Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 17 maja 2002  
    

Nowe drivery od Herculesa


Autor: DYD | źródło: Guru3D | 16:48
(1)Komentarzy (1)
Na stronie technicznej firmy Hercules zostały zamieszczone nowe sterowniki dla kilku modeli kart. Zacznijmy od datowanych na 16 maja 2002 sterowników dla kart 3D Prophet Kyro (KYRO/KYRO II) w wersji 15.084 dla systemów Win 9x /Me/ 2000 / XP oraz w wersji Beta 2 (Build 2.00.20.0234) dla systemu Linux. Ukazał się też nowy Bios 7.8.1 dla karty Hercules 3D Prophet FDX 8500 LE. Wszystkie pliki dostępne są z tej strony.

Drukarka dla handheldów


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:13
Komentarzy (0)
Na polski rynek trafiła miniaturowa drukarka firmy SiPix - Pocket Printer A6. Przeznaczona jest do współpracy z komputerami naręcznymi. Drukarka oferuje rozdzielczość 400 dpi i może drukować na pojedynczych kartkach A6 lub korzystać z rolki. Komunikacja z handheldem dokonuje się poprzez port IrDA lub łącze szeregowe. Źródłem zasilania są 4 baterie AA. Wymiary urządzenia to 150 x 109 x 25.4 mm, waga (z bateriami i papierem) nie przekracza 400 g. Pocket Printer A6 współpracuje zarówno z handheldami pracującymi pod kontrolą Palm OS, jak i Pocket PC. Dystrybucją drukarki SiPix w Polsce zajmuje się firma Passus. Sugerowana cena detaliczna netto wynosi około 300 USD – przeszło dwukrotnie więcej, niż w USA.

DivX 5.0.2 już dostępny


Autor: DYD | 15:44
Komentarzy (0)
Serwis FileFlash informuje, że na oficjalnej stronie DivX.com została zamieszczona nowa wersja sterowników DivX. Lista nowości i zmian jakie wnosi nowa wersja DivX dostępna jest tutaj. Wymagania DivX są następujące: Pentium II 450, 64 MB RAM, 8 MB karta graficzna, DirectX 7 lub 8, minimum 24-bit kolor przy użyciu Windows Media Player. Z tego miejsca (3.19 MB) można pobrać najnowszą wersję DivX DivX 5.0.2.

Nie ufaj liniom papilarnym


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:31
(2)Komentarzy (2)
Zabezpieczenia opierające się na czytnikach linii papilarnych w 80% przypadków dają się łatwo oszukać – wynika z raportu przedstawionego przez Tsutomu Matsumoto z uniwersytetu w Jokohamie. Fałszywe linie papilarne mogą być wykonane z żelatyny i plastiku na podstawie odcisku palca ściągniętego z przezroczystego materiału, np. szyby. Druga metoda, którą opisuje Tsutomu Matsumoto, jest rozszerzona o “czyszczenie” cudzego odcisku przy pomocy programu graficznego. Później odcisk jest drukowany. Dzięki zastosowaniu komputera można wykorzystać odciski pobrane z niemal każdej powierzchni. Tak przygotowane fałszywe odciski wypróbowano na 11 komercyjnych czytnikach.

Wyniki są szokujące - średnio aż 80% weryfikacji odcisków spreparowanych przy pomocy obydwu metod zakończyło się sukcesem. Co ciekawe, do wykorzystania pierwszej metody wystarczą składniki o wartości 10 USD, a cała operacja trwa niespełna godzinę. Raport Tsutomu Matsumoto niewątpliwie spowoduje spadek zaufania do czytników linii papilarnych, dość często stosowanych w dużych firmach. Jest to bardzo wygodna metoda zabezpieczeń - można zapomnieć hasła lub karty identyfikacyjnej, ale nie można zapomnieć ręki. Jak jednak widać, łatwość użytkowania nie zawsze idzie w parze z jakością zabezpieczenia.

 
Czwartek 16 maja 2002

EA wesprze Sony


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:03
(1)Komentarzy (1)
Electronic Arts – największy na świecie wydawca gier – udzieli wsparcia sieciowej platformie Sony. Jeszcze w tym roku na PlayStation 2 pojawią się pierwsze gry sportowe z opcją gry online. Wcześniej EA negocjowało z Microsoftem, jednak jak dotąd nie osiągnięto porozumienia. Wprowadzenie rozgrywek online to następny krok, który ma zwiększyć popularność konsol nowej generacji. Jak do tej pory podobną inicjatywę wdrożyła tylko Sega - dla wycofanej już z produkcji konsoli Dreamcast. Teraz wyzwanie podejmuje “wielka trójka” branży: Sony, Microsoft i Nintendo. Serwery do gier online oraz stosowne oprogramowanie pojawią się w USA i w Japonii w ciągu najbliższego półrocza. Teraz producenci konsol starają się pozyskać jak najsilniejsze poparcie ze strony wydawców gier.

Umowa z EA to dla Sony duży sukces – także psychologiczny. Konsola Microsoftu, choć teoretycznie posiada wszelkie dane ku temu, by stać się rynkowym hitem, wciąż pozostaje w cieniu PlayStation 2. Teraz wszystko wskazuje na to, że również sieciowy debiut konsoli Sony będzie bardziej okazały, niż premiera gier online dla Xboxa. Przyczyną jest postawa Microsoftu, która budzi - tradycyjnie już – spore kontrowersje. Firma nie może się dogadać z wydawcami gier, gdyż chce mieć pełną kontrolę nad serwerami obsługującymi rozgrywki. Chodzi oczywiście o dostęp do wszystkich informacji o graczach. Większość firm – w tym EA – nie chce zgodzić się na takie rozwiązanie. » czytaj dalej

Powrót Atari


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:55
(7)Komentarzy (7)
Wykorzystując zainteresowanie grami w stylu retro, firma Toymax wprowadzi do sprzedaży urządzenie oferujące gry z legendarnej konsoli Atari 2600. Urządzenie “Atari 10-in-1 Games” to po prostu joypad podłączany bezpośrednio do telewizora. Za jedyne 20 USD będzie można zagrać w gry takie jak Centipede, Asteroids, Missile Comand, Battlezone, Adventure, Combat – jednym słowem: szlagiery ery 8-bitowej. Prawa do gier Atari udostępniło Infogrames Interactive – właściciel praw do spuścizny po słynnej firmie.

Producenci drukarek na cenzurowanym


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:46
(10)Komentarzy (10)
Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie w sprawie zasobników dla drukarek atramentowych. Zachodzi bowiem podejrzenie, że producenci drukarek zalecając użytkowanie akcesoriów własnej produkcji, łamią prawo o uczciwej konkurencji. Ceny oryginalnych zasobników z tuszem – których stosowania domagają się producenci – są niezwykle wysokie, w wypadku niektórych firm (np. Lexmarka) wymiana naboi to czasem koszt przekraczający cenę samej drukarki. Zestawy do napełniania zasobników a także naboje produkowane przez innych producentów są oczywiście znacznie tańsze, niemniej w instrukcjach dołączanych do drukarki znajduje się wyraźny zapis nakładający obowiązek korzystania z oryginalnych zasobników. Odstępstwo od tej reguły może grozić np. Utratą gwarancji. Najbardziej radykalną politykę w tej kwestii stosuje firma Epson, zabezpieczająca swoje zasobniki przed ponownym napełnianiem przy pomocy specjalnego chipa. Producenci drukarek powołując się na swoje często patenty blokują też sprzedaż “alternatywnych” rozwiązań. Przedstawiciele Komisji Europejskiej – chcąc bronić zarówno praw konsumentów, jak i interesów firm produkujących “nieoryginalne” tusze – rozważa możliwość wprowadzenia zakazu stosowania podobnych praktyk. Z sugestią przeprowadzenia podobnego śledztwa zwrócono się także do władz USA.

Premiera Celerona 1.7GHz


Autor: R4v | 15:35
(14)Komentarzy (14)
Intel przedstawił dwa nowe Celerony. Pierwszym jest oczekiwany od dawna, nowy procesor zbudowany na jądrze Willamette. Celeron 1.7GHz, bo o nim mowa, pracuje z magistralą 400MHz. Układ pasuje do płyt z gniazdem Socket478. Cena hurtowa procesora ma wynieść $83. W stosunku do Pentium 4, Celeron stracił połowę pamięci cache L2, której pojemność wynosi 128kB. Intel nie zapomniał także o standardzie Socket370 i wypuścił Celerona 1.4GHz opartego na jądrze Tualatin-256. Ta wersja pracuje z magistralą 100MHz i, co może z początku wydać się dziwne, jest droższa od wersji 1.7GHz. Cena ma się kształtować na poziomie $89.

Odnowione Seagate Cheetah


Autor: R4v | 15:22
Komentarzy (0)
Seagate zaprezentował dwie nowe serie z rodziny dysków Cheetah. Pierwszy należy do serii 15K.3, czyli dysków 15.000obr/min. trzeciej generacji, natomiast druga seria to 10K.6 o prędkości obrotowej 10.000obr/min. Szybsze dyski zbudowane są w oparciu o talerze 18GB. Dostępne będą modele 73GB, 36GB oraz 18GB. Osiągają one transfer wewnętrzny rzędu 609-891Mbit/s. Dyski wyposażono w kontroler Ultra320 SCSI i 2GB/s Fibre Channel. Wolniejsza seria 10K.6 będzie dostępna w rozmiarach 146GB, 73GB, 36GB. Transfer wewnętrzny wynosi 475-871Mbit/s. Dyski te używają tego samego interfejsu co 15K.3. Sprzedaż ma się rozpocząć w trzecim kwartale tego roku. Ceny modeli 15K.3 wynoszą od $289 za 18GB do $939 za model 73GB. Nieco tańsza jest seria wolniejsza. Tu ceny kształtują się od $389 za 64GB do $1259 za wersję 146GB.

Poprawki dla IE


Autor: R4v | 15:02
(2)Komentarzy (2)
Microsoft wypuścił patch dla Internet Explorera, zawierający wcześniejsze poprawki, plus łatę na niedawno odkryte sześć błędów. Plik ma status critical, co oznacza, że powinien być zainstalowany jak najszybciej przez użytkowników przeglądarki. Pierwszy z błędów polega na możliwości uruchomienia na komputerze dowolnego skryptu. Wynika to z tego, że IE trzyma na dysku pewne pliki HTML, które mają ułatwić mu pracę. Problem w tym, że mają one większe uprawnienia niż standardowe strony i wystarczy je podmienić aby uzyskać dostęp do komputera ofiary. Drugi błąd pozwala na odczyt danych z komputera ofiary. Innym błędem jest możliwość odczytu "ciastek" (cookies) przez inny serwer, niż ten, który umieścił ciastko. Dodano też m.in. blokowanie ramek w klientach pocztowych Microsoftu, takich jak: MS Outlook Express 6.0, Outlook 98 i 2000 z patchem Outlook Mail Security Update oraz w Outlooku 2002. Dzięki temu, odpowiednio spreparowany w HTMLu mail, nie będzie mógł otwierać nowych okien oraz uruchamiać plików. Patch jest do pobrania z tej strony.

 
Środa 15 maja 2002

"Czterdziestka" SONY już wkrótce


Autor: DYD | źródło: Alstor | 21:51
Komentarzy (0)
Firma SONY wprowadzi niebawem do sprzedaży najnowszy model nagrywarki CD-RW o symbolu CRX195A. Nowy napęd umożliwia zapis płyt CD-R z prędkością maksymalną 40x, ponadto pozwala na zapis płyt CD-RW z prędkością 12x oraz odczyt płyt CD z prędkością 48x. Zapis płyt CD-R w nowym modelu SONY odbywa się przy wykorzystaniu metody Partial-CAV, czyli stopniowego, łagodnego zwiększania transferu danych podczas procesu zapisu aż do uzyskania poziomu 40x. Dzięki metodzie Partial-CAV znacznie zwiększono średnią prędkość nagrywania oraz osiągnięto wysoką stabilność procesu. Kompletną ochronę przed błędami zapisu gwarantuje tradycyjnie technologia Power-Burn wraz z buforem o pojemności 2MB. Zestaw Retail zawiera: napęd CRX-195A, oprogramowanie B's Recorder Gold, B's Clip, przewodnik szybkiej instalacji, przewodnik do oprogramowania, instrukcję obsługi, kabel IDE oraz akcesoria. Cena napędu wyniesie około 460 zł netto.

Nowy StarOffice już w najbliższy wtorek


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:07
(2)Komentarzy (2)
Sun Microsystems od 21 maja rozpocznie sprzedaż pakietu biurowego StarOffice 6.0. Nowa wersja bezpłatnego do niedawna zestawu będzie kosztować 75,95 USD. StarOffice jest jedynym z niewielu pakietów biurowych, który może konkurować z MS Office (na uwagę zasługuje też Open Office). Oczywiście z uwzględnieniem odpowiednich proporcji – pakiet Microsoftu posiada obecnie 95% udział w rynku (według badań Gartner Dataquest), dla Suna zdobycie 10% byłoby sukcesem. Według strategii Suna podstawowym argumentem w walce o klienta będzie cena. Niespełna 80 USD to niewiele, biorąc pod uwagę, że pakiet Microsoftu kosztuje w USA sześciokrotnie więcej. Sun przewiduje poważne rabaty dla firm kupujących większe ilości pakietu (cena za pojedynczą kopię może spaść do 25 USD). Może podobać się także podejście firmy do instytucji edukacyjnych – otrzymają one StarOffice po pokryciu kosztów instrukcji, nośnika oraz przesyłki. Dla porównania: Microsoft sprzedaje amerykańskim szkołom pakiet Office w cenie 149 USD. » czytaj dalej

Aparat z wypalarką


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:14
(4)Komentarzy (4)
Oferta aparatów cyfrowych Sony rozszerza się o kolejne nowe modele. Tym razem są to CD Mavica MVC-CD250 i MVC-CD400, wyposażone w nagrywarki płyt CD-R/RW o średnicy 8 cm. Taka płyta mieści 156MB danych i jest oczywiście nieporównywalnie tańsza niż karty flash. Sony MVC-CD250 oferuje rozdzielczość 2 megapiksele. Obiektyw posiada ogniskową odpowiadającą zakresowi 41 mm - 123 mm w aparatach 35 mm. Przesłona regulowana jest w zakresie F 3.8 - 3.9. Wymiary aparatu to 138 x 95 x 101 mm, waga - 490 g. Baterie pozwalają na wykonanie nawet 2400 ujęć. MVC-CD400 posiada 4-megapikselową matrycę, ogniskową regulowaną w zakresie 34 mm - 102 mm i przesłonę F 2.0-2.5. Wymiary aparatu to 138 x 95 x 101 mm, waga - 490 g. Jedno ładowanie baterii wystarcza na wykonanie do 1800 zdjęć. Obydwa modele dysponują zoomem optycznym 3x. W Japonii pojawią się 8 czerwca. Ceny są jeszcze kwestia otwartą, jednak nieoficjalnie mówi się o 550 USD za MVC-CD250 i 780 USD za MVC-CD400.

Hilbers rezygnuje, Napster upada?


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:03
Komentarzy (0)
Szef Napstera, Konrad Hilbers, zrezygnował ze stanowiska. Powodem jest fiasko wielomiesięcznych negocjacji w sprawie sprzedania serwisu oraz wciąż nierozstrzygnięte kwestie prawne. Wraz z informacją o ustąpieniu Hilbersa pojawiły sie pogłoski o bankructwie Napstera. Hilbers zrezygnował kiedy zarząd Napstera nie wyraził zgody na sprzedaż firmy niemieckiemu koncernowi medialnemu Bertelsmann. Szef Napstera jest przekonany, że to błąd, który może doprowadzić nawet do upadku firmy. Wraz z Hilbersem rezygnację złożył Shawn Fanning, który jako 19-latek stworzył Napstera, a później piastował stanowisko w zarządzie firmy.

To nie koniec ruchów kadrowych w Napsterze: szeregowi pracownicy otrzymali ultimatum - połączona z odprawą rezygnacja lub przymusowy urlop. Rzecznik prasowy Napstera dementuje pogłoski o rychłym końcu słynnego serwisu, niemniej sytuacja jest bardzo poważna - firma nie notuje żadnych wpływów i wciąż działa na kredyt. Jedynym ratunkiem dla firmy wydaje się być... Bertelsmann. Brak zgody akcjonariuszy nie bowiem, że niemiecka firma ostatecznie rezygnuje z przejęcia Napstera. Bertelsmann pożyczył Naspterowi dziesiątki milionów dolarów i jest obecnie największym wierzycielem firmy.

GF4Ti 4200 w testach ...


Autor: Kris | 12:51
(42)Komentarzy (42)
Długo oczekiwane karty GeForce4 Ti 4200 trafiają w końcu do sklepów. Czy faktycznie dostaniemy wydajność GF4Ti w cenie poniżej 1000 zł? Czy nowe oznacza lepsze? Producenci wyprzedają nieprodukowane już GF3, aby zrobić miejsce dla nowych kart. Cały czas są one jednak w sprzedaży więc mamy przed sobą wybór. W co „zainwestować” pieniądze? GF3Ti 200 (od 600 zł), Radeon 8500LE (od 650 zł) czy najnowszy układ GF4Ti 4200 (od 750 zł)? Dzięki uprzejmości firmy Action2 dotarła do mnie paczka z trzema kartami Prolink PixelView. Są dwie mutacje GF4Ti 4200 : 128MB VIVO (wejście i wyjście video) i 64MB z TV-out oraz GF3Ti 200. Do ekipy dorzucam Radeona 8500 i zabieram się za porównanie. Nie będzie gigantycznych procków, wyciskania wyników za wszelką cenę czy testów, które nie odzwierciedlają potencjalnych możliwości kart. Spróbuję opisać jak najwięcej rzeczywistych walorów użytkowych, aby ułatwić wybór nowej karty szerokiemu kręgowi odbiorców. PS. Na zdjęciu od lewej Prolink GF3Ti200, ATI Radeon 8500 i Prolink GF4Ti 4200 128MB VIVO DVI.

INTEL i LEGO nawiązują współpracę


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:49
(2)Komentarzy (2)
Intel i LEGO, jeden z największych producentów zabawek, poinformowały o porozumieniu w zakresie współpracy na polu dostarczania konsumentom komputeryzacji jeszcze większych wrażeń. Obie firmy dokonają optymalizacji interaktywnego oprogramowania LEGO do pracy z procesorami Intel Pentium 4 i połączywszy wysiłki marketingowe rozpoczną wspólną kampanię promocyjną. Dodatkowo, Intel będzie sponsorem Akademii Gier w nowym parku LEGOLAND w Günzburgu, w Niemczech.

"Marka i produkty LEGO są szeroko znane ze swej wartości zarówno rozrywkowej jak i edukacyjnej, wpływającej na kreatywność. Innowacyjne produkty Intela, takie jak procesor Pentium 4 zaprojektowano by zwiększyć moc wrażeń użytkownikom komputerów domowych. Pracując razem zamierzamy dostarczyć jeszcze więcej zabawy i zainspirować ludzi w każdym wieku" - powiedziała Maria Marced, wiceprezes i dyrektor generalny Intela w regionie EMEA. Tom Stone, wiceprezes LEGO Interactive dodał: "Intel będzie dla nas bardzo wartościowym partnerem a jego wiedza i doświadczenie wpłyną korzystnie zarówno na naszych twórców jak i samych konsumentów, zmaksymalizuje doznania konsumentom gier komputerowych. Nasze partnerstwo jest kamieniem milowym w naszych dążeniach do tego, by KEGO było najważniejszą marką przemysłu gier dla dzieci w wieku 6-12 lat". » czytaj dalej

Częste awarie TPC ...


Autor: DYD | 09:00
(14)Komentarzy (14)
Z przykrością informujemy, że nasz serwer (aktualny, działa już ponad pół roku) w ostatnich dniach przeżywa kryzys i często odmawia posłuszeństwa wieszając się "na twardo". Przepraszamy więc za te wieczorne usterki i przerwę w działaniu TPC - nasza siła administracyjno-programistyczna (wiecie kto to) już wyrywa sobie włosy z głowy, aby znaleźć receptę na te problemy. Bądźmy zatem dobrej myśli, że nasze kłopoty wkrótce ustaną!

 
Wtorek 14 maja 2002

Nowy Matrox atakuje!


Autor: DYD | źródło: 4D | 22:15
(5)Komentarzy (5)
Matrox oficjalnie zapowiedział nowy układ graficzny Parhelia-512, wcześniej znany pod nazwą kodową G1000. Parhelia-512 jest układem o 512-bitowej architekturze i zawiera około 80-90 mln tranzystorów. Rdzeń taktowany jest zegarem 350MHz, a pamięć - 700MHz (na kartach graficznych montowane będą moduły 128MB i 256MB DDR SDRAM). Układ obsługuje 4 potoki renderingu (4 jednostki TMU na każdy) i ma zaimplementowane częściowe wsparcie dla DirectX 9. Jest również wyposażony w technologię TripleHead (pozwalającą na wykorzystanie trzech niezależnych wyświetlaczy) i efekt trójwymiarowego obrazu SurroundGaming, wzorowany podobno na technologii IMAX. Karty z układem Parhelia-512 będą dostępne na przełomie czerwca i lipca. Najtańsze wersje będą kosztować około 400 USD. Parametry chipa wskazują na to, że w chwili rynkowej premiery będzie to najsilniejszy układ dostępny dla komputerów domowych. Parhelia-512 będzie zapewne rywalizować z nowym układem nVidii - NV30.

NV18 i RV250 już w czerwcu


Autor: R4v | 21:01
(17)Komentarzy (17)
Według serwisu Digitimes, ATi i nVidia planują premiery swoich układów na Computexie w przyszłym miesiącu. Obie firmy pokażą układy popularne przeznaczone na rynek masowy. nVidia pokaże NV18, natomiast ATi zamierza zaprezentować RV250. Układy te zastąpią odpowiednio GeForce4 MX440 i Radeona 7500. Najmocniejsze chipy obu firm, czyli R300 i NV30, mają zostać pokazane nie wcześniej, niż pod koniec trzeciego kwartału. Ponieważ do konkurencji dołączył Matrox, wygląda na to, że po raz pierwszy od dłuższego czasu klient będzie mógł przebierać w ofercie.

XBox II?


Autor: R4v | 20:36
(2)Komentarzy (2)
Według niektórych źródeł, Microsoft naciska na dostawców napędów DVD dla XBoxa w celu obniżki kosztów o 30%. Ma to być przygotowanie do wprowadzenia odświeżonego XBoxa we wrześniu. W chwili obecnej konsola Microsoftu kosztuje w Stanach tyle samo, ile konkurencyjna Playstation 2 - $299. Sony jednak planuje obniżkę do poziomu $199. Tyle samo kosztuje Nintendo Gamecube. Microsoft ma poważne problemy właśnie ze względu na cenę. Dziwi także opór firmy z Redmond wobec jakichkolwiek obniżek. Nie od dziś wiadomo, że konsole są sprzedawane znacznie poniżej kosztów produkcji. Firmy osiągają zyski z opłat od każdej sprzedanej gry. Microsoft wydaje się tego nie zauważać.

Baterie dla... samochodów


Autor: DYD | źródło: 4D | 20:00
Komentarzy (0)
Firmy NEC i Fuji Heavy Industries zawarły dziś porozumienie, na mocy którego utworzona zostanie spółka NEC Lamilion Energy. Zajmie się ona rozwojem technologii manganowych akumulatorów litowo-jonowych dla ekologicznych samochodów. Oficjalną datą założenia spółki będzie 20 maja 2002. W firmie zatrudnionych będzie początkowo 21 osób, z czego 12 to pracownicy NEC-a, a 9 - FHI. Kapitał założycielski wyniesie 490 mln jenów, z czego 51% wyłoży NEC, a 49% - FHI. Podstawą działalności NEC Lamilion Energy będzie budowa baterii do zastosowania w samochodach. Oprócz prac badawczych firma zajmie się produkcja masową, a odbiorcami produktów mają być wszystkie największe koncerny samochodowe.

Współpraca NEC i FHI oraz związana z tym wymiana doświadczeń technologicznych ma zaowocować stworzeniem nowych standardów zasilania dla samochodów zasilanych elektrycznie. Przygotowanie produkcji zajmie około 3 lat. Wobec rosnącego zanieczyszczenia środowiska przygotowanie napędów elektrycznych, które zastąpią silniki spalinowe, wydaje się być koniecznością. Wszyscy czołowi producenci samochodów pracują nad podobnymi rozwiązaniami. Podstawową barierą technologiczną są jednak baterie - jak dotąd brak wydajnych, a równocześnie lekkich rozwiązań.

JuStor 2Gb - do przechowywania danych


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:23
Komentarzy (0)
Warszawa - 14 maja 2002 - JMR Electronics, Inc. oraz Seagate Technology przedstawiły na konferencji Networld + Interop w Las Vegas, USA urządzenie do przechowywania danych, z możliwością bezpośredniego podłączenia do komputera (direct attached storage - DAS), JuStor 2Gb, wykorzystujące technologię Intel RAID. JuStor jest wspólnym rozwiązaniem firm JMR, Seagate oraz Intel. JuStor jest kompletnym rozwiązaniem 2Gb/s typu DAS o optymalnych możliwościach oraz wymienialności i elastycznym zarządzaniu systemem, niezbędnych do spełnienia oczekiwań środowisk korporacyjnych oraz A/V. Rozwiązanie JuStor można obejrzeć na stoisku firmy Intel #7183 w Las Vegas Convention Center.

W JuStor zostały zastosowane wiodące technologie i rozwiązania firm Intel Corporation, JMR oraz Seagate, takie jak kontroler RAID 2 Gb/s Fibre channel firmy Intel, obudowa z serii Fortra firmy JMR oraz dyski twarde Cheetah firmy Seagate, z interfejsem 2Gb/s Fibre channel. Kontroler RAID cechuje procesor Intel IOP303 I/O, dwa niezależne porty FC2 NL oraz wewnętrzne złącze Ultra160 SCSI. Kontroler RAID firmy Intel zapewnia doskonałą redundantność danych i możliwości dzięki dwóm w pełni niezależnym portom 2Gb/s, każdy o maksymalnej możliwej przepustowości 200MB/s. Dyski twarde Cheetah firmy Seagate z interfejsem fibre channel są wiodącymi napędami we wszelkich rozwiązaniach wymagających szczególnej niezawodności, wyjątkowej wydajności oraz wymienialności. Napędy te mają certyfikat SAN. Obudowa dla sub-systemów pamięci masowych z serii Fortra firmy JMR oferuje okablowanie oraz wszechstronność wykorzystywania i instalacji, które zapewniają wiele możliwości szerokopasmowych konfiguracji.

JuStor jest już dostępny w wielu różnych konfiguracjach i może być z powodzeniem wykorzystywany jako pamięć masowa to 6.5 Terabajtów, spełniająca dowolne wymagania korporacji. Urządzenie to umożliwia również skalowalność w przyszłości, w miarę rozwoju skali biznesu i potrzeb. » czytaj dalej

Intel obniżył ceny Celeronów


Autor: DYD | źródło: x-bit | 11:56
(1)Komentarzy (1)
Po raz kolejny w tym roku, następuje bardzo przyjemny moment dla użytkowników komputerów - Intel obniża ceny procesorów. Tym razem padło na rodzinę procesorów Celeron (0.13 mikrona, rdzeń Tualatin). Cena najszybszego modelu pracującego z zegarem 1.3GHz spadnie z poziomu $84 do $74 (-12%), analogicznie 1.2GHz - z $79 do $69 (-13%) oraz model 1.1A GHz - z $69 do $64 (-7%). Cena 1A GHz pozostanie bez zmian: $64.

Jak pamiętacie, Intel zamierza wypuścić lada dzień kolejną rodzinę procesorów Celeron opartą na rdzeniu Willamette-128 (PGA478, 0.18 mikrona) pod podstawkę Socket478. Nieoficjalne źródła donoszą, że najszybszym modelem z tej nowej rodziny będzie wersja z zegarem 1.8GHz w miejsce zapowiadanego 1.7GHz.

Model z i850E firmy ASUS


Autor: DYD | źródło: x-bit | 11:46
Komentarzy (0)
ASUS oficjalnie ogłosił swój najnowszy produkt o symbolu P4T533-C oparty na układzie i850E firmy Intel. Nowy układ nie poraża ilością zmian w porównaniu do chipsetu i850 - różnice polegają na obsłudze magistrali QP 533MHz oraz "pół-oficjalnym" wsparciem dla pamięci PC1066 RDRAM. Model P4T533-C wykonany jest w formie ATX z przeznaczeniem pod procesory Socket478. Wyposażony jest w cztery banki pamięci RDRAM (maks. rozmiar 2GB PC800/PC1066 RDRAM), 5 slotów PCI, jeden AGP 4x i jeden CNR. Płyta posiada wsparcie dla ATA/100 (ICH2), 4 porty USB 2.0 (zaimplementowane na płycie przy użyciu układów NEC), opcjonalnie 6-kanałowy dźwięk Realtek ALC650 (S/PDIF Out) oraz także jako opcja kontroler Intel 82562ET 10/100 Ethernet. Model P4T533-C zawiera autorskie rozwiązania technologiczne takie jak: ASUS JumperFree, iPanel, POST Reporter, EZ Plug oraz ASUS EZ Flash. Cena płyty wyniesie około $180 - $200.

 
Poniedziałek 13 maja 2002

Koszulki - dziś ostatnia szansa na zamówienie!


Autor: DYD | 16:00
Komentarzy (0)
Redakcja TPC informuje, że do poniedziałku włącznie, zbieramy jeszcze zamówienia na oficjalne koszulki naszego serwisu! Jeśli więc ktoś ma jeszcze ochotę wyjść na słoneczko z logiem TPC na piersi (w wersji beżowej lub czarnej), zapraszam na stronę koszulkową! Cena koszulki to tylko 20 zł (plus koszty wysyłki). We wtorek zliczamy dokładnie ilość zamówień na konkretne rozmiary i oddaje sprawę do produkcji. Wszystkich oczekujących więc uspokajam, że każdy kto złożył zamówienie i je potwierdził otrzyma swoje je już niebawem. Wysyłkę rozpoczniemy około 20 maja. » czytaj dalej]

Garść nowych informacji z Sieci


Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:45
Komentarzy (0)
 • IN4.PL: "Dziś na ruszcie mało popularne procesory VIA C3. Testowaliśmy modele 800, 866 i 933MHz, wszystkie na magistrali 133MHz i wszystkie chłodzone jedynie radiatorem. A w konkury stanął stary już celeron 733MHz (magistrala 66MHz). Co z tego wynikło przeczytacie w naszej recenzji."
 • Tweak.pl: "Serwis Tweak.pl po nieco dłuższej przerwie znów powraca do życia. Obecnie jesteśmy już przeniesieni na nowy serwer i powoli będziemy przechodzić do normalnego trybu pracy. Zmienił się nieco design naszego serwisu i jest on obecnie dużo lżejszy (i mam nadzieję, że bardziej czytelny). Doszedł także dział MODYFIKACJE, do którego możecie przysyłać zdjęcia swoich zmodyfikowanych komputerów! Na Tweak'u pojawiła się także recenzja płyty ABIT NV7-133R opartej o chipset NVIDIA nForce 415 i MCP-D."
 • FrazPC.pl: "Wspominając o coolerach, nie możemy przeoczyć bardzo ważnego elementu łączącego tak naprawdę radiator oraz rdzeń procesora. Mowa tu oczywiście o pastach termoprzewodzących (lub rzadziej spotykanych i mniej efektywnych plastrach termoprzewodzących). Jest to bardzo ważny element, bo jak wiadomo nawet najlepiej wygładzony i wypolerowany spód radiatora, posiadać będzie mikronierówności, a co za tym idzie, może nam to dawać przyrost ciepła rzędu nawet 7 stopni."

Mocne uderzenie Matroxa


Autor: R4v | 15:41
(10)Komentarzy (10)
Matrox zamierza jutro zaprezentować swój mocno skrywany układ o nazwie kodowej Parhelia-512. W Sieci już pojawiły się dane techniczne i przeglądy możliwości nowego chipa. Trzeba powiedzieć, że Matrox może spowodować spore zamieszanie na rynku. Przede wszystkim Parhelia-512 będzie obsługiwać jako pierwsza niektóre funkcje DirectX9. Układ obsługuje m.in. nowy format reprezentacji kolorów. Zamiast standardowego 8:8:8:8 RGBA, ma to być 10:10:10:2. Ma to poprawić i tak już doskonałą u Matroxa jakość obrazu. Jedną z najważniejszych funkcji jest jednak displacement mapping. W przybliżeniu technologia ta polega na ustaleniu wyglądu obiektu za pomocą map określających przesunięcie. Mapa taka nałożona na powierzchnię, określa w która stronę zostanie ona odkształcona. Dokładne wyjaśnienie oraz ilustracje można obejrzeć na stronie Digit-Life.

Układ zawiera także, standardowe w dzisiejszych czasach, vertex shader 2.0 i pixel shader 1.3. Dodano także obsługę skompresowanych tekstur DXVC na licencji nVidii. Parhelia posiada także wygładzanie FSAA 16x, sprzętowe wygładzanie krawędzi czcionek, N-patches z dopasowaniem ilości szczegółów oraz displacement mapping. Układ do komunikacji z pamięcia używa 256-bitowej magistrali działającej w trybie DDR. Ilość pamięci, jaką Parhelia może obsłużyć, to 256MB. Na koniec nadmienię jeszczcze jedną nowość w układzie. Jest to obsługa 3 (!) monitorów. Umożliwia to np. granie na ekranie złożonym z trzech wyświetlaczy ustawionych w łuk. Daje to zdecydowane poszerzenie pola widzenia. Bardziej obrazowo możecie to zobaczyć na wspomnianej już stronie Digit-Life. Najdroższa wersja karty opartej na Parhelii ma kosztować $500 natomiast wersja 128MB - $400. Jedynym producentem kart będzie Matrox. Czekamy z niecierpliwością.

Internetowy "Atak klonów"


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:29
(12)Komentarzy (12)
Na kilka dni przed światową premierą, w Internecie pojawił się najnowszy odcinek "Gwiezdnych Wojen" - "Atak klonów". Film został prawdopodobnie zarejestrowany podczas któregoś z pokazów prasowych przy pomocy ustawionej na statywie kamery cyfrowej. Pomimo zachowania szczególnych środków ostrożności, Lucasfilm nie był w stanie zapobiec podobnym incydentom. "Przeciek" nastąpił minimum dwukrotnie - w Sieci dostępne są już dwie wersje filmu, a różnice w ich jakości dowodzą, że pochodzą one z innego materiału źródłowego.

Bruce Forest, analityk technologii medialnych uważa, że pojawienie się "Ataku klonów" w Internecie może sprawić że przed premierą film zobaczy do miliona osób. Oczywiście nie jest to problem tylko "Gwiezdnych Wojen" - największy konkurent nowego filmu Lucasa , "Spiderman", również jest już dostępny w Internecie. Podobnie jak inne filmy wchodzące na ekrany amerykańskich kin... Ze względu na rozwój technologii kodowania oraz rosnącą przepustowość łączy, branża filmowa staje przed problemami, które już od kilku lat są udziałem wytwórni muzycznych. W Internecie pojawiają się filmy rejestrowane podczas pokazów lub nawet skradzione z wytwórni.

Amerykańska branża filmowa liczy, że afera wokół nowego epizodu "Gwiezdnych Wojen" przyspieszy prace nad zabezpieczeniami, które mogłyby zapobiec podobnym wypadkom w przyszłości. Wydaje się jednak wątpliwe, aby danie odporu "atakowi klonów" - nie w odległej galaktyce, a w światowej sieci komputerowej - było w ogóle możliwe...

Plany produkcyjne AMD i Intela


Autor: R4v | 15:22
Komentarzy (0)
Plotki mówią, jakoby AMD zamierzało przekazać produkcję procesorów Barton firmie UMC. AMD ma się skupić na produkcji Opteronów oraz ClawHammera. W chwili obecnej Fab25 w Austin w Texasie produkuje Durony oraz pamięci flash. Pod koniec roku produkcja procesorów ma zostać wstrzymana. Fab30 w Dreźnie produkuje Athlony XP z jądrem Palomino oraz próbki Thoroughbreda. Pod koniec roku produkcja ma się przestawić na Thorougbreda oraz ma się rozpocząć produkcja SledgeHammera i ClawHammera. W połowie przyszłego roku, zakład w Dreźnie ma produkować już tylko 64-bitowe procesory. Athlony ma przejąć pod koniec tego roku UMC. Później planowane jest uruchomienie wspólnej produkcji z AMD układów w technologii 0.09 mikrona.

Tymczasem Intel kończy budowę fabryki w Szanghaju. Ma ona się zajmować składaniem procesorów Pentium 4. Produkcja wafli krzemowych nadal będzie odbywać się w Stanach i Irlandii. Zakończenie budowy jest planowane na koniec tego roku. W Szanghaju Intel ma już inny zakład, wytwarzający chipset i845G oraz pamięci flash.

Autorska alternatywa


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:18
Komentarzy (0)
Z kapitałem startowym w wysokości 1 mln USD, działalność rozpoczyna organizacja Creative Commons, która zajmie się opracowaniem nowego modelu udostępniania dóbr chronionych prawem autorskim. W skład organizacji wejdą prawnicy oraz specjaliści od nowych technologii. Coraz bardziej otwarcie mówi się dziś o tym, że stary model podejścia do praw autorskich blokuje postęp i innowacje. Znaczna część nowoczesnych technologii obwarowana jest patentami znajdującymi się w prywatnych rękach, przez co z wiedzy tej nie mogą korzystać masy. Jedną z misji Creative Commons jest zmiana takiego stanu rzeczy.

Organizacja zajmie jasnym określaniem, jakie materiały mogą być wykorzystywane bez opłat licencyjnych, a także ich publicznym udostępnianiem. Creative Commons opracuje zestaw licencji, określających warunki kopiowania i wykorzystywania określonego dzieła. Zainteresowani twórcy będą mogli bezpłatnie udostępniać swoje prace. Pomysłodawcy przedsięwzięcia są przekonani, że wiele osób zechce nie komercyjnie udostępniać swoje dokonania. » czytaj dalej

SOUNDLINE USB - prostota i funkcjonalność


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:13
Komentarzy (0)
Zestaw głośników stereofonicznych SOUNDLINE USB (MT307) to głośniki tzw. grupy podstawowej. Wyposażone są w przełącznik zasilania oraz regulację wzmocnienia głosu. To co jednak wyróżnia je wśród wielu innych, znajdujących się na rynku modeli, to sposób zasilania. Głośniki SOUNDLINE USB nie potrzebują bowiem zasilania z sieci elektrycznej gdyż są zasilane bezpośrednio z portu USB. W istocie są to pierwsze na naszym rynku głośniki zasilane w ten właśnie sposób. Takie rozwiązanie technologiczne jest bezpieczne dla użytkownika (nie ma obawy o porażenie prądem) i bardzo funkcjonalne gdyż można podłączyć głośniki np. do komputera przenośnego, nawet gdy w pobliżu nie ma żadnego źródła prądu.Właściwości:
 • Kolumny ekranowane magnetycznie
 • Głośniki aktywne, jednodrożne
 • Moc 100W PMPO
 • Impedancja: 4?
 • Pasmo przenoszenia: 60 ~ 15000 Hz
 • Regulacja siły głosu
 • Przełącznik zasilania
 • Sygnalizacja zasilania
 • Zasilanie z portu USB
Sugerowana cena detaliczna: 19,90 PLN

170GB i tylko 2.5"


Autor: R4v | 15:10
(1)Komentarzy (1)
Fujitsu zamierza rozruszać nieco rynek pamięci masowych. W ostatnim czasie tempo wzrostu pojemności dysków twardych wyraźnie spadło. Fujitsu opracowało technologię nazwaną "prąd prostopadły do płaszczyzny". Jest to modyfikacja technologii dotychczas stosowanych głowic magneto-rezystywnych. Ma to pozwolić na uzyskanie upakowania na poziomie 300Gb/cal kw. Przekłada się to na dysk 2.5" o pojemności 170GB. Aktualnie dyski takie uzyskują do 30GB na talerz. Konkurencja także nie śpi i pracuje nad własnymi rozwiązaniami. IBM z "pixie-dust" i technologią głowic Read-Rite także zamierza zwiększyć gęstość zapisu. Pomimo tych innowacji, szef technologów w Fujitsu, Chuck Nielsen, uważa jednak, że tempo podwajanie się pojemności dysków spadnie w przyszłości z 12 miesięcy do 15-tu lub nawet do 18 miesięcy.

Mac nie lubi zabezpieczeń


Autor: R4v | 15:02
Komentarzy (0)
Użytkownicy komputerów Macintosh spotkali się z dość nieoczekiwanym problemem. Chodzi o płyty z muzyką, głównie z wytwórni Sony, choć nie tylko. Okazuje się, że m.in. albumy Shakiry, Jennifer Lopez i Celine Dion nie dają się wyciągnąć z czytnika. Co prawda na opakowaniach jest informacja, że płyta nie może być używana w czytnikach komputerowych, jednak blokada napędu nie jest normalną reakcją. Zdarzają się też przypadki zawieszenia komputera. Apple na swojej stronie umieścił rozwiązanie problemu. Najdziwniejsza jest postawa firm fonograficznych, które już usunęły logo CD Audio ze swoich płyt i nie zamierzają ułatwiać życia użytkownikom komputerów. W tej sytuacji nieciekawie przedstawia się przyszłość planów Intela, aby z komputera uczynić centrum domowej rozrywki. Kto na całym zamieszaniu najwięcej straci: klient czy producent płyt, pokaże czas.

Największe zmiany cen na giełdzie komputerowej WGK


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:43
(2)Komentarzy (2)
Na serwisie WGK znaleźć można ceny z warszawskiej giełdy komputerowej, która odbyła się 11-12 maja. Nie wiedzieć czemu, ale mimo ładnej pogody tłum na giełdzie nie był imponujący. Prawdopodobnie miesiąc Komunii, matur nie pozwala na zakupowe szaleństwo. Oto główne spadki i wzrosty cen:
 • płyta główna MSI KT3 Ultra (KT333) 480PLN (-110PLN)
 • procesor AMD Athlon XP 1900+ 640PLN (-210PLN)
 • pamięć RAM DDR 256MB PC-2100 225PLN (-55PLN)
 • karta graficzna Creative GF4 TI4400 128MB TV-out 1290PLN (-80PLN)
 • dysk twady WD Caviar 120GB 8MB cache 1000PLN (-40PLN)
 • nagrywarka TEAC 40/12/48 IDE BOX 580PLN (-40PLN)
 • drukarka Lexmark Z23 120PLN (-40PLN)
Wszystkie ceny znaleźć można na serwisie wgk.waw.pl.

CPUCool 7.1.0 z kontrolą Fan speed


Autor: DYD | źródło: Fileflash | 12:43
Komentarzy (0)
Podien wczoraj opracował nowe wydanie swojego programu CPUCool w wersji 7.1.0. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T (Self Monitoring, Analysis and Reporting Technologie) od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. Wersja 7.1.0 dodaje po raz pierwszy obsługę regulacji obrotów coolerów, dodaje pliki PLL oraz usuwa kilka błędów. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd (2.42 MB).

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL