Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 5 lipca 2002  
    

Nowe stery do SB Live 5.1 i Audigy


Autor: DYD | źródło: e-mail | 21:17
(11)Komentarzy (11)
Zbyszek poinformował nas, że w Sieci ukazały nie nowe, nieoficjalne sterowniki dla kart SB Live 5.1 i Audigy. Szczegóły w linkach do plików. Lokalnie pliki znadjdą się na naszym serwerze około 14.00 w sobotę.

Sirius.pl: informacja sponsorowana


Autor: Redakcja | źródło: Sirius | 20:01
(22)Komentarzy (22)
Oczekując porównania klonów z układami Radeon 8500, kórych pełna ofertę można obejrzeć na stronach Sirius.pl informujemy, iż posiadamy jeszcze zapas karty Radeon 8500 w wersji BOX z pełnym taktowaniem, czyli 275/275Mhz w promocyjnej cenie. Cena dla użytkownka końcowego oscyluje w granicach 1049 zł. Karty "Built by ATI" cechują się niewspołmierną - w porównaniu do klonów - stabilnością i niezakłoconą jakością obrazu. Nie czekaj... Zamów teraz...

Zapewne wiekszość z nas pamięta lakoniczne informacje na temat kart z układem GeForce4 Ti4200 montowanych na referncyjnych płytkach PCB GeForce 4 Ti4600. Podobnie jak karty S.U.M.A., a teraz i ASUS będą mogły pracować z zegarami taktującymi, wynoszącymi 295/630 MHz (przy pamięciach na kartach Samsung 3.3 ns). Dziś pjawiła się riposta Gainwarda i chyba tylko przypadkiem zbiegła się z informacjami od Asusa. Gainward GeForce4 4200 PowerPack! Ultra/650 TV/DVI "Golden Sample", również bedie wykonany na płytce z 4600, z 64 MB RAM-u taktowanym zegarem 270 / 570 MHz z możliwością podkręcenia na 290/610 MHz (przy pamięci 3.3 ns). Palce lizać. Oczywiście Sirius.pl będzie na bierząco informował o cenach wszystkich tych kart.

Rynek handheldów: skazani na Chiny


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:46
Komentarzy (0)
Choć sprzedaż handheldów systematycznie rośnie, wojna cenowa i związany z nią spadek marż sprawiły, że wszyscy przenoszą produkcję do Chin. Tylko przy tamtejszych, niskich kosztach produkcji, na najmniejszych komputerach można jeszcze zarobić. Podczas niedawnych targów Computex wiele czołowych koncernów złożyło na Tajwanie zamówienia na komputery naręczne - w większości przypadków jest to sprzęt z rozbudowanymi możliwościami komunikacyjnymi. Jednak - jak twierdzą przedstawiciele producentów takich jak FIC, Asustek, Mitac czy Compal, presja na transfer produkcji do Chin jest coraz większa. "Zaczyna się wojna cenowa i marże już zostały obcięte. Wszyscy przenoszą produkcję do Chin, gdzie koszty są niskie" - powiedział pragnący zachować anonimowość pracownik Asusteka.

Przykładem może być Mitac - aktualnie uruchamiający nową fabrykę w Szanghaju. Pojawiają się jednak opinie, że zakłady w Chinach nie są przygotowane na produkcję tak zaawansowanych technologicznie, miniaturowych komputerów. Ich produkcja jest znacznie trudniejsza, niż w wypadku standardowych "pecetów", a nawet notebooków i ich podzespołów. Być może spadek cen pociągnie więc za sobą pogorszenie jakości tych urządzeń. Z niedawno opublikowanego raportu Dataquest wynika, że w bieżącym roku wolumen sprzedaży handheldów wzrośnie w stosunku do 2001 r. o 18% i osiągnie poziom 15,5 mln sztuk. Wartość sprzedaży wzrośnie o 20% - tym samym rynek najmniejszych komputerów będzie wart już 4,6 mld USD.

NEC kupuje na Tajwanie


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:43
Komentarzy (0)
Firma NEC poinformowała, że wartość jej zakupów dokonanych w tym roku na Tajwanie może przekroczyć 220 miliardów jenów. W stosunku roku 2001 będzie to wzrost o 10 %. NEC uczestniczył w spotkaniach handlowych z ponad 300 tajwańskimi firmami związanymi z technologiami informatycznymi. Wartość zakupów dokonanych przez NEC-a na całym świecie w 2001 r. wyniosła 2,67 biliona jenów. 25% zakupów bezpośrednich firmy pochodziło z Tajwanu. Wliczając w to transakcje pośrednie, firma nabyła produkty IT o łącznej wartości 350 miliardów jenów. Tym samym NEC jest jednym z największych klientów tajwańskich firm. Według szefa działu zakupów koncernu NEC, obszar Chin oraz Tajwan będą w najbliższych latach stanowiły dla japońskiego giganta najważniejsze źródło komponentów IT.

Do udziału w spotkaniu handlowym zaproszono ponad 300 lokalnych firm IT, m.in. Quanta Computer Group, First International Computer (FIC) Group, Compal Electronics Group, High Tech Computer Corp., Delta Electronics Inc. i Ritek Corp. Spotkanie odbyło się w dniach 27-28 czerwca. W tym czasie NEC zamówił 684 różne produkty, m.in. anteny, zasilacze, kości pamięci, komponenty CD-RW czy baterie do laptopów. Firma planuje również zwiększenie ilości kupowanych elementów półprzewodnikowych, części elektronicznych, akcesoriów telefonii komórkowej, urządzeń sieciowych, paneli LCD i związanych z tym elementów. Równocześnie NEC chce ograniczyć liczbę swych dostawców z obecnego poziomu 6,5 tys. do 4,5 tys. Obecnie najwięksi kontrahenci japońskiego giganta to Asustek Computer Inc., Tatung Corp., FIC, Arima Computer Corp., Quanta, MiTAC Technology Corp. i Mitac International Corp.

Koniec Icann?


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:18
Komentarzy (0)
Niepewna wydaje się być przyszłość amerykańskiej organizacji Icann (Internet Corporation for Asigned Names and Numbers), ciała zajmującego się techniczną koordynacją globalnej sieci komputerowej. Choć jednogłośnie zatwierdzono plan reformy, zmiany mogą być niewystarczające do uratowania organizacji. Decyzję o przyszłości Icann rząd USA podejmie we wrześniu - czasu na przekształcenia jest więc bardzo mało. Icaan koordynuje przydzielanie domen oraz kwestie związane z adresami IP i parametrami protokołów internetowych. Aktualnie organizacja jest obiektem krytyki, w której najczęściej powtarzającym się zarzutem jest brak nowych kontraktów z firmami i innymi organizacjami zarządzającymi root serwerami. W konsekwencji np. listy domen stają się nieaktualne. Powszechne jest również przekonanie, że wiele podlegających Icaan firm zajmujących się rejestracją domen nie spełnia odpowiednich standardów, psując wizerunek całej branży.

W wywiadzie radiowym prezes Icann, Stuart Lynn, odnosząc się do spotkania, na którym zaakceptowano reformy (m.in. więcej czasu na odnowienie praw własności do domeny), powiedział: "Jestem bardzo zadowolony z tego, co zarząd zatwierdził w ostatni piątek". Początkiem reform stało się opublikowanie przez Lynna dokumentów, z których wynikało, że Icann wymaga gruntownych przekształceń. Część grup sieciowych uważa jednak, że bicie się w piersi i zapowiedź zmian są spóźnione. "Podążają niewielkimi krokami w dobrym kierunku, jednak wciąż nie jestem przekonany, czy to wystarczy " - powiedział dr Willie Black przewodniczący Nominetu, organizacji nadzorującej domenę ".uk". Według niego problemy Icann wzięły się stąd, że organizacja wzięła na siebie zbyt dużo. Reformy mają być wprowadzone w przeciągu dwóch miesięcy, choć może się okazać, że we wrześniu organizacja zostanie rozwiązana, a jej funkcję przejmie rząd USA.

Warcraft III PL - dzisiaj premiera


Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:03
(7)Komentarzy (7)
Stało się!!! Jedna z najbardziej wyczekiwanych gier tego roku - Warcraft III, trafiła na półki sklepowe w Polsce i na całym świecie! Jedynym państwem, w którym Warcraft ukazał się wcześniej są Stany Zjednoczone. Na podstawie entuzjazmu z jakim gra została tam przyjęta, już teraz można wnioskować, że W3 będzie jednym z największych hitów tego roku. Od piątego lipca gracze z całego świata będą mogli zapoznać się z trzecią częścią sagi o świecie Azeroth. Oczywiście dotyczy to także Polski. Firma CD Projekt przygotowała polską wersję językową trzeciej części Warcrafta. Warto przypomnieć, iż lokalizacja tej gry była najdroższą lokalizacją w historii rodzimego rynku rozrywki komputerowej (ponad 200 tys. PLN). Wszystko to w jednym celu - aby zachować w Warcraft III PL klimat oryginału. Dla przypomnienia, Warcraft III PL kosztuje 129,90 PLN zaś do pudełka została dołączona płyta Audio CD ze ścieżką dźwiękową z gry, drzewko rozwoju technologicznego oraz unikalny kod umożliwiający bezpłatną grę na serwerach Battle.net.

 
Czwartek 4 lipca 2002

5400 czy 7200? Barracuda IV kontra U6


Autor: Lancer | 22:39
(82)Komentarzy (82)
Ile razy przy zakupie nowego komputera czy choćby myśląc o pojemniejszym dysku twardym zastanawialiście się czy warto dopłacać do dysku szybszego? Czy warto kupić dysk pojemniejszy, ale wolniejszy, a może na odwrót. W niniejszym porównaniu pokażę czy i jakie faktycznie różnice kryją się pomiędzy domowymi napędami obracającymi talerzami 5400 i 7200 razy na minutę. Testy wydajnościowe przeprowadziłem na popularnych na naszym krajowym rynku napędach firmy Seagate - model wolniejszy prezentował napęd serii U6, zaś model szybszy to Barracuda IV» czytaj dalej

AMD na równi pochyłej


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:49
(2)Komentarzy (2)
Advanced Micro Devices ostrzegło wczoraj swoich akcjonariuszy przed słabszymi od prognozowanych wynikami sprzedaży. To drugie takie ostrzeżenie w ciągu ostatnich kilkunastu dni, co dobitnie świadczy o tym, że AMD ma poważne kłopoty. Reakcja giełdy była szybka - wartość akcji AMD spadła o 4%, z kolei walory Intela podrożały o 7%. Spadek sprzedaży jest bowiem postrzegany nie jako efekt zastoju branży, a jako porażka w walce z Intelem, do którego AMD coraz bardziej traci dystans. Prognozy sprzedaży AMD w drugim kwartale z pierwotnego pułapu 820 - 900 mln USD (zapowiedzi z kwietnia) spadły najpierw do 620 - 700 mln USD, by wczoraj osiągnąć poziom 600 mln USD.

Jednym z powodów spadku sprzedaży AMD jest fuzja dwóch największych klientów firmy - HP i Compaqa. Połączenie firm sprawi, że stracą one część udziału w rynku komputerów PC, a AMD sprzeda mniej procesorów. Nadzieja na ratunek drzemie w nowych, 64-bitowych układach Hammer. Ich ewentualny sukces jest jednak wielką niewiadomą. "Młot" może pozwolić AMD "odkuć się", jednak równie dobrze może być dokładnie odwrotnie...

Najnowszy Plextor już w sprzedaży


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:47
Komentarzy (0)
Alstor rozpoczął sprzedaż najnowszego produktu firmy Plextor: zewnętrznej nagrywarki USB PX-W4012TU. Nowy napęd nagrywa płyty CD-R z maksymalną prędkością 40x, płyty CD-RW z maksymalną prędkością 12x. Odczyt płyt CD odbywa się z maksymalną prędkością 40x. Jest to jeden z nielicznych napędów kompatybilnych z formatem Mt. Rainier. W nagrywarce PX-W4012U zastosowano m.in. technologię VariRec, polegającą na możliwości regulowania mocy lasera podczas nagrywania muzyki w formacie CD-Audio. Wynikiem odpowiedniej regulacji mocy lasera jest znaczna redukcja współczynnika zniekształceń "jitter" podczas odtwarzania, co przekłada się na wyjątkowo czysty dźwięk porównywalny do brzmienia oryginalnej płyty tłoczonej. Dodatkowo najnowszy napęd firmy Plextor wyposażono w znane technologie PoweRec II (ustalającą optymalne warunki zapisu) i Burn-Proof (chroniącą przed błędami podczas zapisu).

Warto dodać, że napęd PX-W4012TU posiada tackę wykonaną z czarnego tworzywa, co wpływa na zmniejszenie rozproszenia światła lasera podczas zapisu i odczytu. Redukcja rozproszenia oznacza wyższą jakość i trwałość zapisu oraz odczyt bez zniekształceń sygnału. W zestawie Retail Kit, oprócz napędu Plextor PX-W4012TU znajduje się oprogramowanie Nero 5.5+InCD, PlexTools, 5 płytek CD-R, 1 płytka CD-RW, zasilacz, kabel USB, kabel sieciowy oraz polska instrukcja obsługi. Cena nagrywarki PX-W4012TU w wersji Retail Kit wynosi ok. 1350 zł brutto.

Zwolnienia w HP


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:19
Komentarzy (0)
Hewlett-Packard zwolni w Europie 5900 osób. Redukcja zatrudnienia jest elementem planu oszczędnościowego, który zakłada zmniejszenie zasobów ludzkich firmy o 10% w ciągu najbliższych 18 miesięcy. W sumie pracę straci 15 tys. spośród 150 tys. osób zatrudnianych przez firmę. HP obiecuje, że wypłaci odprawy zwalnianym i pomoże im w znalezieniu nowego pracodawcy. Dzięki zwolnieniom i innym krokom restrukturyzacyjnym, w ciągu najbliższych 18 miesięcy roczne koszty HP mają spaść o 3 mld USD.

"Pecet" Microsoftu


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:01
Komentarzy (0)
Microsoft - we współpracy z firmą FIC, należącą do tajwańskiego koncernu Formosa Plastics - wprowadzi na rynek komputery "Dream PC". Co ciekawe, nie będą one wyposażone w układy Intela czy AMD, lecz w produkowany przez VIA Technologies procesor C3 600MHz. Komputer zostanie zaprezentowany jeszcze w tym miesiącu. Będzie działał pod kontrolą Windows XP. Jego cena na rynku amerykańskim wyniesie 300 - 400 USD. Oczywiście, nawet tak prosta maszyna zaspokoi potrzeby znacznej części użytkowników, na ironię zakrawa jednak fakt, że potencjał segmentu low-end dostrzega Microsoft - firma, która w największym chyba stopniu "nakręca" wyścig technologiczny w branży komputerowej. Wykorzystanie w Dream PC układów VIA to kolejny już dowód na to, jak chętnie Microsoft zmienia sojusze. Jeszcze kilka lat temu niezagrożona wydawała się współpraca z Intelem, później Microsoft "zaprzyjaźnił się" z AMD. Teraz czas na VIA Technologies.

Nadchodzi nForce 2


Autor: DYD | źródło: 4D | 11:26
(2)Komentarzy (2)
15 lipca spodziewana jest prezentacja chipsetu nVida nForce 2. Układ będzie dostępny w dwóch wersjach - ze zintegrowanym rdzeniem graficznym i bez. Będzie obsługiwać pamięci DDR 400. Posiada też zintegrowany układ dźwiękowy. Prezentacja nForce 2 na dwa dni przed premierą Radeona 9700 zapewne nie jest przypadkiem - chipset z układem GeForce4 MX420 zapewne będzie stanowić poważną konkurencję dla produktu ATI.

DJ3420 - czyli nowy członek rodziny HP


Autor: DYD | źródło: e-mail | 00:10
Komentarzy (0)
Firma Hewlett-Packard przedstawia nową kolorową drukarkę atramentową HP Deskjet 3420. Model ten, cechuje się niewielką lśniącą obudową i umożliwia szybkie sporządzanie kolorowych wydruków. Maksymalna rozdzielczość wydruku o fotograficznej jakości sporządzonego przy użyciu drukarki Deskjet 3420 na papierze fotograficznym typu premium wynosi 2400 x 1200 dpi. Urządzenie to działa z maksymalną szybkością 10 stron na minutę w przypadku tekstu czarnego oraz 8 stron na minutę w przypadku druku kolorowego.

Kolorowa drukarka jest przeznaczona dla rodzin i użytkowników indywidualnych, którzy poszukują szybkiej i łatwej w obsłudze drukarki do codziennego użytku. Niewielki rozmiar tego modelu pozwala na łatwą jego instalację w miejscu pracy, a dzięki składanej tacy na papier (o pojemności 100 arkuszy) można zaoszczędzić więcej miejsca. W zestawie znajduje się również oprogramowanie HP Printer Assistant, ułatwiające wykrywanie i usuwanie problemów. Drukarka jest wyposażona w przycisk anulowania drukowania oraz wskaźnik poziomu atramentu, co ułatwia jej eksploatację. Drukarka Deskjet 3420 będzie dostępna w sugerowanej cenie detalicznej 399 zł (rzeczywiste ceny mogą być inne).

Więcej notebooków


Autor: DYD | źródło: 4D | 00:07
Komentarzy (0)
Z badań przeprowadzonych przez Nikkei Market Access, wynika że w 2002 r. światowa produkcja notebooków wzrośnie o 19,4%. Oznacza to, że z taśm produkcyjnych zejdzie 28,73 mln sztuk. Wzrost produkcji szybko przyspiesza - w roku 2001 wynosił tylko 3,5%. Rosnąca sprzedaż notebooków ma związek z coraz silniejszą penetracją rynku komputerów stacjonarnych, spadkiem cen oraz zwiększeniem ilości osób posiadających dwa PC. W drugim kwartale 2002 r., przy zmniejszeniu produkcji zanotowano wzrost popytu. Patrząc na producentów komputerów przenośnych szczególnie imponujący jest rozwój firm z Tajwanu. Szacuje się, że ich produkcja będzie stanowić 60 % ogólnej liczby wyprodukowanych w roku 2002 komputerów przenośnych.

Serwery oparte na Intelu i Audi


Autor: DYD | źródło: CompLex | 00:02
(2)Komentarzy (2)
Niemiecki producent samochodów AUDI AG będzie używał opartych na architekturze Intela serwerów Fujitsu-Siemens by zoptymalizować procedurę testowania samochodów pod względem bezpieczeństwa. W drugiej fazie projektu Audi zastosuje jeszcze mocniejszą infrastrukturę opartą na procesorach Intel Xeon. Serwery zbudowane na platformie Intela będą skonfigurowane w środowisku klastrowym, na którym będą pracowały aplikacje przeniesione z systemów niestandardowych i systemów RISC.

Początkowa konfiguracja rozwiązania opartego na architekturze Intela to linuksowy system klastrowy złożony z 52 dwuprocesorowych węzłów z procesorem Pentium III i 24 węzłów z Pentium 4. Konfiguracja taka zapewnia bardzo wysoką wydajność przy dużych możliwościach skalowania i prostocie rozbudowy. W drugiej fazie zostaną dołączone 64 węzły dwuprocesorowe oparte na procesorach Intel Xeon. Na rozwiązanie zastosowane w Audi składają się ponadto: 57 GB pamięci RAM, 10 terabajtów powierzchni dyskowej, przełączniki sieciowe Fast Ethernet switches (100 Mb/s) oraz oprogramowanie takich firm, jak: PamCrash* (ESI), Nastran* (MSC) i Storm* (Easy Engineering).

Celem stworzenia środowiska wirtualnych testów są obliczenia związane ze sprawdzeniem możliwie wszystkich potencjalnych scenariuszy wypadków samochodowych. W ten sposób - bez zużywania materiałów i bez ryzyka pomyłki przy aranżacji eksperymentu, klaster przeprowadza symulacje, na podstawie których zwiększa się bezpieczeństwo produkowanych przez Audi samochodów. "Przekonaliśmy się, że serwery oparte na procesorach Intel Pentium 4 oferują bardzo atrakcyjną wydajność dzięki wysokiej mocy w obliczeniach zmiennoprzecinkowych, zwłaszcza w porównaniu do systemów typu RISC" powiedział Karl Huber, odpowiedzialny za system Audi CAE. "Zbudowany w architekturze Intela klaster wykazał się znakomitymi wynikami pomiarów, co dało mu znakomitą pozycję konkurencyjną pod względem wskaźnika cena/wydajność"

 
Środa 3 lipca 2002

Athlon XP SFF w Japonii


Autor: R4v | źródło: 4D | 13:58
(3)Komentarzy (3)
AMD wprowadziło do sprzedaży Athlony XP o obniżonym poborze mocy, z dodatkowym oznaczeniem SFF. Procesory na pierwszy rzut oka nie różnią się od XP na jądrze Palomino. Różnica tkwi w parametrach. SFF pracują z magistralą 100MHz (zamiast dotychczasowej 133MHz) i wymagają napięcia 1.05-1.45V. Dzięki temu procesor pobiera jedynie 35W mocy. Ma to duże znaczenie w małych i cichych komputerach, gdzie zasilacz z reguły jest relatywnie słaby. Cena procesora wynosi $116. Nowego Athlona XP wyposażono także w technologię Cool'n'Quiet, która pozwala na zmianę zegara taktującego w zależności od obciążenia procesora. Wymagana jest do tego jednak współpraca biosu i systemu operacyjnego, czyli Windows XP. Płyty które obsługują tą technologie to Asus A7A266 rev1.03 z biosem 1010, A7M266 rev1.04 z biosem 1007, A7S333 rev1.03 z biosem 1004, A7V266 rev1.05 z biosem 1002c oraz MSI KT3 Ultra z biosem v5.4 i K7N420 z biosem v2.4.

3 x Itanium 2


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:49
Komentarzy (0)
W przyszłym tygodniu Intel wprowadzi do sprzedaży 3 modele 64-bitowych procesorów Itanium 2. Będą to układy 1GHz z 3MB pamięci cache L3, 1GHz z 1,5MB cache i 900MHz z 1,5MB cache. Najdroższy z nich będzie kosztować 4200 USD, najtańszy - 1300 USD. Oznacza to podtrzymanie poziomu cenowego aktualnie sprzedawanych procesorów Itanium, które kosztują od 1177 do 4227 USD.

Serwery oparte na Itanium 2 mogą zawierać do 32 procesorów, co więcej, mogą posłużyć do budowania 512-procesorowych klastrów. Wprowadzając nowy produkt Intel wchodzi więc na niedostępny jak dotąd dla niego teren serwerów klasy średniej, gdzie rządzą Sun i IBM. Czy Itanium 2 będzie w stanie nawiązać walkę z układami SPARC i Power PC? Odpowiedź na to pytanie poznamy nie wcześniej, niż za kilka miesięcy.

Jednak szkodzą?


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:21
(2)Komentarzy (2)
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowała do rodziców, by nie pozwalali swym dzieciom na długie rozmowy przez telefon komórkowy. Chociaż wciąż nie udało się udowodnić bezpośredniego wpływu telefonów komórkowych na ludzkie zdrowie, eksperci zalecają ostrożność. Dyrektor generalny WHO, Gro Harlem Brundtland, nie tylko sam nie korzysta "komórki", ale nawet nie pozwala innym na używanie telefonu w swoim biurze. "Radziłbym zachować ostrożność, jeśli chodzi o pozwalanie dzieciom na codzienne, wielogodzinne korzystanie z telefonu komórkowego. Wciąż nie wiemy wystarczająco wiele o zagrożeniach" - uzasadnia apel Brundtland.

Dwa lata temu w Wielkiej Brytanii przeprowadzone na szeroką skalę badania nie dowiodły wpływu fal elektromagnetycznych emitowanych przez telefon komórkowy na organizm człowieka. Jednak podobny program badawczy uruchomiony w Finlandii dał inne rezultaty - według fińskich naukowców istnieją podstawy by sądzić, że częste korzystanie z telefonów komórkowych powoduje zmiany w mózgu i zwiększa ryzyko wylewu. Choć dyskusje w kręgach lekarskich trwają, eksperci zalecają skrócenie czasu rozmów, a jeśli to niemożliwe, proponuje się stosowanie zestawów głośnomówiących.

Nie tylko drukarki


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:03
Komentarzy (0)
Seiko Epson chce rozszerzyć obszary zastosowań technologii druku atramentowego. Dzięki współpracy z innymi firmami, rozwiązania znane z popularnych "plujek" trafią na linie produkcyjne elektroluminescencyjnych paneli organicznych oraz obwodów drukowanych. W celu zintensyfikowania prac nad nowymi technologiami, Seiko Epson zbudowało w Japonii nowe laboratorium, które rozpocznie działalność w lipcu. Znajdzie się w nim około 30 nowatorskich urządzeń, w większości zbudowanych przez Seiko Epson. W laboratorium zainwestowano około 8,3 mln USD. Wśród potencjalnych partnerów Seiko Epson wymienia sie firmy z branży elektornicznej i biotechnologicznej.

BIOS v7.008 dla Radeona 8500


Autor: Kris | 08:53
(38)Komentarzy (38)
Przygotowując porównanie kart z układami Radeon 8500 zauważyłem, że niektóre z nich wyposażono w archaiczny BIOS v7.002, który może dla wielu posiadaczy stać się źródłem solidnej porcji problemów w połączeniu z niektórymi płytami głównymi. Szczególnie często notowane są przypadki niestabilności lub zakłóceń obrazu na płytach VIA KT266a (w statystykach bezapelacyjnie prym wiedzie Epox 8KHA+) oraz kartach Radeon 8500 taktowanych 275/275MHz. Nowsze BIOS'y ATI pomagają w leczeniu takich dolegliwości a najnowsza wersja v7.008 podobno całkowicie eliminuje to zjawisko. Kłopot w tym, że ATI nie udostępnia publicznie swoich BIOS'ów i niektórzy producenci podążają w tym samym kierunku. Pozwoliłem sobie w takim razie na odnalezienie odpowiednich pliczków, wytypowanie kandydatów i sprawdzenie poprawności operacji wymiany BIOS'a. » czytaj dalej

ICQ 2002a Beta v5.33 Build #3728


Autor: DYD | źródło: Fileflash | 08:48
(1)Komentarzy (1)
A więc mamy kolejną wersję ICQ oznaczoną numerem 2002a Beta v5.33 Build #3728 i datowaną na 02/07. ICQ (I Seek You) potocznie zwany "ickiem", jest najpopularniejszym narzędziem służącym do kontaktów ze znajomymi w Internecie, wysyłania sms'ów i wielu innych funkcji. Nowe funkcje ICQ 2002a (czasowo limitowana wersja Beta) to m.in.: rozszerzone możliwości funkcjonalności oraz wyszukiwania, nowe sygnatury e-maila, zwiększone ustawienia użytkownika, usprawniona obsługa i detekcja firewalli, lepsza integracja z systemem Windows XP. Plik z najnowszym ICQ można pobrać z oficjalnej strony ftp.icq.com (4.06 MB) lub lokalnie z ftp.TwojePC.pl.

 
Wtorek 2 lipca 2002

Elpida ma już DDR-II


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:28
Komentarzy (0)
W niespełna miesiąc po Samsungu, Elpida (spółka założona przez firmy NEC i Hitachi) rozpoczęła produkcję pierwszych układów DDR-II. Elpida oferuje chipy 512 Mb wyprodukowane w technologii 0.13 mikrona. Pamięci umieszczone są w obudowie FBGA i współpracują z szyną 533 MHz DDR. Kości oferowane będą w trzech wariantach. Obecnie cena jednostkowa chipu wynosi 250 USD. Wraz z rozpoczęciem masowej produkcji (planowanej na pierwszy kwartał przyszłego roku) przewiduje się spadek ceny. Układy są dwukrotnie bardziej wydajne od pierwszej generacji pamięci DDR i konsumują o 30% mniej mocy. W pierwszej kolejności znajdą zastosowanie w serwerach i sprzęcie sieciowym.

Poprawiony Xbox - kolejne przecieki


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:20
Komentarzy (0)
Kolejne źródła donoszą, że Microsoft pracuje nad rozszerzoną wersją konsoli Xbox. Teraz znamy także nazwę nowego urządzenia - "Freon". "Freon" ma być połączeniem Xboxa z magnetowidem cyfrowym. Będzie posiadać opcje takie jak nagrywanie czy pauza w programach telewizyjnych. Wciąż brak szczegółów dotyczących nowej platformy - wiadomo jedynie, że będzie ona posiadać powiększony w stosunku do konsoli twardy dysk. Jak widać, firma z Redmond nie ustaje w wysiłkach, by wyposażyć swoją konsole w opcje, których nie posiada PlayStation 2. Wszak do roku 2006 (kiedy to ma zadebiutować Xbox 2), zostało jeszcze sporo czasu. Na przekór ogólnej recesji, złoty okres w branży elektronicznej rozrywki trwa i Microsoft chce wykroić z tego tortu - kontrolowanego dziś głównie przez Sony - jak największy kawałek dla siebie.

Kontrowersyjne antypirackie plany Microsoftu


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:13
(8)Komentarzy (8)
Najnowsza aktualizacja programu Windows Media Player wymaga zgody na automatyczną instalację zabezpieczeń antypirackich, niewidocznych dla użytkownika. Microsoft ma wyjaśnić, co dokładnie będzie instalowane wraz z tym popularnym odtwarzaczem. Aktualizacja ukazała się 26 czerwca, w związku z błędem w poprzedniej wersji programu. Podczas instalacji wyświetlany jest komunikat, informujący o zabezpieczeniu przed nielegalnym kopiowaniem, związanym z przestrzeganiem praw autorskich. Microsoft może dostarczać programy powiązane z systemem operacyjnym, które będą automatycznie ściągane na komputery użytkowników w celu ochrony przed piractwem. Część ekspertów jest jednak zdania, że umożliwi to firmie przejęcie kontroli nad sprzętem.

Jak powiedział dyrektor Brytyjskiej Kampanii Na Rzecz Praw Cyfrowych (UK's Campaign for Digital Rights), Adrian Midgley, nowa aktualizacja może być użyta w celach prewencyjnych, jako zabezpieczenie przed kopiowaniem, ale może też stanowić potencjalnie słabe miejsce przy próbie włamania. Kontrowersje budzi także fakt, że osoba pracująca na komputerze nie ma wpływu na zmiany, jakie dokonuje aktualizacja, nie ma także możliwości ich cofnięcia.

Nowa Neostrada - oficjalnie


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:08
(8)Komentarzy (8)
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Telekomunikacja Polska uruchomiła od 1 lipca nową usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu - Neostrada Plus. Neostrada Plus to stały dostęp do sieci z maksymalną szybkością transmisji do komputera 512kb/s i 128kb/s w kierunku od komputera. W skład pakietu wchodzi również 100 MB na dowolną liczbę kont poczty elektronicznej i serwer www w domenie neostrada.pl.

Koszt miesięcznego abonamentu wynosi (ceny netto) 179 PLN przy podpisaniu umowy na rok lub 199 PLN przy zawarciu umowy na czas nieokreślony. Instalacja usługi kosztuje 799 PLN (istnieje możliwość zapłaty w 4 miesięcznych ratach), osoby "przesiadające się" z SDI zapłacą tylko 149 PLN. Niestety, większą szybkość łącza użytkownicy SDI będą musieli okupić utratą stałego adresu IP. Użytkownicy starszej wersji Neostrady za instalację usługi zapłacą symboliczną "złotówkę".

Domowe kino na PLUS


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:01
Komentarzy (0)
Za pośrednictwem firmy AVC na polski rynek trafia nowy projektor multimedialny japońskiego producenta - firmy PLUS. Urządzenie oznaczone symbolem HE-3100 zostało zaprojektowane z myślą o zestawach kina domowego. Projektor został wyposażony w matrycę DLP i dysponuje siłą światła 450 ANSI lumenów przy kontraście 700:1. PLUS HE-3100 posiada konwerter progressive-scan, dzięki czemu przy oglądaniu filmów z płyt DVD (najczęściej zapisanych z bitratem 24), projektor nie "gubi" klatek. Inne ciekawe rozwiązanie to 480P - nowa technologia Texas Instruments, umożliwiająca prezentację obrazu w formacie 16:9 bez widocznej utraty jakości.

Projektor pozwala uzyskać obraz o przekątnej 80 cali pracując w odległości zaledwie 2,8 metra od ekranu. Inną cechą nowego PLUS-a jest cicha praca - poziom hałasu generowanego przez urządzenie nie przekracza 32dB. Taki wynik uzyskano dzięki zredukowaniu szybkości obrotów wentylatora oraz zastosowaniu specjalnego systemu przepływu powietrza wewnątrz urządzenia. Wielkość projektora jest porównywalna do kartki A4, a waga wynosi zaledwie 2 kg. Producent udostępnia HE-3100 w pięciu wersjach kolorystycznych (srebrnej, czarnej, białej, czerwonej i niebieskiej). W Polsce dystrybucją projektora PLUS HE-3100 zajmuje się firma AVC. Urządzenie oferowane jest w cenie 15 900 (netto dla odbiorcy końcowego). Projektor objęty jest 3-letnią gwarancją.

Nowe pamięci Infineona


Autor: R4v | 13:40
Komentarzy (0)
Infineon przedstawił swoje najnowsze pamięci przeznaczone do kart graficznych oraz dla serwerów. Pamięć graficzna DDR wytwarzana jest w układach po 128Mbit. Według producenta może ona pracować z zegarem 450MHz i 256-bitową magistralą. Obniżono także napięcie pracy układów z dotychczasowych 2.5V do 1.8V. Ma to ograniczyć ilość ciepła wydzielanego przez układy, a także zmniejszyć zużycie energii w zastosowaniach przenośnych. Z kolei dla serwerów Infineon przygotował układy DIMM DDR333 o pojemności 1GB. Są one zbudowane z 36 256Mb układów w obudowie FBGA. Pozwoliło to na "obniżenie" całego modułu, co umożliwia instalację w serwerach 1U montowanych w szafach. Moduły te pracują przy napięciu 2.5V lub 1.25V. Próbki inżynieryjne są dostępne w cenie $1300 za sztukę.

Dwa w jednym


Autor: R4v | 13:16
(1)Komentarzy (1)
Od jakiegoś czasu producenci kart graficznych dają nam możliwość korzystania z dwóch ekranów jednocześnie. Także większość nowych notebooków ma układ graficzny obsługujący funkcję dual screen. Podstawową wadą tego rozwiązania w sprzęcie przenośnym jest niemożliwość zabrania drugiego monitora. Tą wadę postanowiła wyeliminować firma Xentex. Otóż zamierza ona wprowadzić laptopa z dwoma (!) ekranami. Trzeba przyznać, że Flip-Pad Voyager, bo tak nazwano komputer, wygląda wyjątkowo oryginalnie. Procesor zastosowany w maszynie to Athlon 1.1GHz do 1.4GHz. Notebook posiada wbudowany modem V.90, kodek dźwiękowy AC'97 oraz grafikę SMI 721. Do tego dołączono 512MB RAMu, dysk twardy 30GB, stację dysków, CD-ROM 24x (opcjonalnie DVD 8x) oraz standardowe gniazda jak USB oraz FireWire. Wrażenie robi także cena: ok. $5000. Więcej o notebooku możecie dowiedzieć się na stronie firmy Xentex.

 
Poniedziałek 1 lipca 2002

Nowy Philips LCD z serii X-Design


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:22
(3)Komentarzy (3)
Firma Philips Polska rozpocznie w drugiej połowie lipca 2002r. sprzedaż kolejnego monitora LCD o przekątnej 15 cali. Nowy model będzie następcą monitora 150X1, którego wyróżniały oryginalne wzornictwo i stylistyka. Philips LCD 150X3M kontynuuje oryginalne rozwiązania stylistyczne znane z poprzednika. Nowy monitor adresowany jest do ludzi poszukujących niecodziennych i oryginalnych rozwiązań w dziedzinie nowoczesnych technik wyświetlania obrazu. Zapewne zainteresuje także wszystkich tych, którzy traktują monitor LCD jako urządzenie nie tylko do pracy, lecz także jako sprzęt przynoszący prestiż oraz zadowolenie z wykonywanych obowiązków. Dzięki takim produktom codzienne, szare miejsce pracy nabiera splendoru i wartości.

Model 150X3M to także zintegrowane multimedia (głośniki stereo 2 x 2W o całkowitej mocy znamionowej 48W oraz mikrofon) i podwójne złącze sygnału wideo (1 x D-Sub oraz 1 x DVI-D). Najważniejsze parametry techniczne monitora 150X3M to plamka 0,297mm, pasmo przenoszenia 80 MHz, kontrast 350:1, jasność 250 cd/m2, kąt widzenia pionowo 110 stopni (50/60), kąt widzenia poziomo 150 stopni (75/75), czas reakcji panelu TFT ok. 30 ms. Pobór mocy nie przekracza 23W/2W (praca/czuwanie). Sugerowana przez producenta cena detaliczna brutto wynosi 2 950 PLN.

Miliardowy komputer


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:03
Komentarzy (0)
Jak wynika z raportu opublikowanego w niedzielę przez firmę konsultingową Gartner, od połowy lat siedemdziesiątych na świecie zostało sprzedanych już około 1 miliarda komputerów. Około 75% z tej liczby, to sprzęt wykorzystywany w pracy i przy badaniach naukowych, pozostała część to komputery prywatne i domowe. Szacuje się, że niecałe 20% to sprzęt przenośny. Specjaliści przewidują, że w krótkim czasie zostanie sprzedany kolejny miliard. Wpływ na rozwój rynku mają malejące ceny sprzętu, rozwój Internetu, a także coraz większe możliwości jakie oferują nowoczesne komputery. Przewiduje się, że podwojenie liczby komputerów na świecie nastąpi w 2007-2008 roku. Wraz z rozwojem rynku, komputery powinny stawać się coraz mniejsze i tańsze - napisał w raporcie analityk Garniera Martin Reynolds.

W Indiach na przykład, jednym z najbardziej perspektywicznych rynków, komputery nie będą stały na biurkach. Odróżniając dom od miejsca pracy, komputery będą tak umieszczane, aby nie były widoczne. Na biurku powinno być dużo wolnego miejsca, a oprócz kubka z herbatą, nic nie powinno zakłócać przestrzeni życiowej użytkownika. Czynnikiem pomocnym w rozwoju rynku okazał sie również szerokopasmowy dostęp do Internetu. Jak pokazują badania, użytkownicy łącz szerokopasmowych z USA częściej i w szerszym zakresie wykorzystują swoje maszyny, niż ci, którzy korzystają z modemu. » czytaj dalej

Cyfrowe fotki bez opóźnień


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:27
(3)Komentarzy (3)
Casio wprowadza do sprzedaży aparat cyfrowy QV-R4, charakteryzujący się zredukowanym czasem opóźnienia pomiędzy wciśnięciem spustu, a uruchomieniem migawki. Wykonanie zdjęcia następuje już po 0,01 sekundy, dzięki czemu aparat jest predestynowany do wykonywania zdjęć obiektów w ruchu. Ograniczenie "czasu reakcji" aparatu to efekt oddzielenia systemu kontroli migawki od matrycy CCD i umieszczenia go w osobnym układzie.

Efektywna rozdzielczość zastosowanej w aparacie matrycy wynosi 4 megapiksele. QV-R4 dysponuje zoomem optycznym 3x, posiada też wyświetlacz TFT o przekątnej 1,6 cala. Jako nośnik zapisu służyć mogą karty SD lub Multimedia. Źródłem zasilania jest specjalnie skonstruowany akumulatorek. Wymiary aparatu wynoszą 90 x 31 x 59 mm. Urządzenie waży 200 g (bez baterii). Jego cena wyniesie około 500 USD.

Kosztowne błędy


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:06
(4)Komentarzy (4)
Według amerykańskiego Instytutu Standardów i Technologii (NIST), błędy w programach komputerowych kosztują ekonomię USA aż 59,5 mld USD rocznie. Wpływ wadliwego oprogramowania na gospodarkę jest ogromny - wszak komputery stosowane są w procesach badawczych, produkcyjnych, podczas dystrybucji, a nawet w obsłudze serwisowej produktów. "Bugi" dotykają więc ogromnej liczby firm. Według NIST, efektywniejsze procedury testowe pozwoliłyby wykluczyć część pomyłek w kodzie, co zaoszczędziłoby użytkownikom 22,2 mld USD. Dziś ponad połowa błędów pozostaje niewykryta.

Raport pojawia się w momencie, gdy powstają projekty rozwiązań prawnych obciążających twórców oprogramowania kosztami ewentualnych wad w jego pracy. Takie podejście - choć pociągnęłoby za sobą drastyczny wzrost cen oprogramowania - zyskuje coraz większą grupę zwolenników. Przeciwnicy argumentują, że już dziś 80% kosztów pracy nad programami to wydatki na wyszukiwanie i usuwanie błędów. Wydaje się jednak bardzo prawdopodobne, że w ciągu najbliższych lat producenci będą ponosić całkowitą odpowiedzialność za software swojego autorstwa. Wyrok w takim właśnie duchu zapadł już w Holandii, gdzie sędzia uznał firmę Exact Holding winną sprzedaży wadliwego oprogramowania. Argument, że wczesne wersje programów są z reguły niestabilne, został oddalony.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL