Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 21 czerwca 2002  
    

Starsze Radeony tanieją


Autor: DYD | źródło: 4D | 13:33
(4)Komentarzy (4)
ATI obniży ceny układów Radeon 8500, 7500 i 7000. W ten sposób kanadyjska firma przygotowuje się do premiery nowego chipa RV250, który wejdzie na rynek 17 lipca. RV250 jest udoskonaloną wersją układu Radeon 8500, wykonaną w technologii 0,15 mikrona i obsługującą wyjście TV. Premiera RV250 będzie jednak zaledwie preludium do prawdziwego trzęsienia ziemi, które nastąpi na rynku kart graficznych w trzecim i czwartym kwartale. Wtedy to mają pojawić się nowe - a nie będące jedynie "podrasowaną" wersją obecnych już na rynku chipów - układy ATI RV280 i nVidia NV18 i NV28. Będą one obsługiwać technologię AGP 8x.

Logitech MouseWare 9.61


Autor: DYD | źródło: Fileflash | 12:33
(2)Komentarzy (2)
Na stronie technicznej Logitecha, w dniu dzsiiejszym zostały zamieszczone nowe sterowniki MouseWare przeznaczone dla prawie wszystkich myszy i trackbali firmy Logitech. Mogą z nich skorzystać posiadacze takich urządzeń jak: MouseMan Dual Optical, MouseMan Traveler, Cordless MouseMan Optical, Cordless MouseMan Wheel, MouseMan Wheel, Wheel Mouse, Mini Wheel Mouse, First Wheel Mouse, Cordless TrackMan FX, Cordless TrackMan Wheel, Marble Mouse USB, TrackMan Marble Wheel (FX) i wiele innych. Najnowsza wersja (9.61) działa pod systemami Windows XP, Millennium, 2000, NT4.0, 98, 95 i dostępna jest z stąd (5.79 MB) lub lokalnie z naszego serwera FTP.

Winamp3 3.0 Beta 3 build #478


Autor: DYD | źródło: Fileflash | 12:26
(2)Komentarzy (2)
Ukazała się nowa edycja trzeciej wersji Beta odtwarzacza plików dźwiękowych Winamp3 firmy Nullsoft. Wydanie nosi symbol 3.0 Beta 3 (17/06/02) build #478. Winamp3 Beta może zawierać jeszcze liczne błędy - jak każda Beta. Autorzy programu zalecają instalacje programu w innym katalogu niż wersje poprzednie Winampa z serii 2.x. Program jest nadal w fazie tworzenia i dopracowywania - Nullsoft, swoją Betę kieruje głównie do twórców skór, plug-inów i oprogramowania. Winamp 3.0 Beta 3 leży na stronie nullsoft.com (3.26 MB) oraz na naszym FTP. W nowej wersji dodano odtwarzanie video, wsparcie ogg vorbis, MIDI i MOD, zmieniono działanie pop-up menu, przyspieszono ładowanie programu, wiele nowych opcji w konfiguracji i wiele innych zmian.

Freestyle - hub przyszłości?


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:18
Komentarzy (0)
Rozpoczęły się testy platformy Freestyle - obsługiwanego pilotem programowego modułu Microsoftu, który zamienia komputer w cyfrowego huba łączącego inne domowe sprzęty elektroniczne. Freestyle współpracuje z systemem Windows XP i umożliwia przeglądanie zdjęć, odsłuch muzyki, a także nagrywanie programów TV. Jednym słowem: zamienia komputer w połączenie multimedialnego set-top boxu z cyfrowym magnetowidem, a to wszystko w ramach sieci łączącej domowy sprzęt audio-wideo.

Freestyle jest więc pierwszym krokiem w stronę lansowanej przez Microsoft wizji elektronicznego domu (eHome). Freestyle trafi na rynek jeszcze w tym roku, wiadomo już, że będzie dostepny m.in. w zestawach komputerowych firm Hewlett-Packard i Samsung.

HyperSnap-DX w wersji 4.51.01


Autor: DYD | źródło: Fileflash | 12:12
Komentarzy (0)
Wchodząc dziś na stronę domową firmy Hyperionics natknąłem się na nową wersję przydatnego programu HyperSnap-DX datowaną na 20 czerwca 2002r. Najnowsze wydanie tej aplikacji (4.51.01) posiada kilka zmian i innowacji o czym informuje ta strona. Przypomnę, że HyperSnap DX to jeden z bardziej znanych programów służących do zrzucania obrazów z ekranu. Zyskał on popularność dzięki łapaniu screenów z aplikacji Direct3D, DirectX, Glide i filmów DVD. Program zapisuje obrazy w formatach BMP, GIF lub JPEG. Download pełnej wersji 4.51.01 dla systemów Windows 9x, NT4, Windows 2000 i Windows XP możliwy jest z następujących lokalizacji:

Współpraca Toshiby i Fujitsu


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:03
Komentarzy (0)
Firmy Toshiba i Fujitsu utworzą spółkę zajmującą się produkcją półprzewodników. Cel, jaki stawiają przed sobą jest prosty: zdominować rynek w erze post-PC. Połączone zostaną działy projektowe - nowa spółka będzie pracować nad technologią produkcji 100 nm i architekturą nowych procesorów. Tworzenie struktur nowej firmy zostanie ukończone we wrześniu tego roku. Takeshi Nakagawa, prezes Toshiba Semiconductor powiedział, że utworzenie spółki jest dla jego firmy jedynym sposobem, aby w latach 2005-2010 Toshiba była obecna w pierwszej trójce największych światowych producentów półprzewodników. W dziedzinie technologii produkcji półprzewodników Toshiba współpracuje już z firmami takimi jak IBM czy Sony, jednak - jak utrzymują przedstawiciele firmy - zakres tej współpracy nie pokrywa się z działalnością spółki tworzonej z Fujitsu.

 
Czwartek 20 czerwca 2002

Mniejsze, szybsze i... tańsze


Autor: DYD | źródło: 4D | 18:38
(1)Komentarzy (1)
Naukowcy z Princeton opracowali technologię produkcji, dzięki której układy scalone będą mniejsze, szybsze i... tańsze. Zespół pod kierunkiem prof. Stephena Y. Chou udoskonalił metodę polegającą na fizycznym drukowaniu układów, a nie - jak w rozwiązaniach stosowanych obecnie - naświetlaniu ultrafioletem. Fotolitografia, stosowana dziś powszechnie przy produkcji chipów, ma pewne istotne ograniczenia - podstawowym jest długość używanej fali świetlnej, wynosząca około 193 nanometry. Użycie optycznych "sztuczek" pozwala naświetlić na krzemowej płytce układy o wielkości jednej czwartej tego wymiaru i jest to ostateczna granica, której fotolitografia nie pokona. Najmniejsze produkowane dziś układy scalone mają wymiar technologiczny 65 nanometrów, więc już teraz zbliżamy się do granic możliwości fotolitografii. W dodatku proces litograficzny jest czasochłonny i kosztowny - wyprodukowanie jednego układu składa się z 6-7 etapów, a każdy z nich pochłania kilka minut.

W wypadku nadrukowywania ścieżek - metody proponowanej przez badaczy z Princeton - sprawa jest znacznie prostsza. Układ jest gotowy w ułamku sekundy, jako wynik fizycznego odciśnięcia układu - bez udziału chemikaliów. Tym sposobem udało się uzyskać układy 10 nanometrowe, w dodatku przy koszcie produkcji dziesięciokrotnie niższym, niż w wypadku fotolitografii. Oczywiście, jak każda nowa technologia, takze i tej nie brak wad. Podstawowym problemem, z którym zmagają sie naukowcy jest precyzja nadruku - jeśli nie zostanie on wykonany dokładnie, krzemowa płytka jest zmarnowana. Trwają więc prace nad przygotowaniem metody, która pozwoliłaby wykorzystywać jedną płytkę kilkukrotnie. Zespół badawczy Chou jest jednak przekonany, że ograniczenia zostaną pokonane w najbliższej przyszłości i producenci - jeśli tylko przełamią niechęć do zmian technologicznych - odejdą od fotolitografii i wybiorą metodę opracowaną przez jego zespół. W omówieniach nowego procesu pojawiają się porównania fotolitografii do drukarek laserowych, a metody opracowanej przez naukowców z Princeton - do maszyny do pisania. Jak widać, w pewnych zastosowaniach lepiej sprawdza się tradycyjna maszyna...

Fotograficzny mikrochip dla komórek


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:33
Komentarzy (0)
Izraelska firma TransChip opracowała układ TC5600, który - pomimo że jego przekrój wynosi zaledwie 5 mm - spełnia wszystkie funkcje cyfrowego aparatu fotograficznego. Chipem zainteresowani są producenci telefonów komórkowych. Stosowane obecnie miniaturowe moduły fotograficzne montowane w telefonach komórkowych składają się z kilku układów. Zwiększa to wymiary modułu, koszty jego montażu, negatywnie odbija się także na poborze mocy - czynniku niezwykle istotnym w urządzeniach przenośnych. Alternatywą ma być układ produkcji TransChip. Jest to rozwiązanie typu "all-in-one" - obsługuje wykonanie zdjęcia, przetwarzanie kolorów i skompresowanie przechwyconego obrazu do rozmiaru umożliwiającego bezprzewodową transmisję. Maksymalna rozdzielczość zdjęć to 376 x 296 pikseli, TC5600 umożliwia też rejestrowanie krótkich filmów z częstotliwością 15 klatek na sekundę. Za jedną sztukę producenci telefonów komórkowych będą musieli zapłacić od 10 do 15 USD. Jak dotąd nie ujawniono, w produktach jakich firm znajdzie zastosowanie TC5600.

Ekologiczny plastik


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:31
(5)Komentarzy (5)
Sony opracowało technologię produkowania plastiku z... kukurydzy. Jesienią do sklepów trafią walkmany z obudowami wykonanymi w nowej technologii. Podstawą ekologicznego plastiku jest poliaktyd (PLA) - polimer uzyskiwany z kukurydzy. Jak do tej pory związek ten nie był dość trwały, aby używać go przy produkcji obudów. Jednak dzięki współpracy z Mitsubishi Plastics i Sanpo Kasei, firmie Sony udało się udoskonalić proces technologiczny i w efekcie uczynić związek bardziej odpornym na wysokie temperatury i odkształcenia, a równocześnie - bardziej plastycznym. W nowych Walkmanach aż 90% obudowy będzie wykonane z poliaktydu.

Podstawową zaletą nowego plastiku jest brak szkodliwości dla środowiska - jest rozkładany przez enzymy i mikroorganizmy, dzięki czemu ulega całkowitej biodegradacji. Z obudowy pozostają więc tylko dwutlenek węgla, woda i minerały. Nowy plastik może być alternatywą dla tradycyjnego także z innego powodu. Ropa, z której dziś produkuje się plastik, jest - w przeciwieństwie do kukurydzy - surowcem nieodnawialnym.

Stacje robocze z Itanium2


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:43
Komentarzy (0)
Za trzy tygodnie odbędzie się premiera nowych stacji roboczych Hewlett-Packard z procesorami Itanium2. Zdjęcia tych stacji roboczych znajdują się w prezentacji z IDF Spring 2002 w tym pliku PDF na stronie 14 i 15. Obecnie Hewlett-Packard jako jedyny producent posiada chipset dla Itanium2 obsługujący magistralę AGP. Jest to hp zx1 wobec czego przez pewien czas nowe stacje robocze HP będą jedynymi na rynku z procesorami Itanium2.

Pod względem obsługiwanych systemów operacyjnych nowe stacje robocze są uniwersalne, gdyż mogą pracować z HP-UX, Linux 64-bit i Windows 64-bit. Wydajność Itanium2 ma przewyższyść 2-3 krotnie całą RISC-owa 64-bitowa konkurencje przy niższej cenie. Niedogodnością może być mniejsza dostępność aplikacji potrafiących wykorzystać moc procesorów, ale jest to problem przejściowy.

 
Środa 19 czerwca 2002

CRW-F1 - nowe oblicze Yamahy


Autor: DYD | źródło: 4D | 18:06
Komentarzy (0)
Yamaha zaprezentowała nową, zewnętrzną wersję swojej najnowszej nagrywarki CRW-F1 o parametrach 44x/24x/44x. Wzorem poprzednich modeli, także i tym razem Yamaha oferuje aż trzy odmiany zewnętrzne w eleganckich, srebrnych obudowach. Oto oznaczenia poszczególnych typów:
 • CRW-F1SX - z interfejsem SCSI
 • CRW-F1UX - z interfejsem USB 2.0
 • CRW-F1DX - z interfejsem FireWire i USB 2.0
W przypadku zewnętrznej odmiany CRW-F1 warto szczególna uwagę zwrócić na wygląd urządzenia. Projektanci wykazali się bowiem inwencją i stworzyli produkt o intrygującym, a zarazem eleganckim obliczu. Główną innowacją Yamahy, wprowadzoną do serii nagrywarek CRW-F1 jest technologia Disk T@2 (czytaj: tatu), pozwalająca używać lasera nagrywarki do nadruku grafiki lub tekstu na niewykorzystanej części płyty CD. Treścią swoistych "tatuaży" wykonanych z rozdzielczością 250dpi mogą być zdjęcia, informacje tekstowe o tytule i wykonawcy utworów muzycznych, logo firmy lub po prostu podpis właściciela płyty.

Z technicznego punktu widzenia zewnętrzne odmiany CRW-F1 charakteryzują się tymi samymi parametrami co model wewnętrzny:
 • płyty CD-R zapisywane są z prędkością 44x (metoda Full-CAV)
 • płyty CD-RW zapisywane są z prędkością 24x
 • podczyt płyt CD odbywa się z prędkością 44x
Napędy posiadają bufor o pojemności 8MB z wbudowanym systemem Safe-Burn, chroniącym przed błędami podczas nagrywania. Dodatkowo, Yamaha obsługuje nagrywanie w trybie Mt.Rainier, pozwalającym używać płyt CD-RW jak zwykłych dyskietek bez potrzeby zastosowania dodatkowego oprogramowania. » czytaj dalej

Przenośne MP3 Toshiby


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:27
Komentarzy (0)
Toshiba rusza śladami Apple i wprowadza do sprzedaży urządzenie Gigabeat MEG50JS - przenośny odtwarzacz plików muzycznych, wyposażony w dysk twardy o pojemności 5GB. Odtwarzacz obsługuje formaty MP3, WMA i WAV. Zastosowany dysk twardy to 1,8-calowy napęd Toshiby, który umieszczono w karcie PC. Dzięki temu można go bez problemu podłączać do notebooków i innych urządzeń wyposażonych w odpowiedni slot. Biorąc poprawkę na znaczną pojemność napędu, Toshiba wyposażyła swój odtwarzacz w szybki port USB 2.0, pozwalający na transfer z szybkością 480 Mb/s. Dzięki temu płyta CD może zostać "przerzucona" do Gigabeata w ciągu 30 sekund.

Urządzenie posiada też wyświetlacz o rozdzielczości 160 x 120 pikseli. Waży 235 g, a jego wymiary to 7,2 x 2,2 x 11,2 cm. Sprzedaż Gigabeat MEG50JS w Japonii rozpocznie się 22 czerwca. Jego cena wyniesie 50 tys. jenów (około 400 USD). Toshiba poinformowała, że odtwarzacz będzie sprzedawany także w USA i Europie, dokładna data premiery na tych rynkach nie została jednak jeszcze ustalona.

Nagrody E3


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:01
(6)Komentarzy (6)
Znamy już wyniki głosowania wydawców najważniejszych amerykańskich publikacji dotyczących gier - oto najlepsze tytuły zaprezentowane podczas majowych targów Electronic Entertainment Expo. Nagrody otrzymały także najciekawsze urządzenia.
 • Najlepsza gra imprezy: Doom III (id Software/Activision; platforma: PC); drugie miejsce: The Legend of Zelda (Nintendo, GameCube)
 • Najbardziej oryginalny pomysł: Psychonauts (Double Fine Productions/Microsoft; platforma: Xbox); drugie miejsce: Blinx: The Time Sweeper (Artoon/Microsoft; Xbox)
 • Najlepsza gra PC: Doom III (id Software/Activision); drugie miejsce: Neverwinter Nights (Bioware/Atari)
 • Najlepsza gra na konsole: The Legend of Zelda (Nintendo; platforma: Gamecube); drugie miejsce: The Getaway (Team SOHO/Sony Computer Entertainment; PS2)
 • Najlepszy sprzęt konsolowy: bezprzewodowy joypad WaveBird (Nintendo; GameCube), drugie miejsce: kontroler do gry Steel Battalion (Capcom; Xbox)
 • Najlepsza gra akcji: Doom III (id Software/Activision; platforma: PC); drugie miejsce: Metroid Prime (Retro Studios/Nintendo; GameCube)
 • Najlepsza gra przygodowa: Splinter Cell (UbiSoft; platforma: różne); drugie miejsce: Super Mario Sunshine (Nintendo; GameCube)
 • Najlepsza bijatyka: Tekken 4 (Namco; platforma: PS2); drugie miejsce: Godzilla: Destroy All Monsters Melee (Infogrames; GameCube)
 • Najlepsza gra RPG: Neverwinter Nights (Bioware/Atari; platforma: PC); drugie miejsce: Star Wars Galaxies: An Empire Divided (Sony Online/LucasArts; PC)
 • Najlepsze wyścigi: Auto Modellista (Capcom; platforma: PS2); drugie miejsce: Colin McRae Racing 3 (Codemasters; platforma: różne)
 • Najlepsza symulacja: The Sims Online (Maxis/Electronic Arts; platforma: PC); drugie miejsce: Simcity 4 (Maxis/Electronic Arts; PC)
 • Najlepsza gra sportowa: NFL 2K3 (Visual Concepts/SEGA; platforma: różne); drugie miejsce: Madden NFL 2003 (Electronic Arts; platforma: różne)
 • Najlepsza gra strategiczna: Command and Conquer Generals (EA Pacific/Electronic Arts; platforma: PC); drugie miejsce: Age of Mythology (Ensemble Studios/Microsoft; PC)
 • Najlepsza gra logiczna: Super Monkey Ball 3 (Amusement Vision/Sega; platforma: GameCube); drugie miejsce: Chu Chu Rocket (Sonic Team/Sega; GBA)
 • Najlepszy sieciowy multiplayer: Star Wars Galaxies (Sony Online Entertainment/LucasArts; platforma: PC); drugie miejsce: The Sims Online (Maxis/Electronic Arts; PC)
 • Wyróżnienie za dźwięk: Doom III (id Software/Activision; platforma: PC)
 • Wyróżnienie za grafikę: Doom III (id Software/Activision; platforma: PC)

Disney wybrał Linuxa


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:45
(1)Komentarzy (1)
Studia Walta Disneya produkujące filmy animowane będą używać stacji roboczych Hewlett-Packard pracujących pod kontrolą systemu Linux. Tym samym Disney dołączy do innych wielkich producentów "kreskówek" - DreamWorks SKG, Pixar Animation Studios, Industrial Light and Magic oraz Digital Domain - którzy korzystają z Linuxa. I choć Linux wypiera z Hollywood Unixa, a nie uznawany za jego głównego rywala system Windows, to podobne wydarzenia mają dla tego systemu ogromne znaczenie prestiżowe. Wyrosły z hakerskiej kontrkultury Linux nie tylko został zaakceptowany przez mainstream, ale znajduje zastosowanie w najbardziej wymagających aplikacjach, a do takich przecież należy zaliczyć tworzenie filmów animowanych. Dla hollywoodzkich producentów korzystanie z Linuxa to ogromne oszczędności - nie dość że sam system jest bezpłatny, to wykorzystuje tani sprzęt oparty na procesorach Intel i AMD.

Co ciekawe, kontrakt z Disneyem ma symboliczne znaczenie także dla Hewlett-Packarda. Dlaczego? Otóż pierwszym produktem, jaki kiedykolwiek sprzedali Bill Hewlett i David Packard był oscylator, który w 1938 r. trafił właśnie do studia Disneya. Urządzenie zostało użyte przy produkcji ścieżki dźwiękowej do "Fantazji" - jednego z najbardziej znanych filmów w historii animacji.

AMD znów na minusie


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:35
Komentarzy (0)
Firma AMD ostrzegła swoich udziałowców, że wpływy ze sprzedaży w drugim kwartale będą o 22 do 24% niższe od zakładanych. W efekcie firma poniesie straty. Wpływy AMD w drugim kwartale zamkną się w przedziale 620 do 700 mln USD, czyli będą o 200 mln USD niższe od kwoty, którą firma przewidywała w marcu. Winę ponosi słaba kondycja branży komputerowej - popyt jest słaby, zwłaszcza na tradycyjnie znaczących dla AMD rynkach europejskim i amerykańskim. W Chinach i Ameryce Łacińskiej AMD zanotowało wzrost sprzedaży, jednak - jak przyznał dyrektor firmy, Hector Ruiz - jest to wzrost niższy, niż uzyskany przez Intela. Poprawa ma nastąpić w drugiej połowie roku, jednak przedstawiciele AMD są dalecy od optymizmu - nie wiadomo, czy wzrost sprzedaży będzie dość duży, by zrekompensować poniesione straty. Zwłaszcza, że przepełnione magazyny oznaczają zaniżanie cen w zazwyczaj dochodowym dla branży okresie powakacyjnym.

Złe wyniki oznaczają, że AMD ponosi straty już czwarty kwartał z rzędu. Do niedawna analitycy rynku spodziewali się, że w bieżącym roku firma odzyska rentowność - rzeczywistość wydaje się jednak boleśnie weryfikować te opinie. Na otarcie łez podano informację, że systematycznie rozwija się rynek pamięci typu flash - stosowanych w telefonach komórkowych i sprzęcie komunikacyjnym. Stabilizacji uległy również ceny. Największe nadzieje w AMD wiązane są jednak z procesorem Hammer, który trafi do producentów komputerów jeszcze w tym roku, a w sprzedaży pojawi się na początku przyszłego.

Przemaluj swoją konsolę


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:34
Komentarzy (0)
Drażni cię, że twój sprzęt do grania wygląda identycznie, jak miliony innych egzemplarzy sprzedanych na całym świecie? Amerykańska firma ColorConsoles.com znalazła sposób, by to zmienić. Za kilkadziesiąt dolarów twoja konsola może zmienić się nie do poznania. Dziś osoba kupująca konsolę otrzymuje niewielki wybór kolorów obudowy - GameCube jest oferowany w trzech wersjach, Game Boy Advance - w sześciu (plus limitowane edycje), PlayStation 2 - o zgrozo - tylko w jednym. Dlatego użytkownicy skazani są na powtarzalność, a przecież w dzisiejszym zuniformizowanym społeczeństwie każdy chce czasem zabłysnąć oryginalnością... Wysyłając swój sprzęt do ColorConsoles.com zyskujemy ku temu doskonałą okazję. Firma oferuje "przeróbki" konsol Game Boy Advance, Nintendo 64, GameCube i PlayStation 2 (przy konsoli Xbox jest już zbyt dużo pracy, aby pomalować ja za rozsądną cenę). Każda z nich może zostać przemalowana na 12 metalicznych kolorów. Co więcej, kolory poszczególnych elementów mogą się od siebie różnić - np. dla PS2 osobno wybieramy barwę górnej i dolnej części obudowy, logo, podstawki, napędu DVD, a nawet portów dla kontrolerów i kart pamięci. Dzięki temu zyskujemy szansę stworzenia jedynego w swoim rodzaju zestawu. Oprócz zmiany koloru (która kosztuje 39,95 USD), firma oferuje również wymianę diody na inny kolor (5 - 7,5 USD). W przyszłości planowane jest zwiększenie palety kolorów i rozszerzenie usług na malowanie kontrolerów. » czytaj dalej

Intel wprowadza szereg nowych produktów serwerowych


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:32
Komentarzy (0)
SANTA CLARA, Kalifornia, 17 czerwca 2002 - Firma Intel Corporation wprowadziła szereg nowych produktów serwerowych, m.in. płyty główne, obudowy, kontrolery RAID i oprogramowanie do zarządzania. Produkty te, określane mianem "building blocks", przeznaczone są dla producentów OEM oraz integratorów systemów. Niektóre z nowych platform oparte są na procesorach Intel® Xeon™ oraz układach Intel® E7500. Najważniejsze z ogłoszonych dzisiaj produktów są trzy serwerowe płyty główne oparte na procesorze Intel Xeon i jedna czteroprocesorowa platforma serwerowa oparta na procesorach Intel Xeon MP. Płyty główne: Intel® Server Board SE7500WV2, Intel® Server Board SE7500CW2 i Intel® Server Board SHG2 przeznaczone są do pracy dwuprocesorowej.

Płyta Intel Server Board SE7500WV2, zintegrowana z obudową Intel® Server Chassis SR1300 (1U) lub Intel® Server Chassis SR2300 (2U), jest zoptymalizowana dla gęstych środowisk serwerów montowanych w szafach typu "rack". Płyta ta może być integrowana w produktach OEM przeznaczonych do zastosowań internetowych, takich jak np. wysokowydajne klastry, zapory firewall, media strumieniowe czy serwery poczty elektronicznej. Płyta Intel Server Board SE7500CW2 ma wprowadzić rozwiązania oparte na procesorach Xeon do segmentu niedrogich serwerów i jest idealna dla małych i średnich przedsiębiorstw. Trzecia płyta główna, Intel Server Board SHG2, z nową obudową Intel® Server Chassis SC5200, może być wykorzystywana do budowy wysokowydajnych serwerów ogólnego przeznaczenia i zastosowań bardziej wymagających, takich jak obsługa baz danych. (Najważniejsze cechy poszczególnych produktów wprowadzonych dzisiaj przez Intela zebrane są w poniższej tabeli). » czytaj dalej

Dwa razy więcej wirusów


Autor: DYD | źródło: 4D | 11:06
(1)Komentarzy (1)
Wirusy komputerowe rozprzestrzeniają się coraz szybciej - wynika z raportu przedstawionego MessageLabs przez brytyjską firmę zajmującą się bezpieczeństwem w Internecie. W pierwszej połowie bieżącego roku ML przechwyciło tyle zainfekowanych maili, ile w całym roku 2001. ML monitoruje pocztę elektroniczną dużych firm - w ciągu minionych 6 miesięcy znalazło w niej ponad 2 mln zainfekowanych wiadomości, czyli dwukrotnie więcej, niż w analogicznym okresie roku 2001. Największą "popularnością" cieszą się różne odmiany robaka Klez, odpowiedzialne za przeszło połowę infekcji. Na drugim miejscu klasyfikacji uplasował się SirCam - ML przechwyciło 600 tys. kopii.

Według ekspertów wirusy ewoluują - kolejni programiści wykorzystują doświadczenia innych, podparte obserwacją najbardziej efektywnych robaków. Wykorzystywane są nie tylko najlepsze fragmenty kodu, ale i chwyty socjotechniczne, pozwalające uśpić czujność potencjalnych ofiar. Powoli zmienia się także wirusowa geografia - wprawdzie głównymi źródłami złośliwych programów wciąż są Europa i USA, ale systematycznie rośnie znaczenie krajów azjatyckich, zwłaszcza Chin i Tajwanu. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że w Azji wciąż brak regulacji prawnych dotyczących tego typu przestępstw.

Newsy z Sieci w skrócie


Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:56
Komentarzy (0)
 • Na stronach serwisu redakcja.NET pojawiła się nowa recenzja, ukazująca najnowszą zabawkę pochodzącą ze stajni firmy Creative Labs. W lekturze, która oferujemy wam w dniu dzisiejszym, możecie dowiedzieć się niemal wszystkiego aparacie cyfrowym Creative PC Cam 600, który posiada wiele ciekawych i pomocnych funkcji. Najważniejsze z nich to możliwość robienia zdjęć w wysokiej rozdzielczości - 1280x960, oraz funkcja kamery internetowej.

 • Coolery Coolink, YTS i Monster Era na FrazPC, fragment: "Rozpatrując wybór pomiędzy zestawami chłodzącymi, niekoniecznie każdego stać, na zakup renomowanego i zazwyczaj dość drogiego coolera. Często jest tak, iż użytkownik, chcąc schłodzić swój procesor, niekoniecznie za aż tak wysoką cenę, decyduje się na zakup coolera, o którym w życiu jeszcze nie słyszał, zdając się jedynie na rady serwisantów, którzy nie zawsze są w stosunku do niego szczerzy. W dzisiejszym artykule dzięki firmie Magic Trade z Tych, która zajmuje się głównie sprzedażą coolerów Dr Thermal, (o których wcześniej mieliście okazję poczytać), chciałbym przeglądnąć trzy nieco tańsze, ale również mniej znane nowe coolery, które kto wie, może okażą się zarówno tanim jak i dobrym nabytkiem."

 • Chyba nikomu nie umknęła premiera nowego układu firmy Matrox. Po latach przypatrywania się walce liderów rynku układów 3D, kanadyjski koncern zdecydował się na premierę produktu, który będzie w stanie zmierzyć się najszybszymi rozwiązaniami od ATI i Nvidii. Co niesie nowego ze sobą Parhelia 512? Czy zdoła pokonać konkurencję? Jak wygląda przyszłość nowego układu Matrox'a? Dowiecie się tego czytając nowy artykuł na łamach serwisu SiLAB.

 • Wczoraj ukazało się uaktualnienie baz danych wirusów (łącznie baza liczy już 61353 wirusów) dla oprogramowania antywirusowego firmy Symantec. Z najnowszych definicji (3.33 MB) mogą skorzystać użytkownicy produktów z rodziny Norton AntiVirus. Plik można też pobrać z naszego serwera FTP.

 • Tweak-XP w wersji 1.34


  Autor: DYD | źródło: Fileflash | 10:07
  (2)Komentarzy (2)
  W Sieci ukazała się nowa wersja (1.34) datowana na 18 czerwca programu Tweak-XP, który stworzony został w celu optymalizacji ustawień w systemie Windows XP. Tweak-XP posiada wbudowane ponad 22. różne mini-aplikacje do zmiany parametrów systemu Windows XP, jego optymalizacji i tweakowania. Nowa wersja tego programu zawiera:
  • nowe: dodano funkcję tweak dla Comcast modem
  • nowe: opcja umożliwiająca odinstalowanie Microsoft Messenger
  • drobne wewnętrzne zmiany i usprawnienia w programie instalacyjnym
  • poprawione listowanie 'Add/Remove programs'
  • aktualizowane wersje językowe i plik pomocy
  Więcej informacji na stronie autora. Program jest dostępny stąd (3.61 MB) lub lokalnie z naszego FTP w dziale PLIKI.

   
  Wtorek 18 czerwca 2002

  Google zdetronizowane?


  Autor: DYD | 16:41
  Komentarzy (0)
  Liczba stron przeszukiwanych przez norweską wyszukiwarkę AllTheWeb jest wyższa, niż w wypadku uznawanego dotąd za lidera serwisu Google. W indeksie błyskawicznie rozwijającej się wyszukiwarki AllTheWeb znajduje się już blisko 2,1 mld stron - przeszło 20 mln więcej, niż w bazie Google. Jak informuje Jami Axelrod, zajmujący się w AllTheWeb marketingiem, cztery miesiące temu firma zmieniła swoja politykę. Dotąd koncentrowano się na rozwoju technologii, która miała gwarantować wyszukiwanie najaktualniejszych rezultatów. Teraz, gdy poziom techniczny jest już zadowalający, postawiono na wielkość bazy.

  Oczywiście zwiększenie bazy ma głównie znaczenie prestiżowe - wszak najczęściej wyszukiwarki notują kilka tysięcy trafień i zwiększenie tej ilości o kilka procent z punktu widzenia zwykłego użytkownika nie ma znaczenia. Podawane liczby mogą jednak uświadomić Internautom, jak gigantyczną pracę wykonują za nich wyszukiwarki. Sprawdzanie tak ogromnej liczby stron wymaga niezwykle częstej aktualizacji bazy danych. Dla przykładu: Google odświeża swoją bazę przeszło 2 mld rekordów co 28 dni. Niektóre najczęściej odwiedzane strony są sprawdzane co 15 minut...

  Infineon z Motorolą i Agere


  Autor: DYD | źródło: 4D | 16:02
  Komentarzy (0)
  StarCore to nowa spółka założona przez firmy Infineon, Motorola i Agere. Zajmie się opracowaniem i produkcją specjalistycznych układów DSP. Układy DSP (digital signal processor) służą producentom jako "cegiełki", z których składane są większe chipsety. Odpowiadają za szybkie wykonywanie operacji matematycznych, umożliwiające przetwarzanie sygnałów cyfrowych - mogą to być zarówno dźwięki, obraz, jak i inne dane. Chipy DSP trafiają nie tylko do sprzętu telekomunikacyjnego, ale również do urządzeń elektroniki użytkowej, np. odtwarzaczy DVD. Jednak to właśnie z rozwojem telekomunikacji wiąże się największe nadzieje dla branży DSP. Coraz szersze pasmo przesyłania danych oznacza rosnącą ilość informacji do przetworzenia, a więc także potrzebę wydajniejszych układów DSP. Na tym ma właśnie zarabiać StarCore.

  Spółka zajmie się przygotowaniem technologii, które - według intencji udziałowców - mają stać się standardami. StarCore chce więc nie tylko produkować układy, ale także sprzedawać licencje. Dyrektorem nowej firmy zostanie Thomas Lantzsch, dotychczas pracujący w dziale półprzewodników Motoroli, gdzie odpowiadał za oddział tworzenia wartości intelektualnej. StarCore rozpocznie działalność latem tego roku. Udział Infineona, Motoroli i Agere jest w StarCore równy, nie ujawniono jednak szczegółów określających kwotę, jaką te trzy firmy zainwestują w StarCore. Według firmy Forward Concept, rynek układów DSP aż do roku 2006 czeka wzrost w tempie 27% rocznie. Jego wartość już w przyszłym roku wyniesie 6,5 mld USD. Jak do tej pory największymi graczami tego rynku są firmy amerykańskie - Texas Instruments, Motorola i - wydzielone z Lucent Technologies - Agere.

  Nowe aparaty Sony Ericsson


  Autor: DYD | źródło: 4D | 15:01
  Komentarzy (0)
  Wczoraj firma Sony Ericsson zaprezentowała aż 6 nowych modeli telefonów komórkowych. Najprostszy z nowych telefonów zaprezentowanych przez spółkę to T200 - trójzakresowy model GSM/GPRS przeznaczony na rynek masowy. Wyposażony został w przeglądarkę WAP 1.2.1 i może współpracować z aparatem cyfrowym CommuniCam MCA-10. Do dyspozycji użytkowników oddano 5 gier - Ballpop, Q, Path, Pulldown i Tennis. T200 będzie dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i niebieskiej. Do sprzedaży trafi jeszcze w tym miesiącu.

  Inne nowe modele z serii "T" to T300 - kompatybilny z aparatem CommuniCam MCA-25 model wyposażony w kolorowy wyświetlacz, klasyczne gry Atari i możliwość wysyłania MMS-ów (multimedialnych odpowiedników SMS-ów) oraz T600, w którym postawiono na miniaturyzację (aparat waży poniżej 60 g). T300 trafi do sprzedaży w czwartym kwartale 2002, T600 - w trzecim. Kolejna nowość to przeznaczony dla biznesmenów model T61d. Jak przystało na aparat tego typu, T61d posiada rozbudowane funkcje organizera - jego pamięć pomieści aż 500 kontaktów (istnieje możliwość przypisania każdemu z nich kilku numerów telefonów). Nawigację wśród danych (które można synchronizować z komputerem PC) ułatwiają duży wyświetlacz oraz specjalnie zaprojektowany joystick. Aparat posiada też funkcję czat, a dla zwolenników personalizacji dostępne będą różnokolorowe, wymienne obudowy. Termnin dostępności aparatów T61d: trzeci kwartał. » czytaj dalej

  Finał konkursu Euroszkoła w Internecie


  Autor: DYD | 14:51
  (1)Komentarzy (1)
  WARSZAWA, Pałac Prezydencki, 18 czerwca 2002r. Dziś, w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego, odbył się finał ogólnopolski drugiej edycji konkursu EUROSZKOŁA W INTERNECIE organizowanego w ramach programu "Internet w Szkołach - Projekt Prezydenta RP" wspólnie z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej przy udziale firm Action, Canon, Creative, Microsoft oraz TP Internet, połączony z rozdaniem wartościowych nagród. Przeprowadzenie drugiej edycji konkursu zostało zapowiedziane podczas zeszłorocznego finału ogólnopolskiego wobec wysokiego poziomu prac oraz ogromnej popularności pierwszej edycji konkursu.

  Celem konkursu polegającego na stworzeniu, utrzymaniu i aktualizacji szkolnych witryn internetowych było przybliżenie uczniom tematyki integracji europejskiej wraz ze zjawiskami, które temu procesowi towarzyszą. W zeszłej edycji konkursu, w 2001 roku, uczniowie mieli za zadanie przedstawić kulturę, tradycję i współczesny dorobek różnych regionów Polski rówieśnikom z innych krajów. Celem obecnej było pokazanie rówieśnikom w Polsce i za granicą czym jest Unia Europejska, czego młodzi ludzie w Polsce mogą oczekiwać w czasach międzynarodowej integracji. Istotne było, aby zgłoszona do konkursu witryna mogła stać się dla rówieśników źródłem wiedzy o procesach integracji europejskiej.

  Do konkursu zgłoszono 387 spełniających podane wcześniej kryteria prac z całej Polski, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w pierwszej edycji (203). Jednym z wymogów było przygotowanie treści w co najmniej jednym, oficjalnym języku Unii Europejskiej, tak aby witryna była wartościowa oraz interesująca także dla młodzieży z zagranicy. Niemniej jednak część witryn posiadała także inne wersje językowe, takie jak rosyjska, litewska, czeska, bułgarska czy chińska. » czytaj dalej

  Modem od sierpnia


  Autor: DYD | źródło: 4D | 12:15
  Komentarzy (0)
  Firma Nintendo ujawniła datę wprowadzenia na rynek japoński modemu dla konsoli GameCube. Użytkownicy "kostki" będą mogli go kupić od 8 sierpnia. Równocześnie z premierą modemu - który będzie kosztować 3800 jenów (około 30 USD) - rozpocznie się sprzedaż sieciowego przeboju Segi: gry Phantasy Star Online Episode I & II.

  Nie wiadomo, kiedy w sprzedaży znajdzie się karta obsługująca łącze szerokopasmowe. Nintendo nie poinformowało również o terminie premiery przystawek sieciowych na rynkach innych niż japoński.

  Audiogalaxy będzie filtrować


  Autor: DYD | źródło: 4D | 12:03
  (8)Komentarzy (8)
  Jeden z najpopularniejszych serwisów internetowych służących bezpłatnej wymianie plików - Audiogalaxy - zgodził się wczoraj na uruchomienie filtrowania utworów chronionych prawem autorskim. Firma podpisała porozumienie z RIAA - organizacją reprezentującą branżę muzyczną w USA. RIAA kontynuuje krucjatę przeciwko następcom Napstera, którego przyszłość - głównie za sprawą złożonego przez RIAA pozwu - wciąż stoi pod znakiem zapytania. Szefowie Audiogalaxy, chcąc uniknąć losu swoich poprzedników, zgodzili się na ustępstwa i starają się załatwić sprawę polubownie.

  Na mocy porozumienia Audiogalaxy będzie musiało uzyskać zgodę właściciela praw do danego utworu (czyli twórcy lub wydawcy) - w przeciwnym razie nie będzie mógł on być rozpowszechniany za pośrednictwem sieci. Firma zgodziła się również zapłacić wytwórniom odszkodowanie za poniesione dotychczas straty - trwają negocjacje dotyczące kwoty.

  "To zwycięstwo dla wszystkich, którzy dbają o ochronę wartości muzyki" - skomentowała zawarcie porozumienia Hilary Rosen, dyrektor RIAA. "Powinien być to również dzwonek alarmowy dla innych sieci umożliwiających nieautoryzowane kopiowanie". Według Download.com, program obsługujący sieć Audiogalaxy został pobrany co najmniej 30 mln razy.

   
  Poniedziałek 17 czerwca 2002

  Infineon tworzy spółkę


  Autor: DYD | źródło: 4D | 17:27
  Komentarzy (0)
  Firma Infineon Technologies poinformowała w piątek, że utworzy spółkę wraz z dwoma innymi czołowymi producentami branży półprzewodników. Szczegóły przedsięwzięcia mają zostać ujawnione jutro. Reakcja analityków rynku jest dość chłodna - raczej nie powinniśmy się spodziewać rewolucji. Prawdopodobnie chodzi o nawiązanie współpracy na najbardziej podstawowym poziomie, tzn. wspólną pracę nad nowymi technologiami i późniejsze wykorzystywanie ich przez każdą firmę oddzielnie. Jako faworyci do takiej współpracy z Infineonem wymieniane są IBM i Toshiba, które już współpracują z niemiecką firmą. Spekuluje się także o formalizacji współpracy z tajwańskimi producentami, z którymi Infineon zawarł wstępne porozumienia dotyczące budowy zakładów produkcyjnych. Są to firmy Nanya Technologies i United Microelectronics Corp.

  Newsy z Sieci w skrócie


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:48
  Komentarzy (0)
 • Ukazał się 14. numer Escape Magazine. Można w nim znaleźć jak zwykle kilkadziesiąt artykułów, m.in.: ABC Pamięci RAM, Zamieszanie w PHP, Flash 5 ActionScript, Wywiad z Piotrem Majewskim. Ponadto dla wszystkich Czytelników został przygotowany konkurs z nagrodami książkowymi. Serdecznie zapraszamy do pobrania numeru - TUTAJ - a także odwiedzenia strony on-line.

 • IN4.pl zaprasza dziś do przeczytania artykułu o Pentium 4 1.6A - ukryta moc, poświęcony podkręcaniu procesora Intel Pentium 4 1.6A Northwood przy użyciu tylko i wyłącznie coolerka BOXowego. Sprawdźcie sami czy na najsłabszym Northwoodzie można uzyskać wyniki lepsze od najszybszego obecnie procesora z tej serii Pentium 4 2.53GHz. Link: www.in4.pl

 • Kino w domu


  Autor: DYD | źródło: 4D | 13:33
  (5)Komentarzy (5)
  Pojęcie "Kino domowe" niesłusznie utożsamiane jest z aparaturą nagłośnieniową emitującą dźwięk otaczający widza. Powiązane to jest z możliwościami technologicznymi - łatwiej uzyskać w warunkach domowych wysokiej klasy dźwięk, niż odpowiednio duży obraz. Efekt jest połowiczny - malutki obraz z telewizora i roztaczający się w całym pomieszczeniu dźwięk. Mniej wiecej od roku na rynku pojawiają się projektory LCD lub DLP specjalnie przystosowane dla potrzeb kinomanów, tworzących w domu miniaturowe sale kinowe. Dzięki nim możemy uzyskać obraz filmowy nawet o przekątnej 5 - 7 m, czego nie da się porównać nawet z największą przekątną telewizora (ok. 1m). Zdecydowane obniżenie cen projektorów, których cena w tej chwili zbliżona jest do 40” telewizorów wysokiej klasy, wywołało zainteresowanie klientów zakupem sprzętu do użytku domowego. Do celów tych stosowane były projektory szkoleniowe. Jednak specjalne projektory do kina w domu mają kilka cech, na które warto zwrócić uwagę. Po pierwsze są zdecydowanie cichsze, a lampy mają wydłużony czas pracy. Niestety okupione jest to zmniejszoną siłą światła, lecz projekcja w kinie to zawsze projekcja w ciemności. Szczególny nacisk położony jest na uzyskaniu obrazu wideo najwyższej jakości, np. w projektorze EPSON TW-100 zastosowano matrycę w formacie 16 : 9 - przy wyświetlaniu filmów panoramicznych nie tracimy ani pixela. Projektor ten nominowany jest do nagrody EISA.

  Bezpieczna antena


  Autor: DYD | źródło: 4D | 13:09
  Komentarzy (0)
  Naukowcy z uniwersytetu w Loughborough (Wielka Brytania) opracowali nowy model anteny, który pozwoli na budowę telefonów komórkowych z ograniczoną emisją szkodliwego promieniowania. Rozwiązanie GeoHelix powstało z myślą o bardziej efektywnych systemach GPS, które nie będą gubić sygnału w terenach o gęstej zabudowie. Podczas prowadzenia testów naukowcy zauważyli jednak, że nowa antena generuje niższą niż w wypadku stosowanych obecnie rozwiązań dawkę promieniowania absorbowanego przez ludzkie ciało. W niektórych sytuacjach jest ono niższe nawet o 85%. Antena GeoHelix to ceramiczny cylinder o wymiarach 1 x 1 cm, w którym spiralnie rozmieszczone są miedziane przewody.

  Szkodliwość telefonów komórkowych to wciąż temat otwarty. Wiadomo, że pewien zakres częstotliwości emitowanych przez antenę rozchodzi się w powietrzu, a część promieniowania zostaje przyjęta przez głowę użytkownika telefonu. Wciąż trwają jednak spory dotyczące ewentualnych następstw tego procesu - jak dotąd nie udało się jednoznacznie dowieść jego szkodliwości. Pomimo tego większość państw wprowadza normy regulujące wartość dopuszczalnego promieniowania. Choć powstał już prototyp telefonu z anteną GeoHelix, rozwiązanie to wciąż znajduje się w fazie eksperymentów. Pozostaje mieć nadzieję, że antena nowego typu wkrótce trafi do masowej produkcji.

  na zdjęciu: tak powstają anteny GeoHelix

  Słuchawki z MP3


  Autor: DYD | 13:03
  Komentarzy (0)
  Podczas kongresu poświęconemu technologii Bluetooth, który odbył się w ubiegłym tygodniu w Amsterdamie, STMicroelectronics zaprezentowało bezprzewodowy zestaw słuchawkowy, służący do strumieniowej transmisji plików MP3. Podczas prezentacji zestaw dekodował w czasie rzeczywistym pliki przesyłane przez handheld z modułem Bluetooth. Zaprezentowany przez STM produkt jest też kompatybilny także z telefonami GSM - odtwarzanie muzyki zostaje przerwane w sytuacji, gdy ktoś dzwoni. STM wiąże duże nadzieje z konwergencją elektroniki użytkowej i urządzeń służących bezprzewodowej komunikacji. Trwają prace nad uzupełnieniem zestawu słuchawkowego o obsługę kolejnych formatów - takich jak MP3Pro, AAC i SBC. Nie wiadomo jednak, kiedy gotowy produkt trafi do sklepów, ani jaka będzie jego cena.

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL