Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 17 października 2003  
    

Nowy pakiet Codec 7.7 (DivX)


Autor: DYD | 13:05
(1)Komentarzy (1)
Na tej stronie został zamieszczony nowy pakiet kodeków, które zapewniają swobodne odgrywanie filmów DiVX zapisanych w różnych wersjach. Codec 7.7 to pakiet najnowszych kodeków, w skład których weszły: DivX Pro 5.1 Codec Full, XviD MPEG-4 Codec (16/07/03) Nic's Build, Ligos Indeo® XP Codec 5.2820.15.58, AC3Filter 0.70b (rc2), Fraunhoffer IIS Mpeg Layer-3 DirectShow Decoder 1.9.0.311, Fraunhoffer IIS Mpeg Layer-3 ACM Codec 1.9.0.305, Ogg Vorbis Audio DirectShow Filter 0.9.9.6, Ogg Vorbis DirectShow Decoder 1.0b5, Ogg Vorbis Audio ACM Codec 0.0.3.6, DivX ;) Audio Codec 4.2, DivX AntiFreeze 0.4. Wersja pod Windows 9X/ME lub XP/2000 można pobrać ze strony autora. Pakiet waży trochę ponad 3MB. Pakiet zawiera wszystkie niezbędniki w jednym miejscu, zaawansowany i przejrzysty instalator oraz brak reklam i programów "szpiegujących".

Cztery high-endowe coolery @ Athlon


Autor: Jasiek | 11:55
(67)Komentarzy (67)
Możemy być już znudzeni sztucznym namnażaniem różnych modeli coolerów nie wnoszących nic z punktu widzenia poprawy efektywności chłodzenia. Na naszym rynku wciąż brakuje konstrukcji takich firm jak Thermalright, Swifttech, czy Alpha. Niemniej pojawiło się także u nas kilka ciekawych konstrukcyjnie i godnych uwagi coolerów. Cztery takie modele dotarły do mnie wczoraj w paczce z katowickiej firmy 4MAX.

Cztery high-endowe coolery @ Athlon

Jak wypadły te w dużej mierze nowatorskie rozwiązania w dziedzinie chłodzenia powietrznego w praktyce? Opis wraz z kompletem wyników wydajnościowych jest już gotowy, zapraszam» czytaj dalej

Procesory K9 w 2005 roku


Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 11:54
(2)Komentarzy (2)
Podczas Microprocessor Forum 2003 Fred Weber z AMD niestety nie pokusił się o zdradzenie jakichkolwiek szczegółów dotyczących nowej architektury K9. Wspomniał jedynie, że sample nowej generacji CPU mają pojawić się nieco ponad 3 lata po próbkach Claw(Sledge)Hammerów, w 2005 roku. Możemy spodziewać się, że AMD skorzysta z podobnej koncepcji jak Sun, IBM i Intel i w przyszłych procesorach wykorzysta kilka niezależnych jednostek w jednym rdzeniu K9. Procesory z rodziny K8 też mają pójść w tym kierunku. Już podczas premiery Athlonów 64 AMD zapowiedziało wprowadzenie dwurdzeniowego Opterona wykonanego w technologii SOI w wymiarze 90nm.

Demo wersje: Halo i UFO: Aftermatch


Autor: DYD | 11:43
(12)Komentarzy (12)
Ukazały się demo wersje dwóch ciekawych tytułów niedawno wydanych na PC. Po pierwsze demo gry akcji Halo, dostępne na serwerze microsoft.com (131 MB). W Halo ludzkość toczy beznadziejną walkę z potężnym sojuszem obcych ras, zwanym Przymierzem. Ty i kilku ocalałych obrońców zdewastowanej planety kolonialnej desperacko próbujecie odciągnąć flotę obcych od Ziemi. Po zestrzeleniu trafiasz na pradawną planetę pierścieni Halo i rozpoczynasz partyzancką walkę przeciwko Przymierzu. Atak można prowadzić pieszo lub z pojazdów wojennych, wybranych z szerokiego zestawu maszyn wynalezionych przez Ludzi i Obcych.

Drugie demo to trzecia część megahitu z przed ładnych paru lat - UFO dostępna jest zarówno wersją angielska UFO: Aftermatch (170 MB) oraz polska UFO: Kolejne Starcie (168 MB). "Trzecie" UFO to strategia, w której gracz zarządza drużyną komandosów i troszczy się o ograniczone zasoby broni i amunicji. To wszystko wplecione w fabularny wątek konieczności ratowania Ziemi przed najeźdźcami z kosmosu. Fani "Unknow Enemy" i "Terror from the Deep" mają szanse zobaczyć jaki klimat oddaje "Aftermatch".

Maxtor otwiera biuro handlowe w Moskwie


Autor: Anitka | źródło: e-mail | 11:42
Komentarzy (0)
Maxtor poinformował o otwarciu biura handlowego w Moskwie. Jego otwarcie może pomóc firmie Maxtor w umocnieniu swej obecności na dużym i szybko rozwijającym się rynku rosyjskim, a także w poprawie jakości obsługi dotychczasowych i nowych klientów. Maxtor dostarcza dyski twarde na rynek rosyjski już od wielu lat, głównie za pośrednictwem lokalnych dystrybutorów. Moskiewskie biuro będzie nie tylko zapewniać wsparcie handlowe i pomoc techniczną, lecz także zarządzać lokalnymi usługami i logistyką. Biuro będzie podlegać grupie krajów EMEA (oddział na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki), którą kieruje Didier Trassaert, wiceprezes ds. sprzedaży na ten region.

"Rosja to dla Maxtora nowy i ważny region" - powiedział Mike Cordano, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu. "Rynek komputerów osobistych w Rosji jest bardzo silny, a tempo jego wzrostu wynosi ponad 20% rocznie. Stwarza nam to znakomite możliwości rozwoju. Lokalne biuro handlowe umożliwi naszej firmie zapewnienie lepszego wsparcia handlowego i pomocy technicznej, a w konsekwencji umocnienie rozpoznawalności marki Maxtor na rosyjskim rynku informatycznym."

Analizy finansowe i prognozy Intela


Autor: DYD | 11:10
(2)Komentarzy (2)
Inormacja prasowa (uwaga: bardzo obszerne). Firma Intel poinformowała, że jej przychody w trzecim kwartale wyniosły 7,8 mld USD, co stanowi wzrost o 15 procent w stosunku do poprzedniego kwartału i wzrost o 20 procent w stosunku do wartości z zeszłego roku. Zysk netto w trzecim kwartale wyniósł 1,7 mld USD, o 85 procent więcej niż w poprzednim kwartale i o 142 procent więcej w porównaniu z trzecim kwartałem zeszłego roku. Zysk na akcję wyniósł 0,25 USD, o 79 procent więcej niż w poprzednim kwartale i o 150 procent więcej w porównaniu z 0,10 USD w trzecim kwartale 2002. » czytaj dalej

Wyższa sprzedaż systemów rozpoznawania mowy


Autor: DYD | źródło: 4press / Vnunet | 09:09
Komentarzy (0)
Jak przewidują specjaliści, po dwóch latach spadków sprzedaży, rynek systemów rozpoznawania mowy doświadczy silnego wzrostu.

Oprogramowanie telefoniczne do analizy mowy osiągnie na koniec tego roku wartość 130 mln USD. Jak podaje Gartner, rok temu wartość ta wyniosła tylko 128 mln USD, podczas gdy w 2000r. było to 140 mln USD. W opinii Gartnera wzrost sprzedaży oznacza, że rynek rozwiązań analizujących mowę coraz bardziej dojrzewa, co związane jest z wejściem na ten segment takich gigantów jak Microsoft, IBM, czy Intel. » czytaj dalej

Przyszły rok przełomowy


Autor: DYD | źródło: 4press / Xbit-Labs | 08:28
Komentarzy (0)
W opinii specjalistów branży, drugi kwartał 2004r. może przynieść większe zmiany w segmencie komputerów x86, niż dokonały się łącznie w latach 2000 - 2003.

Wśród zapowiadanych wydarzeń, wymieniane są m.in. koniec złącza AGP i standardowego slotu PCI, ustalenie nowego standardu pamięci DDR-II, czy wprowadzenie nowego rodzaju obudów LGA775 dla procesorów Intela. Oczywiście należy jeszcze uwzględnić zapowiadane pojawienie się nowego systemu chłodzenia procesorów Prescott i Tejas, oraz nowości wśród kart graficznych czy produktów audio. Jednak tym, na co specjaliści zwracają szczególną uwagę jest zmiana obudów Intela na LGA775, dzięki czemu możliwa będzie szybsza adopcja zaawansowanych technologii, jak DDR-II czy PCI Express. » czytaj dalej

 
Czwartek 16 października 2003

Inteligentne telefony LG


Autor: DYD | źródło: 4press / Digit-Life | 22:46
(3)Komentarzy (3)
LG Electronics zaprezentowało nowe telefony komórkowe typu smartphone LG-SC8000 i LG-KC8000, wyposażone w 1,1-megapikselowy moduł fotograficzny CCD. Urządzenia zawierają w sobie 400MHz procesor Intel Xscale, 192MB pamięci i pracują na systemie operacyjnym Microsoft Pocket PC 2003. Telefony są wyposażone w 2,8-calowy kolorowy ekran LCD, slot kart pamięci flash, oraz porty USB i podczerwieni.

Nowe telefony LG posiadają pełny zestaw funkcji typowych dla nowoczesnych „komórek”, m.in. możliwości odtwarzania plików MP3 i filmów wideo, edycję zdjęć, obsługę poczty elektronicznej, MMS-y, czy GSP. Telefony LG-SC8000 i LG-KC8000 trafią do sprzedaży w Korei Południowej jeszcze pod koniec tego roku, natomiast na pozostałych rynkach premiera będzie miała miejsce dopiero w przyszłym roku.

Fresh Diagnose 6.40


Autor: DYD | źródło: e-mail | 22:44
Komentarzy (0)
Dziś (a raczej jutro!) ukazała się wersja 6.40 narzędzia Fresh Diagnose zawierająca moduł Video Capture, Mixer, Audio i Video Compression Manager. FG to aplikacja przeznaczona do analizy i sprawdzenia wydajności naszego komputera. Program - podobnie jak czynią to inne tego typu aplikacje SiSoftware Sandra, HWiNFO32) potrafi wyświetlić informacje zarówno o systemie i programach zainstalowanych oraz o wszelkich urządzeniach znajdujących się w pececie. Dowiemy się szczegółowych informacji m.in. o procesorze, płycie głównej, karcie graficznej i wielu innych podzespołach. Dodatkowo Fresh Diagnose umożliwia syntetyczny test procesora, twardego dysku, napędu CD/DVD ROM, a uzyskane wyniki można porównać z kilkoma innymi systemami. Program dostępny jest ze strony firmy FreshDevices.com. Wymagane jest podanie maila w celu wysłania kodu aktywującego program.

Nowy rekord transmisji przez Internet


Autor: DYD | źródło: 4press / CNN | 22:39
(17)Komentarzy (17)
Dwa duże ośrodki naukowe - Europejska Organizacja Badan Jadrowych CERN i Kalifornijski Instytut Technologii Caltech – opracowały nowy zestaw sprzętowy, umożliwiający najszybszą obecnie transmisję danych przez Internet.

Próbna transmisja pomiędzy Genewą a Kalifornią (na odległość ponad 7000 km) trwała łącznie blisko 30 min. Z informacji CERN wynika, że naukowcy przesłali do USA 1,1 terabajtów danych ze średnią prędkością 5,44 Gbps. To ponad 20 tys. razy szybciej, niż oferuje standardowe połączenie szerokopasmowe. Tak duża przepustowość oznacza, że czas przesłania danych z 60-minutowej płyty CD nie trwałby dłużej niż jedną sekundę, co obecnie zajmuje średnio 8 minut. Średnia szybkość transferu była dwukrotnie większa niż dotychczasowy rekord, a przesłanie całego filmu DVD z taką prędkością trwałoby zaledwie 7 sekund. » czytaj dalej

Co jeszcze zmieści się w telefonie?


Autor: DYD | źródło: 4press / I4U | 22:05
(3)Komentarzy (3)
Japończycy korzystający z usług Vodafone KK (do niedawna J-Phone) już na początku grudnia będą mogli kupić telefon komórkowy z wbudowanym telewizorem. Do oferty operatora wejdzie bowiem zaprezentowany w czerwcu przez firmę NEC model V601N, zdolny do odbierania analogowego sygnału telewizji naziemnej.

Urządzenie zostało wyposażone w dwa kolorowe ekrany – główny o przekątnej 2,2 cala i rozdzielczości 216x160 pikseli oraz pomocniczy, wielkości 1,2 cala. Obraz można błyskawicznie obrócić o 90 stopni i przejść w panoramiczny tryb wyświetlania. Jak przystało na produkt, który ma podbić rynek japoński, V601N posiada także aparat cyfrowy pozwalający na wykonanie zdjęć o rozdzielczości do 480×680 pikseli. Telefon może nagrywać 30-sekundowe klipy wideo w formacie MPEG-4 – również ze źródeł zewnętrznych. Został też wyposażony w stereofoniczne gniazdo słuchawkowe. » czytaj dalej

Osiem procesorów, jedna obudowa


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 15:58
(7)Komentarzy (7)
Aktualnie odbywające się Microprocessor Forum w San Jose jest miejscem premier różnych ciekawych układów. Wśród nich można znaleźć konstrukcje szokujące dla przeciętnego posiadacza peceta.

Jedną z nich jest procesor IBM Power5 MCM. Ten gigantyczny układ posiada osiem rdzeni. W wielkiej obudowie znalazło się także miejsce na 144MB (!) pamięci cache. Jak łatwo się domyślić, 64-bitowy procesor trafi do serwerów, zastępując w bliżej nieznanej przyszłości układy Power4.

Nadchodzą elastyczne radiatory


Autor: DYD | źródło: 4press / AsiaBizTech | 13:32
(8)Komentarzy (8)
Japońska firma Oki Electric opracowała nowy elastyczny materiał, Stick-it Flexible, który może być wykorzystywany jako radiator rozpraszający ciepło odebrane z układów elektronicznych. W pracach nad Stick-it Flexible uczestniczyła także firma Ceramission.

Dzięki temu, że nowy rodzaj radiatora jest niezwykle elastyczny, może on być docinany zwykłymi nożyczkami, a co ważniejsze łatwo go dopasować nawet do zakrzywionych powierzchni. Stick-it Flexible opiera się na technologii odprowadzania ciepła przez płynną emulsję ceramiczną, także opracowaną przez te dwie firmy. Jak zapowiada Oki, sprzedaż nowych radiatorów rozpocznie się jeszcze w październiku. » czytaj dalej

Powiew optymizmu


Autor: DYD | źródło: 4press / BBC | 13:30
Komentarzy (0)
Silny popyt ze strony odbiorców indywidualnych sprawił, że sprzedaż komputerów w okresie od czerwca do września była o 15% wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Raporty firm Gartner oraz IDC potwierdzają, że najgorsze chwile branża ma już chyba za sobą.

Pozycję największego producenta utrzymał Dell, tradycyjnie wyprzedzając HP. Jak się okazuje, największy wpływ na wzrost sprzedaży mają masowe zakupy komputerów przenośnych przez użytkowników indywidualnych. Klienci korporacyjni wciąż zachowują się ostrożnie i nie zwiększają puli wydatków na nowe technologie, choć analitycy twierdzą, że i tu coś "drgnęło". Potwierdzają to niedawne raporty finansowe firm IBM i Apple, które zanotowały wzrost dochodów.

Volari od listopada


Autor: DYD | źródło: 4press / DigiTimes | 13:27
(10)Komentarzy (10)
Kilku dużych producentów kart graficznych, w tym firmy Asustek Computer, CP Technology, Gigabyte Technology i Micro-Star International (MSI), wprowadzi do swojej oferty produkty wykorzystujące procesory nowego gracza na rynku - XGI Technology (www.xgitech.com). Pierwsze produkty na bazie układów Volari znajdą się w sklepach jeszcze w listopadzie.

XGI to firma wydzielona ze struktur Silicon Integrated Systems (SiS), która przejęła Trident Microsystems. We wrześniu XGI zaprezentowało swój debiutancki chip o nazwie Volari. Występuje on w kilku wersjach, stworzonych z myślą o różnych segmentach rynku. Na dzień dzisiejszy linia procesorów Volari obejmuje 7 modeli – od skierowanego na rynek masowy układu V3 (cena hurtowa to około 50 USD), po adresowany do entuzjastów gier chip Duo V8 Ultra (za niego producenci kart muszą zapłacić aż 500 USD). Oprócz wymienionych firm, produkty XGI będzie też wykorzystywać dystrybuujący swe karty graficzne w Europie holenderski Club-3D. Holendrzy zapowiedzieli sklepową dostępność nowej linii na początek grudnia. » czytaj dalej

 
Środa 15 października 2003

Nowa rodzina myszek Creative


Autor: DYD | 23:26
(18)Komentarzy (18)
Creative wprowadza na rynek szeroką gamę nowych myszek, zaprojektowanych do używania w domu, jak i w pracy. Mała, przenośna mysz Creative Mouse Notebook Optical jest odpowiedzią na rosnącą popularność notebooków. Wyposażona jest w mechanizm bloczkowy, który pozwala użytkownikowi wysunąć dokładnie taką długość kabla, jakiej potrzebuje do pracy, a następnie zwinąć go z powrotem na czas podróży. Dzięki małym rozmiarom myszka nie zajmuje dużo miejsca, zaś zaawansowany czujnik optyczny o rozdzielczości 800 dpi zapewnia precyzję działania.

Ceniącym sobie wolność, jaką daje technika bezprzewodowa w domu lub w biurze, Creative oferuje dwa systemy. Łatwa w obsłudze mysz Creative Mouse Wireless Optical 3000 o rozdzielczości 800 dpi komunikuje się z komputerem PC lub notebookiem za pośrednictwem niewielkiego odbiornika podłączanego do portu USB, co pozwala uniknąć plątaniny kabli. Posiada trzy programowalne przyciski, w tym pokrętło przewijania, umożliwiające też regulację głośności. Dla zaawansowanych użytkowników, stworzona została mysz Creative Mouse Wireless Optical 5000» czytaj dalej

"Maluch" Sanyo


Autor: DYD | 23:03
(4)Komentarzy (4)
Firma Acco Polska, dystrybutor projektorów marki Sanyo, wprowadza na polski rynek nowy model: Sanyo SW30. Jest to najmniejszy i najlżejszy produkt w historii tej marki - waży 1,9 kg. Jasność urządzenia wynosi 1250 ANSI lm przy kontraście 400:1. Projektor pracuje w rozdzielczości SVGA (800x600), a maksymalna, kompresowalna rozdzielczość to SXGA (1280x1024). Dodatkowy pilot z obsługą myszy komputerowej i przyciskami do nawigacji może służyć np. w prezentacjach (page-up, page-down), podłączany jest przez złącze USB.

Użytkownik ma możliwość wgrania własnego logo, które pokaże się przy starcie projektora. Przydatną funkcją jest licznik czasu prezentacji oraz funkcja No-Show ukrywająca zawartość ekranu w momencie, kiedy użytkownik chce np. podmienić pliki prezentacji (wówczas również wyświetla się logo użytkownika). Urządzenie wyposażone jest we wszystkie popularne typy wejść i obsługuje dowolny rodzaj sygnału wejściowego. Gwarancja na projektory wynosi 36 miesięcy. Gwarancja na lampę: 90 dni lub 300 godzin pracy. Sugerowana cena detaliczna wynosi 5799 zł + VAT.

Minolta ze slotem dual-memory


Autor: DYD | źródło: 4press / DCR | 14:58
(2)Komentarzy (2)
Minolta zaprezentowała aparat cyfrowy DiMAGE G400. Urządzenie jest gotowe do pracy już w 0,7 sekundy po włączeniu.

Aparat wyposażono w 4-megapikselową matrycę, która powoli staje się standardem nawet w tańszych "cyfrówkach". Obiektyw dysponuje zoomem 3x. Minolta DiMAGE G400 posiada sprawiającą solidne wrażenie metalową obudowę, a z funkcji na uwagę zasługuje specjalny tryb do robienia serii ujęć z prędkością 2,5 klatki na sekundę. Ciekawostką jest podwójny slot karty pamięci, pozwalający korzystać z formatów Memory Stick i/lub Secure Digital. Cena aparatu w Japonii wyniesie około 40 tys. jenów, czyli nieco ponad 1400 PLN.

MuVo 2 tym razem z twardym dyskiem


Autor: DYD | 14:06
(2)Komentarzy (2)
Creative poinformował o nowym osobistym odtwarzaczu cyfrowym Creative MuVo2. Urządzenie zbudowane w oparciu o mikrodysk 1,5 GB i wyposażone w złącze USB pozwalające na szybkie i łatwe przesyłanie plików, odtwarza pliki MP3 i WMA i posiada rozmiary: 66 x 66 mm. Może także służyć jako nośnik danych. Złącze USB 2.0 zapewnia szybki transfer plików, oprogramowanie Creative MediaSource umożliwi konwersję plików audio oraz archiwizowanie i zarządzanie plikami poprzez komputer. Wszystkie funkcje są łatwo dostępne dzięki interfejsowi podświetlanego na niebiesko ekranu LCD i systemowi dokonywania operacji opartemu na ikonach.

Odtwarzacz może pomieścić do 25 godzin muzyki w formacie MP3 (do 50 w formacie WMA) i jest wyposażony w 4-pasmowy korektor z czterema zaprogramowanymi charakterystykami korekcji. Bateria litowo-jonowa, którą można ładować oraz wymieniać, pozwala na 10 godzin ciągłego odtwarzania. Do zestawu dołączony jest przypinany do paska futerał ułatwiający korzystanie z odtwarzacza nawet osobom będącym w ruchu. Odtwarzacz Creative MuVo2 został wyceniony na około 1500 PLN (z VAT). » czytaj dalej

Cpu-Z w nowej wersji 1.20


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 10:43
Komentarzy (0)
Dziś ukazała się nowa wersja (1.20) informatora o procesorze i chipsecie płyty głównej Cpu-Z. Ten mały program podobnie jak znany WCPUID, czy bardziej rozbudowany HWiNFO (32) przekazuje nam informacje techniczne o naszym procesorze, chipsecie płyty głównej (obsługuje m.in. Intel i430TX, i440BX/ZX, i815/E/EP/EM, i845, i850, VIA Apollo VP3, Apollo Pro, Apollo Pro +, KX133, KT133, KT133A, AMD 751, 761, 762 (760MP) oraz status pamięci. W nowej wersji poprawiono wsparcie dla procesorów Athlon 64, Athlon 64 FX, Opteron; dodano obsługę Pentium 4 Extreme Edition; oddano nowe chipsety; nowy raport SPD; poczyniono drobne poprawki. Program w wersji dla systemów Windows 95, 98, Me, NT4, 2000 można ściągnąć z www.cpuid.com (200 KB).

The Bat! w wersji 2.01


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 10:40
(2)Komentarzy (2)
The Bat! z firmy RITLABS jest programem przeznaczonym do obsługi poczty elektronicznej, spełniającym potrzeby każdego, nawet najbardziej zaawansowanego użytkownika. Interfejs programu jest przejrzysty, dzięki czemu nawet nowicjusz bardzo szybko go polubi i z łatwością będzie mógł z niego korzystać. Dla niewielkich firm The Bat! jest także alternatywnym rozwiązaniem w stosunku do innych programów do obsługi poczty korporacyjnej, ponieważ wyposażono go w możliwość obsługi wielu użytkowników, dzięki czemu może pełnić rolę lokalnego serwera pocztowego. The Bat! wykonuje wszystko, czego można oczekiwać od programu pocztowego, a nawet jeszcze więcej. Najnowszą wersję [lista zmian] można pobrać stąd (3.01 MB).

Bill Gates w Polsce


Autor: DYD | 10:34
(27)Komentarzy (27)
Polski oddział Microsoft poinformował, że do Warszawy z jednodniową wizytą przyjechał Bill Gates, Prezes Rady Nadzorczej i Główny Architekt Oprogramowania Microsoft Corporation. Podczas wizyty w Polsce Bill Gates wygłosi dwie prelekcje publiczne - w Szkole Głównej Handlowej i na forum programistów z cyklu Microsoft Developer Days. Kolejnymi punktami wizyty będą spotkania z przedstawicielami władz państwowych, klientami i partnerami firmy, dziennikarzami i pracownikami polskiego oddziału. Bill Gates po raz pierwszy odwiedził Warszawę w lutym 1996 roku. Poniżej, krótkie CV Billa Gatesa.

Bill Gates urodził się 28 października 1955 r. Wychowywał się wraz z dwiema siostrami w Seattle. Ich ojciec, William H. Gates, pracuje w Seattle jako adwokat, a nieżyjąca już matka była nauczycielką, członkiem Rady Zarządzającej Uniwersytetem Waszyngtońskim oraz przewodniczącą organizacji charytatywnej United Way International. Gates uczęszczał do publicznej szkoły podstawowej, a następnie do szkoły prywatnej Lakeside School. Tam jako trzynastolatek zaczął tworzyć programy komputerowe. W 1973 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Harvarda, gdzie poznał Steve'a Balmera, obecnego dyrektora generalnego Microsoft. Podczas studiów Gates opracował wersję języka programowania BASIC przeznaczoną do pierwszego mikrokomputera - MITS Altair. » czytaj dalej

 
Wtorek 14 października 2003

Powrót do przeszłości


Autor: R4v | źródło: eWeek | 19:39
(17)Komentarzy (17)
ClearSpeed Technology przedstawiła swój koprocesor dla systemów x86. Układ CS301 pracuje z zegarem 200MHz, jednak osiąga wydajność na poziomie 25.6 gigaflopów. Przedstawiciele producenta uważają, że koprocesor może zostać umieszczony na karcie PCI i wspomagać CPU w najbardziej czasochłonnych obliczeniach. Układ jest dość mały. Zawiera 41 milionów tranzystorów, upakowanych na powierzchni 72mm kw. przy użyciu technologii 0.13 mikrona SOI, opracowanej przez IBM. Siła układu tkwi jednak w matrycy 64 jednostek obliczeniowych. Każda jednostka posiada swoje własne rejestry i pamięć. Pozwala to na wykonywanie 64 wątków jednocześnie. Koprocesor sam oblicza w jaki sposób rozbić obliczenia na procesy równoległe, w przeciwieństwie do Itanium, który przerzuca ten obowiązek na kompilator. Wydajność jednostki przekracza dwukrotnie możliwości Pentium 4 3GHz. CS301 zużywa także bardzo mało energii, zaledwie 2.5 watta. Firma ClearSpeed liczy, że do 2004 roku, przy współpracy ich koprocesora i układu Opteron lub Itanium uda się osiągnąć 48 teraflopów, wyprzedzając wart 350 milionów dolarów japoński superkomputer Earth Simulator.

Notebook marki Ferrari


Autor: DYD | źródło: 4press | 19:39
(10)Komentarzy (10)
Świętując zwycięstwo zespołu Ferrari w kategorii konstruktorów Grand Prix Formuły 1, firma Acer zdecydowała się wypuścić specjalną edycje notebooków. Komputer o nazwie Ferrari 3000 będzie posiadał jasnoczerwoną obudowę, na której znajdzie się logo z tańczącym konikiem Ferrari. Acer jest jednym z oficjalnych dostawców sprzętu dla zespołu Ferrari. Z kolei firma AMD, której procesor znalazł się we wnętrzu cyfrowego bolida, jest jednym ze sponsorów zespołu. Niestety Acer nie ujawnił, jaki procesor AMD wykorzystano w Ferrari 3000.

Ten wyjątkowy notebook Acera to urządzenie wyposażone w 512MB pamięci DDR SDRAM, dysk twardy o pojemności 60GB i nagrywarkę DVD. Komputer posiada 15-calowy kolorowy ekran oraz kartę grafiki opartą na rdzeniu ATI Radeon Mobility 9200. Ferrari 3000 posiada także adoptor bezprzewodowej łączności 802.11g, obsługuje standard Bluetooth, a także jest wyposażony w kartę Ethernet 10/100Mbps oraz 56Kbps modem. Dodatkowo urządzenie posiada czytnik kart pamięci flash obsługujący cztery standardy, porty USB i FireWire, a także wyjście S-video. » czytaj dalej

Dwa kanały od SiSa


Autor: R4v | źródło: The Register | 19:38
Komentarzy (0)
SiS rozpoczął dostawy chipsetu SiS655FX, który obsługuje procesory Pentium 4 z magistralą do 800MHz. Główną nowinką w chipsecie jest jednak dwukanałowy kontroler pamięci. Ma on zapewnić pracę w trybie dwukanałowym nawet w przypadku zastosowania nieparzystej liczby modułów pamięci. Płyty zbudowane na układzie SiSa będą posiadać 4 warstwy. Poza pamięcią mostek północny kontroluje także magistralę AGP 8x. Mostek południowy SiS964 ma zapewnić obsługę USB 2.0, USB 1.1, Ultra ATA-133, Serial ATA, dźwięku i sieci Ethernet. Swoje płyty zapowiedzieli już AOpen (AX45F-4D Max), Asus (P4S800D Deluxe), ECS (SP1) i Gigabyte (GA-8S655FX).

Microsoft wspiera łączność Wi-Fi


Autor: DYD | źródło: 4press / Vnunet | 19:34
Komentarzy (0)
Microsoft zapowiedział rozbudowanie systemu Windows o możliwość obsługi bezprzewodowych usług sieciowych, co ma przyczynić się do uproszczenia zarządzania punktami dostępowymi Wi-Fi.

Wireless Provisioning Services (WPS) będzie oferowało dostawcom usług bezprzewodowej łączności możliwość łatwego zwiększenia bezpieczeństwa transmisji oraz ułatwi nadzór na punktami dostępowymi. "WPS dedykowany dla Windows XP i Server 2003 będzie oferował usługodawcom bardziej bezpieczną platformę, opartą na standardach Wi-Fi, która przyczyni się do ułatwienia pozyskiwania nowych klientów i umożliwi redukcję kosztów wsparcia" - powiedział Jawad Khaki, wiceprezes Microsoftu ds. sieci i komunikacji Windows. » czytaj dalej

Tania płyta dla Athlona 64


Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 19:32
Komentarzy (0)
Od swojej premiery Athlon 64 i płyty dla niego są dość drogie. Krok w kierunku obniżania cen postanowił uczynić Soltek. Jego płyta SL-K8AV2-RL ma być rozwiązaniem tanim i dostępnym dla większości użytkowników. Płyta pracuje z chipsetem VIA K8T800, posiada 5 slotów PCI i jeden AGP 8x, dwa kanały ATA-133 i 2 SATA-150. Mostek VT8237 zapewnia także obsługę sieci Ethernet, 6 portów USB 2.0 i dźwięku 6-kanałowego. Płyta w Japonii jest już w sprzedaży i kosztuje $112. Niestety, procesor AMD kosztuje prawie pięć razy więcej, więc kupowanie tańszej płyty nie przyniesie wielkich oszczędności.

Serial ATA RAID firmy ACard


Autor: DYD | 19:31
Komentarzy (0)
Na początku października w firmie Alstor pojawiły się najnowsze kontrolery Serial ATA RAID firmy ACard, która od dawna znana jest z produkcji wydajnych kontrolerów do edycji audio-video pracujących w środowiskach MAC i PC. Aktualnie dostępne są dwa kontrolery Serial ATA RAID: AEC-6890 (2-kanałowy) oraz AEC-6896 (4-kanałowy), które są przeznaczone do pracy z komputerami PC, stacjami roboczymi oraz serwerami entry-level.

Dzięki zastosowaniu układu ACHIP wszystkie urządzenia umożliwiają sprzętową realizację podstawowych poziomów RAID: 0, 1, 0+1, JBOD, a wersja AEC-6896 również RAID 5. Aby zapewnić maksymalną wydajność pracy oraz odpowiednio wysoki przepływ danych, kontrolery zostały wyposażone w złącze PCI: AEC-6890 33-bit/33MHz natomiast AEC-6896 64-bit/33MHz. W zależności od modelu umożliwiają podłączenie 2 lub 4 dysków SATA oraz obsługę Hot Swap, czyli wymianę uszkodzonego dysku na nowy bez konieczności przerwania pracy systemu operacyjnego. Do kontrolerów dołączone jest oprogramowanie do konfigurowania oraz monitorowania pracy macierzy RAID. Kontrolery współpracują z większością systemów operacyjnych Windows oraz Linux (Red Hat, SuSE, Turbo).

Najmniejszy procesor na świecie


Autor: R4v | 15:57
(4)Komentarzy (4)
Krocząc konsekwentnie ścieżką miniaturyzacji, VIA przedstawiła najmniejszą na świecie obudowę procesora x86. Układ Eden-N będzie wytwarzany w obudowie NanoBGA. Procesor bazuje na jądrze Nehemiah, a wymiary chipa to 15x15mm. Także pobór mocy jest niewielki. Eden-N 800MHz pobiera 6 wattów a wersja 1GHz zadowala się 7 wattami. Będzie także dostępna wersja 533MHz o poborze mocy na poziomie 4 wattów. W stosunku do jądra Nehemiah, rozszerzono funkcje kryptograficzne, które otrzymały nazwę PadLock Advanced Cryptography Engine. Dodano także dwa generatory liczb losowych. Nowe funkcje mogą być wykorzystane przy szyfrowaniu e-maili, plików oraz transmisji sieciowej, także bezprzewodowej. PadLock ACE potrafi szyfrować dane z szybkością do 12.5Gb/s, czyli 8 razy szybciej niż Pentium 4 3GHz z najszybszym dostępnym oprogramowaniem. Procesory w obudowach NanoBGA trafią na początek na płyty główne Nano-ITX, których rozmiary to 12x12cm. Pierwsze układy Eden-N mają pojawić się na początku przyszłego roku. Więcej informacji o układzie można znaleźć na stronie VIA.

 
Poniedziałek 13 października 2003

Notebooki szybko tanieją


Autor: DYD | źródło: 4press / The Register | 22:03
Komentarzy (0)
Jak wskazuje IDC, na Starym Kontynencie bardzo szybko maleją ceny komputerów przenośnych. Obecne ceny nowych notebooków wynoszą około trzech czwartych kwoty, jaką trzeba było wydać w roku ubiegłym. W porównaniu do sierpnia 2000r. spadek ten wynosi ponad 40%.

We wrześniu 2003r. średnia cena notebooków w Europie spadła o 1,7% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Spadek ten oznacza - porównując średnie ceny z drugiego i trzeciego kwartału tego roku - że koszty zakupu notebooków były po wakacjach o 10,6% niższe, niż przed nimi. W odniesieniu do cen z początku roku, różnica ta wynosi aż 25%. Głównym powodem aż tak dużych spadków jest niezwykle zacięta rywalizacja dystrybutorów, którzy wykorzystują ceny jako podstawową broń w walce o klienta. » czytaj dalej

Omega Catalyst 3.9


Autor: R4v | źródło: W2S | 16:40
(6)Komentarzy (6)
W kilka dni po premierze Catalystów 3.8, Omega wypuścił poprawione sterowniki oparte na Catalyst 3.9, które wyciekły od Della. W nowej wersji pojawiła się nowa zakładka w panelu, kontrolująca obsługę sprzętową WMV. Dodano także więcej efektów Smartshader dla OpenGL. Poprawione zostały problemy z wyjściem TV, obsługą wielu monitorów oraz z programowymi przeróbkami typu R9500->R9700. Pakiet można ściągnąć ze strony Omegi.

Tejas w 2005 roku


Autor: R4v | źródło: The Register | 16:40
Komentarzy (0)
Intel Tejas, układ będący następcą Prescotta zadebiutuje najprawdopodobniej dopiero w 2005 roku. Wcześniej mówiono o końcu przyszłego roku. Przesunięcie ma związek z opóźnieniem Prescotta, który ma się pojawić na początku przyszłego roku. Dla tych, którzy chcieli nabyć ten układ na święta, Intel przygotował w zastępstwie Pentium 4 Extreme Edition. W połowie 2004 roku powinny się pojawić pierwsze procesory z jądrem Prescott w obudowach 775-pinowych. Będą one współpracować z chipsetem Granstdale, który będzie obsługiwał magistralę PCI Express. W podobnym okresie pojawią się Celerony z jądrem Prescott, taktowane zegarem 2.8GHz i 3.0GHz. Układy z jądrem Northwood będą w sprzedaży jeszcze rok. Wygląda więc na to, że Intel liczy na szybki wzrost sprzedaży procesorów wykonanych w technologii 0.09 mikrona.

Jeszcze więcej danych


Autor: R4v | źródło: CNet | 16:38
(1)Komentarzy (1)
Należący do Maxtora MMC Technology przedstawiło nową technologię produkcji nośników dla twardych dysków. Nowe talerze nie są znacząco droższe od dotychczas stosowanych. W połączeniu z nową techniką "pionowego" nagrywania, Maxtor chce podwoić gęstość zapisu, do 175GB na talerzu 3.5". Przedstawiciele firmy uważają, że chociaż konkurencja także pracuje nad swoją wersją "pionowych" nośników, to rozwiązanie MMC jest najtańsze. Określenie "pionowe" wzięło się ze sposobu ułożenia ładunków magnetycznych na talerzu. W uproszczeniu na nośniku umieszczono "na stojąco" mnóstwo maleńkich magnesów. Taka metoda nagrywania jest znana od dość dawna, jednak dopiero w obliczu zwalniającego postępu w zwiększaniu pojemności zyskuje większą uwagę ze stron firm produkujących pamięci masową.

HD-Speed 1.3.2.35


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 13:11
(3)Komentarzy (3)
SteelBytes wypuścił nową wersję swojej małej aplikacji do pomiaru prędkości dysku twardego - nie tylko. Program nosi nazwę HD-Speed i umożliwia także testy prędkości stacji dysków, napędów CD/DVD, prezentując przy tym graficznie wykres testowanego urządzenia. Pogram jest dostępny całkowicie za darmo (FreeWare) i można go pobrać ze strony www.magicnotes.com (13 KB).

Statystyczny LCD jest coraz większy


Autor: DYD | źródło: 4Press / AsiaBizTech | 13:03
(3)Komentarzy (3)
W tym roku aż 33% sprzedanych na całym świecie wyświetlaczy LCD będą stanowić ekrany dla monitorów i telewizorów o przekątnej 17 cali lub większej - prognozuje Nikkei Market Access. Światowa produkcja dużych paneli LCD (o przekątnej powyżej 10,4 cala) wzrośnie w stosunku do roku 2002 aż o 37% i osiągnie poziom 89,25 mln sztuk. Systematycznie rośnie udział w rynku LCD ekranów o wielkości od 17 cali wzwyż. Jeszcze dwa lata temu takie ekrany stanowiły zaledwie 8% światowego rynku. W roku 2002 było to już 19%. Obecnie już co trzeci sprzedawany panel zalicza się do tej grupy.

Wytwórcy stawiają na większe ekrany ponieważ ostra konkurencja na rynku "piętnastek" sprawiła, że ich produkcja balansuje obecnie na granicy opłacalności. Ponadto coraz więcej firm wykorzystuje linie produkcyjne piątej generacji, wytwarzające panele-matki (z których wycinane są ekrany) o wymiarach co najmniej 1 x 1 metr, co ułatwia produkcję większych, a więc i droższych ekranów. Nie wiadomo jednak jaki wpływ na rynek będą mieć informacje, które docierają ostatnio z Tajwanu. Tamtejsi producenci ostrzegają że zapasy paneli ulegają wyczerpaniu, co ma w najbliższych miesiącach doprowadzić do stałego wzrostu cen wyświetlaczy 15- i 17-calowych. Najbardziej odbije się to na rynku monitorów, ponieważ ze względu na wysokość marż producenci w pierwszej kolejności dostarczają matryce dla telewizorów i notebooków.

Ściana monitorów 10 x LCD 22 cale


Autor: DYD | źródło: iXBT | 12:44
(13)Komentarzy (13)
Ma ktoś ochotę na ścianę 22-calowych ciekłokrystalicznych monitorów w ilości 10 sztuk o łącznej rozdzielczości 12800 x 1024 pikseli? Nie ma problemu, wystarczy udać się na stronę firmy www.9xmedia.com zapoznać się z ofertę i złożyć zamówienie. Oczywiście nie należy zapomnieć o kwocie - bagatela $155,799. Teraz zejdźmy na ziemie - firma 9X Media specjalizuje się w budowie multimonitorowych ścian, poczynając od niedużych, dwumonitorowych zestawów (najtańsze ponad 2 tys. USD), aż po dziesięciomoniotorwe gigantyczne panele, jak ten wspomniany wcześniej.

9X Media do budowy swoich monitorowych video-wall'i "wykorzystuje zarówno analogowe jak i ciekłokrystaliczne monitory o różnych wielkościach ekranu. Łącznie firma 9X Media może zaproponować ponad 10,000 różnych konfiguracji w zależności od ilości monitorów, ich ułożenia oraz wyboru typu monitora. W tym miejscu widać na zdjęciach, jakie rozwiązania proponuje firma 9X Media swoich klientom...

100 Mbps adopter WLAN


Autor: DYD | źródło: 4Press / Inquirer | 12:00
(6)Komentarzy (6)
Europejski oddział Toshiby zaprezentuje w trakcie konferencji ITU Telecom World 2003 prototyp karty WLAN, umożliwiającej transmisję danych z szybkością 100Mbps. To prawie dwukrotnie więcej, niż obecnie oferuje standard 802.11g. Urządzenie Toshiby opiera się na technologii MIMO (Multiple Input, Multiple Output), która dzięki równoczesnemu wykorzystaniu kilku anten nadawczo-odbiorczych zwiększa przepustowość adoptora WLAN. Zwiększenie przepustowości urządzenia jest proporcjonalne do ilości anten, w jakie wyposażone jest rozwiązanie.

Toshiba nie jest pierwszym producentem, który w swojej ofercie będzie miał karty WLAN umożliwiające tak szybkie przesyłanie danych. Kilka miesięcy wcześniej podobne rozwiązanie zaprezentowała amerykańska firma Arigo, producent układów do kart WLAN. Arigo rozpoczęło już sprzedaż pierwszych chipsetów, które mogą być montowane w dwu-antenowych urządzeniach WLAN. Chipset ten umożliwia przesyłanie danych z szybkością 108Mbps. » czytaj dalej

 
Niedziela 12 października 2003

Cztery high-endowe coolery w testach TwojePC!


Autor: Jasiek | 13:37
(23)Komentarzy (23)
Możemy być już znudzeni sztucznym namnażaniem różnych modeli coolerów nie wnoszących nic z punktu widzenia poprawy efektywności chłodzenia. Na naszym rynku wciąż brakuje konstrukcji takich firm jak Thermalright, Swifttech, czy Alpha. Niemniej pojawiło się także u nas kilka ciekawych konstrukcyjnie i godnych uwagi coolerów. Cztery takie modele dotarły do mnie wczoraj w paczce z katowickiej firmy 4MAX.Wspólną platformą testową dla wszystkich coolerów będzie podkręcony Athlon 1700+ na płycie ASUS A7V8X z odczytem temperatury z diody termicznej procesora. Jeżeli macie jakieś uwagi, czy propozycje odnośnie tego testu to zapraszam do komentarzy.

Nowy CPUCool 7.2.8


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 11:57
Komentarzy (0)
Podien dzisiaj opracował odświeżone wydanie swojego programu CPUCool do wersji 7.2.8. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T (Self Monitoring, Analysis and Reporting Technologie) od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. W wersji 7.2.8 m.in. dodano pliki PLL, płyty główne. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd (1.7 MB).

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL