Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 13 grudnia 2002  
    

Pierwszy zlot polskich programistów PHP


Autor: DYD | źródło: e-mail | 23:00
Komentarzy (0)
Polskie środowisko programistów PHP szykuje się do pierwszego zlotu. Pomysł powstał na grupie dyskusyjnej pl.comp.lang.php. Celem zlotu będzie integracja i wymiana doświadczeń. Nie zabraknie również czegoś dla początkujących. W planach przewidziano serię wykładów o różnym stopniu zaawansowania.

Aby lepiej poznać oczekiwania przyszłych uczestników, przygotowana została ankieta, dostępna pod adresem php.one.pl. Jej wyniki pozwolą organizatorom określić dokładniej grupę docelową, jak również dopasować termin imprezy do możliwości większości zainteresowanych.

PHP to język skryptowy wykorzystywany najczęściej do tworzenia dynamicznych serwisów internetowych, jednak o możliwościach znacznie wykraczających poza te zastosowania. Używany jest przez takie serwisy jak Yahoo czy Wirtualna Polska (oraz TPC). Więcej informacji o PHP można znaleźć pod adresem www.php.net.

Jeszcze ciepłe Radeony od Sapphire


Autor: Jasiek | 22:07
(3)Komentarzy (3)
Sapphire zapowiedziało dzisiaj dwie nowe karty wykorzystujące układy Radeon. Pierwsza z nich to skutek ostatnich przetasowań w oznaczeniach Radeonów. ATi chyba zostało z chipami 8500LE w magazynach i zamierza się ich pozbyć. W każdym razie, sprawdzony partner firmy - Sapphire przedstawia kartę wykorzystującą ten układ pod nazwą Radeon 9100. Drugą, ciekawszą nowością Szafira jest karta Ultimate Edition Radeon 9700 PRO.
Różni się ona od "zwykłego" R9700 jednym istotnym szczegółem - chłodzeniem. W wersji Ultimate zastosowano cooler bliźniaczy do Zalmana ZM80. Składa się on z dwóch bardzo rozbudowanych radiatorów, bez aktywnego chłodzenia, połączonych rurką Heat Pipe. Zasada jest prosta: płyn ogrzewany po ciepłej stronie karty paruje, odbiera ciepło, a następnie po zimnej stronie radiatora kondensuje się i cykl się powtarza. W efekcie otrzymujemy Radeona 9700 PRO z pełnym taktowaniem 325/310MHz pracującego bezgłośnie. Recenzję tej karty znajdziecie tutaj.

Creative powraca na rynek grafiki


Autor: R4v | źródło: Rage3D | 15:02
(8)Komentarzy (8)
Creative Labs. postanowił powrócić do produkcji kart graficznych. Tym razem nie będą to jednak karty z układami nVidii. Nowa seria zbudowana jest na procesorach graficznych ATi. Najsilniejszą kartą będzie 3D Blaster 5 RX9700 PRO. Jak każdy producent, także Creative uważa swoją kartę za najszybszą. Karta posiada standardowe taktowania 325/310MHz i jest wyposażona w 128MB pamięci DDR. Firma nie zapomina także o użytkownikach nie potrzebujących tak mocnej karty. Creative wprowadzi do sprzedaży karty z Radeonem 9000, zarówno w wersji standardowej, jak i PRO. Obie będą wyposażone w 64MB pamięci DDR.

Układy ATi z UMC


Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 14:56
(2)Komentarzy (2)
Jak wiadomo, ATi zleca produkcję swoich najszybszych układów firmie Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, czyli TSMC. Jednak tańsze chipy, jak Radeon 7000 są wytwarzane przez United Microelectronics Corporation (UMC). Począwszy od przyszłego roku, UMC zajmie się także produkcją układu RV280, czyli Radeon 9000 z obsługą AGP 8x. Wybór UMC uzasadniono 20% różnicą w cenie w stosunku do TSMC. RV280 będzie wytwarzany w technologii 0.15 mikrona. W związku z umieszczeniem tego układu w segmencie low-end, można się spodziewać, że trafi on do dostawców OEM i tanich klonów, co przekłada się na dość duże zamówienia. Pierwsze karty z RV280 powinny pojawić się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

1 GB karty Memory Stick


Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 14:51
(6)Komentarzy (6)
Firma Sony poinformowała, że posiada prototyp nowej wersji popularnych przenośnych kart pamięci flash - Memory Stick, o zwiększonej pojemności. Nowa karta ma być oficjalnie zaprezentowana na styczniowej wystawie Consumer Electronics Show. Nowe karty Memory Stick wykorzystują odmienną architekturę, niż obecnie produkowane urządzenia, których pojemność jest ograniczona tylko do 128MB. Nowe karty będą produkowane w wersjach 256MB, 512MB i 1GB. Oficjalnie, przedstawiciele Sony powiedzieli, że premiera karty może ulec przesunięciu, gdyż nie jest jeszcze opracowana ostateczna wersja urządzenia.

Jak na razie nie ustalono ostatecznej nazwy nowych kart, a roboczo określa się je mianem Memory Stick Pro. Nowe karty zaprojektowane są w sposób zapewniający lepsze parametry niż poprzedni format kart, dzięki czemu urządzenia te będa mogły obsługiwać zaawansowane funkcje, jak potokowe odtwarzanie wideo. Karty Memory Stick Pro pojawią się na już dość mocno zapełnionym rynku i analitycy spodziewają sie, że nowe karty mogą spowodować tylko frustrację wśród klientów. » czytaj dalej

Proroctwa IDC na przyszły rok


Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 14:14
Komentarzy (0)
Firma IDC tradycyjnie opublikowała listę swoich prognoz dotyczących sytuacji branży nowych technologii w roku 2003. Na liście znalazły się m.in. duże internetowe ataki terrorystyczne, z których jeden może być na tyle silny, że wstrząśnie światową ekonomią i na dzień lub dwa zakłóci funkcjonowanie Sieci. Inne informacje technologicznej Kasandry nie są już tak dramatyczne. Wydatki na branżę informatyczną i telekomunikacyjną mają wzrosnąć o 6% - do poziomu 1,9 bln USD.

W przyszłym roku rynek serwerów klasy średniej, który w roku 2002 skurczył się aż o 20%, ma zanotować wzrost. Upowszechnianie platform 64-bitowych będzie przebiegać powoli, a Linux odbierze część udziałów w rynku systemowi Unix. Wartość rynku usług IT w najlepszym wypadku nie wzrośnie. Pojawią się bezprzewodowe sieci lokalne, co opóźni rozwój sieci komórkowych 3G. Wydatki na telekomunikację znów spadną - przynajmniej o 5%. Zostanie to jednak zrównoważone przez dynamiczny rozwój rynków takich jak Chiny, Malezja, Indonezja i Rosja. IDC przewidzuje także wzrost wydatków na rozwój usług telefonii komórkowej. » czytaj dalej

Dobre wyniki Adobe


Autor: DYD | źródło: 4D / Yahoo | 14:06
(2)Komentarzy (2)
Adobe Systems poinformowało o uzyskaniu dobrych wyników finansowych w kwartale zakończonym 29 listopada. Wartość sprzedaży produktów firmy wzrosła w tym okresie pierwszy raz od połowy roku 2001, dzięki czemu zysk Adobe wyniósł 40,1 mln USD. Akcjonariusze Adobe zarobią po 17 centów na każdej akcji - o 3 centy więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wartość sprzedaży, napędzanej przez nową wersję programu Photoshop, wyniosła 294,7 mln USD i była o 11% wyższa niż przed rokiem. Sytuacja, w której Adobe zanotowało lepsze wyniki kwartalne niż rok wcześniej, ostatnio miała miejsce w drugim kwartale 2001.

Dyrektor Adobe - Bruce Chizen - stwierdził, że pomimo wciąż niskiego popytu w branży nowych technologii, rynek ustabilizował się. Dlatego prognozy na następny rok są optymistyczne, czego najlepszym potwierdzeniem jest informacja, że firma przyjmie nowych pracowników, a aktualnie zatrudnionym "odmrozi" zawieszone premie. Oczywiście aktualne zyski wciąż nie mogą równać się z dochodami, jakie Adobe notowało w latach informatycznego boomu - 2 lata temu analogiczny kwartał firma zamknęła wpływami w wysokości 355 mln USD. W skali całego roku podatkowego Adobe wypadło słabiej, niż 12 miesięcy wcześniej. Obroty firmy wyniosły 1,16 mld USD, a zysk - 191,4 mln USD. Rok wcześniej było to - odpowiednio - 1,23 mld USD i 205,6 mln USD.

 
Czwartek 12 grudnia 2002

Fotorelacja z Intel Speed Academy


Autor: DYD | 19:26
(42)Komentarzy (42)
Nie wiem czy ktoś zauważył, ale dziś w nocnym newsie o nowej sondzie wspominałem jak to redakcja TPC, a tak naprawdę moja skromna osoba będzie bronić honoru na Intel Speed Academy. O co chodzi? Już wyjaśniam. Życie redaktora hardware oprócz redagowania newsów, artykułów, kombinowania jaki by tu nowy kąsek sprzętowy przebadać, czasem odbiega od schematu. Dziś więc dzień nie wyglądał typowo, i zamiast z rana wylądować przy klawiaturze z kawą, rozpoczął się na torze rajdowym (gokarty) Imola w Piasecznie (to chyba jeszcze Warszawa). A to wszystko dlatego, iż firma Intel zorganizowała dla dziennikarzy spotkanie techniczne wraz z częścią rozrywkową, którą były zawody w sztafecie oraz wyścig indywidualny. Szczegóły oraz fotki w dalszej części imprezy... ups... newsa (uwaga modemowcy, dużo zdjęć!). » czytaj dalej

Nvidia, ATi i... TSMC


Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 18:22
(8)Komentarzy (8)
Formalnie Nvidia po prezentacji na Comdexie posiada znowu najbardziej zaawansowaną technicznie kartę na rynku. Na Geforce FX w sklepach będziemy jednak musieli poczekać aż do lutego 2003 roku. Rygorystyczny plan wydawniczy Nvidii załamał się w tym roku, nowa generacja kart jest dość mocno opóźniona. Jak wiadomo jest to spowodowane problemami z produkcją dla Nvidii w TSMC. Opóźnienia pociągnęły za sobą jak zwykle sporo plotek, np. o planach przeniesienia produkcji do fabryk IBM'a. Teraz, kiedy szczęśliwe zakończenie jest już prawie pewne, obie firmy planują zwołanie 16 grudnia konferencji w Taipei. Oprócz demonstracji siły Geforce FX pojawią się na niej materiały o samym procesie technologicznym.

Tymczasem, po drugiej stronie frontu, ATi Technologies także zainteresowało się produkcją w 0,13 mikrona. Ostatnio pojawiła się nowa plotka o cichej wizycie w TSMC CEO ATi o egzotycznym nazwisku Ho Kwok-yuen. Najprawdopodobniej tajwański wytwórca pierwsze próbki chipu RV350 wyprodukuje jeszcze przed końcem tego roku. Konferencje i przyjaźń z Nvidią to jedno, ale suche kalkulacje i biznes to drugie. Także wszystko wskazuje na to, że nowa technologia produkcji TSMC będzie udostępniona nie tylko NV.

FutureMark powraca


Autor: R4v | 14:38
(5)Komentarzy (5)
MadOnion.com, producent 3DMark'a i PCMark'a, postanowił wrócić do starej nazwy FutureMark Corporation. Ma to wzmocnić pozycję obu programów i zmienić wizerunek firmy na bardziej poważny.

Profil działalności nie ulegnie zmianie. FutureMark nadal ma dostarczać programy testujące, a także oprogramowanie dla działów marketingu i obsługi klientów. W przyszłości firma planuje wypuszczenie benchmarków dla przenośnych urządzeń, jak PDA czy telefony komórkowe. Wraz ze zmianą nazwy, nastąpiła zmiana logo i adresu WWW, którym jest teraz www.futuremark.com.

Krótka nowa Sonda


Autor: DYD | 01:26
(17)Komentarzy (17)
Kilgor nasz administrator, programista i główny dyrektor pionu technicznego TPC przygotował nową wersję modułu do głosowania zwany również SONDĄ. Z uwagi na to, że pora już późna (znaczy godzina), a jutro TPC musi wykazać się na rajdach gokartami pod egidą Intela (spróbujemy zapodać dziś krótką relację z imprezy Intel Speed Academy, może być ciekawie), więc kończę jednocześnie zapraszając do głosowania po prawej stronie! Czy będzie pod choinką jakiś "hardware", czy nie będzie... ? Oto jest pytanie...

Test trzech płyt na i845PE


Autor: Vindex | 00:30
(57)Komentarzy (57)
Wraz z zapowiedzią procesorów P4 obsługujących technologie Hyper-Threading, Intel ogłosił również powstanie nowego układu zdolnego do ich obsługi: i845PE. Poza współpracą z procesorami z HT miał on wprowadzić kolejną nowość wśród chipsetów Intela - obsługę DDR 333. Można to potraktować jako kolejny krok w trwającym od jakiegoś czasu rozwodzie z RAMBUSem. Ze względu na architekturę procesory P4 mają bardzo duże zapotrzebowanie na przepustowość pamięci - w związku z tym każde zwiększenie częstotliwości jej pracy pozytywnie wpływa na wydajność całego systemu. Chipset i845PE jest prawdopodobnie ostatnim, w którym większa przepustowość jest osiągnięta wyłącznie poprzez podniesienie częstotliwości pracy samych pamięci - wszystkie nowe konstrukcje (począwszy od Granite Bay) mają używać podwójnej szyny pamięci (w wypadku Granite Bay będzie to 2 * 266 MHz). Na ile wpłynie to na wydajność całej platformy (zwłaszcza po przejściu na szynę 800 MHz) zobaczymy w przyszłości - póki co i845PE jest jedyną alternatywą Intela dla drogich systemów opartych o RDRAMy. Czym jednak różni się od swoich poprzedników - i845E i i845G? Okazuje się, że wszystkie trzy chipsety działają poprawnie z procesorami korzystającymi z HT (po wypuszczeniu P4 3.06 Intel stwierdził, że procesory z HT będą działały na wszystkich układach z obsługą szyny 533 MHz), korzystają z mostka południowego ICH4, wspierają asynchroniczne taktowanie magistral AGP i PCI. Jedyną poważną różnicą pozostaje oficjalne wsparcie dla pamięci DDR 333 (nieoficjalnie były już one wspierane przez chipset i845G). Na szczęście konstrukcje oparte o i845PE nie są wiele droższe od płyt opartych o poprzednie chipsety - dlatego doradzałbym ich zakup osobom planującym nowy komputer. Ci, którzy mają już płyty korzystające z i845E/G powinni raczej poczekać na kolejne konstrukcje (np. oparte o zapowiadany chipset Springdale lub wchodzący na rynek Granite Bay). Przejdźmy więc do konkretów - dzięki uprzejmości firmy ACT miałem okazję przetestować trzy płyty oparte o chipset i845 PE: Gigabyte GA8PE667 Pro, Abit BE7 Raid oraz MSI 845PE MAX2 R. Dodatkowo Dimm.pl dostarczył do testu pamięci Corsair XMS 3200 v1.1 (wersję z CAS 2 i CAS 2.5). » czytaj dalej

Tweak-XP Pro v2.0.6


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 00:09
Komentarzy (0)
Firma Totalidea Software opracowała nową wersję programu Tweak-XP Pro, zawierające w sobie 37. mini-aplikacji przeznaczonych do optymalizacji ustawień w systemie Windows XP. Wersja "PRO" charakteryzuje się dużo ilością nowości i zmian, m.in. warto wspomnieć o: możliwości oczyszczania rejestru dzięki Registry Cleaner; opcji do stworzenia RAM-dysku i przyspieszenia ładowania plików; DiscDrive Doctor umożliwia diagnozowanie i naprawę problemów z twardym dyskiem; przeglądania i badania plików tymczasowych z katalogu Internet Cache. Program posiada też polską wersję językową. W nowej wersji dodano m.in. zarządzanie wieloma swapami oraz backup Office XP activation, a także poprawki językowe i optymalizacje. Program (wersja Trial) jest dostępny stąd (2.53 MB) lub lokalnie z naszego FTP.

 
Środa 11 grudnia 2002

HyperSnap-DX 5.01.01 po polsku!


Autor: DYD | źródło: e-mail | 22:24
Komentarzy (0)
Pan Grzegorz Kochaniak z firmy Hyperionics Technology poinformował mnie, że HyperSnap-DX jest już częściowo spolonizowany - wszystkie menu, okienka dialogowe i komunikaty programu są po polsku, teksty pomocy online są na razie po angielsku. HyperSnap-DX służy do przechwytywania ekranów z systemu Windows (zrzuty ekranu) oraz obróbki i edycji otrzymanych w ten sposób obrazów. Umożliwia też zrzuty z gier komputerowych pracujących w trybie pełnoekranowym, używających DirectX lub Glide, a także z niektórych programów odtwarzających video. Download polskiej wersji 5.01.01 dla systemów Windows 9x, NT4, Windows 2000 i Windows XP możliwy jest z następujących lokalizacji: hyperionics.com | ftp.twojepc.pl (2.13 MB). Licencja na program dla użytkowników polskich jest znacznie tańsza niż gdzie indziej w świecie, tylko 75 PLN.

Spragniony domen Microsoft


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 17:33
(3)Komentarzy (3)
Pod domeną windowsxp.nu istnieje sobie w sieci strona poświęcona ostatniemu systemowi MS. Znajdziemy na niej dość często aktualizowane newsy oraz sporo użytecznych poradników i linków. Autor dostał ostatnio fax od firmy prawniczej reprezentującej giganta z Redmond dający mu czas do 19 grudnia na oddanie swojej, pełnoprawnie nabytej domeny. Nie zamierza jednak polec bez walki. Każdy kto chciałby mu pomóc może wypełnić krótką petycję przeciwko przejęcu domeny przez Microsoft.

Sterowniki Creative


Autor: Jasiek | źródło: The Inquirer | 16:33
(5)Komentarzy (5)
Dziwna polityka Creative Labs, dotycząca sterowników do kart dźwiękowych, z pewnością nie przysparza firmie zwolenników. Creative oferował drivery w najnowszych wersjach wraz z aplikacjami dla kart z rodziny Live i Audigy na płycie CD, którą wysyłał pocztą oczywiście odpłatnie. Rzekomo w ten sposób mogły one szybciej dotrzeć do klientów, gdyż nie trzeba było przygotowywać wersji gotowej do zamieszczenia w sieci. Cała ta argumentacja wydaje się pokrętna i mało sensowna. Na szczęście zwyciężył w końcu zdrowy rozsądek. Dzisiaj Creative wydał oświadczenie, iż całość oprogramowania do kart, włącznie ze sterownikami, ma być udostępniana na firmowej witrynie. Dotyczy to także aktualizacji, za które firma nie będzie pobierała żadnych opłat.

Złota płyta


Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 15:16
(4)Komentarzy (4)
Soltek przedstawił swoją płytę zbudowaną na chipsecie Intel E7205 "Granite Bay". Płyty SL-85FR i SL-85FR-R będą wykonane z laminatu koloru złotego i będą dostępne w limitowanej serii. Oprócz płyty, złotawy kolor posiadają także wszystkie gniazda na płycie i uchwyt do mocowania radiatora na procesorze. Wersja -R zostanie wyposażona w kontroler Promise PDC20376, obsługujący jeden kanał ATA-133 i 2 gniazda Serial ATA-150. Płyty posiadają 5 slotów PCI, jeden AGP 8x oraz cztery gniazda DIMM obsługujące do 4GB pamięci PC2100, także w trybie dwukanałowym. Dostępne ma być jedynie 500 sztuk SL-85FR i 200 sztuk SL-85FR-R. Ceny niestety nie ustalono, jednak biorąc pod uwagę ilość płyt jak i cenę samego chipsetu, można założyć, że płyty Solteka będą bardzo drogie.

Zdenerwowany spamer


Autor: R4v | źródło: The Register | 15:10
(8)Komentarzy (8)
Amerykański rozsyłacz spamu zagroził sądem osobom, które zapisały go na listy dyskusyjne. Alan Ralsky, o którym już pisaliśmy, jest bardzo niezadowolony z tego, że dostaje codziennie tony reklamowych listów, ulotek, katalogów, a także megabajty spamu. Bliżej nieznani sprawcy zapisali pana Ralsky na wszelakie możliwe listy dyskusyjne i kampanie reklamowe. Spammer w wypowiedzi dla magazynu DFP stwierdził: Oni zapisali mnie na każdą listę dyskusyjną i kampanię reklamową jaka istnieje. Tym ludziom odbiło. Oni mnie molestują. Już wcześniej wiele osób, które są zalewane spamem odgrażało się Ralsky'emu. Parafrazując pewne znane powiedzenie: kto spamem wojuje, od spamu ginie...

Asustek produkuje dla Intela


Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 15:05
(2)Komentarzy (2)
W przyszłym roku Asustek zostanie nowym dostawcą płyt głównych firmowanych przez Intela, dołączając do Foxconn Electronics i Mitac International. Chiński dziennik Economic Daily News poinformował, o decyzji Intela odnośnie producentów płyt. Dołączenie Asusteka do Foxconna i Mitaca ma wzmocnić pozycję firmy na rynku płyt głównych. Ma to także związek ze zwiększonym zapotrzebowaniem na płyty. Intel rozszerzył listę producentów, a także zwiększył zamówienia. W związku z przewidywaniami wzrostu sprzedaży w drugiej połowie 2003 roku, zamówienia obejmują 15 milionów płyt na przyszły rok. W tym roku Intel zamówił ok. 10 milionów płyt głównych.

"Project Entropia" zadebiutuje w styczniu


Autor: DYD | źródło: 4D / VG | 13:47
(12)Komentarzy (12)
Jedna z najbardziej kontrowersyjnych gier w historii - Project Entropia szwedzkiej firmy MindArk - zadebiutuje 30 stycznia 2003. Prace nad grą trwają od roku 1997. "Project Entropia" to sieciowa gra RPG dla komputerów PC. Akcja rozgrywa się w przyszłości na planecie Calypso, gdzie gracze stworzą wirtualną społeczność, korzystając z trójwymiarowego interfejsu graficznego. W gry tego typu grają już miliony osób na całym świecie, jednak MindArk idzie o krok dalej, niż twórcy tytułów takich jak "EverQuest", "Ultima Online" czy "Anarchy Online". Otóż w grze zostanie utworzony prawdziwy system ekonomiczny. Co to oznacza? Wirtualna waluta PED (Project Entropia Dollars) będzie wymieniana przez MindArk na prawdziwe pieniądze. » czytaj dalej

Logitech MOMO Racing Force - krótki test


Autor: DYD | 00:15
(29)Komentarzy (29)
Firma Logitech Polska przysłała nam do testów najnowszy swój produkt z rodziny kierownic dla komputerów PC. Logitech MOMO Racing Force bo o nim mowa, to aktualnie trzecia kierownica z oferty firmy Logitech (model WingMan Formula Force już odszedł), wyposażona w force feedback, czyli wibracyjne sprzężenie zwrotne potęgujące wrażenia z gier wyścigowych, rajdowych czy symulacyjnych. Kierownice to typ urządzenia stricte skierowany dla graczy lubujących się w grach, gdzie pierwsze skrzypce grają cztery kółka. Od graczy kierownice wymagają poświęcenia przestrzennego (odpowiednia ilość miejsca na biurku) oraz czasem kłopotliwą konfigurację urządzenia w danej grze. Jeśli interesujecie się tematem rajdowym, chcecie poznać najnowszy produkt Logitecha w tej dziedzinie, to zapraszam do niniejszego testu, w którym postaram się pokrótce opisać jak się trzyma w rękach i pod stopami MOMO Racing Force. » czytaj dalej

GeForceFX 5800 w lutym '03


Autor: Kris | 00:05
(12)Komentarzy (12)
Zgodnie z informacją podawaną już wcześniej, w lutym nVidia zamierza wprowadzić na rynek dwa modele kart opartych na nowym układzie o nazwie kodowej NV30. Karty mają nosić oficjalne oznaczenia GeForce FX 5800 Ultra oraz GeForce FX 5800. Listopadowa prezentacja przedstawiała model Ultra taktowany 500/500MHz (efektywny transfer pamięci DDR = 1000MHz). Niewiele natomiast mówiło się o tańszej wersji kart. Według nieoficjalnych źródeł zegary GeForce FX 5800 będą taktować rdzeń częstotliwością 400MHz natomiast pamięć 450MHz. Jeśli te informacje potwierdzą się to wydaje się to dobrym posunięciem z punktu widzenia klienta, bo analitycy upatrują możliwej słabości nowej generacji układów w odniesieniu do klasycznego modelu gier właśnie w przepustowości pamięci. Niewielka zmiana ich taktowania nie powinna w istotny sposób wpłynąć na realne możliwości kart natomiast 20-procentowe obniżenie częstotliwości rdzenia pozwoli na zastosowanie tańszego i cichszego układu chłodzenia w stosunku do wersji Ultra.

Newsy z polskich redakcji


Autor: DYD | źródło: e-mail | 00:02
Komentarzy (0)
 • Recenzja obudowy Chieftec CS-601 @ MoDeD-KOMPz: "Jestem użytkownikiem całkiem zwykłej obudowy niskiej klasy, no może poza moimi modyfikacjami jest zwykła. Jest to Eurocase wykonany dość kiepsko, dlatego to mi przypadło napisanie recenzji obudowy z wyższej półki tj. Chieftec CS-601. Po otwarciu pudełka i wyjęciu zawartości moim oczom ukazała się dopieszczona przez producenta obudowa w której każdy element ściśle przylega do drugiego, a blacha wygląda już na pierwszy rzut oka bardzo solidnie i jest gruba co zapewnić ma nam komfortową i cichą pracę."

 • Własny portal w pół godziny @ Jama Mastaha: "Własny miniportal www uruchomiony, skonfigurowany i wstępnie zabezpieczony w trzydzieści minut. Całość oparta o zupełnie darmowe rozwiązania, pracująca pod dowolnym Windowsem i nie wymagająca doktoratu z informatyki. Brzmi fantastycznie? Przy odpowiednich wskazówkach jest jednak całkowicie realne. Artykuł opisuje krok po kroku, jak przy pomocy narzędzi Open Source zbudować w środowisku Windows serwer www obsługujący system portalowy, który nada prezentowanym informacjom uporządkowany charakter, pozwoli na interakcję z odwiedzającymi i umożliwi częstą aktualizację zawartości praktycznie bez znajomości HTML’a, języków programowania czy zagadnień administracyjnych."

 •  
  Wtorek 10 grudnia 2002

  Jest robota... dla programistów


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 21:03
  Komentarzy (0)
  Informacja od zaprzyjaźnionego Adama Jesionkiewicza: "W związku z dynamicznym rozwojem oraz niewyczerpalną kopalnią pomysłów, serwis GamePUB.org poszukuje do współpracy doświadczonych programistów PHP lub ASP (HTML), którzy są w stanie „dać” swoje serce i odwagę w tworzenie niezwykłych idei, które na zawsze pozostaną w pamięciach Internautów. Poszukujemy osoby kompetentne, uczciwe, kreatywne, które mogą poświęcić 2 godziny dziennie. W zamian oferujemy pracę nad przełomowymi projektami, świetną zabawę, możliwość realizacji własnych pomysłów przed blisko 100 tys. audytorium, oraz wsparcie finansowe. GamePUB.org to popularny serwis tematyczny poświęcony elektronicznej rozrywce (PC, PS2, Xbox, GCN) i tematom pokrewnym. Powstał we wrześniu 2002 na bazie kultowego serwisu o grach komputerowych – Valhalla.pl."

  Osiągi Elsa Gladiac 9700 PRO


  Autor: R4v | źródło: W2S/ATi-News | 16:05
  (2)Komentarzy (2)
  Niemiecki serwis ATi-News zamieścił recenzję karty Elsa Gladiac 9700 Pro. Jak wszyscy wiedzą, Elsa produkowała w przeszłości bardzo dobre karty z układami nVidii. Teraz układ graficzny się zmienił, jednak jakość pozostała ta sama.

  Gladiac 9700 PRO stanął do walki z ATi Radeon 9700 PRO, Hercules 3D Prophet 9700 PRO i Gigabyte Maya II R9700 PRO. Karta Elsy praktycznie we wszystkich testach wykazywała minimalną, ale jednak przewagę nad konkurencją. Testy przeprowadzono także na podkręconej karcie. Gladiaca udało się przetaktować do wartości 370MHz/340MHz. Cena karty Elsy wynosi 470 Euro w wersji Limited Edition. Recenzję przetłumaczoną 'w locie' na angielski możecie znaleźć tutaj.

  VIA Hyperion


  Autor: R4v | 15:59
  (3)Komentarzy (3)
  Aktualnie obowiązująca moda na nadawanie oryginalnych nazw sterownikom nie ominęła także VIA. Najnowsze drivery 4in1 otrzymały nazwę Hyperion. Najnowsza wersja 4.45 zawiera IDE Filter Driver 1.20a, IRQ 1.3a, Inf driver i AGP driver 4.40. Sterownik dla AGP jest przeznaczony głównie dla chipsetów AGP 8x, czyli P4X400(A) i KT400. Jak twierdzi VIA, nowe sterowniki dają największy przyrost wydajności właśnie tym układom. Na stronie VIAArena znajdziecie porównanie wersji 4.43 i 4.45. Same drivery VIA Hyperion 4in1 v4.45 można ściągnąć m.in. stąd.

  Moc dla serwera


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs/AMD | 15:55
  Komentarzy (0)
  AMD oficjalnie przedstawił swój najnowszy procesor dla wieloprocesorowych serwerów i stacji roboczych, Athlon MP 2400+. Procesor pracuje z zegarem 2GHz i magistralą 266MHz DDR. Układ bazuje na jądrze Thoroughbred B0 i jest wytwarzany w technologii 0.13 mikrona. Nowy Athlon MP, podobnie jak wersja XP, posiada 128KB pamięci cache L1 i 256KB pamięci cache L2. Obsługuje także 3DNow! i SSE. Nad systemami z Athlonem MP 2400+ pracuje 47 producentów. Powinny być one dostępne w chwili premiery procesora. AMD wyceniło układ na $228.

  500MHz DDR


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs/OCZ | 15:52
  (3)Komentarzy (3)
  OCZ Technology, znany producent wysokiej klasy modułów i układów pamięci, przygotował układy DDR466 i DDR500. Są one przeznaczone do systemów wymagających bardzo dużej przepustowości pamięci.

  OCZ planuje produkcję modułów DIMM z nowymi pamięciami w wersji PC-3700 i PC-4000, jak tylko pojawią się odpowiednie płyty główne. Według producenta, aktualnie tylko Abit dysponuje płytą zdolną obsłużyć pamięci DDR500. W chwili obecnej najszybsze moduły, jakie wytwarza OCZ to PC-3500, pracujące z magistralą 433MHz DDR.

  Czyj większy?


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 15:49
  Komentarzy (0)
  LG.Philips twierdzi, że opracowało 52-calowy panel TFT. Jest to w tej chwili największa matryca TFT na świecie. Nowy wyświetlacz jest odpowiedzią na 46-calowy panel Samsunga, który dotychczas był największy i wyprzedził ekran LG.Philips o przekątnej 42 cale. Najnowszy panel LG.Philips nazwany 52W, jest przeznaczony dla telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV i dysponuje rozdzielczością 1920x1080. Poprzednie panele-giganty dysponowały rozdzielczością 1280x768. Philips twierdzi także, że dzięki technologii Super-In-Plane-Switching udało się uzyskać 176 st. kąt widzenia, z minimalnymi zmianami kolorów. Panel ma trafić na rynek jeszcze w tym roku. Matryca jest wytwarzana w procesie piątej generacji w fabryce w Kumi. Szklane podłoże ma w tym przypadku ponad metr kwadratowy powierzchni. Także Samsung przygotowuje się do wprowadzenia piątej generacji, jednak jest trochę opóźniony w stosunku do konkurenta.

  Karty graficzne w 3DStudio: nowy artykuł Digit-life


  Autor: Jasiek | źródło: e-mail | 15:34
  (5)Komentarzy (5)
  Temat zastosowań niezwiązanych z grami często jest w recenzjach kart graficznych omijany szerokim łukiem. Profesjonalne zastosowana w grafice 3D rządzą się swoimi prawami. Poza czystą wydajnością na pierwszy plan wychodzi jakość renderingu oraz odpowiednie zoptymalizowanie sterowników dla danych aplikacji. Redaktor Digit-life w swoim ostatnim artykule przyjrzał się kartom ATi, Nvidia, Matrox oraz 3Dlabs w 3DStudio 5.0. Na recenzję składają się wyniki szybkości renderingu w FPS różnych scenek przy API D3D i OpenGL (tutaj oprócz profesjonalnych były także karty dla graczy). Te same pomiary zostały przeprowadzone także przy wykorzystaniu dedykowanego sterownika dla 3ds przy profesjonalnych kartach.

  Zdecydowanie w testach wychodzi dopracowanie driverów Nvidii. W OpenGL, w większości testów, karty NV prowadzą, to samo przy sterowniku dedykowanym. Kontakt z czołówką, czyli kartami Quadro, utrzymuje Wildcat od 3DLabs. Karty ATi oraz Parhelia regularnie zostają w tyle. Radeon 9700 PRO moc swojego silnika graficznego pokazuje jedynie przy wykorzystaniu Direct3D. Osiąga bardzo wysokie wyniki i zdecydowanie do amatorskiej zabawy w 3ds przy wykorzystaniu API Microsoftu jest to karta doskonała. Jest to także spory krok naprzód np. w stosunku do R8500, który nienajlepiej radził sobie w tym programie.

  NVRefreshTool 2.1


  Autor: DYD | źródło: BluesNews | 14:14
  Komentarzy (0)
  Narzędzie NVRefreshTool (strona domowa) wreszcie posiada w pełni wsparcie dla Detonatorów 41.xx. Właśnie ukazała się nowa wersja (2.1) programu NVRefreshTool, który umożliwia sprawne zarządzanie częstotliwością wyświetlanego ekranu w poszczególnych trybach przy pracy w systemach Windows 2000/XP. Ustawiamy sobie interesujące nas częstotliwości do danych trybów a program wpisuje nasze ustawienia do rejestrów. Często się zdarza, np. w WindowsXP, że podczas zmiany rozdzielczości, wchodzi nam odświeżanie inne się chcielibyśmy uzyskać. NVRefreshTool potrafi to zmienić. Program można go pobrać stąd

  Plextor wraca do SCSI


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 14:00
  (1)Komentarzy (1)
  Plextor, znany japoński producent nagrywarek CD-RW, ogłosił właśnie specyfikację najnowszego, wewnętrznego modelu z interfejsem Ultra-SCSI. Nagrywarka PX-W4012TS stanowi kontynuację rodziny wydajnych napędów CD-RW z interfejsem SCSI, z których Plextor słynie od samego początku produkcji nagrywarek. Zapotrzebowanie na nagrywarki SCSI nie ustaje, przede wszystkim w zastosowaniach profesjonalnych np. w środowiskach sieciowych. Plextor wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom i oferuje napęd najwyższej jakości i bardzo dobrych osiągach. » czytaj dalej

  Nowe karty na układach ATI


  Autor: Kris | 10:23
  (62)Komentarzy (62)
  W najbliższym czasie można spodziewać się dostępności szeregu kart na układach Radeon. Niniejsza tabelka ma na celu ułatwienie zrozumienia różnic pomiędzy poszczególnymi pozycjami. Ceny są wzięte z rynku amerykańskiego, aby możliwe było porównanie (nie wszystkie są już u nas dostępne a i ceny nowości nie należą do stabilnych).
  Informacje dodatkowe i komentarz własny:
  • Radeon 9100 to nic innego jak znany dobrze Radeon 8500LE pod nową nazwą. Prawdopodobnie nie tylko ATI wprowadzi nowe nazewnictwo i można się spodziewać pod tą liczbą kodową różnych wersji taktowania.
  • Ciekawostką jest zastosowanie w 128MB kartach Radeon 9500 szyny danych 256-bitów. Wygląda to dosyć dziwnie, jeśli porównamy teoretyczną przepustowość pamięci z maksymalnym Fill Rate. Nietypowy stosunek możliwości kanału pamięci wobec wydajności układu może owocować zmiennym zachowaniem w zależności od gier i ustawień.
  • Biorąc pod uwagę stosunek możliwości i ceny kart Radeon 9500 64MB w stosunku do Radeon 9500/9500Pro 128MB osobiście sugerowałbym powstrzymać się na razie z zakupem.
  • Brakuje układu w ważnym dla użytkowników przedziale cenowym $80-$150. W związku ze znaczącymi różnicami możliwości powinien to miejsce zająć Radeon 9500 64MB po obniżce. Może to jednak zbyt mocno uszczuplić zyski producentów, aby stało się opłacalne i wtedy nie daję karcie większych szans na utrzymanie się na rynku.
  Co dalej? Szef ATI w ostatnim wywiadzie dla PCPOP uchylił nieco rąbka tajemnicy. Przygotowana jest już odpowiedź na nVidia GeForceFX w postaci układu o nazwie kodowej R350. Wykonany w technologii 0.15um będzie głównie służył jako demonstracja siły wprowadzonej w celu osłabienia wrażenia jakie może zrobić nowy GeForce. Należy głównie liczyć się z podwyższeniem wydajności związanym z większym taktowaniem rdzenia i pamięci. Nie będzie to nowa generacja ale rozwój już istniejącej konstrukcji. » czytaj dalej

   
  Poniedziałek 9 grudnia 2002

  Nowe sterowniki: ATi Catalyst 2.5


  Autor: Jasiek | 22:10
  (13)Komentarzy (13)
  ATi wypuściło oficjalnie kolejną wersję driverów Catalyst, przeznaczonych dla Radeonów. Dokumentację nowych sterowników oznaczonych numerem 2.5 znajdziemy tutaj. Przede wszystkim dają one pełne możliwości ustawienia Vsync (wł/wył, wybór aplikacji) zarówno w OpenGL jak i Direct3D, czego brakowało w starszych wydaniach Catalystów. Przed ściągnięciem warto odwiedzić ten wątek na forum Rage3D, poświęcony najnowszym sterownikom. Użytkowników kart z układami ATi zapraszam poniżej:
  ATI Control Panel
  Wersja: 6.14.10.4000
  Rozmiar: 4.60MB
  Windows XP/2K Driver
  Wersja: 6.13.10.6218
  Rozmiar: 5.43MB
  Windows ME/98 Driver
  Wersja: 4.13.01.9072
  Rozmiar: 6.11MB

  Zahibernowany rynek pamięci masowych


  Autor: DYD | źródło: 4D / ZDNet | 16:16
  Komentarzy (0)
  Z najnowszych danych IDC wynika, że rynek pamięci masowych w trzecim kwartale tego roku pozostawał nadal w stagnacji. Całkowity dochód branży w trzecim kwartale wyniósł 4,7 mld USD i był mniejszy o 2% w porównaniu z kwartałem poprzednim. Sumując wyniki całego sektora, liderem jest HP które posiada 27 % udziałów, na drugim miejscu jest IBM, które kontroluje 20 % rynku. Pozycja będącej na trzecim miejscu firmy EMC osłabła z 13 do 11%. Na czwartym miejscu uplasowały się Dell Computer i Hitachi, których udział w rynku to tylko 6%.

  Największe spadki zanotował rynek sieciowych pamięci masowych, gdzie udział w porównaniu do ubiegłego kwartału zmalał, dla sektora NAS o 10 %, a dla sektora SAN o 6%. Niemniej, pomimo spadku sprzedaży pamięci masowych utrzymuje się w firmach trend przestawiania z przechowywania danych na dyskach na sieciowe pamięci masowe. Na rynku pamięci NAS przewodzi firma Network Appliance, która zastąpiła obecną od kilku kwartałów na szczycie firmę EMC. Udział Network Appliance objął 38% rynku, zaś EMC tylko 31%. W sektorze pamięci SAN, EMC także straciło pozycje lidera, tym razem na rzecz HP, która kontroluje 30 % rynku. Udziały EMC stanowią zaś tylko 27%.

  Jak długo pożyją pamięci SDR


  Autor: R4v | źródło: Digit-Life/x-bit labs | 16:07
  Komentarzy (0)
  Pomimo zajęcia większości rynku przez chipsety z obsługą pamięci DDR, stare pamięci SDR SDRAM są wciąż w sprzedaży. I według DigiTimes ma to potrwać jeszcze co najmniej trzy miesiące. Intel i VIA wciąż posiadają w swojej ofercie chipsety obsługujące pamięci SDR i nie zamierzają tak szybko rezygnować z ich produkcji. Ceny pamięci DDR będące niemal dwukrotnością cen układów SDR zachęcają producentów do tworzenia systemów typu entry-level właśnie z użyciem tych ostatnich pamięci i procesorów Duron oraz Celeron. W przyszłym roku jednak SDR prawdopodobnie zostaną 'wypchnięte' przez pamięci DDR, zdegradowane do roli low-endów przez chipsety z dwoma kanałami pamięci DDR SDRAM.

  Nowy stary Radeon


  Autor: R4v | źródło: TechConnect | 16:00
  (2)Komentarzy (2)
  ATi przedstawiło nowy układ z serii Radeon. Radeon 9100 jest w pełni zgodny z DirectX 8.1, posiada cztery potoki renderujące i dwa "silniki" geometryczne. Jeżeli coś wam to przypomina, to macie rację. Radeon 9100 to nic innego jak Radeon 8500 ze zmienioną nazwą. "Odświeżenie" dobrze znanego produktu ma związek z wciąż dużym zapotrzebowaniem na ten układ. ATi naprawi więc nareszcie błąd, który spowodował, że część klientów uważała Radeona 9000 z układ szybszy od wersji 8500. W ten sposób nazewnictwo układów kanadyjskiej firmy odpowiada teraz ich rzeczywistej wydajności.

  Elektroniczne oko


  Autor: DYD | źródło: 4D / BBC | 12:56
  (2)Komentarzy (2)
  Amerykańscy naukowcy pracują nad implantem, który może pomóc pomóc milionom ludzi w odzyskaniu wzroku. Mikrochip pełni funkcję sztucznej siatkówki - stymuluje zdrowe komórki wokół uszkodzonego oka. To z kolei pobudza komórki mózgu, dzięki czemu osoby które utraciły wzrok, mogą widzieć. Testy na zwierzętach pokazały, że technika jest skuteczna. Implanty dla ludzi mają powstać w ciągu 3 lat.

  Krzemowy układ, który jak do tej pory wszczepiano psom, mierzy zaledwie 4 mm. Jest elastyczny - jego kształt dopasowuje się do oka. Prototyp zawiera 16 elektrod, które pozwalają na rozróżnienie obecności i nieobecności światła. Sztuczna siatkówka drugiej generacji ma mieć już 1000 elektrod, co pozwoli na widzenie obrazów. Prace badawcze sponsoruje amerykański Departament Energii.

  W USA powstaje Cometa Networks


  Autor: DYD | źródło: CompLex | 12:49
  Komentarzy (0)
  Nowy Jork, 5 grudnia 2002 - firmy technologiczne, AT&T, Intel i IBM, oraz globalne koncerny inwestycyjne Apax Partners i 3i, poinformowały o zaangażowaniu swoich technologii i kapitału w utworzenie nowej firmy Cometa Networks, która zajmować się będzie dostarczaniem bezprzewodowego dostępu do Internetu na obszarze USA. Cometa Networks planuje świadczyć usługi dostępowe firmom telekomunikacyjnym, dostawcom usług internetowych (ISP), operatorom kablowym i bezprzewodowym, którzy z kolei będą mogli zaoferować swoim klientom bezprzewodowy dostęp do Internetu za pomocą technologii Wi-Fi (wireless fidelity), zwanej również 802.11. Cometa oferować będzie również bezprzewodowy dostęp do Internetu klientom korporacyjnym za pośrednictwem współpracujących operatorów.

  Uruchamiając bezprzewodowy dostęp do Internetu w "gorących punktach" 50 głównych obszarów metropolitalnych USA, firma współpracować będzie z najważniejszymi ogólnokrajowymi i lokalnymi sieciami handlowymi, hotelami, uczelniami i firmami zajmującymi się nieruchomościami. Usługi udostępniane przez Cometa pozwolą użytkownikom zachować dotychczasowe procedury logowania, adresy poczty elektronicznej, identyfikatory, hasła i sposoby rozliczeń - bez względu na to, czy komunikują się oni z Internetem za pośrednictwem ISP, operatora telekomunikacyjnego, kablowego, czy przez korporacyjną wirtualną sieć prywatną. » czytaj dalej

  Nowości z polskich witryn


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:45
  Komentarzy (0)
 • WaterCooler 16 dB @ FrazPC : "Wodne chłodzenie komputera zdecydowanie nie należy do tanich zabaw. Czy zatem możliwe jest stworzenie kompletnego zestawu, który by był wystarczająco wydajny a jego cenę zaakceptowałoby szersze grono niż kilku 'kasiastych' zapaleńców? Mam nadzieję, że moje testy pozwolą wam odpowiedzieć na to pytanie."

 • Wyciszamy dysk twardy... @ MoDeD-KOMPz : "Coolery, wentylatory, wiatraczki, wszystko powoduje, że nasz komputer często wydaje z siebie odgłos podobny do startującego odrzutowca. Dodatkowo napędy HDD i CD-ROM, które zawierają elementy mechaniczne też powodują dodatkowy hałas. O ile zestawy chłodzące, są coraz cichsze, to dyski twarde, szczególnie te o wysokich prędkościach obrotowych potrafią być niezwykle irytujące pod względem wydzielanych przez siebie dźwięków. Jako, że moda na ciche komputery przeżywa w tej chwili rozkwit, postanowiliśmy przedstawić prosty poradnik, jak w szybki i łatwy sposób wyciszyć, choć trochę nasz dysk twardy."

 • 3 x Creative Labs WebCam @ redakcja.NET : "Kilkanaście dni temu miałem okazję przedstawić wam dwie kamery internetowe firmy Trust, tak więc test który zaprezentuje wam w dniu dzisiejszym, będzie w pewnym sensie nawiązaniem do tego wcześniejszego. Tym razem w moje łapki wpadły trzy kamery internetowe firmy Creative Labs - WebCam 5, WebCam Pro i WebCam Pro eX. Zapraszam do lektury."

 • Coraz więcej nagrywarek DVD


  Autor: DYD | źródło: 4D / CDRinfo | 12:41
  (3)Komentarzy (3)
  Szybsze niż zakładano spopularyzowanie nagrywalnych płyt DVD spowoduje, że w przyszłym roku nastąpi gwałtowny wzrost zapotrzebowania na nagrywarki DVD. W ubiegłym roku sprzedano około 1 mln tych urządzeń, w tym roku sprzedaż szacowana jest na 3 mln sztuk, zaś w przyszłym roku rynek wchłonie aż 10 mln nagrywarek DVD. Tak gwałtowny wzrost zapotrzebowania na te urządzenia to efekt coraz większej popularności formatu DVD.

  W ciągu ostatnich pięciu lat, DVD pojawiło się w 53% amerykańskich domów. Dla porównania, format VCR upowszechniał się przez ponad 10 lat. Jak podają specjaliści, powodami ogromnego zainteresowania DVD są: łatwość w użyciu, trwałość nośników, podobieństwo do popularnego CD, a nade wszystko wysoka jakość obrazu i dźwięku. Niezwykle istotną kwestią jest także malejąca cena DVD. Pierwsze odtwarzacze DVD, które pojawiły się wiosną 1997, w Stanach Zjednoczonych kosztowały około 1 000 USD. Obecnie są dostępne praktycznie w każdym sklepie, a cena odtwarzaczy wynosi raptem 69 USD. Oczywiście, to modele bardzo uproszczone i posiadające znacznie mniejsze możliwości niż urządzenia dostępne za kilkaset dolarów. Jednak takie odtwarzacze zapewniają jakość obrazu, która jest w zupełności wystarczająca dla przeciętnego użytkownika. » czytaj dalej

  W obronie Prawa Moore'a


  Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 12:25
  Komentarzy (0)
  Podczas odbywającej się w San Francisco konferencji Electron Devices Meeting, IBM zaprezentuje najmniejszy działający tranzystor świata. Jego długość to zaledwie 6 nanometrów, czyli tysiąc razy mniej, niż wynosi grubość ludzkiego włosa. Rekordzista jest 10-krotnie mniejszy niż tranzystory stosowane w najbardziej zaawansowanych rozwiązaniach produkowanych obecnie. Choć minie jeszcze kilka lat, zanim tak małe tranzystory trafią do produkcji, zaprezentowany przez badaczy IBM-a stopień miniaturyzacji ma znaczenie symboliczne - dowodzi, że wciąż możliwe jest "kurczenie się" tranzystorów, a więc także procesorów. IBM podtrzymuje więc wiarę w aktualność Prawa Moore´a, według którego liczba tranzystorów w procesorach podwaja się co dwa lata. Niedawno pojawiły się głosy, że obecne metody produkcji półprzewodników dochodzą do kresu swoich możliwości i wkrótce dalsza miniaturyzacja stanie się niemożliwa. IBM pokazuje, że na takie sądy jeszcze zbyt wcześnie. » czytaj dalej

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL