Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 6 grudnia 2002  
    

W-I-E-L-K-I   Ś-W-I-Ą-T-E-C-Z-N-Y   K-O-N-K-U-R-S


Autor: DYD | 13:43
(32)Komentarzy (32)
Grudzień się zaczął, na dworze się zaśnieżyło, powoli zbliżają się święta, więc tradycyjnie, w ten szczególny czas, redakcja TwojePC przygotowała niespodziankę dla naszych Czytelników. Dzięki uprzejmości takich firm jak: INTEL, LOGITECH, ACT, MAXDATA i CDPROJEKT mieliśmy możliwość stworzenia WIELKIEGO ŚWIĄTECZNEGO KONKURSU TPC, w którym każdy ma szansę wylosować jedną z bardzo cennych i atrakcyjnych nagród o łącznej wartości ponad 5000PLN!!! Wszyscy Czytelnicy witryny TwojePC, którym uda się poprawnie odpowiedzieć na kilka poniższych pytań wezmą udział w losowaniu następujących nagród:
 • Procesor Intel Pentium 4 2.4 GHz BOX (533 FSB, Northwood): ufundował Intel Polska
 • Komputer MAXDATA przygotowany pod Pentium4: ufundował ACT & MAXDATA
 • Zestaw głośnikowy 4.1 Logitech Z-560: ufundował Logitech Polska
 • Myszka Logitech Cordless Mouse MX700: ufundował Logitech Polska
 • 6 pudełek z grą role-playing MORROWIND PL: ufundował CDProjekt
Komputer MAXDATA wraz z procesorem dostarczonym przez Intela stanowią jedną, łączną nagrodę. Rozdamy także pięć zestawów gadżetów, w skład których wejdą wykonane z solidnego szkła kubki Intel Pentium4 oraz koszulki firmowe TwojePC. Serdecznie zapraszamy!!!

Filmy z Quake 4 - plotka


Autor: Jasiek | 13:41
(10)Komentarzy (10)
Ostatnio internet, także polski, obiegła informacja o sekwencjach filmowych pochodzących rzekomo z nadchodzącego Quake 4. Przypatrując się nim bardziej wnikliwie łatwo dostrzec, że nie są to prawdziwe scenki z przyszłej gry. Wyrenderowane zostały dość efekciarsko, aby nadać pozorny wygląd nowej produkcji. Autor strony, na której zostały zamieszczone, skusił się nawet na zamieszczenie linka do tapet z motywami Q4 na PlanetQuake. W rzeczywistości są to najzwyklejsze arty związane z Quake'iem, których w sieci znajdziemy wiele. Scena ludzi pracujących nad tego typu modelami ma nawet swoją witrynę, którą znajdziemy tutaj.

Hyper Hyperthreading?


Autor: Jasiek | 13:40
Komentarzy (0)
Wśród prezentacji dotyczących technologii hiperwątkowości znajdziemy na stronie Intela ciekawe demo. Jest to krótka prezentacja wykonana we Flashu mająca pokazać możliwości HT. Możemy sobie obejrzeć na niej wyniki w benchmarku składającym się z przeliczania arkusza Excela oraz pracy w programie SAS Enterprise jednocześnie. Porównany jest czas wykonania operacji na takich samych procesorach przy włączonym oraz wyłączonym HT. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie wyniki: 35.58 sekund z HT oraz 5.39.90 minut bez. Nietrudno zauważyć, że różnica przekracza 800%! Pytanie tylko czy tym razem marketing nie przesadził? Teoretycznie, może być możliwość wykonania takiego testu w bardzo specyficznych warunkach i nie można jej wykluczyć. Komentarze, jakie pojawiają się np. na forum Ace's Hardware zawędrowały ostatnio nawet na serwis The Inquirer. My pozostawiamy je czytelnikom.

Pożegnanie z SDRAM: już niedługo?


Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 13:38
Komentarzy (0)
Cena pamięci SDRAM regularnie spada. Ostatnio jednak przy wysokich cenach DDR-ów oraz wyprzedażach chipsetów z obsługą SDR, w wysłużonych już pamięciach na nowo pojawił się spory ruch. Ceny chipów u producentów drgnęły nawet nieco do góry ze względu na dobrą świąteczną sprzedaż.

Wycofanie rozwiązań bazujących na SDRAM'ach jest już jednak przesądzone. Platformy SDR Intela oraz AMD powinny opuścić całkowicie rynek w okolicach drugiego kwartału 2003 roku. W segmencie low-end zostaną one zastąpione przez DDR-y z chipsetami jednokanałowymi. Dla bardziej wymagających użytkowników przeznaczone będą najszybsze moduły DDR400, pracujące w trybie dwukanałowym. Takie rozwiązanie kontrolera pamięci zyskało już wsparcie Intela w Granite Bay oraz Nvidii w Nforce 2. Przy okazji w 2003 roku standard DDR400 zostanie najprawdopodobniej finalnie zaakceptowany przez JEDEC. Wskazywać na to mogą zapowiedzi Intela dotyczące dwukanałowego chipsetu Canterwood, który ma je oficjalnie obsługiwać wraz z procesorami z magistralą 800 MHz.

Chipsety ATi


Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 13:36
Komentarzy (0)
Jak pisałem wczoraj, ATi przygotowuje się do ofensywy na rynku chipsetów dla komputerów typu desktop. Chociaż firma zdobywa coraz większy udział w rynku notebooków, to jednak rynek desktop jest zbyt duży, aby go zupełnie zignorować. ATi szykuje na przyszły rok kilka nowych chipsetów. RS250, przeznaczony dla Pentium 4, jest ulepszoną wersją chipsetu IGP340. Pracuje on z pamięciami PC2700 i magistralą 533MHz. Układ będzie obsługiwał także AGP 4x i pojawi się na początku przyszłego roku. RS300 także ma działać z Pentium 4. Ma jednak obsługiwać Hyper-Threading i magistralę 800MHz QPB. Będzie także współpracował z dwukanałową pamięci PC2700 lub DDR400. W mostek północny będzie wbudowany Radeon 9000 w wersji AGP 8x. Chipset ma się pojawić pod koniec wiosny 2003. RS300VE będzie uproszczoną wersją RS300 i będzie obsługiwał jeden kanał pamięci. » czytaj dalej

IBM rozciąga krzem


Autor: R4v | źródło: VR-Zone | 13:24
(6)Komentarzy (6)
W najbliższej przyszłości IBM ma przedstawić technologię produkcji będącą kombinacją techniki rozciągniętego krzemu i sillicon-on-insulator (krzem na izolatorze), która pozwoli na produkcję układów z elementami wielkości 0.065 mikrona. SOI pozwala na zwiększenie częstotliwości pracy układu, natomiast rozciągnięty krzem zmniejsza znacząco pojemności pasożytnicze w strukturze układu, co także wpływa na możliwości zwiększenia taktowania. Układy zbudowane w nowej technologii mają zapewnić 20% wzrost wydajności względem chipów wykonanych w technologii SOI. Firma stworzyła już pierwsze prototypy pamięci SRAM wykonane przy użyciu "rozciągniętego krzemu na izolatorze", jednak seryjna produkcja ma ruszyć dopiero w 2005 roku. Firma upatruje zastosowań głównie w produkcji wysokowydajnych procesorów.

MSI i jej produkt na Granite Bay


Autor: DYD | 13:18
Komentarzy (0)
MSI Polska dziś zaprezentowało nową płytę główną GNB Max, której sercem jest chipset Intel E7205, o kodowej nazwie Granite Bay. Płyta GNB max jest platformą przeznaczoną dla najnowszych procesorów Intel Pentium 4 osadzanych na Socket 478. Platforma ta oferuje prędkości pracy 400 oraz 533MHz - Quad Pumped Bus, umożliwia wykorzystanie najnowszych technologii takich jak Hyper-Threading, obsługuje port dla kart graficznych AGP 8x oraz dwu-kanałową obsługę pamięci PC1600/2100 DDR SDRAM. Szczytowa szybkość oferowana przez podwojony kanał PC2100 to 4.2GB na sekundę. Północny mostek (MCH) zawiera kontroler ICH4 I/O, obsługę USB 2.0 oraz wszystkie inne niezbędne w dzisiejszym dniu elementy. Dzięki zwiększonemu transferowi, poprawie i zoptymalizowaniu uległy warunki pracy podczas obróbki plików audio, video oraz działania aplikacji Internetowych.

GNB Max wyposażona jest w układ Intel 82540 10/100/1000 Gigabit LAN. Dodatkowo płyta oferuję obsługę FireWire (IEEE1394) dedykowane użytkownikom używającym na co dzień produktów zgodnych z tym standardem. Kolejna nowość pozwalająca na uzyskanie lepszej wydajności i szybkości to złącza najnowszej technologii - Serial ATA. Ten interfejs nowej generacji pozwala obecnie na przesyłanie danych z prędkością aż 150MB na sekundę. GNB Max zbudowana jest w oparciu o płytę formatu ATX, oferuje cztery sloty na pamięć DIMM obsługujące do 2.0GB dwu kanałowo działających DDR266 SDRAM. Dodatkowe sloty to 5 x PCI oraz 1 x AGP o szybkości 8x. Dla szukających funkcji kina domowego w zestawie - opcjonalnie dołączany jest 5.1 kanałowy układ dźwiękowy, umożliwiający oglądanie filmów DVD i uruchamianie najnowszych gier z pełnym komfortem dźwięku surround. Na terenie polski, płyta sprzedawana będzie w dwóch wersjach, a ich sugerowane ceny dla użytkownika końcowego brutto to:

 • MSI GNB Max–FISR (MS-6565) - 1079 PLN
 • MSI GNB Max-L (MS-6565) - 949 PLN

 • Nowe notebooki ADAX


  Autor: DYD | 13:06
  Komentarzy (0)
  JTT Computer S.A. wprowadza do oferty nowe modele komputerów przenośnych opartych o procesory Intel Celeron - M oraz Intel Pentium 4 - M. Dotychczas oferowane przez JTT notebooki wyposażone były w standardowe procesory. Dzięki zastosowaniu procesorów w wersji dedykowanej do notebooków, urządzenia są cichsze, zużywają mniej energii i co za tym idzie pozwalają na dłuższą pracę na baterii. Nowe notebooki wyposażone są standardowo w matrycę TFT 14,1", pracującą w rozdzielczości 1024x768, płytę główną z chipsetem SiS650, pamięć 256 MB DDR, dysk twardy 20GB, CD-ROM 24x, system operacyjny Windows XP Professional, zintegrowane karty graficzną, dźwiękową AC '97 i sieciową 10/100, modem 56kb, wbudowany mikrofon i głośniki, porty PCMCIA, irDA, 2xUSB, torbę do notebooka. Bateria Li-Ion zapewnia 2.5 godziny pracy bez zewnętrznego zasilania. Srebrna obudowa nowych ADAX Mobile ma wymiary: 308 x 254 x 38 mm. W obu modelach możliwe jest dokupienie opcji np. wymiana napędu CD-ROM na DVD-ROM, CD-RW lub combo, zwiększenie pamięci i pojemności dysku twardego, dodanie zewnętrznego napędu dyskietek. Gwarancja na oba nowe notebooki wynosi 1 rok + rok dodatkowego bezpłatnego serwisu (tylko robocizna).

 • ADAX MOBILE mC1500P20 z procesorem Mobile Celeron 1.5 GHz kosztuje (sugerowana cena detaliczna z VAT) 6589 zł.
 • ADAX MOBILE mW1700P20 z procesorem Mobile Pentium 4 1.7 GHz kosztuje (sugerowana cena detaliczna z VAT) 7249 zł.

 • Miniaturowy dekoder audio


  Autor: DYD | źródło: 4D / AsiaBizTech | 13:05
  Komentarzy (0)
  W piątek firma Micronas zaprezentowała najnowszą wersję kodera/dekodera MAS, przeznaczonego do stosowania w urządzeniach przenośnych Układ oparty na platformie MAS DSP posiada możliwość syntezy MIDI oraz dekodowania MP3. Podstawowymi funkcjami układów MAS 35x5G jest syntezator MIDI, kompresja audio i dekoder mowy. Koder składa się z 20-bitowego rdzenia RISC DSP, wspieranego przez szeregowy i równoległy interfejs danych, zintegrowanej pętli fazowej PLL, oraz umieszczonej w chipie pamięci RAM i ROM. Struktura układu zapewnia łatwy i efektywny dostęp do wszystkich głównych funkcji kodera. Dodatkowo, dostępny w Internecie program rozszerza możliwości układu o np. kodowanie ADPCM.

  Układy MAS 3505G i MAS 3515G montowane są w 40-pinowe obudowy BGA o wymiarach 6,0 x 8,0 x 1.,2 mm. Cena pojedynczego układu w zamówieniach hurtowych wynosi 3,90 USD za kość MAS 3505G (tylko funkcje MIDI) i 4,50 USD za MAS 3515G (dodatkowy dekoder MP3 ). Niewielkie wymiary, małe napięcie zasilające -2.7V, zakres napięcia I/O poniżej 1,8V oraz dodatkowe funkcje zarządzania energią powodują, że koder MAS 35x5G to idealny układ do urządzeń przenośnych. Oto co powiedział Shawn Richards, dyrektor marketingu multimediów w Micronas - "MAS 35x5G jest w stanie zarządzać 40 wysokiej jakości sygnałami MIDI, jak dźwięki gier czy dzwonki telefonów komórkowych. Sygnały te stanowią kluczową kwestię w urządzeniach przenośnych".

  Dobre perspektywy dla branży PC?


  Autor: DYD | źródło: 4D / Yahoo | 12:56
  Komentarzy (0)
  Po trwającej przeszło rok zapaści, sprzedaż komputerów osobistych zaczęła nieznacznie rosnąć. W przyszłym roku wartość rynku zwiększy się o ponad 8% - twierdzą analitycy z firmy IDC. Rok 2002 branża PC zamknie wynikiem 136 mln sztuk sprzedanych komputerów. To o 1,6% więcej, niż przed rokiem, jednak wciąż mniej, niż w rekordowym roku 2000 (blisko 140 mln sprzedanych komputerów, dwucyfrowy procent wzrostu). Dziś rynek napędzają laptopy - w drugiej połowie bieżącego 2002 sprzedano ich aż o 14% więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W tym samym czasie sprzedaż komputerów stacjonarnych wzrosła o nieco ponad 2%.

  Sytuacja branży PC jest ściśle powiązana z warunkami makroekonomicznymi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie trafia co trzeci sprzedany na świecie komputer. Jeśli kondycja gospodarki światowej ulegnie w przyszłym roku poprawie - a jest to wysoce prawdopodobne - w roku 2003 na całym świecie może sprzedać się przeszło 147 mln komputerów, ponad 8% więcej niż w roku obecnym. Motorem napędowym dla branży PC mogą być większe nakłady amerykańskiego rządu na bezpieczeństwo (choć ewentualna wojna z Irakiem zapewne osłabiłaby popyt wśród odbiorców prywatnych) i zamówienia rządowe w Chinach.

  Sony częściowo rezygnuje z MS Office


  Autor: DYD | źródło: 4D / ZDNet | 12:45
  Komentarzy (0)
  Jeszcze w tym roku większość komputerów Sony, które trafią do sklepów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Austrii i Szwajcarii, będzie posiadać preinstalowany pakiet biurowy StarOffice 6.0. Tym samym kolejny duży producent wybiera alternatywę wobec MS Works - "okrojonej" wersji MS Office, do niedawna preinstalowanej na większości komputerów oferowanych przez duże firmy. Oferowany przez Sun Microsystems pakiet StarOffice to komercyjna wersja OpenOffice. Umowa z Sony jest pierwszą, na mocy której duży producent komputerów osobistych w miejsce programów Microsoftu będzie preinstalować pakiet Suna. Jak dotąd podobnymi sukcesami mógł pochwalić się tylko Corel, oferujący pakiet Word Perfect, preinstalowany dziś m.in. na części komputerów HP. » czytaj dalej

  Nowe technologie Sony


  Autor: DYD | źródło: 4D / Inquirer | 12:22
  Komentarzy (0)
  Jak podaje azjatycki serwis internetowy Nikkei, firma Sony, w ramach współpracy z niemieckim Instytutem Maxa Plancka, prowadzi prace nad elektronicznym czujnikiem zapachów. Urządzenie które ma znaleźć zastosowanie w branży robotów, do rozpoznawania zapachów będzie wykorzystywało nanocząsteczki. E-Nose został już zastosowany do rozpoznawania różnych gatunków kawy. Z koleji europejskie laboratorium Sony - Material Science Labs, we współpracy z europejskimi uniwersytetami prowadzi prace nad stworzeniem wykonanych w nanotechnologii modułów pamięci, wykorzystujących cząsteczki DNA. Moduły te składałby się z podłużnych, 5 nanometrowych cząsteczek półprzewodnikowych umieszczonych w DNA. W przeciwieństwie do "elektronicznego nosa", układy oparte na DNA najwcześniej pojawią się za 10 lat. Niemniej prace nad tą technologią mogą się przyczynić do rozwiązania pewnych problemów związanych w dużą rozdzielczością litografii chipów, co obecnie zajmuje umysły specjalistów firm produkujących układy półprzewodnikowe.

   
  Czwartek 5 grudnia 2002

  Ze świata gier...


  Autor: Alien5 | 16:12
  (3)Komentarzy (3)
  - Blizzard Entertainment nareszcie udostępnił grywalne demo swojego wielkiego przeboju WarCraft III: Reign of Chaos. Zawiera ono trzy single-playerowe misje, będące częścią kampanii Orków, obejmujące ich podróż do krainy Kalimdor. Demo posiada także support dla gry na Battle.net, ale ogranicza się on do możliwości grania rasą Orków na jednej mapce dołączonej do gry oraz trzech innych mapach dostępnych oddzielnie. Demo oraz więcej szczegółów na jego temat możecie znaleźć na oficjalnej stronie WarCraft III.

  - Od dzisiaj w sieci dostępna jest nowa łatka do Return to the Castle Wolfenstein. Optymalizuje ona szybkość przesyłu danych w rozgrywkach on-line oraz naprawia kilka błędów w grze. Patch dostępny jest jako aktualizacja z wersji 1.33 do 1.41, albo jako full patch 1.41. Mirrory: Full patch 1.41; 1.33/1.4 -> 1.41 update.

  Najpopularniejsze w Wielkiej Brytanii


  Autor: Alien5 | 16:11
  (5)Komentarzy (5)
  W tym tygodniu dla odmiany zestawienie najlepiej sprzedających się gier w Wielkiej Brytanii. Jak widać wyspiarze nie lubią już tak bardzo The Sims, jak amerykanie. Zestawienie obejmuje okres 23-30 listopada:

  1. Grand Theft Auto: Vice City
  2. Harry Potter and the Chamber of Secrets
  3. FIFA 2003
  4. The Lord of the Rings: The Two Towers
  5. James Bond 007: NightFire
  6. Tony Hawk's Pro Skater 4
  7. Tom Clancy's Splinter Cell
  8. WWE SmackDown! Shut Your Mouth
  9. WRC II Extreme
  10. Pro Evolution Soccer 2 » czytaj dalej

  Mitsubishi E85LCD - monitor 18,1" LCD


  Autor: DYD | źródło: 4D | 16:04
  (2)Komentarzy (2)
  Na polski rynek trafił nowy monitor LCD z ekranem o przekątnej 18,1 cala - Mitsubishi E85LCD. Założona w roku 2000 spółka NEC/Mitsubishi produkuje monitory marki NEC oraz Mitsubishi. Obydwa brandy zaliczają się do produktów z tzw. "wyższej półki", jednak to linia Mitsubishi cieszy się lepszą reputacją w sektorze profesjonalnym.

  Mitsubishi E85LCD posiada ekran o aktywnej powierzchni 360 x 290 mm, co daje przekątną 18,1 cala. Wysokiej jakości matryca TFT z technologią IPS gwarantuje szeroki kąt widzenia - 160 stopni, zarówno w poziomie, jak i w pionie (kontrast o współczynniku 350:1). Wielkość pojedynczego piksela to 0,28 mm. Maksymalna, a zarazem naturalna rozdzielczość pracy wynosi 1280 x 1024 przy odświeżaniu 60 Hz. Jasność - ważna przy pracy z aplikacjami multimedialnymi - to 200 cd/m2. Na uwagę zasługuje krótki czas reakcji matrycy - 10 ms na wygaszenie piksela i 20 ms na ponowne zapalenie. » czytaj dalej

  Dobry czwarty kwartał AMD


  Autor: Jasiek | źródło: The Inquirer | 15:48
  (4)Komentarzy (4)
  Pojawiają się w sieci wstępne doniesienia AMD o wyższej niż planowano wcześniej sprzedaży. Szacuje się, że wpływy ze sprzedaży osiągną 700 milionów USD. Jest to 35-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału. Wcześniej spodziewano się wpływów wyższych najwyżej o 20%. Spowodowane jest to wzrostem zapotrzebowania na komputery desktop oraz utrzymaniu się dobrej sprzedaży pamięci Flash. Jak sezonowy wzrost sprzedaży wygląda u Intela dowiemy się od analityków już niebawem.

  UMC będzie produkowało dla SiS


  Autor: Jasiek | źródło: 4D/X-bit | 15:28
  Komentarzy (0)
  Jak wynika z nieoficjalnych informacji, azjatycki producent chipsetów, firma SiS, skieruje część swojej produkcji w technologii 0,15 i 0,18 mikrona do fabryk UMC. Współpracy obu firm oczekiwano od kiedy UMC zaczęło poszukiwać nowych klientów. Wiadomo bowiem, że SiS może sprzedawać znacznie wiecej kości, niż jest w stanie wyprodukować. Powodem, dla którego SiS zdecydowało się na zewnętrzną produkcję, może być zbyt mała zdolność produkcyjna fabryk firmy. Obecnie SiS wytwarza 26-28 tysięcy płytek krzemowych miesięcznie, choć zapotrzebowanie na chipsety firmy jest tak duże, że mogłaby produkować nawet 35 tysięcy płytek.

  Zapotrzebowanie na układ graficzny Xabre i inne produkty stale rośnie - SiS już od roku nie jest w stanie zaspokoić potrzeb odbiorców. I choć analitycy już 18 miesięcy temu wskazywali potrzebę produkowania części układów poza firmą, to SiS do obecnej chwili nie podjęło żadnego działania. Najnowsze plany skierowania części produkcji do fabryk UMC mogą wskazywać, że SiS zmienia strategię. Obie firmy na razie nie potwierdziły tych informacji.

  Syndrom nagłej śmierci P4


  Autor: Jasiek | źródło: The Inquirer | 15:13
  (17)Komentarzy (17)
  Procesory P4 są dla overclockerów smakowitym kąskiem. Wyniki podkręcania często przekraczają 50%, wiąże się to niestety najczęściej ze zmianą napięcia zasilającego. Warto chyba jednak podkreślić, iż wykonany w 0,13um rdzeń Northwood nie jest niezniszczalny. Bardzo ciekawy i długi wątek znajdziemy na forum Overclockers.com. Sporo ludzi nadesłało tam informacje o swoich procesorach dotkniętych nagłą śmiercią. Problem dotyczy układów, które pracowały 100% stabilnie przy mocno wyżyłowanych ustawieniach przez dłuższy czas. Po prostu pewnego pięknego dnia Northwood może przywitać nas czarnym ekranem. W zasadzie nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Niestety w przypadku wysokich napięć rzędu np. 1,8V wzwyż tego typu przypadków jest stosunkowo dużo. Wszystkim, którzy planują pracę na nowo zakupionym egzemplarzu P4 przez dłuższy czas, polecam wizytę tutaj.

  Klez - najszybciej powielany wirus


  Autor: Jasiek | źródło: 4D | 15:08
  Komentarzy (0)
  Wirusem, który w bieżącym roku rozprzestrzenił się w największej liczbie kopii był Klez - wynika z informacji jaką opublikowała firma Sophos, zajmująca sie programami antywirusowymi. Co istotne, na drugim miejscu uplasował się robak Bugbear, który w Sieci pojawił się dopiero w październiku tego roku. Trzecią pozycję zajął robak przechwytujący hasła, Badtrans, który po raz pierwszy wykryty został już rok temu. Jak informuje Sophos, w tym roku firma wykryła 7 189 nowych wirusów, robaków i konii trojańskich. Całkowita liczba rekordów w bazie wirusów przekroczyła 78 tys., a codziennie laboratorium wirusowe Sophosa wykrywa średnio 25 nowych wirusów. » czytaj dalej

  Trident XP4: skazany na porażkę?


  Autor: Jasiek | 15:06
  (3)Komentarzy (3)
  Firma Trident od jakiegoś czasu planuje powrót na rynek kart graficznych. Sporo osób, znudzonych dominacją ATi oraz NVIDIA, oczekiwało wiele po zapowiedzianym ostatnio nowym produkcie firmy - XP4. Na papierze wygląda on bardzo zachęcająco. Chip wykonany jest w wymiarze 0,13 mikrona, ze swoimi 30 milionami tranzystorów rozprasza zaledwie 3W mocy! Teoretycznie XP4 uzbrojony w cztery potoki renderujące po 8 TMU na każdy prezentuje się świetnie. Podsystem pamięci korzysta ze 128-bitowej magistrali. Na rynku pojawią się dwie wersje T2 (230/460 MHz) oraz T3 (250/500 MHz). Jeżeli dodamy do tego obsługę DirectX 9.0 oraz planowany koszt kart poniżej $100 w teorii otrzymujemy murowany przebój rynkowy.

  Świeża recenzja sampla XP4 T2 na ExtremeTech może jednak wywoływać ogromne obawy o przyszłość tego produktu. Nawet przy bardzo atrakcyjnej cenie z wydajnością nieporównywalnie niższą od Radeona 9000 PRO ta karta nie będzie małą czego szukać na rynku. Wydajnościowej katastrofy dopełnia słaba jakość obrazu, renderowanego przez pierwsze XP4. Finalna wersja, jeżeli uda się dopracować sterowniki, z pewnością nieco przyspieszy. Niestety na dzień dzisiejszy przepaść wydajnościowa wydaje się zdecydowanie zbyt duża, aby pokładać w XP4 jakieś nadzieje.

  update: Kartę wstępnie przetestowali też ludzie z AnandTech, gdzie znajdziemy 4 wyniki benchmarków w UT2003. Ten serwis w przedpremierowych spekulacjach dla odmiany chyba lekko poszedł na rękę Tridentowi. Pomiary na AnandTech stawiają XP2 w znacznie lepszym świetle.

  Program AMD Assured


  Autor: R4v | 13:16
  Komentarzy (0)
  AMD postanowiło wprowadzić program rekomendacji płyt głównych, nazwany AMD Assured. Płyty, które zostaną zaakceptowane muszą spełniać cztery kryteria. Pierwszym jest czas produkcji, który musi wynosić minimum rok. Ma to zapewnić możliwość zakupów identycznych systemów przez firmy w dłuższym okresie czasu. Drugim kryterium jest stabilność. Dla rekomendowanych płyt AMD gwarantuje bezproblemową pracę. Trzecią kategorią jest skalowalność. Płyta musi działać bezproblemowo ze wszystkimi procesorami AMD, dostępnymi dla danego gniazda. Ostatnim kryterium jest tzw. manageability. Zakwalifikowane płyty muszą być zgodne z Windows XP i oprogramowaniem zarządzającym systemem. Na razie na liście rekomendowanych płyt można znaleźć dwie pozycje, a właściwie dwa modele tej samej płyty. Jest to Asus A7N266-VM/AA i A7N266-E/AA. Płyty zbudowane są na chipsecie nVidia nForce 220-D. Jak więc widać, w chwili obecnej wyboru nie ma praktycznie żadnego. Pozostaje mieć nadzieję, że w krótkim czasie do Asusów dołączą także inne płyty. W przeciwnym przypadku pożytek z takiej listy będzie niewielki.

  Plany ATi


  Autor: R4v | źródło: Rage3D | 13:07
  (4)Komentarzy (4)
  Na konferencji CSFB, Dave Orton z ATi przedstawił kilka szczegółów dotyczących przyszłości swojej firmy. ATi przede wszystkim planuje utrzymać pozycję lidera w segmencie high-end a także poprawić wyniki w niższych segmentach. Firma nie przejmuje się także GeForcem FX. Na wiosnę ma się pojawić nowy układ, prawdopodobnie R350, a latem planowana jest premiera układu R400. ATi chce zachować dotychczasowy cykl produkcyjny, czyli "rewolucyjne" zmiany co 12 miesięcy, a w między nimi przyspieszanie aktualnych układów. R350 będzie prawdopodobnie korzystać z pamięci DDR-II, podczas gdy R400 może już korzystać z GDDR-3. W najbliższym czasie będą także rozwijane chipsety dla notebooków. Na wiosnę ma się pojawić układ z obsługą DirectX 9, przeznaczony właśnie dla urządzeń mobilnych. Chipsety dla komputerów desktop mają się pojawić dopiero latem przyszłego roku.

  DVD-Audio w odtwarzaczach CD


  Autor: R4v | źródło: CDR-Info | 13:01
  Komentarzy (0)
  Na konferencji w Paryżu, członkowie DVD Forum zaakceptowali rozszerzenie formatu DVD-Audio o dodatkową warstwę, zgodną ze standardem CD Digital Audio. W teorii oznacza to możliwość odtwarzania takich krążków w standardowych odtwarzaczach CD, tak jak można to zrobić z konkurencyjnymi płytami SACD. Format SACD zaczyna zdobywać rynek właśnie dzięki kompatybilności ze starym standardem CD. Okazuje się jednak, że w przypadku DVD-Audio może to nie być takie proste. Niektórzy analitycy uważają, że nie uda się uzyskać 100% kompatybilności tych płyt z tradycyjnym napędem CD. Na razie trwają prace nad dopracowaniem standardu w celu zapewnienia bezproblemowego odtwarzania w każdym czytniku.

   
  Środa 4 grudnia 2002

  Pretec CompactWLAN Card


  Autor: DYD | źródło: ComDis | 22:32
  Komentarzy (0)
  Firma Pretec (www.pretec.pl) wprowadziła na polski rynek bezprzewodową kartę sieciową w standardzie CompactFlash - Pretec CompactWLAN. Bezprzewodowa karta sieciowa w standardzie 802.11b, wielkości karty CompactFlash przeznaczona do współpracy z urządzeniami typu palmtop, notebook czy desktop. Umożliwia bezprzewodowy transfer danych miedzy urządzeniami przenośnymi i stacjonarnymi oraz dostęp do sieci lokalnej i Internetu. Możliwa jest także współpraca karty z portem PC Card (PCMCIA) poprzez dołączony do zestawu adapter. Cena detaliczna: 399 PLN netto (gwarancja 5 lat). Specyfikacja:

 • 2.4 GHz Direct Sequence Spread Spectrum (DSSS) Wireless CF+ card, CompactFlash V1.4 CF+ TYPE II Compliant.
 • Kompatybilność: standard Wi-Fi(WECA)
 • Zasięg: 11Mbps-140m (w otwartej przestrzeni), 5.5 Mbps- 200m, 2 Mbps- 270m, 1 Mbps- 400m
 • Złącze: CompactFlash typ II
 • Architektura sieci: ad-hoc (peer-to-peer), komunikacja poprzez Access Point, Roaming
 • Modulacja: CCK (11Mbps, 5.5Mbps), DQPSK (2Mbps), DBPSK (1Mbps)

 • Doom 3 alpha - celowy wyciek?


  Autor: Alien5 | 22:31
  (13)Komentarzy (13)
  Po internecie krążą plotki, jakoby firma iD Software celowo zaaranżowała wyciek wersji alpha gry Doom 3: The Legacy. Miał to być zabieg marketingowy mający zwrócić uwagę graczy na ten produkt, a także nakłonić ich do wcześniejszego zakupu nowego, mocniejszego sprzętu komputerowego. Jak twierdzą specjaliści i informatycy, rozpowszechniona w sieci wersja Dooma III zawierała zbyt wiele szczegółów (m.in sprawna konsola i ekran opcji), które w klasycznej wersji alpha nie znalazłyby się (gdyż powstają dopiero w końcowym etapie prac nad grą).

  Ze świata gier...


  Autor: Alien5 | 22:29
  Komentarzy (0)
  - Według oficjalnych doniesień, firma Liquid Entertainment pracuje nad strategią czasu rzeczywistego opartą na motywach powieści J.R.R. Tolkiena - "Władca pierścieni". Do tej pory nie zostało ujawnionych wiele szczegółów na temat gry. Wiadomo jednak, że premiera The Lord of the Rings: The War of the Ring została zaplanowana na początek 2004 roku. W grze będzie można walczyć po stronie dobra albo zła. Mnóstwo miodnej rozrywki będzie miał zapewnić rozbudowany tryb multiplayer.

  - Na stronach CD Projektu pojawił oficjalny patch do polskiej wersji Neverwinter Nights. Jak poinformował wydawca gry, automatyczna instalacja patcha (z poziomu menu gry) nie powinna sprawiać problemów, jeżeli jednak takowe pojawiłyby się, zalecane jest odwiedzenie tej strony.

  - Jak poinformował oficjalny, polski dystrybutor bestsellerowej serii The Sims, firma Cenega Poland - w dniu dzisiejszym ruszyła oficjalna polska strona wspomnianej gry. Pod adresem TheSims.pl znajdziecie bogate kompendium wiedzy na temat The Sims, mnóstwo screenshotów, plików i tekstów, a wszystko w bardzo przyjemniej dla oka oprawie graficznej. Gorąco polecam!

  - Koledzy z GamePUB.org przygotowali interesującą zapowiedź nowego hitu Blizzarda - World of Warcraft. Artykuł zawiera wiele nowych, ciekawych informacji na temat tej znakomicie zapowiadającej się gry. Zapraszam do lektury.

  - W sieci pojawiła się wersja beta dema gry Project IGI 2. Pliczek można ściągnąć z tej strony (110MB).

  Kompilatory Intela dla technologii hiperwątkowej


  Autor: DYD | źródło: CompLex | 22:27
  Komentarzy (0)
  Firma Intel przedstawiła nowe wersje narzędzi, umożliwiające twórcom oprogramowania przygotowywanie aplikacji zoptymalizowanych pod kątem wykorzystania zawartych w architekturach Intela nowych możliwości, takich jak technologia hiperwątkowa (Hyper-Threading). Wersje 7.0 kompilatorów Intel C++ i Intel Fortran dla systemów Windows i Linux umożliwiają aplikacjom uruchamianym w systemach z procesorami Intel Itanium 2, Intel Xeon i Intel Pentium 4 uzyskanie wydajności nawet o 40 procent większej w porównaniu z aplikacjami utworzonymi za pomocą obecnie dostępnych kompilatorów innych producentów.**

  Twórcy oprogramowania wykorzystują kompilatory do "tłumaczenia" programów napisanych w językach wyższego poziomu, takich jak C++ lub Fortran, na kod maszynowy "rozumiany" przez procesor. Lepszej jakości kompilator umożliwia uzyskanie aplikacji o większej wydajności. Kompilatory Intela projektowane są w sposób zapewniający twórcom oprogramowania uzyskanie największej możliwej wydajności programów pracujących w systemach komputerowych i telekomunikacyjnych wykorzystujących procesory Intela. » czytaj dalej

  ALLPlayer w wersji 2.0


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 22:20
  (4)Komentarzy (4)
  Krzysiek dał znać, że ALLPlayer (Freeware) to jeden z dostępnych polskich programów do odtwarzania filmów z napisami we wszelkich formatach zarejestrowanych przez system (np. DIVX/AVI/MPG/MP3). W przeciwieństwie do większości odtwarzaczy, ALLPlayer nie jest nakładką na MediaPlayera, a korzysta bezpośrednio z DirectX, dzięki czemu przy pomocy ALLPlayera można teoretycznie odtworzyć KAŻDY film bez konieczności posiadania dwóch lub trzech playerów na wypadek, gdyby któryś z nich nie zadziałał danym filmem. W nowej wersji poczyniono następujące zmiany:
  • możliwość zabezpieczenia plików AVI hasłem
  • wykrywanie, że plik jest używany przez inny program już działa poprawnie
  • poprawione problemy z klawiaturą (niekiedy zawieszały się inne programy)
  • przy odtwarzaniu filmów z płyt CD po wyjściu z trybu FULLScreen nie ma błędu "FSMODE.ALL coś tam..."
  • Inne poprawki i ulepszenia problemów zgłoszonych przez Naszych Użytkowników
  Program można pobrać z marbit.com.pl lub ftp.twojepc.pl (1.03 MB).

  Problemy z Granite Bay


  Autor: Jasiek | 19:14
  (4)Komentarzy (4)
  Po serii bardzo solidnych chipsetów Intela przyszedł czas na drobną wpadkę. Producent wydał już stosowną erratę. Błąd dotyczy portu AGP w chipsetach Granite Bay i Placer (wersja serwerowa). Nowe mostki Intela nie są zgodne z ostatnią specyfikacją AGP 3.0. Kolejnym problemem jest brak obsługi AGP Prefetch Cache. Aby umożliwić stabilną pracę funkcja ta musi pozostać wyłączona. Producent w swoich wyjaśnieniach uznał problem za mało istotny oraz możliwy do wyeliminowania dla producentów płyt poprzez zmiany na samym PCB oraz wyłączenie Prefetch Cache w BIOS. Rzeczywiście, wpływ opcji AGP jak i nowego trybu 8x na wydajność jest z reguły pomijalny. Jednak sam fakt niespełnienia pełnej specyfikacji może razić. Intel oświadczył, że problem zostanie rozwiązany dopiero w kolejnej generacji chipsetów. Układy Canterwood pojawią się w okolicach drugiego kwartału 2003 roku.

  Chipset Granite Bay jeszcze nie zadomowił się na rynku, lecz już mamy prawo przypuszczać, że może mieć z tym pewne kłopoty. Przedstawiciel Abita w wywiadzie dla OCworkbench dość mocno skrytykował ostatni produkt Intela. Ogłosił także rezygnację firmy z wypuszczenia na rynek płyty na nim bazującej - GB7. Granite Bay coraz częściej jest uznawany za konstrukcję nie w pełni udaną. Pojawiają się informacje, iż Intel w styczniu zamierza wypuścić nowy stepping z podniesionym napięciem zasilającym z 1,2V do 1,3V. Jak widać ostatni produkt procesorowego giganta niewiele skorzystał z lekkiego poślizgu premiery, zapowiadanej początkowo na wrzesień. Ponadto Granite Bay będzie mało atrakcyjny cenowo, co było główną przyczyną negatywnej decyzji Abit'a.

  Podwójnie składany notebook


  Autor: R4v | źródło: W2S/Yahoo | 16:43
  (1)Komentarzy (1)
  Jakiś czas temu pisaliśmy o notebooku z dwoma ekranami. Firma Xentex wprowadziła właśnie komputer, nazwany Flip-Pad Voyager, do sprzedaży. Okazuje się, że podwójny ekran to nie jedyna rzecz, która wyróżnia laptopa. Komputer składa się bowiem dwa razy. Raz tradycyjnie jak każdy notebook, natomiast chętni mogą złożyć komputer jeszcze raz na pół. Osiągamy w ten sposób wymiary o połowę mniejsze, niż w normalnym laptopie. Urządzenie wyposażono w procesor AMD Mobile Athlon taktowany zegarem od 1.2 do 1.6GHz i 512MB RAM. Twardy dysk dysponuje pojemnością 40GB i łatwo można go wymienić. Obraz o dość niestandardowej rozdzielczości 1536x1024 jest wyświetlany na dwóch ekranach o przekątnej 13.3". Komputer dysponuje standardowymi gniazdami USB 1.1, FireWire, PCMCIA, gniazdem modemu i kontrolera Ethernet. Do zasilania służą dwie baterie: jedna wbudowana i jedna wymienialna. Pozwalają one na pracę do 4 godzin. Cena tego cuda wynosi jedyne $5000.

  SiS, Pentium 4 i DDR-II


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 16:38
  Komentarzy (0)
  Silicon Integrated Systems, czyli SiS, przygotowuje na przyszły rok chipsety dla Pentium 4, które mają obsłużyć wszystkie wynalazki, które Intel zamierza wprowadzić. Wyjątkiem jest obsługa magistrali 800MHz QPB, która na razie nie pojawia się w oficjalnych dokumentach. Zmiany ma zapoczątkować mostek południowy 963L. Ma on obsługiwać m.in. do 6 gniazd USB 2.0 i cztery kanały ATA/133. Na początku przyszłego roku ma zadebiutować mostek południowy 180 z obsługą Serial-ATA 150. Nieco później pojawi się SiS 964 z obsługą ośmiu gniazd USB 2.0 i dwoma portami Serial-ATA. Z mostków północnych, najpierw pojawią się 648, 651 i 645DX w wersjach B z obsługą Hyper-Threading. SiS wprowadzi także 655 z obsługą dwóch kanałów pamięci DDR. Firma planuje także wypuszczenie w lutym 2003 układu R658, który obsługuje Hyper-Threading i pamięci Rambus PC1066. W planach jest także 655FX z obsługą dwóch kanałów pamięci DDR400 i 648FX z jednym kanałem. W bliżej niesprecyzowanym okresie przyszłego roku, SiS przedstawi chipset obsługujący magistralę 533MHz i pamięci DDR-II.

  Morrowind PL - dzisiaj premiera


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:02
  (4)Komentarzy (4)
  Dziś wielki dzień dla miłośników cRPG! Do sklepów w całej Polsce trafiła ostatnia z wielkiej trójcy gra RPG. Jest nią oczywiście Elder Scrolls III: Morrowind PL! Morrowind PL to największa do tej pory lokalizacja w historii polskiego rynku gier komputerowych. Prace nad jej tłumaczeniem zajęły sześciu tłumaczom pięć miesięcy! Gra opracowana jest w kinowej wersji językowej (polski tekst oryginalne sample).

  Morrowind PL wydany na dwóch płytach CD kosztuje 99,90 PLN. Jest on trzecią grą z cyklu "Wielkiej Trójcy RPG" przygotowanego przez CD Projekt w tym roku. Ciekawostką jest to, że wszyscy, którzy kupią trzy "erpegi" - Icewind Dale II, Neverwinter Nights oraz Morrowind otrzymają za darmo inną, znakomitą klasyczną grę - Icewind Dale PL lub Fallout: Tactics (do wyboru) z platynowej kolekcji. U nas niebawem będzie można wygrać pudełko z tą grą. Szczegóły wkrótce!

  CloneCD w wersji 4.2.0.2


  Autor: DYD | źródło: FF | 14:30
  (2)Komentarzy (2)
  Dziś znów ukazała się nowa wersja (4.2.0.2) programu CloneCD, który jest rozbudowanym narzędziem do kopiowania płyt CD. Program umożliwia zapis na płycie w trybie RAW, dzięki czemu posiadamy pełną kontrolę przy nagrywaniu danych. Jeśli posiadamy nagrywarkę, która znajduje się na liście urządzeń CloneCD, otrzymamy wówczas dodatkowo możliwość kopiowania płyt CD w całości w stosunku 1:1. Więcej informacji o tym oprogramowaniu do nagrywania płyt znajduje się na stronie producenta. W nowej wersji poczyniono bardzo wiele zmian (oryginalna lista po kliknięciu w "więcej"). CloneCD w wersji 4.2.0.2 można pobrać stąd lub z ftp.elby.ch (3.17 MB).

  Płyta z chipsetem nForce2


  Autor: DYD | źródło: 4D / X-Bit | 14:22
  Komentarzy (0)
  Firma MSI oficjalnie wprowadziła do sprzedaży płytę główną K7N2 (MS-6570) (oraz K7N2-L), którą po raz pierwszy zaprezentowano w czerwcu na wystawie Computex Taipei 2002. Firma nie podała żadnych wyjaśnień dotyczących prawie 6-miesięcznego opóźnienia premiery urządzenia. Płyta K7N2 oparta na chipsecie nVidii - nForce2 SPP, przeznaczona jest pod procesory Athlon XP/Athlon/Duron CPU współpracujące z szyną FSB 200, 266 lub 333MHz. Na płycie umieszczono trzy gniazda DIMM, w które można wpiąć pamięci PC2100 i PC2700 lub kości DDR400 - które powinny być takie same i instalowane parami.

  Na płycie znajduje się 5 gniazd PCI, 1 slot ACR i jedno złącze AGP 8X, oraz zintegrowany 2-kanałowy kontroler ATA-33/66/100/133, karta Ethernet 10/100/Mbit/s (wersja K7N2-L ) i 6-kanałowy moduł dźwiękowy AC´97 firmy Realtek. Do nowej płyty można podłączyć peryferia za pomocą 6 portów USB, a w wyposażeniu opcjonalnym znajduje się FireWire i gniazdo modułu Bluetooth. W związku z tym, że płyta nie posiada zaawansowanych rozwiązań, jak kontroler RAID czy Serial ATA, można się spodziewać, że jej cena nie będzie zbyt wygórowana.

  Wieści z TwojePC . . .


  Autor: DYD | 14:18
  (4)Komentarzy (4)
  W kwestii testów, Vindex kończy dzieło Roundup płyt z i845PE - w porówaniu wzięły udział Gigabyte GA-8PE667 Pro, ABIT BE7-RAID oraz MSI Max2-R, które badał wnikliwie przez trzy tygodnie, zaś Grosz rozpoczął duże skanowanie przy pomocy produktów UMAX-a: Astra 4500/4700, Astra 6700 oraz Astra Slim SE. Dziś zaś przyjechały do nas z Creative dwa zestawy systemów głośnikowych w postaci Inspire 6.1 6700 oraz Megaworks 5.1 THX 550. Na warsztat poszło też najnowsze "koło" firmy Logitech: MOMO Racing. W kwestii testów jesteśmy więc dość obładowani, dodatkowo niebawem Lancer zajmie się Granite Bay, a Kris Radeonem 9500 (w tym przypadku jednak jest kłopot z sample’ami do testów, może ktoś może pomóc?). W piątek niespodzianka!

  Sportowy Ricoh


  Autor: DYD | źródło: 4D / DCR | 12:28
  Komentarzy (0)
  Ricoh zaprezentował nowy aparat cyfrowy - model Caplio 300G. Urządzenie posiada matrycę CCD o rozdzielczości 3,34 megapiksela oraz obudowę, która umożliwia pracę w ciężkich warunkach. Aparat ma zainteresować miłośników sportów ekstremalnych - jest odporny na kurz, wstrząsy i wodę (co nie oznacza, że można nim robić zdjęcia podwodne). Posiada zoom optyczny 3x i zoom cyfrowy 3,4x. Przekątna wyświetlacza LCD to 1,6 cala. Z komputerem Caplio 300G komunikuje się za pośrednictwem portu USB. Aparat obsługuje karty flash SD i MMC (w zestawie producent dostarcza kartę MMC 8MB). Wymiary Ricoh Caplio 300G to 135 x 66 x 66 mm, waga - 310 g. Za przyjemność użytkowania "ekstremalnej" cyfrówki będzie trzeba zapłacić około 800 USD. Pełna specyfikacja na stronie DPreview.com

  Chiny zaostrzają cenzurę Internetu


  Autor: DYD | źródło: 4D / BBC | 12:07
  Komentarzy (0)
  Z najnowszego raportu działającego przy Uniwersytecie Harvarda Centrum Berkmana wynika, że chińskie władze blokują swoim obywatelom dostęp już do blisko 10% ogółu stron internetowych. Wśród filtrowanych witryn znalazły się m.in. strony erotyczne, jednak raport wykazuje, że tylko 13,4% spośród najbardziej znanych stron tego typu jest blokowanych. W wypadku stron pojawiających się w czołówce wyszukiwarek internetowych po wpisaniu haseł "Tybet", "Tajwan" czy "równość", wskaźnik ten rośnie do... 100%.

  Metodą, jaką zastosowali autorzy raportu było zestawienia listy stron dostępnych z terytorium USA i Chin. Spośród 204 012 sprawdzonych witryn ponad 50 tys. było niedostępnych przynajmniej w jednej lokalizacji w Chinach. Aby upewnić się, że nie jest to efekt usterek Sieci, wyniki weryfikowano później w innym terminie i w innych miejscach na terenie ChRLD. Ostatecznie znaleziono 18 931 witryn, które najprawdopodobniej zostały celowo zablokowane. » czytaj dalej

   
  Wtorek 3 grudnia 2002

  Konkurs ABIT AMD 333


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 20:17
  (22)Komentarzy (22)
  ABIT Computer Corp. ma zaszczyt poinformować o konkursie ABIT AMD 333. W okresie od 2-giego do 22-giego grudnia 2002 masz szansę zdobyć jedną z nagród - trzech płyt ABIT dla procesorów AMD, trzech kart graficznych ABIT Siluro i trzech procesorów AMD Athlon XP 2700+ z szyną FSB 333 MHz - które będziemy przekazywać co tydzień przez trzy następne tygodnie. Aby wziąć udział we współzawodnictwie odwiedź serwis WWW firmy ABIT lub skorzystaj z jednego serwisów wymienionych poniżej. Odszukaj banner reklamowy ABIT AMD 333 i odpowiedz na trzy pytania o nową linię płyt głównych dla platformy AMD z serii ABIT Engineered. Uczestnicy, którzy prawidłowo odpowiedzą na wszystkie trzy pytania otrzymają dostęp do formularza, który po wypełnieniu weźmie udział w losowaniu. Szczęśliwcy otrzymają jedną z naszych fantastycznych nagród. Dane zwycięzców będą losowane raz w tygodniu aż do momentu zakończenia konkursu, co oznacza, że uczestnicy, którzy zdecydują się na udział w konkursie szybciej, będą mieli większą szansę na zwycięstwo! Aby wziąć udział w konkursie odwiedź serwis WWW firmy ABIT pod adresem www.abit-poland.com» czytaj dalej

  Oficjalne Detonatory ver. 41.09


  Autor: DYD | źródło: FileFlash | 20:11
  (7)Komentarzy (7)
  Na stronie NVidii nastąpiła w dniu dzisiejszym aktualizacja oficjalnych Detonatorów do wersji 41.09 opracowane przez NVidię. Najnowsze wydanie driverów Detonators posiada zmiany w panelu sterowania - mamy od teraz dostępny jeden pasek do ustawień Fast - Blend - High Quality zarówno w D3D jak i OpenGL. W tej wersji sterowniki dla Windows 9x/ME, 2K i XP posiadają certyfikat WHQL w fazie wdrażania. Nowe "stery" datowane są 02/12/2002 i możemy ściągnąć wersję dla wszystkich systemów. Oto linki prowadzące do poszczególnych wersji systemowych najnowszych "dętków" (u nas lokalnie będą za dwie godziny):

  Plastikowe tranzystory


  Autor: DYD | źródło: 4D / NYTimes | 16:59
  Komentarzy (0)
  W laboratoriach firmy Xerox trwają prace nad nowym materiałem, który w przyszłości umożliwi produkcję plastikowych tranzystorów. Politiofen to eksperymentalny polimer, który umożliwia tworzenie tranzystorów organicznych na plastikowym substracie. Materiał ma właściwości zbliżone do krzemu i - w przeciwieństwie do innych półprzewodników organicznych - jest odporny na działanie powietrza. W przyszłości pozwoli na produkcję tanich, lekkich i elastycznych wyświetlaczy dla urządzeń przenośnych.

  Produkcja plastikowych tranzystorów miałaby się odbywać na zasadzie nadruku, czyli byłaby znacznie tańsza niż stosowana przy pochodnych krzemu fotolitografia. Xerox pracuje już nad stworzeniem odpowiedniego procesu technologicznego, pomaga mu w tym Motorola i Dow Chemical. Szacuje się, że prace nad polimerami o właściwościach półprzewodników prowadzi obecnie 8 firm na świecie.

  Koniec dysków IBM-a?


  Autor: DYD | źródło: 4D / X-Bit | 16:07
  (5)Komentarzy (5)
  Amerykańska Federalna Komisja Handlu wyraziła zgodę na sprzedaż segmentu IBM-a zajmującego się dyskami twardymi firmie Hitachi. Na bazie dywizji IBM-a powstanie nowa firma pod nazwą Hitachi Global Storage Technologies. Na początku roku Hitachi i IBM zawarły porozumienie, w którym Hitachi zadeklarowało chęć przejęcia od IBM-a części firmy, produkującej dyski twarde. W momencie powstania Hitachi Global Storage Technologies, 70 % udziałów w nowej firmie będzie posiadać Hitachi, które w kolejnych trzech latach będzie wykupywać pozostałe udziały IBM-a.

  Nowa firma ma zatrudniać około 24 tys. pracowników, z czego 18. tys. mają stanowić ludzie z IBM-a, zaś z Hitachi ma pochodzić pozostałe 6 tys. Jak szacuje Hitachi, nowa firma może osiągnąć w 2003r sprzedaż na poziomie 5 mld USD, która do 2007r. zwiększy się o kolejne 2 mld USD. » czytaj dalej

  Test Pentium4 3,06 GHz Hyper-Threading


  Autor: Lancer | 08:30
  (32)Komentarzy (32)
  Niemal dwa tygodnie temu jeden z dwu wielkich dostawców mikroprocesorów architektury x86 - firma Intel, zaprezentowała najszybszy z dotychczas znanych układów. Debiutujący, najnowszy Pentium4 jest prawdziwą "bestią" strasząca swą innowacyjną mocą. Ma nie tylko ostre, bo 3,06 GHz-owe pazury, ale także niezwykłe kły, zwane Hyper-Threading. Dzięki krajowemu oddziałowi firmy Intel, miałem pełną wrażeń przyjemność przetestować system oparty o ten niezwykły układ. Przyjrzyjmy się nowemu stworowi, który przybył od mnie wraz płytą główną Intel D850EMVR oraz dwoma modułami pamięci 256MB PC1066-32 Samsunga. » czytaj dalej

  Nowe Barracudy


  Autor: R4v | źródło: Seagate/Digit-Life | 08:17
  (4)Komentarzy (4)
  Jeszcze na dobre nie zagościła u nas w sklepach Barracuda V, a Seagate już przygotował kolejne modele. Nowe dyski to Barracuda 7200.7 i Barracuda 7200.7 Plus. Napędy będą posiadać talerze o pojemności 80GB i będą dostępne z interfejsem SerialATA oraz ATA. Wersja Plus posiada 8MB pamięci cache i posiada pojemność 160GB lub 120GB. Barracuda 7200.7 dysponuje z kolei pamięcią cache o pojemności 2MB i będzie dostępna w wersjach 160GB, 120GB, 80GB i 40GB. We wszystkich zastosowano silniki SoftSonic FDB. Napędy są przeznaczone na rynek SOHO. Seagate przygotował także tańszy model. Barracuda 5400.1 ma zastąpić serię U. Dysk ten posiada jedną głowicę i pojemność 40GB. Dzięki takiej konfiguracji ma być też cieńszy o 25% od tradycyjnych napędów. Ten model także posiada silnik SoftSonic, który ma zapewnić szum na poziomie 26dB. Dysk przeznaczony jest do biur i innych niewymagających dużych wydajności zastosowań.

  Microsoft - 10 lat w Polsce


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 08:08
  Komentarzy (0)
  Warszawa, 3 grudnia 2002 roku - polski oddział Microsoft obchodzi jubileusz 10. lecia istnienia firmy w kraju. Z tej okazji odbędzie się Wielka Gala w Sali Kongresowej PKiN. Została zaplanowana również specjalna transmisja satelitarna z Redmond z udziałem Billa Gatesa. W uroczystości wezmą udział zaproszeni goście, wśród których znajdą się przedstawiciele polskiego rządu, parlamentu, klientów, partnerów oraz mediów, jak również pracownicy polskiego oddziału Microsoft.

  "Chciałbym przy tej okazji serdecznie podziękować wszystkim naszym klientom i partnerom, bez których nie moglibyśmy osiągnąć tak wspaniałego sukcesu" - powiedział Tomasz Bochenek, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft. "W ciągu ostatnich dziesięciu lat zaszły w naszym kraju ogromne przemiany. Komputer stał się już powszechnym narzędziem pracy w biurach, przedsiębiorstwach, trafił także do szkół, domów gdzie coraz częściej służy edukacji i rozrywce. Jesteśmy dumni, że miały w tym duży udział także nasze produkty."- dodał Tomasz Bochenek. » czytaj dalej

  Microsoft zmienia licencje


  Autor: R4v | źródło: ZDNet | 07:52
  (2)Komentarzy (2)
  Po porażce licencji OSL 6.0, którą odrzuciło ponad 65% przedsiębiorstw, Microsoft postanowił zmienić zasady licencjonowania nowych produktów. Na początek zmiana będzie dotyczyć Windows .NET Server 2003. Dotychczas licencje były udzielane na jedno stanowisko. Wraz z nowym Windowsem ma się pojawić licencja "na użytkownika". Oznacza to, że użytkownik może używać tej samej kopii na komputerze stacjonarnym, jak i np. na laptopie. Wyglądałoby więc na to, że Microsoft obniża koszty licencji. Jednak zmianie uległy także zasady licencjonowania tzw. terminal services, czyli aplikacje udostępniane przez serwer. Dotychczas licencja taka była wymagana jedynie w przypadku dostępu do serwera ze starszej wersji Windows. W przypadku gdy serwer i klient posiadały taką samą wersję (np. Windows 2000), licencja nie była wymagana. Teraz trzeba będzie płacić w każdym przypadku. Jedynie użytkownicy, którzy zakupią Windows XP przed kwietniem przyszłego roku mogą liczyć na 'darmowy' dostęp do własnego serwera.

  PC Wizard eXPerience - info o PC


  Autor: DYD | 07:21
  (2)Komentarzy (2)
  PC Wizard eXPerience to nowy program, którym możemy zbadać i analizować co siedzi w naszym PC. Aplikację zamieściła witryna www.cpuid.com znana z małego analizatora procesorów pod nazwą Cpu-Z. Wróćmy jednak do PC Wizard, który po zainstalowaniu oddaje nam całkiem pokaźną dawkę danych o procesorze, płycie głównej, pamięciach, temperaturze i innych urządzeniach znajdujących się w pececie. Dodatkowo możemy sprawdzić stan konfliktów sprzętowych, edytować pliki systemowe, sprawdzić zasoby i stan portów oraz zapuścić syntetyczny benchmark procesora (sprawdza też prędkość L1 i L2 cache), pamięci i dysku twardego wraz z porównaniem do innych systemów. PC Wizard eXPerience jest darmowy, a jego wersję 5.2002.1124 można pobrać z PC Wizard Page lub od nas (1.75 MB).

   
  Poniedziałek 2 grudnia 2002

  Producenci płyt rozszerzają oferty


  Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 20:40
  Komentarzy (0)
  Najwięksi tajwańscy producenci, zajmujący się głównie produkcją płyt głównych, od dawna już wypuszczają na rynek sporo „dodatkowego” sprzętu. Wystarczy spojrzeć np. na rynek kart graficznych, gdzie na dzień dzisiejszy firmy takie jak Gigabyte, ASUS czy MSI mają bardzo mocną pozycję. W nadchodzącym roku możemy spodziewać się jednak jeszcze agresywniejszej ekspansji producentów, kojarzonych głównie z płytami, na rynki na całym świecie. Ich oferty stają się coraz szersze, co ma pomóc utrzymać się tym firmom finansowo na powierzchni.

  Ogólnie jest spore zainteresowanie zestawami, których produkcją już trudnią się lub dopiero zamierzają takie firmy jak: ASUS, FIC, Jetway i Shuttle. Szanse na zarobienie paru groszy sporo firm znajduje także w panelach LCD, które ciągle na świecie sprzedają się wyśmienicie i są niemal gwarancją zysku. Ich produkcją planują sobie podreperować finanse takie firmy Gigabyte, Jetway oraz MSI. ECS i Biostar wchodzą dla odmiany na rynek tzw. LCD-PC – niewielkich komputerów ze zintegrowanymi wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi. Asus szuka dochodów także w produkcji palmtopów. Przenośne Tablet-PC będą dostarczane przez MSI i FIC. Abit próbuje szczęścia także w segmencie serwerów. Wyliczanka ta może być z pewnością jeszcze dłuższa. Jedno jest pewne, w dzisiejszych czasach firma stawiająca na pojedynczy typ urządzeń ma nikłe szanse utrzymania się na masowym rynku.

  CloneCD w wersji 4.2.0.1


  Autor: DYD | 20:26
  Komentarzy (0)
  Dziś ukazała się nowa wersja programu CloneCD, który jest rozbudowanym narzędziem do kopiowania płyt CD. Program umożliwia zapis na płycie w trybie RAW, dzięki czemu posiadamy pełną kontrolę przy nagrywaniu danych. Jeśli posiadamy nagrywarkę, która znajduje się na liście urządzeń CloneCD, otrzymamy wówczas dodatkowo możliwość kopiowania płyt CD w całości w stosunku 1:1. CloneCD 4 pracuje pod systemami Windows 95, Windows 98, Windows ME, Windows NT 4 (SP4 lub nowszy), Windows 2000 oraz Windows XP. Więcej informacji o tym oprogramowaniu do nagrywania płyt znajduje się na stronie producenta. W nowej wersji poczyniono bardzo wiele zmian (oryginalna lista po kliknięciu w "więcej"). CloneCD w wersji 4.2.0.1 można pobrać stąd lub stąd (3.17 MB). » czytaj dalej

  Creative Mouse Optical - gryzoń bez kabli


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:42
  (10)Komentarzy (10)
  Firma Creative poinformowała dziś o wprowadzeniu do sprzedaży bezprzewodowej myszy Creative Mouse Optical. Produkt Creative posiada trzy przyciski, srebrzyste wykończenia oraz czujnik optyczny. Oprócz standardowych przycisków mysz wyposażono także w umieszczoną na środku rolkę, która pozwala szybciej przewijać dokumenty, a zarazem pełni funkcję trzeciego przycisku. "To precyzyjne, funkcjonalne i eleganckie urządzenie wskazujące" – wyjaśnia Geraldine Lee, kierownik działu klawiatur i myszy w Creative Labs Europe. "Czujnik optyczny zapewnia użytkownikom dokładność wymaganą we współczesnych aplikacjach biurowych i grach, a ergonomiczna konstrukcja zapewnia komfort użytkowania... To niewielkie, funkcjonalne urządzenie ma przede wszystkim zapewnić użytkownikom wygodę" – dodała. "Dzięki niemu biurko wydaje się bardziej uporządkowane i lepiej zorganizowane, a poza tym można go używać na dowolnej powierzchni w odległości do 1,5 metra od odbiornika. Dostarczana mysz jest gotowa do natychmiastowego użytku – wystarczy włożyć dwie baterie AA (dostarczone w zestawie) i podłączyć odbiornik do portu USB. Pozostałe czynności instalacyjne wykonywane są automatycznie w systemach operacyjnych Windows Me, 2000 i XP". Creative Mouse Optical dostępna jest w cenie 34 USD + VAT.

  Nowy zestaw Creative'a


  Autor: R4v | źródło: W2S | 16:15
  (2)Komentarzy (2)
  Creative przedstawił kolejny zestaw głośnikowy. Tym razem są to dwie kolumienki i subwoofer, czyli klasyczny zestaw 2.1. Zestaw nazywa się I-Trigue 2.1 3300. Każda mikro-kolumna posiada trzy głośniki, co ma zapewnić znacznie lepszy dźwięk niż w dotychczasowych satelitach. Drewniany subwoofer typu bass-reflex został wyposażony w 6.5" głośnik o mocy 25W RMS. W przewodowym pilocie znalazło się miejsce dla gniazda słuchawkowego. Według producenta, pasmo przenoszenia zestawu to 30Hz-20kHz. Jak twierdzą przedstawiciele Creative'a, głośniki zapewniają doskonały dźwięk i pasują doskonale do płaskich monitorów. Cena zestawu będzie prawdopodobnie znacznie wyższa niż dotychczasowe produkty firmy typu 2.1.

  ATi All-In-Wonder VE


  Autor: R4v | 16:12
  (5)Komentarzy (5)
  ATi wprowadził do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych dość nietypową kartę. All-In-Wonder VE zbudowano w oparciu o układ Radeon 7500 i jest on przeznaczony dla ludzi, którzy chcą tanim kosztem stworzyć sobie możliwość oglądania TV i grania w nowsze gry. Nietypowe w karcie jest złącze. Zamiast standardowego AGP znajdziemy tu PCI. Firma uważa, że na rynku jest jeszcze mnóstwo komputerów, które nie są wyposażone w AGP. Nowy All-In-Wonder wyposażono w 64MB pamięci DDR. Poza złączem karta praktycznie nie odbiega wyposażeniem od innych AIW. Dołączone oprogramowanie to m.in. Multimedia Center 7.9 i Pinnacle Studio 8. Każdy kto chciałby kupić kartę, powinien przygotować się na wydanie $129.

  Fotografia... molekularna


  Autor: DYD | źródło: 4D / NS | 14:16
  (2)Komentarzy (2)
  Amerykańskim naukowcom z Uniwersytetu Oklahoma udało się zapisać 1024-bitowy obraz cyfrowy w pojedynczej molekule. Obraz został odciśnięty na 19 atomach wodoru tworzących jedną molekułę ciekłego kryształu. Dokonano tego przy pomocy impulsu elektromagnetycznego zawierającego 1024 różne częstotliwości składowe. Za pomocą kodu binarnego zapisano czarno-biały obraz o rozdzielczości 32 x 32 piksele. Drugi impuls - z nieznacznie zmienionymi częstotliwościami - umożliwił odczyt danych.

  Technologia, którą nazwano "fotografią molekularną" może w przyszłości pozwolić na zapis dużych ilości informacji na bardzo małych nośnikach. Twórcy zastrzegają jednak, że ich eksperyment to zaledwie "pierwszy krok" w badaniach nad nową techniką - złożone interakcje zachodzące pomiędzy protonami wciąż jeszcze są bardzo słabo poznane.

  Nowe recenzje w polskiej Sieci


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:57
  Komentarzy (0)
 • Tani Radeon 9000 czy tani GeForce4 MX440 ? @ Benchmark.pl
 • Gigabyte MAYA II RADEON 9500 - recenzja na żywo @ PCLab.Pl
 • Recenzja NVidia nForce2 vs VIA KT400 @ FrazPC.pl
 • Utrata danych: nie zawsze nieodwracalna @ InfoJama.pl
 • Modyfikacja CD-ROMu i Moda na mini... obudowy @ MoDeD-KOMPz

 • Ultraminiaturowy zestaw King Young


  Autor: DYD | źródło: DL | 13:21
  Komentarzy (0)
  Tajwańska firma King Young, znana już z produkcji mini zestawów z rodziny Sumicom 300 PC opartych na procesorach VIA C3 i Intel Pentium III, właśnie ogłosiła nowy, jeszcze bardziej imponujący pod kątem rozmiarów system Sumicom 600 z Pentium 4 (plus wiatraczek), który gabarytowo przypomina zwykły napęd CD-ROM czy DVD-ROM! Teraz proszę kliknąć na zdjęcie, bo bez tego news będzie bezbarwny. Zestaw Sumicom 600 bazuje na układach SiS651 + SiS962 używanych także w rozwiązaniach Shuttle SS51G barebone. W tej skromnej obudowie producent zdołał jeszcze wcisnąć dwa gniazda DIMM (do 2GB DDR SDRAM), DVD-ROM, niezbędne interfejsy (m.in. USB2.0, FireWire), 10/100 Mb/s LAN, audio. Zestaw szczyci się wagą 2,5 kg oraz rozmiarami 148x254x71 mm. Będą dostępne różne kolory obudowy, cena oczywiście będzie wyższa od serii Sumicom 300. Więcej iformacji technicznych na stronie producenta. Zdjęcia dobrej jakości znajdziemy na clubic.com. Trzeba przyznać, że zestaw w sam raz na prezent mikołajkowy...

  DPS: nowy standard


  Autor: DYD | źródło: 4D / DCR | 12:58
  Komentarzy (0)
  Sześć czołowych firm działających w branży cyfrowego przetwarzania obrazu - Canon, HP, Epson, Sony, Fujifilm i Olympus - zawarło porozumienie w sprawie nowego standardu bezpośredniego łączenia aparatów cyfrowych z drukarkami. Jak dotąd każda z firm stosowała w tej kwestii własne rozwiązania. Teraz zastąpi je Direct Print Standard (DPS). Dokładniejsza relacja na ten temay na serwisie DPreview.com

  Fotografia cyfrowa zdobywa coraz większą popularność, coraz częściej też użytkownicy korzystają z niej bez pośrednictwa komputera - podłączając aparat do drukarki. DPS powstał z myślą o takich właśnie osobach, które teraz będą mogły bezpośrednio łączyć urządzenia pochodzące od różnych producentów. W ramach porozumienia firmy zdefiniowały programowy protokół kontroli urządzeń, niezależny od przyszłych interfejsów fizycznych. Obecnie rozwiązanie opiera się na porcie USB.

  Stare ceny, nowa jakość


  Autor: DYD | 12:54
  Komentarzy (0)
  Firma Philips Polska informuje o zmianie niektórych parametrów technicznych monitorów LCD serii 150X3, 150P3, 150B3 oraz 150S3. Są to bez wyjątku zmiany na lepsze. I tak w przypadku modeli 150X3, 150P3 oraz 150B3 zwiększono kontrast z 350:1 do 400:1. Skrócono również czas reakcji matryc, tak ważny w wypadku coraz powszechniejszych aplikacji multimedialnych. Poprzedni wynik - ok. 30 ms - został obniżony do ok. 25 ms. W przypadku modeli z serii 150S3, zwiększono wartość jasności matrycy do 250 cd/m2. Pomimo wprowadzenia udoskonaleń technicznych, ceny monitorów nie uległy zmianie, choć jeszcze większa była by radość gdyby i ceny zostały obniżone. Aktualna specyfikacja techniczna monitorów LCD firmy Philips, do pobrania w formie plików .pdf na stronie www.4d.pl.

  SiS Xabre 400


  Autor: Kris | 00:30
  (24)Komentarzy (24)
  Jako, że ostatnie recenzje utrzymane były w monotonnym klimacie pojedynków wzajemnych nVidia - ATI to muszę przyznać, że z dużą przyjemnością powitałem w swoim pececie testowym powiew świeżości, którą zapewnił układ graficzny SiS Xabre 400. To niewątpliwie ciekawe indywiduum, które w końcu trafiło do sprzedaży wywołuje czasem tak skrajnie różne opinie, że frajda osobistego zapoznania się z nowym produktem SiS była spora. Dzięki uprzejmości firmy Sirius, która wypożyczyła do testów przedstawiciela tej rodziny dziś prezentuję Wam nowego zawodnika w walce o mniej zasobnego w gotówkę klienta. Przed Państwem SiS Xabre 400. Zapraszam... » czytaj dalej

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL