Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Piątek 13 czerwca 2003  
    

Canterwood, czyli na co stać Pentium4 z 800MHz FSB


Autor: Lancer | 23:40
(17)Komentarzy (17)
Pod koniec zeszłego roku Intel zapowiedział przesiadkę z dotychczas obowiązującego procesora Pentium 4 wersji B pracującego na szynie 133MHz (QDR-533MHz) na magistralę 200MHz (QDR-800MHz). Dzięki temu posunięciu można było upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Stanowi to zapowiedź procesora Prescott, który wbrew wcześniejszym zapowiedziom o FSB 166MHz (667MHz QDR) będzie używał przyspieszonej magistrali 200MHz. Zbliżając się do końca technologicznych możliwości podnoszenia taktowania głównego zegara rdzenia Northwood, dzięki przesiadce na szybszą szynę, Intel może zyskać kilka procent mocy. Na rynku są bowiem dwa 3GHz-owe Pentium 4. Starszy układ 3,06GHz z szyną 133MHz oraz nowy - 3GHz-owy układ na FSB 200MHz. Dzięki pomocy firmy Intel (www.intel.pl) mogłem zbadać jak podniesienie taktowania szyny systemowej wpłynęło na prędkość działania Pentium 4. Zapraszam do testów procesorów Pentium4 na płycie głównej D875PBZ opartej na układzie i875P ("Canterwood"). » czytaj dalej

Kup Pan kabel! A po co mi on?


Autor: Massai | 23:25
(25)Komentarzy (25)
Zapowiedź testu bezprzewodowej karty graficznej firmy TRIPLEX – to tak w kwestii wyjaśnienia tematu. Dzięki uprzejmości firmy „Zielony Słoń” - polskiego dystrybutora firmy Triplex – trafiła do nas bardzo nietypowa karta graficzna. Została ona po raz pierwszy zaprezentowana na targach Cebit, a także m.in. na warszawskich targach Komputer Expo 2003. Zapewne nasi uważni czytelnicy już wiedzą o co chodzi.

Otóż firma Triplex postanowiła wyjść naprzeciw wszystkim, którzy pragną w wygodny sposób korzystać z wyjścia telewizyjnego karty graficznej - a mając telewizor w innym pomieszczeniu, chcą uniknąć walającej się po mieszkaniu plątaniny kabli. A oto rozwiązanie: karta graficzna Triplex Millenium Silver Ti4200 8X PLUS WIRELESS. Karta umożliwia przesłanie sygnału telewizyjnego (i nie tylko!) drogą radiową. Na razie kilka fotografii, dzisiaj rozpoczynamy testy i niedługo recenzja. » czytaj dalej

Gun Metal Benchmark


Autor: R4v | źródło: nVNews | 21:57
(8)Komentarzy (8)
Yeti Studios przygotował benchmark oparty na przygotowywanej grze Gun Metal. Program testujący wykorzystuje DirectX 9. Testowane są Vertex Shader 2.0, a także Pixel Shader 1.1, antialiasing oraz filtrowanie anizotropowe, które to są włączone na stałe. Wynik końcowy przedstawiony jest w postaci średniej, minimalnej i maksymalnej liczby klatek w danej rozdzielczości. Producent obiecuje także, że benchmark jest wolniejszy niż finalna wersja gry. Program można pobrać stąd, a waży on 50MB (na razie adres do pobrania pliku jest nie aktywny – czekamy na mirror Yeti Studios).

i865+PAT=brak gwarancji


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 20:55
(8)Komentarzy (8)
Intel ostrzegł producentów płyt głównych z chipsetem i865, którzy udostępnili tryb PAT, że nie będzie uwzględniał reklamacji na swój układ. Od pewnego czasu przyspieszyć pamięć można m.in. na płytach Asusa, Epoxa czy Abita. Intel ostrzega także użytkowników przed zakupami "przyspieszanych" produktów. Firma twierdzi, że i865 w momencie włączenia PAT pracuje na 150% swoich możliwości i nie ma żadnych gwarancji, że układ to wytrzyma. W przypadku awarii chipsetu, producenci płyt zostaną pozostawieni samym sobie, bez możliwości reklamacji u producenta. Oczywiście Intel nie zapomniał zauważyć, że i875 działa bezproblemowo i szybciej niż "podkręcany" i865.

Winamp 2.92


Autor: R4v | źródło: W2S | 20:33
(8)Komentarzy (8)
Pojawiła się najnowsza wersja Winampa, popularnego odtwarzacza muzyki i nie tylko. Winamp 2.92 zawiera głównie poprawki. Poprawiono m.in. działanie funkcji "shuffle", ulepszono "media library", dodano funkcję drag&drop do okna video, a także poprawiono odtwarzacz plików OGG Vorbis. Teraz można także zrzucić zawartość płyt CD Audio przez media library, kompresując muzykę do formatu OGG Vorbis. Ściągnąć można tradycyjnie trzy wersje: Winamp 2.92 Full, Winamp 2.92 Standard oraz Winamp 2.92 Lite.

VIA liczy na poprawę w lipcu i sierpniu


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 13:33
Komentarzy (0)
Ostatnie 18 miesięcy nie były zbyt udane dla VIA Technologies. Były największy producent chipsetów na świecie miał także słaby ostatni kwartał. Podczas ostatnich trzech miesięcy stało się jasne, że firma potrzebuje oficjalnej licencji na szynę Quad Pumped Bus Intela, a także zaawansowanych rozwiązań dla procesorów Socket A. Koncern jest już gotowy do produkcji chipsetów KT600. Układ ten będzie „walczył” na rynku z takimi przeciwnikami jak seria nForce2 Nvidi, czy SiS748 SiS-a. KT400A okazało się nienajlepszym posunięciem VIA. KT600 wydaje się być jednak bardzo dobrym rozwiązaniem i VIA wiąże z nim spore nadzieje. Płyty oparte na tym układzie pojawią się na rynku w lipcu i sierpniu.

Do produkcji w lipcu lub sierpniu wejdzie także chipset PT800 dla procesorów Pentium 4. Rywalizować on będzie z SiS648FX i tańszymi chipsetami Intela. W sumie czerwiec będzie trudnym miesiącem dla VIA. Sytuacja poprawi się w lipcu i sierpniu kiedy wejdą nowe układy. Jedyną obawą koncernu jest to, czy KT600 i PT800 odniosą sukces czy nie.

Xabre przejęło Tridenta


Autor: DYD | źródło: 4Press / xbit-labs | 13:08
Komentarzy (0)
Konsolidacja na rynku układów graficznych trwa – wydzielona niedawno z Silicon Integrates Systems firma Xabre Graphics Incorporated przejęła Trident Graphics. Nie ujawniono szczegółów finansowych transakcji. Przejmując graficzny dział Tridenta, Xabre rozszerzy swój katalog, szczególnie o produkty dla notebooków. Niejako „przy okazji” Xabre pozbywa się jednego z konkurentów.

Sprzedaż działu graficznego to element planu restrukturyzacji firmy Trident, która chce się teraz skoncentrować na rozwiązaniach dla telewizji cyfrowej. Tym samym Trident podąża śladami S3, które w roku 2000 odsprzedało dział komputerowy VIA Technologies i obecnie koncentruje się na elektronice użytkowej sprzedawanej w ramach marki SONICblue.

Zmiana tematu Sondy - czy korzystasz z wyjścia TV?


Autor: DYD | 12:33
(1)Komentarzy (1)
Na weekend proponujemy naszym Czytelnikom nową Sondę. Na początek omówmy krótko poprzednie pytanie, które dotyczyło nagrywarek. Końcowe wyniki wskazują wyraźnie przewagę nagrywarek CD-RW z prędkością nagrywania poniżej 48x - te modele wybrało 58% głosujących. Jednak spora część użytkowników (31%) posiada już napęd CD-RW z możlwiością wypalania płyt CD-R z prędkością 48x i wyżej. Nagrywarka DVD to nadal urządzenie rzadko spotykane w PeCetach naszych Czytelników (2%). Taką samą grupę stanowią sceptycy nagrywarek.

A co dziś proponujemy? W większości na pewno posiadacie wyjście TV w swojej karcie graficznej. Wykorzystanie TV-Out zazwyczaj sprawdza się przy oglądaniu filmów DVD lub DivX-ów oraz przy grach komputerowych. Z różnych przyczyn nie zawsze jednak korzystamy z tego wyjścia. Zapraszamy do głosowania! Sonda wykaże czy TV-Out jest ważnym, czy nie istotnym elementem karty graficznej.

Kolejny "optyk" A4Tech


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:45
(7)Komentarzy (7)
Najnowszym urządzeniem wśród akcesoriów komputerowych marki A4Tech dostępnym w firmie Multioffice jest mysz optyczna - RainBow Red Shining Optical Mouse (SWOP-3). Nowością jest podświetlenie w kolorach tęczy nie tylko rolki, ale i myszy dookoła.

Czułość tej optycznej myszy wynosi 800dpi. Ciekawostką jest brak wyodrębnienia przycisków - podobnie jak w modelu MX500 firmy Logitech - dzięki czemu zyskuje ona nowoczesny, futurystyczny design. W tej myszy zastosowano opatentowaną przez A4Tech technologię, dzięki której scroll działa bezgłośnie i gładko. Cena detaliczna brutto myszy SWOP-3 wynosi 67 PLN.

Ulepszona "dziewietnastka" CRT od iiyamy


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:36
(12)Komentarzy (12)
Firma iiyama zastępuje model HM903DT nowym, ulepszonym monitorem HM903DT A, skierowanym do użytkowników profesjonalnych, jak również "zapalonych" graczy. Producent deklaruje maksymalną rozdzielczość 1920 x 1440, ale overclockerów ucieszy fakt, że monitor w rzeczywistości osiąga 2048 x 1536 przy odświeżaniu 80 Hz. Chyba po raz pierwszy słowo "o/c" pada przy okazji informacji o monitorze...

HM903DT A, z segmentu Professional Range, poszczycić się może takimi parametrami jak: zakres częstotliwości poziomej 30-132 kHz, częstotliwość pionowa 50-200 Hz , pasmo przenoszenia na poziomie 345 MHz. Rozdzielczość optymalna dla tego modelu to 1600 x 1200 przy maksymalnym odświeżaniu 104Hz. Monitor wyposażony jest również w funkcję high-brightness, która umożliwia łatwe przełączanie pomiędzy trzema poziomami jasności obrazu w przedziale 95 - 285 cd. W stosunku do poprzednika w nowym modelu zastosowano nowszy kineskop - Diamondtron U2 ze zmniejszoną plamką 0,24 mm. Sugerowana przez producenta cena detaliczna brutto wynosi 1799 PLN.

Athlon 64 we wrześniu


Autor: Pawel | źródło: theinquirer | 11:30
(2)Komentarzy (2)
Przedstawiciele AMD zapewnili, że Athlon 64 jest już przygotowany do wrześniowej premiery. Do tej pory jednak na rynek trafiło niewiele sampli tego procesora. Serwis The Inquirer dowiedział się z dobrze poinformowanych źródeł, że koncern pracuje nad zwiększeniem częstotliwości tego układu oraz poprawieniem jego profilu cieplnego.

Do europejskich odbiorców OEM trafiły bardzo ograniczone ilości tych układów taktowane zegarami 1,40 i 1,80 GHz. Przed premierą częstotliwości te mają zostać podniesione. Pytaniem jest jednak kiedy ta oficjalna premiera się odbędzie. Inquirer zgaduje, że mogłoby się to odbyć na początku września, w czasie kiedy odbywałoby się IDF Intela w San Jose lub podczas przesuniętych na wrzesień targów Computex.

 
Czwartek 12 czerwca 2003

Milo spam killer 0.4.0


Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:40
Komentarzy (0)
Program Milo spam killer jest aplikacją, która usuwa niechcianą pocztę z twojej skrzynki pocztowej na podstawie wcześniej zdeklarowanych reguł i zasad. Te niewielkie narzędzie lokalizuje się na pasku systemowym i zgodnie z zaplanowanym harmonogramem skanuję twoje wiadomości w celu pozbycia się tych, których sobie nie życzysz. Program jest rozpowszechniany na zasadzie freeware, co oznacza iż możesz go pobrać z tej strony i użytkować całkowicie za darmo. Szczegóły na stronie domowej autora programu.

EIZO ColorEdge


Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:29
(8)Komentarzy (8)
Już w połowie czerwca w Alstor pojawią się 2 modele monitorów z najnowszej linii ColorEdge CG21 o przekątnej ekranu 21.3” i CG18 o przekątnej 18.1”. Monitory te zaprojektowano z myślą o profesjonalistach z dziedziny grafiki, fotografii i DTP.

Każdy monitor z serii ColorEdge podlega indywidualnej kalibracji już w fabryce (wartości gamma ustawiane są dokładnie na poziomie 2.2 punktów). Dodatkowo, posiadają specjalne oprogramowanie ColorNavigator współpracujące z spektrofotometrem GretagMacbeth’s Eye-One i umożliwiające dostosowanie poszczególnych parametrów takich, jak jasność, temperatura kolorów czy wartości gamma do poziomów odpowiadających użytkownikowi. Temperatura kolorów określana jest z dokładnością do 500K w skali od 4.000K do 10.000K. Serię ColorEdge wyróżniają: 6 zdefiniowanych trybów wyświetlania (funkcja Fine Contrast) i obudowa z wbudowanym zasilaczem. Obydwa monitory mają również w pełni regulowane ramiona, w obydwóch ekran można odwrócić o 90°, co pozwala na przykład na wyświetlanie całego dokumentu formatu A4. Komfort pracy podnoszą bardzo szerokie kąty widzenia - 170° w poziomie i pionie, dzięki czemu wyświetlany obraz widoczny jest jednakowo dobrze z każdego miejsca tylko z niewielką utratą kolorów. » czytaj dalej

Trójbramkowy tranzystor się zbliża


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:17
(2)Komentarzy (2)
KYOTO, Japonia, 12 czerwca 2003 - Podczas sympozjum poświęconego technologii VLSI oraz obwodom scalonym, w Kyoto w Japonii, firma Intel Corporation podała nowe informacje dotyczące tranzystora "trójbramkowego", który przechodzi z fazy badawczej do projektowej. Konstrukcja tego trójwymiarowego tranzystora umożliwi Intelowi produkowanie procesorów o większej wydajności i mniejszym poborze mocy
- zgodnie z prawem Moore'a.

Ujawniono też wyniki badań dotyczących opracowania cyfrowego radia CMOS przy użyciu taniej technologii produkcyjnej oraz projektowania wydajnych obwodów scalonych o małym poborze mocy. Szybkie tranzystory to jeden z kluczowych składników wydajnego mikroprocesora. Od czasu pierwotnego oświadczenia w zeszłym roku badacze z firmy Intel zdołali zmniejszyć rozmiar tranzystora trójbramkowego (mierzony długością bramki) z 60 do 30 nanometrów (nm). Tranzystory z mniejszą bramką są szybsze, co pozwala na projektowanie szybszych procesorów. » czytaj dalej

EPSON Stylus Photo 935


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:10
(2)Komentarzy (2)
Stylus Photo 935 to pierwsza drukarka firmy Epson z systemem sześciu atramentów i technologią druku bezpośredniego przez złącze USB. Następczyni modelu Stylus Photo 925 umożliwia nie tylko wydruk z odpowiednich aparatów cyfrowych bez pośrednictwa komputera, ale również bez zmiany karty pamięci. EPSON Stylus Photo 935 dysponuje rozdzielczością zoptymalizowaną do 5760 dpi i drukuje do 8,5 strony na minutę zarówno w trybie czarno-białym, jak i kolorowym. Urządzenie będzie dostępne w sprzedaży w Polsce od lipca br. w cenie 1.359 PLN (z VAT).

Nowa drukarka atramentowa będzie również dostępna w opcji z technologią Bluetooth - może być opcjonalnie wyposażona w wyświetlacz o przekątnej 2,5 cala. Umożliwia on użytkownikowi podgląd i wybór zdjęć jeszcze przed wydrukiem. Dostępna jest funkcja wydruku bez marginesów oraz zintegrowany mechanizm samoczynnego obcinania papieru. » czytaj dalej

Nowy kodek od Japończyków


Autor: DYD | źródło: 4Press / CDR-Info | 13:13
(5)Komentarzy (5)
Japońska firma BHA udostępniło program kompresujący filmy wykorzystujący nowy algorytm XVD. Format XVD (eXtended-play Video Disc) został opracowany przez firmę DigitalStream-USA z myślą o transmisji strumieniowej, ale jak pokazują Japończycy, możliwości jego zastosowań są znacznie szersze.

XVD wykorzystuje dwa niezależne algorytmy kompresji – dla obrazu i dźwięku. Udostępniona na stronie BHA wersja beta programu kompresujacego oferuje pełną elastyczność w ustawieniu parametrów kodowanego filmu. Dla filmów DVD kodek XVD jest 4-krotnie bardziej efektywny niż MPEG-2. Program cechuje się dużą prostotą obsługi – po ustawieniu parametrów kompresji, wystarczy przeciągnąć ikonkę pliku AVI z filmem na okno programu. Aplikacja – działająca na systemach Windows Me/2000/XP - ma wielkość zaledwie 1,3MB. Ze strony BHA można pobrać również odtwarzacz filmów w formacie XVD oraz przykłady filmów nim skompresowanych. Docelowo BHA chce propagować swój system jako rozwiązanie dla wszystkich platform – od telefonów komórkowych po kino domowe. Aby pobrać "betę", wymagana jest rejestracja. Pełna wersja będzie dostępna w najbliższych tygodniach.

Trzecia odsłona Terminatora 2 na DVD


Autor: DYD | źródło: Board | 13:08
(6)Komentarzy (6)
Wbrew pozorom nie będzie tutaj mowy o trzeciej części kultowej serii Terminator, lecz o nowej edycji filmu Terminator 2: Judgment Day na płycie DVD. Mimo iż od premiery T2 minęło już 12 lat, film nadal zaskakuje doskonałością wykonania, zarówno pod kątem wizualnym jak i fabularnym. Terminator 2: Extreme Edition to już trzecie wydanie tego filmu w wersji DVD, którego recenzję zamieścił serwis IGN. Jakość filmu w tej edycji pozostawia w tyle poprzednie wydanie T2: "Ultimate Edition". Poprzez zaawansowane technologie stworzono nową kopię filmu w rozdzielczości aż 1920x1080 przy 24 klatkach na sekundę. Czekamy na europejską premierę T2: Extreme Edition.

Jedną z atrakcji jaka znalazła się w trzeciej edycji są fragmenty filmowe zamieszczone pod nazwą "T2: High-Definition". Przeznaczone dla odtwarzacza Windows Media 9 sekwencje video, posiadają bardzo wysoką rozdzielczość (do 1920x1080) i prezentują bardzo wysoki poziom jakości pliku z WM9. Wymagania jakie należy spełnić, aby otrzymać w pełni płynny obraz przy tak wysokiej rozdzielczości są wysokie. Jako ciekawostkę, z serwera Microsoftu można pobrać trailery dostępne w dwóch rozdzielczościach:Na maszynie P4 2,53 GHz, 512 RAM, GF4 4600 jakość i prędkość w obydwu w/w rozdzielczościach była doskonała. Szkoda tylko, że trailery są takie krótkie i obydwa przedstawiają te same sekwencje...

Szerokie łącza w Europie


Autor: DYD | źródło: 4Press / IT News | 12:01
(1)Komentarzy (1)
Z badań IDC wynika, że w minionym roku podwoiła się liczba łącz szerokopasmowych w Europie, osiągając około 13,4 mln i generując obroty w wysokości 3,4 mln Euro.

Jak przewiduje IDC, dalszy wzrost w tym sektorze będzie związany – krótkoterminowo – z silną rywalizacją operatorów, a tym samym ze spadkiem cen za te usługi, zaś długoterminowo będzie wynikał ze wzrostu zainteresowania możliwościami, jakie oferują takie łącza. Hein Bakker, specjalista IDC zajmujący się łączami szerokopasmowymi powiedział, że rosnący zasięg łącz szerokopasmowych, szersza oferta, niższe ceny oraz coraz większa potrzeba łączności z Siecią staną się motorem wzrostu ilości łącz szerokopasmowych w przyszłym roku. Dodał także, że w związku z silną konkurencją i nasycaniem się rynku, operatorzy będą zmuszeni różnicować oferty, tak aby zainteresować ofertą większość potencjalnych klientów. IDC przewiduje, że do końca 2005 będzie w Europie 62 mln łącz szerokopasmowych, zaś obroty na tym rynku wyniosą 23 mld USD.

W ubiegłym roku najpopularniejszym typem łącza było DSL, które stanowiło 70% wszystkich na rynku. Oznacza to, że segment łącz szerokopasmowych wciąż pozostaje zdominowany przez operatorów telekomunikacyjnych.

Labteca zestaw Cordless


Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:46
(5)Komentarzy (5)
Labtec przedstawia nowy zestaw bezprzewodowej myszki klawiatury w komplecie - Labtec Wireless Desktop. Nowy zestaw Labtec'a składa się z bezprzewodowej klawiatury i myszy w komplecie. Zarówno klawiatura jak i mysz stworzone zostały z myślą o użytkownikach komputerów PC korzystających w pełni z możliwości Windows oraz multimedialnych i biurowych programów. Myszka obsługiwana może być zarówno przez osoby lewo jak i prawo ręczne. "Gryzoń" wyposażony jest w trzy przyciski oraz rolkę do przewijania dużych objętościowo stron internetowych i dokumentów.

Zestaw jest bezprzewodowy i wykorzystuje radiową transmisję danych. Mysz i klawiatura pracować mogą w odległości ponad 2 metrów od komputera / odbiornika sygnału. Zaletą sygnału radiowego jest to, że odbiornik nie musi się widzieć fizycznie z nadajnikiem - na ich przeszkodzie stać mogą książki, biurko, filiżanki czy nawet ściana, a i tak sygnał radiowy docierać będzie do komputera. Zestaw Labtec Wireless Desktop objęty jest dwuletnią gwarancją producenta. Cena urządzenia to 145 pln brutto (cena z VAT). » czytaj dalej

Maxtor rozpoczyna sprzedaż SATA


Autor: DYD | źródło: iXBT | 09:51
Komentarzy (0)
Kolejny producent pamięci masowej rozpoczął sprzedaż dysków twardych w standardzie SerialATA (o tym rozwiązaniu można poczytać w naszym artykule poświęconym SATA). Do tej pory Maxtor podobnie jak Samsung, był producentem "twardzieli" wykorzystujący kontroler ATA/133. Od teraz dostępne są już dyski tego producenta w nabierającym tempa standardzie SerialATA. Maxtor oficjalnie ogłosił dostępność i sprzedaż dysków 120GB i 80GB Serial ATA (SATA) z rodziny Ultra Series w wersji pudełkowej. Dyski 250GB oraz 200GB SATA Ultra Series mają być dostępne u dystrybutorów pod koniec czerwca.

Dostępne od teraz w sprzedaży zestawy "SATA Ultra Series Hard Drive Kits" zawierają 3.5-calowy dysk o prędkości obrotowej 7200RPM typu Serial ATA z 8MB cache buffer, kabel do interfejsu Serial ATA, zestaw śrubek, oprogramowanie instalacyjne MaxBlast oraz instrukcję. Ceny nie zostały podane - w/w produktów nie ma jeszcze w internetowym sklepie MaxStore.com.

 
Środa 11 czerwca 2003

Growe Oscary rozdane


Autor: Alien5 | 23:24
(10)Komentarzy (10)
Ponad dwa tygodnie temu, tuż po zakończeniu dorocznych targów E3, zostały ogłoszone nominacje w 14 kategoriach do "komputerowych Oscarow" w dziedzinie rozrywki i gier - Game Critics Awards. W dniu dzisiejszym nareszcie poznaliśmy produkty, które okazały się najlepsze w swoich kategoriach. Najwięcej nagród zebrał nadchodzący wielkimi krokami sequel hitu z przed lat firmy Valve - Half-Life. Oto pełne zestawienie zwycięzców:

 • Najlepsze show targów - Half-Life 2 (PC)
 • Najbardziej oryginalna gra - Full Spectrum Warrior (Xbox)
 • Najlepsza gra na PC - Half-Life 2 » czytaj dalej

 • Nowy mostek SiSa


  Autor: R4v | źródło: SiS | 23:04
  (1)Komentarzy (1)
  SiS przedstawił właśnie nowy mostek południowy, SiS964. Dołączy on do grona układów obsługujących dyski Serial ATA. Nowy mostek obsługuje dwa kanały Ultra ATA i dwa kanały Serial ATA-150. Kontroler obsługuje m.in. funkcję hot-plug oraz, co ciekawsze, tryby RAID0, RAID1 i JBOD. SiS964 potrafi także obsłużyć do 8 portów USB 2.0 i dźwięk Dolby Digital 5.1. Układ posiada także wbudowany kontroler Ethernet. SiS964 trafi do masowej produkcji w trzecim kwartale tego roku i uzupełni nowe mostki północne, obsługujące procesory Intela i AMD.

  Nowe procesory i układy Intela


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 19:52
  Komentarzy (0)
  Firma Intel Corporation wprowadziła dziś nowe procesory i chipsety przeznaczone do pełnowymiarowych, ale przenośnych komputerów PC. Chodzi o systemy przenośne posiadające większość cech komputera stacjonarnego, takich jak wysoka wydajność, duży wyświetlacz, pełnowymiarową klawiaturę i wiele napędów.

  Nowe produkty to: procesory Mobile Intel Pentium 4 i Mobile Intel Celeron oraz nowe chipsety: Intel 852PM i 852GME. Procesor Mobile Intel Pentium 4 pracuje z częstotliwością zegara do 3,06 GHz i posiada funkcje zarządzania poborem mocy zapewniające lepszą termikę niż jego desktopowy odpowiednik. Notebooki wyposażone w procesor Mobile Intel Pentium 4 umożliwiają użytkownikom korzystanie z multimedialnych aplikacji potrzebujących mocy procesora, takich jak kodowanie wideo, media cyfrowe czy gry. » czytaj dalej

  Zostań przewodnikiem


  Autor: R4v | 19:49
  (7)Komentarzy (7)
  Jeśli uważacie, że Force Feedback dostarcza wam wystarczających wrażeń, nie czytajcie dalej. Kevin Rose, zapalony gracz w "Mortal Kombat" dla XBoxa uznał, że podrygi kontrolera nie są tym co "tygrysy lubią najbardziej". Po dodaniu piwa i zakładów o to, kto wygra, nadal brakowało tego czegoś. I tak zrodził się pomysł na XShok. Jeśli na ekranie otrzymujesz uderzenie, w rzeczywistości też powinieneś to odczuć. 20.000V powinno zadziałać właściwie. Kevin postanowił zamienić bzyczące silniczki na paralizator elektryczny. Po podłączeniu go zamiast wibratorów i wyprowadzeniu końcówek na górę pada, przeżycia z gry stały się zdecydowanie wstrząsające. Wystarczy tylko powiedzieć, że każdy cios w "Mortal Kombat" był odwzorowywany przez silniczki. O projekcie możecie poczytać na tej stronie. Jeżeli ktoś zapragnie skonstruować sobie podobne urządzenia, należy pamiętać, że traktowanie siebie prądem nie jest zbyt bezpiecznym zajęciem.

  PowerStrip 3.41.396 Beta


  Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 19:31
  Komentarzy (0)
  Dostępna jest nowa Beta (11/06) wersja znanego wszystkim narzędzia PowerStrip z firmy EnTech. PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej, odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z serwera entechtaiwan.com (714 KB).

  JTT nagrodzone przez IDG


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 19:26
  (3)Komentarzy (3)
  10 czerwca 2003, w czasie Gali Wydawnictwa IDG zorganizowanej w związku z wydaniem Raportu Computerworld Top 200, wręczono nagrody dla największych firm działających na polskim rynku teleinformatycznym. Nagrodę dla największego producenta sprzętu informatycznego w Polsce w 2002 roku otrzymała wrocławska JTT Computer SA. Wśród nagrodzonych w pozostałych kategoriach znalazły się firmy Telekomunikacja Polska, Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, Intel, Microsoft, Hewlett-Packard, Action, Prokom, Computerland, Lucent Technologies. JTT Computer S.A. w 2002 roku firma sprzedała 73,7 tys. ADAXów i zajęła pierwsze miejsce wśród dostawców komputerów desktop w Polsce, z udziałem w rynku 8%.

  GDDR3 od Microna


  Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 19:25
  Komentarzy (0)
  Micron Technology rozpoczął dostawy pierwszych układów pamięci GDDR3 dla nVidii i ATi. Układy są wytwarzane w technologii 0.11 mikrona i są najszybszymi obecnie dostępnymi pamięciami. Są one zdolne do pracy z dwukrotnie wyższym taktowaniem przy jednoczesnym dwukrotnie niższym poborze mocy niż dotychczas stosowane układy DDR. Na początku GDDR3 trafi do wysokowydajnych kart graficznych oraz szybkich urządzeń sieciowych. ATi Technologies ściśle współpracował z Micronem nad zdefiniowaniem nowego standardu. nVidia, która także będzie wykorzystywać nowe pamięci, uważa, że są one przyszłością rynku kart graficznych.

  Nowa witryna firmy 4MAX


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 19:24
  (2)Komentarzy (2)
  Firma 4MAX z Katowic znana głównie z produktów służących do chłodzenia, modyfikacji i wyciszania komputerów PC, uruchomiła nowy sklep internetowy (dostępny pod adresem www.4max.pl) zastępując tym samym witrynę sklepową, towarzyszącą firmie od początku jej istnienia. 4MAX w najbliższym czasie zamierza rozszerzyć swoją ofertę o nowe działy z produktami, oraz wprowadzać udogodnienia związane z funkcjonowaniem sklepu internetowego. Obecnie trwają intensywne prace związane z uruchomieniem modułu hurtowego dla klientów biznesowych.

  Mając na uwadze podniesienie jakości świadczonych usług, przy projektowaniu aplikacji sklepowej, wykorzystano opinie i uwagi zgłaszane przez Klientów firmy. Aplikację sklepową zaprojektowano z dbałością o wydajność , intuicyjny interfejs użytkownika oraz przejrzystość oferty. Zastosowano wiele sprawdzonych rozwiązań, mających na celu automatyzację procesu obsługi zamówień oraz zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa transakcji zawieranych drogą elektroniczną.

  Doniesienia z polskich redakcji


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 19:24
  (2)Komentarzy (2)
  FrazPC.PL: Bezglośne AMD - Recenzja cichych coolerow: "Specjalnie dla tych którym ostatnie upały dały się we znaki, mamy coś co powinno niejednego zaciekawić. Wielu zadaje sobie pytanie jak cicho i wydajnie schłodzić procesor tym bardziej, ze wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz jest to coraz trudniejsze. Naszym głównym kryterium wyboru była cisza i tak do boju stanęło piec konstrukcji: CoolerMaster HHC-L61 Silent, Spire FaLcon Rock II, Jamicon JMC720BP i 1730BP oraz dobrze znany Zalman 6000Cu. Jak spisały się podczas okresu testowego oraz czy można jeszcze dzisiaj, posiadać wydajne i ciche chłodzenie dowiecie się czytając dalszą część artykułu."

  InfoPC.PL: Wybieramy grafikę do 500 złotych - "Do testów trafiło, aż 12 kart graficznych. Wśród nich, znalazł się także, wcześniej wspomniany RADEON 7500, który zapewne nie jest obcy większości z Was. Mimo, że dziś zupełnie zapomniany z powodu zastąpienia przez wersję o numerku 9000, jest godzien poświęcenia mu uwagi. Być może posiadacie tę kartę i dręczy was pytanie, czy wymienić ją na co szybszego. Dzisiaj znajdziecie na to odpowiedź."

  IN4.PL: XFX GeForceFX 5600 128MB: "Kontynujemy testy kart graficznych z serii GeForceFX. Tym razem mamy kartę XFX GeForceFX 5600, ciekawą z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze marka XFX nie jest u nas zbyt znana, a po drugie model ten taktowany jest zegarem 325MHz rdzeń i 550MHz pamięć, podczas gdy testowany wcześniej Sparkle FX5600 miał taktowania 325MHz/400MHz. Zobaczmy więc czy tak taktowany GeForceFX 5600 poradzi sobie z Radeonem 9500 i 9500Pro. Zapraszam"

  MoDeD-KOMPz: Recenzja Thermaltake Volcano 11 i 11+: "Rynek procesorów rozwija się bardzo dynamicznie, szybsze i wydajniejsze jednostki ustawiają coraz to wyżej poprzeczkę dla obecnie produkowanych coolerów. Wzrost wydajności wiąże się ze znacznym wzrostem ciepła wydzielanego przez procesor, mam tu na myśli głównie platformę AMD. Athlony stanowią nie lada wyzwanie dla "mistrzów chłodzenia", dzieje się tak za sprawą małej powierzchni płytki rdzenia procesora, co bardzo utrudnia rozpraszanie ciepła.

  PCLab.PL: Test 22 coolerów dla Socket A: "Ostatnio firma AMD zaprezentowała nowe procesory z rodziny Athlon XP. Zapasy technologiczne rdzeni Barton i Throughbred są przez nią żyłowane do granic możliwości, a firma stara się jak może, by przy wzroście prędkości utrzymać emisję ciepła poniżej poziomu 80 W. Również producenci układów chłodzących wymyślają coraz to nowsze rozwiązania. Sprawdźmy zatem, co proponują, aby utrzymać w miarę niską temperaturę naszego nowego, szybkiego procesora. W poniższym porównaniu znalazły się zarówno modele z niższej, jak i z wyższej półki, popularne, dostępne w większości sklepów, jak również egzotyki ściągnięte przez nas z zachodnich sklepów internetowych."

  Plextory Premium już w sprzedaży


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 19:13
  Komentarzy (0)
  Alstor rozpoczął już sprzedaż nowych nagrywarek firmy Plextor. Napędy z serii Premium wyróżniają zestawem kilku technologii. GigaRec umożliwia zapis z kompresją do 40% (możliwość nagrania do 1.2GB danych na płycie CD-R 870MB/99 min.). SecuRec - funkcja pozwalająca zabezpieczać hasłem materiał nagrany na płytę CD. Silent Mode to z kolei specjalny "cichy" tryb pracy wpływający na komfort użytkownika oraz żywotność napędu. Natomiast Q-Check -szczegółowo weryfikuje właściwości nośnika CD przed i po nagrywaniu. Powyższe technologie obsługiwane są przez rozszerzone oprogramowanie PlexTools Professional, dołączone do napędów z serii Premium.

  Najnowszy Plextor posiada parametry: zapis CD-R z prędkością 52x, zapis CD-RW z prędkością 32x oraz odczyt CD-ROM na poziomie 52x (przy wykorzystaniu funkcji SpeedRead). Bufor napędu ma pojemność 8 MB i współpracuje z technologią BURN-Proof. Dodatkowo Plextor wyposażony jest w technologie PoweRec oraz VariRec, obsługuje standard Mount Rainier, overburning, nośniki 90/99 minut. Czasem dostępu - poniżej 65 ms. Plextor Premium dostępny jest wyłącznie w postaci "Retail Kit" (także z czarnym panelem przednim) z oprogramowaniem Nero+InCD, czystymi płytami CD, polską instrukcją i akcesoriami. Cena napędu Premium wynosi 750 zł brutto.

  Zaawansowana karta graficzna Albatron


  Autor: DYD | źródło: 4Press / DigiTimes | 16:08
  (5)Komentarzy (5)
  Albatron Technology już wkrótce rozszerzy ofertę o nową kartę graficzną FX5600EQ z rdzeniem GeForce FX5600, wyposażoną w 256MB pamięci RAM. Elementem zwiększającym wydajność karty jest dopalacz CineFXTM. Nowy produkt Albatrona zaprojektowany został do pracy ze złączem AGPx8 i obsługuje standardy OpenGL 1.4 i DirectX 9. Oferuje też wsparcie Cg – języka grafiki wysokiego poziomu, a także technologię Intellisample, która umożliwia zwiększenie rozdzielczości do 2048x1536, przy częstotliwości odświeżania 85Hz.

  Karta FX5600EQ posiada złącze D-Sub, DVI i wyjście TV. Firma wciąż nie podała danych dotyczących terminu premiery, ani ceny nowego urządzenia.

   
  Wtorek 10 czerwca 2003

  Microsoft Antivirus


  Autor: R4v | źródło: CRN | 22:12
  (6)Komentarzy (6)
  Microsoft kupił rumuńską firmę GeCAD, która wytwarza oprogramowanie antywirusowe RAV AntiVirus. W związku z przejęciem, firma z Redmond planuje opracować własne rozwiązania antywirusowe. Ma to pomóc poprawić bezpieczeństwo platformy Windows, a także udoskonalić współpracę z programami zabezpieczającymi innych firm. Chociaż Microsoft nie ujawnił swoich planów, można przypuszczać, że kolejna wersja Windows będzie zawierać prosty program antywirusowy wbudowany w system. Jak uważają analitycy, nie zagrozi to jednak pozycji takich firm jak Symantec czy McAfee. Przedsiębiorstwa, które potrzebują systemów antywirusowych działających w różnych środowiskach czy zarządzanych centralnie nadal będą kupować oprogramowanie firm trzecich. Strategia Microsoftu może poprawić za to stopień zabezpieczeń na komputerach użytkowników indywidualnych.

  Chipsety nVidii


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 19:06
  (3)Komentarzy (3)
  nVidia stopniowo rozszerza swoją ofertę na rynku chipsetów. nForce2 dla platformy Socket A otrzyma wkrótce nowe mostki MCP. Jak już pisaliśmy, MCP-S i MCP-S1000 zostaną wyposażone w kontroler Serial ATA-150, obsługę 8 portów USB 2.0, 3 portów FireWire, enkoder Dolby Digital. Dodatkowo MCP-S1000 będzie posiadał kontroler Gigabit Ethernet. Układy te trafią do producentów płyt za 10 dni, pierwsze płyty powinny trafić na półki we wrześniu. O wiele ciekawiej wyglądają plany nVidii dotyczące platformy AMD64. Pierwsze dwa układy, Crush K8 i Crush K8S, są znane jako nForce3 Pro 150 i Pro 250. Są to pojedyncze układy posiadające kontroler AGP 8x, USB 2.0, trzy kanały ATA-133, obsługę RAID, kontroler Ethernet, obsługę PCI 2.3 oraz kodeka AC'97. Wersja S posiada dodatkowo kontroler Serial ATA-150. Oprócz tych dwóch układów, gotowy już jest Crush K8 Pro. Później pojawi się Crush K8G3 z wbudowanym jądrem graficznym GeForce FX oraz Crush K8GIO, obsługujący PCI Express.

  Nowa linia produktów Sony


  Autor: DYD | źródło: 4Press / ZDNet | 17:12
  (4)Komentarzy (4)
  Sony jeszcze w tym miesiącu rozpocznie w Japonii sprzedaż produktów z nowej linii Qualia. Wchodzące w jej skład aparaty cyfrowe i sprzęt audio-wideo są ładne, nowoczesne i... bardzo, bardzo drogie.

  Za sprawą linii Qualia, Sony ma być znów postrzegane jako lider nowych technologii i firma, która wprowadza nowinki techniczne na rynek masowy. W sprzęcie Qualia będą debiutować rozwiązania, które z czasem znajdą zastosowanie w tańszych modelach. Pomysł takiej high-endowej linii dającej dużą swobodę projektantom debiutuje w produktach elektronicznych Sony, ale z czasem ma też trafić do innych dziedzin działalności japońskiego giganta. Za sprawą nowych modeli Sony chce dodać swojej marce prestiżu i wyraźniej odróżnić swoje produkty od tańszych rozwiązań konkurencji.

  „Zbyt często byliśmy rozpraszani przez pozbawione znaczenia czynniki jak cena czy udział w rynku” – mówi Shizuo Takashino, jeden z prezesów Sony. „Jeśli wciąż będziemy brać udział w tego rodzaju wyścigu, wszyscy będziemy zgubieni”. » czytaj dalej

  25 lat architektury x86 - miliard sprzedanych procesorów


  Autor: DYD | źródło: 4Press / X-Bit | 17:08
  (2)Komentarzy (2)
  W roku 1978, przenośnym urządzeniem elektronicznym było radio tranzystorowe. Komputery były gigantycznymi, nieruchawymi maszynami, a Internet był ideą garstki zapaleńców. Dziś, Intel obchodzi jubileusz 25-lecia obecności na rynku układów elektronicznych, opartych na architekturze x86.

  Z danych firmy analitycznej Mercury Research wynika, że od tego czasu sprzedano ponad 1 mld procesorów Intela. Półprzewodniki Intela są wszechobecne, można je znaleźć w urządzeniach przenośnych, komputerach biurkowych i notebookach, serwerach, wyposażeniu sieciowym, urządzeniach komunikacyjnych, a także w takim sprzęcie jak terminale sprzedaży czy wyposażenie medyczne.

  Sumując liczbę sprzedanych procesorów dla komputerów biurkowych, laptopów i serwerów, Mercury Research obliczyło, że Intel osiągnął tą okrągłą liczbę w kwietniu tego roku, prawie idealnie 25 lat po debiucie pierwszego mikroprocesora 8086, jaki miał miejsce 8 czerwca 1978. Jak przewiduje Mercury Research, kolejny miliard procesorów Intela zostanie sprzedany znacznie szybciej niż pierwszy i zdarzy się to zapewne przed 2007r. » czytaj dalej

  IBM i Infineon promują pamięci MRAM


  Autor: DYD | źródło: 4Press / CNET | 17:07
  (1)Komentarzy (1)
  Jeszcze w tym tygodniu IBM i Infineon zaprezentują plany wprowadzenia na rynek do roku 2005 układów typu MRAM (Magnetic Random Access Memory). Pamięci MRAM to jeden z kandydatów do zastąpienia stosowanych obecnie układów flash.

  Pamięci MRAM łączą w sobie dwie technologie – zapis magnetyczny (stosowany np. w dyskach twardych) i wszechobecne na rynku komputerowym półprzewodniki. Słabe pole magnetyczne jest tworzone we wnętrzu komórki pamięci krzemowego układu. Komputer mierzy opór elektryczny i określa, czy dana komórka przechowuje informację „1” czy „0”. W konwencjonalnych układach flash informacja również jest odczytywana na podstawie różnic w oporze elektrycznym, jednak różnice pomiędzy „1” a „0” są znacznie większe. Dlatego pamięci MRAM będą bardziej energooszczędne i równocześnie szybsze – zapis informacji w pamięciach flash trwa milisekundy, w MRAM – zaledwie nanosekundy. Krytycy technologii MRAM zauważają, że niewielkie różnice pomiędzy oporem dla stanu „1” i „0” mogą mieć negatywny wpływ dla niezawodności układów. IBM i Infineon zapewniają jednak, że udało się rozwiązać ten problem i różnice pomiędzy dwoma stanami oporu w komórce choć są subtelne, to jednak znaczące – wahają się w przedziale 30-40%. » czytaj dalej

  42-calowa "plazma" Hitachi 42PD3000


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:01
  (2)Komentarzy (2)
  Firma Image Recording Solutions wprowadziła do swojej oferty nowy telewizor plazmowy firmy Hitachi – model 42PD3000. Ta 42-calowa jednostka to flagowy produkt firmy Hitachi: łączy w sobie najnowsze rozwiązania technologiczne i eleganckie wzornictwo. Nowy telewizor plazmowy Hitachi wyświetla obrazy o rozdzielczości 1024 x 1024. Model 42PD3000 oferuje – co w wypadku kina domowego jest szczególnie istotne - szeroki kąt widzenia, wynoszący aż 160 stopni w poziomie i w pionie. Dzięki temu obraz nie traci na jakości nawet wtedy, gdy na ekran patrzy się z boku. Gwarancją prezentacji najwyższej próby są jasność na poziomie 1000cd/m2 i imponujący kontrast o współczynniku 1000:1.

  Wśród licznych zaawansowanych funkcji nowego telewizora plazmowego należy wymienić technologię Digital Colour Management – zapewniającą wierne odtworzenie kolorów. Na uwagę zasługuje też funkcja dzielenia ekranu Split Screen, dzięki której można równocześnie wyświetlać na ekranie obrazy pochodzące z rożnych źródeł, np. telegazetę, obraz telewizyjny i sygnał z komputera. » czytaj dalej

  Nowa nagrywarka DVD RICOH MP-5163A-DP


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 16:32
  Komentarzy (0)
  Jeszcze w czerwcu w Alstor pojawi się najnowsza nagrywarka DVD firmy Ricoh: model MP-5163A-DP. Napęd pracuje w formacie DVD+RW, dzięki czemu odznacza się bardzo wysoką kompatybilnością z dostępnymi na rynku napędami DVD-ROM i odtwarzaczami DVD-Video. Główną nowością MP-5163A-DP jest zapis płyt DVD+R z prędkością 4x, co przekłada się na krótki czas nagrania całej płyty 4.7 GB: poniżej 15 minut! Pozostałe parametry napędu: 2.4x zapis DVD+RW, 16x zapis CD-R, 10x zapis CD-RW, 12x odczyt DVD-ROM, 40x odczyt CD-ROM.

  Swoistą ciekawostką jest obsługa nowego formatu DVD+VR umożliwiającego dodawanie, kasowanie i edycję materiału video bezpośrednio na nośniku DVD. Tradycyjnie Ricoh udostępnia funkcję szybkiego formatowania nośników DVD+RW. Dodatkowo, nagrywarkę wyposażono w bufor o pojemności 2 MB, współpracujący z technologiami JustLink i Lossless Linking, chroniącymi przed błędami podczas zapisu płyt CD i DVD. » czytaj dalej

  Dźwięk dla Athlona 64


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 16:27
  Komentarzy (0)
  nVidia przygotowuje nowy układ dźwiękowy, przeznaczony do współpracy z 64-bitową platformą AMD. Układ o oznaczeniu SP10 nosi znajomo brzmiącą nazwę kodową Soundstorm. SP10 posiada wbudowany układ DSP, obsługuje także akcelerację dźwięku, zarówno 2D jak i 3D. Nie zapomniano także o enkoderze Dobly Digital. Układ będzie zgodny ze specyfikacją APU, obecnego w mostku MCP-T i umożliwi podłączenie kilku kodeków, które mają być najwyższej jakości, w przeciwieństwie do tych stosowanych obecnie. Pomimo przygotowywania rozwiązania sprzętowego, chipsety Crush K8 i Crush K8S nadal będą obsługiwać standard AC'97.

  NV40 pod koniec roku


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 14:27
  (6)Komentarzy (6)
  Od kiedy NV35 jest już w sprzedaży a jego specyfikacja jest znana w sieci zaczynają pojawiać się nieoficjalne informacje na temat NV40. Anonimowy przedstawiciel Nvidi przyznał, że układ NV30 okazał się wielką porażką, jednak firma wciąż podąża zgodnie ze swoim planem sześciomiesięcznego cyklu wprowadzania nowych chipów. Pod koniec roku ukaże się nowy układ - NV40. Ma on być dwa razy szybszy od poprzednika – NV30 i będzie posiadał całkowicie nową architekturę. Przedstawiciel Nvidi powiedział również, że obecnie idealnym zestawem do gier może być system składający się z płyty głównej opartej na nForce 3, które ukażą się w lipcu, procesorze AMD Opteron oraz grafiki NVIDIA GeForce FX 5900.

  Wracając do tematu NV40 – układ ten swoją premierę będzie miał prawdopodobnie w listopadzie. Pierwsze karty graficzne pojawią się zapewne pod koniec grudnia lub na początku przyszłego roku. Warto zauważyć, że w drugim kwartale 2004 roku Intel wypuści chipset Grantsdale, który obsługiwał będzie złącze PCI Express dla kart graficznych. Prawdopodobne jest więc, że NV40 będzie wyposażony w obsługę PCI Express. Jeśli jednak tak się nie stanie to w połowie przyszłego roku należy spodziewać się nowych kart wyposażonych w tę funkcję. Czyżby NV45?

  Dziś nowa Sonda - czy posiadasz nagrywarkę?


  Autor: DYD | 09:25
  (15)Komentarzy (15)
  Zanim przejdę do tematu nowej Sondy, parę słów o starej. Po kilku dniach widać już dokładnie, że nasi Czytelnicy są prawie po połowie podzieleni na karty ATI i NVdii z lekką przewagą kanadyjskiej firmy. Na ATI zagłosowało 1226 osób co dało 48% całości, na NVidię - 1160 osób co dało jej 45% ogółu głosujących. Karty graficzne z innymi układami (Matrox, Karo, SiS, Voodoo...) zdeklarowało łącznie tylko 6% głosujących.

  Dziękujemy za liczny udział w poprzedniej Sondzie i teraz zapraszamy Was do nowej. Dziś pytamy o nagrywarki. Ostatnio po dużych obniżkach cen, te urządzenia coraz częściej są już stałym elementem naszych PeCetów. Nagrywanie płyt stało się bardzo szybkie i nie stwarzające problemów, a dodatkowo ceny płyt CDR i RW także bardzo spadły. A za rogiem już - na razie drogie - nagrywarki DVD. Zapraszamy do głosowania!

  Recenzja LG Combo 52/24/52/16


  Autor: SebaSTS | 00:30
  (17)Komentarzy (17)
  Już od jakiegoś czasu producenci napędów optycznych zatrzymali się w wyścigu o coraz to większą prędkość zapisu płyt CD-R i CD-RW swoich nagrywarek. Postęp zatrzymał po pierwsze sens (patrz testy) zapisu płyt CD-R z większą prędkością niż krotność 52 (x150kb/s), po drugie technologia zapisu płyt CD-RW, która teraz wynosi krotność (x) 24. Samo przejście z prędkości zapisu x12 na x24 jak sięgam pamięcią, zajęło producentom nagrywarek dwa lata. Wiązało się to z tym, że producenci nośników mieli nie lada problem ze znalezieniem odpowiednich materiałów do ich produkcji. Zainteresowanych zapraszam do przeczytania artykułu w najnowszym CHIP'ie. Zauważyłem też pewną tendencję, która towarzyszy od początku tym wszystkim zmaganiom. Otóż powstające równolegle napędy COMBO (nagrywarka + odczyt DVD) , są opóźnione technologicznie względem swoich nagrywających "braci". Tą tendencję postanowił przerwać koncern LG i chwała im za to. Dzięki wypożyczeniu najnowszego napędu COMBO przez LG Electronics Polska, mam szansę go przetestować i podzielić się z wami spostrzeżeniami. » czytaj dalej

   
  Poniedziałek 9 czerwca 2003

  Czytnik pamięci typu flash


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 19:23
  (3)Komentarzy (3)
  Multioffice wprowadził do oferty handlowej uniwersalny czytnik USB kart pamięci typu flash o nazwie - Imation FlashGO! Wykorzystujący zarówno port USB 1.1 jak i 2.0 czytnik FlashGO! umożliwia zapis/odczyt kart pamięci typu flash następujących rodzajów: Compact Flash (typ I i II), Smart Media, Multimedia Card, Secure Digital, Memory Stick oraz IBM Microdrive. FlashGO! 2.0 jest rozwiązaniem umożliwiającym proste, szybkie wgrywanie i zgrywanie danych zapisanych na kartach pamięci zarówno z komputerów klasy PC/MAC, jak również komputerów przenośnych. Wyposażenie urządzenia w kilka gniazd, umożliwia użytkownikom transfer danych z jednego rodzaju kart pamięci na drugie w tym samym czasie. Urządzenie jest dostarczane z dodatkowym CD zawierającym sterowniki dla wszystkich systemów, jak również eleganckim etui zabezpieczającym przed uszkodzeniem w trakcie przenoszenia. Zewnętrzne zasilanie nie jest wymagane, gdyż FlashGO! wykorzystuje zasilanie poprzez port USB.

  Nowa kamerka internetowa Labteca


  Autor: DYD | 16:24
  (11)Komentarzy (11)
  Labtec, firma należąca do korporacji Logitech rozpoczęła sprzedaż zmodernizowanej i unowocześnionej kamery internetowej Webcam. Kamera pod systemem Windows XP rozpoznawana jest automatycznie, a jej użytkowanie rozpocząć można od pierwszych minut od podłączenia. Instalacja odbywa się automatycznie, gdyż Labtec Webcam podłączana jest poprzez port USB. Sensor CMOS posiada rozdzielczość 352 x 288 pixeli. Wraz z kamerą dostarczane jest oprogramowanie, które umożliwia pełną kontrolę obrazu oraz parametrów przekazu. W załączonym oprogramowaniu znajduje się między innymi opcja umożliwiająca wychwytywanie poszczególnych klatek obrazu w wypadku, gdy kamera wykryje ruch. Jest to doskonałe narzędzie do monitorowania pomieszczeń. Labtec Webcam współpracuje z komputerami wyposażonymi w system operacyjny Windows 95 / 98 / ME / 2000 / XP. W komplecie znajduje się instrukcja w języku polskim.

  Minimalne wymagania kamery internetowej to: komputer PC z procesorem (minimum) 233 Pentium, Celeron lub AMD Athlon, 16MB RAM, karta dźwiękowa lub płyta główna z zintegrowaną kartą dźwiękowa i mikrofonem. Kamerka dostępna jest już w sklepach. Produkt objęty jest dwuletnią gwarancją producenta. Cena urządzenia to 110 PLN brutto.

  Tani Pocket PC


  Autor: DYD | źródło: 4Press | 15:59
  (4)Komentarzy (4)
  Viewsonic wprowadziło do swojej oferty nowe urządzenie Pocket PC V35, które odznacza się niezwykle małą wagą - 118g. Drugi czynnik przyciągający uwagę do V35 to jego niezwykle niska cena – tylko 229 funtów, co w porównaniu do np. cen urządzeń iPaq, wydaje się niewiarygodnie mało. Tak więc można się zastanawiać, gdzie jest haczyk?

  Otóż jedyną realną wadą tego urządzenia jest ograniczona możliwość łączności z innymi urządzeniami. Wynika to z braku złącza Compact Flash. Co prawda, V35 posiada złącze Secure Digital Card, jednak nie zapewnia ono wystarczającej elastyczności połączeń. Brak slotu CF oznacza, że V35 nie może być rozszerzony o moduły transmisji GPRS czy Wi-Fi. Co więcej, brak wbudowanego modułu bezprzewodowej łączności Bluetooth, uniemożliwia zastosowanie w V35 karty Toshiby SD Bluetooth. Tak więc jedyną drogą wymiany danych z nowym urządzeniem Viewsoinc pozostaje komunikacja za pośrednictwem portów USB lub podczerwieni. » czytaj dalej

  TDK wkracza na rynek nagrywarek DVD


  Autor: DYD | źródło: TDK | 14:44
  Komentarzy (0)
  W maju br. firma TDK wprowadziła do sprzedaży nagrywarkę DVD±R/RW przeznaczoną dla użytkowników komputerów PC. Wypalenie całej płyty DVD-R lub DVD+R zajmie teraz mniej niż 15 minut. TDK o symbolu DVW-A040212N to wewnętrzny napęd ATAPI/E-IDE, który umożliwia zapis płyt DVD-R i DVD+R (jednokrotnego zapisu) z prędkością 4x (transfer danych wynosi 5,5 MB/s). Szybkość nagrywania płyt wielokrotnego zapisu wynosi odpowiednio: 2x dla DVD-RW i 2,4x dla DVD+RW. Jeśli chodzi o inne parametry to napęd nagrywa CD-R - 16x, CD-RW - 10x, zaś odczyt CD-ROM wynosi 40x, a DVD-ROM - 12x.

  W zestawie znajdują się programy Pinnacle: InstantCopy, InstantCD/DVD 7.0SE, Expression oraz odtwarzacz InterVideo WinDVD4. Dołączony do napędu software to pełny zestaw narzędzi do tworzenia płyt DVD i CD - Pinnacle InstantCD/DVD pozwala na proste nagrywanie płyt DVD/CD metodą "drag & drop". Do zestawu dołączono także instrukcję instalacji, przewodnik pomocy technicznej, kable oraz płytę DVD+R o pojemności 4,7GB przystosowaną do zapisu z szybkością 4x. Sugerowana cena detaliczna brutto nagrywarki - 1699PLN.

  Philips LCD o przekątnej 19 cali


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:33
  Komentarzy (0)
  Philips Polska wprowadzi w czerwcu 2003 r. do swojej oferty handlowej nowy monitor LCD z serii Business: model 190B4. Urządzenie będzie dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych - z obudową w kolorze standardowym (beżowym) oraz srebrnym. Ten model nawiązuje wzornictwem i stylistyką do nowej serii monitorów Business i Professional o przekątnej 15 cali (150B4, 150P4). Zasilanie zintegrowane jest z obudową i specjalnie zaprojektowana podstawa typu "compact" umożliwia obracanie ekranu w płaszczyźnie poziomej i pionowej, a także regulację wysokości w zakresie od 0 do 7 cm.

  Najważniejsze parametry techniczne monitora 190B4 (seria Business): przekątna ekranu o długości 19 cali, rozmiar plamki 0.294 x 0.294, częstotliwość pozioma 30-82 kHz, częstotliwość odświeżania obrazu 56-76 Hz, współczynnik kontrastu 500:1, jasność 250 cd/m2, kąt widzenia poziomo 85/85 stopni, kąt widzenia pionowo 85/85 stopni, czas reakcji panela LCD wynosi ok. 25 ms (15ms/10ms). Zalecana rozdzielczość pracy to 1280 x 1024/60Hz. Monitor wyposażono w pojedyncze, analogowe złącze video (1 x D-Sub). Nowy monitor posiada certyfikat TCO'03. Sugerowana cena detaliczna brutto wynosi ok. 3550 PLN.

  Milion dolarów w nagrodach


  Autor: R4v | źródło: 3DChipset | 12:37
  (7)Komentarzy (7)
  Na stronie Unreal Tournament 2003 znaleźć można konkurs. Twórca gry, Epic Games i Digital Extremes, wraz z nVidią, Atari, AMD i Alias|Wavefront, ufundowały nagrody o łącznej wartości około miliona dolarów dla twórców produktów opartych na grach Unreal Tournament 2003 i 2004. Uczestnicy mogą startować w 13 kategoriach, m.in: Best Mod, Best Character, Best Use of 3D Sound, Best Real-Time Non-Interactive Movie (Machinima) i innych. Pierwsze nagrody trafią do zwycięzców zimą tego roku. Nagroda główna będzie wręczona na Games Developer Conference w San Jose w marcu 2004 roku. Nagrody pieniężne wynoszą $500.000, plus licencja na engine Unreal'a (warta $350.000). Oprócz tego można wygrać komputery, wyposażone w procesory AMD oraz karty graficzne i chipsety nVidii oraz oprogramowanie Maya dla grafików 3D. 50 ze 100 komputerów trafi do 5 uczelni, których studenci będą brali udział w konkursie. Nie jest także wykluczone profesjonalne wydanie stworzonych modów. Ci, którzy nie wiedzą jeszcze jak się modyfikować Unreala, mogą ściągnąć ponad 100 godzin tzw. Video Training Modules, które wyjaśnią jak pracować z enginem. Filmy dostępne są pod adresem www.masteringunreal.com.

  Motherboard Monitor 5.3.3.0


  Autor: R4v | źródło: W2S | 12:36
  Komentarzy (0)
  Pojawiła się nowa wersja programu Motherboard Monitor, który służy do oczytu i wyświetlania informacji z czujników na płycie głównej. Program obsługuje większość chipsetów będących w użyciu i działa ze wszystkimi systemami z rodziny Windows, począwszy od wersji 95. W wersji 5.3.3.0 dodano m.in. obsługę chipsetu nForce3, nowe dzielniki dla wkazań wentylatorów a także rozszerzono możliwości plug-inów. Program obsługuje teraz odczyt napięcia z płyt: Soyo Dragon KT400 Ultra Platinum, AsRock K7VT2, Abit NF7 (8 i 9-ty czujnik), ECS L7S7A2, Asus P4SDX oraz Abit AT7 MAX. Pełną listę zmian i program znajdziecie na tej stronie.

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL