Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 6 czerwca 2003  
    

Następca ASUS'a A7V8X nadchodzi


Autor: Jasiek | źródło: Clubic/X-bit | 23:06
(18)Komentarzy (18)
ASUS przedstawił specyfikację nowej płyty głównej z podstawką SocketA - A7V600. Sercem tej konstrukcji jest chipset Via KT600 z mostkiem południowym VT8237. W przeciwieństwie do krótkiego i mało udanego epizodu z KT400A, po tym układzie Via możemy spodziewać się już wyraźnego wzrostu wydajności. A7V600 będzie oficjalnie wspierać magistralę 400 MHz. Na laminacie znajdują się 3 sloty na pamięci DDR 266/333/400, które możemy obsadzać dowolnie, ponieważ KT600 jest chipsetem jednokanałowym.

Rozmieszczenie pozostałych elementów jest niemal identyczne jak w przypadku A7V8X: mamy 6 portów PCI, AGP 8x, 2 kanały ATA-133, zintegrowany kontroler LAN 10/100/1000 Mbps 3COM'a, 8 portów USB 2.0 oraz 2 FireWire. Standardowym wyposażeniem będzie także prosty kodek dźwiękowy AC'97. Topowa wersja będzie miała dodatkowo kontroler Serial-ATA z obsługą RAID 0/1. Płyta powinna być szeroko dostępna w przeciągu kilku najbliższych tygodni.

Nowe karty graficzne Matroxa


Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 22:48
(11)Komentarzy (11)
Zgodnie z przewidywaniami Matrox rozpoczął sprzedaż kart graficznych Millennium P750, zbudowanych na bazie dobrze znanej już architektury układów Parhelia. Pierwsze egzemplarze jak zwykle dostępne są w Japonii, karty pojawiły się już także w sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Chip zastosowany w nowych Matroxach - Parhelia LX - będzie mniej wydajny niż Parhelia 512, magistralę pamięci obcięto o połowę do 128 bitów. Pełna zgodność z DirectX 8.1 będzie jednak zachowana.

Pojawi się także wersja 650P wyposażona w 2 wyjścia DVI-I, droższa P750 będzie miała aż 3 wyjścia cyfrowe (TripleHead). Sugerowane przez producenta ceny kart to odpowiednio $169 i $235. Oby dwa modele będą wyposażone w 64MB pamięci. Karty wykorzystują AGP 4x/8x, nie będą pracować na starszych płytach z AGP 2x. Wbrew zaleceniom Matroxa, Millennium P750 w japońskich sklepach osiąga cenę nawet $315.

HyperSnap-DX 5.11.01


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 21:25
Komentarzy (0)
Właśnie ukazała się wersja 5.11.01 programu HyperSnap-DX na razie tylko w wersji angielskiej. Polska wersja 5.11.01 powinna ukazać w ciągu kilku dni. HyperSnap-DX służy do przechwytywania ekranów z systemu Windows (zrzuty ekranu) oraz obróbki i edycji otrzymanych w ten sposób obrazów. Umożliwia też zrzuty z gier komputerowych pracujących w trybie pełnoekranowym, używających DirectX lub Glide, a także z niektórych programów odtwarzających video. Download wersji 5.11.01 dla systemów Windows 9x, NT4, Windows 2000 i Windows XP możliwy jest z tej lokalizacji (3.43 MB). Informacje co nowego? w wersji 5.11.01 dostępne są tutaj.

Modem VDSL w jednym chipie


Autor: DYD | źródło: 4Press / AsiaBizTech | 21:01
(3)Komentarzy (3)
Firma Infineon Technologies opracowała rozwiązanie typu modem-on-chip, pozwalające na zredukowanie powierzchni zajmowanej przez podzespoły modemu VDSL aż o 75%.

VDSL to następca popularnego standardu ADSL i najszybsza z obecnie stosowanych technologii przesyłania danych z użyciem standardowej, miedzianej linii telefonicznej. Zaprezentowany przez firmę Infineon układ VDSL5100i to w praktyce kompletny modem szerokopasmowy, obejmujący trzy urządzenia zintegrowane w jednej obudowie: cyfrowy nadajnik-odbiornik, analogowy front-end i sterownik linii. Układ pozwala na uzyskanie łącznej przepustowości ponad 100Mb/s. Pasmo można symetrycznie (50/50) lub asymetrycznie (70/40) podzielić pomiędzy transmisję do/od klienta. VDSL5100i posłuży do budowy sprzętu telekomunikacyjnego instalowanego u abonentów – oparte na nim rozwiązania bez problemu poradzą sobie ze strumieniową transmisją multimediów. Oprócz ograniczenia wymiarów i poboru mocy, Infineon zastosował w układzie nowe rozwiązania, jak Adaptive Hybrid, dzięki któremu w opartych na układzie urządzeniach nie trzeba stosować dodatkowych filtrów, czy Long-Reach, wydłużające zasięg usług VDSL do 4 km. » czytaj dalej

Atak wirusa Bugbear.B


Autor: DYD | źródło: 4Press / ZDNet | 20:24
(7)Komentarzy (7)
W czwartek firmy antywirusowe wydały ostrzeżenia dla użytkowników komputerów o rozprzestrzenianiu się w Internecie nowej odmiany wirusa Bugbear, którego pierwsze pojawienie się zanotowano dziewięć miesięcy temu. Bugbear.B potrafi zainstalować na zainfekowanym komputerze narzędzia programowe, które umożliwiają intruzowi przejęcie kontroli nad systemem. W czwartkowy poranek Network Associates uznało wirusa za średnio niebezpiecznego, jednak już trzy godziny później podniosło stopień zagrożenia na wysoki. Jak przyznaje Jimmy Kuo, specjalista antywirusowy Network Associates, w ciągu 12 godzin Bugbear.B znalazł się na pierwszym miejscu listy niebezpiecznych wirusów.

Bugbear.B, jest bardzo podobny do poprzedniej wersji wirusa (Bugbear), który zaistniał w Internecie we wrześniu ubiegłego roku. Wirus rozprzestrzenia się pocztą elektroniczną, dołączając się do automatycznie generowanej odpowiedzi na wybraną wiadomości z skrzynki odbiorczej użytkownika zainfekowanego komputera. Taka zainfekowana odpowiedz wysyłana jest na losowo wybrany adres z zaatakowanego systemu. Dodatkowo, wirus tworzy okazjonalnie swoją własną wiadomość, wykorzystując jako jej temat jedno z wielu zaimplementowanych w wirusie zdań. » czytaj dalej

Szybszy Internet


Autor: R4v | źródło: NewScientist | 13:49
(6)Komentarzy (6)
Naukowcy z California Institute of Technology w Pasadenie obiecują znacznie przyspieszyć transfer w sieciach TCP. System, nazwany Fast TCP, pozwala na znaczące przyspieszenie transferu. Steven Low, który kieruje badaniami, twierdzi, że aktualnie ruch w Internecie przypomina jazdę samochodem z widocznością ograniczoną do 10m. Powoli zmniejszasz prędkość, a w momencie pojawienia się przeszkody hamujesz do zera. Aktualnie używany protokół TCP przesyła dane w postaci ok. 1.5kB pakietów. W przypadku braku potwierdzenia dotarcia danych do adresata, transmisja wznawiana jest z połową dotychczasowej prędkości. Fast TCP działa nieco inaczej. Komputer nadawcy sprawdza czas dotarcia danych do odbiorcy i czas otrzymania potwierdzenia. Na tej podstawie dobierana jest maksymalna prędkość, która zapewni bezbłędną transmisję. Pierwsze testy systemu miały miejsce w listopadzie zeszłego roku. Naukowcy przesłali dane z Sunnyvale w Kalifornii do instytutu CERN pod Genewą. Średnia prędkość wyniosła 925Mb/s. Standardowa transmisja z użyciem protokołu TCP po tym łączu osiąga prędkość ok. 266Mb/s. Po połączeniu 10 systemów obsługujących Fast TCP, udało się uzyskać transfery rzędu 8.6Gb/s. Technologia będzie mogła w przyszłości przyspieszyć także powstający Internet 2, który w tej chwili dysponuje przepustowością na poziomie 350Mb/s.

Nowe płyty FIC-a


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 11:46
(1)Komentarzy (1)
First International Computer (FIC) nie pozostaje w tyle za innymi producentami i prezentuje na targach Virtual Computex 2003 swoje nowe produkty. Są to dwie płyty główne przeznaczone do współpracy z procesorami Socket A obsługujące nowego Athlona XP 3200+ i magistralę 400MHz EV-6. FIC AU13 jest opata na chipsecie NVIDIA nForce2 Ultra 400, natomiast KT-748 bazuje na układzie SiS748. Obie płyty są przeznaczone dla segmentu high-end i już wkrótce trafią na rynek. Na pokładzie KT-748 znajdziemy slot AGP 8x, 5 slotów PCI, kontroler Parallel ATA-33/66/100/133, LAN, 6-kanałowy kodek dźwiękowy, porty USB 2.0 oraz opcjonalnie FireWire (IEEE1394). Ceny płyty nie ujawniono. Jednak biorąc pod uwagę to, że chipset SiS-a nie kosztuje zbyt wiele można przypuszczać, że będzie to niedrogi produkt.

Z kolei AU13 jest oparta na układzie NVIDIA nForce2 Ultra z technologią dual-channel. Płyta jest standardu ATX i posiada 1 AGP 8x, 6 slotów PCI, 6-kanałowy dźwięk, LAN, opcjonalnie Serial ATA-150 z funkcją RAID oraz również opcjonalny interfejs FireWire (IEEE1394).

ATI zaprzecza pogłoskom


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 11:08
(3)Komentarzy (3)
Pisaliśmy wczoraj opierając się na informacjach X-Bit Labsa, że ATI zamierza zaprzestać produkcji swoich kart graficznych. Wiemy już jednak, że była to jedynie plotka. Dziś rano serwis X-Bit Labs dowiedział się bezpośrednio u źródła czyli w firmie ATI, że koncern ten nie zamierza zaprzestać produkcji kart firmowanych jako “Built by ATI”. Firma zapewniła, że nadal będzie można kupić wszystkie produkowane przez nie karty, a wiec RADEON-a 9200, RADEON-a 9500, RADEON-a 9600, RADEON-a 9700 i RADEON-a 9800 jak również ALL-IN-WONDER oraz FIRE GL. Koncern zapowiedział, że chce jedynie poprawić nieco strukturę dystrybucji, co zapewne polepszy dostęp do tych kart w Europie, gdzie czasami występuje ich deficyt. X-Bit Labs za całe zamieszanie przeprosił.

Tworzenie kopii zapasowej dysku DVD na DVD±R(W)


Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:49
(12)Komentarzy (12)
Od Czytelnika o ksywie ILIOS otrzymaliśmy pierwszą część poradnika dla użytkowników posiadających nagrywarki z obsługą standardu DVD±R/W. Ta część poradnika dotyczy stworzenia kopii zapasowej swojego ulubionego filmu bez utraty jakości na płycie do 4,36GB. Artykuł wzbogacony jest o zdjęcia i wstęp, który pochodzi z materiałów prasowych firmy Philips. Na początek kilka słów wprowadzenia, a w dalszej części zapraszamy do poradnika. Niebawem także kolega ILIOS aktualizuje poradnik o kolejną część.
Będący odpowiedzią na konieczność przechowywania jeszcze większych ilości danych na dysku optycznym, nagrywany fabrycznie dysk DVD-Video (Digital Versatile Disc) może przechować 4.7 GB danych, odpowiadających ponad 2 godzinom wysokiej jakości filmu video na jednostronnym dysku o średnicy 12 cm (rozmiar CD). Następca dysku popularnej rodziny dysków CD, dysk DV o wysokiej gęstości zapisu, nie tylko spełnia przewidywane wymagania co do pojemności, ale także wymagania operacyjne najnowszych komputerów PC oraz urządzeń CE, wykorzystujących zdigitalizowane informacje audio, graficzne oraz video.

Obecnie istnieje kilka formatów dysków: DVD+RW, DVD-RW oraz DVD-RAM. Jeden z tych formatów - DVD+RW, opracowany w kooperacji przez firmy HP, Mitsubishi Chemical, Philips, Ricoh, Sony oraz Yamaha, jest formatem RW, który zapewnia pełną kompatybilność z istniejącymi odtwarzaczami DVD-Video oraz napędami DVD-ROM. » czytaj dalej

ELSA zaprezentuje Radeony


Autor: Pawel | źródło: DigiTimes | 10:43
(6)Komentarzy (6)
ELSA jeszcze w tym miesiącu zaprezentuje nowe karty graficzne oparte na układach ATI - Radeon 9800, 9600 i 9200 w wersjach PRO i non-PRO. ELSA jest firmą kierującą głównie swoje produkty na rynek high-end dlatego współpraca ATI z tym właśnie producentem pozwoli Kanadyjczykom umocnić swoją pozycję w tym sektorze rynku. Współpraca ELSY z ATI wywołała spekulacje na temat stosunków ELSY z Nvidią, z którą firma współpracowała od wielu lat głównie w dziedzinie kart dla stacji roboczych. Stosunki te zaczęły ulegać osłabieniu od czasu gdy Nvidia dała wyłączne prawa do produkcji i sprzedaży kart Quadro4 w rejonie Azji i Pacyfiku konkurencyjnej firmie Leadtek Research. Wciąż jednak 70 proc. stacji roboczych w tym regionie wykorzystuje produkty ELSY.

Jednak jak na razie NVidia pozostanie głównym partnerem Elsy w produktach do zastosowań profesjonalnych. Jeśli zaś chodzi o inne segmenty rynku to firma będzie oferowała zarówno karty wyposażone w układy ATI jak i Nvidi. Wszystko będzie jednak zależało od popytu na rynku.

Nowe czytniki kart Logiteca


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 09:54
Komentarzy (0)
Logitec zaprezentował dwa nowe czytniki kart pamięci flash - LMC-CA41AD2 i LMC-CA41AD2/U. Pierwsze z urządzeń cechuje format PC Card Type II, natomiast drugi z czytników można podłączyć do komputera za pomocą portu USB. Czytniki umożliwiają odczyt 4 typów kart - Memory Stick, SD, MMC oraz Smart Media.

Oba urządzenia mogą pracować pod kontrolą systemów Windows 98/Me/2000/XP, Mac OS 8.6 - 9.2.2, Mac OS X 10.1.3 - 10.2.6. Model LMC-CA41AD2 powinien być już dostępny w sprzedaży w cenie 36 dolarów, natomiast LMC-CA41AD2/U pojawi się na rynku w połowie czerwca w cenie 46 dolarów. » czytaj dalej

 
Czwartek 5 czerwca 2003

Spring-wood


Autor: R4v | 14:18
(4)Komentarzy (4)
Jak wszyscy wiedzą, Intel sprzedaje bardzo podobne do siebie chipsety i865 (Springdale) oraz i875 (Canterwood), które różnią się dość wyraźnie ceną. Jak twierdzi producent, i865 jest wolniejszy m.in. ze względu na brak obsługi PAT, czyli technologii, która ma przyspieszać komunikację z pamięcią. Okazuje się, że nie jest to do końca prawdą. Niektóre układy i865PE to w rzeczywistości i875P, które zostały przekwalifikowane dla zaspokojenia popytu na tańszy chipset. Asus P4P800 korzysta z takich właśnie, wyselekcjonowanych przez producenta układów. Płyta umożliwia włączenie "dopalacza", jednak pod naciskiem Intela zmieniono nazwę "przyspieszacza" z PAT na Hyper Path. Do grona producentów, którzy wykorzystują te możliwości dołączył także Abit. Wersja beta biosu 1.3 dla płyty IS7-G także umożliwia włączenie PAT. Można się spodziewać, że wkrótce inni producenci umożliwią wykorzystanie niedoPATrzenia Intela.

Europa zapłaci VAT


Autor: R4v | źródło: The Register | 12:58
(3)Komentarzy (3)
Właściciele największego internetowego serwisu aukcyjnego, eBay, od pierwszego lipca będą naliczać VAT zgodnie z nowymi przepisami Unii Europejskiej. Podatek będzie naliczany do wszelkich opłat związanych z korzystaniem z serwisu, od opłaty za wystawienie aukcji aż po prowizję ze sprzedaży. Obciążeni zostaną tylko klienci z UE stawką jaka obowiązuje w ich kraju. Jedynie firmy nie będą musiały płacić VATu. eBay wykorzystuje także wprowadzenie podatku do podniesienia cen za swoje usługi.

Czerwcowe iPaqi


Autor: DYD | źródło: 4Press / Brightland | 12:44
(1)Komentarzy (1)
W czerwcu HP rozszerzy swój katalog handheldów o kilka nowych modeli wykorzystujących system Pocket PC 2003. Wśród nowości znajdzie się aż 5 nowych modeli z popularnej serii h1900 - h1930, h1935, h1937, h1940 i h1945. Wszystkie modele będą wyposażone w akumulatorki litowo-jonowe 900mAh, 3.5-calowe wyświetlacze TFT, wsparcie SDIO i będą pracować pod kontrolą najnowszej wersji Pocket PC, która zadebiutuje pod koniec miesiąca. Urządzenia h1930 będą wyposażone w procesor Samsung S3C2410 203 MHz, a h1940 - podobną jednostkę Samsunga taktowaną zegarem 266 MHz. Wszystkie modele będą wyposażone w 64MB SDRAM, z czego do dyspozycji użytkownika zostaje 56MB. Dzięki "nadgorliwości" sklepu Amazon.com wiadomo, że iPAQ h1945 będzie kosztować 299 USD.

HP wprowadzi na rynek również długo oczekiwaną serię h2200, sytuowaną pośrodku oferty - pomiędzy najtańszymi rozwiązaniami h1900 i klasą high-end reprezentowaną przez rodzinę h5000. Będą one wyposażone w podwójne sloty rozszerzeń (CompactFlash i Secure Digital), w wybranych modelach pojawią się moduły Bluetooth. W serii h2200 HP zastosuje procesory XScale Cotulla taktowane z częstotliwością 200MHz lub 400MHz. Amazon.com przyjmował zamówienia na model h2215 w cenie 400 USD. Oferta została jednak wycofana ze strony - prawdopodobnie wskutek interwencji producenta. » czytaj dalej

Koniec kart "Built by ATI"?


Autor: DYD | źródło: 4Press / xbit-labs | 12:42
(5)Komentarzy (5)
ATI prawdopodobnie zaprzestanie produkcji kart graficznych i całkowicie skoncentruje się na sprzedaży swoich układów innym firmom.

Firma zmienia strategię i rezygnuje z kontroli produkcji kart graficznych. Wyjątkiem będą rozwiązania high-end, w których najwyższa jakość produktu jest szczególnie istotna. Dlatego najdroższe karty z chipami ATI będzie produkować wyłącznie firma PC Partner – właściciel producenta kart Sapphire. ATI będzie nadzorować jakość produktów PC Partner, które oczywiście będą trafiać na rynek pod różnymi nazwami. Jedynymi produktami firmowanymi nazwą ATI będą multimedialne karty ALL-IN-WONDER. Koncentrując się na outsourcingu ATI, chce oczywiście ograniczyć koszty. Przyczyni się do tego także zamknięcie bezpłatnych linii telefonicznych ze wsparciem technicznym (wsparcie wciąż będzie funkcjonować, ale odpłatnie). Informacja jest jeszcze nieoficjalna, ale wydaje się wielce prawdopodobna. Karty produkowane poza bezpośrednią kontrolą ATI powinny być zauważalnie tańsze.

Dwa nowe produkty firmy MediaTech


Autor: DYD | źródło: MediaTech | 12:35
(8)Komentarzy (8)
Bezprzewodowy zestaw klawiatury z myszką Sp@cecom RF SET MT140 (technologia radiowa RF, częstotliwość fali 27.085MHz) umożliwi pracę przy komputerze zachowując jednocześnie porządek na biurku niezakłócony plączącymi się kablami. Oba urządzenia w zestawie wyposażone są w interfejsy PS/2. Mysz ma dwa przyciski oraz rolkę przewijania działającą również jako 3-ci przycisk. Klawiatura wyposażona jest w 108 klawiszy, wśród których znajdują się trzy obsługujące tzw. funkcje oszczędności energii BIOS (uśpienie, powrót z uśpienia, wyłączenie lub hibernacja). Właściwości: zasilanie klawiatury i myszy z baterii typu AAA, zasięg odbiornika: w normalnym otoczeniu do 2 metrów. Cena jeszcze nie jest znana, produkt będzie dostępny w tym miesiącu.

Rumba 5.1 MT343 to 6-kanałowy zestaw głośnikowy wyposażony w kolumnę basową w drewnianej obudowie z wyjściem czoła głośnika z boku kolumny oraz pięć kolumienek satelitarnych w obudowach z tworzywa sztucznego. Zostały one wyposażone w otwory umożliwiające montaż w pozycji wiszącej. Całością można również sterować za pomocą bezprzewodowego pilota dołączonego do zestawu. Z tyłu kolumny basowej znajduje się: 6 gniazd wejściowych typu cinch. Oprócz tego znajdują się tam jedna para gniazd stereo umożliwiająca podłączenie dodatkowego źródła dźwięku stereofonicznego (np. telewizora czy wieży HI-FI). Rumba MT343 (pasmo przenoszenia: 20 ~ 20000 Hz) udostępnia 4 efekty symulacji dźwięku dookolnego przy podłączonym źródle stereofonicznym. Możliwe jest odtwarzanie dźwięku stereo w konfiguracjach kolumn 2.1 (satelity front + bas), 4.1 (satelity front, tył, bas) oraz 5.1 w dwóch wersjach. Wyboru efektu surround można dokonać z panelu przedniego kolumny basowej lub z pilota. Sugerowana cena urządzenia to 379 PLN.

Robot wyrwie chwasty


Autor: DYD | źródło: 4Press / New Scientist | 12:18
(5)Komentarzy (5)
Roboty nieczęsto kojarzone są z ekologią. Ten wizerunek może odmienić urządzenie, nad którym pracują naukowcy z Duńskiego Instytutu Technologii Agrokultury w Tjele.

4-kołowy, zasilany bateryjnie robot ma pomóc rolnikom w walce z chwastami. Przemierza pole i skanuje położenie roślin, rozpoznając kształty poszczególnych gatunków. Wykorzystuje przy tym algorytmy opracowane na potrzeby identyfikacji ludzkich twarzy. Każda roślina jest opisana przez 15 parametrów, takich jak wielkość i rozmieszczenie liści. Pozycja chwastów zostaje wyznaczona z użyciem systemu GPS i odnotowana w pamięci. Obecnie trwają prace nad wersją, która po zlokalizowaniu chwastów automatycznie dokona ich selektywnego oprysku chemikaliami. Jak pokazały testy przeprowadzone na uprawach buraków cukrowych, takie rozwiązanie może ograniczyć użycie środków ochrony roślin aż o 70%. Nie chodzi jednak o oszczędności – środki chwastobójcze są tanie. Na wynalazku skorzysta jednak środowisko. To jednak nie koniec ambicji duńskich konstruktorów. Docelowo urządzenie ma być ekologicznie czyste w 100% - nie będzie zatruwać chwastów, lecz... wyrywać je. » czytaj dalej

Nowe notebooki Della z Pentium M 1.7GHz


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 12:03
Komentarzy (0)
Dell zaprezentował nowe modele notebooków z serii Inspiron 500m, Latitude D800 oraz Latitude D400. Są one oparte na procesorze Pentium M 1.7GHz. Inspiron 500m posiada 14.1 calowy ekran SXGA+, chipset i855GM, Intel PRO/Wireless, 512MB PC2100 DDR SDRAM, 60Gb Ultra ATA/100 HDD, napęd combo DVD/CD-RW. Jego baterie pozwalają na 2.5-godziny pracy. Rozmiary notebooka to 315 na 259 na 31mm, a waga 2.46kg. Urządzenie będzie sprzedawane wraz z systemem Windows XP Home Edition SP1. W Japonii ma on kosztować 2300 dolarów.

Seria Latitude D800 została zaktualizowana o model z 15.4-calowym ekranem WUXGA i chipsetem i855PM. Notebook zawiera kartę graficzną GeForce4 4200 Go z 64MB pamięci, Intel PRO/Wireless, Gigabit Ethernet. Jego rozmiary to 361 na 276 na 39mm, a waga 3.1kg. Notebook z 1GB pamięci PC2100 DDR SDRAM, dyskiem 60GB Ultra ATA/100, napędem DVD/CD-RW oraz systemem Windows 2000 Pro (SP3) / XP Pro SP1 / XP Home Edition SP1 będzie kosztował 3400 dolarów. » czytaj dalej

Nowe płyty MSI


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 11:08
(1)Komentarzy (1)
Firma MSI zaprezentowała trzy nowe płyty główne. Pierwsza z nich KT6 Delta jest przeznaczona dla procesorów AMD. Jest oparta na chipsecie VIA KT600 + VT8237 i obsługuje magistralę 200/266/333/400MHz FSB. 3 gniazda DIMM pozwalają na instalację 3GB pamięci PC2100, PC2700 lub PC3200 (DDR400). Na płycie znajdziemy gniazdo AGP 8x, 5 slotów PCI, 2-kanały ATA-33/66/100/133, 2-kanały Serial ATA-150, 8 portów USB 2.0, LAN 10/100Mb/s oraz 6-kanałowy dźwięk. Opcjonalnie będzie dostępny LAN 10/100/1000Mb/s, FireWire oraz Parallel/Serial ATA RAID.

Druga z płyt PT8 Neo jest przeznaczona do współpracy z procesorami Pentium 4 Socket 478. Bazuje na chipsecie VIA PT800 + VT8237 i obsługuje szynę 400/533/800MHz QPB. Pozostałe parametry płyty są identyczne jak w modelu dla Athlonów. Z kolei 648F Neo jest również przeznaczona dla Pentium 4 lecz bazuje na chipsecie SiS648FX + SiS693. Jej parametry również są takie same jak u poprzedników poza dodaniem 1 slotu PCI i rezygnacją z Serial ATA. Data wprowadzenia produktów na rynek nie jest znana.

Eliminator K8 dla Opteronów


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 10:46
(4)Komentarzy (4)
W zeszłym roku firma OCZ Technology zaprezentowała P4 Eliminator Passive Heatsink - radiator przeznaczony dla procesorów Pentium 4. Było to zaawansowane rozwiązanie przeznaczone dla użytkowników, którzy cenią sobie ciszę. Obecnie OCZ zaprezentowało kolejną konstrukcję pasywnego chłodzenia, lecz przeznaczoną dla procesorów AMD Opteron. Według producenta Eliminator K8 został zaprojektowany i przetestowany w celu zapewnienia jak najlepszego chłodzenia, aby można było uzyskać maksymalną wydajność i stabilność systemu. Radiator został wykonany z miedzi i posiada bardzo dużą ilość żeberek. Ten już dostępny system chłodzenia może być bardzo ciekawym rozwiązaniem dla serwerów, głównie typu 1U.

Duża impreza dla graczy pod koniec czerwca


Autor: DYD | 10:37
(4)Komentarzy (4)
Gorąco zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w INTEL PENTIUM 4 PC ARENA 2003. Jest to największa w kraju impreza przeznaczona dla entuzjastów komputerowych. Odbędzie się w ostatni weekend czerwca (28-29.06.2003 r) w warszawskim klubie Skarpa przy ulicy ul. Kopernika 5/7/9. W sobotę będzie można wziąć udział w rozgrywkach indywidualnych, w niedzielę - w zespołowych. Uczestnicy zagrają w najlepsze i najpopularniejsze obecnie gry w Polsce: Delta Force: Black Haw Down, Devastation (Strefa FPP); Command&Conquer:Generals, Warcraft III (Strefa RTS); Moto GP i TOCA Race Driver (Strefa Rajdowa). Wysokooktanowe emocje są więc zapewnione. Najlepsi otrzymają rewelacyjne nagrody i uroczyste dyplomy potwierdzające osiągnięcia. Po turnieju podobizny zwycięzców i informacje o życiowych dokonaniach zostaną umieszczone w galerii mistrzów.

INTEL PENTIUM 4 PC ARENA 2003 to nie tylko "gierczana" rywalizacja to także okazja do spotkania z komputerowymi nowinkami. W Skarpie będzie można bowiem znaleźć Strefę Digital Home, czyli pokazowe stanowiska z zestawem kina domowego i sprzętem do miksowania dźwięku a także Media Center PC - miejsce, w którym każdy znajdzie coś ciekawego. Więcej informacji na oficjalnej stronie. Serwis TwojePC objął patronat medialny nad imprezą.

Tweak-XP Pro v2.0.11


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 10:16
Komentarzy (0)
Firma Totalidea Software opracowała nową wersję programu Tweak-XP Pro, zawierające w sobie 37. mini-aplikacji przeznaczonych do optymalizacji ustawień w systemie Windows XP. Wersja "PRO" charakteryzuje się dużo ilością nowości i zmian, m.in. warto wspomnieć o: możliwości oczyszczania rejestru dzięki Registry Cleaner; opcji do stworzenia RAM-dysku i przyspieszenia ładowania plików; DiscDrive Doctor umożliwia diagnozowanie i naprawę problemów z twardym dyskiem; przeglądania i badania plików tymczasowych z katalogu Internet Cache. Program posiada też polską wersję językową. W nowej wersji kompletnie przekodowano sekcje 'Performance related tweaks' (nie wymaga od teraz restartu do aktywacji danego tweaka z tej sekcji), dodano wsparcie procesora Centrino, aktualizowano pliki pomocy i językowe. Program (w wersji Trial) jest dostępny stąd (2.77 MB). Na stronie 'download' dostępny jest także patch.

Nowe urządzenie wielofunkcyjne HP


Autor: DYD | źródło: HP | 10:11
Komentarzy (0)
Firma Hewlett-Packard poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowego, uniwersalnego urządzenia HP PSC 2175 umożliwiającego drukowanie, skanowanie i kopiowanie odbitek fotograficznych oraz posiadającego funkcje do przetwarzania zdjęć i obrazu. Aby bez korzystania z komputera wydrukować zdjęcie z aparatu cyfrowego, można skorzystać z obsługi gniazd (zgodne ze standardem Compact Flash, SmartMedia, Sony Memory Stick lub Secure Digital) w tym urządzeniu. Dzięki technologii skanowania z rozdzielczością 1200 x 2400 ppi i 48-bitowej głębi koloru użytkownicy mogą także łatwo skanować dokumenty i zdjęcia oraz przesłać je pocztą elektroniczną lub do komputera za naciśnięciem jednego przycisku.

Nowe urządzenie wielofunkcyjne HP udostępnia oprogramowanie do kreatywnego przetwarzania zdjęć i obrazów, a także dodatkowe możliwości, takie jak funkcja arkusza próbnego (photo proof sheet), współużytkowanie zdjęć z wykorzystaniem komputerów oraz oprogramowanie OCR do przetwarzania tekstu. Urządzenie można także wykorzystać do kopiowania dowolnych fragmentów zdjęć z wykorzystaniem funkcji pomniejszania i powiększania działającej w zakresie 25-400%. Urządzenie pozwala wykonać jednorazowo 99 kopii. Sugerowana cena detaliczna modelu HP PSC 2175 wynosi 1149 PLN.

 
Środa 4 czerwca 2003

"Zapodaj" sobie benchmarki...


Autor: DYD | źródło: Guru3D | 19:36
(6)Komentarzy (6)
Pojawiła się nowa wersja (2.4) ciekawego użytka Bench'emAll!, w który powinni się zaopatrzyć wszyscy amatorzy benchmarkowania, czyli testowania swoich maszyn w różnych aplikacjach i grach. Bench'emAll! za nas zrobi całą czarną robotę - z naszej strony pozostaje jedynie wybór aplikacji i ich jednorazowa konfiguracja. Później zapuszczamy program i czekamy na wyniki z wybranych aplikacji. Program obsługuje takie tytuły jak: Splinter Cell, Return to Castle Wolfenstein, Unreal II: The Awakening, ChameleonMark, 3DMark03, 3DMark2k1SE Pro, Quake3, UT2003, Serious Sam: The Second Encounter, Vulpine GLmark 1.1, SpecViewperf 7.0, SpecViewperf 6 oraz Doom3. Najnowsza wersja dodaje obsługę SplinterCell 1.2b, Return to Castle Wolfenstein oraz wprowadza poprawki przy innych aplikacjach. Plik można pobrać z serwera autora (530). Szczegóły na stronie Bench'emAll!

Colin McRae Rally 3 demo patch


Autor: DYD | źródło: AValut | 19:10
(23)Komentarzy (23)
Dziś ukazał się patch do niedawno wydanej demo wersji tej gry - oczekiwanej przez wielu graczy z żyłką rajdowca. Pełna wersja trzeciego Colina zostanie wydana w polskiej edycji przez CDProjekt pod koniec tego miesiąca na 3 płytach CD. Właśnie zakończyły się nagrania do polskiej wersji językowej, do której głosu "użyczył" Janusz Kulig. Wróćmy jednak do naszego patcha, który usprawnia i aktualizuje kod do finalnej wersji, jaki zostanie użyty w pełnej wersji Colina 3. Demo zawiera trzy odcinki rajdowe (Wielka Brytania, Szwecja, Japonia) i jedno auto Forda Focusa RS WRC. Patch do dema (125 MB) o wadze 24 megabajtów można pobrać z serwisów Codemasters.com, AVault.com lub Bonusweb. Plik ZIP należy rozpakować w katalogu z zainstalowanym demo Colin McRae Rally 3. W dalszej części zamieściłem kilka zrzutów z tej gry. » czytaj dalej

GeForce czy Radeon - na czym pracujecie?


Autor: DYD | 15:35
(16)Komentarzy (16)
To temat właśnie rozpoczętej Sondy, która powraca na nasze łamy po okresie absencji. Aktualny temat głosowania dotyczy typów układów kart graficznych jakie zamieszkują Wasze Pecety. Oczywiście nie poprzestaliśmy tylko na najpopularniejszych procesorach graficznych Nvidii czy ATI, ale także do wyboru są np. Matrox, PoverVR czy słynny 3dfx Voodoo. Zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu - zobaczymy jak rozłożą się procentowo głosy dwóch gigantów... a może będzie jakiś czarny koń... ? Oddajcie głos, to się okaże... SONDA dostępna jest po prawej stronie na głównej.

Konica Revio KD-510Z


Autor: DYD | źródło: 4Press / DPR | 14:15
(1)Komentarzy (1)
Trwa przedwakacyjny wysyp nowych modeli aparatów cyfrowych. Czytaliśmy ostatnio o premierach Canona (G5), Sony (Cybershot DSC-U60 i U30) czy Kodaka, teraz prszyła na kolej na firmę Konica, która zaprezentowała urządzenie Revio KD-510Z.

Nowy model firmy Konica to według producenta najmniejszy na świecie aparat z 5-megapikselową matrycą. Revio KD-510Z jest niewiele większe od karty kredytowej (wymiary aparatu to 94 x 56 x 30 mm) i waży zaledwie 200 g. Obiektyw z zoomem optycznym 3x, regulacja czułości (w zakresie 50-400) i czasu ekspozycji sprawiają, że produktem mogą zainteresować się nawet bardziej wymagający wielbiciele fotografii cyfrowej. Aparat zapisuje zdjęcia na kartach SD/MMC oraz MemoryStick (Konica jest jedynym oprócz Sony producentem wykorzystującym ten format). W zestawie producent dołącza kartę o pojemności 32MB. Revio KD-510Z może rejestrować krótkie filmiki w niskiej rozdzielczości, pozwala też nagrywać słowny komentarz do zdjęć. Cena nie została jeszcze podana, ale zapewne będzie zbliżona do ceny modelu KD-500Z, który w Europie kosztuje 650 euro.

Podkręcony Radeon 9600 PRO


Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 13:23
(2)Komentarzy (2)
Po zwiększeniu taktowania układu GeForce FX 5600 Ultra przez nVidię okazało się, że Radeon 9600 PRO jest wolniejszy w większości testów. W związku z tym, niektórzy producenci postanowili na własną rękę przyspieszyć układ ATi. Oryginalny projekt zakłada pracę rdzenia graficznego z zegarem 400MHz, a pamięci - 600MHz. SUMA wypuściła kartę PLATINUM RADEON 9600 PRO, taktowaną zegarem 450MHz/650MHz. Od wersji referencyjnej różni się radiatorami na pamięciach i dwustronnym chłodzeniem układu graficznego. Także Sapphire przygotował specjalną wersję swojej karty. Fireblade Edition pozwala na przetaktowanie pamięci do wartości 660MHz. Na razie nie słychać o przetaktowanych kartach innych producentów, jednak wydaje się to kwestią czasu, zwłaszcza w obliczu wycofywania Radeona 9500 Pro z produkcji.

Elpida dofinansowana


Autor: DYD | źródło: 4Press / xbit-labs | 13:19
Komentarzy (0)
Intel zainwestuje 100 mln USD w nowe linie produkcyjne firmy Elpida. W zamian otrzyma akcje bez prawa głosu. Pieniądze od Intela i z innych źródeł finansowania będą przeznaczone na wzrost mocy produkcyjnych w fabryce układów DRAM w Hiroszimie. Powstają tam układy produkowane w technologiach poniżej 0,11 mikrona z użyciem płytek krzemu o średnicy 300 mm. Oprócz porozumienia o dofinansowaniu firmy zawarły wieloletnią umowę komercyjną, w ramach której będą m.in. współpracować przy tworzeniu architektury nowych układów pamięci. Dzięki produkcyjnemu wsparciu Elpidy, Intel będzie mógł szybciej wprowadzać na rynek nowe, zaawansowane technologicznie typy pamięci. Oprócz 100 mln USD, Elpida otrzyma jeszcze 80 mln USD, które wyłożą wspólnie wszyscy udziałowcy firmy, a więc NEC, Hitachi i Intel.

Pogłoski o wsparciu Intela dla japońskiej firmy znane są już od pół roku, więc informacja o zawarciu porozumienia nie jest zaskoczeniem. Elpida wciąż jednak potrzebuje dofinansowania – aby zrealizować swoje plany rozwojowe i odzyskać rentowność potrzebne jest aż 500 mln USD.

Ogólnopolski Zjazd O/C & Moders '03


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:16
Komentarzy (0)
Załoga kanału #tweak w sieci IRCnet informuje o planowanym na wakacje '03 Zlocie. Ogólnopolski Zjazd O/C & Moders, bo tak oficjalnie nazywa się impreza, odbędzie się 19 i 20 lipca 2003 roku w Gdańsku. Na wszystkich gości czekają liczne atrakcje, w tym wystawka sprzętu i konkursy z cennymi nagrodami ufundowanymi przez kilku sponsorów. Dzięki uprzejmości restauracji Sphinx na uczestników czeka smaczny obiadek. Po części oficjalnej planowane jest wielkie Party :) Organizatorzy zapraszają na Zjazd wszystkich zainteresowanych - overclockerów, ludzi zajmujących się modingiem oraz wszystkich speców od hardware. Więcej informacji pod adresem: www.moders.zjazd.prv.pl. Na stronie prowadzona jest również rejestracja uczestników zjazdu.

Konkurs Logitecha - lista nagrodzonych!


Autor: DYD | 13:09
(21)Komentarzy (21)
Uwaga, uwaga - właśnie otrzymaliśmy z siedziby firmy Logitech Polska listę osób nagrodzonych! Dzięki uprzejmości sponsora konkursu - firmy Logitech - mamy także nagrody pocieszenia dla szóstki, do której nie trafią główne nagrody, a które były nominowane do ich otrzymania (szczegóły losowania podawaliśmy we wczorajszych newsach). Zacznę od drugiej strony i najpierw podam listę osób do których wyruszy nagroda pocieszenia: Grzegorz Cichoń (Katowice), Damian Wilkosz (Kraków), Mariusz Denkiewicz (Warszawa), Izabela Szlosek (Wrocław), Marek Banasiak (Żychlin) i Jacek Rząd (Puławy). Przejdźmy teraz do głównych czterech nagród - oto lista Panie i Panowie:
 • Marcin Pawełkiewicz (Kielce) otrzyma zestaw Logitech Z-680
 • Piotr Ziemian (Gdynia) otrzyma zestaw Logitech Z-640
 • Radek Nowocin (Warszawa) otrzyma zestaw Logitech Z-540
 • Paweł Kibler (Radom) otrzyma zestaw Logitech Z-340
Osoby wyżej wymienione proszę o kontakt, z podaniem danych adresowych koniecznych do wysyłki nagrody oraz adresu e-mail, który podany był przy zgłoszeniu w konkursie. Mile widziane wpisanie komentarza osoby nagrodzonej. To już koniec konkursu głośnikowego - dziękuje wszystkim za udział w konkursie, zaś tym którym nie udało się nic wygrać mogę jedynie życzyć więcej szczęścia w kolejnych konkursach TPC, następny już niebawem!

TVTool 7.2 (Beta) demo wersja


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 10:50
Komentarzy (0)
Na stronie h.o.t. - home of tvtool dostępne jest przydatne narzędzie TVTool w aktualizowanej wersji 7.2 (Beta). Program pomaga skonfigurować oraz uruchomić opcję TV-Out na kartach opartych na chipsecie BT869, bądź BT868. TVTool działa na wszystkich kartach nVidii (od TNT-1 aż po GF4) i obsługuje układy telewizyjne: BT868, BT869, CX25870-CX25875, CH7003-7008, SAA7102, SAA7108 oraz SAA7104. W najnowszej wersji dodano m.in. nView support, obsługę DVI TFT, wsparcie dla chipu GF2Go. Program przeznaczony dla systemów Windows 98, Me, NT4, 2000, XP można ściągnąć z oficjalnej strony tvtool.cust.nearlyfreespeech.net (304 KB).

 
Wtorek 3 czerwca 2003

Aktualizacja recenzji IS7-G: Testy!


Autor: DYD | 21:34
(1)Komentarzy (1)
Massai właśnie zaktualizował recenzję płyty głównej ABIT-a IS7-G z układem "Springdale" (i865), który od kilku dni okupuje laboratoryjne biurko TPC. Dziś doszedł rozdział z pierwszymi testami z tej platformy, niebawem dojdą kolejne rozdziały (m.in. overclocking w którym Massai zamierza bić rekordy...). Od dziś do porównania mamy także płytę IC7-G, czyli starszego brata Abita, opartego na układzie Canterwood (i875), a także pamięci GeiL oraz procesor Pentium4 3GHz z FSB 800MHz i "ruchomym" mnożnikiem w zakresie 12-15. Wszelki propozycje dalszych testów chętnie wysłuchamy i w miarę możliwości postaramy się spełnić...

VIA pozywa do sądu MediaTek


Autor: DYD | źródło: VIA | 20:56
Komentarzy (0)
VIA w dniu dzisiejszym poinformował o otwarciu procesu sądowego przeciwko MediaTek za naruszenie praw patentowych w kontrolerach optycznych. Proces, rozpoczęty w amerykańskim sądzie okręgowym dla północnego dystryktu Kalifornii (dywizja San Francisco), informuje, iż produkty MediaTek, w tym kontrolery DVD-ROM, CD-RW oraz CD-RW/DVD Combi naruszają patent VIA numer 6,459,665. Patent ten odnosi się do przyrządów oraz metody działania, która zwiększa przepustowość optycznych urządzeń o wysokiej prędkości.

VIA będzie dążyć do wstępnego nakazu sądowego dotyczącego sprzedaży, pokazywania oraz importowania tychże produktów do US. VIA być może również poprosi o zniszczenie inwentarza przechowywanego w US, jak i o nieokreślony jeszcze poziom odszkodowania. "VIA kładzie szczególną wagę na badania, rozwój i inwestycje w stosunku do swojego szerokiego portfolio produktów i technologii. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć w dostarczaniu najnowszych rozwiązań na rynek," powiedział Richard Brown, vice-prezes marketingu, VIA Technologies, Inc. "Ten proces ma na celu zatrzymanie naruszenia patentu VIA przez MediaTek oraz ochronę naszej własności intelektualnej."

Konkurs Logitech - pierwsza dziesiątka


Autor: DYD | 18:00
(30)Komentarzy (30)
Znana jest już dziesiątka prawie szczęśliwych osób, które wylosowała nasza redakcyjna sierotka. Tak jak już dziś pisaliśmy po wylosowaniu przez redakcję TwojePC 10-ciu zgłoszeń, Pan Marcin Gutkiewicz z firmy Logitech Polska z zamkniętymi oczami, nie podglądając, wylosuje CZTERY osoby, którym firma Logitech wyślę po jednej z nagród (systemy głośnikowe Z-680, Z-640, Z-540 i Z-340). Oto lista wysłana do dalszej selekcji, trzymamy za Was kciuki!!!
 • Grzegorz Cichoń | Katowice | nominowany do nagrody!
 • Piotr Ziemian | Gdynia | nominowany do nagrody!
 • Damian Wilkosz | Kraków | nominowany do nagrody!
 • Marcin Pawełkiewicz | Kielce | nominowany do nagrody!
 • Mariusz Denkiewicz | Warszawa | nominowany do nagrody!
 • Izabela Szlosek | Wrocław | nominowana do nagrody!
 • Marek Banasiak | Żychlin | nominowany do nagrody!
 • Paweł Kibler | Radom | nominowany do nagrody!
 • Jacek Rząd | Puławy | nominowany do nagrody!
 • Radek Nowocin | Warszawa | nominowany do nagrody!
Jak tylko dotrą do nas wiadomości - komu co - niezwłocznie o tym poinformujemy w newsach!

Futuremark łagodzi stanowisko


Autor: R4v | źródło: W2S | 16:05
(2)Komentarzy (2)
Futuremark i nVidia wydały oświadczenia, które mają zakończyć spór co do optymalizacji sterowników. Futuremark uznał, że sterowniki dla GeForce'ów używają rzeczywiście optymalizacji i nie uciekają się do oszustw. Producent 3D Marka miał zrozumieć, że różne układy w różny sposób wykonują określony program. PCMark 2002 posiada na przykład oddzielne testy dla Athlonów i Pentium 4. 3D Mark miał w założeniu testować wydajność systemów 3D w miarę jednakowych warunkach. Jednak w związku z naciskami, Futuremark rozważy włączenie optymalizacji dla różnych układów graficznych do 3D Marka. We wspólnym oświadczeniu obie firmy wyraziły także chęć opracowania procedur i wskazówek dla testerów i programistów w celu uniknięcia takich sytuacji jak obecna.

Cienka beżowa linia w LCD iiyamy


Autor: Anitka | źródło: 4Press / iiyama | 14:30
Komentarzy (0)
Model AS4637UT, panel LCD firmy iiyama, charakteryzują przede wszystkim cienkie ramy obudowy. Istnieje możliwość regulacji położenia ekranu w pionie (zakres 85 mm) oraz obrotu panelu do pozycji pionowej, dzięki czemu dokumenty w formacie A4 wyświetlać można w skali 1:1. Panel wyprodukowany w technologii IPS gwarantuje kąt widzenia 170 stopni w pionie i poziomie, wierne odwzorowanie kolorów i rozdzielczość na poziomie 1280x1024 pikseli. Powierzchnia robocza wynosi 359x287 mm, dzięki czemu panel nadaje się do zastosowań w środowisku CAD/CAM i DTP.

Model wyposażono w liczne wejście sygnału (VGA, DVI-I, S-Video, Video), dzięki czemu podłączyć do niego można dwa komputery równocześnie, jak również różne urządzenia zewnętrzne: kamerę, magnetowid etc. Jasność obrazu wynosi 240 cd/m2, kontrast 350:1, pasmo video 135 MHz, a czas reakcji tylko 35 msec. Do wszystkich monitorów i paneli LCD iiyama podłączyć można zarówno komputery typu PC jak i Apple. Model jest dostępny także w czarnej obudowie. Sugerowana przez producenta cena detaliczna brutto to 5499 PLN.

Karta graficzna z tunerem od MSI


Autor: DYD | źródło: MSI | 13:22
(1)Komentarzy (1)
Polski oddział MSI ogłasza wprowadzenie nowego produktu Personal Cinema FX5200 (pisaliśmy już raz o nim kilka dni temu) opartego na układzie GeForceFX 5200 i zawierającego wbudowany tuner TV stereo ze 125 kanałami. Tuner TV posiada pełny zasięg częstotliwości CATV/VHF/UHF (dostosowany do TV kablowej) oraz m.in. takie funkcje jak odtwarzanie "Time-Shifting", automatycznie wyszukiwanie kanałów, czasowe nagrywania programów (MPEG1/2) oraz Replay w TV. Inne cechy jakie oferuje ten produkt MSI to analogowe przechwytywanie wideo i edycja w formacie MPEG-2 do rozdzielczości 720x480 w 30 klatkach na sekundę, odtwarzanie DVD wraz z cyfrowym dźwiękiem Dolby AC-3 oraz wyjście Video przez przystawkę YPrPb z możliwością podłączenia do urządzeń HDTV.

W zestawie dołączono oprogramowanie m.in. NVDVD 2.0 i InterVideo WinDVR. Na uwagę zasługuję dołączony Pilot RF pracujący w technologii radiowej, dzięki czemu użytkownik otrzymuje zdalny panel kontrolny działający na odległość do ponad 9 metrów. Zdjęcia Pilota i złączy Personal Cinema w dalszej części newsa. Dostępność i cena w Polsce na razie nie znana.

[Update: 16:15] wprost z polskiego oddziału MSI dowiedzieliśmy się, że karta w Polsce będzie dostępna w ciągu 2-3 tygodni. Cena brutto dla końcowego użytkownika ma wynosić 769 PLN. » czytaj dalej

Prescott 3.40GHz w czwartym kwartale


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 13:14
(7)Komentarzy (7)
Wygląda na to, że nie tak szybko jak wcześniej przewidywano zobaczymy na rynku procesory Prescott 3.80GHz. Najprawdopodobniej Intel zmienia swoją strategię wprowadzania procesorów na rynek i nie chce od razu wypuszczać swojego najmocniejszego produktu przeciw układom AMD Athlon 64, pozostawiając sobie jakby tylną furtkę gdyby okazało się, że układy AMD są mocniejsze niż przewidywano. Nowej generacji procesory Intela – Prescott taktowane zegarami 3.40 i 3.20GHz pojawią się jeszcze w tym roku. Natomiast układ 3.80GHz ukaże się w pierwszym kwartale 2004 roku. Zdaniem X-Bit Labsa Prescotty 3.40 i 3.20GHz mogą się pojawić na rynku najwcześniej w listopadzie. Warto dodać, że do obsługi nowych procesorów są przygotowane płyty główne wyposażone w chipsety i865G/i865PE i i875P z gniazdem Socket 478. » czytaj dalej

Konkurs Logitech zakończony!


Autor: DYD | 13:00
(16)Komentarzy (16)
W dniu dzisiejszym - z lekkim poślizgiem - oficjalnie zamykamy konkurs zorganizowany dzięki firmie LOGITECH (www.logitech-sklep.com.pl) dla naszych Czytelników. Dziękujemy za liczny udział w naszym konkursie - w sumie wpłynęło 4224 zgłoszeń, z czego ponad 95% było poprawnych. Chyba więc w kolejnym konkursie będziemy musieli zwiększyć trochę poziom pytań, żeby nie było tak łatwo :)

Wróćmy jednak do ważnej części konkursu, którą jest mocno zainteresowana grupa 4 tysięcy osób biorących udział w konkursie - mianowicie LOSOWANIE. Nasza redakcja, a dokładnie redakcyjna sierotka (to ta ładniejsza płeć z działu Redakcja) wylosuje 10 zgłoszeń, z których cztery osoby wybierze Pan Marcin Gutkiewicz reprezentujący firmę Logitech. Do kogo trafią głośniki Logitech Z-680, Z-640, Z-540 i Z-340 ? Tego dowiemy się w tym tygodniu! Może dziś, może jutro - bądźcie czujni!

Edycja i845PE Asusa z 800FSB


Autor: DYD | źródło: iXBT | 12:33
Komentarzy (0)
Mimo wchodzących na rynek nowych układów Intela, firma ASUS zdecydowała się wypuścił płytę główną opartą jeszcze na chipsecie i845PE. Nie jest to zupełnie nowa konstrukcja, a jedynie odświeżone wydanie płyty P4PE, wyposażone "na starcie" w obsługę nowych procesorów Intela z magistralą 800MHz FSB. Model posiada oznaczenie P4PE-X i należy do płyt Asusa z rodziny X-Series. Wsparcie dla magistrali FSB800MHz umożliwia płycie P4PE-X obsługę procesora Pentium4 3.20 GHz, w której możemy osadzić maksymalnie do 2 GB pamięci (non-ECC) SDRAM DDR. Płyta oferuje szereg interfejsów: sieć 10/100 Mbit/s (Broadcom), 6 portów USB 2.0, 6-ścio kanałową kartę dźwiękową ADI (SoundMAX Digital Audio System), wyjście S/PDIF. Pozostała specyfikacja to AGPx4, 6 slotów PCI i firmowe funkcję dostępne na płycie takie jak: ASUS CrashFree BIOS, EZ Flash, MyLogo, C.P.R (CPU Parameter Recall) oraz SFS (Stepless Frequency Selection).

Należy dodać, że użytkownicy płyt P4PE mogą poprzez aktualizację BIOS-u i overclocking magistrali dodać wsparcie dla FSB o częstotliwości 800MHz (wymagana obecność pamięci DDR400). Wówczas jest możliwość użycia procesorów Pentium4 z magistralą 800FSB.

Doniesienia z polskich redakcji


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:24
Komentarzy (0)
Po raz kolejny pragniemy donieść to co przygotowała konkurencja w ciągu ostatnich kilku dni. W kolejności od najnowszych zaczynamy wyliczankę od poszczególnych redakcji:
 • NVIDIA Sound Storm od A do Z! @ FrazPC.pl - przewodnik po konfiguracji jednostki przetwarzania dźwieku. [LINK]
 • Test kart graficznych @ Sirius.Pl - obszerne testy kilku popularnych modeli. [LINK]
 • Abit IC7-G i875P @ IN4.Pl - recenzja i testy płyty głównej Abita, przeznaczonej dla platformy Socket 478. [LINK]
 • Cztery aktualizacje @ WinXP.com.pl - Nowe poprawki do systemów Windows 2000/XP [LINK]
 • Test VIA P4PB Ultra @ Redakcja.Net - recenzja i testy mini-płyty głównej [LINK]

Trzy 'cyfrówki' Kodaka


Autor: DYD | źródło: 4D/ DPR | 12:18
Komentarzy (0)
Firma Kodak zaprezentowała 3 nowe modele aparatów cyfrowych. Urządzenia EasyShare DX6200, CX6330 i CX6440 oferują rozdzielczość - odpowiednio - 2, 3 i 4 megapiksele.

Najtańszy model - DX6200 - posiada obiektyw o stałej ogniskowej i jest klasycznym rozwiązaniem dla "niedzielnych fotografów", bazujących na ustawieniach fabrycznych. Urządzenie ma jednak kosztować zaledwie 129 USD. Model CX6330 dysponuje 3-krotnym zoomem optycznym i możliwościami kontroli pracy przysłony i migawki, a jego cena wyniesie 279 USD. 399 USD trzeba będzie zapłacić za ostatni, najbardziej zaawansowany z premierowych aparatów - CX6440 z obiektywem o zoomie 4x. Wszystkie modele mogą po wciśnięciu zaledwie jednego przycisku wysłać zdjęcia do komputera lub bezpośrednio do drukarki. Niestety, wymagana jest do tego sprzedawana osobno za 80 USD stacja dokująca. CX6330 będzie sprzedawany od czerwca, DX6200 i CX6440 od sierpnia. Ceny dotyczą rynku amerykańskiego.

Komórki sprzedają się dobrze


Autor: DYD | źródło: 4D / DigiTimes | 12:10
(3)Komentarzy (3)
Z najnowszego raportu Gartnera wynika, że w pierwszym kwartale 2003r. branża telefonów komórkowych zanotowała lepsze niż przed rokiem wyniki sprzedaży. W tym okresie sprzedano 112,7 mln sztuk telefonów - o 18% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jak mówi Bryan Prohm, analityk zajmujący się sektorem telekomunikacyjnym - "W pierwszym kwartale tego roku zaobserwowaliśmy znaczący wzrost zapotrzebowania na telefony we wszystkich regionach świata".

Nokia, która w analizowanym okresie objęła 35% udziałów w rynku, zanotowała ponad dwukrotnie wyższą sprzedaż, niż druga na liście Motorola. Amerykański potentat objął 14,7% udziałów w rynku. Na dalszych miejscach uplasowały się Samsung 10,5%, Siemens 7,6% i Sony Ericsson 4,8% udziałów na rynku. Analiza dochodów ze sprzedaży telefonów komórkowych poszczególnych producentów pokazuje, że wszyscy zanotowali wzrost. Największy zanotowały firmy Samsung i Nokia - odpowiednio 33,6% i 20,9%, najmniej zaś Motorola - 1,4%. » czytaj dalej

PixelView Pure Golden GeForce FX5900


Autor: DYD | źródło: iXBT | 12:06
(3)Komentarzy (3)
Na "półkę" kart graficznych opartych na układzie GeForce FX5900 - który zastępuje niezbyt udaną konstrukcję FX5800 - wchodzi nowy model PixelView Pure Golden GeForce FX5900 oficjalnie zapowiedziany na stronie producenta. Karta charakteryzuje się złotym kolorem zarówno płytki PCB, jak i złączy DVI i VGA na karcie.

Dodatkowo w zapowiedzi prasowej producent dodaje, że zastosowany system chłodzenia nazwany 'Aero-Intake Cooler' ma generować niski poziom hałasu, co jak wiadomo było dużą bolączką kart z układem GeForce FX5800 Ultra. Karta Prolinka będzie dostępna w wersjach 128 i 256 MB pamięci DDR (256 bit, przepustowość pamięci do 27.2GB/sek) i częstotliwością pracy 850MHz (1 GHz zarezerwowany jest dla układu FX5900 Ultra). Z informacji prasowej wynika, że Prolnik jest już gotów do pierwszej światowej dostawy tych kart - kiedy Pure Golden GeForce FX5900 trafi na nasze półki sklepowe nie wiadomo, także cena nie jest jeszcze znana. Na razie możemy tylko rzucić okiem na złotego Prolinka.

 
Poniedziałek 2 czerwca 2003

ACTIVE RF - tania bezprzewodowość


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:46
(19)Komentarzy (19)
Myszka ACTIVE RF (rozdzielczość 400 dpi, radiowa komunikacja) firmy MEDIA-TECH to urządzenie umożliwiające pracę przy komputerze bez ograniczeń związanych z plączącymi się kablami. Dzięki niskiej cenie (ok. 40PLN), stanowi interesującą alternatywę dla użytkowników dysponujących ograniczonymi funduszami. Jest ono wyposażone w dwa przyciski oraz rolkę przewijania pełniącą również rolę trzeciego przycisku.

ACTIVE RF zasilana jest z dwóch baterii typu AAA i umożliwia pracę w odległości maksymalnie 2m od odbiornika (odległość zależy od rzeczywistych warunków w miejscu pracy). Odbiornik RF jest zasilany bezpośrednio z portu komputera. Może być podłączony zarówno do portu USB jak i PS/2 dzięki znajdującej się w zestawie przejściówce USB > PS/2. Myszka korzysta ze sterowników systemowych Windows. Mysz ACTIVE RF jest dostępna od bieżącego miesiąca w trzech wersjach kolorystycznych: białej (MT1004), czarno-szarej (MT1005) i niebiesko-szarej (MT1006).

PowerStrip 3.41 Beta Build 391


Autor: DYD | źródło: BetaNews | 14:36
Komentarzy (0)
Dostępna jest nowa Beta wersja (z dnia 27/05) znanego wszystkim narzędzia PowerStrip z firmy EnTech. PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej, odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z serwera entechtaiwan.com (703 KB).

AOpen CRW5224 Cameleon


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:57
(3)Komentarzy (3)
Firma AOpen zauważyła ostatnio, że komputery oraz inne podzespoły komputerowe mają tendencje do zmiany kolorów - z tradycyjnego beżowego do szarych, a ostatnio srebrnych i czarnych. Przyczyną tych zmian może być fakt, że obecne pecety stają się bardziej centrum multimedialnym lub informacyjnym. Inaczej mówiąc, pecety przeniosły się z gabinetów do salonów. Jeżeli taki pecet chce stanąć w naszym salonie, powinien ładnie wyglądać i dobrze się wkomponować do istniejących już urządzeń.

Kiedy spojrzysz na nagrywarkę AOpen DR5224 (CDRW-24/52/52) powiesz, że wygląda jak każdy inny napęd, Jednak w pudełku Cameleona znajdziesz dwa dodatkowe panele przednie srebrny i czarny. Wymiana panelu przedniego jest tak prosta i nie powinna sprawić kłopotu nawet początkującym użytkownikom PC. Producent także chwali napęd za wyjątkową cichość pracy - tego jednak dowiodą testy specjalistycznych magazynów. Gwarancja wynosi 24 miesiące, cena detaliczna urządzenia to 209 PLN (brutto).

Canon G5: długo oczekiwana premiera


Autor: DYD | źródło: 4Press / DPR | 13:30
(4)Komentarzy (4)
Firma Canon (oddział w Europie) oficjalnie zapowiedziała następcę modelu G3, jednego z czołowych półprofesjonalnych aparatów cyfrowych dostępnych na rynku. Model PowerShot G5 będzie zapewne walczyć o tytuł najlepszej kompaktowej "cyfrówki" z prezentowanymi niedawno nowościami Sony (model DSC-V1) i Nikona (Coolpix 5400).

Canon PowerShot G5 został wyposażony w 1/1.8" matrycę o rozdzielczości 5 megapikseli. Wysoka rozdzielczość i fakt, że aparat może zapisywać fotografie jako nieskompresowane pliki RAW sprawiają, że zdjęcia wykonane z użyciem Canona G5 można drukować nawet w formacie A3. Aparat został wyposażony w jasny obiektyw f2.0-3.0 z zoomem 4x. Podobnie jak poprzednik, model G5 jest oparty na procesorze DIGIC. Kontroluje on wszystkie najważniejsze funkcje aparatu, dzięki czemu urządzenie pracuje szybciej niż gdyby zastosować odrębne podzespoły. Pozwala to również na ograniczenie poboru mocy. W G5 znalazła się również znana już z G3 ciekawa funkcja Timelapse, pozwalająca na zaprogramowanie aparatu tak, by wykonywał zdjęcia w określonych interwałach czasu. G5 może w ten sposób wykonać nawet 100 ujęć w odstępach od 1 do 60 minut. Wraz z Canonem G5 użytkownicy otrzymują do dyspozycji aż 12 trybów fotografowania - takiego wyniku nie powstydziłaby się niejedna "lustrzanka". Z kolei Opcja FlexiZone AF/AE umożliwia ustawianie ostrości na obiektach znajdujących się poza centrum kadru. Wygodę obsługi zapewnia odchylany od obudowy, 1,8-calowy ekran LCD. » czytaj dalej

Samoniszczące się filmy


Autor: DYD | źródło: 4Press / ZDNet | 13:22
(13)Komentarzy (13)
Firma So-net - należący do Sony provider usług internetowych - będzie sprzedawać w Sieci pliki z filmami, które po upłynięciu określonego czasu ulegną destrukcji.

Wypracowanie modelu udostępniania filmów w Internecie to wciąż nierozwiązany problem, blokujący rozwój tego rynku. Aby chronić się przed piratami, wielu usługodawców decyduje się na przekaz strumieniowy, co negatywnie odbija się na jakości prezentowanego materiału, jest też niewygodne dla użytkowników. Dlatego z uwagą trzeba śledzić wysiłki firmy So-net, która będzie udostępniać klientom całe pliki z filmami, które po ustalonym czasie uruchamiają procedurę autodestrukcji i tym samym mają być odporne na piractwo.

Zastosowaną przez So-net technologię opracowała firma Japan Wave. Zabezpieczenia przed nieautoryzowanym wykorzystaniem pliku są dwojakie. Po pierwsze film jest dzielony na kilka mniejszych plików i umieszczany w różnych miejscach dysku twardego. Do odtworzenia zapisanego w ten sposób filmu niezbędny jest specjalna aplikacja. Drugi poziom ochrony to właśnie automatyczne kasowanie plików - każdy z fragmentów ma zapisany mały program, który w wyznaczonym terminie usuwa zapis z dysku.

Premiera Pentium 4 3.20GHz w czerwcu


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 11:33
(6)Komentarzy (6)
Podczas gdy użytkownicy zastanawiają się czy AMD Athlon XP 3200+ jest obecnie najszybszym procesorem, do walki powraca Intel, który jak informuje X-Bit Labs, 23 czerwca wprowadzi na rynek procesor Pentium 4 3.20GHz. Jak donoszą różne źródła wypuszczenie nowego procesora odbędzie się w czerwcu, a dokładnie 23. Oficjalna premiera może jednak odbyć się 16 czerwca. Procesor Pentium 4 3.20GHz będzie najszybszym procesorem opartym na jądrze Northwood. Będzie produkowany w technologii 0.13 mikrona i będzie posiadał 512KB pamięci cache L2, 800MHz szynę Quad Pumped Bus i technologię Hyper-Threading. Jego cena będzie wynosiła 637 dolarów.

AMD Athlon XP 2600+ "Barton"


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 10:57
(6)Komentarzy (6)
Procesor AMD Athlon XP 2600+ pojawił się w sierpniu zeszłego roku kiedy to miała również miejsce premiera procesora Pentium 4 2.80GHz. Układ AMD był oparty na rdzeniu Thoroughbred i posiadał 256KB pamięci ceche L2 i szynę 266MHz EV-6 FSB. Jednak na jesieni AMD zdecydowało się obniżyć taktowanie procesora i jednocześnie zwiększyć taktowanie magistrali do 333MHz. Wygląda jednak na to, że procesor ten czeka kolejna modyfikacja. Będzie on produkowany na rdzeniu Barton i będzie posiadał 512KB pamięci cache L2. Pojawią się także procesory Thorton. Będzie to w rzeczywistości Barton z okrojoną do 256KB ilością pamięci cache drugiego poziomu. Na rynku zobaczymy takie oto modele procesora 2600+:

 • Athlon XP 2600+: Thoroughbred, 256KB L2, 2133MHz, 266MHz FSB
 • Athlon XP 2600+: Thoroughbred/Thorton, 256KB L2, 2083MHz, 333MHz FSB
 • Athlon XP 2600+: Barton, 512KB L2, 1917MHz, 333MHz FSB.  » czytaj dalej

Nowy CPUCool 7.2.4


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 10:22
Komentarzy (0)
Podien wczoraj opracował odświeżone wydanie swojego programu CPUCool do wersji 7.2.4. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T (Self Monitoring, Analysis and Reporting Technologie) od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. W wersji 7.2.4 poprawiono wykryte błędy, dodano pliki PLL. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd (1.69 MB).

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL