Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 17 stycznia 2003  
    

ICQ Pro 2003a Build #3799


Autor: DYD | 23:28
(1)Komentarzy (1)
Od dziś dostępna jest nowa wersja ICQ Pro 2003a, czyli wersji rozbudowanej ICQ, oznaczoną numerem Build #3799 i datowanej na 16/02. ICQ (I Seek You) potocznie zwany "ickiem", jest najpopularniejszym narzędziem służącym do kontaktów ze znajomymi w Internecie, wysyłania sms'ów i wielu innych funkcji. Nowe funkcje ICQ to m.in.: rozszerzone możliwości funkcjonalności oraz wyszukiwania, nowe sygnatury e-maila, zwiększone ustawienia użytkownika, usprawniona obsługa i detekcja firewalli, lepsza integracja z systemem Windows XP. WPlik z najnowszym ICQ Pro 2003a, w którym wyeliminowany znalezione błędy i poprawiono interfejs, można pobrać z oficjalnej strony ftp.icq.com (3.79 MB) lub lokalnie z ftp.TwojePC.pl.

Nareszcie 3DMark2003...


Autor: Jasiek | 19:52
(11)Komentarzy (11)
Nie, nie jest to jeszcze finalna wersja długo oczekiwanego benchmarka kart graficznych, ale jego pierwsza zapowiedź, czyli tzw. "teaser". Jest to pierwszy namacalny znak, że 3DMark 2003 tuż, tuż. Jeżeli nie macie zainstalowanego Windows Media Playera 9, trzeba pozwolić starszej wersji na ściągnięcie najnowszego kodeka. Niestety Futuremark odsłonił tylko malutki rąbek tajemnicy, cały teaser trwa 21 sekund, a do tego zbyt wiele na nim nie widać ;-) W każdym razie dla fanów 3DMarka (i nie tylko), link + mirror ftp.twojepc.pl (5.79 MB).

2003 - więcej nagrywalnych płyt DVD


Autor: DYD | źródło: 4D / CDRinfo | 15:24
Komentarzy (0)
Światowy popyt na nagrywalne dyski DVD (DVD-R/RW oraz DVD+R/RW) osiągnie w tym roku poziom 300 mln sztuk. To ogromny wzrost w stosunku do roku 2002, kiedy to na całym świecie sprzedano 120 mln sztuk płyt tego typu. Według szacunków Photonics Industry and Technology Development Association (PIDA), w drugiej połowie bieżącego roku miesięczna sprzedaż sięgnie 27 mln sztuk. W pierwszej połowie roku będzie to średnio 16 mln sztuk.

Rynek płyt CD-R rozwinie się w tym roku nieznacznie - z powodu nadprodukcji nośników, producenci coraz chętniej przestawiają się na zapewniające wyższe marże dyski DVD. Jednak wielkość rynku CD-R oczywiście wciąż będzie wielokrotnie większa od rynku nagrywalnych płyt DVD. Dyski CD-R sprzedały się w ubiegłym roku w imponującej ilości 5,51 mld sztuk, w roku 2003 liczba ta ma wzrosnąć do 5,83 mld sztuk.

Handheld jak komórka


Autor: DYD | źródło: 4D / BBC | 15:01
(2)Komentarzy (2)
W połowie lata na rynek europejski ma trafić Sidekick, urządzenie opracowane przez amerykańską firmę Danger, które łączy w sobie cechy telefonu komórkowego i komputera naręcznego. Urządzenie, określane mianem szwajcarskiego noża wojskowego wśród handheldów, pozwala na prowadzenie rozmów telefonicznych, obsługę poczty elektronicznej, planowanie spotkań, jak również granie.

W Stanach Zjednoczonych premiera "pomocnika" odbyła się już trzy miesiące temu i jak zapewnia Danger, od tego czasu sprzedano już dziesiątki tysięcy tego urządzenia. Dostępny w USA model posiada monochromatyczny wyświetlacz o wymiarach 2,25x1,5 cala, który skrywa pod sobą niewielką, ale użyteczną klawiaturę. Cena urządzenia wynosi od 50 do 250 USD, a miesięczny koszt abonamentu to 39-59 USD. Urządzenie przeznaczone dla młodych osób, zostało przez nich bardzo dobrze przyjęte. Aż dwie trzecie jego posiadaczy to osoby z przedziału wiekowego 18-24 lat. » czytaj dalej

Czerwony Sztorm


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 14:53
Komentarzy (0)
Cray od jakiegoś czasu przygotowuje klaster, który ma stać się dumą także AMD. Superkomputer, wykorzystujący procesory Opteron, ma stanąć do 2004 roku w Sandia National Labs. Maszyna otrzymała nazwę Red Storm i ma zapewnić moc obliczeniową powyżej 40 teraflopów. Do budowy systemu zostanie wykorzystanych 10 386 procesorów, połączonych z użyciem technologii hypertransport, ustawionych w blok 27x16x24. Zastosowane zostaną Opterony pracujące z zegarem 2GHz. Cray zapewnia, że interfejs między procesorami jest w stanie przesyłać dane z prędkością 3GB/s. Każdy pojedynczy węzeł/procesor ma dysponować 1GB pamięci RAM, mostkiem PCI-X, magistralą hypertransport 3GB/s i podsystemem I/O o nazwie kodowej Black Widow.

Co słychać w finansach AMD?


Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 14:48
(11)Komentarzy (11)
AMD to firma będąca ostatnio w dość napiętej sytuacji. Niepewna przyszłości x86-64 w Hammerach, w chwili obecnej rywalizuje z Intelem, dzięki Athlonom XP. Niestety produkcja procesorów przynosi jedynie regularne straty. Potwierdzają to wyniki za czwarty kwartał 2002 roku. Z racji dużego sezonowego zapotrzebowania, wpływy wzrosły o 35% w porównaniu do poprzedniego kwartału (686 milionów USD), co cały czas jest wynikiem o 28% gorszym niż w roku ubiegłym. Niestety, mimo rozruszania sprzedaży, firma zanotowała ogromne straty - 854 miliony USD. Po odjęciu stałych kosztów i kosztów restrukturyzacji firma jest "w plecy" $217 mln na samej sprzedaży. Rok temu strata ta była wielokrotnie mniejsza, rzędu 36 milionów. Wniosek jest prosty, AMD znowu nie potrafi zarobić na swoich procesorach, mimo ich ogromnej popularności.

Intel ochłodzi producentów coolerów?


Autor: Jasiek | źródło: The Inquirer | 14:47
(2)Komentarzy (2)
Od pewnego czasu pojawiają się plotki, iż Intel planuje wprowadzić system walidacji coolerów dla swoich procesorów. W praktyce oznacza to konieczność dodatkowych opłat dla procesorowego giganta, po stronie producentów zestawów chłodzących. Tego typu opłaty mogą być zabójcze dla małych producentów. Stąd Intel raczej nie spieszył się dotychczas z wprowadzeniem tego planu w życie, zdając sobie sprawę jak negatywnie może on zostać przyjęty. Ostatnie doniesienia The Inquirer wskazują jednak, że wraz z rosnącą liczbą coolerów dla podstawki Socket478, wprowadzenie walidacji może okazać się nieuchronne. Nieoficjalnie wiadomo, że samo zaakceptowanie pojedynczego projektu ma kosztować $3000.

PowerStrip Beta 3.31 Build 370


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 14:44
Komentarzy (0)
Dostępna jest nowa Beta wersja znanego wszystkim narzędzia PowerStrip z firmy EnTech. PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej, odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z serwera entechtaiwan.com (670 KB).

Akcesoria do telefonów komórkowych Logitecha


Autor: DYD | 14:06
(7)Komentarzy (7)
Logitech przedstawił po raz pierwszy w historii firmy linię zestawów słuchawkowych do telefonów komórkowych, która zawiera 6 produktów, każdy z nich zaprojektowany dla innej grupy docelowej i stylu bycia. Linia akcesoriów do telefonów komórkowych obejmuje 4 modele douszne oraz 2 zestawy lokowane wokół małżowiny. Logitech głównie skoncentrował się na wymogach każdego użytkownika. Każdy model douszny dostarczany jest z zestawem silikonowych nakładek FlexLoop, utrzymujących głośniczek w uchu. W każdym zestawie dostarczane są 4 rozmiary nakładek FlexLoop. Konsument dobiera po prostu najlepiej pasującą z nich dla zapewnienia pełnego komfortu użytkowania i poczucia stabilności umocowania. Jakość przenoszonego głosu, testowana na trzech zestawach kompatybilnych z telefonami Siemens jest na dobrym poziomie. Zestawy zakładane wokół małżowiny nie stwarzają dużego ucisku na ciało oraz pozostają stabilne podczas przemieszczania się. » czytaj dalej

Hammery od marca


Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 13:59
(6)Komentarzy (6)
Według DigiTimes, pierwsze 64-bitowe procesory AMD z rodziny Hammer powinny pojawić się w marcu. Będzie to mała seria 20 tys. sztuk. Oficjalna premiera ma mieć miejsce w kwietniu. W tym czasie do sprzedaży powinno trafić 300 tys. sztuk procesorów. Do końca roku planowane jest wytworzenie 4 milionów układów. Do tego czasu Hammer ma mieć 40% udział w sprzedaży procesorów AMD. Jeśli tak się nie stanie, może to oznaczać poważne problemy dla firmy. Intel cały czas rozwija swoją konstrukcję Pentium 4, przygotowując się do wprowadzenia procesu 0.09 mikrona. AMD jakby zaspało ostatnio. Nawet nowe Athlony XP z jądrem Barton nie będą w stanie długo konkurować z procesorami Intela. Jeżeli więc Hammer się nie przyjmie, możliwe jest nawet zaprzestanie produkcji procesorów przez AMD.

HyperSnap-DX 5.03.00 PL


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 11:21
Komentarzy (0)
Właśnie ukazałą się wersja 5.03.00 programu HyperSnap-DX już częściowo spolonizowanego - wszystkie menu, okienka dialogowe i komunikaty programu są po polsku, teksty pomocy online są na razie po angielsku. HyperSnap-DX służy do przechwytywania ekranow z systemu Windows (zrzuty ekranu) oraz obróbki i edycji otrzymanych w ten sposób obrazów. Umożliwia też zrzuty z gier komputerowych pracujących w trybie pełnoekranowym, używajacych DirectX lub Glide, a także z niektórych programów odtwarzających video. Download polskiej wersji 5.03.00 dla systemów Windows 9x, NT4, Windows 2000 i Windows XP możliwy jest z następujących lokalizacji: hyperionics.com | ftp.twojepc.pl (2.08 MB).

PlayStation 2: już ponad 50 mln sztuk!


Autor: DYD | źródło: 4D / GF | 11:17
Komentarzy (0)
Sony Computer Entertainment poinformowało, że wyprodukowano już przeszło 50 mln sztuk konsoli PlayStation 2. Oznacza to, że od 17 września "przybyło" aż 10 mln sztuk tej konsoli. Pod względem geograficznym dostawy konsol rozkładają się następująco: do Ameryki Północnej trafiło 21,48 mln sztuk, do Europy - 16,02 mln, a Japonii - 12,53 mln. Oznacza to, że do sklepów na całym świecie dostarczono już 50,03 mln konsol. PlayStation 2 zadebiutowało niespełna 3 lata temu i pod względem sprzedaży wciąż deklasuje rywali, którzy pojawili się na rynku w rok później. Dość powiedzieć, że Microsoft planuje do końca czerwca osiągnąć poziom 9 - 11 mln sztuk sprzedanych Xboxów, a Nintendo liczy, że przed końcem marca GameCube sprzeda się w łącznej ilości 16 mln sztuk. » czytaj dalej

Chaintech, seria ZENITH


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:14
(4)Komentarzy (4)
Firma Jamicon poinformowała dziś o wprowadzeniu do sprzedaży nowej serii płyt głównych Chaintech ZENITH, której pierwszym przedstawicielem jest model 7NJS Zenith przeznaczony dla procesorów AMD oparty na chipsecie nForce2. 7NJS obsługuje pamięci DDR w trybie dwukanałowym oraz AGP 8X. Płyta ma wbudowane interfejsy 3x FireWire, 2x Serial ATA, 2x ATA 133, 1x RAID, 6x USB oraz sieciowy. Na płycie znajduję się również sześciokanałowy układ dźwiękowy z wyjściem SPDIF oraz 5 slotów PCI i jedno złącze ACR.

Sama płyta to nie wszystko. Na uwagę zasługuje również dodatkowe wyposażenie jak zestaw 60-centymetrowych, okrągłych kabli do podłączenia dysków i stacji dyskietek oraz dwa kable Serial-ATA oraz front panel CBOX2, na którym znajduje się m.in. DigiDoc - wskaźnik informujący o ewentualnych błędach monitorowanych przez BIOS oraz temperaturze procesora. Do sprzedaży trafi również model przeznaczony dla procesorów Pentium 4 9EJS1 Zenith oparty na chipsecie Intel 845PE charakteryzujący się równie bogatym wyposażeniem. Cena brutto dla końcowego odbiorcy: 7NJS Zenith 900 PLN, model 9EJS1 Zenith - 760 PLN.

 
Czwartek 16 stycznia 2003

Nowy WinRAR 3.11 Final


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 23:47
Komentarzy (0)
Dziś na stronie www.rarlab.com, pojawiło się nowe wydanie jednego z najbardziej znanych i często używanych programów do archiwizacji plików. Najnowszy WinRAR w wersji 3.11 posiada m.in. bardziej dopracowaną integrację z kompresorem *.tgz oraz kilka wyeliminowanych błędów. Pełna lista zmian i usprawnień tutaj. WinRAR w wersji dla Windows 95/98/NT/2000/Me/XP można pobrać stąd (911 KB). Wersja dla pozostałych systemów (Linux, MacOS, DOS, OS/2, FreeBSD) dostępna jest tutaj.

Narzędzia Intela w systemie Linux


Autor: DYD | źródło: CompLex | 23:32
Komentarzy (0)
Firma Intel zaprezentowała nowe narzędzia programistyczne, ułatwiające analizowanie i optymalizację oprogramowania dla systemu Linux i umożliwiające tworzenie aplikacji w pełni wykorzystujących możliwości procesorów Intel Pentium 4 i Intel Xeon. Nowy Intel VTune Performance Analyzer 1.0 for Linux jest pierwszym analizatorem wydajności przygotowanym przez Intela specjalnie dla systemu Linux.

Nowa wersja stanowi uzupełnienie pracującego w środowisku Microsoft Windows analizatora Intel VTune Performance Analyzer 6.1, mającego również możliwość zdalnego analizowania aplikacji działających w systemie Linux. Ogromna wiedza i doświadczenie Intela w dziedzinie procesorów pozwalają tworzyć narzędzia takie jak Intel VTune Performance Analyzer, udostępniające twórcom oprogramowania szczegółowe informacje na temat wykorzystania zasobów procesora przez przygotowywane przez nich programy. » czytaj dalej

Spyware w nowych sterownikach ATi?


Autor: Jasiek | źródło: Guru3D/W2S | 16:53
(5)Komentarzy (5)
Ostatnie sterowniki Catalyst 3.0a (driver w wersji 6.14.01.6255, control panel 6.14.10.4012) mają pewną ciekawą przypadłość. Przy uruchamianiu dowolnej aplikacji Direct3D programowe firewalle raportują próbę połączenia z ctrl.microsoft.com. Nie dotyczy to programów OGL. Ze wstępnego dochodzenia wynika, że nie zależy to od wersji DX, SP1 do XP ani Windows Media Playera. Umieszczanie jakiegokolwiek spyware'u MS w sterownikach do kupionych przez użytkowników za ciężkie pieniądze kart byłoby zagraniem mocno nie fair ze strony kanadyjskiej firmy.

Płyty z Nforce2 na pokładzie: raj dla overclockera?


Autor: Jasiek | 16:16
(2)Komentarzy (2)
Płyty głowne na chipsetach Nforce2 doskonale nadają się do podkręcania Athlonów XP na wysokiej magistrali. Produkt Epoxa 8RDA+ ma największe możliwości O/C z poziomu BIOS. Niestety w praktyce ta konstrukcja rozczarowuje, nie zapewniając stabilnej pracy z FSB 200 MHz i wyższym. Sprawę rozwiązuje przeróbka sprzętowa układu IRU3037A, odpowiedzialnego za napięcie na mostku północnym (default: 1,55-1,60 V). Po zmodowaniu można uzyskać 2,0 V, przy takim napięciu Nforce 2 pociągnął procesor i pamięci synchronicznie z magistralą 239 MHz. Na VR-Zone dowiemy się także jak podbić napięcie na pamięciach, ponad 2,9 V z poziomu BIOS.

Posiadacze płyty Asus'a, A7N8X są w jeszcze lepszej sytuacji. Pojawił się już do niej zmodyfikowany BIOS umożliwiający zmianę napięcia na chipsecie, bez inwazyjnej przeróbki. Linki do plików znajdziecie na forum NforceHQ. Z pierwszych reakcji forumowiczów wynika, że przerobiony BIOS działa ;-).

Bartony już w lutym?


Autor: DYD | źródło: 4D / X-Bit | 14:12
(1)Komentarzy (1)
Według ostatnich doniesień, już na początku lutego AMD zaprezentuje procesory Athlon XP oparte na nowym rdzeniu Barton. Wyposażone w 512KB pamięci cache drugiego poziomu układy Barton będą ostatnimi chipami z architekturą K7, która zadebiutowała na rynku w roku 1999. Procesory mają trafić na rynek 7 lutego. Będą to modele oznaczone jako 2500+, 2800+ i 3000+. Symbole te oczywiście są zgodne z nową filozofią marketingową AMD i nie odzwierciedlają częstotliwości taktowania układów, a jedynie świadczą o poziomie wydajności w porównaniu z układami Pentium 4. Nieoficjalnie jednak mówi się, że nowe Athlony XP będą taktowane zegarami 1833MHz, 2083MHz oraz 2250MHz. Wszystkie nowe procesory korzystają z szyny 333MHz. Jak dotąd nie ujawniono informacji, jakie będą ceny procesorów. Nowa generacja procesorów AMD, oparta na architekturze K8, ma pojawić się w kwietniu.

Newsy z polskich redakcji


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:07
(1)Komentarzy (1)
 • MicroStar KT4V @ redNET: "Tym razem pod lupę trafiła do nas płyta główna przeznaczona dla procesorów AMD. Ów szczęśliwcem jest produkt firmy MicroStar, model KT4V (MS-6712). Biorąc pod uwagę całą serię płyt KT4 firmy MSI, jest to jeden z najuboższych modeli, który zaoferuje nam jednak dosyć sporo, a przy tym nie specjalnie uszczupli nasz portfel."

 • Dwie recenzje: FlashDisk Actina 64MB USB & 3 Joysticki + 3 Pady MediaTech @ IN4.pl

 • Test coolerów Socket A @ Tweak.Pl: "Po długiej przerwie na stronach Tweak.pl pojawił się nowy artykuł. Tym razem możecie przeczytać porównanie dwunastu coolerów z których aż pięć jest całkowicie nowych: Akasa Crystal Blue, Akasa SilverMountain 2, CoolerMaster HHC-L61, CoolerMaster HHC-001 oraz Noiseblocker VAS4 Pro."

 • Budujemy kontroler wentylatorów @ MoDeD-KOMPz: "Podstawową rzeczą jaka powinna znajdować się w komputerze każdego szanującego się Modera jest bardzo pomocny i prosty układ do sterowania wiatraczkami. Air cooling składa się z reguły z minimum dwóch mocnych wiatraczków, które zapewniają obieg powietrza wewnątrz komputera oraz wiatraczków na procesorze i karcie graficznej."

 • Płyty pod P4 (part #2) @ NVision: "Tym razem postanowiłem przyjrzeć się płytom głównym pod procesory Intel Pentium4 (s478). Jest to część druga i niestety ostatnia tego artykułu. Nie wszystko udało się wykonać - plany były o wiele większe. Niestety rzeczywistość potrafi czasami zniweczyć nawet te największe!"

 • Coraz więcej "cyfrówek"


  Autor: DYD | źródło: 4D / Digit-Times | 13:31
  Komentarzy (0)
  W ubiegłym roku światowa sprzedaż aparatów cyfrowych osiągnęła poziom 25,6 mln sztuk, co oznacza wzrost o 37,4% w stosunku do roku 2001. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie tempo rozwoju fotografii cyfrowej nie osłabnie. Według tajwańskiej organizacji branżowej Photonics Industry and Technology Development Association (PIDA), wzrost rynku będzie w tym roku podobny jak w ubiegłym i wyniesie 35%. Oznacza to, że w roku 2003 na całym świecie może się sprzedać przeszło 34,5 mln sztuk aparatów cyfrowych.

  W roku 2002 najbardziej chłonnym rynkiem była oczywiście Ameryka Północna, gdzie trafiło 35% światowego wolumenu sprzedaży. Drugie miejsce przypadło Europie (29% światowego rynku), a trzecie - Japonii (25%). Powoli słabnie trend ciągłego zwiększania rozdzielczości stosowanych w aparatach matryc, tak widoczny w roku 2001. Teraz firmy zajmujące się fotografią cyfrową zwracają uwagę także na inne parametry, jak np. skrócony czas reakcji urządzenia na wciśnięcie spustu migawki. Japońscy dostawcy zwiększają moce produkcyjne, więc rynkowi nie grozi niedobór matryc CCD, który miał miejsce w ubiegłym roku.

  Dwa procesory w jednym


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 12:40
  Komentarzy (0)
  Według serwisu The Inquirer, Intel planuje w 2005 roku wypuścić układ Itanium, zawierający dwa procesory w jednej obudowie. Ma także wzrosnąć pojemność pamięci cache L3 do 9MB. Aktualnie przygotowywane 64-bitowe układy Intela to Madison i Deerfield. Procesor z dwoma rdzeniami nosi nazwę kodową Montecito. Będzie on wykonany w technologii 0.09 mikrona. Ma on także zawierać elementy procesora Alpha, który dostał się w ręce Intela krótki przed połączeniem HP i Compaqa. Możliwe, że na zamknięcie dwóch procesorów w jednej obudowie zdecyduje się także AMD. Wcześniej jednak należy się spodziewać zmiany kontrolera pamięci w układach Hammer na obsługujący moduły DDR-II.

  Czarna perła Asusa


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 12:36
  (4)Komentarzy (4)
  Asus, do tej pory skupiający się raczej na nowinkach technicznych, postanowił przygotować płytę która poza podstawowymi funkcjami ma także przykuwać wzrok. P4PE "Black Perl" jest zbudowana z użyciem czarnego laminatu i będzie zapakowana w stylizowane pudełko. Także instrukcja i płyta ze sterownikami otrzymają ciekawą oprawę graficzną. W pudełku oprócz płyty znajdziemy okrągłe kable dla HDD i FDD (oczywiście czarne) a także 32MB pamięć flash podłączaną do portu USB. Konstrukcja płyty oparta jest na chipsecie Intela i845PE. Obsługuje on Hyper-Threading i magistralę 400/533MHz procesora Pentium 4. Na płycie znajdą się, oprócz 6 gniazd PCI i AGP 4x, kontrolery RAID Promise Serial ATA-150/Ultra ATA-133, FirerWire VIA, Gigabit Ethernet firmy Broadcom a także układ dźwiękowy 5.1 ADI1980. Bios "czarnej perły" obsługuje zmianę napięcia procesora, napięcia pamięci i AGP, ustawienia magistrali od 100MHz do 200MHz oraz umożliwia ustawienie dzielników pamięci oraz niezależnego ustawienia zegara dla magistrali PCI i AGP.

   
  Środa 15 stycznia 2003

  Nowe produkty CoolerMaster


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 21:39
  (7)Komentarzy (7)
  Firma 4MAXCool poinformowała o wprowadzeniu do oferty nowych produktów firmy CoolerMaster. Nowością jest między innymi nowy cooler o symbolu HAC-V81 X-Dream, który został wyposażony w regulator obrotów na śledziu PCI (zobacz zdjęcie), miedziany rdzeń oraz wydajny wentylator 80x80x25mm. Cooler przeznaczony jest dla procesorów AMD Socket A/462 / AthlonXP 2800+ i Socket 370 (FC-PGA). Prędkość obrotowa: 2500~4800 obr./min, przepływ powietrza: 31.4~62.8 CFM. W ofercie znalazły się także miedziane oraz aluminiowe radiatory, które poprzez swoje wymiary mają szerokie zastosowanie: kości pamięci RAM, kości pamięci kart graficznych, chipset płyty głównej, wszelkie elementy PC narażone na przegrzanie. Szczegóły na stronie 4MAXCool.

  GraniteBay w testach na TPC


  Autor: DYD | 21:21
  (9)Komentarzy (9)
  Od premiery układu Granite Bay czyli fachowo E7205 minęło już trochę czasu, jednak nadal na naszym rynku nie ma jeszcze zbyt wiele płyt głównych opartych o ten chipset. Nasz redakcyjny specjalista w dziedzinie "mainboard" - Lancer, właśnie rozpoczął test dwóch modeli z iE7205 na pokładzie: ASUS P4G8X U/133 RAID SerialATA DDR333, FireWire 1394 USB 2.0 Sound 6ch GigaBitLAN ATX oraz GigaByte GA-8INXP Dual DDR266 U/133 RAID SerialAta Sound 5.1 SB GigaBitLAN USB 2.0. W porównaniu wezmą także udział dwie płyty na popularnym i845PE (Shuttle DOT-AB48N i Albatron PX845PEV) oraz płytka na Intela na i850E i RDRAM. Sprzęt dostarczył Sirius.Pl, który dodatkowo zaprasza do lektury ostatnich testów i recenzji m.in. coolerów pod AMD, dysków twardych, kart graficznych GF4 4200 oraz kart graficznych ATI 9500 Pro.

  Test trzech zestawów głośnikowych Logitech i Creative


  Autor: DYD | 16:20
  (111)Komentarzy (111)
  [Update: 16/02 - 12.00] Ponad miesiąc temu, miałem możliwość sprawdzenia, a dokładniej odsłuchania, co dobrego wydobywa się z zaawansowanego systemu dźwiękowego Logitech Z-560 przeznaczonych dla komputerów domowych. Ten model należy do rodziny urządzeń dźwiękowych w standardzie 4.1, składających się z czterech głośników satelitarnych i subwoofera. Z uwagi na zainteresowanie tematem na łamach TPC, postanowiłem nie poprzestać na tym jednym urządzeniu. Dziś przedstawiam testy dwóch zestawów głośników 5.1 z najwyższej półki urządzeń audio do komputerów PC dostępnych na naszym rynku w postaci produktów Logitech Z-680 i Creative MegaWorks 550 THX oraz test dużo skromniejszego systemu Creative Inspire 6.1 6700. Porównując zestawy w teście będę także odnosił się do testowanego Z-560» czytaj dalej

  ATI dostawcą podzespołów dla Xboxa 2?


  Autor: DYD | źródło: 4D / GF | 14:30
  (4)Komentarzy (4)
  Analitycy z Dundee Securities Corporation twierdzą, że faworytem w wyścigu o kontrakt na opracowanie i produkcję podzespołów dla konsoli Xbox 2 jest kanadyjska firma ATI. ATI jest dostawcą układu graficznego dla produkowanej przez Nintendo konsoli GameCube. Następna konsola Microsoftu ma zadebiutować w roku 2006, a prace nad jej specyfikacją techniczną wciąż znajdują się we wczesnym stadium. Dlatego wszelkie informacje o faworytach wśród dostawców podzespołów mogą być tylko pogłoskami, które Bill Gates wykorzysta później w negocjacjach. Podobnej medialnej potyczki należy się więc spodziewać wśród producentów procesorów. Do walki o kontrakt na Xboxa 2 staną oczywiście Intel i AMD.

  Gdyby Microsoft rzeczywiście zdecydował się wybrać ATI, mogłoby to doprowadzić do zmiany układu sił na rynku układów graficznych. Takie zlecenie to dla producenta gwarancja stałych przychodów przez kilka lat. A nie od dziś wiadomo, że współpraca pomiędzy Microsoftem a nVidią produkującą układy dla konsoli Xbox nie układa się najlepiej. Podobno kontrakt podpisany przez firmę z Redmond jest dla niej niekorzystny.

  Nowe mobilne procesory Intela


  Autor: R4v | źródło: InfoWorld | 13:45
  Komentarzy (0)
  Intel przedstawił szybsze wersje swoich mobilnych układów. Najszybszym obecnie procesorem jest Pentium 4-M 2.4GHz (1.2GHz na bateriach). Do sprzedaży trafią także Mobile Pentium III w wersji Ultra Low Voltage, oraz Celerony Mobile. Nie zapomniano także o obsłudze układów. Zapewni ją chipset 852GM ze zintegrowaną grafiką, który będzie współpracował z układami P4-M i Celeron Mobile. 852GM ma także zmniejszyć pobór energii poprzez wykorzystanie technologii Enhanced SpeedStep oraz Deep Slepp i Deeper Sleep. Nowy Pentium 4-M znajdzie się na razie w notebookach Gateway 600XL i Dell Inspiron 8200 i Inspiron 4150. Pentium III są przeznaczone do komputerów typu TabletPC. Będą dostępne w wersjach 933MHz i 900MHz, oba w cenie $209. Nowe Celerony to wersja 2.0GHz, 866MHz układ w wersji Low Voltage i 800MHz układ ULV.

  MSI 655Max z dwoma kanałami


  Autor: R4v | źródło: MSI | 13:43
  (2)Komentarzy (2)
  MSI przedstawiło płytę 655Max, zbudowaną przy użyciu chipsetu SiS655. Obsługuje on magistralę 533MHz procesora Pentium 4 oraz posiada dwukanałowy kontroler pamięci DDR333/266. Nietypowy jest układ 4 gniazd pamięci, które zostały umieszczone w parach przy krawędziach płyty. Obsługę kart graficznych zapewnia slot AGP 8x, natomiast pozostałe karty mogą być umieszczone w 6 gniazdach PCI. Opcjonalnie na płycie znajdzie się kontroler Serial ATA. Zewnętrzne urządzenia podepniemy do USB 2.0, a dźwięk na 6 głośnikach zapewnia wbudowany układ. Oczywiście płyta jest wyposażona w typowe dla MSI funkcje, jak PC2PC Bluetooth, S-Bracket z wyjściem SPDIF oraz D-Bracket z diodami informującymi o stanie komputera i dwoma gniazdami USB 2.0. Dołączone będzie także oprogramowanie Live Update 2, Fuzzy Logic 4, PC Alert 4 i MSI DVD.

  Chipsety: SiS w natarciu


  Autor: DYD | źródło: 4D / TT | 11:20
  (3)Komentarzy (3)
  Według analityków rynku, VIA może zanotować w tym roku znaczny spadek sprzedaży swoich chipsetów. Powód: coraz silniejsza konkurencja ze strony lokalnego rywala - firmy SiS. Według specjalistów z tajwańskiej firmy Nomura Securities, firmie nie uda się w tym roku sprzedać zaplanowanej liczby 35 mln chipsetów. Z powodu agresywnej polityki SiS, VIA może nie przekroczyć poziomu 27 mln sztuk - twierdzą eksperci.

  Niekwestionowanym liderem rynku chipsetów jest Intel, kontrolujący aż 60% sprzedaży. Na drugim miejscu znajduje się VIA - posiada 21% udziału w rynku. Jednak SiS dosłownie depcze swojemu głównemu konkurentowi po piętach - w roku 2002 firma kontrolowała 19% rynku chipsetów. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku nastąpi zamiana na miejscach drugim i trzecim - zwłaszcza, że VIA nie otrzymała od Intela licencji na produkcję chipsetów dla Pentium 4. Inaczej niż SiS, które wyraźnie korzysta na współpracy z Intelem. Sojusz VIA z firmą AMD, która ostatnio traci na rzecz Intela udziały w rynku procesorów, jak na razie nie jest tak owocny. Problemem, z jakim boryka się VIA, są też koszty wytwarzania układów. SiS ma własną fabrykę, VIA zleca produkcję Taiwan Semiconductor Manufacturing. Dlatego SiS może sprzedawać swoje produkty po cenach, które dla VIA byłyby już po prostu nieopłacalne.

   
  Wtorek 14 stycznia 2003

  Nowa 15"-ka LCD EIZO już od stycznia


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 17:11
  (1)Komentarzy (1)
  W ofercie Alstor znalazł się nowy model monitora LCD firmy EIZO - FlexScan L367. Monitory produkowane przez Eizo Nanao Corporation cieszą się wysoką renomą wśród profesjonalistów z branży graficznej czy DTP. Model FlexScan L367 stanowi kontynuację serii MultiEdge. Najbardziej istotną cechą nowych monitorów jest zmiana ich formy na bardziej kompaktową i ergonomiczną. Boczne ramki monitora mają szerokość zaledwie 10 mm. Wprowadzono też kilka innowacyjnych funkcji. Chodzi m.in. o korekcję gamma oraz dołączone oprogramowanie DesktopViewer do przeglądania plików graficznych i optymalizujące tryb pracy monitora. Cena monitora 2869 PLN brutto. Monitor objęty jest 36-miesięczną gwarancją, obejmującą również panel i świetlówkę.

  Absolutną nowością jest zastosowana tu pięciu predefiniowanych ustawień parametrów monitora do: edycji tekstów, edycji/oglądania zdjęć, oglądania filmów, sRGB (Internet), ustawienia własne użytkownika. Zmian dokonujemy błyskawicznie przez naciśnięcie jednego klawisza zamiast żmudnego przeszukiwania menu monitora. Seria MultiEdge to grupa urządzeń przeznaczonych do wykorzystania w biurach, w szczególności przy zastosowaniach wielomonitorowych w instytucjach finansowych, na stanowiskach kierowniczych i decyzyjnych. Oferowane są panele: 15", 17", 18,1" jak i 21,3". Każdy model posiada kompaktową obudowę, z wejściami: analogowym i cyfrowym oraz w większości zintegrowane głośniki.

  Ergonomiczna "18-tka" firmy NEC/Mitsubishi


  Autor: Anitka | źródło: e-mail | 15:35
  (1)Komentarzy (1)
  Monitor NEC MultiSync LCD1860NX zaprezentowany przez firmę NEC/Mitsubishi jest kolejnym produktem z serii 18-calowych monitorów LCD tego producenta. Jest przeznaczony dla osób, które potrzebują monitora z ekranem o dużym formacie i oczekują od sprzętu możliwości podłączenia zarówno sygnału analogowego, jak i cyfrowego (umożliwia to kabel DVI-D - VGA, dołączany do monitora), dzięki rozwiązaniu Ambix. W monitorze zastosowano obudowę ErgoDesign. Pozwoliło to na zmniejszenie wymiarów monitora i uzyskanie wąskiej ramki ekranu - jej szerokość to 18,5 mm. Dzięki temu monitor dobrze sprawdza się w aplikacjach, w których ekran zestawiany jest z kilku, a nawet kilkunastu monitorów. Monitor może być obracany i odchylany w poziomie i pionie, posiada też niezależny mechanizm regulacji wysokości. Ekran można odłączyć od podstawki i zamontować na dowolnej konstrukcji zgodnej ze standardem VESA.

  Optymalna rozdzielczość pracy monitora NEC MultiSync LCD1860NX to 1280 x 1024 piksele przy odświeżaniu 60 Hz. Aktywny obszar ekranu to 360 x 290 mm. Urządzenie posiada matrycę z plamką wielkości 0,28 mm, a kąt widzenia wynosi 160 stopni w pionie i w poziomie. Monitor posiada luminancję na poziomie 200 cd/m2 i kontrast 350:1. Monitor NEC MultiSync LCD 1860NX jest zgodny z międzynarodowym standardem przemysłowym sRGB, który zapewnia zachowanie barw przy wymianie obrazów pomiędzy urządzeniami zgodnymi z tą normą. Panel posiada wbudowany system 6-osiowej kontroli kolorów OmniColor, który umożliwia indywidualne ustawienie nie tylko kolorów podstawowych (czerwonego, zielonego i niebieskiego), ale także żółtego, cyanu i magenty. Dzięki temu NEC MultiSync LCD 1860NX prezentuje obraz w naturalnych barwach, co umożliwia stosowanie tego modelu w aplikacjach zarezerwowanych do niedawna dla produktów CRT, czyli np. przy projektowaniu materiałów do druku. » czytaj dalej

  ECS z grafiką na płycie


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 14:21
  (1)Komentarzy (1)
  W tym roku ECS planuje wypuścić kilka płyt ze zintegrowaną kartą graficzną. Myli się jednak ten, kto sądzi, że chodzi o grafikę zintegrowaną z mostkiem północnym. W planach są płyty P4S8AG, K7S7AG, L4VXAG/L4VXAG2 i K7VTA3G zbudowane odpowiednio na chipsetach SIS648, SIS746, VIA P4X400 i KT333. Oprócz standardowego wyposażenia jak kodek dźwiękowy czy kontroler Ethernet, na płycie znajdziemy także układy Xabre 200 i Radeon 9100. W układ ATi wyposażone będą płyty L4VXAG2 i K7VTA3G. Pozostałe otrzymają układ SiSa. Płyty mają jednak poważną wadę. W związku z zamontowaniem normalnych układów graficznych, zabrakło miejsca na slot AGP. Ograniczono także liczbę slotów PCI. Chociaż konfiguracja wydaje się wystarczająca w tej chwili, to jednak brak możliwości rozbudowy może zniechęcić potencjalnych klientów.

  Wyśrubowane pamięci Corsair


  Autor: R4v | źródło: Corsair | 14:15
  (1)Komentarzy (1)
  Corsair Memory Inc. przedstawił swoje najnowsze moduły, pracujące z bardzo agresywnymi ustawieniami. Ustawienia te będą zapisane w module SPD, co ma zagwarantować maksymalną wydajność przy domyślnych ustawieniach biosu. Dostępne będą moduły w wersjach DDR333 i DDR400 i pojemnościach 256MB i 512MB. Klient będzie mógł także wybierać spośród modułów z czarnym lub nie malowanym radiatorem aluminiowym. Parametry pracy modułów przedstawione są poniżej:
  • CAS Latency: 2 cykle zegarowe
  • RAS Precharge: 2 cykle
  • RAS-to-CAS delay: 2 cykle
  • RAS active to precharge: 5 cykli dla PC2700 i 6 cykli dla PC3200
  • Command rate: 1T (1 cykl)
  Według producenta, ustawienia te mają większy wpływ na wydajność niż podkręcanie magistrali. Ma to sens, ponieważ w większości przypadków okazuje się, że lepiej gdy pamięć pracuje synchronicznie z magistralą FSB procesora. Oznaczenia nowych modułów to CMX256A-2700LL, CMX256A-3200LL, CMX512-2700LL oraz CMX512-3200LL.

  Gdzie jest Athlon XP 2800+?


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 14:10
  (7)Komentarzy (7)
  Wygląda na to, że nie będzie nam dane ujrzeć Athlona XP 2800+ z jądrem Thoroughbred. Układy, które pojawiły się w małej ilości po premierze, szybko znalazły swoich nabywców. Od tamtego czasu ani jeden Athlon 2800+ nie trafił do sprzedaży. I nie trafi. AMD zaczyna właśnie rozprowadzać wersje testowe Athlonów XP 2800+ i 3000+ z jądrem Barton. Niedługo ma się także pojawić procesor z jądrem Thoroughbred o oznaczeniu 2500+. W tym tygodniu AMD ma przedstawić wyniki finansowe, które po raz kolejny wykażą straty. Jednym z powodów jest brak procesora, który mógłby konkurować z najszybszymi układami Intela. AMD przegrywa także w zastosowaniach profesjonalnych. Obecnie oferowane Atlony MP są zbyt wolne w stosunku do Xeona Intela. Nadzieja AMD, Barton 2800+, ma się pojawić za kilka tygodni, natomiast Barton MP 2800+ będzie musiał zaczekać do drugiego kwartału.

  Intel obniża ceny mobilnych


  Autor: DYD | źródło: 4D / ZDNet | 13:10
  (1)Komentarzy (1)
  Nawet o 38% potaniały intelowskie procesory dla komputerów przenośnych. Najbardziej spadła cena Pentium 4-M z zegarem 2,2GHz - z 562 USD do 348 USD. Podobny procesor taktowany z częstotliwością 2GHz potaniał o 107 USD i kosztuje już tylko 241 USD. Ceny mobilnych Celeronów i niskonapięciowych Pentium III obniżono o 14 do 24%.

  Obniżki cen mają zmniejszyć nieco przepaść cenową, jaka dzieli układy dla notebooków od procesorów dla sprzętu stacjonarnego. Tnąc ceny, producenci coraz częściej decydują się bowiem na sprzedaż laptopów wyposażonych "stacjonarne" procesory. Taki sprzęt oferuje dużą wydajność, nie posiada jednak zamontowanych na stałe baterii i praktycznie nie nadaje się do pracy bez stałego zasilania. Co ciekawe, w sezonie świątecznym w USA sprzedano więcej takich komputerów (nazywanych "desknote"), niż tradycyjnych laptopów. » czytaj dalej

  Magazyn KS „Ekspert” już za tydzień


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:05
  (14)Komentarzy (14)
  22 stycznia wchodzi na rynek nowe pismo Komputer ŚWIAT Ekspert, wydawane przez Axel Springer Polska. Jest ono przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników komputerów i wszystkich, którzy chcą zgłębiać różne obszary komputerowej wiedzy.

  Pierwszy, pilotażowy numer ukazał się w sierpniu zeszłego roku – dobre wyniki sprzedaży oraz pozytywne opinie Czytelników zachęciły wydawcę do przygotowania następnych numerów. Pismo ma blisko 90 kolorowych stron podzielonych na sześć podstawowych działów – Z płyty, Testy, Porady, Magazyn, Linux i Informator. Do pisma jest dołączona płyta CD-ROM z programami – są wśród nich trzy pełne wersje komercyjnych hitów i kilkadziesiąt innych ciekawych i pomocnych aplikacji. I to wszystko za przyzwoitą cenę 9.90 zł.

  Ważą się losy nowego formatu


  Autor: DYD | źródło: 4D / EETimes | 12:28
  Komentarzy (0)
  W ciągu najbliższych dwóch miesięcy DVD Forum wybierze standard kodowania obrazu dla formatu HD-DVD. Umożliwi to dalszy postęp w pracach nad systemami DVD nowej generacji. Opóźnienia w decyzji DVD Forum sprawiły, że część producentów wstrzymało prace nad nowymi rozwiązaniami przeznaczonymi dla następcy formatu DVD. W efekcie HD-DVD trafi na rynek później, niż przewidywano. Fala krytyki, jaka spadła z tego powodu na organizację spowodowała, że prace znów nabrały tempa. Prezes DVD Forum, Hisashi Yamada z firmy Toshiba zapewnił, że informacja o wyborze kodeka zostanie ujawniona nie później niż w marcu. Wcześniej zapowiadano, że proces decyzyjny może zająć nawet pół roku. » czytaj dalej

   
  Poniedziałek 13 stycznia 2003

  GeForce FX nadchodzi


  Autor: R4v | źródło: Inquirer/DigiTimes | 20:08
  (12)Komentarzy (12)
  W związku ze zbliżającą się premierą kart z układem GeForce FX, pojawia się coraz więcej informacji na ten temat. Niemiecki sklep ComputerBoot twierdzi, że rozpocznie sprzedaż kart firmowanych przez Club3D już 22 stycznia. Jest to jednak mało prawdopodobne. Karty mają zadebiutować dopiero w drugiej połowie lutego. Z kolei MSI rozpoczęło już kampanię reklamową przedstawiając zdjęcia swojej karty MS-8904 i nieco informacji o niej. Karta ma układ elementów taki sam jak "reference board" nVidii. MSI jest oficjalnym partnerem nVidii i ma wypuścić swoje karty w momencie premiery. W Europie głównym dystrybutorem kart ma być Creative Labs, jednak MSI zatrzyma dla siebie rynek producentów komputerów. Karty z GeForce FX używają kompresji koloru LightSpeed Memory Architecture i mają być znacznie szybsze w trybach z użyciem anti-aliasingu niż konkurencja. Dostępne będą dwa nowe tryby FSAA: 6XS dla Direct3D i 8X dla OpenGL i Direct3D. A oto specyfikacja karty: » czytaj dalej

  MiniTest Logitech Cordless Desktop Comfort


  Autor: Jakub | 17:47
  (14)Komentarzy (14)
  Firma Logitech stara się nas zaskakiwać coraz to nowymi osiągnięciami technicznymi (choć często wydaje się, że nic już nowego nie da się zrobić) jednak tym razem otrzymujemy do ręki zestaw który niczym nowym nas już nie zaskakuje, choć zawiera kilka przyjemnych dodatków, stanowiących bardziej ewolucję, niż rewolucję. Do testów z polskiego odziału Logitech otrzymaliśmy zestaw łączący bezprzewodową klawiaturę ergonomiczną i optyczną myszkę bezprzewodową poprzedniej generacji. Jedyną ciekawostką może być uniwersalność klawiatury umożliwiającą podłączenie jej zarówno do komputerów Mac jak i PC. » czytaj dalej

  Nowy projektor Mitsubishi już w Polsce


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:31
  Komentarzy (0)
  Firma Mitsubishi Electric rozszerzyła swoją ofertę o projektor przenośny oznaczony symbolem LVP-XL1XU. Na polski rynek nowy model trafia za pośrednictwem firmy ProAUDIO-AVT. Projektor Mitsubishi LVP-XL1XU objęty jest 36-miesięczną gwarancją. Urządzenie znajduje się w ofercie oficjalnego dystrybutora firmy Mitsubishi Electric w Polsce, firmy ProAUDIO-AVT- z Wrocławia i kosztuje 2870 EUR netto.

  Mitsubishi LVP-XL1XU jest typowym projektorem przenośnym. Urządzenie wykonane w technologii LCD charakteryzuje jasność 1100 ANSI Lumenów, rozdzielczość XGA i ciężar 2,9 kg. Projektor wyposażony jest w szereg zaawansowanych technologicznie układów polepszających jakość prezentowanego obrazu. Zastosowano m.in. takie rozwiązania jak ColorView Natural Color Matrix, który powoduje wyświetlanie nasyconych i "żywych" barw, technologię sRGB zapewniającą możliwie najwierniejsze odzwierciedlenie kolorów czy układ IRIS dostosowujący optymalne parametry projekcji do nasłonecznienia w pomieszczeniu, w którym ma się odbywać prezentacja. Urządzenie jest wyposażone w bardzo przydatną funkcję oszczędnego trybu pracy, która pozwoli użytkownikowi obniżyć wydzielane z urządzenia ciepło oraz wydłużyć tym samym standardowy czas życia lampy.

  Nowa Belinea 17 cali TFT


  Autor: DYD | źródło: CompLex | 15:26
  (5)Komentarzy (5)
  Firma MAXDATA, producent monitorów Belinea, wprowadziła na polski rynek nowy model 101730. Jest to 17-calowy monitor typu TFT (analagowo-cyfrowy) przeznaczony dla małych i średnich firm oraz dla użytkowników domowych. Do jego cech charakterystycznych zaliczyć należy przekątną widzialnego ekranu o długości 43,18 cm, możliwość regulacji góra-dół, gniazdo DVI-D, oraz czas reakcji 5/20 ms, ważny w grach komputerowych i wyświetlaniu szybkich animacji. Model ten sprzedawany jest w Polsce w cenie wynoszącej 2350 zł brutto (SRP).

  Oto podstawowe parametry nowego monitora Belinea 101730 17'' TFT LCD: rozdzielczość 1280x1024 @ 75Hz, piksel 0,264 mm, jasność 250cd/m kw., kontrast 350:1, 16,7 mln kolorów, kąt widzenia 140 stopni w poziomie i 120 w pionie, TCO 99, wbudowane głośniki 2x1W. Wszystkie monitory Belinea objęte są trzyletnią gwarancją w systemie door-to-door, o ile zakupione są u autoryzowanych parterów firmy MAXDATA w Polsce.

  Londyn: skradziono procesory P4


  Autor: DYD | źródło: WP / PAP | 13:53
  (7)Komentarzy (7)
  Nieznani sprawcy ukradli pod Londynem furgonetkę, załadowaną mikroprocesorami Pentium4, a nie jak podano w niedziele Pentium III (patrz: theinquirer). Gdy policja znalazła porzucony pojazd, okazało się, że brak procesorów za okolo 10 milionów USD. Kradzieży dokonano w niedzielę niedaleko lotniska Heathrow. Jednej czwartej ładunku złodzieje nie zabrali; być może zabrakło im miejsca w samochodzie, do którego przeładowali łup. Policja przesłuchała kierowcę furgonetki, przejrzała nagrania z kamer systemu bezpieczeństwa, ale na razie nie ma w tej sprawie żadnych zatrzymań. W październiku zeszłego roku z części towarowej lotniska Heathrow skradziono mikroprocesory wartości 4,5 miliona USD.

  RivaTuner 2.0 RC 12.1 + SoftR9700


  Autor: DYD | źródło: Guru3D | 13:08
  (2)Komentarzy (2)
  Teraz coś dla wielbicieli tuningu kart graficznych NVidii oraz ATI. Alex Unwinder uaktualnił w dniu dzisiejszym swój program RivaTuner v2.0 do wersji RC 12.1, która wprowadza przede wszystkim dodatkowy patch pod nazwą SoftR9700, umożliwiający programową zmianę 128-bit R9500 w 9500PRO oraz 256-bit R9500 w R9700 bez ingerencji sprzętowej w układ R300 i utratę gwarancji - więcej w dzisiejszym newsie Krisa). Dla posiadaczy NVidii, także całkiem sporo nowości: pełen wsparcie Detonator 41.xx - 42.xx w tym najnowszych Detonator 42.01, dodany DVC 3.0 support. RivaTuner w wersji dla Windows 98, Windows 98 SE, Windows ME, Windows 2000 oraz Windows XP dostępny jest ze strony autora.

  Rezygnacja szefa AOL Time Warner


  Autor: DYD | źródło: 4D / ZDNet | 12:58
  Komentarzy (0)
  Steve Case, prezes zarządu największego światowego koncernu medialnego - AOL Time Warner - podjął decyzję o ustąpieniu ze stanowiska. Case odejdzie ze stanowiska po majowym spotkaniu udziałowców. Pozostanie jednak w firmie na stanowisku dyrektorskim i dalej będzie współtworzyć strategię korporacyjną AOL Time Warner. Swoją decyzję Case uzasadnił troską o interesy firmy.

  "Niektórzy udziałowcy wciąż łączą z moją osobą swoje rozczarowanie wynikami firmy po przeprowadzeniu fuzji" - powiedział Case w swoim komentarzu do komunikatu o rezygnacji. "Ta decyzja była dla mnie osobiście trudna, gdyż chciałbym służyć tej wspaniałej firmie jako prezes przez wiele kolejnych lat". Ustępujący prezes jest odpowiedzialny za przeprowadzenie fuzji Time Warnera z America Online. Stworzył największą firmę medialną świata, jednak po fuzji wartość akcji firmy spadła, a wyniki finansowe są słabe. Za niepowodzenia najczęściej obwinia się właśnie Case'a. Decyzja o odejściu ze stanowiska jest więc podyktowana chęcią oczyszczenia wizerunku firmy w oczach akcjonariuszy.

  VIA powiększa rodzinę EPIA


  Autor: R4v | źródło: VIA/VPSD | 12:47
  (2)Komentarzy (2)
  VIA przedstawiła swoją najnowszą płytę formatu Mini-ITX, nazwaną EPIA V. Nowa Epia jest uzupełnieniem lepiej wyposażonej wersji M, a litera V w nazwie oznacza zapewne Value. Płyta została zbudowana na chipsecie PLE133 z wbudowaną grafiką Trident. Epia V obsługuje znacznie tańsze pamięci PC133. Płyta posiada także słabszy kontroler IDE, który pracuje w trybie Ultra ATA-100. Kodek dźwiękowy dysponuje 2-ma kanałami a wyjście TV jest opcjonalne. W stosunku do wersji M zrezygnowano także z kontrolera FireWire. Nie znajdziemy także portów USB 2.0. Płyta znajdzie zapewne zastosowanie w tanich i cichych komputerach biurowych. Jako domowe centrum multimedialne bardziej sprawdzi się Epia M, posiadająca zintegrowaną grafikę ze wsparciem dekodowania MPEG-2, złącza USB 2.0 i FireWire oraz 6-kanałowy kodek dźwiękowy AC'97.

  Dekada "Big Blue"


  Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 12:47
  Komentarzy (0)
  W roku 2002 firma IBM już po raz dziesiąty z rzędu uzyskała w USA najwięcej nowych patentów. W ubiegłym roku IBM zarejestrował w USA aż 3288 nowych patentów, zdecydowanie wyprzedzając drugą na liście firmę Canon, autora 1893 nowych rozwiązań. W ciągu ostatnich 10 lat IBM opatentował przeszło 22 tys. nowych technologii. Znaczna część innowacji zastrzeżonych przez "Big Blue" jest związana z serwerami, komputerowymi sieciami grid, systemami automatycznego usuwania usterek i komputerami osobistymi.

  "Patenty są ściśle związane z oczekiwaniami klientów oraz z tym, w kierunku jakiego sektora rynku chce iść IBM" - powiedział Ravi Armilli z zespołu badawczego IBM. "Rozwijamy technologie związane z sektorami, w których widzimy szanse rozwoju". IBM posiada kadrę 3 tys. badaczy, jednak w prace nad ubiegłorocznymi innowacjami zaangażowanych było łącznie aż 5 tys. osób. W roku 2001 na same tylko badania "Big Blue" wyłożył 5,5 mld USD. Zajmujący drugą pozycję w rankingu najbardziej odkrywczych firm sektora IT japoński Canon posiada armię 7300 badaczy i inżynierów. Kolejne pozycje w patentowym rankingu zajęły firmy NEC, Hitachi i HP.

  Hyper-Threading dla wszystkich


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs/VR-Zone | 12:20
  Komentarzy (0)
  Jak wiadomo, w Pentium 4 3.06GHz Intel odblokował Hyper-Threading. Okazało się także, że nie wszystkie chipsety obsługują tą funkcję. Z pomocą właścicielom starszych płyt przychodzi jak zwykle PowerLeap. Firma zapowiedziała przejściówkę PL-iP4, która ma pozwolić na korzystanie z Hyper-Threadingu na starszych płytach z chipsetami i845 i i850. Pozostają jednak trzy problemy. Pierwszym jest większa "wysokość" procesora, co powoduje, że użycie standardowego chłodzenia jest niemożliwe. Druga kwestia to pobór prądu przez P4 3.06GHz. Starsze płyty mogą nie być przystosowane do tak dużego zapotrzebowania na prąd. Być może trzeba będzie zaczekać na obiecywane przez Intela procesory z zegarem 2.4GHz i włączonym HT. Trzecią kwestią jest cena. Nie jest ona jeszcze znana, ale biorąc pod uwagę koszty innych zaawansowanych przejściówek PowerLeap, należy się liczyć z tym, że zakup nowej płyty będzie się bardziej opłacalny.

  Modyfikacji Radeona 9500 ciąg dalszy ...


  Autor: Kris | 10:30
  (12)Komentarzy (12)
  O modyfikacjach kart Radeon 9500 w celu ominięcia blokady połowy ze strumieni renderowania napisano już bardzo dużo. Informacje przypominają niemal reportaże z pola bitwy. Wbrew temu co niektórzy sądzą, ogólne podniecenie środowiska sprzętowego mające swój wyraz w szumie medialnym jest jak najbardziej na rękę samej firmie ATI oraz producentom kart Radeon. Sprzedaż nowych kart ruszyła z takim poparciem reklamowym na jakie nie mogłaby sobie pozwolić żadna firma, a przecież jest to dopiero początek. Oczywiście wiele z informacji pojawiających się w doniesieniach internetowych obarczonych jest szeregiem nieścisłości lub błędnych teorii. Jednym z typowym nieporozumieniem jest pisanie o modyfikacjach umożliwiających zmianę szerokości magistrali danych. Szyna danych nigdy nie była w żaden sposób blokowana. Również zasada działania blokady potoków wyklucza możliwość ominięcia jej przez upload modyfikowanego biosa. Jeśli Radeon 9500 w zależności od posiadanej szyny pamięci ma stać się Radeonem 9700 lub 9500 Pro to albo przelutujemy ten nieszczęsny rezystor uniemożliwiający nadpisanie biosem ID karty, albo oszukamy sterownik odpowiednim programem modyfikującym ID w rejestrach biosa już po jego załadowaniu w czasie startu komputera, lub po prostu dokonując zmian w samej procedurze sprawdzającej ID w sterowniku. Pamiętajmy, że strumienie wyłącza dopiero sterownik, a nie układ "sam z siebie". » czytaj dalej

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL