Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Sobota 15 marca 2003  
    

F-Buffer okiem programistów


Autor: Jasiek | źródło: Beyond3D | 23:00
Komentarzy (0)
Czy F-Buffer to kolejna niewiele wnosząca funkcja karty 3D, wprowadzona jedynie w celu polepszenia sprzedaży Radeona 9800 chwytliwym hasłem? Dziś pojawiły się w sieci komentarze developerów gier 3D, między innymi z EpicGames (UT), UbiSoft (Splinter Cell) i Croteam (Serious Sam), na ten temat. Obecnie większość twórców nie ma nawet jeszcze konkretnych informacji o technologii i przyjdzie nam poczekać sporo czasu na zastosowanie F-Buffera w grach. Na dzień dzisiejszy, ze wstępnych komentarzy programistów widać, że nowa funkcja jest mało przydatna.
 • Po pierwsze nie można jej zastosować dla vertex shaderów, bo te nie są w stanie zapisywać tymczasowych danych w pamięci lokalnej karty, co jest konieczne dla wykonania kilku operacji w jednym przebiegu.
 • Kartom wspierającym DirectX 9.0 ciągle brak wydajności do wykonania długich instrukcji pixel shaderów.
Developerzy czekali jednak na taką funkcję długo i chętnie widzieliby ją w przyszłości również w innych kartach niż Radeon 9800. F-Buffer może znacznie uprościć wykorzystanie jednostek cieniowania wierzchołków i pikseli. Jedna i ta sama, długa instrukcja mogłaby być wykonywana na GPU różnych generacji w mniejszej lub większej liczbie przebiegów. W tej chwili, zastosowanie shaderów jest mozolnym zadaniem dla programistów. Muszą oni przygotować dwie różne wersje kodu dla jednostek w wersji 1.0 i 2.0 oraz trzecią dla kart DirectX 7.0 w ogóle nie wspierających shaderów. Poza tym wielowątkowość umożliwia zrealizowanie zupełnie nowych efektów. W największym skrócie - F-Buffer, to dobry pomysł na przyszłość, ale nie mamy co liczyć na korzyści z niego płynące w najbliższym czasie.

MSI z CeBITu - foto story...


Autor: DYD | źródło: MSI | 22:34
(13)Komentarzy (13)
Jako że mamy sobotni wieczór, postanowiliśmy zaprezentować luźny zestaw zdjęć, który dostaliśmy od firmy MSI mającej - jak każda szanująca się firma - swoją reprezentację na targach CeBIT. Oprócz fotek ilustrujących opisywany już nas zestaw MEGA PC, jest także prezentacja karty GeForceFX ze stajni MSI w całkiem przyjemnej przeźroczystej obudowie oraz zdjęcia hostess MSI, które - deliktanie mówiąc - raczej firmie się nie udały... Z resztą zobaczcie sami... Uwaga modemowcy! Zdjęć jest kilkanaście, każde po 50Kb, więc strona może się troszkę ładować! » czytaj dalej

Cztery Athlony 64


Autor: R4v | źródło: AMDboard | 16:48
(1)Komentarzy (1)
AMDboard.com przedstawiło pogłoski na temat numeracji modeli procesorów Athlon 64. Według tych informacji, pierwsze układy powinny pojawić się 3 czerwca! AMD oficjalnie zapowiedziało premierę na 3 września. Nie oznacza to jednak, że przyspieszenie debiutu ClawHammera nie jest niemożliwe. Athlon 64 ma być dostępny w wersjach 3200+, 3400+ i 3600+ w czerwcu, natomiast model 3800+ ma się pojawić we wrześniu. Taktowanie układów ma wynosić odpowiednio: 1.8GHz, 1.9GHz, 2GHz i 2.1GHz. Dla porównania, Barton 3200+, pracujący z magistralą 400MHz FSB działać ma z zegarem 2GHz.

VIA KT600 w przyszłym miesiącu?


Autor: Pawel | źródło: hardwareconnect | 15:23
(5)Komentarzy (5)
Według autorów jednego z niemieckich serwisów, VIA zamierza już w przyszłym miesiącu wprowadzić do sprzedaży najnowszy chipset KT600. Informację tę redaktorzy niemieckiego serwisu zdobyli od pracowników VIA podczas odbywających się obecnie targów CeBIT. Największą różnicą w porównaniu z KT400 ma być oficjalne wsparcie magistrali 400MHz, ogłoszonej przez AMD w zeszłym tygodniu. Jeśli ta pogłoska okazała by się prawdą, przed wprowadzanym obecnie chipsetem KT400A rysowałoby się krótkie życie. VIA oczywiście jeszcze nie ustosunkowała się do tych rewelacji.

CeBIT: Abit podkręca Canterwood'a


Autor: Jasiek | źródło: X-bit/D-L | 13:38
(3)Komentarzy (3)
W Hannowerze Abit, jak większość innych producentów, prezentował płytę opartą o chipset Canterwood. Ich prezentacja była jednak najciekawsza, szczególnie dla fanów podkręcania. Ile będzie można wyciągnąć z procesorów pracujących nominalnie z magistralą 4x200 MHz?
Wynik konstrukcji Abita to 4x255,34 Mhz, czyli szyna systemowa ponad 1 GHz. Oczywiście potrzebny był do tego procesor z odpowiednio niskim mnożnikiem - 13x. Pamięci DDR pracowały z zegarem 465 MHz. Chipset staje się coraz większym źródłem ciepła. Mostek północny, jak widać na fotkach, jest chłodzony radiatorem z dość masywnym wiatrakiem, co nie przeszkodziło mu osiągnąć temperaturę aż 53C.

Czy da się z R9700 zrobić R9800 ?


Autor: Kris | 11:30
(2)Komentarzy (2)
Każdy może spróbować. Na stronie Guru3D pojawił się skrypt modyfikujący sterowniki Catalyst v3.2 tak, aby Radeon 9700 wykorzystywał funkcje Radeona 9800. W wyniku jego działania otrzymujemy zmieniony plik ati2mtag.sys - można go pobrać stąd (287 KB). Rozpakowujemy oryginalny sterownik. Kasujemy plik ati2mtag.sy_ i wgrywamy do katalogu naszego mutanta. Teraz wystarczy już tylko klasyczna reinstalacja sterowników. Efekt optyczny jest zauważalny od razu w zakładkach sterownika.
Zróbmy prosty test (gra na ustawieniach HQ, własne skrypty testowe): UT2003, 1024x768x32, FSAA 4x + Quality Anizo 8x, DM-Antalus:
Różnica ok. 5% oczywiście na kolana nie rzuca, ale jest to zmiana zauważalna przez programy testujące. Czy to oznacza, że już mamy Radeona 9800? Niestety obawiam się, że nie. Testy wykonane przez serwis AnandTech wykazują różnicę ok. 30% przy tym samym taktowaniu pomiędzy R9700Pro a R9800Pro (@325/310MHz). Skąd więc te uzyskane 5%? Prawdopodobnie, przynajmniej częściowo, mamy do czynienia z zapowiadaną w następnej edycji sterownika optymalizacją wydajności dla kart R9700. Na razie nie widzę szczególnych powodów, dla których warto wykonać przedstawioną modyfikację. No chyba, że ktoś jest kolekcjonerem punktów testowych.

PS. Przypominam, że za pomocą skryptów Guru3D możemy również przeprowadzić modyfikację odblokowującą wszystkie strumienie renderowania kart serii Radeon 9500. Oczywiście bez konieczności przelutowywania opornika i zmiany BIOSa.

Płyty główne w ofercie MiNt


Autor: DYD | źródło: MiNt | 10:04
(6)Komentarzy (6)
Do oferty produktów MiNt wprowadzone zostały nowe płyty główne - przeznaczone do budowy tanich pecetów - ceny detaliczne płyt oscylują w zakresie 200 - 250 PLN. Płyty K7VT2 (VIA KT266A) i K7VM2 (VIA KM266) przeznaczone są do pracy z procesorami AMD, natomiast modele G Pro (SiS 650), PE Pro (SiS 654) i P4I45D (Intel i845D) dla procesorów Intel Pentium 4 / Celeron. Wspólną cechą płyt jest interfejs AGP 4x, USB 2.0 (6 portów, 4 z tyłu obudowy, 2 na opcjonalnym kablu), zintegrowana karta dźwiękowa (2- lub 6-kanałowa), karta sieciowa (LAN 10/100 Mbps) oraz gniazda pamięci DDR i SDRAM. Daje szansę wykorzystania popularnych pamięci SDRAM, co oczywiście przedkłada się na słabszą wydajność. Płyty K7VT2 i K7VM2 oferują ponadto interfejs IDE ATA 133, natomiast model MiNt P4I45D oferuje obsługę procesora z technologią Hyper Threading, choć procesor 3,06 GHz trochę nie pasuje do standardu Value PC... Wszystkie modele płyt głównych MiNt objęte są 24-miesięczną gwarancją.

 
Piątek 14 marca 2003

GDDR2-M – nowe pamięci firmy Elpida


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 21:28
Komentarzy (0)
Firma Elpida wprowadza pamięci DDR-II SDRAM, które są przeznaczone do wykorzystania w układach graficznych dla komputerów przenośnych. Wykorzystują one technologię GDDR2-M, która cechuje się niskim poborem mocy oraz mniejszymi w porównaniu do standardowych układów wymiarami. Zastosowane w tej technologii pozwala ponadto na większą wydajność wymiany danych między układami pamięci a procesorem graficznym. Dzięki temu możliwe jest tworzenie wydajnych systemów przenośnych. Nowe 128-megabajtowe chipy oznaczone symbolami DC0122A-35, DC0122A-40, DC0122A-45 pracują z częstotliwością 350, 400 i 450MHz. Wykonane są w technologii 0,13 mikrona i pracują z napięciem od 1,8 do 2,5V. Pobór mocy w przypadku układu pracującego z częstotliwością 400 MHz wynosi 1,7W.

Oznaczenia Opteronów


Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 20:47
Komentarzy (0)
AMDMB.com przedstawiło plany AMD dotyczące oznaczeń serwerowych procesorów Opteron. Układy, które mają pojawić się 22 kwietnia, będą nosić oznaczenie w postaci 3 cyfr. Pierwsza cyfra ma oznaczać ilość procesorów danej serii, która może pracować ze sobą. I tak, seria 100 przeznaczona jest dla systemów jednoprocesorowych, seria 200 stosowana ma być w rozwiązaniach dwuprocesorowych, natomiast układy z serii 800 będą mogły pracować z siedmioma towarzyszami. Kolejne dwie cyfry oznaczają wydajność względem innych modeli. Jednak nie ma to żadnego związku z rzeczywistą prędkością układu. Chodzi tylko o ustalenie hierarchi układów. Po konsultacjach, AMD zdecydowało, że liczby te rozpoczną się od 40, aby nie wprowadzać użytkowników w błąd, stosując np. oznaczenie 224, które mogłoby sugerować prędkość 2.4GHz. Jak można zauważyć, z oznaczeń układów serwerowych niewiele można dowiedzieć się na temat specyfikacji procesora. Można się więc spodziewać, że AMD zdecyduje się także na podawanie rzeczywistej prędkości taktowania.

MSI prezentuje MEGA PC


Autor: Pawel | 13:46
(10)Komentarzy (10)
Na tegorocznych targach CeBIT w Hanowerze firma MSI zaprezentowała rewolucyjne w porównaniu z tradycyjnymi komputerami PC urządzenie o nazwie MEGA PC. Jest to w pełni funkcjonalny multimedialny komputer, który pełni ponadto rolę centrum rozrywki. Poradzi sobie z takimi rzeczami jak hi-fi stereo, DVD/VCD, MP3 oraz TV, a wszystko to w całkiem nowym wyglądzie. MEGA (MSI Entertainment Gaming Appliance) zadowoli zarówno graczy jak i użytkowników potrzebujących dużej mocy obliczeniowej. Zapewnić to ma zintegrowany wyświetlacz, AGP 8x, funkcje 3D przetwarzane w czasie rzeczywistym, które zapewniają doskonałą jakość wideo oraz procesor Pentium 4. » czytaj dalej

Mobilny VIA C3 Antaur


Autor: Alien5 | 13:12
Komentarzy (0)
Intelowi, AMD i Transmecie przybywa kolejny konkurent na rynku procesorów mobilnych - VIA nadchodzi ze swoim najmłodszym dzieckiem o kodowej nazwie Antaur. Choć procesor ten nie może konkurować z produktami krzemowych gigantów pod względem wydajności, to na pewno jego atutem jest niski pobór mocy i niewielka ilość wydzielanego ciepła. Antaur został wykonany w technologii 0,13 mikrona i jest upakowany w obudowę typu EBGA (35x35mm, 368 nozek). Pierwszy model nowego procesora VIA będzie taktowany częstotliwością 1GHz i będzie chodził na magistrali 133MHz. Technologia PowerSaver 2.0, dostosowuje zegar oraz napięcie procesora do panujących warunków (zasilanie z baterii/gniazdka). Przejście z taktowania 1GHz do 667MHz zmniejsza ilość pobieranej energii o połowę.

Duży test drukarek na TPC się zbliża...


Autor: Grosz | 12:15
(19)Komentarzy (19)
Każdy użytkownik komputera oprócz jednostki centralnej posiada monitor, mysz i coraz częściej drukarkę. Niby każdy wie co to, ale ... ? Jeszcze nie tak dawno szeroko wykorzystywano drukarki igłowe, a w biurach i studiach graficznych królowały jedynie laserówki, często w cenie samochodu osobowego. Lukę między tymi produktami zaczęły "zalewać" (dosłownie) drukarki atramentowe. Były to na początku urządzenia monochromatyczne, czasami tylko z opcją druku w kolorze (zamieniało się kałamarz czarny na kolorowy i ... aż w piersiach dech zapierało).

Od tego czasu wiele atramentu upłynęło, a ceny urządzeń spadły tak drastycznie, że teraz za 250, czy 500 złotych można zostać właścicielem naprawdę dobrego urządzenia pozwalającego "przelać" na papier nie tylko tekst, czy grafikę prezentacyjną, ale również zdjęcia o jakości niewiele ustępującej fotografiom z mini-labów Kodaka, czy Agfy.

Założeniem testu, jest pokazanie Wam popularnych produktów opartych na 4-kolorowych (CMY+K) kałamarzach w 3 kategoriach cenowych: do 300zł, do 500zł i do 750zł. Dzięki uprzejmości firm Epson i HP (kolejność alfabetyczna - miejmy nadzieję, że Canon i LexMark w drugiej turze również dołączy do nas) będę mógł zapoznać Was z blaskami i cieniami tych urządzeń. Zainteresowanych tematem zapraszam dalej. » czytaj dalej

Tbred... co Ty wiesz o podkręcaniu?


Autor: Kane | 12:10
(123)Komentarzy (123)
Większość z nas pamięta czasy nieśmiertelnego Celerona 300 MHz, który bez problemów działał na 450 MHz. Chyba to właśnie dzięki niemu overclocking trafił "pod strzechy". Podkręcenie go było łatwe, dawało 50% przyrost prędkości i oszczędzało dzięki temu sporo pieniędzy. Od tamtego czasu, co pewien okres pojawiają się procesory, które cieszą się niesamowitym powodzeniem w światku komputerowym właśnie ze względu na ich duże możliwości przetaktowywania. Mieliśmy Celerony 533 MHz, 566 MHz na jądrze Coppermine, pierwsze Durony i Athlony Thunderbird, Pentium4 1.6 GHz i wiele innych. Athlon XP (na jądrze Palomino) nie dawał już takich możliwości. Duża ilość wydzielanego ciepła, bardziej skomplikowane niż w poprzednim Athlonie odblokowywanie mnożnika i ogólnie słabe wyniki podkręcania zniechęcały większość użytkowników, którzy zadowalali się właściwie tylko niewielkim podniesieniem magistrali. Wraz z nowym produktem AMD a mianowicie procesorem Athlon XP na jądrze Thoroughbred nadeszły nowe dobre czasy dla fanów przetaktowywania i jak się okazuje nie tylko. Warto więc przyjrzeć się temu procesorowi z bliska i odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego stał się marzeniem overclockera i chyba najlepszym rozwiązaniem dla osób poszukujących dużej wydajności przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów własnych. » czytaj dalej

1,5 mln układów Geforce FX


Autor: Pawel | źródło: DigiTimes | 12:06
Komentarzy (0)
Pomimo wcześniejszych doniesień jakoby produkcja układów GeForce FX miałaby być limitowana, dyrektor marketingu w nVidi zapowiedział, że do końca kwietnia ma zostać wyprodukowanych 1,5 miliona chipsetów NV30, NV31 oraz NV34. NVidia chcąc objąć wszystkie segmenty rynku zapowiada sześć odmian GeForca FX. Mają one kosztować od 79 do 400 dolarów. Najmocniejszym członkiem rodziny ma być karta GeForce FX 5800, zaś GeForce FX 5600 będzie charakteryzował się najlepszym stosunkiem cena/wydajność.

NVidia nadal utrzymuje 65-procentowy udział w rynku układów dla komputerów typu destkop i stacji roboczych. Firma zanotowała ponadto wzrost na rynku komputerów przenośnych z 15 do 25 procent.

Multimedialna "15-tka" LCD od NEC-a


Autor: DYD | źródło: NEC/Mitsubishi | 11:16
Komentarzy (0)
Firma NEC/Mitsubishi wprowadziła na rynek multimedialny monitor LCD z ekranem o przekątnej 15 cali dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych - standardowej beżowej oraz czarnej. Monitor posiada standardowe złącze analogowe (15-pinowe mini D-sub) i cyfrowe złącze DVI-D, zaś czas reakcji matrycy wynosi 25 ms. Dalsza charakterystyka monitora to jasność 300 cd/m2, kontrast 450:1 i zintegrowane głośnikami strereo. Kąt widzenia - 160/150 stopni poziomo/pionowo dla kontrastu 5:1 lub 150/110 dla kontrastu 10:1 sprawia, że obraz jest czytelny także wtedy, gdy ekran obserwuje kilka osób - niekoniecznie siedzących dokładnie na wprost wyświetlacza. Panel posiada aktywny obszar ekranu o wymiarach 304 x 228 mm, optymalna rozdzielczość wynosi 1024 x 768 przy częstotliwości odświeżania 75Hz. NEC MultiSync LCD 1560VM jest zgodny z branżowym standardem sRGB.

Dzięki rozwiązaniu ErgoDesign monitor może być odchylany o 30 stopni w górę i 5 stopni w dół. Wyposażony jest w niewielką podstawkę, która umożliwia regulację wysokości panelu w zakresie 110 mm. Warto zwrócić także uwagę na gabaryty nowego monitora. Przy zewnętrznych wymiarach 345 x 333 x 181 mm (szer. x wys. x gł.) waży tylko 5 kg. Na terenie Polski jest objęty 3-letnią gwarancją na wszystkie podzespoły. Cena monitora 1560VM wynosi - odpowiednio dla wersji w standardowej i czarnej obudowie - 1485 PLN i 1535 PLN (sugerowane przez producenta ceny detaliczne netto).

Głośniki TDK atakują


Autor: DYD | źródło: TDK | 11:02
Komentarzy (0)
Firma TDK poszerza ofertę głośników multimedialnych o nowy zestaw XS-iV S40 o mocy 40 Watt. Pełna gama produktów audiofonicznych TDK (w tym zestawy głośników XS-iV S60, XS-iV S80, a także najnowszy zestaw XS-iV S40) zostanie zaprezentowana podczas targów CeBIT 2003 w Hanowerze. Systemy 2.1-kanałowe TDK o architekturze - subwoofer i dwa głośniki-satelity, opierają się na technologii SurfaceSound firmy NXT. Tomasz Tomczuk, dyrektor generalny, TDK Polska powiedział: "Komputery PC są coraz częściej wykorzystywane do gier komputerowych i odtwarzania muzyki w formacie MP3, a także filmów DVD. Niestety, większość komputerów posiada standardowo jedynie bardzo proste głośniki, które uniemożliwiają uzyskanie dobrej jakości dźwięku. Dzięki głośnikom XS-iV firmy TDK, każdy komputer będzie mógł stać się teraz zaawansowanym domowym centrum multimedialnym." Zobaczymy jak produkt TDK odnajdzie się na rynku audio, gdzie królują urządzenia Logitech i Creative. W Polsce głośniki XS-iV S40 będą dostępne w sprzedaży od marca 2003 r. Sugerowane ceny detaliczne brutto głośników: XS-iV S40 (40 Watt) - 299 PLN; XS-iV S60 (60 Watt) - 369 PLN; XS-iV S80 (80 Watt) - 599 PLN.

Opera 7.03 i Mozilla 1.03


Autor: DYD | 08:17
Komentarzy (0)
Pojawiła się finalna wersji przeglądarki Opera, w wersji 7.03. W nowej odsłonie poprawiono obsługę standardów CSS, HTML, WML oraz DHTML. Wszystkie paski narzędzi możemy modyfikować według własnych potrzeb. Na hotliście pojawił się nowy "links panel", na którym znajdziemy listę odnośników na obecnie oglądanej stronie. Opera ma teraz także nowy menadżer haseł. Mamy też szereg innych usprawnień, ułatwiających nawigację. Przeglądarka ma pełną obsługę skórek, dzięki czemu możemy podmienić nową kolorystkę, wieloma innymi skinami dostępnymi na stronie producenta. Z Opery, tak jak w poprzednich wersjach, możemy korzystać za darmo, decydując się na oglądanie bannera reklamowego.

Od dziś dostępna jest już także nowa wersja open-source'owej przeglądarki WWW, znanej pod nazwą Mozilla. Wersja 1.3 zawiera kilka ciekawych udogodnień. Jednym z nich jest możliwość wpasowania się obrazków w okno przeglądarki. Kolejne nowości to prawie całkowite sklasyfikowanie listów typu "junk-mail" i automatycznie umieszczanie ich w katalogu ze spamem. Użytkownicy mogą dynamicznie zmieniać profile. Więcej informacji o nowościach wersji 1.3 tutaj. W Mozilli można ustawić sobie kilka stron startowych, które otworzą się po uruchomieniu programu. Browser posiada także funkcję ściągania kolejnych stron 'w tle', kiedy akurat nic nie pobieramy. Więcej o Mozilli, a także wersje instalacyjne dla poszczególnych systemów można znaleźć na tej stronie www.mozilla.org/releases.

ATI CATALYST wersja 3.2


Autor: DYD | 08:03
(5)Komentarzy (5)
Wczoraj była zapowiedź a dziś już możemy ogłosić, że firma ATI wypuściła świeżutkie sterowniki ATI CATALYST w wersji 3.2. Najnowszy pakiet Catalyst 3.2 posiada zunifikowany sterownik RADEON display driver 7.84 (w tym Multimedia Center 8.1, HydraVision 3.2, Remote Wonder 1.4) dla układów od Radeon 7000 do Radeon 9800 (modele All-In-Wonder na tych układach także są wspierane przez ten sterownik). Szczegółowe informacje o tym wydaniu Catalyst podaje ta podstrona. Nowe drivery dla poszczególnych systemów i wersji językowych można pobrać z tej strony.

"Cienias" Asusa...


Autor: Bryndek | 08:01
Komentarzy (0)
Proszę wziąć temat newsa całkowicie dosłownie. Kolejną firmą prezentującą komputery przenośne oparte na technologii Intel Centrino jest Asus. Zaprezentował on (trzeba to szczerze przyznać) bardzo cienki (jeżeli chodzi o gabaryty) notebook. S1N - bo tak nazywa się pierwszy model z tej serii, ma grubość niecałe 2 CM (dokładnie 18mm). W jego zestaw wchodzi: - wyświetlacz TFT 13,3 cala, czytnik kart pamięci - SM/SD/MS/MMC, napędy: Combo/DVD/Drugi HDD.

Producent zapowiada, że komputer będzie wstanie pracować, na bateriach 3 godziny, co jak na komputer tych rozmiarów (gdzie tą baterie wsadzili to ja nie wiem...) to jest całkiem niezły wynik. Więcej o notebookach firmy ASUS prezentowanych na targach CeBIT tutaj.

Radeon dla Notebooków


Autor: Bryndek | 07:57
Komentarzy (0)
Firma ATI przedstawiła na targach Cebit nową wersję Radeona 9600 dla komputerów przenośnych. Jest to pierwszy układ graficzny z serii Mobile, która w pełni wykorzystywać będzie wszystkie możliwości DirectX 9.0. Tak, więc komputery przenośne wyposażone w karty z tym chipsetem będą obsługiwały zarówno Pixel Shader jak i Vertex Shader.

Karty z Radeon 9600-M wyposażone zostaną także w pamięci GDDR II, które będą odpowiednikiem DDR II komputerów typu Desktop, z tą tylko różnicą, że będą potrzebowały mniej mocy a co za tym idzie, będą wydzielały także mniej ciepła. Wiemy już, że produkowane w technologii 0.13 mikrona chipsety znajdą się w komputerach takich firm jak: Actebis, Alienware, Asus, Clevo, ECS, FIC, Fujitsu-Siemens, Gericom, HP, Medion, Media Markt, Mitac, NEC, Uniwill, Voodoo PC i za pewne jeszcze wielu innych. Po więcej informacji zapraszam wszystkich na stronę producenta. Pojawiły się już pierwsze testy chipsetu, możecie je znaleźć tutaj.

NEC @ Centrino


Autor: Bryndek | 07:53
Komentarzy (0)
Producent komputerów przenośnych, firma NEC ogłosiła nową linię komputerów "mobilnych" opartych na technologii Intel Centrino. Urządzenie nazwane - POURED S900 posiada na swoim pokładzie procesor INTEL Pentium M, chipset i855, pamięc 256MB DDR (możliwość rozszerzenia do 1 GB), kartę graficzną (chipset) ATI Mobility Radeon 9000 z 32MB DDR, dźwięk INTEL ICH-4M 2 sloty PCMCIA II lub jeden III i dysk od 30 do 60GB. Oczywiście producent nie zapomniał o takich rzeczach jak karta sieciowa(zarówno bezprzewodowa jak i zwykła) i modem. Oprogramowanie, jakie zostanie dołączone do zestawu to: Microsoft Internet To explore, Norton Antivirus 2002, Acrobat Reader 5.0, Microsoft Word 2002 and Microsoft Money 2002 no i oczywiście Windows XP Professional Edition. Cenę, jaką sugeruje producent dla zestawu średniego to około 1600 euro.

 
Czwartek 13 marca 2003

Lifebook S Fujitsu Siemens @ Centrino


Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:05
Komentarzy (0)
Zaprezentowany na targach Lifebook S to rozwiązanie dla mobilnych użytkowników, oparte na technologii Intel Centrino - o której wczoraj pisaliśmy. Nowa technologia kontroluje przepływ energii w komputerze i dostarcza ją tylko do komponentów, które w danym momencie jej wymagają. Dzięki temu spada zużycie energii, a sam procesor generuje mniej ciepła. Dla podróżujących użytkowników ważne będą ułatwienia w komunikacji, które są najważniejszą cechą technologii Intel Centrino.

Nowy notebook jest dostępny w dwóch wersjach: standardowej, bez opcji wireless'owych opartej na procesorze Intel Pentium M 1.40 GHz oraz wzbogaconej ze zintegrowanym Bluetooth/Wireless LAN, opartej na procesorze Intel Pentium M 1.40 GHz lub 1.60 GHz. Koncepcja wnęk modularnych pozwala na instalację napędów CD, DVD, Combo Drive (DVD/CD-R/RW), nagrywarek DVD R/RW, drugiego twardego dysku lub dodatkowej baterii. Podobnie, jak wszystkie notebooki rodziny Lifebook, nowy Lifebook S posiada panel zabezpieczający Security Panel i czytnik kart mikroprocesorowych. Zabezpieczenia te pozwalają chronić dane przed nieautoryzowanym dostępem. Lifebook S6120 z Intel Centrino Mobile Technology będzie dostępny w sprzedaży w maju 2003 roku.

Najnowsze pliki z Sieci


Autor: Redakcja | 13:27
Komentarzy (0)
 • SiSoftware wypuścił nową wersję jednego z najbardziej znanych i rozbudowanych programów diagnostycznych do PC - Sandra 2003 w wersji Standard 9.44. Plik można pobrać z tego serwera. (Mirror 1, Mirror 2).

 • Z kolei Creative wypuścił nowy pakiecik sterowników LiveDrvUni, który poprawia kompatybilność i wydajność kart dźwiękowych spod znaku Sound Blaster w systemach Windows 2000 i XP. Oprogramowanie można pobrać tutaj.

 • Jest już także nowa wersja popularnego programu do regulacji szybkości pracy wiatraczków w komputerze SpeedFan. Dzięki niemu można łatwo i szybko zmniejszyć obroty wentylatorów, co skutecznie wycisza komputer. Program SpeedFan 4.08 znajduje się tutaj.

 • Firma ATI wypuściła nową wersję oprogramowania multimedialnego ATI Multimedia Center 8.1.0.0. w skład którego wchodzą: Media Center, Video Player, CD Player, FilePlayer, DVDPlayer, TVtuner, MediaLibrary i kilka innych. Więcej informacji na temat tego oprogramowania znajdziecie tutaj, zaś sam program na stronie producenta (17.8 MB).

 • Pojawiły się także informacje o nowej wersji sterowników ATI Catalyst oznaczonych numerem 3.2. Nowa wersja sterowników zwiększa wydajność filtrowania anizotropowego oraz pełnoscenowego antyaliasingu kart Radeon 9500/9700. Ponadto sterowniki będą obsługiwały już karty Radeon 9200/9600 oraz Radeon 9800. Data wydania sterowników nie jest jeszcze znana.

 • Kolejnym plikiem, który został opublikowany w sieci są najnowsze sterowniki do zintegrowanych kart firmy Realtek. Plik znajduje się tuaj.

 • CeBIT: podkręcanie według Asusa


  Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 13:15
  Komentarzy (0)
  Pokazy podkręconego sprzętu to stały punkt programu większości targów. Ozdobą stoiska Asusa na Cebicie był zestaw z Pentium4 3,06 GHz. Wystawiony procesor musiał być dobrze wyselekcjonowanym egzemplarzem.
  Zwiedzający mogli sobie obejrzeć go w akcji przy taktowaniu 4117 MHz. Co ciekawe zastosowano zwykłe chłodzenie powietrzne Thermaltake Spark 7 (miedziany radiator+Smartfan). Jak widać Intel jest w stanie wycisnąć jeszcze sporo z istniejącego rdzenia Northwood i nawet ostatnie oparte na nim procesory z zegarami ponad 3 GHz mają duży zapas mocy.

  Cebit 2003 - Logitech Cordless Desktop MX


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:12
  (3)Komentarzy (3)
  Logitech Polska oficjalnie zaprezentował dziś najnowszy zestaw składający się z bezprzewodowej, optycznej myszy MX700 (opisywanej już u nas) oraz ergonomicznej, bezprzewodowej klawiatury w czarnym kolorze. Cały zestaw korzysta z rozwiązania Logitech, jakim jest technologia szybkiej transmisji danych drogą radiową - FastRF. Wysyłany sygnał jest kodowany sprzętowym kluczem.

  Wykonanie klawiatury zgodnie z technologią Zero Degree Tilt sprawia, że jest ona bardzo płaska. Posiada dodatkowe klawisze oraz rolkę zaś klawisze multimedialne można dowolnie zaprogramować, a służy do tego dołączone oprogramowanie iTouch. Zestaw Cordless Desktop MX oferowany będzie od kwietnia 2003 w sugerowanej cenie 555 PLN. Na produkt udzielana jest 5 letnia gwarancja producenta.

  Unreal Tournament 2003 Bonus Pack


  Autor: Alien5 | 12:04
  Komentarzy (0)
  W dniu dzisiejszym Epic Games udostępnił długo oczekiwany, darmowy Bonus Pack do Unreal Tournament 2003. Pakiecik zawiera 10 map, 3 nowe tryby rozgrywki, 2 nowe adrenaline combos oraz dodatkowa opcje - menager muzyki. Trzy nowe tryby gry to:
  • Mutant - jeden z uczestników rozrywki staje się tytułowym Mutantem i jest uzbrojony we wszystkie bronie i zbroje oraz posiada power-up'y: invisibility, agility i power. Poziom jego zdrowia opada wraz z upływem czasu i może być uzupełniony tylko poprzez zabicie jednego z przeciwników. Gracz, któremu uda się wyeliminować mutanta, automatycznie przejmuje jego rolę i gra toczy się dalej.
  • Last Man Standing - ten mod został zaczerpnięty z oryginalnego Unreal Tournament. Za sfragowanie przeciwnika, gracz otrzymuje energie. Wygrywa ten, który ostatni zostanie na polu bitwy.
  • Invasion - tryb cooperative - zjednoczony oddział graczy walczy z nadciągającymi hordami potworów.
  Z nowych adrenaline combosow zobaczymy: pint-sized (powiększa postać do 150% oryginalnego rozmiaru) oraz camouflage. Unreal Tournament 2003 Bonus Pack można ściągnąć z tego serwera (149MB). Wymagany jest patch w wersji 2199, który można zessać stąd.

  Telefony komórkowe od.. Asusa


  Autor: Pawel | źródło: Digit-Life | 11:12
  (1)Komentarzy (1)
  Podczas targów CeBIT koncern Asus zaprezentował m.in. telefony komórkowe. Jak wskazuje wystawa, firma poważnie myśli o rozszerzeniu swojej oferty na ten właśnie rynek. Komórki działają w systemach GSM/PRRS AGP-60.

  Steruje nimi system MS Smartphone Ozone. Telefony posiadają między innymi kolorowe wyświetlacze, wbudowane aparaty cyfrowe, Bluetooth, MMS oraz Java. Nie jest natomiast znana data wprowadzenia telefonów na rynek ani ich cena. » czytaj dalej

  FinePix A310 Zoom – nowy aparat FujiFilm


  Autor: Pawel | źródło: dpreview | 10:48
  Komentarzy (0)
  Na targach CeBIT FujiFilm zaprezentował nowy aparat cyfrowy - FinePix A310 Zoom. Jest to drugi aparat tej firmy, oparty na matrycy czwartej generacji - SuperCCD HR. Jego rozdzielczość to 3,1-megapiksela, lecz dzięki zastosowaniu nowej matrycy aparat może robić zdjęcia o dwukrotnie wyższej rozdzielczości. Posiada on 3-krotny zoom optyczny oraz 1,5-calowy ekran LCD. Urządzenie potrafi także rejestrować filmy o maksymalnej rozdzielczości 320x160 pikseli z jakością 10 klatek na sekundę.

  Aparat komunikuje się z komputerem za pomocą portu USB 1.1 umieszczonego w stacji dokującej. Jako źródło zasilania aparat wykorzystuje 2 baterie AA. Zdjęcia oraz sekwencje filmowe zapisuje na nośnikach xD-Picture Card. Wymiary aparatu to 97 x 64 x 33 mm, waga bez baterii to 155g. FinePix A310 Zoom ma być dostępny na rynku późną wiosną. Jego cena nie jest jeszcze znana. » czytaj dalej

  Thermaltake kontratakuje


  Autor: Bryndek | 01:10
  Komentarzy (0)
  Wczoraj pisałem o nowych produktach firmy Cooler Master dziś chciałbym przedstawić trzy nowe produkty firmy Thermaltake. Nie tak dawno informowaliśmy o nowym systemie chłodzenia wcześniej wspomnianej firmy (kliknij tutaj) od tamtej pory sporo się zmieniło, Thermaltake zaprezentował kolejną wersję systemu chłodzenia łączącą w sobie dużą powierzchnię chłodzącą, technologię Heat-Pipe oraz mały wentylatorek wspomagający.

  GIANT II (na zdjęciu) bo tak się nazywa, będzie wydawał dźwięki o natężeniu 28 db. Czy systemy chłodzące tego typu się sprawdzają? Możecie dowiedzieć się w naszej recenzji podobnego urządzenia firmy Zalman - ZM80A-HP. Kolejnym produktem Thermaltake jest zestaw SubZero4G posiadający w składzie kartę PCI zarządzającą napięciem kilku wiatraków do niej przyłączonych. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, obrotami wiatraków w komputerze zarządzamy specjalnym programem. Trzecim urządzeniem, jakie zostało przedstawione przez firmę jest nowa wersja VOLCANO 11 - Xaser Edition, do którego dodano regulator obrotów (na śledziu) i sensor termiczny dzięki czemu można na dwa sposoby zarządzać obrotami wiatraka. Więcej informacji na temat tych urządzeń znaleźć możecie na stronie producenta.

  MSI FX5800 Ultra 128MB oficjalnie


  Autor: Bryndek | 01:02
  (2)Komentarzy (2)
  Znane są już oficjalne dane na temat karty graficznej firmy MSI opartej o rdzeń GeForce FX firmy Nvidia. MSI FX5800 Ultra będzie posiadała 128 MB pamięci DDR II. Jej taktowanie to 1000 MHz (500 MHz VPU x2). Chłodzenie karty to tzw. "odkurzacz", czyli system chłodzenia wywiewający powietrze na zewnątrz obudowy komputera (dodatkowy śledź). Oczywiście w pudełku, oprócz karty znajdziemy wiele dodatkowych bonusów. Programy: Virtual Drive 7 Professional Version (pełny program do obsługi wirtualnych dysków), Restore It 3 Professional Version (system przywracania danych i systemu), MSI 5.1 Channel DVD Player, Foreign Language Learning Machine (program do nauki języków obcych), programy aktualizujące sterowniki, monitujące działanie karty i wiele innych. W zestawie znajdziemy także gry komputerowe - pełne wersje takich tytułów jak: Tom Clancy"s Ghost Recon, The Elder Scrolls III: Morrowind, Duke Nukem: Manhattan Project oraz wersje demo: The Sum of All Fears, IL-2 Sturmovik, Serious Sam 2 lite, Rally Trophy, Beam Breakers, Zax: The Alien Hunter, Oni. Żeby tego nie było mało, do karty dołączone zostaną: przejściówka DVI=>VGA, kabel S-video i kabel do wiatraka. Więcej informacji uzyskacie na stronie producenta.

   
  Środa 12 marca 2003

  TPC kończy 2 lata - mamy Konkurs!


  Autor: DYD | 14:25
  (69)Komentarzy (69)
  Kliknij, aby wejść do naszego Konkursu z extra nagrodami!12 marca to dla naszego serwisu TWOJEPC (TPC) bardzo ważna i symboliczna data. W tym dniu, przed dwoma laty, witryna TPC oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w Sieci, serwując dzień w dzień dawkę informacji o sprzęcie, nowych technologiach i grach. Młodszym Czytelnikom przypomnimy, że jesteśmy kontynuacją istniejącego kiedyś w Internecie serwisu VoodooSerwisPL (voodoo.strefa.com), którego korzenie sięgają 1998 roku i czasów królowania układów Voodoo. Dziś, 12 marca 2003 roku obchodzimy już drugie urodziny ciągłej obecności z naszymi Czytelnikami. Z tej okazji chcielibyśmy sobie życzyć, abyście pozostali z nami i dopingowali nas do dalszego działania. My dołożymy starań, aby Was nie zawieść!

  W związku z tą wyjątkową okazją mamy dla Was niespodziankę - konkurs - który już stał się tradycją i mamy nadzieje będzie obchodzony tak okazale co roku. Wspólnie ze sponsorami tegorocznych urodzin - firmami LOGITECH, INTEL, MOJEPC.PL, SEAGATE oraz ABIT - mamy do rozdania cały pakiet bardzo atrakcyjnych nagród! Spójrzmy co tam się uzbierało u solenizanta z tej niebywałej okazji:
  • Procesor Intel Pentium 4 2.53 GHz BOX (533 FSB, Northwood): ufundował INTEL
  • Karta MiNt ATI RADEON 9500 PRO 128MB DDR TV/DVI: ufundował MOJEPC.PL & MiNt Electronics
  • 5 extra urządzeń firmy Logitech: ufundował LOGITECH
  • Płyta główna ABIT BH7 dla procesorów Pentium4: ufundował ABIT
  • Dysk twardy Seagate Barracuda 80GB: ufundował SEAGATE
  Aby stać się potencjalnym właścicielem jednej z powyższych nagród, wystarczy wypełnić naszą krótką, anonimową ankietę i zapoznać się z regulaminem. Dodatkowo rozdamy kilka kompletów gadżetów ufundowanych przez naszych sponsorów konkursu. Zapraszamy i życzymy powodzenia!

  SiS prezentuje nowy chipset - SiS748


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 14:20
  (1)Komentarzy (1)
  Na targach CeBIT koncern Silicon Integrated Systems (SiS) zaprezentował nowy chipset dla procesorów firmy AMD. SiS748 oficjalnie obsługuje procesory z 400-megahercową szyną danych oraz pamięć DDR400. Chipset wspiera technologię HyperStreaming oraz port AGP 8x. Mostek południowy obsługuje 6 slotów PCI, 6 portów USB, 2-kanałowy kontroler ATA-33/66/100/133, 10/100Mb/s Ethernet, Home PNA 2.0, 6-kanałowy dźwięk oraz modem. Według SiS-a dzięki technologii HyperStreaming udało się zoptymalizować zarówno pojedyńcze potoki jak i strumienie wiolopotokowe.

  Technologia Centrino od dziś


  Autor: DYD | źródło: CompLex | 14:16
  (1)Komentarzy (1)
  Firma Intel wprowadziła dziś przeznaczoną dla urządzeń przenośnych technologię Intel Centrino, stanowiącą połączenie rozwiązań Intela przygotowanych dla komputerów przenośnych. Technologia Intel Centrino obejmuje nowy procesor, współpracujące z nim chipsety oraz rozwiązania sieci bezprzewodowych 802.11, zoptymalizowane i przetestowane pod kątem wzajemnej zgodności. Oprócz możliwości komunikacji bezprzewodowej, technologia Intel Centrino zawiera rozwiązania zapewniające dłuższy czas autonomicznej pracy przy zasilaniu z baterii oraz mniejsze wymiary i masę notebooków.

  Notebooki oparte na technologii Intel Centrino są oferowane już w tej chwili przez wiodących producentów komputerów. Ceny urządzeń wynoszą już od 1399 USD. Klienci mogą odróżnić nowe notebooki dzięki logo Centrino w kolorze intensywnej magenty ze znakiem Intel Inside. Więcej o Centrino pisaliśmy w tych newsach (tu, tu, tu, tu i tu).

  Shuttle SB52G2 mini-barebone


  Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 13:56
  (1)Komentarzy (1)
  Shuttle wprowadził do swojej oferty kolejny model z linii mini-barebone XPC. Nowa platforma, o oznaczeniu SB52G2, wykorzystuje płytę główną opartą na chipsecie Intela, i845GV. Potrafi ona współpracować ze wszystkimi procesorami Pentium 4, także z tymi z technologią Hyper-Threading. Na płycie znajdziemy dwa sloty DIMM dla modułów DDR266. Do komunikacji ze światem można wykorzystać dwa gniazda Ethernet: jedno 10/100Mbps i drugie 1000/100/10Mbps. Dyski twarde obsługiwane są przez kontroler ATA100, wbudowany w chipset. Urządzenie można podpiąć pod porty USB 2.0, znajdujące się zarówno z przodu, jak i z tyłu obudowy. Do obsługi kart służą dwa sloty PCI. Dołączono także cooler Shuttle ICE, który korzysta z rurek cieplnych. Ma on za zadanie utrzymanie względnej ciszy, przy jednoczesnym chłodzeniu procesora. SB52G2 ma wymiary 295x200x180mm i waży 4.5kg.

  Nie będzie DirectX 10...


  Autor: Alien5 | 13:17
  (14)Komentarzy (14)
  ...przynajmniej przez najbliższe 2-3 lata. Microsoft uważa, że DirectX 9 jest na tyle rozwiniętym, dojrzałym i przyszłościowym produktem, że w najbliższym czasie nie będą potrzebne nowe wersje tego API. Jednocześnie software'owy gigant pozostawia ATI, nVidii i innym producentom układów graficznych sporo czasu na maksymalne dopracowanie i zoptymalizowanie swoich produktów pod kątem DirectX 9. Microsoft zamierza teraz wszystkie siły z branży gier i grafiki przerzucić do prac nad rozwijaniem PC, jako platformy do gier i implementacji nowych pomysłów i rozwiązań w nadchodzącym systemie operacyjnym Longhorn.

  Pierwszą z nowinek ma być wprowadzenie specjalnego panelu kontrolnego do gier - My Games, który będzie zawierał narzędzia do konfiguracji gier oraz automatycznego ściągania wszelkich patchy i update'ów. Do Microsoft Messengera zostanie dodanych kilka opcji ułatwiających prowadzenie rozgrywek on-line. Firma pracuje także nad rozwiązaniem, które pozwoliłoby uruchamiać gry prosto z CD, bez konieczności wcześniejszej ich instalacji. Microsoft zamierza także wprowadzić ustandaryzowany kontroler PC, który wyeliminowałby wszystkie problemy z niekompatybilnościami pomiędzy rożnymi gamepadami i joyami oraz koniecznością konfiguracji kontrolerów do każdej z gier. Aby pomysł ten powiódł się, musi mieć poparcie ze strony producentów peryferiów do PC.

  Cienkie notebooki Samsunga


  Autor: Pawel | źródło: Register | 10:36
  (2)Komentarzy (2)
  Samsung zaprezentuje dziś notebooki z serii X10 oparte na technologii Intela - Centrino. Jak podaje producent, ta „cienka i lekka” rodzina (grubość 2,4 cm, waga 1,8 kg) składa się z trzech modeli oznaczonych symbolami 1300, 1500 oraz 1600. Są one wyposażone w procesory Intel Pentium M taktowane odpowiednio częstotliwościami 1,3, 1,5 oraz 1,6 gigaherca. Pierwsze dwa modele są wyposażone w 256MB pamięci DDR, natomiast model 1600 posiada 512 megabajtów pamięci DDR. Pojemność dysków twardych wynośi odpowiednio 30, 40 oraz 60GB.

  Notebooki posiadają interfejs 802.11b, 100Mbps Ethernet, 6-kanałowy dźwięk, slot memory stick oraz modem. Każdy z modeli zawiera także 14,1-calowy ekran LCD, kartę graficzną Nvidia GeForce 440 Go z 64MB pamięci wideo oraz napęd DVD/CD-RW o grubości 9,5mm. Notebooki są wyposażone w system zabezpieczeń oparty na odczycie linii papilarnych. Urządzenia mają kosztować od 1399 do 1899 funtów.

  Poprawki biosu dla nForce2


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 09:29
  (1)Komentarzy (1)
  Od pewnego czasu wiadomo o problemach z płytami zbudowanymi na chipsecie nForce2. Problem początkowo odkryto na płytach Shuttle. Polega on na tym, że po podkręceniu magistrali powyżej pewnej wartości, płyta przestała startować. Co gorsza, ponowne uruchomienie komputera może się okazać dość trudne. Po 'zabiciu' płyt Shuttle, problem odkryto także na płytach Asusa, Abita i Epoxa. Początkowo nVidia twierdziła, że problem dotyczy tylko produktów Shuttle i Abita i wynika z braku wymaganej zworki, która resetuje magistralę do 100MHz. Jak się później okazało, tylko MSI umieściło tą zworkę. Reszta musi sobie radzić, montując np. Durona, lub Athlona pracującego z magistralą 100MHz. W związku z kłopotami, nVidia opracowała referencyjną płytę, zawierającą problematyczną zworkę. Okazuje się jednak, że sprawę może załatwić także załatanie biosu. nVidia już rozesłała patch do producentów płyt i w najbliższym czasie powinny pojawić się poprawione biosy.

  Pamięci QBM od OCZ


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 09:27
  Komentarzy (0)
  OCZ Technology zamierza rozpocząć produkcję układów pamięci QBM, bazując na swoich układach EL DDR. Moduły te mają pracować z chipsetem VIA PT600, który będzie mógł obsługiwać dwa kanały pamięci DDR jak i pamięć QBM. Ma on się pojawić w pierwszej połowie tego roku. Moduły QBM-533 i QBM-667 mają zadebiutować w tym samym okresie. Po nich ma się pojawić moduł QBM-800. Technologia QBM jest dość interesująca. W przypadku pracy dwukanałowej modułów QBM-800, można uzyskać przepustowość do 12.8 GB/s. Problemem może okazać się bardzo wysoka początkowa cena takich pamięci. Pozostaje także problem znikomego wręcz udziału VIA na rynku chipsetów dla Pentium 4. Dodatkowo, zarówno SiS, jak i Intel, nie mają w planach produkcji chipsetów obsługujących pamięć QBM. Stawia to pod znakiem zapytania popularność takiego rozwiązania.

  Thermaltake AquariusII Liquid Cooling


  Autor: Jasiek | 09:26
  (27)Komentarzy (27)
  Jeszcze 2-3 lata temu chłodzenie wodne było zabawą dla wąskiego grona osób własnoręcznie robiących tego typu zestawy. Ostatnio jednak świetnie przewodząca ciepło woda robi coraz większą karierę. Układ z blokiem, pompką, chłodnicą i kilkoma rurkami jest skuteczny oraz dość prosty w montażu. Niestety z reguły nie jest łatwo zmieścić całość w typowej obudowie midi-tower. Sporo osób lubi jednak mieć możliwość szybkiego zabrania całego zestawu pod pachę i wybrania się np. na "lanparty". Firma Thermaltake podjęła się skonstruowania niewielkiego watercoolera, łatwego do zamontowania wewnątrz obudowy. Druga już odsłona Aquariusa (aka "wodnika") trafiła ostatnio do nas na testy z firmy 4MAX, zapraszam do lektury! » czytaj dalej

  Trzy produkty od Cooler Master


  Autor: Bryndek | 09:25
  (2)Komentarzy (2)
  Cooler Master, znany producent akcesoriów chłodzących komputery zaprezentował trzy nowe produkty. Pierwszym z nich jest nowa wersja wiatraka na procesory Socket A - XDream SE. Z głównych udogodnień, które się w nim pojawiły jest montowany w slot 3,5' regulator obrotów wiatraka. Teraz już będziemy mieli cicho, kiedy tylko nam się tak spodoba.

  Drugim urządzeniem zaprezentowanym przez firmę jest Aero7, całkiem nowy wiatrak, opierający się o technologię FlowFX znaną z GeForce'ów FX. Turbina jest zamontowana w inny sposób, aby pionowo tłoczyć powietrze na radiator. Dzięki temu, chłodzona jest cała powierzchnia radiatora. Do urządzenia dodano także (na śledziu) regulator obrotów. Trzecim artykułem ze stajni Cooler Master jest system chłodzący dysk twardy - CoolDrive 3. Specyfikacje tego urządzenia nie są znane, wiadomo tylko, tyle, że w porównaniu ze starszą wersją CoolDrive 3 ma ładniejszy wygląd i dodatkowe diody LED. Premiera tych urządzeń ma odbyć się już 1 kwietnia. » czytaj dalej

  Nowe Athlony dla laptopów


  Autor: Jasiek | źródło: AMD Pressroom | 09:25
  Komentarzy (0)
  AMD przedstawiło dzisiaj oficjalnie nową serię Athlonów przeznaczonych dla notebooków. Niskonapięciowe procesory Mobile nadal będą kompatybilne pinowo z SocketA, jednak zostaną zamknięte w nowej obudowie uPGA. Wszystkie modele będą pracować z magistralą 266 MHz. Układy będzie produkować fabryka w Dreźnie w sprawdzonej technologii miedzianych ścieżek w wymiarze 0,13 mikrona. Ceny dla zamówień po 1000 sztuk poniżej.
  Procesory ujrzymy w notebokach Epson Direct, Fujitsu Siemens i Sharp. Dzięki obniżeniu napięcia zasilającego rdzeń znajdą one miejsce (przynajmniej w założeniach AMD) w konstrukcjach lekkich, cienkich i zapewniających długi czas życia baterii.

  CeBIT 2003: 54-calowy monitor LCD


  Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 09:25
  (7)Komentarzy (7)
  W pierwszym dniu targów mamy mocny akcent Samsunga. Firma ta przedstawiła aktualnie największy na świecie panel LCD. Przekątna ekranu rekordowej matrycy TFT to aż 54 cale. Taki płaszczak pracuje w rozdzielczości 1920x1080. Jest to ponad 6 tysięcy milionów punktów w matrycy. Panel może też służyć jako telewizor z 1080 liniami obrazu przy 60FPS.

  Oczywiście jeżeli produkt ten trafi w ogóle na masowy rynek możemy spodziewać się astronomicznej ceny, związanej z wysokimi kosztami produkcji tak dużej matrycy TFT.

  Nowe obniżki AMD


  Autor: Jasiek | źródło: AMD/Inquirer | 09:25
  Komentarzy (0)
  Dzisiaj Intel oficjalnie prezentuje technologię Centrino. AMD w rewanżu zaserwowała nam nowe Athlony dla notebooków. Dodatkowo mamy świeżą korektę cennika tej firmy dla zwykłych Athlonów XP dla desktopów. Tym razem obniżki głównie w środkowym segmencie, dla modeli 2200+, 2400+, 2600+ i 2700+. Aktualny cennik poniżej. Tradycyjnie ceny dla zamówień hurtowych po 1000 sztuk.
  Reszta procesorów utrzymała stare ceny. Cieszy przede wszystkim sensownie ustalona wartość modelu 2700+. Poprzednio był on droższy od odpowiadającego mu Pentium 4. Prawdopodobnie nikła popularność 2700+ w takiej cenie skłoniła AMD do kolejnej obniżki i teraz jest on już tylko o 26 USD droższy od 2600+.

  Płyty Solteka - szczegóły


  Autor: Bryndek | 00:11
  Komentarzy (0)
  Sewis x-bit labs opublikował informacje na temat nowych płyt firmy Soltek. Płyt jest aż 8 i przeznaczone są zarówno dla procesorów firmy Intel jak i AMD oto ich specyfikacje. Płyty dla Pentium (Socket 478):

  SL-85SP/SL85SP-L: chipset i865P MCH; ICH5; magistrala: 400/533MHz QPB; 4 DIMM do 4GB pamięci PC2100/PC2700; (dual-channel memory bus): kości pamięci powinne być identyczne i instalowane w parach; AGP 8x, 6 slotów PCI; dwu-kanałowy kontrolerATA-33/66/100; dwu-kanałowy kontroler Serial ATA-150 support; karta sieciowa 10/100Mb/s Ethernet (tylko dla SL85SP-L); 6-ścio kanałowy dźwięk zgodny z AC'97; USB 2.0; ATX.

  SL-85SPE/SL-85SPE-L: chipset i865PE MCH; ICH5; magistrala: 400/533/800MHz QPB; 4 sloty DIMM do 4GB pamięci PC2100/PC2700/3200; (dual-channel memory bus): kości pamięci powinne być identyczne i instalowane w parach; AGP 8x, 6 slotów PCI; dwu-kanałowy kontrolerATA-33/66/100; dwu-kanałowy kontroler Serial ATA-150 support; karta sieciowa 10/100Mb/s Ethernet (tylko dla SL85SPE-L); 6-ścio kanałowy dźwięk zgodny z AC'97; USB 2.0; ATX. » czytaj dalej

  Asus A7V400 na KT400A


  Autor: Bryndek | 00:06
  Komentarzy (0)
  Asus zaprezentował nową płytę główną opartą o najnowszy chipset firmy VIA - KT400A, który wczoraj został oficjalnie ogłoszony. Płyta wyposażona jest w gniazdo Socket A, do którego możemy zainstalować procesory firmy AMD: Athlon XP/Athlon/Duron w tym także Barton. Oto dalsza specyfikacja tej płyty: 3 sloty DIMM do 3GB pamięci PC1600/PC2100/PC2700/PC3200 DDR SDRAM; 6 slotów PCI 1 AGP 8x; dwu-kanałowy kontroler ATA-33/66/100/133; kontroler Raid Promise 20378, dwu-kanałowy kontroler Serial ATA-150 RAID (RAID 0, RAID 1 lub RAID 0+1) oraz 1 slot Parallel ATA; karta sieciowa 10/100/1000Mbit/s Ethernet firmy 3Com; 6 USB 2.0; 2 porty FireWire (IEEE1394); 6-ścio kanałowy dźwięk zgodny z AC'97. Do tego firma Asus dorzuca programy obsługujące płytę: ASUS POST Reporter, ASUS MyLogo2, ASUS EZ Flash, Multi-language BIOS, ASUS C.O.P. (CPU Overheating Protection), ASUS CrashFree BIOS 2, ASUS Instant Music, Power Loss Restart. Cena jeszcze nieznana...

  Coraz więcej nagrywarek na rynku


  Autor: Bryndek | 00:03
  Komentarzy (0)
  Trzeba przyznać, że rynek nagrywarek rozpędził się tak samo szybko jak prędkości, z którymi owe nagrywarki potrafią wypalać. W ostatnich dniach pojawiły się trzy informacje od trzech różnych producentów na temat nowych napędów optycznych z funkcją zapisu. Firma ASUS już niedługo wprowadzi na rynek dwie nowe nagrywarki, CD-RW oraz DVD+RW. Oznaczone symbolami CRW-5232A i DRW-0404R będą cechowały się: niskim czasem dostępu (100 ms); buforem 2MB; obsługą 5 metod zapisu: Multisession, Packet Write, CAD-RAW, SessionAtOnce, CAD; zapisem CD-R: 52x (7800KB/s), CD-RW: 32x (4800KB/s) i odczytem CD: 52x (7800KB/s).

  Z kolei Mitsumi zapowiedział wydanie nagrywarki wypalającej płyty CD-R z prędkością 54x (8100KB/s) ciekawe która z płyt znajdujących się obecnie na rynku to wytrzyma. 485FTE bo taki symbol posiadać będzie urządzenie, będzie nam także w stanie wypalić płytę CD-RW z prędkością 32x (4800KB/s). Czas dostępu wynosił będzie zaledwie 76 ms, buffor standardowo 2MB. Urządzenie obsługiwać będzie 5 metod zapisu: Packet Writing, Track-At-Once, Disc-At-Once, Multisession oraz Mt.Rainier.

  Trzecią firmą, która zapowiedziała nowy sprzęt jest MSI. Już niebawem (na targach Cebit) ma odbyć się premiera trzech nagrywarek, dwóch zewnętrznych - XP48-A oraz CRE52-M i jednej wewnętrznej (ale za to jakiej) - DR4-A. DR4-A pozwoli nam na nagrywanie płyt DVD-R/RW i DVD+-R/RW. Oto jej dokładniejsze specyfikacje: Zapis DVD-R/+R: 4x (5400KB/s), DVD-RW/+RW: 2.4x (3240KB/s), CD-R: 24x (3600KB/s), CD-RW: 10x (1500KB/s); odczyt DVD: 12x (16200KB/s), CD: 40x (6000KB/s). Zapowiada się na prawdę ciekawie!

   
  Wtorek 11 marca 2003

  Rage3D Tweak v3.8b


  Autor: DYD | 22:40
  Komentarzy (0)
  Dobrze znany dużej części posiadaczy kart na układach ATI tweaker doczekał się nowej wersji 3.8b. Rage3D Tweak przeznaczony jest dla posiadaczy całej rodziny kart opartych na układach Radeon, chcących mieć szybki i łatwy dostęp do wielu funkcji karty graficznej oraz możliwości overclockingu rdzenia i pamięci. Poprawki jakie niesie wersja 3.8b to dodany Force Pixel i Vertex Shader Version dla DirectX, wsparcie dla R350, zmienione oprogramowanie dla o/c i garść usuniętych bug'ów. Program do pobrania oczywiście na stronie Rage3D lub lokalnie z naszego FTP (1.50 MB).

  RADEON 9800 Real-Time Demos


  Autor: DYD | 22:21
  (10)Komentarzy (10)
  Wczoraj pisaliśmy o nowych technologicznych demkach stworzonych dla kart GeforceFX (możliwe także do odpalenia na emulatorze, ale efekt raczej mizerny...), a dziś zapraszamy do przejrzenia dwóch nowych demek ze stajni ATI. Ukazały się bowiem dwie mini produkcje Real-Time Demos przeznaczone dla kart na układach RADEON 9800 i wymagające DirectX 9.0 i sterowników CATALYST 3.1. Oczywiście z uwagi na świeżość nowego układu RADEON 9800, większości ciężko będzie zobaczyć w czasie rzeczywistym generowaną grafikę z tych demek, jednak ku uciesze reszty, ATI zamieściła także 11 MB-bajtowe pliki MPG prezentujące video z tych prezentacji graficznych. Polecam przynajmniej raz rzucić okiem na Chimp-Demo w wersji MPG. Grafika robi wrażenie, szkoda tylko że to jedynie MPG... Spójrzcie jaki ładny małpek...

  [Update: 23.15]: demka można także uruchomić na kartach Radeon 9500/9700/Pro.

  Różności ECS na Cebicie


  Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 15:52
  Komentarzy (0)
  ECS planuje sporo prezentacji nowych produktów na tegorocznym Cebicie. Będą to między innymi płyty główne dla P4 z obsługą pamięci DDR i magistrali 400 MHz na chipsecie Intel 865. ECS nie zapomni także o układach 648FX oraz Via PT400, dostarczając pełen komplet platform dla P4. Repertuar dla AMD to model z chipsetem Via K8T400M (K8) oraz SiS'em SiS 755 (K7).

  Pojawią się też płyty ze zintegrowaną grafiką. Konstrukcje Game Union 746 (K7S7AG) dla AMD oraz P4S8AG dla P4 będą bazować na układzie Xabre 200. Zintegrowana grafika będzie uzbrojona w 64MB pamięci lokalnej oraz AGP 8X. Na targach zobaczymy też platformy DeskNote A980 oraz EZ-Buddie. Systemy barebone ECS'a mają być przyjazne dla użytkowników głównie poprzez bardzo niski poziom hałasu. Poza tym możemy spodziewać się wysypu grafik Xabre, tunerów TV, głośników USB, kamer internetowych, hubów USB i bezprzewodowych myszek.

  Intel XEON przekracza szybkość 3 GHz


  Autor: DYD | źródło: CompLex | 14:55
  (3)Komentarzy (3)
  Firma Intel Corporation wprowadziła dziś przeznaczone dla dwuprocesorowych serwerów i stacji roboczych procesory Intel Xeon, pracujące z szybkością przekraczającą 3 GHz. Intel poinformował również, że podzespoły i systemy oparte na procesorach rodziny Intel Xeon sprzedawane są obecnie przez ponad 9000 firm na całym świecie. Procesor Intel Xeon 3,06 GHz wyposażony jest w pamięć podręczną drugiego poziomu o pojemności 512 KB i magistralę systemową 533 MHz, zaś procesor Intel Xeon 3 GHz zawiera pamięć podręczną drugiego poziomu o pojemności 512 KB i ma magistralę systemową pracującą z szybkością 400 MHz. » czytaj dalej

  Wildcat VP990 Pro - nowe dziecko 3Dlabs


  Autor: Bryndek | 14:30
  (2)Komentarzy (2)
  Nie wiadomo jak i gdzie, firma 3Dlabs zaprezentowała na swojej stronie nowy układ i kartę na nim opartą - Wildcat VP990 Pro. Karta ta przeznaczona jest raczej dla użytkowników bardziej wymagających (grafików i projektantów), jednak może być także używana przez zwykłych śmiertelników (czyt. graczy). Posiada na swoim pokładzie aż 512 MB pamięci DDR. Dodatkowo wyposażona jest w dwa wyjścia DVI (możliwość pracy dwóch monitorów w oddzielnych procesach) oraz jedno S-video. 200 Giga flopów i 1,2 Tera operacji na sekundę mówi samo za siebie. Dodatkowo, wprowadzono możliwość częściowego programowania układu, dzięki czemu jeszcze wydajniej będzie ona pracować w specjalnie wykonanych pod tą kartę aplikacjach. Choć nie można jej porównywać z GeForce FX czy Radeonem 9800, to chętnie bym zobaczył jak na ich tle wypadł by Wildcat VP990 Pro. Cena "zaledwie" 4000 złotych...

  Creative EAX 4.0


  Autor: R4v | źródło: W2S | 14:16
  (7)Komentarzy (7)
  Creative przedstawił na konferencji Game Developers Conference, swoją najnowszą technologię generowania dźwięku przestrzennego, nazwaną EAX 4.0. MultiEnvironment, nowa funkcja EAX, pozwala teraz na jednoczesną symulację wielu środowisk i efektów w czasie rzeczywistym. EAX 4.0 API udostępnia teraz także nowe efekty. Nowa wersja jest kompatybilna zarówno z OpenAL, jak i DirectSound 3D. Wraz z EAX 4.0, został przedstawiony format Interactive Spatial Audio Composition Technology (ISACT). Wraz z ISACT Production Studio pozwala tworzyć wielokanałowe utwory muzyczne i efekty dźwiękowe. Ma to ułatwić tworzenie dźwięku dla różnych zestawów głośnikowych. Dotychczas trzeba było przygotowywać oddzielne pliki dla konfiguracji 5.1, 2.1 czy 4.1. ISACT umożliwia automatyczne dostosowanie nagrania do ilości głośników. Wynika to z tego, że format ten używa współrzędnych miejsca, skąd ma dochodzić dźwięk. EAX 4.0 i ISACT mają być dostępne dla developerów latem tego roku.

  Oficjalne specyfikacje Gainwarda Ultra/1000Plus


  Autor: Bryndek | 14:13
  (3)Komentarzy (3)
  Gainward oficjalnie ogłosił specyfikacje karty opartej na układzie GeForce FX - Gainward FX PowerPack! Ultra/1000Plus Golden Sample. Karta posiadała będzie jądro FX 5800, 128 MB DIMM DDR II. W końcu wyjaśniła się sprawa z kontrowersyjnym systemem chłodzenia. Potwierdziły się plotki, jakoby system nie wydawał natężenia hałasu równego 7 db a tylko o 7 db mniej niż systemy chłodzenia kart graficznych innych producentów. Tak więc Ultra/1000Plus Golden Sample będzie wydawał dźwięki z natężeniem równym 40 db. Oczywiście karty te jak przystało na Golden Sample, są specjalnie dobierane i każda z kart jest specjalnie pod względem overclockingu testowana. Posiada ona także obsługę AGP x8, wsparcie dla DirectX 9.0 i OpenGL 1.4, wyjście DVI i S-video oraz zwykłe VGA. W zestawie dostaniemy także: gry, kontroler Fire Wire, kartę muzyczna zgodną ze standardem 5.1 kabel do wyjścia TV oraz przejściówkę do DVI. Cena w przedsprzedaży podana u polskiego dystrybutora wynosi 2'999 zł z VAT (wersja FX Ultra/800 Plus GS: 2'299 zł z VAT). Jako ciekawostkę dodam, że (choć nie wiem dlaczego) firma odeszła od produkcji kart na czerwonych płytkach (przynajmniej tak wnioskuję ze zdjęcia ma którym pokazano kartę).

  Ze świata gier...


  Autor: Alien5 | 12:49
  (1)Komentarzy (1)
 • CD Projekt oficjalnie potwierdził wydanie całkowicie spolszczonej wersji nowego dodatku do gry RPG - Elder Scrolls III: Morrowind, o podtytule Tribunal. Expansion pack będzie kosztował 59,90zl. Niestety CD Projekt nie podał jeszcze informacji na temat zawartości pudełka, ani terminu wydania gry. Tribunal będzie posiadał bardzo ciekawy scenariusz, nowe potwory, bronie, zbroje, ekwipunek, a także poprawiony interface użytkownika, dziennik i mapę.

 • Valve Software oświadczyło, ze natychmiast po pojawieniu się procesora AMD Opertron na rynku, wypuści nowe 32- i 64-bitowe wersje Counter Strike Dedicated Server, korzystającego z dobrodziejstw najnowszych technologii oferowanych przez ten procesor. Pierwsze testy wykazały 30-to procentowy wzrost wydajności w stosunku do standardowej wersji serwera, ale programiści spodziewają się kolejnych wzrostów wydajności po optymalizacji kodu.

 • Grupka śmiałków, z Tseringiem Gyalzenem, synem jednego ze 100 tragarzy, którzy w 1953 roku po raz pierwszy w historii zdobywali Mount Everest, wpadła na bardzo śmiały i ambitny pomysł - zamierzają oni u podnóża Everestu, na wysokości 5300m n.p.m. otworzyć kawiarenkę internetową. Pomysł wydaje się być dobrą inwestycją, szczególnie ze względu, że w okolice Mount Everest przyjeżdża około 20-50 tys. alpinistów rocznie i z pewnością wielu z nich skorzystałoby z możliwości posurfowania po internecie i powysyłania kilku maili z fotkami znajomym. Pozostaje tylko jeden problem: w okolicach Everestu nie ma żadnych budynków, ani elektryczności. Dodatkowe problemy w realizacji projektu mogą sprawić bardzo trudne warunki atmosferyczne.

 • PlayStation 3 jeszcze w tym roku?


  Autor: Alien5 | 12:42
  (6)Komentarzy (6)
  Jeżeli internetowe plotki się potwierdza, to być może jeszcze w 2003 roku światło dzienne ujrzy nowa, owiana dotąd tajemnicą, magiczna zabaweczka ze stajni Sony - PlayStation 3. Portal Bloomberg.com, powołując się na artykuł z Commercial Timesa poinformował, że Sony zamierza rozpocząć sprzedaż nowych konsol 2 lata wcześniej, niż to było pierwotnie planowane i pozostawić rywali Microsoft i Nintendo daleko w tyle. Fabryka, która zajmowała się produkcją konsol PlayStation 2 - Hon Hai Precision Industry, ma rozpocząć próbną produkcję już w przyszłym miesiącu, natomiast sprzedaż nowych konsol w Japonii ma ruszyć na początku drugiej połowy roku.

  Sercem PlayStation 3 będzie na razie bliżej nieznany potężny procesor opracowywany wspólnie przez Sony, IBM i Toshibe. O ile nam wiadomo, prace nad tym procesorem nie zostały jeszcze oficjalnie ukończone, co może zaprzeczać przytoczonym powyżej plotkom. Czy okażą się one prawdą - przekonamy się już wkrótce.

  Nowe recenzje w polskiej Sieci


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:47
  Komentarzy (0)
 • Serwis FrazPC.pl opublikował ostatnio dwie recenzje płyt głównych opartych o układ nForce2. Pierwszą jest płyta Soltek SL-75FRN-L, zaś druga to MSI K7N2G-L. Oto fragment z opisu MSI: "Nasz dzisiejszy bohater - K7N2G-L to przedstawiciel płyt głównych, opartych na chipsecie NVIDIA nForce2 IGP ze zintegrowanym kontrolerem grafiki. Co bardzo ważne, NVIDIA nForce2 SPP i nForce2 IGP poza zintegrowaną grafiką, nie różnią się absolutnie niczym."

 • A-MAX NAPA PA11 - coś więcej niż MP3 player... @ Sirius.pl treść: "Jadac tramwajem czy autobusem obserwujemy coraz więcej ludzi ze słuchawkami na uszach. Przypatrzmy się jednak urządzeniom, które są wykorzystywane do odtwarzania naszych ulubionych płyt czy kaset. Dostępne na rynku odtwarzacze obsługują różnego rodzaju nośniki, przy czym zaobserwować można powszechne dążenie do zmniejszania rozmiarów odtwarzacza."

 • Samsung prezentuje mikrofon w uchu


  Autor: Pawel | źródło: CNET | 11:45
  (1)Komentarzy (1)
  Podczas targów CeBIT, które rozpoczynają się jutro w Hanowerze, firma Samsung zaprezentuje zestaw słuchawkowy będący połączeniem głośnika oraz mikrofonu. Urządzenie wychwytuje dźwięk bezpośrednio z głowy użytkownika, dzięki czemu usuwa ono 90 procent zakłóceń z otoczenia. Zestaw trafi na rynek jeszcze w tym roku. Mają być dostępne dwie wersje urządzenia – bezprzewodowa wykorzystująca interfejs Bluetooth oraz model z kabelkiem. Dzięki małym rozmiarom urządzenie doskonale nadaje się do wykorzystania w zestawach słuchawkowych do telefonów komórkowych.

  Nanya zwiększa produkcję pamięci


  Autor: Pawel | źródło: digitimes | 11:15
  Komentarzy (0)
  Tajwańska firma Nanya Technology poinformowała o zwiększeniu produkcji pamięci DDR na potrzeby producentów kart graficznych. Od początku miesiąca Nanya wysłała do Nvidi oraz ATI Technologies około 5 milionów sztuk pamięci DDR400, z czego więszkosć to układy 256-megabitowe. Według chińskiego wydania Commercial Times Nvidia i ATI, które powiększają ofertę swoich produktów i walczą o rynek potrzebują coraz większej ilości pamięci DDR400.

  Przedstawiciele Nanya twierdzą, że produkcja kości DDR400 wyniesie w kwietniu 20 procent ich ogólnej produkcji. Firma spodziewa się także, że nastawienie się na produkcję DDR400 przyniesie jej dobre zyski. Obecnie Nanya i południowo-koreański Samsung Electronics są dwama największymi producentami pamięci DDR400 dla kart grafiki.

  HP Photosmart 735


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:41
  Komentarzy (0)
  HP poinformowało o wprowadzeniu na rynek nowego, kompaktowego cyfrowego aparatu fotograficznego HP Photosmart 735. Wyposażony został w obiektyw firmy Pentax (3 megapikseli) umożliwiający 3-krotny zoom optyczny i
  5-krotny zoom cyfrowy. Urządzenie umożliwia także przygotowywanie klipów wideo i audio. Wyświetlacz LCD posiada przekątną 3,8 cm (1,5"). Urządzenie wyposażono w 16 MB wewnętrznej pamięci operacyjnej, a także w gniazdo kart pamięci SD/MMC.

  HP wprowadził także na rynek nową stację dokowania HP Photosmart 8886 przeznaczoną do cyfrowych aparatów fotograficznych, z możliwością zdalnego, bezprzewodowego sterowania za pomocą pilota. Stacja dokowania pozwala użytkownikom jednym ruchem pobrać zdjęcia, wysłać je pocztą elektroniczną lub wydrukować, bez potrzeby korzystania z komputera PC. Umożliwia ona oglądanie zdjęć, filmów wideo i pokazów slajdów na telewizorze. Stacja dokowania HP Photosmart 8886 pozwala także naładować akumulatory bez wyjmowania ich z aparatu, z wykorzystaniem dołączonego do zestawu zasilacza AC. » czytaj dalej

  Nowe 2,5-calowe dyski twarde Fujitsu


  Autor: Pawel | źródło: vr-zone | 10:29
  (4)Komentarzy (4)
  Fujitsu poinformowało o wprowadzeniu na rynek nowej rodziny 2,5-calowych dysków twardych przeznaczonych dla komputerów przenośnych. Dzięki zastosowaniu technologii GDT (Glass Direct Texture) przy produkcji nośników, udało się uzyskać gęstość zapisu danych na poziomie 10.7Gbit/cm (69,3-gigabita na cal kwadratrowy). Maksymalna pojemność dysków to 80 GB (40GB na talerz). Będą one dostępne w pojemnościach 20, 30, 40, 60 oraz 80GB. Prędkość obrotowa dysków to 4200 obr/min, a średni czas dostępu to 12 ms. Dyski są wyposażone w 2-megabajtowy bufor. Maksymalna prędkość transmisji danych wynosi od 41,1 do 100 MB/s, a ich pobór mocy waha się od 0,25 do 2,1 W.

  Mode Com Enjoy - opisu "budy"


  Autor: DYD | źródło: NimnuL | 10:26
  (26)Komentarzy (26)
  Ostatnio nasi wierni Boardowicze nas rozpieszczają i co raz podsyłają swoje własne recenzje. Po ostatnim opisie zestawu bezprzewodowego A4Tech od Holka (artykuł tutaj), otrzymaliśmy autorski tekst NimnuLa (chyba znajoma ksywa). Zapraszam więc do opisu obudowy Mode Com Enjoy.

  Obudowa komputera podczas zakupu nowej maszyny przez większość osób traktowana jest po macoszemu. Ma po prostu być i tyle, a główną uwagę kładziemy na ilość MHz na procesorze, kartę graficzną i pamięć. Nieliczni tylko zwracają w ogóle uwagę na to, jaki obudowa ma zasilacz oraz jak jest wykonana. Ja do niedawna należałem do pierwszej grupy ludzi, którzy obudowę traktowali jako "opakowanie" komputera, a więc zwyczajnie nie przywiązywałem uwagi do tego, jaka ta obudowa jest, a zasilacz miał po prostu podawać prąd. I tu był mój błąd. Dwie obudowy jakie miałem były zwyczajnym złomem za najniższe pieniądze - ciasne, głośne, niefunkcjonalne... Postanowiłem więc, że następna moja obudowa będzie wyższej klasy i nie będę na nią oszczędzał pieniędzy, a później klął, że coś się nie mieści czy że też komputer pracuje niestabilnie... » czytaj dalej

  Microsoft Longhorn - wyciek


  Autor: Alien5 | 09:51
  (1)Komentarzy (1)
  W sieci pojawiły się informacje, jakoby poza laboratoria Microsoftu wydostał się kod roboczej wersji następcy systemu Windows XP o kodowej nazwie Longhorn. Wersja Build 4008 zawierała już m.in. nowy system plików Windows Future Storage (WinFS), technologie Future Storage Services oraz Storage Full Text Index. Microsoft nie skomentował doniesień i powiedział, że jeszcze jest zbyt wcześnie, aby dyskutować na temat cech i funkcjonalności pełnej wersji nowego systemu Windows. Pełna wersja artykułu: theinquirer.net. Screeny niestety już zostały sunięte (były na www.neowin.net).

  Cichy i elegancki PC


  Autor: Alien5 | 09:46
  (3)Komentarzy (3)
  Już jutro, podczas corocznych targów CeBIT w Hannoverze, firma Hush Technologies zaprezentuje nowy, kompaktowy, elegancki i maksymalnie wyciszony komputerek Hush Mini-ITX. Jest on złożony z samych najwyższej jakości komponentów. Zamiast standardowych tasiemek do dysku twardego i CD/CD-RW/DVD-ROM/DVD-R użyto cieniutkich przewodów, ułatwiających obieg powietrza w obudowie.
  Rodzaj płyty głównej (z serii VIA EPIA) ze zintegrowanym procesorem VIA - ilość pamięci, pojemność HDD, kolor obudowy oraz wygląd przedniego i tylniego panela można wybrać według własnych upodobań i oczekiwań. Produkt skierowany jest dla ludzi ceniących sobie estetykę, cisze i komfort pracy. Więcej szczegółów na stronach Hush Technologies.

   
  Poniedziałek 10 marca 2003

  Integracja według Transmeta


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 16:59
  Komentarzy (0)
  Transmeta ujawniła informacje na temat opracowywanego przez nią procesora, oznaczonego symbolem TM8000, znanego pod nazwą kodową Astro. Układ ma być przeznaczony dla komputerów przenośnych. Podobnie jak AMD, Transmeta uważa, że megaherce nie są istotne i zapowiada zwiększenie ilości instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara. TM8000 ma posiadać zintegrowany kontroler magistrali HyperTransport, pracującej z zegarem 400MHz. W układzie znajdziemy także kontroler pamięci DDR 400 oraz, po raz pierwszy, kontroler AGP 4x. Poprzez zintegrowanie tych trzech rzeczy w jednym procesorze, mostek północny staje się zbędny. Ma to także znacznie poprawić wydajność całego systemu. Transmeta zamierza silnie konkurować z Intelem i jego Centrino na rynku notebooków. Pierwsze egzemplarze TM8000 powinny trafić do sprzedaży w trzecim kwartale tego roku. Układ będzie produkowany przez TSMC w technologii 0.13 mikrona.

  LCD 17-tka z NEC-Mitsubishi


  Autor: DYD | 16:55
  Komentarzy (0)
  NEC-Mitsubishi Electronics Dispay wprowadza do swoje oferty nowy model monitora LCD - o sumbolu LCD1701 - z ekranem o przekątnej 17 cali i czasie reakcji wynoszącym 16 ms w sugerowanej cenie detalicznej brutto około 2600PLN. Optymalna rozdzielczość pracy to 1280 x 1024 pikseli przy odświeżaniu z częstotliwością 60Hz. Kąt widzenia wynosi 140 stopni w pionie i poziomie przy współczynniku kontrastu 10:1 i 160 stopni dla kontrastu 5:1 (jasność 260cd/m2). Wielkość piksela to 0,264 mm. Producent wyposażył go w czarno-srebrną obudowę o wymiarach zewnętrznych 374 x 383,6 x 196 (szerokość x wysokość x głębokość). Panel posiada tylko wyjście D-Sub VGA. Szczegółowa specyfikacja tutaj.

  Wygodę obsługi zapewnia menu ekranowe, monitor posiada też technologię NTAA (No Touch Auto Adjustment), dzięki której automatycznie dopasowuje ustawienia do otrzymywanego sygnału. NEC LCD 1701 zgodny jest z międzynarodowym, branżowym standardem sRGB. Monitor spełnia obwiązujące normy ergonomii i bezpieczeństwa, w tym CE, TUV GS, TUV Ergonomie, TCO99 i ISO13406-2. Jak wszystkie produkty NEC/Mitsubishi, monitor NEC MultiSync LCD1701 jest objęty 3-letnią gwarancją na wszystkie podzespoły. Gwarancyjne usługi serwisowe są na terenie Polski realizowane w systemie door-to-door.

  VIA Hyperion 4in1 v4.46


  Autor: DYD | źródło: FileFlash | 15:12
  (4)Komentarzy (4)
  Na oficjalnej stronie VIA Arena pojawiła się w dniu dzisiejszym wersja 4.46 pakietu sterowników VIA Hyperion 4in1 przeznaczonych dla płyt głównych zbudowanych na układach firmy VIA. Historii zmian jakie zaszły w najnowszym pakiecie "cztery w jednym" (dostępnego w tym miejscu na razie nie znamy, bo serwery VIA przynajmniej z naszego miejsca nie działają poprawnie. Plik z najnowszym VIA Hyperion 4in1 można ściągnąć stąd lub niebawem z ftp.twojepc.pl (1.30 MB).

  Soltek na układzie SiS Xabre 600


  Autor: Kris | 14:40
  (11)Komentarzy (11)
  Aby umilić nam czas oczekiwania na Xabre II SiS wprowadził na rynek, zapowiadaną wcześniej najmocniejszą wersję układu Xabre, oznaczoną cyfrą 600. Różnice w stosunku do 400-tki są niewielkie, więc i nie ma się, nad czym rozpisywać. Podobnie jak poprzedni model również i ta karta nie była w stanie wzbudzić we mnie większego zainteresowania, więc będzie krótko, subiektywnie, tendencyjnie i raczej żałośnie. Aby nie było nieporozumień poniższy tekst jest w zasadzie "lekturą uzupełniającą" do artykułu opisującego kartę Solek Xabre 400. Zapraszam. » czytaj dalej

  NVidia walczy o swoje


  Autor: Bryndek | 14:33
  (4)Komentarzy (4)
  Firma NVidia opublikowała w tym tygodniu kilka aplikacji (dem technologicznych) demonstrujących możliwości karty GeForce FX. Choć aplikacje są przeznaczone są dla posiadaczy układów FX, można je także, przy użyciu emulacji FX, odpalić na starszym modelu serii GeForce - GeForce 4.
  Tych, którzy posiadają karty GeForce 4 i mają emulację karty FX (plik można pobrać z naszego serwera [53 KB] ) zapraszam do ściągnięcia demonstracji: Dawn (70 MB), Ogre (283 MB), Time Machine (67 MB), Toy (63 MB).

  3 nowe drukarki laserowe z HP


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:49
  (2)Komentarzy (2)
  Firma Hewlett-Packard poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowych drukarek laserowych: drukarki LaserJet 1150, serii drukarek LaserJet 1300 oraz serii drukarek LaserJet 2300. Poszerzają one ofertę laserowych drukarek biurkowych HP i umożliwiają łagodne przejście na bardziej zaawansowane technologie druku w biurach. Drukarka HP LaserJet 1150 stanowi rozszerzenie serii osobistych drukarek monochromatycznych. Umożliwia ona drukowanie z szybkością 17 stron formatu A4 na minutę. W prosty sposób może być dopasowana do każdego środowiska roboczego i pracować jako niezawodna drukarka osobista.

  HP LaserJet 1150
  Kompaktowa drukarka personalna umożliwia przygotowywanie profesjonalnych wydruków zarówno w biurach o dowolnej wielkości, jak i w warunkach domowych. HP LaserJet 1150 zapewnia wyraźne wydruki dokumentów tekstowych z rozdzielczością 1200 dpi (w systemie Ret). Może także drukować z szybkością 17 str./min. Dzięki technologii szybkiego nagrzewania (instant-on-fusing) drukarka jest gotowa do wydruku pierwszej strony w ciągu maksymalnie 10 sekund, bez względu na to, czy była już wcześniej rozgrzana, czy nie. Oferowana przez HP zintegrowana kaseta z tonerem umożliwia wydrukowanie 2500 stron. » czytaj dalej

  O KT400A słów kilka


  Autor: R4v | źródło: Sundhian | 13:45
  (2)Komentarzy (2)
  Jak już pisaliśmy, nowy chipset VIA, KT400A, ma być postrzegany jako "nForce2 killer". Okazuje się jednak, że nie wygląda to zbyt różowo. Pierwsze płyty zostaną wyposażone w chipset w wersji CD. Nie obsługuje on magistrali 400MHz. Ze względu na brak odpowiednich mnożników dla poszczególnych magistrali, przy takiej prędkości FSB może się okazać, że płyta w ogóle nie będzie pracować. Jeśli nawet układ będzie pracował przy taktowaniu 400MHz DDR, to w przypadku nieodpowiednio dobranych "timingów", może się okazać, że system pracuje zdecydowanie wolniej niż konkurencja. W związku z tym ma się pojawić wersja CE chipsetu KT400A. Ma on się pojawić za ok. 6 tygodni, a pierwsze płyty z nowymi układami powinny pojawić się na przełomie maja i czerwca. Nowsza wersja ma być zoptymalizowana do pracy z magistralą 400MHz. Warto więc zastanowić się, czy nie poczekać z zakupem płyty kilka miesięcy.

  Nagrody GDCA


  Autor: Alien5 | 13:36
  (3)Komentarzy (3)
  Już od trzech lat, podczas odbywających się w San Jose targów Game Developers Conference zostają rozdawane nagrody za najlepsze osiągnięcia w rożnych dziedzinach gier komputerowych - Game Developers Choice Awards. Najciekawsze z tegorocznych wyróżnień to:
  • gra roku - Metroid Prime (Retro Studios)
  • najbardziej oryginalna postać z gier - Sly Cooper z gry "Sly Cooper and the Thievius Raccoonus"
  • najlepsze efekty dźwiękowe - Medal of Honor: Allied Assault
  • najlepiej zrobiona gra - Battlefield 1942
  • najlepsze efekty wizualne - Kingdom Hearts
  • innowacyjne gry - Battlefield 1942, Medal of Honor: Allied Assault oraz The Thing

  Mint PCI Firewire 1394 NEC


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:34
  (3)Komentarzy (3)
  Do oferty kart I/O firmy MiNt dołączyły karty PCI IEEE1394 NEC. Kontrolery MiNt PCI IEEE1394 NEC oferują uniwersalne połączenie multimedialne, znane także jako Fire Wire (Apple Computer) i iLink (Sony). Kontrolery zapewniają transfer danych zgodny ze specyfikacją 1394a: 100/200/400Mbps (do 400Mbs), wsparcie dla technologii hot swap, oraz łączność z maks. 63 urządzeniami połączonymi łańcuchowo w trybie "każdy z każdym" (peer to peer). Standard IEEE1394 oferuje połączenie umożliwiające wzajemną komunikację urządzeń z pominięciem komputera jako urządzenia nadrzędnego. Kontroler ten dostępny jest w dwóch zestawach:

 • Mint PCI Firewire 1394 2+1+kabel
  Kontroler ten oparty jest na chipsecie: NEC uPD72873. Karta dysponuje magistralą PCI 2.2 32 bit, 33MHz, 3.3V, i posiada 2 zewnętrzne i 1 wewnętrzne 6-pinowe złącze 1394 (DV).

 • Mint PCI Firewire 1394 3+1+software+kabel
  Kontroler oparty jest na chipscie NEC uPD72874. Dysponuje on magistralą PCI 2.2 32 bit, 33MHz, 3.3V i posiada 3 zewnętrzne i 1 wewnętrzne 6-pinowe złącze 1394 (DV) » czytaj dalej

 • K-Lite Codec Pack 1.7


  Autor: Alien5 | 12:50
  Komentarzy (0)
  W necie pojawiła się nowa wersja pakietu kodekow do wszelkiego rodzaju audio i video - K-Lite 1.7 w wersjach Basic (3MB) i Full (6,2MB). Pakiet zawiera m.in.:
  • DivX Professional [version 5.03]
  • DivX ;) MPEG-4 Low and Fast motion [version 4.1.0.3927]
  • Windows Media 8 [version 8.0.0.371]
  • Elecard MPEG-2 decoder
  • WMA Audio [version 8.0.0.4487]
  • AC3 Audio [version 0.63b]
  • DivX Anti-Freeze
  ...i wiele, wiele innych kodekow i narzędzi. Pełną listę znajdziesz tutaj: betas.intercom.net. Download: home.hccnet.nl

  Ze świata gier...


  Autor: Alien5 | 11:44
  (1)Komentarzy (1)
 • W sieci pojawił się nowy, ciekawy MOD do Quake'a 3, ktory przenosi nasze krwawe, futurystyczne jatki w czasy dr Quinn i Lucky Luke'a - na Dziki Zachód.

  Saloony, małe miasteczka, canyony oraz rewolwery i strzelby powinny z powodzeniem zastąpić wyjadaczom Quake'a nowoczesne fabryki, stacje kosmiczne, railguny i BFG. Western Quake 3 Beta 2.0 można ściągnąć z tego serwera. Mirrory - na gamershell.com (150 MB).

 • Pewna, mało znana w Polsce firma z dalekiego wshodu - Lik-Sang, rozpoczęła sprzedaż przejściówek Smartjoy, które umożliwiają podłączenie padów od Xbox'a do PC-ta. Cena takiej przejściówki w USA to 12.90 dolarów. Firma ta, od pewnego czasu sprzedaje także przejściówki na PC do Dual-Shock'ów z konsoli PlayStation 2.

 • Podczas zakończonej już w ubiegły weekend Game Developers Conference, Square zademonstrowało japońską, PC-tową wersje gry Final Fantasy XI. Gra przepięknie pomykała na "blaszakach" z najnowszymi kartami ATI i nVidii na pokładzie, a wszyscy obserwatorzy byli zachwyceni wydajnością kart i efektami graficznymi uzyskanymi przy wykorzystaniu DirectX 9. Anglojęzyczna wersja Final Fantasy XI na PS2 i PC pojawi się na rynku w tym roku. Niestety, Square trzyma w tajemnicy wszystkie szczegóły na temat zmian i poprawek w stosunku do japońskiej wersji gry.

 • Jak donosi agencja Reuters, nowa hybryda Nokii (o której pisaliśmy tu i tu) - połączenie telefonu i przenośnej konsoli do gier N-Gage - pojawi się w sklepach nie prędzej niż pod koniec lata. Prace nad nowym urządzeniem weszły właśnie w fazę testów, która zakończy się dopiero latem i dopiero wtedy telefon/konsola będzie gotowa do masowej produkcji i sprzedaży.

 • Rockstargames Classics udostępniło pełną, darmową wersję hitu z przed kilku lat Grand Theft Auto. Wszystkich, którzy maja ochotę przypomnieć sobie stare, dobre czasy zapraszam do downloadu tej gry: www.gamershell.com (328.4 MB)

 • Nowy magazyn o grach komputerowych GameStar w kioskach od 19 marca. Zamów za darmo pierwszy numer GameStara - zarejestruj się na stronie www.gamestar.pl. Gratisowy numer otrzyma pierwsze 1000 osób, które wypełnią zgłoszenie!

 • Nowy WinRAR 3.20 beta 1


  Autor: DYD | źródło: MG | 11:14
  Komentarzy (0)
  Dziś na stronie www.rarlab.com, pojawiło się nowe wydanie jednego z najbardziej znanych i często używanych programów do archiwizacji plików. Najnowszy WinRAR w wersji 3.20 beta 1 posiada całkiem pokaźną paletę nowości, usprawnień i zmian - ich pełna lista znajduje się pod tym adresem. WinRAR w wersji dla Windows 95/98/NT/2000/Me/XP można pobrać stąd (961 KB). Wersja dla pozostałych systemów (Linux, MacOS, DOS, OS/2, FreeBSD) dostępna jest tutaj.

  AMILO EL 6800 - nowy notebook dla rynku SOHO


  Autor: DYD | 10:39
  Komentarzy (0)
  AMILO EL 6800 przeznaczony jest dla rynku SOHO i osób, które lubią wykorzystywać swój komputer przenośny do multimedialnych celów, a jednocześnie cenią sobie elegancki i modny wygląd. Zamknięty w srebrno - niebieskiej obudowie, nowy AMILO wyposażony jest w napęd DVD combo umożliwiający nagrywanie płyt CD-R i CD-RW, wydajny procesor Intel Celeron 2.0 GHz, 256MB SDRAM i zintegrowane wyjście S-Video umożliwiające oglądanie filmów DVD na ekranie telewizora lub przy użyciu projektora multimedialnego. SiS odpowiada za chipset, układ graficzny i dźwięk (SiS 962 + SiS M650)

  Dodatkowo, aby umożliwić bardziej wszechstronne korzystanie z urządzeń zewnętrznych, notebook jest posiada 3 szybkie porty USB 2.0 i jeden port Firewire. Zainstalowany procesor zawiera nową technologię SmartPower, dzięki czemu przy wadze 2.8 kg komputer może pracować na samej baterii nawet 3 godziny. Na obudowie zainstalowano także oddzielny regulator poziomu dźwięku, cztery przyciski automatycznie uruchamiające ulubione aplikacje oraz specjalny przycisk obniżający wydajność systemu, dzięki czemu znacznie wydłuża się czas pracy komputera na bateriach. » czytaj dalej

  Nowe płyty VIA z serii EPIA


  Autor: Pawel | źródło: Digit-Life | 09:06
  Komentarzy (0)
  Na targach CeBIT w Hanowerze VIA zaprezentuje trzy nowe płyty główne z serii EPIA. Oto one:
  • EPIA-M2 - Mini-ITX, 133MHz FSB, chipset CLE266 (zintegrowana grafika) + VT8235, gniazdo pamięci DIMM (do 1Gb DDR266), 1 slot PCI, 2 kanały ATA133, 6 portów USB2.0, 2 porty IEEE1394, TV-out, 6-kanałowy kodek dźwiękowy, 10/100 LAN, I/O Bracket, LVDS, Card bus/CF.
  • EPIA-CL - Mini-ITX, 133MHz FSB, chipset CLE266 (zintegrowana grafika) + VT8235, gniazdo pamięci DIMM (do 1Gb DDR266), 1 slot PCI, 2 kanały ATA133, 6 portów USB2.0, 2-kanałowy kodek dźwiękowy, 2 х 10/100 LAN, I/O Bracket.
  • EPIA-P4 - Mini-ITX, P4, 400/533MHz FSB, wsparcie technologii HT, chipset P4N266A (zintegrowana grafika) + VT8235, gniazdo pamięci DIMM (do 1Gb DDR266), 1 slot PCI, 2 kanały ATA133, 6 portów USB2.0, IEEE1394, TV-out, 6-kanałowy kodek dźwiękowy, 10/100 LAN, I/O Bracket, LVDS.

  Sony Clie PEG-SJ22


  Autor: Pawel | źródło: Digit-Life | 09:02
  (1)Komentarzy (1)
  Koncern Sony zaprezentował nowego handhelda oznaczonego symbolem PEG-SJ22/H. Ma on zastąpić model SJ30. Oto jego specyfikacja:

  • System: Palm OS ver. 4.1
  • CPU: 33MHz Dragonball VZ
  • Pamięć: 16Mb RAM (15MB wolne) / 4Mb ROM
  • Interfejsy: USB, IrDA, Memory Stick
  • Wyświetlacz: 320x320@65К
  • Zasilanie: 5.2V (adapter) / 3.6V (baterie)
  • Wbudowana bateria litowo-jonowa, która starcza na 12 dni pracy przy używaniu 30 min dziennie
  • Rozmiary: 71.8x104.0x16.8 mm
  • Waga: 139 g
  • Cena: około 228 dolarów » czytaj dalej

  Leadtek WinFast A300 TD MyViVO


  Autor: Pawel | źródło: Digit-Life | 07:18
  (6)Komentarzy (6)
  Leadtek, jeden z najbliższych partnerów nVidi zaprezentował nową kartę graficzną - WinFast A300 TD MyViVO. Oparta jest ona na jednostce NVIDIA GeForce FX 5800 Ultra. Posiada 128 megabajtów pamięci DDR-II, VIVO, złącze analogowe oraz DVI. Karta ma bardzo interesujący system chłodzenia. Pokrywa ją miedziana obudowa z dwoma 50 mm wentylatorami, które charakteryzują się cichą pracą. » czytaj dalej

  Nowe karty graficzne Gigabyte oraz JingXing


  Autor: Pawel | źródło: Digit-life | 07:13
  (2)Komentarzy (2)
  Gigabyte stworzył nową firmę, JingXing, która zajmie się produkcją kart graficznych. Nowe produkty powstaną pod marką GigaCube. JingXing będzie produkować karty zbudowane na chipsetach ATi; od RV280 począwszy, po R350. Gigabyte ma zająć się produkcją najlepiej wyposażonych wersji kart, natomiast jego spółka-córka zajmie się produkcją kart na rynek rozwiązań popularnych. Jako pierwsze, pojawią się karty GigaCube R9800 PRO C3 i D3. Pierwsza jest wyposażona w 128MB pamięci, natomiast druga posiada 256MB pamięci.Karty te mają się pojawić pod koniec marca. W kwietniu wprowadzone zostaną produkty wyposażone w układy Radeon 9600 i Radeon 9200 (PRO). Nie zabraknie także starszych układów, jak Radeon 9500/9700/9100 czy też Radeon 7000. Oto lista kart:

  RADEON 9800PRO:
  • GC-R9800-PRO-C3 - 128Mb DDR, CRT/DVI/TV
  • GC-R9800-PRO-D3 - 256Mb DDR, CRT/DVI/TV
  RADEON 9600:
  • GC-R9600-B3 - 64Mb DDR, CRT/DVI/TV
  • GC-R9600-C3 - 128Mb DDR, CRT/DVI/TV
  • GC-R9600-PRO-C3 - 128Mb DDR, CRT/DVI/TV
  • GC-R9600-VIVO - 128Mb DDR, CRT/DVI/VIVO  » czytaj dalej

  Nowa płyta ASUS-a na KT400A


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 07:05
  (2)Komentarzy (2)
  Asus zapowiedział wprowadzenie na rynek nowej płyty głównej - A7V400, opartej na chipsecie VIA KT400A. Posiada ona wsparcie dla procesorów standardu Socket A - Athlon XP/Athlon/Duron oraz najnowszego Barton-a. Znajdziemy na niej 3 sloty na pamięć DDR PC1600, PC2100, PC2700 lub PC3200, której maksymalna ilość to 3 gigabajty. Płyta zawiera także 6 slotów PCI, 1 AGP 8x, dwukanałowy kontroler ATA-33/66/100/133, kontroler RAID Promise 20378, kartę sieciową 3COM 10/100/1000Mbit/s, 6 portów USB 2.0 oraz 2 porty FireWire (IEEE1394). Płyta posiada także 6-kanalowy układ dźwiękowy. Taktowanie magistrali systemowej można zmieniać od 100 do 227 MHz z 1-megahercowym skokiem.

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL