Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 24 maja 2002  
    

Radeon roznosi konkurencje - tekst sponsorowany...


Autor: DYD | źródło: Sirius.pl | 22:37
Komentarzy (0)
Wszystkim, którzy ciągle tęsknią do niedoścignionej jakości ale również i ceny Radeonów 8500, Sirius.pl proponuje karty PowerColor Radeon 8500 w trzech różnych wariantach a przede wszystkim w rewelacyjnych cenach. Dla poszukujących najwyższej wydajności przeznaczona jest karta PowerColor Radeon 8500 Pro. Karta ta jest taktowana zegarem 275 MHz (rdzeń i pamięć), co wyróżnia ja od kart opartych na układzie Radeon 8500LE, gdzie taktowanie wynosi 250 MHz. Dzięki temu karta ta osiąga najwyższe poziomy wydajności. Wszystkim którym ciągle za mało pamięci na kartach graficznych Sirius.pl poleca kartę PowerColor Radeon 8500LE z 128MB pamięci. A specjalna wersja dla amatorów obróbki video, wyposażona jest w wejścia i wyjscia video (VIVO). Obróbkę obrazu zapewnia tu ATI Rage Theater, a dołączone oprogramowanie Power Director zapewnia przechwytywanie obrazu video, jego edycje, authoring oraz wypalenie płytki CD z filmem. Obsługiwane standardy to MPEG-1, MPEG-2, AVI, WMV, VCD.

Już niedługo na TwojePC i Sirius.pl dokładne recenzje wszystkich trzech kart.

 • Zamów 8500 Pro 64 DDR za 757 z VAT...
 • Zamów 8500 LE 128 DDR za 770 z VAT...
 • Zamów 8500 64 DDR z VIVO za 797 z VAT ...

  Pamiętajcie również, żeby od pierwszego czerwca regularnie odwiedzać www.sirius.pl - bo właśnie wtedy startuje 12-etapowy konkurs z z wieloma ciekawymi nagrodami - Jula 2002.

 • Nowe monitory CRT w ofercie Philips Polska


  Autor: DYD | źródło: 4D | 18:51
  Komentarzy (0)
  Firma Philips Polska Sp. z o.o. wprowadzi w czerwcu 2002 do swojej oferty handlowej nowe monitory CRT o następujących oznaczeniach: 109P40, 201B40 oraz 202P40. Nowe modele to następcy dotychczasowych monitorów wywodzących się z linii Business i Professional. Są produktami najdoskonalszymi technologicznie – rozwiązanie ICE oraz kineskop wykonany w technologii Real Flat Aperture Grille przyczyniają się do wyświetlania naturalnego i pozbawionego zniekształceń obrazu o optymalnym kontraście i jasności (modele 109P40 i 202P40). Wszystkie modele posiadają opcję autokalibracji - wyspecjalizowany system stałego pomiaru i regulacji temperatury barw oraz jasności, przedłużający żywotność monitorów o 33%.

  Dodatkowo nowe monitory spełniają wymogi technologii sRGB (standard poprawnego wyświetlania kolorów na monitorach lub drukarkach opracowany wspólnie przez firmy Hewlett-Packard i Microsoft). Główne przeznaczenie nowych monitorów to segment użytkowników profesjonalnych (agencje reklamowe, laboratoria fotograficzne, studia graficzne, biura projektów, wszelkie aplikacje CAD/CAM/DTP). » czytaj dalej

  Joypady bez kabla


  Autor: DYD | źródło: 4D | 14:07
  Komentarzy (0)
  Podczas imprezy Electronics Entertainment Expo sporą uwagę publiczności zwracały kontrolery bezprzewodowe. Według producentów, rozwiązania tego typu jeszcze w tym roku zyskają spora popularność. Kilka firm zaprezentowało produkty o zasięgu sięgającym 10 metrów. Kontrolery są przeznaczone głównie dla konsol nowej generacji oraz komputerów osobistych. Trwają także prace nad uniwersalnymi modelami, które mogłyby współpracować z różnymi platformami. Bezprzewodowe kontrolery podobno w niczym nie ustępują standardowym rozwiązaniom. Czas reakcji jest błyskawiczny, nie powodują również zakłóceń w pracy innych sprzętów wykorzystujących fale radiowe. Dlatego za jedyna wadę kontrolerów pozbawionych kabla można uznać... ceny. Na przykład gamepad Logitecha przeznaczony dla Xboxa będzie kosztować 69 USD - ponad jedną trzecią ceny konsoli. Jedynym producentem, który przygotował "oficjalny" bezprzewodowy gamepad dla swojej konsoli jest jak na razie Nintendo. Wavebird - kontroler dla konsoli GameCube, charakteryzujący się zasięgiem 6 metrów - trafi na rynek w czerwcu. Jego cena wyniesie 35 USD.

  Tweak-XP w wersji 1.32


  Autor: DYD | 14:02
  Komentarzy (0)
  W Sieci ukazała się nowa wersja (1.32) datowna na 22 maja programu Tweak-XP, który stworzony został w celu optymalizacji ustawień w systemie Windows XP. Tweak-XP posiada wbudowane ponad 22. różne mini-aplikacje do zmiany parametrów systemu Windows XP, jego optymalizacji i tweakowania. Nowa wersja tego programu zawiera:
  • nową funkcję: kilka nowych Outlook XP tweaks
  • optymalizowana detekcja prędkości procesora
  • drobne zmiany w Outlook Security tweaks page
  • zmiany w ustawieniach tweaków dla procesora
  • drobne wewnętrzne zmiany i usprawnienia
  • poprawiony system tray w 'Open Tweak-XP'
  • aktualizowano listę Pop-Up Blocker
  • aktualizowane wersje językowe (pliki pomocy)
  Więcej informacji na stronie autora. Program jest dostępny stąd (3.61 MB).

  CloneCD w wersji 4.0.1.3


  Autor: DYD | źródło: Fileflash | 13:57
  Komentarzy (0)
  23. maja ukazała się nowa wersja programu CloneCD, który jest rozbudowanym narzędziem do kopiowania płyt CD. Program umożliwia zapis na płycie w trybie RAW, dzięki czemu posiadamy pełną kontrolę przy nagrywaniu danych. Jeśli posiadamy nagrywarkę, która znajduje się na liście urządzeń CloneCD, otrzymamy wówczas dodatkowo możliwość kopiowania płyt CD w całości w stosunku 1:1. CloneCD 3 pracuje pod systemami Windows 95, Windows 98, Windows ME, Windows NT 4 (SP4 lub nowszy), Windows 2000 oraz Windows XP. Więcej informacji o tym oprogramowaniu do nagrywania płyt znajduje się na stronie producenta. CloneCD w wersji 4.0.1.3 można pobrać stąd (0.98 MB).

  Xbox złamany


  Autor: DYD | źródło: 4D | 13:53
  Komentarzy (0)
  Od 27 maja w Internecie będzie można składać zamówienia na chip Enigmah-x, umożliwiający uruchamianie na konsoli Xbox pirackich kopii programów. Układ reklamowany jest hasłem "Ponieważ życie i tak jest wystarczająco drogie". Pozwala na odczyt programów zapisanych na wszystkich typach nośników - CD-R, CD-RW, DVD-R i DVD-RW. Podobno pozwala także na uczestnictwo w rozgrywkach sieciowych bez ryzyka namierzenia przez operatora. Układ obsługuje wszystkie wersje Xboxa (USA/Japonia/Europa), pozwala też na odtwarzanie filmów DVD pochodzących z dowolnego regionu. Producent zachwala prostotę montażu chipa i jego niezawodność. Cena detaliczna Enigmah-x wynosi 65 USD, oczywiście przy zamówieniach hurtowych maleje - przy zakupie 100 sztuk do 35 USD, a przy 5000 szt. - do 20 USD).

  Choć "spiracenie" na pewno przysporzy Xboxowi popularności, Microsoft nie ma się z czego cieszyć - wszak koszt produkcji konsoli jest znacznie wyższy, niż jej cena, a firma zarabia na oprogramowaniu. I choć producent Enigmah-x utrzymuje, że układ nie narusza w żaden sposób praw autorskich Microsoftu, to należy się spodziewać, że wkrótce podjęte zostaną kroki prawne, mające na celu zablokowanie sprzedaży. Będzie to jednak o tyle trudne, że układ - podobnie jak większość rozwiązań tego typu - jest produkowany w Chinach, gdzie prawami autorskimi nikt się nie przejmuje. Za ironię losu można więc uznać fakt, że firma Flextronics - składająca Xboxy dla Microsoftu - niedawno postanowiła przenieść produkcję konsoli właśnie do Chin...

  Intel przejmuje


  Autor: DYD | źródło: 4D | 13:49
  Komentarzy (0)
  Największy światowy producent półprzewodników, firma Intel, kupiła od New Focus dział zajmujący się laserami. Przejęcie kosztowało 50 mln USD. Zakup ma pomóc Intelowi w opracowaniu tańszych i szybszych nadajników/odbiorników optycznych, stosowanych w sieciach światłowodowych. W ramach porozumienia około 40 pracowników New Focus przejdzie do Intela. Oprócz pracowników i własności fizycznej, Intel przejmuje także prawa autorskie do rozwiązań opracowanych przez New Focus. Przejęcie jest kolejnym etapem strategii Intela, który chce uniezależnić się od bessy w branży półprzewodników - dlatego rozwija dział sprzętu komunikacyjnego.

  Nowy faks-modem Pentagram Hex2


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:48
  Komentarzy (0)
  23 maja w ofercie firmy Multimedia Vision pojawił się faks-modem Hex2 firmy Pentagram. Jak wskazuje nazwa jest to kontynuacja serii Hex. Pentagram Hex2 posiada nowszą wersję procesora Conexant (Rockwell) umożliwiającego upgrade oprogramowania do obsługi standardu V.92 i V.44. Jak wszystkie produkty marki Pentagram, także Hex2 posiada polsko-języczne pudełko oraz obszerna polską instrukcje instalacji i obsługi. Minimalne wymagania sprzętowe (Pentium 233 MHz, z portem PCI) umożliwiają poprawną pracę w praktycznie każdym komputerze. Produkt objęty jest 12 miesięczną gwarancją, a jego sugerowana cena detaliczna wynosi 59 zl z Vat`em.

  Nowe karty PowerColor na układach ATI RADEON 8500


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:59
  (1)Komentarzy (1)
  JTT Computer S.A. wprowadza do sprzedaży nowe karty grafiki PowerColor oparte na układach z serii ATI RADEON 8500. JTT liczy zwłaszcza na sukces długo oczekiwanej karty dla amatorów obróbki video. Wyposażona w wejścia i wyjścia video (tzw. VIVO - Video In Video Out) PowerColor Radeon 8500 VIVO, jest oparta na układzie Radeon 8500LE. Oprócz wejścia i wyjścia video w standardzie SVHS i composite, karta wyposażona jest w wyjście DVI. Wysoką jakość obrazu zapewnia wbudowany oryginalny układ ATI Rage Theater. Dołączone oprogramowanie Power Director zapewnia przechwytywanie obrazu video, jego edycję, authoring oraz wypalenie płytki CD z filmem. Obsługiwane standardy to MPEG-1, MPEG-2, AVI, WMV, VCD. Karta umożliwia przechwytywanie pełnoekranowe obrazu video (rozdzielczość 720x480 30 klatek/sek). Standardowe oprogramowanie to ATI DVD Player (w pakiecie ATI Multimedia Center), Hydravision do obsługi pracy wielomonitorowej oraz gra 3D Rune. Do karty można podłączyć 2 monitory analogowe dzięki załączonej przejściówce DVI-I na D-SUB 15-pin. W komplecie znajdują się też kable połączeniowe video. » czytaj dalej

  VIA wypuszcza chipset P4X266E


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:08
  Komentarzy (0)
  VIA Technologies, Inc. w dniu 22 maja przedstawił nowy chipset VIA Apollo P4X266E obsługujący najnowsze procesory Intel Pentium 4 z Front Side Bus'em 533MHz. "VIA Apollo P4X266E został zbudowany na podstawie sprawdzonych i wysokowydajnych chipsetów P4X266 i P4X266A," powiedział Richard Brown, dyrektor marketingu w VIA Technologies, Inc. "W oparciu o rewolucyjną, modularną architekturę platformy VIA, nowy chipset oferuje producentom płyt głównych szybki i łatwy sposób uaktualnienia istniejących projektów płyt głównych dla potrzeb najszybszych procesorów IntelŇ Pentium 4." VIA Apollo P4X266E - to rojekt rozwijający możliwości chipsetu VIA Apollo P4X266A, posiadający szybki kontroler pamięci DDR. Oferuje do wyboru FSB (Front Side Bus) 400MHz lub 533MHz, obsługuje pełną ofertę procesorów Intel Pentium 4 (nawet powyżej 2.53GHz) oraz nowe 478-pinowe procesory Intel Celeron.

  Będąc częścią modularnej architektury platformy VIA (V-MAP), chipset VIA Apollo P4X266E jest całkowicie kompatybilny z obecnie istniejącymi płytami głównymi opartymi na chipsetach VIA Apollo P4X266 i P4X266A, oferuje bezproblemowe przejście do nowych, bardziej wydajnych projektów. VIA Apollo P4X266E może także współdziałać z czterema kompatybilnym mostkami południowymi, w tym z nowym VIA VT8235 posiadającym zintegrowaną obsługę USB 2.0, z VIA VT823A oferującym Ultra ATA/133. Te cechy pozwalają producentom płyt głównych, integratorom systemów, producentom komputerów zdobywać różne rynki przy pomocy pojedynczego, zunifikowanego projektu płyty.

   
  Czwartek 23 maja 2002

  Grafika dla Hammera


  Autor: R4v | 16:33
  Komentarzy (0)
  3DLabs, ATi, SiS oraz Matrox zapowiadają przystosowanie swoich przyszłych produktów dla platformy x86-64. AMD ma współpracować z tymi firmami w celu dopracowania obsługi magistral AGP 8x i HyperTransport. Prace mają na celu dostosowanie układów graficznych do współpracy w 64-bitowym środowisku. Ma to pozwolić także na dopracowanie sterowników, jeszcze przed premierą Opterona i nowego Athlona (Hammera). Sporo ma też do zrobienia AMD, który na razie nie dysponuje działającymi sterownikami AGP dla platformy x86-64.

  Roboty ewoluują


  Autor: DYD | źródło: 4D | 16:24
  (1)Komentarzy (1)
  Amerykańska firma Evolution Robotics oferuje zestawy, które potrafią przekształcić zwykłego laptopa w... robota. Co ciekawe, roboty Evolution - w odróżnieniu od np. produkowanych przez Sony psów Aibo - mają służyć nie tylko zabawie; wyposażono je w wiele funkcji praktycznych. Zestaw ER-1 składa się z jeżdżącej platformy, kamery cyfrowej oraz oprogramowania, który koordynuje działanie całości. Dane rejestrowane przez kamerę są przetwarzane w czasie rzeczywistym - obrazy są interpretowane z prędkością 5 klatek na sekundę. Polega to na porównywaniu obrazów z biblioteką odnośników. W związku z tym robot dość płynnie reaguje na zmiany następujące w otoczeniu. Przedstawiciele producenta oczekują, że robot zdobędzie popularność i w Internecie pojawią się amatorskie aplikacje rozszerzające możliwości jego zastosowań. Możliwości teoretycznie nieograniczone - wszak robot może pełnić rozmaite funkcje - począwszy od przewodnika dla niewidomych, na ochronie obiektów kończąc. » czytaj dalej

  Szeregowy, wyżej ten joypad!


  Autor: DYD | źródło: 4D | 16:02
  (2)Komentarzy (2)
  Od sierpnia amerykańska armia podczas rekrutacji będzie używać... gier wideo. Pakiet "America's Army" będzie także dołączany do amerykańskich magazynów o grach oraz udostępniany bezpłatnie w Internecie. Na "America's Army" składają się dwa tytuły. Pierwszy z nich to "Soldiers" - połączenie gry strategicznej i role-playing. Gracz rozpoczyna zabawę jako młody rekrut i prowadzi swoją postać przez kolejne szczeble wojskowej kariery. Druga gra to "Operations" - strzelanina FPP z opcją gry zespołowej. Pozwala na wcielenie się w żołnierza formacji Rangers, który bierze udział w serii misji treningowych, by później przystąpić do wykonywania prawdziwych zadań bojowych. "Operations" wykorzystuje engine gry "Unreal" (kosztuje 500 tys. USD), wojskowi zapewniają jednak o pełnej autentyczności umieszczonego w grze uzbrojenia. Jeszcze bardziej nieprawdopodobnie brzmi informacja, że amerykańska armia będzie utrzymywać 140 serwerów, na których będzie można bezpłatnie grać zespołowo. » czytaj dalej

  Prezentacja Parhelii-512 na E3


  Autor: Kris | źródło: nVNews | 09:41
  Komentarzy (0)
  Na konferencji E3 2002 Matrox zrobił pokaz działających kart z układem Parhelia-512 wzbudzając zachwyt wśród oglądających. 16x FAA wyglądało świetnie a obniżenie wydajności nie przekraczało 20% (4x FSAA 50%). Displacement Mapping rzucał szczęką o ziemię a podobne wrażenie gruntował Surround Gaming (Quake3 na trzech monitorach) oraz jednoprzebiegowy Anizotrop na 16-stu samplach. Jedynie pewien niedosyt pozostawiał 10-bitowy kolor z powodu downsamplingu na 8-bitów bo Matrox przygotował pokaz na monitorach LCD. Nikt nie podawał konkretnych wyników testów ale prawdopodobnie nie będzie to GF4Ti killer bo 80 mln tranzystorów na 0.15um trudno będzie puścić powyżej 300MHz. Karty mają trafić do sprzedaży na przełomie czerwca i lipca. Mam nadzieję, że w stosunkowo krótkim okresie czasu pojawi się jednak jakaś zubożona wersja "dla ludzi" ...

  DooM III na razie tylko na E3 2002


  Autor: Kris | 09:02
  (2)Komentarzy (2)
  Na konferencji E3 2002 pokazano wczesną wersję gry Doom III, której premiera sklepowa odbędzie się prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. Niemniej jednak uczestnicy prezentacji oprócz zachwytów nad możliwościami nowego silnika odnotowali również fakt, że pokazowa wersja ożywiana była za pomocą kart napędzanych przez układy ATI co nieźle rokuje w kwestii ich zgodności i dopasowania do przyszłych generacji gier i jest konkretnych dowodem na to, że to co napisałem w poprzednim news nie jest tylko przechwałką kanadyjskiego producenta. Oryginalna treść na Gamespot.com.

  Nowości ze stajni ATI


  Autor: Kris | 08:52
  Komentarzy (0)
  ATI zapowiedziało, że cała linia układów Radeon (poczynając od numeru 7000) będzie wyposażona w sterowniki wspierające możliwości nowych 64-bitowych procesorów AMD ósmej generacji. Brzmi nieco pompatycznie ale trudno sobie wyobrazić aby mogło być inaczej skoro procesory te powinny cieszyć się sporym wzięciem stacji graficznych do obsługi, których ATI pretenduje nie tylko serią FireGL. Jak rozumiem starsze układy Rage powoli zaczną odchodzić na zasłużoną emeryturę.

  ATI chwali się coraz lepszą współpracą z producentami gier zapowiadając znaczne rozszerzenie wykorzystania właściwości swoich najlepszych układów Radeon 8500 no i oczywiście postępującej optymalizacji oprogramowania. Pełnymi zachwytu wypowiedziami twórców UT2003 czy Doom3 posiadacze lub sympatycy kart mogą nacieszyć oczy czytając odpowiednie informacje prasowe na stronach ATI.

  Nowe karty Herculesa


  Autor: Kris | 08:40
  Komentarzy (0)
  Hercules zaprezentował nowe karty na układach ATI: Radeon 8500 128MB (275/550) i Radeon 8500LE 128MB (250/500). Podobnie jak poprzednie modele karty te nie będą wyposażone w drugi Ramdac (DualView zadziała tylko z TV i DVI). Co ciekawsze PowerColor, który te karty produkuje dla Herculesa znacznie wcześniej zaprezentował własne konstrukcje 128MB więc Hercules tym razem nie wykazał się specjalną dynamiką. Czyżby szykowała się obniżka wersji 64MB? Dokładne informacje pod tym adresem.

   
  Środa 22 maja 2002

  Intel tnie ceny


  Autor: DYD | źródło: 4D | 15:58
  (8)Komentarzy (8)
  26 maja firma Intel obniży ceny płyt głównych oraz procesorów Pentium 4. Potanieją także intelowskie płyty główne, jednak tu cięcia będą znacznie mniejsze - od 2 USD w wypadku modelu D815EGEWLU do 10 USD przy D845PT. Równocześnie Intel wycofuje ze sprzedaży chipset i815. Lista przewidywanych obniżek procesorów:

  533MHz/512K Pentium 4
 • 2.26GHz - obniżka o około 170 USD
 • 2.4GHz - obniżka o ponad 150 USD
 • 2.53GHz - bez zmian

  400MHz/512K Pentium 4
 • 1.6A - bez zmian
 • 1.8A - spadek ceny o około 25 USD
 • 2.0A - obniżka o około 85 USD
 • 2.2GHz - obniżka o około 175 USD
 • 2.4GHz - tanieje o ponad 150 USD

  400MHz/256K Pentium 4
 • 1.6GHz - bez zmian
 • 1.7GHz - spadek ceny o około 19 USD
 • 1.8GHz - obniżka o około 31 USD
 • 1.9GHz - tańszy o 50 USD
 • 2GHz - przecena o 65 USD

 • Telefony NEC w Chinach


  Autor: DYD | źródło: 4D | 14:03
  (2)Komentarzy (2)
  NEC podpisał umowę na dostawę aparatów GPRS/GSM dla największego chińskiego operatora telefonii komórkowej - China Mobile. W Chinach sprzedawany będzie model NEC DB7000, który jest obecnie najpopularniejszym telefonem komórkowym na rynku japońskim. Został zaprtojektowany z myślą o bezprzewodowym dostępie do Internetu - posiada kolorowy wyświetlacz o przekątnej 1,9 cala i przeglądarkę WAP. Pozwala także na obsługę poczty elektronicznej i korzystanie z szerokiej gamy usług internetowych.

  "NEC koncentruje się obecnie na Internecie: szerokopasmowym oraz mobilnym. Telefony komórkowe to kluczowy sektor, do niego kierujemy swoje główne zasoby" - powiedział Susumu Otani, jeden z wiceprezesów NEC Mobile Terminals Business Unit. "NEC jest przekonany o swojej pozycji lidera branży mobilnego Internetu - dzięki doświadczeniu, jakie zdobyliśmy jako dostawca aparatów i-mode oraz 3G w Japonii, możemy zaoferować sprzęt z najbardziej zaawansowanymi opcjami, o najwyższej jakości i niezawodności. Wejście na rynek chiński daje nam silne podstawy dla umocnienia naszej pozycji nie tylko w Chinach, ale także na innych azjatyckich i światowych rynkach 2.5G i 3G".

  Czekając na "Hammera"


  Autor: DYD | źródło: 4D | 13:42
  Komentarzy (0)
  Via Technologies przygotowała już pełną linię chipsetów dla 64-bitowych procesorów AMD "Hammer". Podczas targów Computex, które rozpoczną się na Tajwanie 3 czerwca, płyty główne dla "Hammera" pokażą także Acer Labs i Silicon Integrated Systems. Via wprowadzi na rynek chipsety K8HTA, K8HTB I K8UMA, które pojawią się odpowiednio w czerwcu, lipcu i czwartym kwartale bieżącego roku. Wszystkie układy będą wyposażone w port AGP 8x, obsłuę USB 2.0 i 8-bitową szynę V-Link, łączącą North Bridge i South Bridge. SIS przygotowuje układy SIS755 i SIS760 o zbliżonej do układów Via charakterystyce, rozszerzonej o obsługę złącza FireWire. Acer opracował układy M1687 i M1688, jednak jak do tej pory brak bliższych danych na ich temat.

  Wsparcie producentów chipsetów jest niezwykle istotne dla powodzenia nowej platformy AMD. "Hammer" ma skutecznie rywalizować z coraz wydajniejszymi układami Pentium 4. Wielu specjalistów twierdzi, że Intel już dziś jest technologicznie przygotowany do produkcji procesorów z zegarem 3GHz, nie robi tego tylko ze względów strategicznych. AMD - choć od 10 czerwca rozpoczyna produkcję Athlonów opartych na rdzeniu Thoroughbered, wykonanym w technologii 0,13 mikrona - nie jest dziś w stanie osiągnąć takich częstotliwości. Dlatego tak duże nadzieje wiązane są z "Hammerem". Nieoficjalnie wiadomo, że w AMD zaprzestano już prac nad rozwojem procesorów 32-bitowych i cały potencjał badawczy firmy skierowano na "Hammera". 64-bitowy układ AMD trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku.

  Definicje dla Nortona AntiVirusa


  Autor: DYD | źródło: Fileflash | 13:32
  Komentarzy (0)
  Wczoraj ukazało się uaktualnienie datowane na 21.05 baz danych wirusów (łącznie baza liczy już 61122 wirusów) dla oprogramowania antywirusowego firmy Symantec poinformował PeKa. Z najnowszych definicji (3.25 MB) mogą skorzystać użytkownicy produktów z rodziny Norton AntiVirus. Plik można też pobrać z naszego serwera FTP.

  Mały, ale pojemny


  Autor: DYD | źródło: 4D | 13:28
  Komentarzy (0)
  Matsushita i Canon opracowały wspólnie dysk optyczny o wysokiej gęstości zapisu. Krążek o średnicy 2 cale mieści 3GB danych. Dysk - ze względu na niewielkie rozmiary - znajdzie zastosowanie głównie w kamerach wideo. Pozwala na zapis godziny filmu MPEG-2 skompresowanego z bitratem 6Mbps. Szerokość ścieżki zapisu wynosi zaledwie 540 nm. W systemie optycznym zastosowano czerwony laser, stosowany obecnie w napędach DVD. Dzięki zastosowaniu technologii DWDD (domain wall displacement detection) uzyskano gęstość zapisu na poziomie 15Gb/cal2 - zbliżonym do wydajności systemów wykorzystujących niebieski laser (18Gb/cal2). Płyta umieszczona jest w specjalnej obudowie, przypominającej rozwiązanie stosowane w nośnikach typu Mini Disc.

  Lara ma agenta


  Autor: DYD | źródło: 4D | 13:21
  (4)Komentarzy (4)
  Jedna z największych hollywoodzkich agencji talentów - Creative Artists Agency - podpisała kontrakt z... Larą Croft. Lara Croft jest niewątpliwe najpopularniejszą wirtualną bohaterką pop-kultury. Sześć gier z serii "Tomb Raider" sprzedało się jak dotąd w liczbie 28 mln kopii i wygenerowało dochód w wysokości 700 mln USD. Wpływy z filmu z Angeliną Jolie wyniosły 300 mln USD. Szacuje się, że od debiutu pierwszej gry w roku 1996, wszystkie produkty firmowane nazwiskiem Lary Croft przyniosły w sumie 1,2 mld USD. Teraz liczba ta najprawdopodobniej wzrośnie. Firma Eidos (wydawca gier i właściciel praw do postaci Lary Croft) zatrudniła bowiem agencję zajmującą się interesami aktorów. Klientami są m.in. Robin Williams i Jennifer Aniston. » czytaj dalej

  Przenośne "kombajny" Sonego


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 13:18
  (1)Komentarzy (1)
  W Alstorze pojawiły się przenośne napędy combo firmy Sony o symbolu CRX85U. Są to urządzenia łączące funkcje nagrywarki CD i odtwarzacza DVD-ROM. Napęd zapisuje płytki CD-R z prędkością 20-krotną, płytki CD-RW z prędkością 8-krotną. Odczyt CD-ROM przebiega z prędkością 24x a DVD-ROM 8x. W napędzie zastosowano technologię Power-Burn™ i 8 MB bufor danych, mające zabezpieczać płyty przed zniszczeniem w efekcie wystąpienia "błędu opróżnienia bufora". Bezproblemowe i szybkie podłączenie napędu do komputera zapewnia interfejs USB 2.0.

  Dzięki dużym prędkościom zapisu i odczytu nowy model Sony to wspaniałe narzędzie do zapisu, backupu i archiwizacji cyfrowych danych. Ze względu na małe rozmiary i zaimplementowany system antywstrząsowy może być bezpiecznie wykorzystywany praktycznie w każdych warunkach. Dla użytkowników Mac'ów istotna jest informacja, iż system bezproblemowo współpracuje również z komputerami tego typu. » czytaj dalej

   
  Wtorek 21 maja 2002

  Dyski twarde Seagate w filmie "Azyl"


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:09
  (4)Komentarzy (4)
  Warszawa - 21 maja, 2002 - Pęka lustro. Grube stalowe drzwi zamykają się z głuchym trzaskiem. Słychać urywany szept: "Oni nas zamykają." To nie tylko przerażenie odbijające się w oczach Jodie Foster powoduje dreszcz, ale także dźwięk jej urywanego oddechu - przenikliwy, ostry szept, który dociera aż do głębi. Azyl (tytuł oryginalny: Panic Room) stał się filmem #1 w Stanach Zjednoczonych, gdzie zarobił 58.8 milionów dolarów już w 10 dni od premiery. Widzowie nazwali go "przerażającym filmem," oraz "najlepszym thrillerem ostatnich lat." Złowróżbne dźwięki i muzyka sprawiają, że Azyl wciąga i przeraża. Szczegółowo opracowana ścieżka dźwiękowa została cyfrowo nagrana i przetwarzana przy wykorzystaniu dysków twardych firmy Seagate. Najchętniej wykorzystywane dyski twarde firmy Seagate w Hollywoodzkich studiach umożliwiają twórcom dźwięku przejęcie całkowitej kontroli nad każdym jękiem, płaczem, echem, turkotem lub przyspieszonym biciem serca. » czytaj dalej

  Przegrupowanie w AMD


  Autor: R4v | 14:42
  (6)Komentarzy (6)
  W związku z premierą nowego Celerona, opartego na jądrze Willamette, AMD zamierza zmienić grupy docelowe niektórych swoich procesorów. Pierwszym objawem takich działań jest prawdopodobne zarzucenie planów procesora o nazwie kodowej Appaloosa, czyli Durona wykonanego w technologii 0.13 mikrona. W związku z tym, AMD zamierza zmienić ceny najtańszych Athlonów XP. Tak więc Durony zostaną zastąpione przez większego brata przeznaczonego dotychczas na rynek performance. Intel będzie miał więc ciężki orzech do zgryzienia. Przeciw Celeronowi nie stanie relatywnie słaby Duron, tylko najszybsze procesory, jakie AMD w tej chwili produkuje. Nie oznacza to jednak końca produkcji Durona. Procesor ten ma być przeciwwagą dla Celeronów opartych na jądrze Tualatin i będzie produkowany do końca roku. W związku z tymi zmianami, wydaje się, że do walki z Pentium 4 AMD włączy się ponownie pod koniec roku z procesorem ClawHammer.

  SiS Xabre - nie tak różowo


  Autor: R4v | 14:30
  (2)Komentarzy (2)
  Na stronie serwisu TBreak pojawił się test karty Triplex Xabre PRO 400. Jest ona oparta na układzie SiS334. Według szumnych zapowiedzi, miała być konkurencją dla GeForce4 MX440. Niestety nie jest. Już testy w 3DMark2001SE pokazują powolność układu. Ciągnie się on w ogonie z wynikiem o ok. 25% gorszym niż GF4 MX440. W Quake 3 jest jeszcze gorzej. Xabre 400 nie osiąga nawet połowy prędkości układu nVidii, a im wyższa rozdzielczość tym przewaga większa. Poprawienie sterowników może przynieść rezultaty, jednak nie wydaje się, żeby była to poprawa aż o 100%. Wygląda więc na to, że jeszcze nie przyszła pora SiSa.

  Opis i testy pamięci OCZ PC3000 rev 2 CL2


  Autor: Lancer | 11:05
  (20)Komentarzy (20)
  Wielu użytkowników przy wyborze pamięci operacyjnej do swojego komputera za podstawowy parametr techniczny uważa pojemność modułu. Mało kto przy zakupie patrzy na takie rzeczy jak marka czy typowo techniczne parametry - czas dostępu lub latencja. Nie ma jednak co się dziwić, gdyż większość użytkowników jako główne (i czasem jedyne) kryterium wyboru bierze pod uwagę cenę lub też po prostu nie za bardzo rozeznaje się w innych, skomplikowanych parametrach charakteryzujących pamięci. Dlatego na rynku jest cała masa niskiej jakości i zarazem tanich modułów. Dla pewnej grupki zapaleńców powstają jednak wyroby, które bez wahania można nazwać "specjalnego przeznaczenia". Mają zasadniczo trafić do tych, dla których liczy się wydajność, osiągnięta głównie poprzez overclocking. Dla znawców tematu nie ma nic bardziej irytującego jak niemożliwość wyciągnięcia jeszcze kilkunastu megaherców z procesora ze względu na "niedowład" pamięci sprzęgniętych z szyną FSB. Powoduje to, że zaczynamy rozglądać się za modułami wyższej jakości. Właśnie z myślą o takich zastosowaniach powstają pamięci firmy OCZ. Dzięki pomocy firmy 4MAXCool w moje ręce trafiły dwa moduły 256MB tejże firmy w postaci układów specyfikowanych jako PC3000 rev 2 CL2» czytaj dalej

  Nowe wersje HWiNFO (1.10)


  Autor: DYD | źródło: W2S | 10:31
  Komentarzy (0)
  Hardware Info (HWiNFO) jest narzędziem służącym do diagnozowania urządzeń znajdujących się w komputerze. Program - podobnie jak czynią to inne tego typu aplikacje (SiSoftware Sandra 2002, Fresh Diagnose), podaje szczegółowe informacje o systemie oraz poszczególnych podzespołach naszego PC (m.in. info procesorze, płycie głównej, dysku twardym, etc.). HWiNFO posiada także możliwości benchmarku głównych komponentów systemu. W nowej wersji (1.10) poczyniono bardzo wiele usprawnień - pełna lista na stronie domowej HWiNFO. Z tej strony można pobrać najnowsze wersje HWiNFO pod MS-DOS oraz Windows 2000/ XP / NT. Wersję dla W2K/XP można pobrać hwinfo.sk (1.02 MB).

  Nagrody Intela dla młodych naukowców


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:14
  Komentarzy (0)
  Louisville, Kentucky, 17 maja 2002 r. - Podczas zorganizowanych przez firmę Intel Międzynarodowych Targów Naukowo-Technicznych (ISEF - International Science and Engineering Fair) przyznano stypendia i nagrody uczniom szkół średnich z całego świata, którzy wyróżniają się pod względem nowatorskich idei lub osiągnięć naukowych. Łączna wartość stypendiów i nagród przekroczyła 3 mln USD. W imprezie Intel ISEF, która odbyła się w Louisville (stan Kentucky), wzięli udział uczniowie z 39 krajów, prezentując swoje rakiety, roboty i pomysły z dziedziny medycyny. Impreza ta jest największym na świecie konkursem naukowym dla młodzieży ze szkół średnich.

  Główne nagrody - stypendia Fundacji Intel dla Młodych Naukowców (Intel Foundation Young Scientist Scholarships) - zdobyli: Alexander Mittal z Greenwich (stan Connecticut), Naveen Sinha z Los Alamos (stan Nowy Meksyk) i Nina Vasan z Parkersburga (stan Zachodnia Wirginia). Każde z nich otrzyma stypendium wartości 50 tys. USD, wysokiej klasy komputer oraz wycieczkę do Szwecji na ceremonię przyznania nagród Nobla w grudniu.

  "W najbliższej przyszłości krajom i przedsiębiorstwom będą potrzebne właśnie takie osoby, jak młodzież biorąca udział w konkursie Intel ISEF: uczniowie przodujący w naukach ścisłych i matematyce" - powiedział Craig Barrett, dyrektor generalny Intela. "Ci młodzi ludzie staną się pionierami nauki i techniki jutra, twórcami idei i wynalazków, które zapewnią rozkwit światowej gospodarki". » czytaj dalej

  Konsole: jeszcze taniej


  Autor: DYD | źródło: 4D | 10:02
  Komentarzy (0)
  Wojna konsol trwa – wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Nintendo obniżyło dziś cenę konsoli GameCube. Teraz “kostka” kosztuje w Stanach Zjednoczonych zaledwie 149 USD i znów jest najtańszą konsolą nowej generacji na rynku. “Byliśmy pierwszym producentem, który osiągnął cenę 199 USD, a teraz prowadzimy branżę do poziomu 149 USD” – powiedział Peter MacDougall, wiceprezes Nintendo of America. Nintendo zmieniło cenę w związku z niedawnymi obniżkami ogłoszonymi przez Sony i Microsoft – PlayStation 2 i Xbox kosztują w USA zaledwie 199 USD, a w odróżnieniu od konsoli Nintendo są wyposażone w odtwarzacz DVD. Wciąż jesteśmy świadkami bezprecedensowego w historii rynku gier wideo spadku cen konsol – należy pamiętać, że GameCube i Xbox są w sprzedaży dopiero od kilku miesięcy. Jeśli rywalizacja pomiędzy producentami będzie narastać w takim tempie, pozostaje czekać, aż sprzęt będzie rozdawany za darmo...

   
  Poniedziałek 20 maja 2002

  VIA prezentuje P4PB z VIA P4X333


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 21:10
  Komentarzy (0)
  VIA Technologies, Inc. producent chipsetowych technologii oraz platform PC, w dniu 16 maja 2002 przedstawił płytę główną VIA P4PB, pierwszą na świecie, która w pełni wykorzystuje wydajność chipsetu VIA Apollo P4X333 - zaawansowanego chipsetu obsługującego platformy oparte na procesorze Intel Pentium 4. P4PB posiada imponujące parametry, w tym obsługę 533/400MHz FSB, obsługę nowych pamięci DDR333 SDRAM z ECC, które umożliwiają Pentium® 4 transfer 2700MB/sec. Dodatkowo płyta posiada high-endowy kontroler RAID ATA/133 0,1, który podwaja wydajność dysku twardego (striping) lub oferuje back-up (mirroring), USB 2.0 z transferem 40 razy szybszym niż obecny standard USB 1.1, wbudowaną 6-cio kanałową kartę dźwiękową umożliwiającą stworzenie kina domowego (home theatre entertainment experience).

  "Unikalny zbiór parametrów oraz niespotykany poziom wydajności chipsetu VIA Apollo P4X333 umożliwia płycie VIA P4PB pobicie wszystkich istniejących rekordów wydajności ustanowionych na platformie opartej na procesorze Intel Pentium 4," powiedział Richard Brown, dyrektor marketingu w VIA Technologies, Inc. VIA P4PB jest formatu ATX, posiada 3 banki pamięci DDR333/266 DIMM, 5 (pięć) gniazd PCI, jedno (1) AGP oraz jedno (1) CRN. Obsługuje Smart Card oraz Memory Stick.

  Intel wprowadził nowe chipsety


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 19:20
  Komentarzy (0)
  SANTA CLARA, Kalifornia, 20 maja 2002 - Intel wprowadził trzy nowe chipsety dla komputerów biurkowych. Dostępne w sprzedawanych od dziś komputerach, chipsety Intel 845G, 845E i 845GL zawierają zintegrowany szybki interfejs szeregowy USB 2.0, zapewniający przepustowość 40-krotnie większą od stosowanego do tej pory USB 1.1. USB 2.0 umożliwia sześciokrotnie szybsze zapisywanie dysków CD oraz 11-krotnie szybsze tworzenie kopii zapasowych. W zastosowaniach biznesowych elastyczność i rozszerzalność tej technologii umożliwia łatwe i szybkie dołączanie szybkich urządzeń zewnętrznych takich jak skanery i napędy zapisywalnych płyt DVD.

  Jeśli procesor można nazwać "mózgiem" komputera, chipset można porównać do "układu nerwowego", łączącego procesor ze wszystkimi urządzeniami wejścia i wyjścia, takimi jak klawiatura, mysz, monitor, twardy dysk czy napęd DVD. To on w znacznej mierze odpowiada za zrównoważenie wydajności wszystkich elementów komputera i usunięcie "wąskich gardeł", co jest podstawowym warunkiem uzyskania pełni wrażeń dostarczanych przez cyfrowe technologie.

  "Dzisiejsza premiera potwierdza determinację Intela w rozwijaniu platformy PC." - powiedział Louis Burns, wiceprezes i dyrektor Intel Desktop Platforms Group - "Wprowadzając te nowe produkty, udostępniamy platformę dla stabilnych, solidnych komputerów PC, wyposażonych w możliwość łatwego dołączania urządzeń cyfrowych oraz szybszego przesyłania i przetwarzania cyfrowych fotografii, muzyki i filmów." » czytaj dalej

  Wirtualny Disneyland?


  Autor: DYD | źródło: 4D | 17:00
  Komentarzy (0)
  Microsoft zainwestuje ponad miliard dolarów w uruchomienie usługi Xbox Live. Będzie to system gier sieciowych z możliwością głosowej komunikacji pomiędzy graczami. Specjaliści z Redmond twierdzą, że nowa usługa szybko stanie się sieciowym odpowiednikiem Disneylandu. Xbox Live ma zmienić wymiar gier wideo i pozwolić im stać się wydarzeniem społecznym. Microsoft uruchamia centra danych w Londynie, Tokio i Seattle. Pozwolą one na uruchomienie gier sieciowych z możliwością komunikacji graczy za pomocą głosu. Głos gracza ma być także jego identyfikatorem - specjalny system pozwoli nie tylko na identyfikację, ale podobno również zweryfikuje deklarowany wiek uczestnika zabawy. Jak do tej pory w grach sieciowych komunikacja odbywała się przy pomocy klawiatury. Testy nowego systemu ruszają latem, a roczny abonament wraz z zestawem składającym się z mikrofonu i słuchawek ma kosztować zaledwie 49 USD. Ma to pozwolić Microsoftowi na odrobienie start do konkurencji - na dzień dzisiejszy na całym świecie jest 30 mln sztuk PlayStation 2, około 4 mln konsol GameCube i 3,5 mln Xboxów. Wprawdzie Sony i Nintendo także przygotowują usługi sieciowe, jednak nie mają jednak ambicji dorównać projektowi Microsoftu. Brak takich zamiarów argumentują wątpliwościami co do rentowności takiego projektu. » czytaj dalej

  Przyjechało do testów...


  Autor: DYD | 16:29
  (5)Komentarzy (5)
  Z firmy Intel Polska dziś dostaliśmy do testów dwa procesory: Intel Pentium4 z zegarem 2.53 GHz oraz Pentium4 z zegarem 2.4 GHz wyposażone w 533MHz magistralę. Mamy też już w naszym laboratorium Celerona 1.7 GHz'a. Z kolei firma Multimedia Vision podesłała nam karty Gainward GeForce4 PowerPack! GS Ultra/650XP (układ GeForce4 Ti4200) oraz popularny ostatnio model Gainward Geforce3 PowerPack Ti/450. Karty dołączą do testu przygotowywanego przez Krisa.

  Nowe monitory CRT NEC/Mitsubishi


  Autor: DYD | źródło: 4D | 15:41
  Komentarzy (0)
  NEC-Mitsubishi Electronics Display wprowadza na rynek zupełnie nową rodzinę produktów CRT, obejmującą pełne spektrum produktów: od najtańszych do klasy high-end, od 17- do 22 cali. Zasadniczą cechą nowej linii produktów jest rozdzielne pozycjonowanie monitorów sprzedawanych z marką "NEC" od monitorów marki "Mitsubishi" i ich adresowanie do specyficznych odbiorców, jak również zupełnie odmienna i nowatorska stylistyka. Wszystkie monitory nowej linii wyposażone będą w najnowsze zdobycze technologiczne, w szczególności nowe kineskopy SuperBright Diamondtron, które sprostają wszystkim, nawet najbardziej wymagającym aplikacjom - takim jak oglądanie filmów, gry wideo, czy zastosowania ściśle profesjonalne jak DTP, CAD/CAM - na najwyższym światowym poziomie (np. jasność do 300 cd/m2). Nowe oprogramowanie NaviSet umożliwia łatwe i szybkie kontrolowanie wszystkich ustawień monitora.

  Wraz ze swoją strategią ukierunkowaną na najnowocześniejsze technologie, firma NEC/Mitsubishi utrzymuje pozycję na rynku jako pionier zaawansowanych technologii i monitorów CRT, głosząc wierność swojemu hasłu - "Jakość widoczna jest gołym okiem". Wytyczając nowe standardy - tak jak to miało miejsce zarówno w monitorach NEC (MultiSync, CromaClear) jak i Mitsubishi (Diamondtron) - firma NEC/Mitsubishi czuje się zobligowana do ciągłej pracy nad nowymi technologiami i wprowadzania ich jako pierwsza na rynek. » czytaj dalej

  Ranking superkomputerów


  Autor: DYD | źródło: 4D | 13:15
  (6)Komentarzy (6)
  Według najnowszego rankingu IDC, najpotężniejszym komputerem świata jest obecnie stworzony przez firmę NEC system Earth Simulator. W czołówce znalazły się też maszyny zbudowane przez firmy takie jak IBM, Hewlett-Packard czy Cray. Superkomputer NEC-a składa się z 5120 procesorów i wykonuje 35 bilionów operacji w ciągu sekundy. Jest w tej chwili absolutnie poza jakąkolwiek konkurencją - w rankingu otrzymał ponad 40 tys. punktów, a sklasyfikowany na drugim miejscu IBM ASCI White - pomimo swoich 8192 procesorów - zaledwie 4900. W kategorii serwerów korporacyjnych o cenie powyżej 1 mln USD zwyciężył IBM eServer pSeries p690. W kategorii poniżej 1 mln USD najlepszy okazał się HP SuperDome z procesorami PA-8700 750MHz, a w kategorii poniżej 250 tys. USD zwyciężył HP rp8400 z procesorami PA-8700 650MHz.

  W rankingu IDC, w którym udział wzięło blisko 900 systemów z całego świata, wydajność komputera oceniana jest na podstawie testów obejmujących działanie procesorów, efektywność pamięci i skalowalność systemów. W tym roku - na bazie doświadczeń z lat ubiegłych - kryteria zmodyfikowano, co wzbudziło sporo kontrowersji wśród producentów. Dość powiedzieć, że np. według starych zasad w pierwszej pięćsetce co drugim komputerem był sprzęt firmy Cray, a w nowym rankingu zaledwie co piąty. Największy awans zanotowało HP, które "dogoniło" IBM.

  Sega wraca do formy


  Autor: DYD | źródło: 4D | 12:52
  Komentarzy (0)
  W piątek firma Sega - jeden z najbardziej znanych światowych developerów gier - poinformowała, że po dwóch latach strat znów jest "na plusie". W roku finansowym zakończonym 31 marca Sega zanotowała zysk operacyjny w wysokości 14,2 mld jenów (około 110,9 mln USD). Dla porównania: rok wcześniej Sega straciła 52 mld jenów. Cała grupa finansowa Segi wciąż przynosi starty - wyniosły one 17,8 mld jenów. Widać jednak wyraźny progres - rok wcześniej grupa zanotowała straty rzędu 51,7 mld jenów. Po uwzględnieniu podatków i zysków oraz strat z inwestycji (bez uwzględnienia kosztów operacyjnych) firma zarobiła 12,5 mld jenów i jest to pierwszy zysk od pięciu lat. Wartość sprzedaży w stosunku do ubiegłego roku spadła o 15,1% i wyniosła 206,3 mld jenów (co częściowo jest efektem zaprzestania sprzedaży konsoli Dreamcast).

  Zarząd firmy zapowiada, że w przyszłym roku obroty sięgną 210 mld jenów a zysk wyniesie 18 mld jenów. Dalsza poprawa sytuacji firmy wydaje się wielce prawdopodobna - branża elektronicznej rozrywki przeżywa prawdziwy rozkwit. Wydaje się także, że trafna była decyzja Segi o rezygnacji z produkcji własnych konsol i koncentracji na tworzeniu oprogramowania dla innych platform. Dzięki temu Sega na rywalizacji konsol nowej generacji może tylko zyskać - wszak tworzy gry dla wszystkich trzech platform... Reformy w firmie podobają się także akcjonariuszom - w ciągu ostatniego roku akcje Segi na tokijskiej giełdzie podrożały o blisko 11%.

  Jednak Bertelsmann


  Autor: DYD | źródło: 4D | 12:19
  Komentarzy (0)
  Zaledwie dwa dni po odrzuceniu przez zarząd Napstera oferty Bertelsmanna, niemiecki koncern medialny przejął firmę zawiadującą słynnym serwisem internetowym. Niemcy zapłacili 8 mln USD. Sprawcą całego zamieszania jest zasiadający w zarządzie Napstera John Fanning - wujek Shawna Fanninga, twórcy serwisu. Próbował on zablokować przejęcie Napstera przez Bertelsmana, dążył też do zmian w zarządzie. Jednak w piątek jego wniosek o zablokowanie przejęcia został odrzucony przez sąd, który dodatkowo ukarał Johna Fanninga grzywną w wysokości 14 tys. USD. “Wujek” natychmiast zrezygnował ze stanowiska, co zakończyło wojnę w zarządzie i otwarło drogę przejęciu Bertelsmanna. Wykupienie firmy przez niemiecki koncern jest być może jedyną szansa, by ocalić Napstera przed bankructwem - jak do tej pory firma nie wygenerowała ani jednego centa zysku. Niemcy zapłacili 8 mln USD, co jest kwotą niewielką zważywszy, że Bertelsmann do tej pory pożyczył Napsterowi już 85 mln USD. » czytaj dalej

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL