Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 28 czerwca 2002  
    

Soltek z VIA na P4X400 pokładzie


Autor: DYD | źródło: x-bit | 13:38
(2)Komentarzy (2)
Mimo, iż VIA nie otrzymała oficjalnie licencji od Intela na układ P4X400 dla procesorów Pentium4, to nie dbając o konsekwencje już rozpoczęła jego ekspansję. Serwis x-bit otrzymał nieoficjalną informację prasową z Solteka o wprowadzeniu do sprzedaży produktu opartego o najnowszy chipset VIA, który jest nową edycją P4X333 (różnice polegają na wsparciu dla DDR400). Nowością Solteka są modele wyposażone w układ P4X400 o symbolach SL-85ERV / 85ERV-L z mostkiem południowym VT8235.

Płyta wspiera magistralę FSB 533/400 dla procesorów P4 oraz posiada najnowsze benefity jakimi są wsparcie dla pamięci typu DDR400/DDR333 SDRAM, AGP 8X, Ultra ATA 133, 6-Channel AC'97 Audio, USB 2.0. Soltek twierdzi, że są gotowi na rozpoczęcie sprzedaży SL-85ERV / 85ERV-L z VIA P4X400 "od zaraz".

Co ciekawe, wraz z rozpoczęciem sprzedaży płyt Soltek SL-85ERV / 85ERV-L, w obiegu będą także karty graficzne Soltek Xabre 400, które jako jedyne w tej chwili posiadają wsparcie dla AGP 8x.

Post-romański MMORPG


Autor: DYD | źródło: 4D | 13:29
Komentarzy (0)
Firma Mythic Entertainment, twórca jednej z najbardziej znanych sieciowych gier RPG "Dark Age of Camelot", zaanonsowała nowy projekt. Gra "Imperator" będzie rozgrywać się w alternatywnym uniwersum, w którym Imperium Rzymskie nigdy nie upadło... Kilka dokonanych przez Mythic zmian w historii i losy Cesarstwa potoczyły się zupełnie inaczej - nie tylko nigdy nie rozpadło się, ale swoim władaniem objęło całą Ziemię i wkroczyło w erę podobojów kosmicznych. W czasach, w któych rozgrywać będzie się akcja "Imperatora", władza Rzymu obejmuje już wiele planet. Każda z nich ma swój klimat, faunę, florę oraz oczywiście inteligentnych mieszkańców, którzy stworzyli oryginalną kulturę.

Mythic - wyraźnie ośmielone sukcesem "Dark Age of Camelot", które ma 200 tys. aktywnych subskrybentów - oczekuje, że nowy projekt wyznaczy nową definicję gatunku MMORPG. Choć gra jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju i nie wiadomo dokładnie, kiedy nastąpi jej premiera, oczywiste jest, że na rynku gier sieciowych robi się coraz ciaśniej. Przed "Imperatorem" staje więc wyjątkowo trudne zadanie, zwłaszcza, że ze względu na tematykę gra będzie rywalizować z tworzonym przez Sony i LucasArts "Star Wars Galaxies". Jednak Mark Jacobs, prezes Mythic, nie boi się konkurencji. "Kiedy rozpoczynaliśmy prace nad 'Dark Age of Camelot', wszyscy w branży uważali, że zwariowaliśmy chcąc konkurować z Electronic Arts, Microsoftem i Sony. Skazywano nas na porażkę. Nasz sukces pokazał, że było inaczej".

Fotograficzny maluch Sony


Autor: DYD | źródło: 4D | 13:23
Komentarzy (0)
Sony zaprezentowało aparat cyfrowy Cyber-shot DSC-U10 o rozdzielczości 1,3 megapiksela - najmniejsze i najlżejsze urządzenie tego typu na świecie. Cyber-shot DSC-U10 posiada wyświetlacz LCD o przekątnej 1 cal, a jako nośnik pamięci wykorzystuje karty Memory Stick. Aparat dostępny będzie w trzech wersjach kolorystycznych - srebrnej, różowej i niebieskiej. Oprócz wykonywania zdjęć może zapisywać krótkie, maksymalnie 15-sekundowe filmiki w rozdzielczości 160 x 120 pikseli.

Kiepskie parametry mają być rekompensowane przez wymiary urządzenia - 84.5 x 28.6 x 39,8 mm. Aparacik waży zaledwie 87 g. Jego głównymi odbiorcami nie mają być foto-amatorzy, lecz biznesmeni. Cyber-shot DSC-U10 posłuży m.in. do wykonywania zdjęcia tablic pokazywanych podczas prezentacji, co zwolni właścicieli aparatu Sony z konieczności robienia notatek. Cena aparatu Cyber-shot DSC-U10 wyniesie prawdopodobnie 25 tys. jenów (około 205 USD). W Japonii urządzenie zadebiutuje 20 lipca.

Premiera ATI R300 - zbyt wcześnie?


Autor: DYD | źródło: 4D | 13:02
(1)Komentarzy (1)
DirectX 9 pojawi się nie wcześniej niż w październiku, a więc już po premierze układu graficznego ATI R300. Jeszcze niedawno wydawało się, że Microsoft zdąży na wrzesień, jednak prace uległy opóźnieniu i DirectX 9 ujrzy światło dzienne miesiąc później. Mozna tylko spekulować, co spowodowało przesunięcia w terminarzu Microsoftu - analogie do sytuacji z układem Radeon 8500 (który w dniu premiery był sprzedawany z DirectX 8.1 w wersji... beta) są dość oczywiste. Wiele wskazuje na to, że w pierwszych tygodniach po premierze karty z nowym chipem ATI będą sprzedawać się słabo - użytkownicy zapewne będą woleli poczekać, aż w pudełku z produktem pojawi się "oficjalny" DirectX 9.

Logitech QuickCam dla komputerów notebook


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:31
Komentarzy (0)
Logitech Europe oficjalnie przedstawił najnowszą kamerę internetową stworzoną po raz pierwszy z myślą dla użytkowników komputerów notebook. Logitech QuickCam Notebook to rozwiązanie dla wszystkich tych którzy nie byli wstanie dobrać kamery internetowej dla swojego notebooka. Logitech QuickCam Notebook posiada sensor CIF CMOS oraz nowoczesne soczewki opracowane przez Logitecha. Cała konstrukcja kamery miała być według jej twórców lekką, kompaktową i prostą w montażu. Składana podstawka służy jednocześnie jako ochrona soczewki po złożeniu kamerki. Specjalna podstawka umożliwia również użytkowanie kamery zarówno na ekranie LCD notebooka lub komputera jak i obok niego (podstawka). Konstrukcja podstawki umożliwia ustawienie kamery w dowolnym zakresie, tj. 360 stopni. Specjalny krótki i giętki zarazem kabel o długości 75 cm sprawia że użytkownik znajdujący się w podróży nie będzie narażony na plątaninę kabli. Specjalne oprogramowanie Logitech QuickCam Notebook oraz zastosowanie portu USB sprawiają że kamerę można podłączyć do każdego komputera PC lub Mac. Dołączone oprogramowanie QuickCam pozwala użytkownikowi na:
  • wysyłanie poczty elektronicznej z załącznikami wideo oraz przechwyconymi obrazami
  • nawiązywanie wideo konferencji
  • nadawanie własnych przekazów wideo przez internet (na żywo) przy użyciu strony Spotlife
  • organizowanie zdjęć i nagrań wideo w galeriach
  • uruchamianie i reagowanie kamery po wykryciu ruchu
Kamera internetowa Logitech QuickCam Notebook dostępna będzie w pierwszej połowie lipca 2002 w sugerowanej cenie detalicznej około 269 PLN brutto. Urządzenie objęte jest 2 letnią gwarancją producenta.

Garść nowych artykułów z poskiej Sieci


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:26
Komentarzy (0)

Czas na Motorolę...


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:14
Komentarzy (0)
Posadę straci kolejnych 7 tys. pracowników Motoroli, czyli 7% siły roboczej firmy. Zwolnienia są jednym z elementów nowego programu redukcji kosztów, na który Motorola wyda 3,5 mld USD w ciągu najbliższych dwóch lat. Cięcia dotkną pracowników wszystkich działów - produkcji, sprzedaży i sektora badawczo-rozwojowego. Tym samym w firmie, która jeszcze w sierpniu 2000 r. zatrudniała 150 tys. osób, w roku 2003 zostanie zaledwie 93 tys. pracowników. W ten sposób Motorola powróci do wielkości zatrudnienia z połowy lat 90-tych, czasów sprzed boomu komunikacyjno-internetowego. Zarząd Motoroli oczekuje, że firma odzyska rentowność już w drugiej połowie bieżącego roku.

Dysk twardy 200 GB Western Digital


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:11
(5)Komentarzy (5)
Firma Western Digital zaprezentowała dysk twardy dostępny na rynku EIDE - napęd 200GB o prędkości obrotowej 7200 RPM. Nowa rodzina produktów zapisuje 60GB danych na jednym talerzu. Nowy dysk będzie dostępny w wersji z łożyskami olejowymi FDB (fluid dynamic bearing), które gwarantują niemal bezgłośną pracę napędu. Dostępne będą wersje o pojemnościach od 120 do 200 GB.

"Producenci dysków twardych dostarczają produkty o niewiarygodnej wydajności i pojemności - zarówno na rynek PC, jak i inne, rozwijające się rynki wykorzystujące lokalne pamięci masowe, np. sektor magnetowidów cyfrowych" - powiedział Mark Geenen, prezes TrendFocus, firmy zajmującej sie badaniami rynku pamięci masowych. "Firma Western Digital - z powodzeniem koncentrując się na dyskach EIDE o najwyższej pojemności i wydajności - kolejny raz dostarcza nowy typ produktu jako pierwsza; tym razem jest to dysk 200 GB".

"Wciąż obserwujemy zapotrzebowanie na wydajne dyski twarde 7200 RPM o najwyższych pojemnościach, co czyni z nowego napędu ofertę idealnie dopasowaną do potrzeb rynku - począwszy od sektora najwydajniejszych komputerów stacjonarnych i stacji roboczych, na serwerach klasy podstawowej kończąc" - powiedział Richard E. Rutledge, wiceprezes marketingu w Western Digital.

 
Czwartek 27 czerwca 2002

AMD ogłasza wsparcie dla 64-bitówych serwerów


Autor: DYD | źródło: e-mail | 18:12
Komentarzy (0)
Podczas PC EXPO, AMD ogłosiło wsparcie ze strony firmy Zeus Technology Ltd. dla nadchodzących procesorów AMD ósmej generacji. AMD zademonstrowało również zastosowanie 64-bitowego serwera Zeus pracującego w oparciu o nadchodzący procesor AMD Opteron. Zeus Web Server pracował w konfiguracji z czterema procesorami AMD Opteron w oparciu o 64-bitowy system operacyjny Linux. Demonstracja symulowała strony WWW, obsługiwane przez system AMD Opteron z symulowanym ruchem w sieci do 500 użytkowników jednocześnie. Procesor AMD Opteron został zaprojektowany tak, aby pomóc chronić inwestycję, poprzez obsługę istniejących aplikacji 32-bitowych przy niezrównanej wydajności, oferując jednocześnie klientom łatwe przejście do technologii 64-bitowej.

"Demonstracja innowacyjnej technologii Web serwerów Zeus wraz z procesorami AMD ósmej generacji pokazuje, w jaki sposób możemy dostarczać technologię, możliwości i niezawodność Web serwerów klasy enterprise wszystkim naszym klientom komercyjnym, od małego biznesu aż po korporacje," powiedział Ed Ellett, wiceprezes marketingu w AMD Computational Products Group. "Nadchodząca ósma generacja procesorów AMD pozwoli użytkownikom optymalnie wykorzystać aplikacje 32-bitowe i dodawać oprogramowanie i systemy 64-bitowe w miarę potrzeb. Wierzymy, że ta doskonała strategia migracji poszerzy zastosowanie urządzeń klasy enterprise, takich jak Zeus Web serwer na rynkach komercyjnych." » czytaj dalej

"Uciszacz" komórek


Autor: DYD | źródło: 4D | 17:55
(2)Komentarzy (2)
Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Iwate opracowali specjalny materiał, który - po wyłożeniu nim ścian pomieszczenia - uniemożliwia korzystanie z telefonów komórkowych. Specjalnie zmodyfikowane drewniane płyty - wzbogacone o ferryt niklowo-cynkowy - niemal doskonale blokują przepływ fal elektromagnetycznych emitowanych przez telefony. Zespół pod kierownictwem prof. Hideo Oka liczy, że w niedalekiej przyszłości opracowany przez jego zespół materiał będzie powszechnie dostępny w sklepach budowlanych. Możliwości jego zastosowań są ogromne, zwłaszcza, że materiał uniemożliwia też szpiegowanie z zewnątrz bezprzewodowych sieci LAN. Powinny się nim zainteresować także kina...

Microsoft broni swoich interesów


Autor: DYD | źródło: 4D | 17:24
Komentarzy (0)
Producent chipu Enigmah-X, umożliwiającego uruchamianie pirackich gier na konsoli Xbox, zakończył swoją działalność. To efekt kroków podjętych przez prawników Microsoftu. Na stronie projektu pojawiła się jednak informacja, że działalność ekipy Enigmah została zakończona. Wprawdzie w chińskich fabrykach wciąż produkowane są chipy, jednak po interwencji prawników firmy z Redmond liczba chętnych do ich dystrybucji może drastycznie się zmniejszyć.

Kwestia "modów" dla konsol wzbudza duże kontrowersje. Ich producenci niejednokrotnie utrzymują, że chipy nie mają służyć piractwu, a jedynie umożliwiać domorosłym programistom przygotowanie własnych aplikacji dla konsol. Trudno jednak dziwić się producentom, którzy tracą na sprzedaży konsol, a zarabiają właśnie na oprogramowaniu. Rozwój nielegalnego obrotu grami powoduje więc ogromne straty. Z tego powodu np. Sony dopiero niedawno zdecydowało się na premierę PlayStation 2 na słynących z piractwa rynkach azjatyckich.

1GB na małym krążku


Autor: DYD | źródło: 4D | 17:16
(2)Komentarzy (2)
Philips zaprezentował jednostronny, jednowarstwowy dysk optyczny o średnicy 3 cm. Nośnik pozwala na zapis 1GB danych. System wykorzystuje technologię niebieskiego lasera i dzięki niewielkim rozmiarom ma znaleźć zastosowanie w urządzeniach przenośnych, takich jak handheldy i telefony komórkowe.

Wymiary prototypowego napędu wynoszą 56 x 34 x 7,5 mm. Soczewka wykonana jest z plastiku. W trakcie testów napęd z powodzeniem odczytywał z krążka pliki MP3. Jak na razie nie poinformowano, kiedy urządzenie ma szanse trafić do konkretnych produktów.

Adaptec - nowe kontrolery Ultra320 SCSI


Autor: DYD | źródło: Alstor | 17:10
Komentarzy (0)
Kilka dni temu firma Adaptec zaprezentowała kontrolery Ultra320 SCSI: modele 39320D i AIC-7902. Urządzenia umożliwiają uzyskanie przepływu danych poprzez dwa niezależne kanały i jeden kontroler z prędkością do 546 MB/s oraz przy wykorzystaniu dwóch równolegle pracujących kontrolerów do 1,09 GB/s. Podczas testów kontrolery Adaptec Ultra320 SCSI pracujące z dyskami Ultra320 SCSI charakteryzowały się największą przepustowością danych spośród wszystkich aktualnie występujących rozwiązań. Umożliwia to ich wykorzystanie do pracy z aplikacjami intensywnie przetwarzającymi dane. Dlatego zaleca się ich zastosowanie wszędzie tam, gdzie wydajność oraz koszt inwestycji są najważniejszymi kryteriami wyboru rozwiązania.

W testach sprawdzających wydajność podczas sekwencyjnego odczytu i zapisu danych, kontroler Adaptec Ultra320 SCSI - 39320D w konfiguracji z 5 dyskami Ultra320 SCSI osiągnął transfer danych na poziomie 273 MB/s poprzez jeden kanał oraz dwukrotnie większy (546 MB/s) w konfiguracji z 10 dyskami Ultra320 SCSI, podłączonymi po pięć do jednego kanału. Kontrolery Adaptec Ultra320 SCSI współpracują z większością popularnych systemów operacyjnych oraz posiadają wbudowaną obsługę RAID 0, 1, 10. Są w stanie obsłużyć do 6 dysków SCSI na macierz plus 1 dodatkowy dysk oraz maksymalnie do dwóch macierzy na kanał. Natomiast kontroler Adaptec AIC-7902 współpracuje z nowym złączem 64-bit/133MHz PCI-X oraz obsługuje do 30 dysków Ultra320 SCSI poprzez 2 niezależne kanały. Urządzenia powinny pojawić się w ALSTOR pod koniec września.

3Com wprowadza Switch 4050


Autor: DYD | źródło: Rowland | 16:38
Komentarzy (0)
Switch 4050 jest przeznaczony dla użytkowników, preferujących wykorzystanie posiadanego okablowanie miedzianego do gigabitowych połączeń. Nowe urządzenie posiada 12 portów gigabitowych w standardzie 1000Base-T i 6 portów gigabitowych w standardzie 1000Base-SX na płycie czołowej. Stanowi uzupełnienie możliwości jakie daje przełącznik 4060. "3Com spełnia swoją obietnicę przygotowania bardzo dobrej oferty dla rynku enterprise. Wprowadzenie nowego przełącznika 4050, który stanowi następny element w wykorzystaniu w technologii XRN, dowodzi, że poważnie traktujemy potrzeby użytkowników oraz dopasowujemy się do wszelkiego rodzaju możliwych konfiguracji mediów w centrum sieci komputerowych. Nowe urządzenie jest idealnym rozwiązaniem dla klientów, którzy nie muszą inwestować w światłowód, a zależy im na posiadaniu dużej gęstości gigabitowych połączeń na okablowaniu miedzianym"- tłumaczy Paweł Jachyra, Country Sales Manager z 3Com. Switch 4050 oferuje obsługę gigabitowych sieci szkieletowych, realizowanych z pełną szybkością łączy. Jest przygotowany do pracy w technologii XRN. Dodatkowo zachowuje unikatową cechę wymiennych zasilaczy i wentylatorów, typową do tej pory tylko dla droższych urządzeń modularnych. Urządzenie jest już dostępne w Polsce.

PowerQuest Drive Image 2002


Autor: DYD | źródło: Rowland | 16:05
Komentarzy (0)
Firma PowerQuest, dostawca niezawodnych rozwiązań w zakresie zarządzania pamięcią masową, wprowadziła na rynek Drive Image 2002, najnowszą wersję oprogramowania do kopiowania dysku twardego. W razie awarii komputera zapewnia on bezpieczeństwo danych i programów na dysku twardym oraz umożliwia ich szybkie odtworzenie. Dzięki Drive Image 2002 nawet początkujący użytkownik może łatwo wykonać kopie zapasową dysku - także na płytach CD-ROM i CD-RW, oraz w dowolnym momencie przywrócić wcześniej zapisany stan komputera. Z pomocą wygodnych kreatorów użytkownik może teraz wydzielić część dysku pod kopie zapasowe i zmieniać wielkość partycji bez potrzeby korzystania z innego oprogramowania. Nowy Drive Image 2002 pozwala na zapisanie i odczytywanie kopii także z dysku sieciowego. Drive Image 2002 zawiera również nowy eksplorator plików, który daje dostęp do plików w systemach FAT, FAT32, czy NTFS, także tych w ukrytych partycjach. Kopie dysku twardego mogą być łatwo przenoszone i usuwane, niezależnie od rodzaju partycji, na której je umieszczono. » czytaj dalej

P4 2.53 GHz: skalowanie Pentium4


Autor: Lancer | 00:22
(39)Komentarzy (39)
Początkowo mało popularny, ale zdobywający coraz większe uznanie procesor Pentium 4 doskonale się skaluje. Rozpiętość zegarowa pomiędzy najwyżej, a najniżej taktowanym procesorem wynosi niemal 100%. Dzięki wypuszczeniu pół roku temu nowej odmiany bazującej na rdzeniu Northwood, Pentium 4 nie tylko zyskał na wydajności, ale również dzięki mniejszemu procesowi technologicznemu i niższym kosztom produkcji udało się wprowadzić niegdyś horrendalnie drogi układ "pod strzechy". Obecnie najszybszy układ, jaki znajduje się na rynku to procesor taktowany zegarem 2,53GHz. Najsłabszy obecnie dostępny procesor jest o niemal 1GHz niżej taktowany. Mowa o Pentium 4 1,6GHz A. Ten właśnie układ dzięki swej przystępnej cenie cieszy się dużym powodzeniem na rynku. Czy niemal o 2500 zł droższy układ jest wart nadłożenia tak wysokiej kwoty w stosunku do swego tańszego kuzyna? Jak się skaluje ten procesor? Zapraszam do na porównania dwóch układów. Do nierównej walki procesory wystawił krajowy oddział firmy Intel» czytaj dalej

RivaTuner 2.0 Release Candidate 11


Autor: DYD | źródło: Guru3D | 00:11
Komentarzy (0)
Teraz coś dla wielbicieli tuningu kart graficznych NVidii. Alex Unwinder uaktualnił w dniu dzisiejszym swój program RivaTuner v2.0 do wersji RC 11, która nie jest jeszcze wersją finalną jednak wprowadza m.in. pełne wsparcie dla Detonatorów 29.xx w tym najnowszych Detonator 29.80. Z programu mogą skorzystać posiadacze kart począwszy od TNT, przez TNT2, GeForce, aż do GeForce3, którym ustawienia firmowe już się przejadły. Nowa wersja tego programu posiada wiele zmian, poprawek i nowości - pełna lista dostępna jest na stronie autora programu. RivaTuner w wersji dla Windows 98, Windows 98 SE, Windows ME, Windows 2000 oraz Windows XP dostępny jest ze strony autora lub z ftp.twojepc.pl (699 KB).

Komputery kieszonkowe iPAQ 3900


Autor: DYD | źródło: e-mail | 00:04
Komentarzy (0)
Firma Hewlett-Packard poinformowała o wprowadzeniu na rynek serii komputerów kieszonkowych iPAQ H3900 - nowych modeli w rodzinie komputerów kieszonkowych. Komputery iPAQ H3900 wyposażono w nowy wyświetlacz kolorowy, na którym wyraźniej widać zarówno tekst, jak i grafikę. Zainstalowano w nich procesor Intel PXA250/400 MHz, który zapewnia szybsze przetwarzanie danych multimedialnych i wyższy poziom bezpieczeństwa. Ponadto udostępniono więcej funkcji, poszerzających zakres zastosowań komputerów kieszonkowych, np. uniwersalny pilot do obsługi urządzeń elektronicznych w domu i biurze.

Nowe modele z rodziny iPAQ H3900 wyposażone są także w gniazdo rozszerzeń SDIO (Secure Digital Input-Output - bezpieczne cyfrowe wejście-wyjście), które umożliwia przenoszenie danych z wykorzystaniem zaawansowanych komponentów pamięci masowej i akcesoriów. "Mobilni pracownicy wysoko cenią takie zalety handheldów, jak rzeczywiste barwy wyświetlacza, większa wydajność, szerokie możliwości rozbudowy i przechowywania danych. Nowe iPAQ'i mają wszystkie te cechy" - powiedział Eric Cador, wiceprezes działu komputerowych systemów osobistych HP (PSG) na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Seria iPAQ H3900 obejmuje dwa urządzenia. Model iPAQ H3950 jest wyposażony w 32 MB pamięci ROM, a jego przewidywana cena detaliczna netto wynosi ok. 780 euro. Z kolei iPAQ H3970 jest wyposażony we wbudowany moduł Bluetooth oraz 48 MB pamięci ROM, a jego przewidywana cena detaliczna netto to ok. 900 euro. W obydwu modelach zainstalowano 64 MB pamięci operacyjnej i system operacyjny Microsoft Windows for Pocket PC 2002. Seria iPAQ H3900 będzie w sprzedaży w Polsce i w regionie EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki) pod koniec lipca.

 
Środa 26 czerwca 2002

Seagate Serial ATA na PC Expo


Autor: DYD | źródło: e-mail | 22:54
Komentarzy (0)
Warszawa - 26 czerwca, 2002 - Seagate oraz Intel zademonstrowały dysk twardy z rdzennym interfejsem Serial ATA na PC Expo w Nowym Jorku. Firmy podłączyły nowy dysk twardy Barracuda ATA V - z rdzennym interfejsem Serial ATA działającym z pełną prędkością - do płyty głównej firmy Intel w zaawansowanym PC game box, dostarczonym przez HardDrive.com. Interfejs Serial ATA umożliwia przepustowość danych o prędkości 150 Mb na sekundę - jest bardzo szybki i responsywny, świetnie więc nadaje się do zaawansowanych aplikacji, takich jak gry, wideo czy sieci domowe. Serial ATA jest pierwszą nową technologią do wewnętrznych pamięci masowych do komputerów PC odkąd wprowadzono technologię Parallel ATA 20 lat temu. Interfejs Serial ATA ma umożliwić produkowanie bardziej kompleksowych, elastycznych i inteligentnych systemów pamięci masowych.

"Współpracując z firmą Seagate przy przygotowaniach do demonstracji, jesteśmy bardzo szczęśliwi. Możemy pokazać jak nowa technologia usprawnia działanie platformy PC," powiedział Jason Ziller, Menedżer do spraw inicjatyw technologicznych w firmie Intel i prezes zespołu zajmującego się Serial ATA. "Seagate, Intel i inne wiodące na rynku firmy ściśle współpracowały przez ostatnie kilka lat rozwijając architekturę Serial ATA. Ze względu na lepszą wydajność, zwiększoną niezawodność danych oraz szerokie wsparcie na rynku, spodziewamy się, że Serial ATA zostanie szybko zaadaptowany na rynku informatycznym."

Serial ATA może w inteligentny sposób przetwarzać dane i wykorzystywać kolejkowanie komend aby dostarczyć użytkownikom odpowiednie dane szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ponieważ interfejs Serial ATA jest niezwykle łatwo podłączyć, uprości on nową generację urządzeń ATA, takich jak przenośne komputery samochodowe czy odtwarzacze muzyki. Cienkie kable i proste łącza sprawią, że projektowanie całkiem nowych, mniejszych obudów komputerów PC, urządzeń przenośnych i Consumer Electronics stanie się możliwe. Nowy interfejs można znacznie prościej instalować i konfigurować, ponieważ oferuje on możliwość podłączenia punkt-w-punkt dysku i hosta, bez konieczności ustawiania zworki. Oferuje on doskonałe zarządzanie mocą w systemach mobilnych a także większą niezawodność danych dzięki 32-bitowej ochronie Cyclic Redundancy Checking. Serial ATA jest w 100-procentach kompatybilne z oprogramowaniem Parallel ATA.

Nowa seria skanerów płaskich hp


Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:36
Komentarzy (0)
Firma Hewlett-Packard przedstawia serię nowych, zgodnych z najnowszymi tendencjami, modeli płaskich skanerów cyfrowych. Uurządzenia do skanowania oferują użytkownikom indywidualnym możliwość utrwalania, przechowywania, przetwarzania oraz wymiany przez Internet zdjęć lub dokumentów. Skanery hp scanjet 3500c, 3530c i 3570c są przeznaczone dla użytkowników, którzy planują niewielkie wydatki na tego rodzaju sprzęt. Do urządzeń dołączane jest oprogramowanie do przetwarzania zdjęć i obrazów cyfrowych HP Photo & Imaging, które opracowano z myślą o osobach dopiero rozpoczynających swoją przygodę z cyfrowym przetwarzaniem obrazów. Aplikacja ta oferuje wiele możliwości kreatywnej pracy z obrazem za pośrednictwem interfejsu cechującego wszystkie nowe produkty HP do cyfrowego przetwarzania obrazów.

Model hp scanjet 3570c pozwala początkującym użytkownikom uzyskać dobrej jakości skany zdjęć, slajdów i negatywów. Negatywy i slajdy 35-milimetrowe skanuje się za pomocą wbudowanej przystawki do przeźroczy. Skaner jest wyposażono w cztery wygodne w obsłudze przyciski (skanowanie, kopiowanie, poczta elektroniczna i funkcja HP Memories Disc Creator). Pliki powstałe po zeskanowaniu zdjęć, tekstu, rysunków lub przedmiotów trójwymiarowych można wydrukować, przesłać pocztą elektroniczną lub umieścić w sieci WWW. Funkcja HP Memories Disc Creator pozwala szybko i łatwo, tj. za jednym naciśnięciem przycisku, tworzyć multimedialne pokazy slajdów opatrzone ścieżką dźwiękową. Skaner hp scanjet 3530c będzie dostępny wyłącznie w Europie. Również ten model wyposażono w cztery wygodne przyciski (skanowanie, kopiowanie, poczta elektroniczna, funkcja HP Memories Disc Creator), zapewniające łatwość obsługi urządzenia i znakomitą jakość skanowania. » czytaj dalej

Nowe VIA 4in1 v4.40(a)P3


Autor: DYD | 17:04
Komentarzy (0)
Firma VIA w dniu 25 czerwca zamieściła nowy pakiet VIA 4in1 driverów dla płyt głównych z układami VIA w wersji 4.40(a)P3 z przeznaczeniem dla systemów Win ME, 2000 & XP. Nowe wydanie tego pakietu posiada zaktualizowany sterownik VIA chipset z 1.50 do v1.60a oraz zaktualizowany VIA AGP driver do wersji 4.20a. Najnowszy pakiet sterowników VIA 4in1 można ściągnąć z serwera WWW.viaarena.com, FTP.viaarena.com oraz lokalnie ftp.twojepc.pl (1.11 MB).

Projektory dla kina w domu


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:55
(1)Komentarzy (1)
Firma AVC Sp. z o.o. wprowadziła do swojej oferty dwa nowe projektory EPSON. Modele TW100 i TS10 są dedykowane dla zestawów kina domowego. EPSON TW100 został wyposażony w matrycę 16:9, dzięki czemu filmy w formacie kinowym wyświetlane są w rzeczywistym rozmiarze - bez konieczności skalowania obrazu. W ten sposób wykorzystywane są wszystkie piksele. Siła światła 700 ANSI lumenów i wysoki współczynnik kontrastu (600:1) gwarantują czysty obraz. Drugi model - EPSON TS10 - dysponuje siłą światła 700 ANSI lumenów, przy kontraście 500:1. Został wyposażony w matrycę LCD w standardowym formacie 4:3. Obydwa modele pozwalają na uzyskanie obrazu o przekątnej od 30 do 300 cali.

Nowe modele EPSONA przygotowano z myślą o pracy w warunkach domowych. Dlatego oprócz znakomitych parametrów pracy posiadają też inne - z perspektywy przeciętnego użytkownika nie mniej ważne - zalety: są małe, ciche i łatwe w obsłudze. Oferują pełną kompatybilność z szeroką gamą urządzeń analogowych i cyfrowych - za ich pośrednictwem można oglądać telewizję, filmy z magnetowidu czy DVD, grać na konsoli i prowadzić prezentację z komputera. Projektory są także zgodne ze standardem HDTV. Po podłączeniu do źródła obrazu, TW100 i TS10 rozpoznają sygnał i - wyręczając użytkownika - automatycznie dopasowują wszystkie ustawienia. » czytaj dalej

Winamp3 Release Candidate Sneak Preview


Autor: DYD | źródło: Fileflash | 15:52
Komentarzy (0)
Ukazała się nowa edycja trzeciej wersji Beta odtwarzacza plików dźwiękowych Winamp3 firmy Nullsoft. Wydanie nosi symbol 3.0 Release Candidate Sneak Preview (25/06/02) build #479. Winamp3 Beta może zawierać jeszcze liczne błędy - jak każda Beta. Autorzy programu zalecają instalacje programu w innym katalogu niż wersje poprzednie Winampa z serii 2.x. Program jest nadal w fazie tworzenia i dopracowywania - Nullsoft, swoją Betę kieruje głównie do twórców skór, plug-inów i oprogramowania. Winamp 3.0 Beta 3 leży na stronie nullsoft.com (3.98 MB) oraz na naszym FTP. W nowej wersji dodano odtwarzanie video, wsparcie ogg vorbis, MIDI i MOD, zmieniono działanie pop-up menu, przyspieszono ładowanie programu, wiele nowych opcji w konfiguracji i wiele innych zmian.

Szerokopasmowe perspektywy USA


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:38
Komentarzy (0)
Do roku 2004 połowa amerykańskich Internautów będzie korzystać z Internetu za pośrednictwem łącza szerokopasmowego - wynika z raportu firmy Solomon-Wolff Associates. Obecnie około 30% połączeń z Internetem dokonuje się w USA za pośrednictwem telewizji kablowej lub cyfrowej linii abonenckiej (DSL). W najbliższych latach będzie rosnąć popularność modemów kablowych, których już dziś jest dwa razy więcej, niż korzystających ze zwykłej linii telefonicznej modemów DSL. Analitycy uważają, przyczynią się do tego nie tylko względy technologiczne, ale też fakt, że ekspansja telewizji kablowych będzie przebiegała szybciej, niż rozwój firm telekomunikacyjnych. Trzy lata temu zaledwie 6% amerykańskich użytkowników miało dostęp do łącza szerokopasmowego.

Xbox 2 w 2006?


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:23
Komentarzy (0)
W wywiadzie udzielonym "Nikkei News", dyrektor generalny Microsoftu - Steve Ballmer - ujawnił planowany termin debiutu konsoli Xbox 2. Ballmer powiedział, że konsola powinna być gotowa na następne piłkarskie mistrzostwa świata, czyli za 4 lata. W międzyczasie Microsoft oczywiście nie zamierza "odpuszczać" pierwszego Xboxa - tradycyjnie możemy spodziewać się zalewu nowych gier i akcesoriów. Złośliwcy twierdzą jednak, że obecna wojna konsol jest już rozstrzygnięta i dopiero drugi atak firmy z Redmond na konsolowy rynek może zakończyć sie sukcesem. Na rywalizację Xboxa 2 z PlayStation 3 przyjdzie nam jednak poczekać. Wszystko wskazuje na to, że będzie to wojna dwjki gigantów - w kontekście ostatnich wypowiedzi zarządu Nintendo można bowiem zaryzykować stwierdzenie, że GameCube jest ostatnią stacjonarną konsolą "Wielkiego N". Tak więc walka między Sony a pozostającym dziś wyraźnie z tyłu Microsoftem może za 4 lata nabrać rumieńców. Chyba, że w międzyczasie pojawi się nowa siła - konsola chińskiego giganta elektronicznego Sichuan Changhong Electric, zapowiadana na rok 2004. Ale to już zupełnie inna historia...

Panele potanieją


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:13
Komentarzy (0)
Ceny paneli TFT-LCD - rosnące przez ostatnich 9 miesięcy - w lipcu zostaną obniżone. W ciągu ostatnich trzech kwartałów ceny paneli TFT-LCD - wykorzystywanych przy produkcji monitorów LCD oraz notebooków - systematycznie rosły. W sumie ich cena podniosła się o blisko 40%, co postawiło w trudnej sytuacji producentów sprzętu. Z najnowszych analiz wynika jednak, że dalszy wzrost cen paneli mógłby negatywnie odbić się na popycie, więc ich producenci - firmy z Tajwanu oraz Korei - planują obniżenie cen. Przewiduje się, że w lipcu panele potanieją o 2-4%. Obniżką zostaną objęte zarówno najpopularniejsze panele 15-calowe (stanowiące obecnie 80% światowego rynku), jak i stopniowo zdobywające popularność "17-tki".

Na rynku LCD wciąż utrzymuje się silna tendencja wzrostowa. Zmienia się jednak jego charakterystyka - do niedawna głównymi odbiorcami paneli byli producenci notebooków, dziś są nimi firmy zajmujące się produkcją monitorów. W drugim kwartale bieżącego roku na świecie wyprodukowano 16 mln sztuk paneli LCD, z czego 50,6% trafiło do monitorów, a do notebooków - 46,25%.

Recenzja Matrox Parhelia-512


Autor: Lancer | 12:09
(11)Komentarzy (11)
Na znanej chyba wszystkim stronie Tom's Hardware ukazały się pierwsze benchmarki nowego układu Matroxa. Mowa oczywiście o Parhelii. Układzie, który ma ożywić podupadającego Matroxa. Testy są bardzo intrygujące. Nie zdradzę o co chodzi. Zapraszam po szczegóły pod ten adres.

Philips skarży


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:02
Komentarzy (0)
Firma Philips złożyła w amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego (ITC) skargę na 19 producentów czystych płyt CD oraz firmy handlowe rozprowadzające nielicencjonowane nośniki. Philips domaga się wstrzymania dystrybucji płyt CD-R i CD-RW produkowanych bez stosownej licencji. Holenderska firma posiada bowiem prawa do tych technologii. Z licencji korzysta ponad 70 firm z całego świata, jednak coraz większa liczba producentów - głównie firm z Tajwanu - produkuje krążki bez zezwolenia Philipsa. Składając skargę, Philips broni nie tylko swojej własności intelektualnej, ale także interesów licencjobiorców, którzy - postępując zgodnie z prawem - nie są w stanie rywalizować cenowo z firmami "oszczędzającymi" na opłatach.

 
Wtorek 25 czerwca 2002

Barracuda V: 60 GB na talerz i wkrotce interfejs Serial ATA


Autor: DYD | źródło: e-mail | 23:27
(11)Komentarzy (11)
Warszawa - 25 czerwca, 2002 - Seagate wprowadza dysk twardy Barracuda ATA V o pojemności 120 GB i tylko dwóch talerzach. Dysk ten będzie również wyposażona w rdzenny interfejs Serial ATA - szybszą, prostszą, inteligentną technologię, która ma zastąpić obecne interfejsy Parallel ATA. Barracuda ATA V będzie dostępna w przyszłym miesiącu z interfejsem Ultra ATA/100; opcja z rdzennym interfejsem Serial ATA będzie dostępna na jesieni. Seagate oraz Intel przedstawią dysk Barracuda ATA V z rdzennym interfejsem Serial ATA w tym tygodniu na PC Expo w Nowym Jorku.

Barracuda ATA V wykorzystuje sprawdzone technologie stosowane w poprzedniej generacji tego napędu, w dysku Barracuda ATA IV - produkcie w klasie napędów z talerzami wirującymi z prędkością 7,200 obr./min. Barracuda ATA V oferuje transfer danych dla komputerów PC do 570 Mb na sekundę oraz czas wyszukiwania 9 milisekund. Wersja Ultra ATA/100 oferuje wielkość pamięci cache 2-Mb, a wersja Serial ATA - 8 Mb cache. Opatentowane przez firmę Seagate silniki SoftSonic Fluid Dynamic Bearing (FDB) sprawiają, że praca Barracudy ATA V 7,200 obr./min. jest niemal bezgłośna.

"Barracuda ATA V oferuje wiodące technologie, niezwykłą wytrzymałość i większą niezawodność," powiedział Brian Dexheimer, wiceprezes do spraw światowej sprzedaży, marketingu i obsługi klientów firmy Seagate. "Zespół zajmujący się badaniami i rozwojem w firmie Seagate połączył największą gęstość zapisu danych oraz silnik SoftSonic 7,200 obr./min., tak więc nasi klienci produkujący komputery PC mogą udostępnić większą pojemność i lepszą wydajność szerszej grupie użytkowników. Nasi inżynierzy zajmujący się interfejsami opracowali działającą z pełną szybkością, rdzenną technologię Serial ATA, która będzie dostępna na jesieni. Możliwość wyboru interfejsu daje naszym klientom większą swobodę projektowania - oferujemy wiodące technologie bez żadnych kompromisów."

Nowa hybryda Kyocery


Autor: DYD | źródło: 4D | 23:13
Komentarzy (0)
Jeszcze w tym roku Kyocera zaatakuje rynek kolejną hybrydą telefonu komórkowego i handhelda. Poprzedni komunikator Kyocery - QCP 6035 - sprzedał się w 250 tys. sztuk. Jednak od jego premiery upłynęły już ponad 2 lata i japoński producent postanowił przygotować nowe urządzenie tego typu - hybrydę oznaczoną jako Kyocera 7135 Kyocera 7135 ma być przede wszystkim telefonem komórkowym, a funkcje handhelda stanowić mają jedynie dodatek. Jak wynika jednak z ujawnionych informacji, będzie to dodatek bardzo rozbudowany.

Urządzenie jest wyposażone w kolorowy wyświetlacz i - podobnie jak QCP 6035 - działa pod kontrolą Palm OS. Tym razem jest to wersja 4.1. W skład wyposażenia Kyocery 7135 wchodzi 16MB pamięci i sloty na karty Secure Digital oraz MultiMediaCard. Komunikator posiada wbudowany odtwarzacz plików MP3 i w rywalizacji z podobnymi urządzeniami innych firm - np. Handspringiem Treo - niewątpliwie może być to argument przemawiający za produktem Kyocery. Co więcej, Kyocera 7135 umożliwia prowadzenie dźwiękowego notatnika. Urządzenie posiada również układ GPS, otwierający możliwości dla wszelkich usług związanych z pozycjonowaniem i nawigacją. Oczywiście nie brakuje też tradycyjnych opcji, takich jak notes, terminarz czy książka adresowa. Komunikator jest wyposażony w internetowe przeglądarki WAP i HTML, a dołączone oprogramowanie umożliwia przeglądanie i modyfikację dokumentów MS Office. Kyocera 7135 może też służyć jako bezprzewodowy faks i modem. Przewidywana cena urządzenia to 500 - 600 USD.

Nowe dyski Fujitsu "Low Profile"


Autor: DYD | źródło: Alstor | 23:10
Komentarzy (0)
Fujitsu wprowadza nową serię nisko profilowych dysków SCSI o pojemności sięgającej aż 147 GB. Nowa seria AL-8 charakteryzuje się podwojoną gęstością zapisu danych oraz 28% wzrostem wewnętrznego transferu danych w stosunku do poprzedniej generacji dysków tego producenta o symbolu AL-7. Nowe dyski SCSI Fujitsu przeznaczone są do pracy w warunkach bardzo dużego obciążenia z najbardziej wymagającymi aplikacjami biurowymi oraz przemysłowymi.

Nowe dyski SCSI Fujitsu z serii MAP3xxxxNC/NP/FC oraz MAS3xxxxNC/NP (NC - 80 pin, NP - 68 pin, FC - Fibre Channel) kręcą się z prędkością obrotową 10.000 RPM i 15.000 RPM. Osiągają pojemność do 147 GB (seria MAP) przy zachowaniu wysokości zaledwie 1". Nowe dyski z serii MAP (prędkość obrotowa 10.000 RPM) oferowane będą w trzech pojemnościach: 36 GB, 73 GB oraz 147 GB, natomiast dyski z serii MAS (15.000 RPM) będą oferowane w dwóch wersjach, z pojemnością: 36 GB i 73 GB. Obie serie będą wyposażone w 8 MB wielosegmentową pamięć cache, zawierającą 32-bitową wewnętrzną ścieżkę przepływu danych, skracającą czas dostępu do danych. » czytaj dalej

X-pudło bez dna?


Autor: DYD | źródło: 4D | 23:01
Komentarzy (0)
Magazyn "Red Herring" informuje o gigantycznych stratach, jakie przynosi Microsoftowi konsola Xbox. W artykule podano także informację, że firma z Redmond jesienią ubiegłego roku rozpoczęła prace nad produktem będącym połączeniem Xboxa i cyfrowego magnetowidu UltimateTV. Z najnowszych szacunków wynika, że w bieżącym roku podatkowym (kończącym się w czerwcu) Microsoft dołoży do Xboxa 750 mln USD. W następnym - już 1,1 mld USD. Kiedy w roku 1999 przedłożono projekt Billowi Gatesowi, potencjalne wydatki na Xboxa szacowano na 900 mln w ciągu... ośmiu lat. Dziś Microsoft dokłada do każdej sprzedanej sztuki 150 USD. Kwota ta - w efekcie obniżenia kosztów produkcji - może spaść do poziomu 50 USD, jednak z prognoz wynika, że nastąpi to nie wcześniej niż za 5 lat. Oczywiście w branży konsol wszyscy producenci dokładają do sprzętu, jednak nikt nie dokłada tyle, co Microsoft. Wystarczy porównać koszty produkcji - Xbox kosztuje 325 USD, Sony PlayStation 2 - 185 USD. A w sklepie kosztują tyle samo... Oczywiście stawka jest wysoka: wartość światowego rynku elektronicznej rozrywki (sprzętu do gier + oprogramowania) ma w tym roku przekroczyć 30 mld USD.

Czy jednak Xbox - który wciąż nie jest w stanie podjąć równorzędnej walki z Sony PlayStation 2, a nawet Nintendo GameCube - jest w stanie podbić branżę? Czy zysk z gier powetuje straty? Tego nie wie nikt, pewne jest jednak, że firmę Gatesa stać na ryzyko: Microsoft dysponuje kwotą 42 mld USD w gotówce, a w tym roku podatkowym zysk firmy wyniesie prawdopodobnie około 10 mld USD. Na marginesie informacji o wielkich pieniądzach, które pochłania Xbox, pojawiła się notatka o nowym produkcie Microsoftu. Jak się okazuje, od 9 miesięcy specjaliści firmy pracują nad połączeniem konsoli z magnetowidem cyfrowym UltimateTV. Urządzenie miałoby zadebiutować w przyszłym roku, przewidywana cena: 500 USD.

i845G: grafika według Intela


Autor: Lancer | 10:11
(7)Komentarzy (7)
Rynek zintegrowanych chipsetów nie podlega tak szaleńczemu rozwojowi, jak to ma miejsce w przypadku klasycznych układów. Przyczyną są wyższe kosztu opracowania poszczególnych elementów łączonych w całość, ale także specyfika tych układów. Zintegrowane układy przeznaczone są zasadniczo dla innego klienta niż popularne chipsety. Doskonale nadają się do różnego typu zastosowań biurowych itp., gdzie wydajność nie ma zasadniczego znaczenia. Każdy z producentów chipsetów ma na tym polu układów "all in one" coś do powiedzenia. Nie inaczej jest z Intelem. Niedawno pojawił się pierwszy intelowski zintegrowany układ przeznaczony do współpracy z procesorami Pentium 4. Mowa o chipsetach i845G i i845GL. Ich cechą jest posiadanie zintegrowanego jądra graficznego nazwanego Intel Extreme Graphics. Przyjrzyjmy się jego możliwościom. Czy nadaje on się tylko do biura? Dzięki firmie ACT swe możliwości będzie mógł pokazać układ obsadzony na płycie Gigabyte GA-8IGX. Oryginalną konstrukcję Intela z osadzonym chipsetem i845G reprezentuje płyta Intel D845GBV dostarczona przez krajowy oddział firmy Intel» czytaj dalej

Garść nowych artykułów z poskiej Sieci


Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:07
Komentarzy (0)

NetMD wskrzesi format MiniDisc?


Autor: DYD | źródło: 4D | 10:06
(3)Komentarzy (3)
20 lipca Matsushita wprowadzi na rynek japoński przenośną nagrywarkę mini-disc Panasonic SJ-MR250. Urządzenie jest wyposażone w funkcję NetMD, pozwalającą na transfer plików z komputera PC. Technologia NetMD pozwala na przegrywane plików z "peceta" za pośrednictwem portu USB. W wypadku SJ-MR250 podłączenie następuje z użyciem specjalnej kołyski, która pełni także funkcje ładowarki. Umieszczono na niej również miniaturową klawiaturę służącą do wprowadzania tekstu.

Oprócz zestawu słuchawkowego w zestawie z nagrywarką sprzedawane są miniaturowe głośniki Projektując SJ-MR250, Matsushita nie zapomniała o ekologii - przy produkcji stosowane są luty bezołowiowe. Cena urządzenia wyniesie około 40 tys. jenów (około 325 USD). Producent planuje sprzedaż na poziomie 20 tys. sztuk miesięcznie.

Garść plotek o Yamhillu


Autor: Lancer | źródło: x-bit | 10:02
(1)Komentarzy (1)
Jak donosi The Inquirer Intel rezygnuje z rozwijania projektu Yamhill. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że miała to być odpowiedź na promowane przez AMD rozszerzenie x86-64, czyli układ łączący dwa progi -32 i 64bitowe- ma być zawarte w nadchodzących układach Hammer. Wobec tego może to oznaczać, że Intel całkowicie ma zamiar skupić się na architekturze IA-64. Byłoby to nieco dziwne, z uwagi na fakt, że układy takie nie nadają się do zastosowań domowych-słaba wydajność w starych aplikacjach x86, które będą panowały jeszcze przez kilka lat. Czy Intel napotkał na jakieś problemy, czy też jest tak pewien pozycji swych układów Pentium4 (i nadchodzącego procesora Prescott-Pentium5?). Tego nie wiadomo, ale nie wydaje się by "Chipzilla" poddała się tak łatwo. Coś tam w zanadrzu musi się kryć...

 
Poniedziałek 24 czerwca 2002

Intel wprowadził 2 GHz do notebooków


Autor: DYD | źródło: CompLex | 16:05
Komentarzy (0)
24 czerwca 2002 r. - Intel wprowadził najszybszy w historii procesor do komputerów przenośnych - Intel Pentium 4-M taktowany zegarem o częstotliwości 2 GHz. Przeniesiony do świata przenośnych komputerów PC w marcu b.r., procesor Pentium 4-M (wtedy z zegarem 1,7 GHz) zapoczątkował nową generację notebooków o najwyższej wydajności, długiej pracy na bateriach i dużych możliwościach komunikacji bezprzewodowej.

Nowy procesor Intel Pentium 4-M zaprojektowano tak, by zapewnić użytkownikom - zarówno domowym jak i biznesowym - maksymalne wykorzystanie możliwości komputera w takich zastosowaniach jak: Internet, dekodowanie strumieni audio i wideo, przetwarzanie cyfrowych obrazów, rozpoznawanie mowy, tworzenie treści przestrzennych, gry, multimedia czy praca wielozadaniowa. Nowy procesor umożliwia także komfortową pracę z kilkoma aplikacjami jednocześnie przy działających w tle programach szyfrujących, kompresujących antywirusowych, zarządzających czy obsługujących sieci VPN. Są to cechy bardzo ważne w czasach, kiedy obserwuje się znaczne rozszerzenie modelu użytkowania komputerów przenośnych, od których często oczekuje się wydajności dobrze wyposażonego komputera domowego.

Niektóre nowe komputery przenośne z procesorem Intel Pentium 4-M wyposażone są także we wbudowane urządzenia sieci bezprzewodowej, takie jak 802.11b czy Bluetooth. Nowy procesor jeszcze bardziej zwiększa możliwości mobilnych użytkowników poprzez pracę w trybach efektywnego wykorzystywania energii i możliwość szybkiego transferu danych multimedialnych. Procesory Intel Pentium 4-M są dostępne w wersjach o częstotliwości 2 GHz, 1,8 GHz, 1,7 GHz, 1,6 GHz, 1,5 GHz oraz 1,4 GHz.

Warcraft III PL trafił do tłoczni


Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:23
(2)Komentarzy (2)
Firma CD Projekt poinformowała, że w dniu dzisiejszym do tłoczni trafiły płyty z polską wersją gry Warcraft III. Produkcja materiałów poligraficznych idzie pełną parą, zaś sklepy w całej Polsce przygotowują się na szturm fanów gry. Wszystko wskazuje na to, że premiera 5 lipca zostanie dotrzymana. Do tego wielkiego wydarzenia pozostało nam więc tylko 12 dni!!! Przypomnijmy - polska wersja gry będzie kosztowała 129,90 PLN. W skład zestawu poza grą wchodzi płyta Audio z muzyką z gry oraz drzewko rozwoju technologicznego. Istotnym elementem pakietu jest również kod umożliwiający bezpłatną grę wieloosobową na serwerach Battle.net.

Zmieniać hasła!


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:22
(5)Komentarzy (5)
Eksperci uważają, że zdrowy rozsądek zobowiązuje Internautów do zmieniania haseł przynajmniej raz w miesiącu. Najnowsze badania przeprowadzone przez internetowy bank Egg pokazują dobitnie, że... nikt ich nie słucha. Z raportu - sporządzonego na podstawie rozmów z 1000 osób - wynika jasno, że użytkownicy komputerów lekceważą wszelkie zasady bezpieczeństwa. Ponad połowa użytkowników komputerów nigdy nie zmienia haseł, którymi w dodatku najczęściej są imiona bliskich. Inne dość powszechnie zdarzające się zaniedbanie to naklejanie na obudowę komputera karteczek z zapisanym hasłem. Kolejna ryzykowna praktyka to stosowanie jednego hasła do kilku zastosowań - stron, kont, itp.

Wirtualne ćwiczenia


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:15
(3)Komentarzy (3)
Brytyjscy żołnierze grają w specjalnie zmodyfikowaną wersję popularnej gry Half-Life. Armia brytyjska wprowadziła - jako uzupełnienie standardowych szkoleń żołnierzy - komputerowy program treningowy. Żołnierze korzystają z przygotowanej przez firmę QinetiQ modyfikacji gry Half-Life, która - podobnie jak popularny "cywilny" Counterstrike - pozwala na równoczesny udział ośmiu graczy. Żołnierze współpracują na wirtualnym polu walki, dzięki czemu utrwalają nawyki zdobyte podczas szkoleń na poligonie.

Na wątpliwości, jakie bywają zgłaszane pod adresem przydatności wirtualnych ćwiczeń Peter Hoare z QinetiQ odpowiada następująco: "Nie uczymy żołnierzy, jak trzymać karabin; uczymy ich jak pracować w zespole". Kadra oficerska zwraca uwagę na zaskakująco wysoki stopień zaangażowania w komputerowe ćwiczenia. "To dla nas oczywiste - szczególnie dla mnie jako obserwatora wojskowego - że ci chłopcy naprawdę się w to angażują. To nie jest tylko gra z użyciem klawiatury i myszy. Dążą do sukcesu, tak jak podczas prawdziwego treningu" - mówi major Bruce Pennell.

Oczywiście używany przez żołnierzy program w znacznym stopniu odbiega od gier oferowanych w sklepach. I nie chodzi tu o jakieś szczególnie wyrafinowane technologie, a o fakt, że w masowych produkcjach najczęściej zwiększa się atrakcyjność kosztem realizmu. Half-Life w wersji przygotowanej przez QinetiQ jest inny - przede wszystkim wystarczy jedno trafienie, by wypaść z gry. Także zdolności motoryczne żołnierzy zostały uwiarygodnione.

Power4 dla klasy średniej


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:08
Komentarzy (0)
IBM rozszerzy swoją ofertę o unixowy serwer p630. Razem z nim zarezerwowany dotąd dla najdroższych rozwiązań procesor Power4 trafi do "klasy średniej". Obniżenie kosztów serwera było możliwe dzięki ograniczeniu liczby procesorów - p630 będzie dostępny w konfiguracjach z jednym, dwoma lub czterema układami Power4. Jak dotąd procesory Power4 montowano w modułach po cztery. Z tego powodu najtańszy serwer tego typu - p670 z 4 procesorami - kosztował 178 tys. USD. Chcąc kupić nieco wydajniejszy zestaw, należało zainwestować w znacznie droższy model z 8 układami. Teraz, biorąc pod uwagę cięcia w budżetach dużych firm, IBM wprowadza tańsze rozwiązanie.

Cena p630 nie przekroczy 100 tys. USD. Tym samym IBM wchodzi na zdominowany przez Sun Microsystems rynek serwerów klasy średniej. Konkurencja w tym segmencie jest coraz ostrzejsza, a kolejne miesiące mogą przynieść tylko jej nasilenie - na horyzoncie widać już 64-bitowe układy Intela i AMD.

Tajwan inwestuje w nanotechnologię


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:01
Komentarzy (0)
W ciągu najbliższych 5 lat tajwański rząd przeznaczy miliardy dolarów na rozwój nanotechnologii. Program "Narodowa Inicjatywa Nanotechnologiczna" obejmie około 800 firm. Nanotechnologia ma służyć budowie mikroskopoijnych urządzeń z pojedynczych atomów i cząsteczek. Na razie znajduje się w fazie eksperymentalnej. Według sceptyków, nigdy nie trafi do zastosowań masowych. Z kolei optymiści - po których stronie opowiada się Tajwan - wierzą, że rynek nanotechnologii będzie w roku 2008 wart 1 mld USD. Rządowy program wsparcia ma sprawić, że Tajwan stanie się potentatem technologii nowej generacji i gdy nanotechnologia upowszechni się, będzie odgrywał podobną rolę, jak obecnie w borykającej się z problemami branży komputerowej.

Infineon: chipy dla 3G


Autor: DYD | źródło: 4D | 11:44
Komentarzy (0)
Niemiecka firma Infineon Technologies w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat wprowadzi na rynek układy dla mobilnych urządzeń internetowych. Układy z zaimplementowanym oprogramowaniem mają obsługiwać strandardowe funkcje telefonu komórkowego oraz opcje internetowe, takie jak np. obsługa poczty elektronicznej. Według planów Infineona, z takich układów mają korzystać nie tylko mniejsi producenci przenośnych urządzeń komunikacyjnych ale także firmy, które dziś nie są obecne w branży.

"Każda firma ze znaną marką może wejść na rynek telefonów komórkowych" - powiedział Ulrich Schumacher, dyrektor Infineona. Według niego duże firmy, nawet te nie kojarzone obecnie ze sprzętem elektronicznym, jak np. Nike, mogą kupić technologię u dowolnego producenta i z powodzeniem sprzedawać firmowane swoim logo aparaty. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nowa tendencja na rynku: producenci koncentrują się na tworzeniu efektownego wzornictwa i na marketingu produktów, a nie na ich technicznych przewagach nad produktami konkurencji.

Budowa telefonów ulega unifikacji, wszystkie dostępne w danym segmencie modele są funkcjonalnie zbliżone do siebie. Dlatego szef Infineona liczy, że na rynek 3G będą wchodzić coraz to nowe firmy, które staną się klientami niemieckiego producenta. Tym samym Infineon chce konkurować z producentami takimi jak Nokia, Siemens czy Motorola. Równocześnie Schumacher zapewnił, że pomimo kryzysu branży układów pamięci, wciąż pozostaną one podstawowym produktem Infineona.

Anteny dla Boeinga


Autor: DYD | źródło: 4D | 11:03
Komentarzy (0)
Mitsubishi Electric zdobyło kontrakt na produkcję anten, dzięki którym pasażerowie samolotów Boeing będą mogli podczas lotu korzystać z Internetu. Usługa Connexion będzie dostępna na pokładzie Boeingów nie wcześniej niż w drugiej połowie 2003 roku. Testy rozpoczną się w styczniu. W chwili obecnej podobne rozwiązania dostępne są tylko w samolotach rządowych i dużych samolotach prywatnych. Aby umożliwić połączenie pokładu samolotu z Internetem, umieszczona w samolocie antena komunikuje się z satelitą, który przesyła sygnał na ziemię i z powrotem. Co ciekawe, antena Mitsubishi została zaprojektowana tak, aby działała zarówno przy lotach przez Pacyfik, jak i Atlantyk. Nawiązanie łączności z satelitą nad każdym z tych oceanów wymaga nieco innych rozwiązań. W ciągu pierwszego roku Mitsubishi sprzeda Boeingowi około 400 anten. Nie ujawniono wartości kontraktu. Boeing jest przekonany, że pomimo kryzysu branży lotniczej, usłudze Connexion nie zabraknie klientów. Rosnące zainteresowanie linii lotniczych spowodowane jest nie tylko potrzebami pasażerów, ale również względami bezpieczeństwa.

''Wojny Klonów'' - raport postępu testów


Autor: Kris | 09:22
(12)Komentarzy (12)
Zgodnie z tym, co wcześniej zapowiadałem jestem w trakcie testów kolejnych kart opartych na układzie ATI Radeon 8500/8500LE. Aktualnie sprawdzana seria obejmuje cztery karty. Firma Mint przysłała Mint ATI Radeon 8500 128MB oraz Mint Premium ATI Radeon 8500LE 64MB. Obie karty oparte są na OEM'owych wersjach produkcji Hightech Information System (HIS). Z firmy ABCData dotarły karty Sapphire Radeon 8500LE 250/250MHz oraz Super Grace Radeon 8500 64MB VIVO.

W najbliższym czasie powinien do nich dołączyć zestaw kart produkcji PowerColor a liczę na to, że również pojawią się karty firmowane przez Herculesa i Gigabyte'a. Nie mam na razie żadnej informacji o możliwościach pożyczenia kart Club3D, Unitech oraz Joytech. Taki zestaw pozwoliłby na objęcie artykułem niemal wszystkie karty wyposażone w układ R200, jakie dostępne są na naszym rynku. Wszyscy uczestnicy porównania mają w założeniach spełniać jeden podstawowy warunek. To muszą być 100-procentowe "klony". Żadnej wątpliwości, co do pochodzenia. Karta sygnowana przez ATI będzie stanowiła dla nich punkt odniesienia.

Recenzja będzie zatytułowana "Wojny Klonów" a orężem pojedynków będzie jakość obrazu, możliwości, walory użytkowe oraz wyposażenie. Jeden system, jeden monitor, ten sam sterownik i różne karty. Taki układ pozwala na łatwe wykrycie wszystkich różnic funkcjonalnych. Nie będzie porównań do produktów opartych na układach konkurencji a pomiary wydajnościowe mają jedynie odpowiedzieć na pytania dotyczące wpływu taktowania oraz ilości pamięci lokalnej (nieco inaczej to wygląda niż w przypadku kart GeForce) na zachowanie w grach.

Dzięki sporej ilości listów opisujących problemy z kartami Radeon 8500 oraz własnym doświadczeniom z użytkowania kart ATI postaram się również, aby w artykule znalazł się szczątkowy FAQ, dzięki któremu aktualny posiadacz Radeona 8500 również miał jakąś korzyść z lektury. Termin ukazania się recenzji jest zdeterminowany kwestią dostępności kart testowych, więc trudno mi w tej chwili podać konkretną datę. Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość.

Oficjalne VIA 4in1 v4.40(a)


Autor: DYD | 09:02
(2)Komentarzy (2)
Firma VIA w dniu 21 czerwca zamieściła nowy pakiet VIA 4in1 driverów dla płyt głównych z układami VIA w wersji 4.40(a) z przeznaczeniem dla systemów Win ME, 2000 & XP. Nowe wydanie tego pakietu posiada zaktualizowany sterownik VIA chipset z 1.50 do v1.60a oraz zaktualizowany VIA AGP driver do wersji 4.20a. Najnowszy pakiet sterowników VIA 4in1 można ściągnąć z serwera WWW.viaarena.com, FTP.viaarena.com oraz lokalnie ftp.twojepc.pl. Cały pakiet waży 1.12 MB.

Reuters i Intel nawiązują globalną współpracę


Autor: DYD | źródło: CompLex | 08:53
Komentarzy (0)
Konferencja stowarzyszenia branży papierów wartościowych (Securities Industry Association Conference), Nowy Jork, 19 czerwca 2002 r. - Globalna agencja prasowa i informacyjna Reuters oraz firma Intel Corporation poinformowały o rozszerzeniu globalnej współpracy partnerskiej w ramach sojuszu Global Solutions Alliance. Obejmie ona dostawę nowych, wydajniejszych i niedrogich technologii oraz rozwiązań przeznaczonych dla branży usług finansowych. Od ponad dwudziestu lat firmy Reuters i Intel współpracują nad ograniczeniem całkowitego kosztu posiadania technologii IT i zwiększaniem zwrotu z inwestycji klientów z tego sektora. Obecnie chcą zająć się zwiększaniem wydajności produktów i platform oraz dalszą redukcją kosztów ponoszonych przez dotychczasowych i potencjalnych klientów.

Reuters przystosuje swoje aplikacje do komputerów z procesorami Intel Xeon i Itanium 2 (serwery) oraz Pentium 4 (komputery biurkowe), a także zoptymalizuje niektóre rozwiązania dla przedsiębiorstw, takie jak oprogramowanie Reuters Market Data System, służące do dystrybucji najświeższych informacji rynkowych, oraz profesjonalne platformy do handlu papierami wartościowymi. Intel udostępni również usługi Intel Solution Services oraz narzędzia, za pomocą których Reuters będzie mógł zoptymalizować swoje profesjonalne platformy oraz rozwiązania dla przedsiębiorstw, takie jak Reuters Plus - nowatorski, wydajny system do obsługi obrotu papierami wartościowymi. » czytaj dalej

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL