 1,100V do 1,850V (co 0,025V). Drugą, chyba jednak ważniejszą sprawą jest jednak obecność nowych obwodów odpowiedzialnych za wykrywanie procesora, radzących sobie z obsługą Palomino. Właśnie ta sprawa decydować ma o tym, że większość istniejących konstrukcji nie podoła nowemu procesorowi AMD i nie załatwi tego nawet flash BIOS-u. Nie mniej liczymy, że nowsze płyty główne wykonane w oparciu o chipsety AMD 760, SiS735, ALi MAGiK1 czy VIA KT266 takich problemów już mieć nie będą.

Brookdale obsługuje DDR


Autor: Marecek | 09:40
Komentarzy (0)
Zapewne pamiętacie historię chipsetu Intel 845 (Brookdale) dla procesora Pentium IV - miał on sprawić, że platforma P4 stanie się nie tylko tania (obsługa pamięci SDRAM), ale i nadzwyczaj wydajna w stosunku do ceny (obsługa pamięci DDR SDRAM). Kwestia współpracy chipsetu z kośćmi DDR SDRAM nie była do końca przesądzona, aż do dziś. Brookdale oficjalnie pojawił się na Computex-ie. Popatrzcie na ten cytat z Ananda:
Chipset Intel 845, zwany Brookdale, był widziany na stoiskach targów. Nie można wiele powiedzieć o wystawianej tutaj jego wersji, poza faktem, że oferuje obsługę PC133 SDRAM-ów, co było już wcześniej zapowiadane. Sam chipset i845 jest jednak o tyle interesujący, że na dzień dzisiejszy obsługuje pamięci DDR SDRAM. Intel nie zezwolił producentom płyt głównych na projektowanie systemów DDR i845 dopóki nie da im wolnej ręki.
Dlaczego Intel wstrzymuje całą sprawę ? Sprawa jest prosta i niech wystarczy jedynie krótkie wyjaśnienie - kontrakt z Rambusem. Wydaje mi się jednak, że producenci płyt głównych nie będą długo czekać i zdecydują się na obejście tego zakazu. Problemów technicznych nie ma, pozostałoby jedynie opracowanie kości pamięci PC133 SDRAM działających w 184-pinowych bankach DIMM, do których dałoby się bez problemów włożyć też kości PC2100. A specyfikacjami takich rozwiązań zajął się już kilka miesięcy temu SiS wspólnie z firmą TwinMos.

Annand wspomina też o pierwszych testach porównawczych z systemem P4 i850 + RDRAM, który okazał się około 25% szybszy od konfiguracji i845 + PC133. Kombinacja i845 + DDR wypadłaby dziś gdzieś po środku, głównie dlatego, że chipset nie synchronizuje prędkości pamięci z częstotliwością działania FSB Pentium IV. Ta i kilka innych kwestii decyduje o tym, że Pentium IV jest w ciąż najszybszy w duecie z RDRAM-ami. Nie mniej przewiduje się, że rozwój platformy P4+DDR zbliży do siebie wydajnością systemy P4 DDR i RDRAM.

ICANN krytykowany za swą politykę


Autor: Marecek | 09:30
Komentarzy (0)
W trakcie minionego weekendu, w Sztokholmie, miała miejsce konferencja przedstawicieli czołowych providerów oraz dyrekcji korporacji ICANN, czyli Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, powołanej w 1998 roku przez Rząd Stanów Zjednoczonych do kontroli nazewnictwa domen stosowanych w Internecie. Spotkanie miało wyjść na przeciw szerzeniu się niedozwolonych domen, jak choćby .wine czy .god. Korporacja spotkała się jednak w niedzielę z bardzo ostrą krytyką, zarówno za opieszałość we wprowadzaniu nowych nazw, jak i problemy z umożliwianiem stosowania lokalnych znaków językowych w krajach, w których angielski nie jest tak popularny - chodzi głównie o Azję. Głównym tłumaczeniem przedstawicieli ICANN są nie tyle problemy techniczne, które mogą wyniknąć w przypadku pojawienia się nowych nazw, co chęć panowania nad porządkiem w sieci - domena górna ma nieść ze sobą pewną informację i nie może być przypadkowym symbolem wynikającym z chęci posiadania oryginalnie nazwanej strony. » czytaj dalej

Runix: Linux dla Playstation


Autor: Marecek | 09:22
Komentarzy (0)
Niedawno firma Sony ogłosiła opracowanie portu Linux-a dla konsoli Playstation2. Wersja limitowana (1000 sztuk) produktu trafić ma do sprzedaży w przyszłym miesiącu w postaci zestawu obejmującego płytę DVD z oprogramowaniem, dysk 40GB, klawiaturę oraz myszkę. PlayStation2 LinuxKit współpracować będzie jednak jedynie z konsolami japońskimi. W odpowiedzi na to zagranie Sony, czeska firma Blokman Trading wypuściła alpha wersję jądra Linux-a 2.4 współpracującą z konsolą Playstation. Ten europejski port systemu operacyjnego, nazywany Runix, dostępny jest dla odmiany za darmo, dla każdego, na zasadach licencji GNU. Cel, jaki postawili sobie programiści z Blokman Trading jest prosty - uczynić z konsoli Playstation oraz Playstation 2 tanią odmianę w pełni funkcjonalnego komputera biurkowego. Przewiduje się, że beta wersja Runix-a dostępna będzie w lipcu, natomiast dystrybucja stabilnego build-a nastąpi we wrześniu. Równolegle trwają prace nad wersją Runix-a dla PS2. O takie akcesoria jak dysk twardy czy klawiatura z myszką posiadacze konsoli będą się musieli zaopatrzyć we własnym zakresie. Kernel Alpha Runix-a (na razie w wersji dla Playstation 1) dostępny jest pod tym adresem [26 MB].

Thunder K7 i Durony


Autor: R4v | 00:54
Komentarzy (0)
Serwis x-bits znalazł bardzo ciekawe zdanie zawarte w ulotce dołączonej do płyty Tyan Thunder K7. Pod tym adresem znajduje się zdjęcie tejże broszurki, a w niej czytamy: "Dual PGA462 sockets support up to two AMD Athlon or Duron processors,", czyli: gniazda PGA462 obsługują do dwóch procesorów Athlon lub Duron. Nie ma tu ani słowa o konkretnym jądrze procesora. Wynika z tego, że dotychczasowe Durony na jądrze Spitfire są zdolne do pracy w systemach wieloprocesorowych. Oczywiście przy obecnej cenie płyty nie ma sensu instalować na niej Duronów, jednak MSI już zapowiedziało płytę na 760MP kosztującą około 200$. Jeśli Durony rzeczywiście będą pracować w parach to, biorąc po uwagę ich cenę, szykuje się wielka rewolucja.

Płyty na VIA P4X266


Autor: R4v | 00:42
Komentarzy (0)
Pomimo problemów jakie ma VIA z Intelem odnośnie chipsetu P4X266, na Computexie mają się pojawić płyty główne na tym chipsecie. P4X266 jest odpowiednikiem intelowskiego i845. Oba układy mają obsługiwać układy SDRAM i procesor Pentium 4. Jednym z producentów, którzy mają pokazać nowe płyty jest Chaintech. Nowe płyty to:
 • CT-9VJA - ta płyta Socket478 będzie formatu ATX. Posiadać ma 3 sloty DIMM dla układów PC133 SDRAM, 5 slotów PCI, 1 gniazdo AGP 4x i jedno ACR. Obsługiwać ma 6 portów USB, dźwięk AC97 i ATA100.
 • CT-9VIA - jest to konstrukcja MicroATX z dwoma gniazdami DIMM, trzema PCI i jednym AGP 4x. Będzie posiadać kodek dźwiękowy AC97, zintegrowany kontroler sieciowy i obsługę ATA100.
 • CT-9VJD - ta płyta formatu ATX będzie posiadać 3 sloty DIMM na układy DDR, 5 gniazd PCI, 1 AGP 4x i 1 ACR. Pododnie jak 9VJA obsługuje także 6 portów USB, dźwięk AC97 i ATA100.

Kolejne płyty na i845


Autor: R4v | 00:31
Komentarzy (0)
Przed targami Computex nastąpił prawdziwy wysyp nowych płyt głównych. Tym razem swoje konstrukcje przedstawił Chaintech. Tym razem zaprezentowano także zdjęcia płyt. Przedstawione płyty to:
 • CT-9BJA - ta płyta Socket478 posiada 3 sloty DIMM i obsługuje do 3GB pamięci PC133 SDRAM. Na płycie znajduje się też 5 slotów PCI, jeden AGP i jeden CNR. Posiada także 4 porty USB, dźwięk AC97 i obsługuje ATA100 (układ ICH2).
 • CT-9BIA - jest to odpowiednik 9BJA w formacie MicroATX i posiada 3 sloty PCI, 1 AGP i 1 CNR. Dodatkową różnicą jest obsługa 2GB RAM'u w 2 slotach DIMM.
Pojawiły się też informacje o płytach opartych na i845 obsługujących pamięci DDR:
 • CT-9BJD - to płyta formatu ATX obsługuje 3GB pamięci DDR SDRAM montowanych w 3 slotach DIMM. Płyta posiada 5 slotów PCI, 1 AGP i 1 CNR. Obsługuje 4 porty USB, dźwięk AC97 i ATA100.
 • CT-9BID - płyta ta jest formatu MicroATX i posiada 2 gniazda DIMM (maksymalnie 2GB DDR SDRAM), 3 PCI, 1 AGP i 1 CNR oraz 4 porty USB, kodek AC97 i obsługuje ATA100.
Bardzo interesujący jest wygląd układu i845. Jest on wykonany w technologii Flip Chip i swoim wyglądem przypomina procesory FC-PGA.

MSI w natarciu


Autor: R4v | 00:24
Komentarzy (0)
Ostatnio MSI wypuszcza jedną płytę za drugą. Teraz przyszła kolej na płyty na chipsecie nVidia nForce (Crush). MS-6367 (takie jest oznaczenie tej konstrukcji) posiada 3 gniazda DIMM z obsługą DDR SDRAM DO 1.5GB. Ciekawostką jest, że przy użyciu 2 układów DDR i architektury TwinBank przepustowość magistrali pamięci do 4.2GB/s (normalnie 2.1GB/s). Układy chipsetu komunikują się za pomocą magistrali HyperTransport, która posiada przepustowość 800MB/s. Układ MCP posiada wbudowany układ dźwiękowy. Dodatkowo płyta posiada trzy sloty PCI, jeden AGP i jeden CNR oraz kontroler Ethernet.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL