Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 8 listopada 2002  
    

Oficjalne Detonatory WHQL 40.72


Autor: DYD | 23:20
(17)Komentarzy (17)
Na stronie NVidii nastąpiła dziś aktualizacja oficjalnych Detonatorów w wersji 40.72 opracowane przez NVidię. Najnowsze wydanie driverów Detonators posiada zmiany w panelu sterowania - mamy od teraz dostępny jeden pasek do ustawień Fast - Blend - High Quality zarówno w D3D jak i OpenGL. Od teraz, sterowniki w wersji dla Windows 9x/ME, 2K i XP posiadają certyfikat WHQL. Nowe "stery" datowane są 08/11/2002 i możemy ściągnąć wersję dla wszystkich systemów. Oto linki prowadzące do poszczególnych wersji systemowych najnowszych "dętków":UPDATE: sterowniki na ftp.twojepc.pl już z najnowszego wydania z 11/11.

Elsa na układach ATi


Autor: R4v | źródło: nVNews | 22:42
(5)Komentarzy (5)
Elsa, znany producent doskonałych kart opartych na układach nVidii, postanowiła wprowadzić do oferty produkty wykorzystujące układy ATi Radeon. Należy zwrócić uwagę, że do niedawna Elsa była jedynym producentem kart z chipsetem Quadro nVidii. Straciła jednak wyłączność na rzecz PNY, gdy popadła w poważne kłopoty finansowe.

Chociaż nie ma jeszcze oficjalnego komunikatu firmy na temat współpracy z ATi, to niektórzy niemieccy sprzedawcy już umieścili nowe karty w swojej ofercie. Nowa Elsa ma wykorzystać najnowsze układy ATi, Radeona 9500 Pro i Radeona 9700 Pro w swoich kartach z serii Gladiac. Ceny i data premiery nie są na razie znane.

Windows XP Tablet PC Edition


Autor: R4v | źródło: CNet | 22:29
(1)Komentarzy (1)
Microsoft przedstawił w czwartek swój system dla komputerów przenośnych, Windows XP Tablet PC Edition. Wraz z Billem Gates'em w premierze wzięli udział reprezentanci 20 firm wytwarzających komputery Tablet PC. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele Acera, HP, Fujitsu i Toshiby. Tablet PC wyglądają w większości przypominają powiększone palmtopy. Wprowadzanie danych i komunikacja z systemem odbywa się za pomocą dotykowego ekranu, czasami uzupełnianego klawiaturą. Swoje wsparcie dla platformy Tablet PC zadeklarowały m.in. takie firmy software'owe jak Autodesk czy Corel. Microsoft z kolei przygotował wersję Office XP. W przyszłości zastąpi go Office 11 ze udoskonaloną obsługą ekranu dotykowego. Według Gates'a, komputery typu Tablet PC będą stanowić w przyszłym roku 1% sprzedaży notebooków. Ceny wahają się od $1700 za Compaq Tablet PC TC1000, do $2500 za Toshiba Portege 3505.

Intel, SIS i VIA - przegląd trzech płyt dla P4


Autor: Grosz | 12:45
(7)Komentarzy (7)
Intel zaprzestaje produkcji procesorów Pentium III, aby skoncentrować się na "nowatorskiej" technologii P4. Po zmianie wielkości podstawki pod procesor z 423 na 478 nóżek i po przejściu z technologii 0,18 na 0,13 mikrometra, czeka nas w niedługim czasie przekroczenie bariery 3GHz i kolejna zmiana parametrów zasilania płyt głównych dla platformy intelowskiej. Pod tym względem platforma AMD zionie nudą i konserwatyzmem. Ilość chipsetów przygotowywanych pod procesory P4 stale rośnie. Oprócz Intela, na tym polu przodują: SIS i VIA (bez licencji Chipzilli). Dzięki uprzejmości Sirius.pl oraz firmy DIETEL mogę Was zapoznać z nowymi trendami na tym polu, czyli płytami firm: DFI NB76-EC (i845G), ASUS P4S8X (SIS648/963) i Soltek SL-85ERV (VIA P4X400). Jest to krótki i pobieżny przegląd tego, w co możemy włożyć nowe procesory Intela. Zapraszam do lektury. » czytaj dalej

Poprawiony roadmap AMD


Autor: R4v | źródło: AMD/Inquirer | 12:26
Komentarzy (0)
AMD wprowadziło poprawki do roadmapu procesorów. Plany sięgają teraz początku roku 2004. Można się z nich dowiedzieć, że AMD nie zamierza się spieszyć z wprowadzeniem technologii 0.09 mikrona. Pierwsze procesory w tej technologii powinny pojawić się dopiero w 2004 roku. Będą to Athens, następca Opterona; San Diego, który zastąpi jądro ClawHammer i Odessa, która będzie procesorem dla notebooków. Widać też, że AMD planuje sprzedaż 32-bitowych Athlonów z jądrem Barton conajmniej przez następny rok. Procesor ma się pojawić pod koniec tego roku, co w świetle problemów z dostawami najszybszych Athlonów, jest dość wątpliwe. Z kolei orzyszłość Durona jak wiadomo jest już przesądzona. Układ zostanie zastąpiony słabszymi wersjami Athlona XP.

Nowe moduły Kingstona


Autor: DYD | źródło: 4D / X-Bit | 11:41
Komentarzy (0)
Firma Kingston Technology zapowiedziała wprowadzenie modułów pamięci 1GB PC2100 1U produkowanych w technologii EPOC. Pamięci te zaprojektowane są do pracy w najnowszych serwerach, stacjach roboczych oraz platformach sieciowych i komunikacyjnych. EPOC to technologia, która umożliwia maksymalizację pojemności modułów pamięci. Na razie Kingston nie ujawnił cen nowych pamięci, ani daty kiedy produkt będzie dostępny na rynku.

Nowe pamięci "1U" to pierwsze moduły DDR wykorzystujące opatentowaną przez Kingstona "trójwymiarową" technologię produkcji pamięci EPOC (Elevated Package Over CSP). Moduły EPOC składają się z dwóch poziomów kości montowanych na płytce drukowanej. Górny poziom to chipy Thin-Small Outline Package (TSOP), dolny to układy Chip Scale Package (CSP). Kości nie są ze sobą połączone, a przestrzeń między nimi wypełnia powietrze, co ułatwia odprowadzanie ciepła. Dotychczas Kingston sprzedał blisko 10 tys. modułów pamięci PC133 EPOC.

W obronie peer-to-peer


Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 11:13
(6)Komentarzy (6)
Electronic Privacy Information Center podjęło kontratak przeciwko wysiłkom Hollywood, mającym na celu zablokowanie wymiany P2P w środowiskach akademickich. Zwolennicy P2P wysłali list do rektorów amerykańskich uczelni z prośbą, aby jeszcze raz rozważyli pomysł wprowadzenia systemów monitorujących sieci akademickie. "Monitorowanie wymienianych informacji jest zasadniczo niezgodne z misją instytucji edukacyjnych"- napisało EPIC.

List EPIC to odpowiedź na działania podjęte przez branżę rozrywkową w celu ograniczenie wymiany plików na uczelniach. W październiku stowarzyszenia Recording Industry Association of America (RIAA) i Motion Picture Association of America (MPAA) wysłały informację do ponad 2 tys. amerykańskich college'ów, w której ostrzegały, że studenci wykorzystują sieci akademickie do nielegalnej wymiany plików. » czytaj dalej

Ze świata gier


Autor: Alien5 | 11:05
Komentarzy (0)
 • Jak podaje firma JoWood Productions, premiera jednej z najbardziej zaawansowanych graficznie gier - AquaNox 2: Revelation została przesunięta na początek 2003 roku. Jeden z głównych twórców gry, Andreas Tobler twierdzi, że firma chce być w 100% że gra będzie prezentowała sobą najwyższy poziom i potrzeba jej jeszcze trochę szlifów. Miejmy nadzieję, że warto będzie poczekać...

 • Pojawiła się nowa łatka w wersji 1.04b do najnowszego hitu Blizzarda - WarCraft III: Reign of Chaos. Dostępne są dwie wersje patcha: polska (6,86MB) oraz angielska (6,83MB).

 • Blizzard Entertainment oficjalnie otworzył stronę nowego RPGa multiplayerowego World of WarCraft. Pod adresem Blizzard.com/wow znajdziecie wiele interesujących informacji na temat tej znakomicie zapowiadającej się gry. Czeka na was przegląd ras, postaci i lokacji, które pojawia się w grze, screeny, trailery, tapety, forum oraz FAQ.

 • nVidia dominuje


  Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 11:03
  (2)Komentarzy (2)
  Udział nVidii w rynku kart graficznych wzrósł z poziomu 56% w drugim kwartale do 58% w trzecim. W tym samym czasie udziały ATI spadły z 36% do 33%. Wyniki świadczą o tym, jak mocna jest dziś pozycja nVidii - dominacja tej firmy jest coraz bardziej wyraźna, choć premiera nowego procesora graficznego NV30 została opóźniona. Debiut NV30, który nastąpi w tym miesiącu, zapewne odbierze ATI kolejnych klientów. Planowana jest intensywna promocja nowego chipa, kładąca nacisk na jego "kinowe" możliwości. Tym samym nVidia odzyska status producenta najwydajniejszego układu graficznego skierowanego na rynek masowy. Od czerwca tytuł ten należy do ATI, a to za sprawą układu Radeon 9700.

  Perspektywy dla nVidii są doskonałe. Choć premiera NV30 nastąpi zbyt późno, by układ stał się hitem gwiazdkowych zakupów, przyszły rok będzie należeć do nVidii. Opóźnienia to efekt podjęcia decyzji o produkcji NV30 w technologii 0,13 mikrona. Teraz nVidia będzie mieć nowoczesną, rozwojową platformę i najlepszą pozycję wyjściową ze wszystkich swoich konkurentów, którzy wcześniej czy później też będą musieli dokonać zmiany technologii produkcji.

  Komputer odbiera siły


  Autor: DYD | źródło: 4D / ZDNet | 10:57
  (3)Komentarzy (3)
  Japońscy naukowcy wykazali, że codzienna praca z komputerem odbiera siłę, energię i motywację. Zespół, którym kierował dr Tetsuya Nakazawa, przez 3 lata obserwował 25 tys. osób. Okazało się, że ludzie, którzy długo pracują z komputerem, częściej odczuwają fizyczny ból. Szczególnie często dotyczy on oczu i ramion. Nagminne są też bóle głowy. Osoby spędzające wiele godzin przed monitorem częściej cierpią też na kłopoty z motywacją i popadają w letarg. Ludzie pracujący z komputerem więcej niż 5 godzin dziennie skarżą się też na objawy związane ze stresem i snem. Najczęstsze problemy to senność, niepokój, kłopoty w relacjach ze współpracownikami i niechęć do wyjścia z biura.

  "Nasze wyniki sugerują, że symptomy fizyczne nasilają się wraz z czasem użytkowania terminali wyposażonych z wyświetlacz - bez konkretnego progu bezpieczeństwa. Symptomy mentalne i związane ze snem nasilają się po przekroczeniu poziomu 5 godzin dziennie" - można przeczytać w raporcie, który zostanie opublikowany w listopadowym wydaniu "American Journal of Industrial Medicine". W związku z niepokojącymi wynikami, zespół Nakazawy zapowiada kontynuację badań dotyczących negatywnego oddziaływania komputerów na użytkowników. Bo choć coraz więcej osób spędza całe dnie przed ekranem, wciąż brak jasnych wytycznych dotyczących czasu jaki można spędzać w ten sposób, nie narażając własnego zdrowia.

  Bezprzewodowy Joystick Logitecha


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:30
  (2)Komentarzy (2)
  Logitech wprowadził do sprzedaży pierwszy na świecie, bezprzewodowy joystick dla wytrawnych graczy. Logitech Freedom 2.4 Cordless Joystick korzysta z dobrodziejstw technologii radiowej, niestety bez ForceFeedback'a. Wszystkie dane wysyłane są z joysticka do komputera przy użyciu fal radiowych w zakresie 2.4 GHz. Urządzenie może działać wedle informacji podanych przez producenta w zasięgu do 6 metrów od odbiornika. Zasilanie odbiornika odbywa się poprzez port komputera USB. Logitech Freedom 2.4 Cordless Joystick zasilany jest trzema bateryjkami AA (popularne paluszki), które pozwalają na pełne około 50 godzin "ciągłej" rozrywki. Joystick wyposażono w również w specjalny system oszczędzania baterii. Nieużywany automatycznie przechodzi w stan uśpienia i nie pobiera energii z baterii.

  Joystick od strony ergonomii został przede wszystkim pomyślany jako urządzenia dla wszystkich fanów gier symulacyjnych i zręcznościowych. Wyposażono go w 10 programowalnych przycisków, ponadto joystick posiada cyfrową przepustnice mocy, przycisk zmiany widoku HAT Switch oraz obracaną rączkę, która może posłużyć w symulatorach do korekcji toru lotu. Logitech Freedom 2.4 Cordless Joystick wykonano z lekkich materiałów tak, aby nie ciążył on graczowi w ręku. Do budowy użyto lekkiego, ale wytrzymałego na upadki plastiku oraz polerowanego aluminium. Tego ostatniego materiału użyto na najbardziej obciążonych podczas gry elementach jak głównym przycisku strzału, przepustnicy czy pierścieniu podstawy. » czytaj dalej

   
  Czwartek 7 listopada 2002

  Znów więcej spamu


  Autor: DYD | źródło: 4D / BBC | 23:45
  Komentarzy (0)
  Jak wynika z raportu firmy MessageLabs, zajmującej się filtrowaniem zawartości Sieci, od początku roku ilość niechcianych maili w skrzynkach wzrosła o ponad 80%. Obecnie jedna wiadomość na sześć to spam. Message Labs szacuje, że aż 10% czasu pracy zajmuje przeglądanie niechcianych wiadomości. Nowym pomysłem jest wysyłanie wiadomości do osób będących w książce adresowej użytkownika, który korzysta z witryn z kartkami elektronicznymi. Jedną ze stron tego typu jest FriendsGreeting.com, która zachęca do pobrania programu dającego dostęp do adresów, po czym bez wiedzy użytkownika z niej korzysta. Nadchodzący okres świąt, kiedy ludzie chętnie wysyłają kartki do swoich przyjaciół, daje ogromny potencjał nieuczciwym serwisom.

  Okazuje się, że spam coraz rzadziej dotyczy zawartości stron pornograficznych. Od początku roku ilość takich maili spadła o 23%, rośnie natomiast udział reklam cudownych diet leczniczych, ofert "zbyt korzystnych" pożyczek, czy viagry. Często spam finansowy przychodzi z egzotycznych krajów, jak Nigeria. Niepokojące jest, że Wielka Brytania zaczyna dorównywać amerykańskim rekordom dotyczącym spamu. Specjaliści nie są pewni, kiedy zakończy się wzrost liczby "śmieci" w skrzynkach. » czytaj dalej

  AMD: zwolnienia i outsourcing


  Autor: DYD | źródło: 4D / ZDNet | 23:45
  (1)Komentarzy (1)
  Advanced Micro Devices planuje dokonać zwolnień w ramach restrukturyzacji firmy, która ma przynieść w 2003 r. zmniejszenie kosztów działalności o 350 mln USD. Restrukturyzacja była omawiana na corocznym spotkaniu z analitykami finansowymi. Zmniejszanie kosztów ma dotyczyć działów administracyjnych, nie związanych bezpośrednio z produkcją. Na początku tego roku AMD zamknęło swoje dwie najstarsze fabryki i zwolniło 2300 pracowników, co stanowi 15% siły roboczej firmy. Przedstawiciel AMD zapowiedział, że restrukturyzacja będzie związana z dalszymi zwolnieniami, które mogą mieć miejsce nawet w pierwszym kwartale przyszłego roku.

  Także specjaliści spodziewają się, że AMD dokona zwolnień już wkrótce. Jak powiedział Douglas Lee, analityk Banku America Securities -"Podejrzewamy, że firma planuje dokonać masowych zwolnień i przyspieszyć wprowadzenie dostaw zewnętrznych, co pozwoli AMD zamawiać znaczącą część produktów z United Microelectronics Corp". AMD i UMC zawarły już w styczniu porozumienie dotyczące współpracy. Obie firmy produkują swoje układy w wspólnej fabryce w Singapurze, tam też UMC wytwarza chipy dla AMD.

  Zwolnienia w Corelu


  Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 15:45
  Komentarzy (0)
  W środę firma Corel zapowiedziała redukcję zatrudnienia o 22%. Kanadyjski twórca oprogramowania zwolni 220 osób. Zwolnienia pochłoną ok. 5,8 - 6,3 mln USD. Jednak firma oczekuje, że w przyszłości redukcje przyniosą oszczędności na poziomie 12 mln USD rocznie. Choć firma, która niedawno znajdowała się na skraju bankructwa, najgorsze ma już za sobą (pakiet biurowy Corela preinstalują na swoich komputerach takie firmy jak Dell czy HP), kanadyjski producent wciąż przeżywa kłopoty finansowe. Być może program restrukturyzacyjny, przygotowany przez zatrudnionego 6 tygodni temu dyrektora generalnego Dereka Burneya, pozwoli je przezwyciężyć.

  Watercooling według Thermaltake


  Autor: Jasiek | źródło: TT/Digit-life | 14:07
  (5)Komentarzy (5)
  Thermaltake zamierza podczas jesiennego Comdex’u zaprezentować obudowę Xaser II Series w zestawie z chłodzeniem Aquarius II. Na pierwszy rzut oka jej desing wygląda bardzo podobnie do dobrze znanych Chieftec’ów z serii Dragon. Bliższe oględziny odkrywają jednak kilka modyfikacji. W środku znajdziemy system chłodzenia wodnego dla procesora. Jest to układ z miedzianą nagrzewnicą chłodzoną wentylatorem TT 80x80mm. Blok na procesor o masie 266g jest także w całości miedziany. W zestawie znalazł się też niewielki zbiorniczek z pompką 90 l/h, zasilaną napięciem 12V. Opcjonalnie poza obudową, przy zasilaczu może być zamontowany także drugi, dodatkowy.

  Chłodzenie to, według danych producenta, jest stosunkowo ciche – 29dB. Wydajność całego układu to 0,24 C/W. Z przodu znajduje się panel Hardcano, z wyświetlaczem LCD z pomiarem temperatur i obrotów wentylatora oraz portami USB 2.0 i Firewire. Dostarczeniem prądu zajmie się zasilacz 300, 360 lub 420W, także produkcji Thermaltake. Obudowy będą dostępne w dwóch wariantach: A5000F – czarna z tworzywa oraz A6000E – srebrna, w całości aluminiowa. Cały system chłodzenia będzie dobrze wyeksponowany dzięki bocznej ściance z pleksi, standardowo w obu wersjach.

  Ciekawe, czy któraś z firm sprowadzająca akcesoria dla overclockerów podejmie się zaoferowania takiego produktu na polskim rynku. Więcej zdjęć na witrynie producenta.

  Intel dla overclockerów


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs/Inquirer | 13:51
  (1)Komentarzy (1)
  Dotychczas Intel robił wszystko, aby jego procesory nie dawały się w żaden sposób 'podkręcić'. Jednak ostatnio zaczęło się to zmieniać. Pierwszym znakiem było sponsorowanie konkursu dla overclockerów, który odbył się w Moskwie. Teraz ma się pojawić nowa płyta główna o nazwie kodowej Rapid City, która będzie korzystać z chipsetu Springdale. Płyta ma posiadać możliwości zmiany wszelkich ustawień mających wpływ na wydajność. Jak wiadomo, w tej chwili płyty Intela nie dają żadnych możliwości podkręcania systemu. Rapid City ma to zmienić. Płyta będzie zbudowana na czarnej płycie PCB co ma dodatkowo zachęcić 'podkręcaczy'.

  Springdale jest chipsetem przeznaczonym dla następcy Pentium 4 Northwood, procesora o nazwie kodowej Prescott. Ma on używać magistrali 667MHz QPB oraz obsługiwać Hyper-Threading II. Chipset będzie obsługiwał dwukanałowe pamięci PC2700 i wykorzystywał układ ICH5, który obsługuje m.in. standard SerialATA-150. Zmiany dla overclockerów dotyczą także obudowy. Ma ona posiadać 6cm tubę, która ma łączyć dziurę w obudowie bezpośrednio z wentylatorem procesora. Intel na razie nie potwierdził tej informacji i nie jest do końca pewne, czy projekt ujrzy światło dzienne.

  Zmiany w AMD


  Autor: R4v | źródło: HWConnect/Inquirer | 13:41
  (1)Komentarzy (1)
  AMD planuje wprowadzić magistralę 333MHz dla procesora Athlon XP 2600+. Z kolei jądro Thoroughbred, wykonane w technologii 0.13 mikrona, ma trafić do najsłabszego Athlona XP 1700+. Ma to związek ze stosunkowo słabym popytem na systemy z Athlonami 2700+ i 2800+. Swój udział mają także problemy z nowymi technologiami produkcji, które spowodowały poważne opóźnienia nowych układów. W ten sposób AMD chce rozruszać nieco sprzedaż swoich procesorów. W trzecim kwartale udział AMD w rynku spadł do poziomu 11.5% z 15.6% w drugim kwartale i 20% w zeszłym roku. Intel w tym czasie odnotował 4% wzrost. W celu obniżenia kosztów firma zamknęła już dwie fabryki i zwolniła 2300 pracowników. Jak twierdzą przedstawiciele AMD, szykują się dalsze redukcje zatrudnienia. Z kolei 11 listopada firma planuje obniżki cen. Jednak dotyczą one modeli do 2100+ włącznie. Cena szybszych układów nie ulegnie zmianie. Wiąże się to z wprowadzeniem przez Intela Celerona 2.2GHz.

  ICQ Lite Build #1067


  Autor: DYD | źródło: FF | 13:01
  Komentarzy (0)
  Od wczoraj dostępna jest nowa wersja ICQ Lite, czyli "odchudzonej" wersja ICQ, oznaczonej numerem Build #1067 i datowaną na 06/11. ICQ (I Seek You) potocznie zwany "ickiem", jest najpopularniejszym narzędziem służącym do kontaktów ze znajomymi w Internecie, wysyłania sms'ów i wielu innych funkcji. Nowe funkcje ICQ to m.in.: rozszerzone możliwości funkcjonalności oraz wyszukiwania, nowe sygnatury e-maila, zwiększone ustawienia użytkownika, usprawniona obsługa i detekcja firewalli, lepsza integracja z systemem Windows XP. Plik z najnowszym ICQ Lite można pobrać z oficjalnej strony ftp.icq.com (1.70 MB) lub lokalnie z ftp.TwojePC.pl.

   
  Środa 6 listopada 2002

  SiSoft Sandra 2003


  Autor: R4v | źródło: HWConnect | 18:57
  (3)Komentarzy (3)
  SiSoft wypuścił właśnie swój najnowszy program do testowania komputera, Sandra 2003. Program służy nie tylko do określenia wydajności, ale potrafi także podać wiele ciekawych informacji na temat naszego komputera. Ze zmian można wymienić dodany wykres szybkości systemu jako całości. Nowa Sandra obsługuje także AGP 3.0, Hyper-Threading, a także nowe chipsety (Intel 7500, 845GL/GV/GE/PE; SiS 648, 655, 746; VIA KT400, P4X400) i inne urządzenia. Dodano także system kontekstowej pomocy. Program potrafi także określić rezystancję termiczną naszego systemu chłodzącego. Oprócz tego poprawiono także sposób przedstawiania danych. Lista mirrorów, z których można pobrać wersję dla systemów 32-bitowych jest dostępna na tej stronie. Sandrę 2003 można także pobrać od nas z ftp.twojepc.pl (4.94 MB).

  Nowe głośniki Creative 2.1 i 5.1


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:37
  (2)Komentarzy (2)
  Firma Creative poinformowała o wprowadzeniu na rynek zestawó głośnikowych SoundWorks MegaWorks THX 5.1 550 oraz MegaWorks THX 2.1 250D. Zestaw MegaWorks THX 5.1 550 został opatrzony certyfikatem THX. 6-kanałowy wzmacniacz BASH zapewnia moc szczytową 500 W. Pięć ekranowanych magnetycznie satelitów, które można montować także na ścianie, wyposażono w głośniki o średnicy 9 cm. Wykonany z drewna subwoofer posiada rozszerzany kanał wylotowy typu "bass-reflex" i wydajny głośnik niskotonowy o średnicy 20 cm. Wielofunkcyjny przewodowy pilot umożliwia włączanie i wyłączanie, a także regulację głośności całego zestawu, głośnika centralnego i głośników tylnych, a także wysokich tonów i głośności subwoofera. Ponadto zestaw wyposażony jest w wyjście słuchawkowe. Zestaw MegaWorks THX 5.1 550 dostępny jest w cenie 379 USD + VAT.

  MegaWorks THX 2.1 250D to zestaw również opatrzony certyfikatem TXH, został opracowany z myślą o ożywieniu odsłuchiwanej muzyki i wiernej reprodukcji dźwięku zapisywanego w postaci cyfrowej. Oprócz pary głośników satelitarnych w zestawie zastosowano subwoofer wykonany z drewna, wyposażony w dwa rozszerzane kanały wylotowe typu "bass-reflex", z głośnikiem niskotonowym o średnicy 20 cm. Zestaw MegaWorks THX 2.1 250D ma moc szczytową 300 W i charakteryzuje się odstępem pomiędzy sygnałem a szumem, wynoszącym 99 dB. Ponadto, wyposażony jest w przetworniki cyfrowo-analogowe o rozdzielczości 24-bitowej i częstotliwości próbkowania 96 kHz. Ekranowane magnetycznie satelity, które można także montować na ścianie, wyposażone są w głośniki o średnicy 9 cm. Podwójne wejścia analogowe i cyfrowe (S/PDIF) umożliwiają podłączenie kilku źródeł dźwięku, a wielofunkcyjny przewodowy pilot umożliwia włączanie i wyłączanie urządzenia oraz regulację głośności, tonów wysokich, głośności subwoofera oraz wyjścia słuchawkowego, zapewniając tym samym maksymalny komfort obsługi. Zestaw MegaWorks THX 2.1 250D dostępny jest w cenie 238 USD + VAT.

  Cichy powrót legendy


  Autor: DYD | źródło: 4D / Amiga | 16:24
  (19)Komentarzy (19)
  1. listopada brytyjska firma Eyetech wprowadziła do sprzedaży dwa nowe modele komputera Amiga. Tańszy model to AmigaOneG3-SE G3 750CXe, który w Europie będzie dostępny w cenie 580 euro (+ VAT). Posiada procesor Motorola PowerPC G3 z zegarem 600 MHz. Eyetech dostarcza komputer bez pamięci (maksymalnie można obsadzić 2GB DIMM) i dysku twardego. Ponieważ prace nad systemem Amiga OS 4 nie zostały jeszcze ukończone, komputer dostarczany jest z Linuxem i emulatorem Amigi - programem UAE. Drugi komputer to AmigaOne-XL. Od tańszej wersji różni się możliwością wymiany procesora. Obecnie jest dostępny w konfiguracji z układem PowerPC G3 700MHz (kosztuje 725 euro) i G4 800MHz (800 euro).

  Oczywiste jest, że "nowa" Amiga nie jest komputerem dla masowego odbiorcy i raczej nie powtórzy sukcesu takich maszyn jak Amiga 500 czy 1200. Bliżej jej do profesjonalnych systemów takich jak Amiga 4000, jednak od premiery tego modelu minęło już 10 lat i dziś graficy którzy szukają alternatywy dla "pecetów" sięgają raczej po sprzęt Apple. Skoro jednak są osoby, które pracują nad rozwojem tej zapomnianej dziś platformy, to można mieć nadzieję, że znajdą się także ludzie chętni do wyłożenia pieniędzy na efekt ich pracy. Choćby przez sentyment...

  Mniejsze układy RDRAM


  Autor: DYD | źródło: 4D / X-Bit | 16:03
  Komentarzy (0)
  Firma Samsung Electronics, największy światowy producent pamięci RDRAM, rozpoczyna masową produkcję pełnego zakresu modułów PC1066 w technologii 0,13 mikrona. W portfolio Samsunga pojawią się moduły RDRAM RIMM 1066Mbps (533MHz), dostępne w pojemnościach 128MB, 256MB i 512MB, w konfiguracji 16- i 32-bitowej. Obecnie Samsung dostarcza moduły PC1066 do dużych firm komputerowych i do sprzedawców detalicznych. Pamięć PC1066 jest używana w komputerach opartych na rdzeniu logicznym i850E.

  Samsung, posiadając 80% udziałów na rynku pamięci RDRAM, jest światowym liderem w produkcji pamięci tego typu. Drugie miejsce zajmuje Elpida (spółka firm NEC i Hitachi) . Inni producenci układów półprzewodnikowych przerwali produkcje układów RDRAM, lub wytwarzają je w znikomych ilościach. Obecnie udział pamięci RDRAM wśród wszystkich typów pamięci DRAM wynosi tylko 4%.

  Najszybszy tranzystor krzemowy


  Autor: DYD | źródło: 4D / X-Bit | 13:06
  (1)Komentarzy (1)
  IBM stworzył tranzystor pracujący z częstotliwością 350GHz. Ten najszybszy krzemowy tranzystor na świecie pracuje z prędkością o 300% większą niż produkowane masowo urządzenia elektroniczne i o 65% większą, niż jego poprzednik. Podstawowy element mikrochipów wykorzystuje zmodyfikowany projekt istniejących tranzystorów, a krzemowo-germanowa (SiGe) technologia bipolarna IBM-a pozwala na pracę z szybkością 350GHz. W układzie wielkości paznokcia może się zmieścić milion takich tranzystorów.

  IBM przewiduje, że nowe tranzystory umożliwią zaprojektowanie układów komunikacyjnych taktowanych zegarem 150GHz w ciągu najbliższych dwóch lat. Nowa technologia pozwoli na obniżenie zużycia energii i wydłużenie czasu pracy baterii urządzeń przenośnych, a równocześnie spowoduje zmniejszenie kosztów systemów komunikacyjnych i urządzeń elektronicznych. To piąta generacja układów w technologii SiGe opracowana przez Big Blue. Układy krzemo-germanowe są produkowane na już istniejących liniach produkcyjnych, dzięki czemu nowa technologia może być wprowadzona w krótkim czasie i bez większych nakładów finansowych firmy.

  USB bez kabelków


  Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 12:24
  Komentarzy (0)
  Firma Cypress Semiconductor przedstawiła swój wynalazek, który ma być konkurencją Bluetooth. WirelessUSB działa w zakresie 2.4GHz, ma zasięg 10m i jest tańszy od modułów Bluetooth. Układy z serii CY694X mogą połączyć się z maksymalnie 7 urządzeniami. Dodatkowo moduł nie potrzebuje sterowników, ponieważ jest identyfikowany jako urządzenie USB HID. Nowy standard może znaleźć zastosowanie w kontrolerach bezprzewodowych, takich jak myszy czy klawiatury. Maksymalny transfer wynosi 217.6 Kbps. Według producenta, układ jest także energooszczędny. Klawiatura ma pracować aż pół roku bez potrzeby wymiany baterii. Pierwsze układy mają trafić do sprzedaży na początku przyszłego roku. Cena jednostkowa ma wynosić $3.92.

  HyperSnap-DX w wersji 5.01


  Autor: DYD | źródło: FC | 11:31
  (1)Komentarzy (1)
  Skończyły się Beta testy i już teraz na stronie domowej firmy Hyperionics jest do pobrania ciepła wersja 5.01 przydatnego programu HyperSnap-DX, datowana na 4 listopada 2002r. Najnowsze wydanie tej aplikacji posiada wiele zmian i innowacji o czym informuje ta strona. Przypomnę, że HyperSnap DX to jeden z bardziej znanych programów służących do zrzucania obrazów z ekranu. Zyskał on popularność dzięki łapaniu screenów z aplikacji Direct3D, DirectX, Glide i filmów DVD. Program zapisuje obrazy w formatach BMP, GIF lub JPEG. Download pełnej wersji 5.01 dla systemów Windows 9x, NT4, Windows 2000 i Windows XP możliwy jest z następujących lokalizacji: hyperionics.com | ftp.twojepc.pl (2.83 MB).

   
  Wtorek 5 listopada 2002

  Plustek OpticSlim 1200


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:26
  Komentarzy (0)
  Jego Wysokość 3cm - takim sloganem reklamowym chwali się nowy model Plusteka - skaner OpticSlim 1200. Urządzenie posiada układ optyczny ACIS i technologię QRST. Wysokość OpticSlima to dokładnie 3.2 cm. "Jego Wysokość 3cm" Plustka charakteryzuje się realną rozdzielczością optyczną 600x1200 dpi oraz interpolowaną 19200 dpi. Urządzenie komunikuje się z komputerem przez złącze USB i nie wymaga zasilacza, a przy skanowaniu wykorzystuje 48 bitową głębię koloru. OpticSlima wyposażono w nowatorskie rozwiązania: układ optyczny ACIS (Advanced Contact Image Sensor) oraz technologię skanowania QRST (Quick Refresh Scan Technology). Pięć Przycisków Szybkiego Dostępu na przednim panelu uruchamia funkcje: Copy, OCR, E-Mail, Custom oraz SCAN. W zestawie znajduje się bogate oprogramowanie Plustek PowerPack: znakomite narzędzia graficzne Corel 9 Essentials (CorelDRAW 9, Photo-Paint 9), program OCR FineReader 5.0 Sprint PL oraz 6.0 Pro "Try&Buy", a także pakiet graficzno-archiwizacyjny Presto! (ImageFolio, Mr.Photo). Gwarancja: 24 miesiące Plustek Assistance z serwisem Door-To-Door SRP: 399 zł z VAT.

  ASUS odcina się od płyt Asrock


  Autor: Jasiek | źródło: The Inquirer | 16:29
  Komentarzy (0)
  Asrock jest firmą, która wyodrębniła się z jednego z oddziałów Asustek’a. Ostatnio zadebiutowała na rynku z linią płyt głównych dla segmentu low-end. Są one często kojarzone z ASUS’em stąd firma ta, rozesłała ostatnio stosowne listy do azjatyckich dystrybutorów. Wyjaśnia w nich sytuację oraz odcina się od firmy Asrock jak i jej produktów. Klienci, którzy zakupili płyty firmy Asrock nie otrzymają oczywiście żadnej pomocy technicznej od ASUS’a. Ponadto, Asustek, dbając o swoje dobre imię, wyraźnie zaznaczył, że ich płyty główne cechują się wyższą jakością. Mimo iż oficjalnie firma ogłosiła, że żadnego problemu nie ma; to w rzeczywistości na rynku powstało spore zamieszanie, które próbuje teraz opanować.

  Ile tranzystorów w NV30?


  Autor: Jasiek | źródło: Guru3D/Nvidia | 16:24
  (6)Komentarzy (6)
  Nvidia zamieściła na swoim serwerze nową witrynę, gdzie będzie stopniowo podawać oficjalne fakty o nowym GPU NV30. Jak na razie została ujawniona tylko liczba tranzystorów nowego układu. Trzeba przyznać prezentuje się imponująco – 125 milionów, upakowanych w chipy na waflach w wymiarze 0,13 mikrona. Panowie z marketingu w Nvidii ładnie przyrównali to np. do Rivy 128, która posiadała 35 razy mniej tranzystorów! Układ ten miał swoją premierę „zaledwie” 5 lat temu, kiedy próbował walczyć z Voodoo 3Dfx’a. Mamy także dalej idące porównania: np. policzenie tych tranzystorów człowiekowi (zakładając, że jest w stanie policzyć jeden na sekundę) zajęłoby niespełna 4 lata. Materiały utrzymane w podobnym tonie zaprezentował także wczoraj David Kirk, podczas Nvidia Mania Day. Wydajnościowo NV30 wyprzedzić ma ponad dwukrotnie Geforce 4, nowy silnik geometryczny jednostki vertex shader ma zmieść z powierzchni ziemi poprzedni engine InfiniteFX. Większość z nas czeka z pewnością na konkretne liczby, NV30 tuż tuż... premiera najprawdopodobniej na listopadowym Comdexie.

  Palmtopy Della na Comdexie


  Autor: R4v | źródło: CNet | 14:15
  (5)Komentarzy (5)
  Dell Computer zamierza przedstawić na targach Comdex Fall 2002 palmtopy własnej produkcji. Pojawią się dwa urządzenia z serii Axim X5.

  Pierwszy model, wyceniony na $199, wyposażony ma być w procesor Intel XScale 300MHz. Drugi komputer wyposażono w procesor o 100MHz szybszy, a także o $100 droższy.

  Poza tym niewiele wiadomo o palmtopach Della. Według informacji, które wyciekły z firmy, urządzenia mają posiadać slot na karty pamięci SD/MMC i CompactFlash.

  Zostaną także wyposażone w 3.5" wyświetlacz TFT oraz znane z produktów Sony pokrętło Jog Dial. Komputerki będą pracowały pod kontrolą systemu Microsoft Pocket PC 2002.

  CloneCD w wersji 4.1.0.1


  Autor: DYD | źródło: FileFlash | 13:29
  (1)Komentarzy (1)
  Dziś ukazała się nowa wersja programu CloneCD, który jest rozbudowanym narzędziem do kopiowania płyt CD. Program umożliwia zapis na płycie w trybie RAW, dzięki czemu posiadamy pełną kontrolę przy nagrywaniu danych. Jeśli posiadamy nagrywarkę, która znajduje się na liście urządzeń CloneCD, otrzymamy wówczas dodatkowo możliwość kopiowania płyt CD w całości w stosunku 1:1. CloneCD 3 pracuje pod systemami Windows 95, Windows 98, Windows ME, Windows NT 4 (SP4 lub nowszy), Windows 2000 oraz Windows XP. Więcej informacji o tym oprogramowaniu do nagrywania płyt znajduje się na stronie producenta. W nowej wersji poprawiono plik ElbyVCD.dll powodujący zwisy przy CloneCDTray oraz usunięto błąd ustawień ilości Virtual CloneDrives (Windows 9X/ME). CloneCD w wersji 4.1.0.1 można pobrać stąd lub z ftp.twojepc.pl (3.08 MB).

  Szybsze procesory Xeon dla serwerów high-end


  Autor: DYD | źródło: CompLex | 12:47
  Komentarzy (0)
  Firma Intel rozpoczęła dostawy pracujących z częstotliwościami do 2 GHz procesorów Intel Xeon MP ze zintegrowaną udoskonaloną pamięcią podręczną trzeciego poziomu o pojemności 2 MB. W porównaniu z procesorami Intel Xeon MP poprzedniej generacji, w typowych zastosowaniach serwerowych, takich jak bazy danych, systemy CRM (Customer Relationship Management) i SCM (Supply Chain Management), nowy procesor odznacza się wydajnością wyższą o nawet 38 procent, pozwalając budować systemy odpowiadające rosnącym wymaganiom środowisk korporacyjnych.

  Zaprojektowany z myślą o cztero- i ośmioprocesorowych serwerach klasy mid-tier i back-end, nowy procesor Intel Xeon MP stanowi ukoronowanie wiodącej intelowskiej technologii 0,13 mikrometra, stosowanej w produkcji procesorów serwerowych rodziny IA-32. Technologia ta pozwala produkować mniejsze procesory pracujące z większymi szybkościami i umożliwia wyposażanie ich w rozwiązania zwiększające wydajność, takie jak pamięci podręczne o większej pojemności. Nowy procesor zachowuje sprzętową zgodność z układami wcześniejszych generacji, co pozwala ograniczyć koszty opracowania sprzętu i ułatwia integrowanie nowych systemów z istniejącą infrastrukturą. » czytaj dalej

  Odtwarzacz - rekordzista


  Autor: DYD | źródło: 4D / AsiaBizTech | 12:06
  (3)Komentarzy (3)
  Firma JVC wprowadziła do sprzedaży przenośny odtwarzacz MiniDisc, który - dzięki zaawansowanym technologiom oszczędzania baterii - jest w stanie pracować przez 225 godzin bez przerwy. Urządzenie oznaczone symbolem XM-ZX3 jako źródło zasilania wykorzystuje alkaliczną baterię AA i akumulatorek niklowo-metalowo-hybrydowy. Rekordowy rezultat można uzyskać w trybie LP4, który koduje dźwięk w trybie "połączonego stereo" (lewy i prawy kanał równocześnie), co w praktyce oznacza 4-krotny wzrost czasu odtwarzania. Informacje o stanie baterii oraz o pracy odtwarzacza przekazywane są za pośrednictwem trzech diod LED umieszczonych na obudowie. Urządzenie posiada przetwornik 24-bitowy, jest też wyposażone w 40-sekundowy bufor antywstrząsowy (w trybie LP4 daje to 160 sekund). Wymiary urządzenia to 75,4 x 17 x 82,2 mm. Odtwarzacz waży 100 g. Jego cena w Japonii wyniesie 20 tys. jenów (około 160 USD). JVC prognozuje sprzedaż na poziomie 15 tys. sztuk miesięcznie.

  Telefon i konsola w jednym


  Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 11:16
  (3)Komentarzy (3)
  W lutym Nokia rozpocznie sprzedaż hybrydy telefonu komórkowego i konsoli do gier. Urządzenie o nazwie N-Gage pozwoli na rywalizację kilku osób za pośrednictwem sieci komórkowej. Produkt zostanie wyposażony także w moduł komunikacji bezprzewodowej Bluetooth. Dzięki niemu użytkownicy N-Gage będą mogli bez pośrednictwa operatora sieci grać ze sobą na małe dystanse. Urządzenie ma działać na platformie Nokia 60 i systemie operacyjnym Symbian.

  Według Keith Nowak, rzeczniczki prasowej firmy Nokia, N-Gage otworzy nowy rozdział w historii gier dla telefonów komórkowych. "Należało się tego spodziewać. W roku 1997 zadebiutował 'Wąż', następnie możliwe stało się pobieranie nowych gier z sieci, później - ściąganie nowych poziomów dla tych gier. To część procesu ewolucji" - mówi Nowak. Wprowadzając do sprzedaży N-Gage, Nokia zadebiutuje również jako wydawca gier. Oprogramowanie rozrywkowe będzie dostępne na kartach pamięci. Gry będzie tworzyć Nokia oraz niezależni developerzy. Rynek gier bezprzewodowych w roku 2007 osiągnie wartość 8 mld USD - twierdzi Sega, jeden z największych na świecie wydawców gier. Japońska firma już zapowiedziała wsparcie dla N-Gage.

  GetRight 4.5e i 5.0 beta1


  Autor: DYD | 11:14
  Komentarzy (0)
  Oprócz ukazania sie pierwszej wersji BETA programu GetRight 5.0, w Sieci ukazała się także wersja 4.5e przydatnego asystenta do ściągania binarnych plików - GetRight z firmy Headlight Software. Program potrafi wznawiać pobieranie pliku nawet, kiedy połączenie zostanie przerwane (tylko w przypadku kiedy serwer na którym znajduje się plik korzysta z funkcji odzyskiwania połączenia). Nowa wersja aplikacji GetRight posiada przede wszystkim usunięte oprogramowania do serwowania reklam - Gator oraz kilka innych mniejszych innowacji o których można poczytać tutaj. Program przeznaczony dla systemów Windows95/98/Me/NT/2000/XP można pobrać ze strony Headlight Software lub z ftp.twojepc.pl (2.00 MB).

   
  Poniedziałek 4 listopada 2002

  Wyciek Doom III Demo


  Autor: Alien5 | 23:15
  (11)Komentarzy (11)
  Jak donosi większość internetowych serwisów, w miniony weekend w sieci Peer2Peer eDonkey pojawiła się nieoficjalna, wczesna wersja alpha dema Doom III. John Carmack nie zaprzeczył tym doniesieniom, jednak stwierdził że przeciek był winą pewnych firm i będzie to miało duży wpływ na przyszłe kontakty tych firm z iD Software. Carmack stwierdził także, że nie powinno się oceniać gry na podstawie wczesnej wersji alpha dema. Według nieoficjalnych informacji za wyciek podobno odpowiedzialne jest ATI... jak to wpłynie na przyszłość Dooma i jego współpracy z kartami tejże firmy? Zobaczymy.

  Według opinii ludzi, którym udało się już ściągnąć i przetestować demo, gra jest bardzo wymagająca. Przy procesorze ok. 2GHz i GF4 4400, przy średnich detalach chodzi w miarę płynnie. Jednak gdy napotkamy potwora i rozpoczyna się jatka, robi się mały slideshow i animacja spada do 1 FPSa. Do Dooma III zalecane są raczej karty z minimum 128MB RAM na pokładzie. Jak wcześniej zapowiedział John Carmack, gra będzie używała około 80MB tekstur na planszę. Mimo gigantycznych wymagań sprzętowych, gra jest świetna! Ma niesamowity klimat, przepiękną grafikę i dużo krwawej akcji. Pamiętajmy jednak, że demo to jest wczesną wersją alpha, także do czasu premiery wiele się zmieni i po odpowiedniej optymalizacji wymagania gry trochę spadną. Ciekawskich zapraszam do obejrzenia kilku screenshotów (tzn. byłych screenshotów, bo już ich nie ma...) pochodzących z nieoficjalnego dema Doom III.

  Legenda Mortal Kombat powraca


  Autor: Alien5 | 23:01
  (4)Komentarzy (4)
  Dzień 22 listopada jest określany przez firmę Midway jako "Fatality Friday". Tego właśnie dnia odbędzie się światowa premiera nowej gry z serii Mortal Kombat, o podtytule Deadly Alliance. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że gra pojawi się na platformy: PS2, Xbox, GameCube i GameBoy Advance. O wersji na PC na razie nic nie słychać. W Mortal Kombat: Deadly Alliance, dwóch czarowników, Shang Tsung i Quan Chi połączą swoje siły, aby wspólnie walczyć z siłami zła z zaświatów. Do gry powrócą nasi starzy znamjomi, m.in.: Scorpion, Sub-Zero, Raiden i Sonya Blade. Twórcy gry również zapowiadają całkowicie przerobiony i usprawniony system walki oraz kilka ciekawych nowinek w grze.

  Seagate zmienia logo


  Autor: R4v | 19:19
  Komentarzy (0)
  Seagate, znany producent pamięci masowych, postanowił zmienić nieco swój wizerunek. W skład nowego 'image' wchodzi m.in. nowe logo, które ma nawiązywać do obracających się talerzy dysku oraz pomysłów i informacji w ruchu. Wprowadzono także nowe hasło: We Turn On Ideas. Jak twierdzi Steve Luczo, prezes Seagate'a, przez ostatnie kilka lat w firmie dokonały się znaczące zmiany. Wraz z ewolucją firmy, ewoluowała także marka. Nowe logo ma odzwierciedlić te przemiany. Wraz z głównym znakiem firmy, zmodyfikowano także logo produktów. Wszyscy którzy chcą zapoznać się z nowym wizerunkiem Seagate'a, mogą zrobić to na tej stronie.

  Cichy pecet a'la AOpen


  Autor: R4v | 19:15
  Komentarzy (0)
  AOpen postanowił ulżyć uszom użytkowników. SilentTek, technologia mająca na celu wyciszenie peceta, ma trafić na nowe płyty firmy. Płyty nie tylko będą mogły sterować prędkością wentylatorów, ale także potrafią uciszyć hałaśliwy napęd CD-ROM. Wentylatory mogą pracować w trybach Smart Fan, Fixed Fan, Multiple Level i Recomended Setting. Powodem do dumy AOpen ma być tryb Smart Fan. W przypadku, gdy obciążenie procesora jest niewielkie, płyta może w ogóle wyłączyć wentylator. Dodatkowo oprogramowanie sterujące SilentTek posiada monitoring napięć i temperatur, a także potrafi wykryć przy pomocy odpowiedniego czujnika, czy obudowa jest zamknięta, czy otwarta. Dzięki SilentBIOS można ustawiać tryby pracy także w BIOSie. Daje to możliwość skorzystania z zalet technologii zanim jeszcze wystartuje system. O szczegółach SilentTek można poczytać na stronach AOpen

  Outlook walczy ze spamem


  Autor: R4v | źródło: ZDNet | 19:12
  (1)Komentarzy (1)
  Microsoft postanowił tym razem wysłuchać użytkowników. Najnowsza wersja programu Outlook, który między innymi służy jako klient poczty, ma posiadać skuteczne zabezpieczenia antyspamowe. Przede wszystkim program nie ściąga już obrazków z serwera, jeśli wiadomość w HTML takie zawiera. Outlook będzie po prostu odcinał dostęp do Sieci przy przeglądaniu maili w HTMLu. Pozwoli to na wyeliminowanie praktyk stosowanych przez spamerów w celu potwierdzenia ważności adresu. W ten sposób trudniej będzie ustalić, czy rzeczywiście odebraliśmy pocztę. Będzie także możliwość przekonwertowania listu w HTML na zwykły tekst. Nowe funkcje są częścią kampanii Microsoftu, która ma doprowadzić do poprawienia bezpieczeństwa programów. Jak z tym bywało w przeszłości wiemy chyba wszyscy.

  Cła dla Koreańczyków?


  Autor: R4v | źródło: ZDNet | 19:08
  Komentarzy (0)
  Micron Technology uznał, że najwyższy czas zrobić coś z pomocą rządową dla koreańskich producentów pamięci. W związku z tym firma poprosiła rząd Stanów Zjednoczonych o wprowadzenie ceł na pamięci z Korei. Micron złożył petycję w Departamencie Handlu i w Międzynarodowej Komisji Handlowej. Według amerykańskiego producenta pamięci, firmy koreańskie otrzymują wielomiliardowe pożyczki, gwarantowane przez rząd. Ma to być sprzeczne z prawem USA. Producenci pamięci ucierpieli dość znacznie na skutek wprowadzenia dużych ilości tanich pamięci przez firmy z Korei. W czerwcu podobny protest wniósł do Komisji Europejskiej Infineon. Głównym adresatem zarzutów był tu Hynix.

  Hiperszybki tranzystor


  Autor: R4v | źródło: SiliconStrategies | 19:07
  Komentarzy (0)
  Inżynierowie z IBM Corp. nie zasypiają gruszek w popiele. Ich najnowszy tranzystor, zbudowany z krzemu i germanu, wydaje się być aktualnie najszybszy na świecie. IBM twierdzi, że element może pracować z częstotliwością 350GHz, co jest wartością o 300% wyższą od aktualnie produkowanych tranzystorów. Nowa technologia wykonania pozwala na produkcję układów szybszych niż te wytworzone z arsenku galu, czy fosforku indu. Jak to zwykle bywa, prace badawcze nadal trwają. Do zastosowań komercyjnych technologia trafi prawdopodobnie w 2005/2006 roku. Głównym konkurentem IBMa jest Conexant, który opracował tranzystor pracujący z zegarem 200GHz. W ciągu 12-15 miesięcy, IBM przygotuje tranzystor w procesie SiGe 8HP, który umożliwia stworzenie elementów pracujących z zegarem 210GHz i wykonanych w technologii 0.13 mikrona.

  Logitech seria MX - pod ostrzałem


  Autor: Jakub | 15:30
  (51)Komentarzy (51)
  Testowaliśmy już wiele urządzeń różnych firm, widzieliśmy już wiele rozwiązań technicznych i sądziliśmy, że niewiele już da się zrobić dla tak powszechnych i koncepcyjnie prostych urządzeń, jakimi są myszy komputerowe. Oczywistym jest fakt, że urządzenia idealnego nie ma, ale wydawało się, że jest to kwestia upodobań i własnych preferencji tak technicznych, estetycznych, jak też finansowych. Tymczasem pojawiały się nowe rozwiązania ułatwiające pracę: a to dodatkowe przyciski, a to wszechobecne już dziś pokrętła (nie tylko pojedyncze), a to złącze USB, a to interfejsy bezprzewodowe. Z czasem nastąpiła zmiana podstawowej koncepcji technicznej myszki komputerowej - kulka została zastąpiona kamerą i tak narodziła się mysz optyczna, która zaczęła do nas mrugać czerwonym oczkiem i przestała się brudzić i zacinać. Dodatkowo weszła miniaturyzacja i pojawiły się mikromyszki dla ludzi pracujących na komputerach przenośnych, z bajerami w stylu przewodu wciąganego do wnętrza obudowy gryzonia.

  Serdecznie zapraszam do testu myszek Logitech MX300, MX500 oraz Logitech Cordless Mouse MX700» czytaj dalej

  SONY pali płyty z prędkością 52x


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 15:23
  Komentarzy (0)
  Już wkrótce SONY rozpocznie produkcję nagrywarki CRX-220 o parametrach 52x/24x/52x. Nowy napęd zapisuje płyty CD-R z prędkością 52x przy użyciu metody CAV gwarantującej stabilne nagrywanie a jednocześnie stosunkowo niewielkie obciążenie mechanizmu. Warto dodać, że czas nagrania płyty CD-R 700MB to zaledwie 2 min. 29 sekund. Nowością jest zapis płyt CD-RW z prędkością 24x - także przy wykorzystaniu metody CAV. CRX-220 domyślnie odczytuje płyty CD z prędkością 40x. Taki poziom zapewnia bardzo dobry transfer a jednocześnie bezproblemową pracę z nośnikami o niższej jakości, np. źle wyważonymi. W przypadku, gdy potrzebna jest maksymalna wydajność - prędkość 52x - wystarczy przytrzymać przycisk Play, aby uruchomić funkcję "Turbo".

  Nagrywarka CRX-220 posiada bufor o pojemności 2MB. Bezpieczny zapis z dużymi prędkościami gwarantuje technologia Power-Burn. SONY tradycyjnie oferuje możliwość odczytu płyt 90/99 min. oraz umożliwia overburning do 99 minut. Napęd pozwala ponadto na wykonanie poprawnej kopii zapasowej płyty zabezpieczonej SafeDisk 2 i dodatkowo obsługuje tryb Mt.Rainier. Napęd trafi do sprzedaży na polskim rynku w grudniu br. Cena nagrywarki SONY CRX-220 nie jest jeszcze znana.

  Nowe BETA sterowniki ATI


  Autor: Jasiek | źródło: W2S | 15:15
  (1)Komentarzy (1)
  Wczoraj wieczorem pojawiły się nowe BETA sterowniki do kart graficznych ATI. Dla Windows 2000/XP jest to wersja 6.13.10.6200, dla Windows 9x 4.13.01.9069. Obsługują one karty kanadyjskiej firmy od Radeona 7000, przez Fire GL, wersje mobilne czy IGP 320M, na Radeonie 9700 kończąc. We wpisach inf pojawił się Radeon 9100. Najprawdopodobniej tak będzie nazwana, zapowiadana już, odmłodzona wersja R9000 z obsługą AGP 8x. Niestety wraz ze sterownikami nie wyciekła jakakolwiek lista poprawek. Wstępne oględziny wskazują, że typowe problemy użytkowników Radeonów w zestawie z driverami Caralyst, nie zostały rozwiązane. Tak np. w Mafia: Lost Heaven nadal w żaden sposób na kartach R8500 nie da się włączyć filtrowania anizotropowego. Sterowniki, dla chcących poeksperymentować, są do pobrania w formie archwum rar (19MB), w którym znajdziemy wersje dla oby dwóch generacji Windows wraz z nowym Control Panelem (także w wersji polskojęzycznej).

  Nowa karta graficzna w serii MiNt Premium


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:04
  Komentarzy (0)
  Do serii MiNt Premium dołączyła nowa karta graficzna. W karcie MiNt Premium ATI Radeon 9000Pro dostępne są szybkie pamięci renomowanego producenta Hynix o czasie dostępu 3,3 nanosekundy. Zastosowanie szybkich pamięci zwiększa wydajność karty oraz potencjalne możliwości "overclockingu". Ideą wszystkich produktów z serii MiNt Premium jest jakość wyższa niż oferowana przez sprzęty o standardowych parametrach oraz sprostanie oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników. Nowa karta jest szybszą wersją od dostępnej już od dwóch miesięcy karty MiNt ATI Radeon 9000Pro, w której czas dostępu wynosi 3,6 ns. Test karty Radeon 9000Pro 64MB VIVO DVI (Hynix DDR 3.3ns) dostępne są tutaj.

  Jak schłodzimy Clawhammera?


  Autor: Jasiek | źródło: W2S/AMD | 12:23
  (5)Komentarzy (5)
  AMD przedstawiło wczoraj referencyjne chłodzenie dla podstawki Socket754, w której znajdą się przyszłe procesory Clawhammer.

  Na schemacie po lewej stronie widzimy wszystkie części nowego coolera. Oczywiście dla wygody osób składających komputery, większość z nich będzie dostarczana już złożona. Z nowych rozwiązań, przede wszystkim naokoło procesora znalazła się obręcz zapewniająca właściwe osadzenie radiatora za każdym razem. Pod nią znajdzie się specjalna płytka zapewniająca elektro-magnetyczną ochronę układu.

  Sam procesor będzie w końcu wyposażony w heatspreader, czyli płytkę odbierającą z niego ciepło oraz zabezpieczającą rdzeń. Dodatkowo AMD w referencyjnym projekcie chłodzenia zaleca umieszczenie specjalnej płytki pod warstwą izolatora po spodniej stronie płyty. Zapobiegnie ona wygięciu płyty głównej spowodowanym dużym dociskiem radiatora. » czytaj dalej

  Nowy CPUCool 7.1.5


  Autor: DYD | źródło: FileFlash | 00:09
  Komentarzy (0)
  Podien wczoraj opracował nowe wydanie swojego programu CPUCool w wersji 7.1.5. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T (Self Monitoring, Analysis and Reporting Technologie) od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. W wersji 7.1.5 dodano ponowanie detekcję SIS i SMART, SIS745 cooling (już działa), dodane pliki PLL. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd lub lokalnie od nas (2.47 MB).

  Total (Windows) Commander 5.5


  Autor: DYD | 00:03
  (6)Komentarzy (6)
  Na Boardzie Thadeus podał info, że na Ghisler.com ukazała się nowa wersja menadżera plików Total Commander, który po zmianie nazwy zastępuje starego, dobrego Windows Commandera. Najważniejsze zmiany wersji 5.5 to: plugin dla urządzeń PocketPC, opisy dostępne dla plików, RTF-Viewer in Lister, możliwość otwarcia częściowego archiwum ZIP podczas trwającego pobierania archiwum, wiele optymalizacji i usprawnień. W skrócie, Total Commander (shareware) jest to aplikacja działająca pod systemami Windows 95/98/ME/NT/2000/XP ułatwiająca zarządzanie plikami i katalogami, posiadająca klienta FTP, a także pomagającą przy kopiowaniu, wyszukiwaniu, archiwizowaniu i usuwaniu danych. Najnowszy Commander 5.5 dostępny jest stąd lub z ftp.twojepc.pl (1.35 MB).

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL