Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 27 czerwca 2003  
    

Letni konkurs TPC i LG


Autor: DYD | 21:36
(24)Komentarzy (24)
Serdecznie zapraszamy wszystkich naszych Czytelników do wzięcia udziału w konkursie zorganizowanym przy współpracy firmy LG Electronics. Nasza nagroda przede wszystkim powinna zainteresować podróżujących, wyposażonych w komputer przenośny z interfejs PCMCIA (typ 2). Jest nią bowiem przenośna nagrywarka łącząca w sobie zapis płyt CD-R i CD-RW oraz odczyt CD oraz DVD! Model posiada oznaczenie GCC-5240P 24x i podłączany jest do notebooka poprzez złącze PCMCIA.

Podobne urządzenie - jednakże z innym interfejsem - ostatnio opisywaliśmy na łamach TwojePC. Jeśli prawidłowo odpowiesz na trzy pytania związane z opisywanym u nas combo GCC-5241P, być może zdobędziesz główna nagrodę tego letniego konkursu! Rozlosujemy także zestawy LG Electronics. ZAPRASZAMY!

Łatamy Catalysty 3.5


Autor: Jasiek | źródło: ATi | 21:30
(6)Komentarzy (6)
ATi wydało dwa hotfixy do najnowszych sterowników Catalyst 3.5. Pierwszy dotyczy braku obsługi kart Radeon 9100 w środowisku OpenGL. Cieszy szybka reakcja na tak rażący błąd - właściciele tych kart nie będą już musieli korzystać z półśrodków typu flashowanie biosu R8500.Druga poprawka dotyczy dobrze znanej gry Bioware - Neverwinter Nights. Radeony nigdy nie radziły sobie zbyt dobrze z tą pozycją, ATi udało się naprawić błędy w wyświetlaniu obiektów w grze (artefakty, miganie etc.). Niestety nikt nie popracował nad zmniejszeniem rozmiarów owego "hotfixa". Uwaga dla modemowców: jest to pełny sterownik+control panel (pliki zarówno dla win9x jak i w2k/XP ważą ponad 20MB).

Redakcja TPC zasypana sprzętem...


Autor: DYD | 18:55
(14)Komentarzy (14)
Kolejny weekend zapowiada się bardzo pracowicie dla naszej redakcji, a to z powodu kilku nowych sprzętowych "rarytasów"! Uściślając, do siedziby TwojePC zjechały trzy interesujące urządzenia. Najbardziej gorąca z całej trójki jest niewątpliwie karta graficzna oparta na układzie GeForce FX 5900 nVidii w wykonaniu Gainwarda, który po chwilowym odejściu od swojego standardu znowu atakuje ostrą czerwienią. Wystarczy tylko rzucić okiem na zdjęcia, aby poczuć groźny potencjał. Jak sprawdzi się w testach zobaczycie naprawdę prędko - solidna platforma (P4 3.0GHz, Canterwood, 2 x 256 Dual GeIL) i konkurencja w postaci Radeona 9800Pro właśnie powstaje.

Kolejne urządzenie, które przywędrowało do redakcji to MEGA PC. Ma ono pełnić rolę multimedialnego komputera, który pełni ponadto funkcję centrum rozrywki. Poradzi sobie z takimi rzeczami jak hi-fi stereo, DVD/VCD, MP3 oraz TV, a wszystko to w całkiem nowym wyglądzie. Dotarł do nas jednak bez "wnętrzności" (procesor, hdd, cd, pamięć), co trochę wydłuży testy. Na koniec Logitech i jego najnowszy Cordless Desktop MX - najbardziej wypasiony zestaw bezpzewodowy składający się z bezprzewodowej, optycznej myszy MX700 (opisywanej już u nas) oraz ergonomicznej, bezprzewodowej klawiatury w czarnym kolorze. Oj, będzie co robić. W dalszej części newsa zdjęcia bohaterów. » czytaj dalej

Recenzja myszki Wireless Optical Mouse "SE"


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:50
(17)Komentarzy (17)
Nasz szanujący i znany Czytelnik Tytan w dniu dzisiejszym podrzucił własną recenzję myszki Microsoft Wireless Optical Mouse Special Edition. Jest to model optyczny i bezprzewodowy. Recenzja jest fachowa, obszerna i okraszona zdjęciami, więc zapraszamy wszyskim do jej lektury. Ze swej strony duże dzięki Tytan za ciekawy materiał!
Komputerowa menażeria. Bardzo często stojąc przed wyborem nowego komputera w natłoku wydatków zapominamy o klawiaturze czy myszce, traktując te elementy marginalnie. W ostatniej chwili wybieramy najtańsze manipulatory, nie zastanawiając się nad konsekwencjami tej decyzji, a są one - wbrew pozorom - spore. Otóż to właśnie klawiatura i myszka determinują w znacznym stopniu komfort pracy przy komputerze, wpływając na nasze samopoczucie i zadowolenie. Przecież to właśnie z myszką i klawiaturą stykamy się fizycznie, mówiąc o pracy z komputerem. Pyzatym procesor czy kartę graficzną wymieniamy niejednokrotnie co kilka miesięcy, podczas gdy myszka i klawiatura pozostają z nami wiele lat. Niestety ja również popełniłem ten błąd i podczas zamawiania swojego komputera, wybrałem najtańsza myszkę, z którą musiałem się męczyć przez ponad dwa lata. Niestety (albo i stety) słabej jakości "gryzoń" uległ presji czasu oraz zmęczeniu materiału i pewnego pięknego dnia odmówił mi posłuszeństwa. Wtedy to stanąłem przed poważnym wyborem... » czytaj dalej

Aero7+ w polskich serwisach


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:10
Komentarzy (0)
FrazPC.PL: Recenzja CoolerMaster Aero7+. Po wielu godzinach testów przyszedł czas na podsumowanie wyników jakie zostały osiągnięte i zdecydować czy warto inwestować nie małe przecież pieniądze w tak innowacyjny cooler jakim jest Aero7+. To co najbardziej rzuca się w oczy (a raczej w uszy) to hałas jaki wydzielany jest podczas pracy na najwyższych obrotach. Dla mnie był on nie do zniesienia. Na czas testu wielokrotnie musiałem odejść od komputera bo pozostanie groziło chyba gorszym bólem głowy niż po spotkaniu z pięścią Lenoxa Lewisa. Nie mniej jednak dzięki bardzo swobodnej regulacji obrotów udało mi się znaleźć kompromis pomiędzy wydajnością, a wydzielanym hałasem.

Sirius.PL: Wszystko o CoolerMaster Aero 7+.''Wiele już zostało napisane o Aero 7 ASB-V73 firmy Cooler Master. Powstało przy tym wiele sprzecznych opinii na jego temat i tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego...'' Chcecie wiedzieć dosłownie wszystko o najnowszym dziecku CoolerMastera ? Wszystkiego dowiecie się z najnowszej recenzji, której autorem jest Wodzu...

MSI przedstawia płytę główną KT6 Delta


Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 15:59
(1)Komentarzy (1)
MSI zaprezentował dzisiaj płytę główną KT6 Delta opartą o najnowsze układy Via KT600/VT8237. Nowy produkt oficjalnie wspiera FSB 200 MHz. Na laminacie znalazły się 3 sloty na pamięci DDR, które maksymalnie możemy obsadzić modułami PC3200. MSI wyposażyło swoją najnowszą konstrukcję w jeden slot AGP 8x, 5 PCI oraz zintegrowane audio 5.1. Płyta będzie miała także kontroler S-ATA. Opcjonalnie pojawi się kontroler RAID Promise oraz zintegrowane karty sieciowe Broadcom (1000 Mbps lub 100/10 Mbps w zależności od wersji).

GeforceFX 5900 Ultra na półkach sklepowych


Autor: Jasiek | źródło: The Inquirer | 14:29
(6)Komentarzy (6)
Nvidia dotrzymała obietnicy i karty GeforceFX 5900 Ultra już przed końcem czerwca trafiają na rynek masowy. W jednym z londyńskich sklepów cena produktu MSI to £499. Nvidia bardzo wysoko ceni sobie zwiększone taktowanie topowej karty, wersja "nie-ultra" kosztuje około £299. Co ciekawe, MSI ograniczoną partię kart wysłał bezpośrednio do sprzedawców, pomijając udostępnianie ich testerom. Podobna sytuacja ma miejsce w obozie ATi, Radeon 9800PRO z 256MB pamięci DDRII - wizytówka firmy na targach E3 - trafił na rynek w mocno ograniczonych ilościach w przeciwieństwie do szeroko dostępnej na całym świecie wersji 128MB.

Mniej monitorów, więcej LCD


Autor: DYD | źródło: 4Press / Inquirer | 12:15
(4)Komentarzy (4)
Choć światowy popyt na monitory spada, coraz lepiej sprzedają się wyświetlacze LCD - informuje w najnowszym raporcie firma DisplaySearch. W pierwszym kwartale "LCD-ki" stanowiły aż 37% wszystkich sprzedanych monitorów. To o 7% więcej, niż w ostatnim kwartale roku 2002. Oznacza to, że od stycznia do marca sprzedano aż 10,6 mln sztuk monitorów LCD. Tym samym tempo wzrostu sprzedaży sprzętu LCD jest dwukrotnie szybsze od prognozowanego. Dane nie uwzględniają monitorów wchodzących w skład urządzeń typu "all-in-one", takich jak np. komputer Apple iMac.

Ogólny popyt na monitory spada - w pierwszym kwartale sprzedano 28,6 mln sztuk, czyli o 1% mniej niż w analogicznym okresie roku 2001 i o 12% mniej niż w ostatnim kwartale minionego roku. Wyjątkiem jest Europa, która jest jedynym regionem świata gdzie sprzedaż monitorów rośnie. Także tu zanotowano największy wzrost sprzedaży monitorów LCD - aż o 19%. Dzięki temu Europa jest obecnie największym światowym rynkiem wyświetlaczy LCD. Rośnie też sprzedaż monitorów LCD z ekranem o przekątnej większej niż 15 cali. I tak w pierwszym kwartale bieżącego roku w Europie sprzedano aż o 54% więcej "17-tek" LCD, niż w ostatnim kwartale 2002. » czytaj dalej

Wkracza Hitachi Deskstar 250GB


Autor: DYD | źródło: 4Press / Hitachi | 10:34
(3)Komentarzy (3)
Hitachi Global Storage Technologies (HGST), przejęty przez Hitachi dział dysków twardych IBM-a, oficjalnie zaprezentował w środę nowe urządzenie, dysk twardy 250GB z interfejsem Serial ATA. 3,5-calowe urządzenie Deskstar 7K250 wykorzystuje 80GB talerze, których łączna pojemność to ćwierć terabajta. Dysk posiada 8MB bufor danych, pracuje z prędkością obrotową 7200 rpm i jest przeznaczony przede wszystkim dla komputerów biurkowych, ale także może być stosowany jako urządzenie do przechowywania dużej ilości danych i tworzenia kopii zapasowych. Jak zapewnia firma, interfejs serial ATA zapewnia transfer danych na poziomie 150MB/s. Urządzenie ma 25,4 mm wysokości i w trakcie pracy generuje hałas na poziomie poniżej 3B. Czas dostępu 8.5 ms.

Nowe dyski Hitachi będą także dostępne w mniejszych pojemnościach - 40GB, 80GB i 160GB. Firma planuje również wprowadzić do oferty dyski w wersji bez interfejsu Serial ATA. Choć początek sprzedaży został zaplanowany na koniec miesiąca, producent wciąż nie ujawnił szczegółów dotyczących ceny urządzenia.

Wypalaj DVD na LG GSA-4040B


Autor: DYD | źródło: LG | 10:22
(2)Komentarzy (2)
Jeśli ktoś dotąd nie wiedział w jakim kierunku podąża rynek nagrywarek komputerowych to teraz nie powinien mieć już żadnych wątpliwości. Zwykłe nagrywarki CD-R/RW osiągnęły kres swoich możliwości na poziomie odpowiednio 52x i 24x. Podobnie jest z popularnymi kombajnami. Urządzenia te łączą w jednym pudełku czytnik DVD i mechanizm zapisu w formacie CD-R/RW, ale i one praktycznie zbliżają się do parametrów swoich starszych braci. Na scenę wkraczają dziś nagrywarki DVD, które oprócz możliwości nagrywania w standardzie DVD+R/RW zapewniają kompatybilność z wieloma innymi popularnymi formatami.

LG SuperMulti GSA-4040B pozwala na zapis danych na płytkach CD-R/RW oraz DVD (na jednej stronie do pojemności 4.7 GB) w formatach jak DVD-RAM, DVD+R/RW, DVD-R/RW, CD-R/RW, Video CD i wielu innych. GSA-4040B posiada 2MB bufor pamięci i zabezpieczenie przed powstawaniem błędów podczas wypalania firmy Superlink. Urządzenie współpracuje z interfejsami E-IDE i ATAPI. Maksymalne prędkości zapisu i odczytu urządzenia przedstawiają się następująco: zapis - CD-R 24x, CD-RW 16x, DVD-RAM 3x, DVD-R 4x, DVD-RW 2x, DVD+R 4x, DVD+RW 2.4x odczyt - CD-ROM/R 32x, CD-RW 24x, DVD-ROM 12x, DVD-R/RW,+R/RW 10x, DVD-RAM 3x, DVD-Video 8x. Filmy i muzykę zapisane przy pomocy SuperMulti będzie można odczytać na większości stacjonarnych odtwarzaczy DVD. Przewiduje się, że GSA-4040B będzie dostępny w sprzedaży pod koniec sierpnia tego roku. Cena urządzenia nie jest jeszcze znana. » czytaj dalej

Nowy Winamp 2.95


Autor: DYD | źródło: Board | 10:19
Komentarzy (0)
Nie oficjalnie pojawiła się najnowsza wersja Winampa, popularnego odtwarzacza plików muzycznych (MP3, WMA, etc.) i nie tylko. Winamp 2.95 zawiera głównie poprawki. Jest ich kilkadziesiąt w stosunku do wersji 2.91 dostępnej na oficjalnej stronie. Poprawiono m.in. działanie funkcji "shuffle", ulepszono "media library", dodano CD ripping, dodano funkcję drag&drop do okna video, dodano wstępny support AAC playback a także poprawiono odtwarzacz plików OGG Vorbis. Teraz można także zrzucić zawartość płyt CD Audio przez media library, kompresując muzykę do formatu OGG Vorbis. Winamp 2.95 Full dostępny jest z serwera formatland.beta.free.fr (2.35 MB).

 
Czwartek 26 czerwca 2003

Test na szczycie: Pentium4 3.2 GHz kontra AthlonXP 3200+


Autor: Lancer | 14:45
(71)Komentarzy (71)
W połowie maja, wprowadzając procesor Athlon XP 3200+, AMD wypuściło w szeroki świat najszybszy układ x86. Intel był w stanie przeciwstawić jednostkę pracującą z zegarem 3GHz. Przez ponad miesiąc produkowane w Dreźnie układy uchodziły za najwydajniejsze. Do poniedziałku 25 czerwca. Oto bowiem od tego dnia AMD ma konkurenta. Na podbój wypływa bezpośrednia odpowiedź na ten model Athlona - procesor Pentium 4 z zegarem 3,2GHz lub jak to woli 3200 MHz. Dzięki pomocy firm Intel (www.intel.pl), Sirius i SimmTech jestem w stanie przedstawić testy najszybszych procesorów konsumenckich z dwóch przeciwstawnych stajni. Zapraszam do porównania procesorów Pentium4 3.06 GHz (B), Pentium4 3.0 GHz (C), Pentium4 3.2 GHz (C) oraz Athlona XP 3200+» czytaj dalej

Thorton - mit czy rzeczywistość?


Autor: R4v | 14:44
(6)Komentarzy (6)
Od dłuższego czasu trwa dyskusja, czy rzeczywiście istnieje procesor AMD z jądrem zwanym Thorton. AMD uparcie zaprzecza, tymczasem w biosach płyt głównych zaczyna się pojawiać nowy układ.

Thorton najprawdopodobniej ma zastąpić jądro Thoroughbred i będzie konkurencją dla Celerona. Podobnie jak produkt Intela, procesor AMD będzie posiadał mniejszą pamięć cache. Innymi słowy, Thorton to Barton z połową cache'u L2. Hexus.net zamieścił dodatkowo zdjęcie nowego Athlona XP 2200+, korzystającego z nowego jądra.

EPoX EP-8KRA2+ na KT600


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 13:42
(9)Komentarzy (9)
Chipset VIA KT600 wydaje się być dużo bardziej udany od swojego poprzednika – układu KT400A. KT400A został przez wielu producentów bardzo chłodno przyjęty. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku KT600. Jego wykorzystanie zapowiedziało już wielu czołowych producentów płyt głównych. Wśród nich jest EPoX, który zaprezentował płytę główną oznaczoną symbolem EP-8KRA2+. Produkty tej firmy są bardzo cenione wśród komputerowych entuzjastów i z pewnością również ten produkt zadowoli niejednego użytkownika. Oto jej specyfikacja: » czytaj dalej

ATI w Warszawie - konferencja dla prasy


Autor: DYD | 06:36
(7)Komentarzy (7)
W dniu wczorajszym firma ATI zorganizowała konferencję dla polskiej prasy w hotelu Le Royal Meridien Bristol w Warszawie prezentując swoją produktową strategię na dziś oraz "na jutro". ATI koncentruje w tej chwili swoje siły na stałym rozszerzaniu technologii graficznej m.in. poprzez współpracę z twórcami zaawansowanych technologicznie gier 3D. Dzięki kontaktom z grupą DDC (Digital Content Manager) firma nie zamierza także "odpuścić" rynku profesjonalnych programów 3D (Maya, SoftImage, Alias czy 3DstudioMax5) - tutaj ATI lansuje produkty FireGL. ATI nie poprzestaje tylko na rynku komputerów domowych, ale również wchodzi w takie zastosowania jak: konsole, telefony komórkowe, SetTopBoxy czy urządzenia PDA.

Firma zamierza jeszcze mocniej rozwijać się na rynku kart graficznych i układów zintegrowanych, także w Polsce, co okazała zapraszając na konferencję lokalnych dystrybutorów oraz przedstawicieli firm HIS, Hercules, Asus czy Sapphire. ATI na konferencji reprezentowały cztery osoby, wśród nich Pan Norbert Kuperjans (Dyrektor Techniczny), który omawiał ogłoszone oficjalnie w tym tygodniu zintegrowane układy Radeon 9100 IGP oraz Mobility Radeon 9100 IGP przeznaczone dla procesorów Pentium 4, Celeron, Pentium M oraz Pentium 4-M na razie z szyną maksymalnie 533MHz. Chipsetem tym ATI zamierza "uszczknąć" rynek tanich pecetów opartych o Pentium4, gdzie za grafikę odpowiada zintegrowany układ graficzny lub mało wydajna karta graficzna. Radeon 9100 IGP nie będzie oczywiście demonem prędkości, jednak zarówno w tanich desktopach jak i notebookach umożliwi wsparcie dla sprzętowego poprawiania jakości obrazu dzięki Pixel Shader, AGPx8, dwukanałowy dostęp do pamięci 128-bit, DDR400 oraz wyjścia dla LCD (przy notebookach), TV i Dual Display. Na pytanie co z wersją zintegrowanego układu dla procesorów AMD, ATI na razie odpowiada: "Może za rok" - choć przez cały czas współpracuje z AMD w segmencie notebooków. Układ dla P4 będzie posiadał wsparcie dla Hyper-Threading, USB2.0, kontroler sieciowy 3Com 10/100, kontroler IDE - z uwagi na segment value nie będzie tutaj S-ATA czy FirwWire. Płyty wykorzystujące chipset ATI będą wytwarzać m.in. Asus, FIC, Gigabyte, Lite-On, MSI, Shuttle i Sapphire. » czytaj dalej

Dwie "Ultry" FX od Creative


Autor: DYD | źródło: Creative | 05:05
(1)Komentarzy (1)
Po majowej premierze kart z 5200 Creative poinformował o wprowadzeniu do sprzedaży dwóch nowych, zaawansowanych kart graficznych - 3D Blaster 5 FX 5900 Ultra oraz 3D Blaster 5 FX 5600 Ultra. Wyposażona w najnowocześniejszy układ graficzny firmy NVidia karta 3D Blaster 5 FX 5900 Ultra umożliwia przetwarzanie 338 mln wierzchołków na sekundę przy szybkości generowania obrazu wynoszącej 3,6 mld tekseli na sekundę. 256 MB pamięci RAM taktowanej zegarem 850 MHz współpracuje z 256-bitowym rdzeniem o taktowaniu 450 MHz, co zapewnia karcie wydajność i elastyczność w grach. Zapewniający maksymalną wydajność system wykorzystuje w pełni technologie DirectX 9.0, a także całą gamę innych, zaawansowanych technologii opracowanych przez firmę NVIDIA, w tym mechanizm CineFX 2.0 do zaawansowanego cieniowania wierzchołków i pikseli oraz obsługi efektów specjalnych, najszybsze na rynku rozwiązanie do antyaliasingu pod nazwą Intellisample HTC oraz technologię nView do obsługi wielu ekranów.

Karta 3D Blaster 5 FX 5600 Ultra korzysta z układu graficznego GeForceFX 5600. Na potrzeby zaawansowanych graczy kartę wyposażono w rdzeń o taktowaniu 400 MHz, pamięć o taktowaniu 800 MHz, 128-bitową magistralę i układ RAMDAC o częstotliwości 400 MHz. Wydajna karta umożliwia przetwarzanie 100 mln. wierzchołków na sekundę przy szybkości generowania obrazu wynoszącej 1,6 mld tekseli na sekundę oraz obsłudze maksymalnie 16 tekstur na piksel, zapewniając płynną animację wysokiej jakości w wymagających grach. Karty graficzne dostępne są w cenie: 3D Blaster 5 FX 5600 Ultra - 220 USD + VAT, 3D Blaster 5 FX 5900 Ultra - 400 USD + VAT. » czytaj dalej

Swoboda mobilności - HP nc4000


Autor: DYD | źródło: HP | 04:14
(2)Komentarzy (2)
HP wprowadził na rynek nowy komputer przenośny HP Compaq Business Notebook nc4000. Jest to lekki (1,58 kg) i łatwy do przenoszenia notebook dla firm, pozwalający mobilnym użytkownikom efektywnie pracować bez względu na miejsce pobytu - zapewniają to różne opcje komunikacji bezprzewodowej i przewodowej. HP Compaq nc400 ma grubość 28 mm i umożliwia maksymalnie 7-godzinną pracę z opcjonalnym akumulatorem podróżnym. Nowe urządzenie zostało wyposażone w zintegrowaną obsługę bezprzewodowej sieci lokalnej i jako opcja technologię Bluetooth. Notebook ma zainstalowaną kartę 802.11b lub kartę obsługującą dwa tryby 802.11 a/b, przy czym po aktualizacji oprogramowania obie karty mogą obsługiwać zapowiadany nowy standard 802.11g.

Orientacyjna cena detaliczna produktu HP Compaq Business Notebook nc4000 w Europie wynosi od 1839 EURO za konfigurację z procesorem Pentium M 1,3 GHz, ekranem TFT XGA 12,1 cala, dyskiem twardym 30 GB, modułem Bluetooth oraz 256 MB RAM. HP Compaq Business Notebook nc4000 ma być dostępny w sprzedaży od lipca. Więcej informacji dotyczących produktu HP Compaq Business Notebook nc4000 oraz jego dostępności można znaleźć pod adresem www.hp.com.

Creative PC-CAM 880 - dwa w jednym


Autor: DYD | źródło: Creative | 04:00
(1)Komentarzy (1)
Firma Creative poinformowała o wprowadzeniu na rynek urządzenia PC-CAM 880 łączącego w sobie funkcje cyfrowego aparatu fotograficznego oraz kamery internetowej. PC-CAM 880 umożliwia wykonywanie zdjęć w rozdzielczości do 3,0 megapiksela, jednakże z programową interpolacją lub krótkich filmów w rozdzielczości 640 x 480, a także podgląd za pomocą wbudowanego wyświetlacza ciekłokrystalicznego o wielkości 1,6 cala. Dzięki wymiennej pamięci i wyjściu telewizyjnemu aparat Creative PC-CAM 880 umożliwia łatwe przesyłanie i udostępnianie obrazów. PC-CAM 880 oferuje również możliwość wykorzystania w roli kamery internetowej - po podłączeniu do komputera PC umożliwia prowadzenie wideokonferencji lub monitorowanie stanowiska pracy (dołączona podstawka obrotowa).

Wbudowana pamięć o pojemności 16 MB pozwala wykonać maksymalnie 17 zdjęć wysokiej jakości w rozdzielczości 2048 x 1536 lub 112 zdjęć w rozdzielczości 800 x 600, bądź zapisać 76 sekund filmu w rozdzielczości 640 x 480. Gniazdo rozszerzeń obsługuje karty pamięci SD lub MMC, a poręczny futerał chroni urządzenie podczas podróży. Urządzenie PC-CAM 880 dostępne jest w cenie 123 USD + VAT.

Coraz szybsze procesory Celeron


Autor: DYD | źródło: Intel | 03:46
(2)Komentarzy (2)
W poniedziałek Intel ogłosił swój nowy produkt dla rynku highend - mowa o procesorze Pentium4 3.2 GHz, którego testy jeszcze dzisiaj opublikujemy, natomiast wczoraj ten producent procesorów oficjalnie zaprezentował nowe modele procesorów Intel Celeron z zegarami 2.5 oraz 2.6 GHz przeznaczone dla segmentu value, czyli tanich pecetów. Obydwa procesory posiadają magistralę FSB o częstotliwości 400MHz (Quad Pumped Bus), wykonane są w procesie technologicznym 0,13 mikrona i posiadają standardową podstawkę 478-pin. Procesory zawierają 128KB pamięci cache drugiego poziomu, a ich rdzenie działają z napięciem 1.525V.

Ceny procesorów w partiach po 1000 sztuk zostały ustalone na poziomie 103 USD (Intel Celeron 2,6 GHz) i 89 USD (Intel Celeron 2,5 GHz). Dodajmy, że oprócz tych dwóch nowych Celeronów w sprzedaży dostępne są modele z zegarami 2.1 GHz, 2.2 GHz, 2.3 GHz i 2.4 GHz.

 
Środa 25 czerwca 2003

250GB od Hitachi


Autor: R4v | 20:07
Komentarzy (0)
Hitachi przygotowała pierwsze, po przejęciu działu dysków IBM, napędy dla komputerów domowych. Seria Deskstar 7K250 będzie dostępna w wersji Serial ATA oraz tradycyjnej Ultra ATA-100. Prędkość obrotowa talerzy wynosi 7200obr./min. Dostępne będą modele o rozmiarach 250/160/120/80GB oraz tylko w wersji Ultra ATA - 40GB. Napędy z interfejsem Serial ATA otrzymały 8MB pamięci cache, natomiast wersja "tradycyjna" dysponuje pamięcią podręczną 8MB lub 2MB. Producent obiecuje maksymalny transfer wewnętrzny na poziomie 94MB/s i stały transfer do 61MB/s. Dyski mają być też ciche. Hałas ma osiągnąć maksymalny poziom 30dB w przypadku modeli z trzema talerzami i 26dB w modelach jednotalerzowych. Pełną specyfikację nowych napędów można znaleźć w tym dokumencie.

Wywiad z Richardem Huddy


Autor: R4v | 20:06
(1)Komentarzy (1)
Słoweński serwis Slo-Tech opublikował wywiad z Richardem Huddy. Odpowiada on w ATi za współpracę z producentami gier, pomagając w opanowaniu najnowszych rozwiązań. Huddy potwierdza między innymi opinię o niepełnym wykorzystywaniu możliwości układów graficznych. Sytuacja taka utrzymuje się od jakiegoś czasu. Huddy ma jednak nadzieję, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie. Drugim grzechem programistów jest niezbyt szerokie wykorzystywanie shaderów. Trzeba dużo wysiłku, aby przekonać koderów do korzystania z języków wysokiego poziomu, takich jak HLSL czy GL2, zamiast z assemblera. Trzecim problemem jest zbyt długa praca programistów, napędzanych kofeiną. Dłuższa praca nie zastąpi myślenia. W opinii Huddy'ego, poza shaderami, powszechne powinno się stać używanie antyaliasingu. Pokrywa się to z pierwszymi testami sterowników Catalyst 3.5, które poprawiły wyniki kart z włączonym wygładzaniem Smoothvision. Cały wywiad znajdziecie pod tym adresem.

ATI Radeon 9800 SE zastąpi Radeon-a 9700


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 19:16
(9)Komentarzy (9)
Tej wiosny ATI rozpoczęło proces wycofywania kart opartych na rdzeniu R300 - RADEON- 9700 oraz 9500. Ich miejsce zajmują karty bazujące na R350 i RV350, a mianowicie RADEON 9800 oraz RADEON 9600. Wygląda na to, że do swojej letniej oferty Kanadyjczycy wprowadzą tajemniczego RADEON-a 9800 SE. Obecnie ATI oferuje różne modele RADEON-ów 9600 oraz 9800 różniących się od siebie ilością pamięci, różnymi dodatkami oraz ceną. ATI chce w ten sposób trafić do jak największej liczby klientów.

Tak obecnie wygląda oferta ATI:

 • RADEON 9800 PRO 256MB – 499 dolarów
 • RADEON 9800 PRO 128MB – 399 dolarów
 • RADEON 9800 128MB – 299 – dolarów
 • RADEON 9600 PRO 128MB – 199 dolarów
 • RADEON 9600 PRO LE 128MB – 169 dolarów
 • RADEON 9600 128MB – 149 dolarów
 • RADEON 9200 PRO < 100 dolarów
 • RADEON 9200 < 90 dolarów
Jak widać w przedziale cenowym pomiędzy 100 a 200 dolarów ATI oferuje różne modele kart oparte na RADEON-ie 9600. Niektórzy producenci oferują podkręcone układy 9600, jak również ze zmniejszonym taktowaniem, a wszystko po to, aby zapewnić jak najlepszą konkurencję dla GeForce-a FX 5600 oraz 5600 Ultra. » czytaj dalej

Dell Precision M60 z Quadro FX Go700


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 18:29
Komentarzy (0)
W poprzednim newsie pisaliśmy, że pierwszym urządzeniem wykorzystującym nowy profesjonalny układ graficzny NVidii będzie nowy notebook Della - Dell Precision M60.

Teraz kilka szczegółów na jego temat. Komputer jest zbudowany w oparciu o technologię Centrino i wykorzystuje procesor Intel Pentium M do 1.7GHz. Posiada on 15.4-calowy wyświetlacz WUXGA mogący wyświetlać obraz w rozdzielczości 1920x1200, wspomnianą wcześniej kartę graficzną NVIDIA Quadro FX Go700 ze 128MB pamięci oraz do 2GB pamięci DDR266. W skład urządzenia wchodzi również 60-gigabajtowy dysk twardy, Gigabitowy LAN, czytnik kart SmartCard, port IEEE 1394, interfejsy Wi-Fi, TrueMobile oraz opcjonalnie Bluetooth. Rozmiary urządzenia to 361 na 276 na 39 mm.

Za notebooka z procesorem 1.4GHz, 256MB pamięci i 40-gigabajtowym dyskiem twardym oraz dołączonym systemem Microsoft Windows XP Professional trzeba zapłacić w USA 2600 dolarów.

NVIDIA Quadro FX Go700


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 18:04
Komentarzy (0)
NVIDIA Corporation zaprezentowała dzisiaj nowy układ graficzny przeznaczony dla notebooków - Quadro FX Go700. Jest to pierwszy profesjonalny przenośny chip graficzny wspierający DirectX 9.0. Niestety NVidia nie ujawniła zbyt wielu informacji technicznych na jego temat. Układ obsługuje AGP 8x, 16x antialising oraz system zaawansowanego zarządzania energią - PowerMizer 3.0. Nie wiadomo niestety czy Quadro FX Go700 bazuje na GeForce FX Go5200 czy GeForce FX Go5600. Pierwszym urządzeniem wykorzystującym nowy układ będzie nowy notebook Della - Dell Precision M60.

iHP-100 – nowy odtwarzacz mp3 firmy iRiver


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 17:45
(6)Komentarzy (6)
iRiver zaprezentował nowy odtwarzacz plików MP3, WMA, ASF oraz WAV - iHP-100. Jest on wyposażony w dysk twardy o pojemności 10-gigabajtów, tuner FM oraz cyfrowy dyktafon.

Z komputerem komunikuje się za pomocą portu USB 2.0. 8-liniowy wyświetlacz wyświetla takie informacje jak nazwa utworu, artysta, album itp. Do ustawienia mamy 5 trybów odtwarzania muzyki - Normal, Rock'n'roll, Jazz, Classic lub UltraBass.

Tuner FM może odbierać stacje w zakresie 87.5-108MHz, a w pamięci można zapisać ich 20. Litowo-jonowe baterie pozwalają na 16 godzin pracy. Rozmiary urządzenia to 60 na 105 na 19 mm, a waga 160 gram. Ceny urządzenia nie podano. » czytaj dalej

Kontroler S-ATA RAID od Adapteca


Autor: DYD | 15:35
Komentarzy (0)
Adaptec wprowadza nowy kontroler Serial ATA RAID cechujący się wysokim poziomem ochrony danych oraz podwyższoną wydajnością. Kontroler jest częścią rodziny Adaptec Serial ATA RAID, którą charakteryzuje wysoki poziom niezawodności i kompatybilność z produktami SCSI do łagodnego przejścia na system Serial ATA. Cztero-portowy Serial ATA RAID 2410SA rozszerza kluczową rolę firmy Adaptec na obszar ochrony danych RAID. Adaptec współpracuje z największymi producentami dysków twardych, dilerami i wytwórcami oryginalnego sprzętu, aby sprawnie zaadoptować Serial ATA.

Urządzenie Serial ATA RAID firmy Adaptec działa z tym samym oprogramowaniem narzędzi administracyjnych korzystających z przeglądarki co i SCSI RAID oraz produktami Serial Attached SCSI RAID. Oprogramowanie narzędzi administracyjnych korzystających z przeglądarki ułatwia zarządzanie pamięcią masową, umożliwia końcowemu użytkownikowi zdalne monitorowanie i konfigurację podsystemów RAID za pomocą zróżnicowanych protokołów. Sugerowana cena detaliczna Adaptec Serial ATA RAID 2410SA wynosi $390. Szczegóły na www.adaptec.com

AMD obniżyło prognozy sprzedaży


Autor: DYD | źródło: 4Press / Xbit-labs | 15:23
Komentarzy (0)
We wtorek AMD ogłosiło, że szacunkowa wartość sprzedaży w drugim kwartale wyniesie 615 mln USD. Poprzednio, opierając się na danych dotyczących pierwszego kwartału, firma zakładała sprzedaż na poziomie 715 mln USD. Jak wyjaśnia Robert J. Rivet, dyrektor finansowy AMD, rzeczywisty wzrost globalnej sprzedaży w czerwcu był niższy, niż pierwotnie zakładano. W szczególności, największy wpływ na spadek sprzedaży firmy miało zmniejszone zapotrzebowanie na układy do komputerów i telefonów komórkowych w Chinach i na pozostałych rynkach azjatyckich, spowodowane głównie epidemią SARS.

Wyniki finansowe najwiekszego konkurenta AMD, firmy Intel, są zgodne z oczekiwaniami. Największy producent układów półprzewodnikowych spodziewa się dochodów rzędu 6,6 - 6,8 mld USD, pierwotnie zaś zakładano dochody na poziomie 6,5 - 7,0 mld USD. Wydaje się, że agresywna kampania handlowa chipsetów serii i865 a także szybkie wyczyszczenie zapasów układów serii i845, jakie miało miejsce w kwietniu i maju, odbiło się negatywnie na sprzedaży chipów AMD. Oficjalnie, raport z wynikami finansowymi za drugi kwartał, AMD przedstawi dopiero 16 lipca, jednak na giełdzie już rozpoczął się spadek akcji tej firmy. Po zamknięciu wtorkowej sesji akcje osiągnęły wartość 6,19 USD za sztukę i spadły w porównaniu z poniedziałkowym kursem o 6.07%.

Kolejna specyfikacja Bluetooth


Autor: DYD | źródło: 4Press / AsiaBizTech | 14:24
(1)Komentarzy (1)
Już wkrótce odbędzie się premiera kolejnej wersji specyfikacji technologii bezprzewodowej łączności Bluetooth. Organizacja zajmująca się standaryzacją technologii krótko-zasięgowych połączeń radiowych - Bluetooth Special Interest Group – poinformowała, że prace nad określeniem specyfikacji następnej generacji łączności Bluetooth, nazwanej Bluetooth Version 1.2, są bliskie ukonczenia.

Specjaliści przewidują, że nowa specyfikacja zapewni kompatybilność w dół z aktualnie stosowaną wersją technologii Bluetooth Version 1.1, a także wprowadzi liczne rozwiązania poprawiające jakość transmisji, m.in. redukcję wzajemnych zakłóceń z WLAN. W związku z tym, że nowa specyfikacja jest już prawie gotowa, niektóre firmy m.in. brytyjskie CSR, czy amerykańskie Zeevo, zapowiedziały wprowadzenie układu LSI wspomagającego Version 1.2. » czytaj dalej

Przenośna nagrywarka DVD...


Autor: DYD | źródło: 4Press / CDR-Info | 14:04
(1)Komentarzy (1)
...i nie tylko. Nowy produkt firmy Digital Peripheral Solutions (DPS www.qps-inc.com) – oznaczony symbolem Que!007 – nie tylko nagrywa i odtwarza płyty DVD. Jest także odtwarzaczem plików MP3, a nawet prezentacji PowerPoint. Z komputerem Que!007 komunikuje się przez port FireWire. Jako odtwarzacz i nagrywarka, produkt firmy DPS obsługuje praktycznie wszystkie formaty, w tym DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW i CD-RW. W USA urządzenie jest sprzedawane w cenie 600 USD.

Urządzenie Que!007 sprawdza się nie tylko jako komputerowe urządzenie peryferyjne, ale także jako zasilana bateryjnie niezależna jednostka. Po podłączeniu do telewizora pozwala na przeglądanie prezentacji PowerPoint, zdjęć w formatach cyfrowych czy oglądanie filmów DVD. Posiada też - szczególnie przydatne podczas prezentacji - funkcje powiększania i obracania obrazu. Produkt DPS jest odporny na wstrząsy i wibracje, został wyposażony w wyświetlacz LCD i bufor 2MB. Można do niego podłączyć głośniki lub słuchawki – Que!007 obsługuje dźwięk Dolby Pro Logic i 3D Virtual Surround. Do urządzenia dołączany jest pilot.

Shuttle ST61G XPC


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 13:57
Komentarzy (0)
Firma Shuttle zaprezentowała nowe urządzenie typu barebone - ST61G XPC. Komputer obsługuje procesory Pentium 4 (Socket 478) z magistralą 400 i 533MHz. Mostek północny to ATI RS300 zaś południowy - IXP200.

Urządzenie obsługuje do 2-gigabajtów dwukanałowej pamięci DDR400. Za grafikę odpowiada zintegrowany układ graficzny Radeon 9000. Komputer jest ponadto wyposażony w 6-kanałowy dźwięk Realtek 650F, LAN 10/100/1000 Broadcom 4401/5788, złącze AGP 8x, 1 slot PCI, porty USB 2.0 oraz Firewire 400. Urządzenie obsługuje dyski z interfejsem Serial ATA i funkcją RAID 0,1. Ponadto ST61G XPC posiada wyjście telewizyjne oraz system chłodzenia ICE (Integrated Cooling Engine). Ceny urządzenia nie podano.

Premiera chipsetu SiS655FX


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 13:37
(1)Komentarzy (1)
SiS oficjalnie zaprezentował chipset SiS655FX dla procesorów Pentium 4. Charakteryzuje się on obsługą dwukanałowych pamięci DDR400 oraz wsparciem 800-megahercowej magistrali danych i technologii Hyper-Threading. SiS655FX zapewnia przepustowość pomiędzy procesorem, chipsetem a pamięcią na poziomie 6,4GB/s. Mostek południowy SiS964 wspiera Serial ATA oraz funkcję RAID.

Chipset jest skierowany w segment rynku middle i high-end. Jego produkcja ma się rozpocząć w lipcu, zaś płyty oparte na tym układzie pojawią się na rynku w trzecim kwartale 2003 roku.

Mod-chip dla każdego


Autor: DYD | źródło: 4Press / CNET | 11:51
(1)Komentarzy (1)
Australijska firma Hibana, produkująca i sprzedająca mod-chipy dla konsoli Microsoft Xbox, ujawniła w ramach licencji Open Source projekt układu DualMod. Projekt techniczny układu DualMod można pobrać ze strony www.aussiechip.com.au, gdzie można również zakupić układ. Aby zyskać dostęp do stosownych plików, wystarczy zaakceptować warunki standardowej licencji Open Source. Dyrektor Hibany, Grant Sparks - na scenie modów Xboxa znany jako "Donatus" - jest przekonany, że udostępnienie projektu układu zaowocuje stworzeniem kolejnych, jeszcze doskonalszych generacji mod-chipów.

"Uważamy, że dla rynku najlepsza jest sytuacja w której następuje darmowy przepływ informacji, a ludzie są zachęcani do tworzenia innowacji - nie zaś podawani do sądu, by chronić zyski korporacji" - napisał Sparks w swoim komentarzu do decyzji o udostępnieniu projektu. "Xbox to zabawka, więc pomysł wykorzystania prawa w celu powstrzymania ludzi od użycia go do jakiegokolwiek typu zabawy, jest dla nas zupełnie niedorzeczny". » czytaj dalej

VIA Hyperion 4in1 v4.48


Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:48
(1)Komentarzy (1)
Na oficjalnej stronie VIA Arena pojawiła się wczoraj nowa wersja 4.48 pakietu sterowników VIA Hyperion 4in1 o czym poinformował nas czytelnik Shade (dzieki!). Sterowniki te przeznaczone są dla płyt głównych zbudowanych na układach firmy VIA. Historia zmian jakie zaszły w najnowszym pakiecie "cztery w jednym" dostępna jest w tym miejscu - poprawiono problem z wyłączoną opcją S-ATA w systemie Win9x. Plik można ściągnąć stąd (WWW) lub stąd (FTP) (waga - 1.35 MB). Najnowszy pakiet VIA posiada następujące wersje sterowników: ACPI - 1.80a, AGP - 4.41a, IDE - 1.20, IRQ - 1.3a.

 
Wtorek 24 czerwca 2003

Przyszłość Celeronów


Autor: Jasiek | źródło: X-bit/PC Watch | 22:00
(13)Komentarzy (13)
Intel zamierza szybko przenieść całą swoją produkcję procesorów na rynek PC do wymiaru technologicznego 90nm. Będzie to dotyczyć także niskobudżetowych Celeronów. Na początku przyszłego roku możemy spodziewać się zupełnie nowej linii tych procesorów. Low-endowa propozycja Intela w końcu zyska dodatkowe 128KB pamięci podręcznej. Cache L2 o wielkości 256KB nadal będzie stanowił zaledwie 1/4 pamięci topowego układu - Prescotta. Celerony wykorzystają skromną (przy nadchodzącym 1066 MHz) magistralę 533 Mhz. Nie wiadomo jeszcze czy Intel wprowadzi do niskiego segmentu HyperThreading lub któreś z nowych rozwiązań Prescotta. Początkowo Intel zostanie przy Socket 478, jednak kolejne modele będą już przeznaczone dla nowych platform wspierających PCI Express z nową podstawką Socket T.

NEC VersaPro VA30S/AE


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 19:32
(1)Komentarzy (1)
Firma NEC zaprezentowała nowego notebooka - VersaPro VA30S/AE, przeznaczonego dla klientów biznesowych. Posiada on 15-calowy wyświetlacz QXGA mogący wyświetlać obraz w rozdzielczości 2048x1536. Jego serce stanowi procesor Pentium 4-M pracujący z częstotliwością 3.06GHz. Urządzenie posiada chipset i852PM oraz grafikę MOBILITY RADEON 9000. Ponadto w skład notebooka wchodzi 256MB pamięci PC2700, 20-gigabajtowy dysk twardy, CD-ROM 24x, LAN 1000BASE-T, 2 sloty PC Card Type I/II lub 1 slot Type II oraz slot Secure Digital/Memory Stick.

Ponadto urządzenie posiada slot VersaBay IVb dla dodatkowego napędu optycznego. Wymiary notebooka to 335 na 281 na 45mm, a waga 4.3kg. Baterie pozwalają na 4,2 godziny pracy. Cena notebooka została ustalona na poziomie 3771 dolarów.

Radeon 9100 IGP oficjalnie


Autor: R4v | źródło: VR-Zone | 17:07
(1)Komentarzy (1)
ATi przedstawił oficjalnie chipsety Radeon 9100 IGP i Mobility Radeon 9100 IGP. Wcześniej znany pod nazwą RS300 układ obsługuje procesory Pentium 4, Celeron, Pentium M oraz Pentium 4-M. Jest to pierwszy chipset, który posiada wbudowaną grafikę obsługującą shadery. Obsługiwana jest pamięć DDR400 oraz magistrala 533MHz. Wraz z mostkiem IXP250, Radeon 9100 IGP kosztuje $40. Jest to cena zbliżona do układu Intela i865G, który kosztuje $41. Pierwsze dostawy spodziewane są w sierpniu. Płyty wykorzystujące chipset ATi będą wytwarzać m.in. Asus, FIC, Gigabyte, Lite-On, MSI, Shuttle i Sapphire.

64-bitowe jabłka


Autor: R4v | 17:06
(10)Komentarzy (10)
Apple oficjalnie wprowadził do sprzedaży nową serię komputerów PowerMac G5. Tym samym układ PowerPC G5 został pierwszym procesorem 64-bitowym, który trafił do zastosowań domowych. Okazuje się, że jest to układ znany dotychczas jako PowerPC 970, zbudowany na bazie serwerowego procesora Power4. W Macach wykorzystywane są modele 1.6GHz, 1.8GHz i 2GHz. Wszystkie układy dysponują 512kB cache L2. Procesory pracują z magistralą taktowaną odpowiednio 800MHz, 900MHz i 1GHz. Magistrala procesora pracuje w trybie dwukierunkowym i umożliwia jednoczesną transmisję w obie strony. W przypadku dwóch procesorów, każdy współpracuje z oddzielną szyną. Pamięć DDR400 pracuje w trybie 128-bitowym a można jej zamontować do 8GB. Słabsze modele PowerMac'ów są wyposażone w karty graficzne GeForce FX 5200, natomiast wersja Dual 2GHz wykorzystuje kartę ATi Radeon 9600 Pro. Więcej informacji można znaleźć na stronach firmy Apple.

Krótki test przenośnego 'combo' LG - 24x/10x/24x/8x


Autor: SebaSTS | 15:13
(12)Komentarzy (12)
Długo się zastanawiałem, jakie wyrażenie będzie właściwie określać napęd optyczny combo, który dostałem do testów dzięki uprzejmości LG Polska. Zdecydowałem się, że odpowiednią nazwą będzie zewnętrzny napęd combo, przeznaczony przede wszystkim do komputerów przenośnych. Zewnętrzny - ponieważ potrzebuje zewnętrznego źródła zasilania, a nie czerpie go z portu USB i nie ma miejsca na baterie. Jego oznaczenie kodowe to GCC-5241P. Dzięki zaopatrzeniu go w szybki interfejs USB 2.0, urządzenie możemy podłączyć do każdego komputera wyposażonego w złącza USB. Niestety wykorzystanie starszego protokołu transmisji USB 1.1 powoduje ograniczenie parametrów pracy napędu do odczytu z prędkością 6x, nagrywania 4x, natomiast przy odtwarzaniu filmów DVD mogą wystąpić zakłócenia, zacięcia obrazu czy dźwięku. Zapraszam do krótkiego testu tego przenośnego "combosa". » czytaj dalej

Quadro FX 500 to GeForce FX 5200


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 14:48
Komentarzy (0)
Wszystko do tej pory wskazywało na to, że nowa profesjonalna karta graficzna Nvidi o nazwie Quadro FX 500 będzie bazowała na jednostce GeForce FX 5600 o kodowej nazwie NV31. Wygląda jednak na to, że karta ta jest oparta na chipie GeForce FX 5200. Informacje te podał jeden z koreańskich serwisów internetowych, który przetestował kartę Elsa Quadro FX 500. Karta ta jest wyposażona w 128MB pamięci, a jej zegary pracują z częstotliwościami 270/480MHz. Jej wydajność okazała się o 20% wyższa od modelu Quadro XGL 550. NVIDIA Quadro FX 500 jest sprzedawana w cenie 449 dolarów. X-Bit Labs zastawania się czy jednak pojawi się Quadro bazujące NV31GL, czy Nvidia skreśliła go z listy.

Ze świata gier...


Autor: DYD | 14:48
Komentarzy (0)
Ukazała się polska wersja demonstracyjna gry Ghost Master. CD Projekt przygotował polskojęzyczne demo, które można pobrać z ftp.cdprojekt.com [180 MB]. Warto podkreślić, ze wersja ta jest jedynie niewielką próbką pełnej gry. Dodatkowo podczas lokalizacji szczególny nacisk został położony na pełen humoru klimat oraz śmieszne nawiązania do znanych filmów grozy. Premiera odbędzie się 17 lipca, Ghost Master kosztował będzie 99,90 PLN.

Niecałe 2 dni pozostały do premiery najbardziej oczekiwanej gry rajdowej tego roku. Mowa oczywiście o Colin McRae Rally 3. Oto kilka szczegółów dotyczących polskiego wydania. W rodzimej wersji językowej wystąpił trzykrotny mistrz Polski i wicemistrz Europy 2002 - Janusz Kulig. Jednak to nie wszystko. CD Projekt udostępnił również możliwość wyboru angielskich komentarzy Nicky Grista - pilota Colina McRae. Oryginalna wersja Colin McRae Rally 3, znajdzie się na trzech płytach CD-ROM, a jej cena wyniesie jedynie 99,90 PLN. Wszyscy posiadacze legalnej, zarejestrowanej na www.cdprojekt.info wersji CMR3 PL otrzymają za darmo specjalne kody wprowadzające nowe opcje do gry.

Nowy zewnętrzny napęd DVD±RW Sony


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 14:26
Komentarzy (0)
Sony zaprezentowało nowy zewnętrzny napęd DVD±RW oznaczony symbolem PCGA-DDRW1. Urządzenie odczytuje płyty CD z prędkością 24x, a DVD-ROM – 5x. Zapis płyt CD-R odbywa się w tempie 16x, CD-RW 8x, DVD-R/RW 2x, zaś DVD+R/+RW 2.4x. Rozmiary napędu to 144 na 21 na 154mm, a waga 410g. W zestawie znajdziemy kabel i.LINK, AC adapter oraz oprogramowanie. Na półki sklepowe urządzenie trafi 28 czerwca.

Sprzedaż notebooków – niedobory podzespołów


Autor: DYD | źródło: 4Press / DigiTimes | 14:21
Komentarzy (0)
W pierwszym półroczu 2003r. globalna sprzedaż notebooków wyniosła 17 mln sztuk, a w całym roku liczba ta może wzrosnąć do 36 mln. Porównując dane do roku ubiegłego, oznacza to wzrost o co najmniej 20%. Tradycyjnie drugi kwartał był najsłabszym czasem sprzedaży dla branży komputerowej. Jednak w tym roku, sprzedaż w tym okresie wzrośnie najpewniej do poziomu 8,5-8,7 mln sztuk, w porównaniu z 8,5 mln sprzedanych komputerów przenośnych w pierwszym kwartale. Jak przewidują specjaliści, także w drugiej połowie roku nastąpi dalszy wzrost liczby sprzedawanych notebooków.

Wielu azjatyckich producentów notebooków przyznało, że wzrost sprzedaży był silniejszy niż się spodziewali. Czynnikami napędzającymi sprzedaż są duża popularność notebooków Centrino oraz spadek średniej ceny tych urządzeń. W rezultacie, wielu producentów komputerów przenośnych odczuło ograniczenia dostaw kluczowych podzespołów, m.in. ekranów LCD, dysków twardych, pamięci, a nawet obudów ze stopów magnezu. Silne zapotrzebowanie na te elementy sprawia, że niektórzy producenci decydują się na zwiększenie cen swoich produktów. » czytaj dalej

NEC MultiSync LCD1980SX - LCD 19 cali


Autor: DYD | źródło: NEC | 14:19
Komentarzy (0)
Firma NEC-Mitsubishi Electronics Display rozszerzyła swoją ofertę o nowy monitor LCD 19 cali. Model NEC MultiSync LCD1980SX posiada wiele nowoczesnych rozwiązań, m. in. złącze Ambix+ (stanowiące połączenie interfejsów DVI-I, DVI-D i VGA), system OmniColor, automatyczne ustawianie parametrów monitora NTAA i 10-bitową korekcję gamma. Urządzenie odznacza się kompaktowymi rozmiarami - 412 x 364 x 200mm (wys. x szer. x gł.) - przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnie dużego aktywnego obszaru ekranu - 376 x 301mm. Projekt obudowy ErgoDesign umożliwia obracanie i odchylanie wyświetlacza w płaszczyźnie poziomej i pionowej, a specjalna podstawka pozwala na regulację wysokości ekranu w zakresie 130mm. Wyświetlacz może być obracany o 90 stopni - poprawną pracę w takim położeniu umożliwia dołączane w zestawie oprogramowanie Pivot dla systemów Windows 95/98, Windows NT, Windows 2000, Windows ME, Windows XP, a także MacOS.

Zalecana rozdzielczość pracy to 1280 x 1024 przy 60Hz. Rozmiar plamki nowego monitora wynosi 0,294 mm. Urządzenie odwzorowuje 16,77 mln kolorów i zapewnia dobrą jakość obrazu przy kącie patrzenia 170 stopni w pionie i w poziomie - zachowując kontrast na poziomie 10:1. Urządzenie oferuje jasność 250 cd/m2 i kontrast 700:1. Czas reakcji matrycy wynosi 25ms (zapalenie piksela 15ms i zgaszenie piksela 10ms). Monitor jest objęty 3-letnią gwarancją, na terenie Polski realizowaną w systemie door-to-door. Sugerowana przez producenta cena detaliczna netto wynosi 5459 PLN, dla wersji w czarnej obudowie - 5499 PLN. » czytaj dalej

Cyfrowa lustrzanka Olympusa


Autor: DYD | źródło: 4Press / DPR | 12:33
(5)Komentarzy (5)
Firma Olympus oficjalnie zapowiedziała premierę aparatu E-1. Będzie to pierwsza cyfrowa lustrzanka tego producenta z możliwością stosowania wymiennych obiektywów.

Aparat, który na rynku amerykańskim zadebiutuje we wrześniu, został wyposażony w matrycę CCD firmy Kodak o wymiarach 18 x 13,5 mm (4/3") i rozdzielczości 5 megapikseli. Solidna, magnezowa obudowa z warstwą ochronną zabezpiecza urządzenie przed działaniem kurzu i wody. O idealny stan matrycy zadba rozwiązanie Supersonic Wave Filter, usuwające z sensora kurz każdorazowo po włączeniu aparatu. Jak przystało na profesjonalną "cyfrówkę", Olympus E-1 pozwala użytkownikom na ręczną regulację większości parametrów. I tak czułość można regulować w zakresie od 100 do 800 ISO (w trybie ISO BURST także 1600 i 3200 ISO), a szybkość migawki - od 60 do 1/4000 sekundy. Aparat może wykonać 12 szybkich ujęć z prędkością 3 klatek na sekundę. Można też wybrać zgodność odwzorowania kolorów z jednym z dwóch standardów - sRGB lub Adobe RGB. Aparat oczywiście pozwala na zapisywanie zdjęć w nieskompresowanym formacie RAW. » czytaj dalej

CPU Spy do badania procesora


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 12:29
Komentarzy (0)
CPUSpy to nowy program do identyfikacji i sprawdzania szczegółowych danych o procesorach firm Intel i AMD. Aplikacja oprócz prezentowania standardowych danych takich jak typ procesora, wartość zegara w megahercach, wartość magistrali FSB, podaje szczegółowe dane o klasyfikacji procesora, dostępnych funkcjach, obudowie oraz ilości i rodzaju cache'a L1, L2 oraz L3 posiada bazę danych procesorów AMD i Intela, wyświetla numer IP, informację o dostępnej pamięci fizycznej i wirtualnej a także test pamięci cache. Wszystko w jednym, małym programie dostępnym ze strony sinnercomputing.com (35 KB). Informacje szczegółowe o wersji 1.0 tej aplikacji na stronie domowej.

300GB dyski twarde w sprzedaży


Autor: DYD | źródło: 4Press / Xbit-labs | 12:05
(2)Komentarzy (2)
Maxtor rozpoczął w Japonii sprzedaż największych dysków twardych MaXLine II, których pojemność to 250 i 300GB. Jednak "coś za coś", urządzenia są dość wolne - ich prędkośc obrotowa wynosi tylko 5400rpm. Dyski twarde MaXLine II Maxtora są dedykowane dla dużych systemów przechowujących dane, a także dla entuzjastów, przedkładających ilość dostępnego miejsca na dysku nad czas dostępu do danych. 3,5-calowe urządzenia MaXLine II są produkowane z zastosowaniem najnowszych talerzy Maxtora. W odróżnieniu od innych nowoczesnych dysków twardych, nowy produkt Maxtora posiada tylko równoległe złącze ATA-133. Obydwa modele posiadają 2MB bufor pamięci cache.

Jak podaje japoński serwis Akiba PC Hotline, dysk Maxtor MaXLine II 250GB jest dostępny w sklepach w cenie 288 USD, a model większy kosztuje 390 USD.

Creative informuje o błędzie w MegaWorks 510D


Autor: DYD | 11:03
(8)Komentarzy (8)
Firma Creative informuje o błędzie fabrycznym w subwooferach głośników Cambridge SoundWorks MegaWorks 510D oznaczonych numerami seryjnymi B000001 do B002000 oraz B002801 do B004200. Wada fabryczna występuje tylko w egzemplarzach oznaczonych ww. numerami seryjnymi i dotyczy jedynie rynku europejskiego. W przypadku wykrycia numeru seryjnego zgodnego z numerami wadliwych subwooferów - B000001 do B002000 oraz B002801 do B004200, prosimy o przesłanie informacji e-mailem na adres: megaworks510d@europe.creative.com lub kontakt telefoniczny z przedstawicielami firmy Creative Labs pod bezpłatnym numerem telefonu w godzinach 10:30 - 19:00: 00 800 1112 075.

Creative Labs proponuje wymianę głośników wszystkim firmom i osobom, którzy zakupili sprzęt o wskazanych numerach seryjnych. W ramach zwrotu firma proponuje wymianę zestawu MegaWorks 510D na nowszy model - MegaWorks THX 5.1 550. Jednocześnie, aby zrekompensować użytkownikom niedogodności wynikające z wymiany sprzętu oraz różnicę cenową między zestawami głośnikowymi Creative dołącza do zestawu MegaWorks THX 5.1 550 odtwarzacz MP3 - MuVo 128 MB. Osoby, które nie będą zainteresowane wymianą produktów otrzymają zwrot poniesionych kosztów zakupu wadliwego zestawu głośnikowego.

Premiera Pentium 4 3,2 GHz z HT


Autor: DYD | 00:11
(5)Komentarzy (5)
Intel oficjalnie zaprezentował nową wersję procesora Intel Pentium 4 z technologią Hyper-Threading, o częstotliwości zegara 3,2 GHz (512K Level 2 cache, magistrala systemowa 800 MHz, proces technologiczny 0,13 mikrona). Wykorzystywane w biznesie najwydajniejsze PC-ty oparte na tym procesorze mogą pomóc w zwiększeniu produktywności w środowiskach wielozadaniowych oraz gdy aplikacje wymagają szybkiego i wydajnego procesora, na przykład przy produkcji wideo, analizach finansowych czy projektach inżynieryjnych. Nowe procesory są dostępne u autoryzowanych dystrybutorów Intela na całym świecie. Cena hurtowa procesora Pentium 4 3,2 GHz, w partiach po 1000 sztuk wynosi 637 USD. Nasze testy 3.20 GHz-a w tym tygodniu!

 
Poniedziałek 23 czerwca 2003

Maxtor wspólnie z MBM Ontrack


Autor: DYD | 23:04
Komentarzy (0)
Firma MBM Ontrack odzyskiwanie danych ratyfikowała umowę z firmą Maxtor, na mocy której dyski tego producenta nie będą traciły gwarancji w wyniku ich otwarcia w laboratorium odzyskiwania danych MBM Ontrack. Przed podpisaniem umowy każdy nośnik, w którego strukturę ingerowali specjaliści odzyskiwania danych (ang. data recovery), tracił gwarancję. Użytkownicy chcący odzyskać dane ponosili koszt samej usługi oraz tracili gwarancję często na nowe i drogie nośniki. Przedstawiciele MBM Ontrack zapowiadają, że do końca trzeciego kwartału zostanie podpisana umowa z kolejnym producentem dysków twardych. » czytaj dalej

Nadchodzi NERO 6


Autor: DYD | źródło: Alstor | 23:00
Komentarzy (0)
Firma AHEAD SOFTWARE zapowiada nową wersję programu Nero Burning ROM. Następca niezwykle popularnego, wielokrotnie nagradzanego oprogramowania do nagrywania płyt CD/DVD nosi nazwę NERO 6 Ultra Edition i prezentuje się okazale. Jest to pakiet składający się z kilkunastu aplikacji, służących m.in. do nagrywania CD/DVD, edycji i odtwarzania materiału audio i video, backupu:

 • Nero StartSmart - swoisty nawigator ułatwiający korzystanie z poszczególnych aplikacji
 • Nero Burning ROM 6 - rozszerzony i ulepszony program podstawowy służący do zapisu płyt CD i DVD;
 • Nero Express 6 - aplikacja do najprostszego i najszybszego nagrywania CD/DVD;
 • Nero Vision Express 2 - narzędzia do obróbki i nagrywania materiału video w formatach: Video-CD, Super Video-CD lub DVD
 • Nero Wave Editor 2 - narzędzia do obróbki plików audio
 • Nero SoundTrax - profesjonalny program do produkcji własnych kompaktów muzycznych
 • Nero Cover Designer - narzędzia graficzne do tworzenia okładek i wkładek do pudełek z płytami (w zestawie aplikator i nalepki) » czytaj dalej

 • Catalyst 3.5 do ściągnięcia


  Autor: R4v | źródło: Rage3D | 18:35
  Komentarzy (0)
  Zgodnie z obietnicą, ATi wypuściło dzisiaj sterowniki Catalyst 3.5. Cały pakiet składa się z driverów dla układów Radeon w wersji 7.90, MultimediaCenter 8.5, HydraVision 3.21 oraz Remote Wonder 1.5. Sterowniki poprawiają wydajność w OpenGL najnowszych układów, czyli Radeona 9800/9700/9500. Tradycyjnie poprawiono błędy w grach. Tym razem dotyczy to m.in. Unreal Tournament 2003. Usunięto także optymalizacje dla 3DMark'03. Pliki do pobrania: Windows XP/2000, Windows ME (98), Control Panel.

  nForce2 przejmuje rynek


  Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 17:23
  (4)Komentarzy (4)
  Zgodnie z założeniami nVidii, chipset nForce2 zdobywa coraz większą część rynku. W stosunku do kwietnia tego roku, sprzedaż układu wzrosła o 40% i wynosi w tej chwili 35% całkowitej sprzedaży chipsetów dla platformy Socket A. W przypadku Asusteka, nForce2 znajduje się na 40% sprzedawanych płyt dla procesorów AMD. W MSI ten odsetek wynosi już 50%. Do producentów płyt z chipsetem nVidii dołączył już Gigabyte, a ECS rozważa rozpoczęcie produkcji. W dalszym poprawianiu wyników sprzedaży ma pomóc nForce2 400 z jednokanałowym kontrolerem pamięci. Ma on być głównym konkurentem dla KT600 od VIA.

  Szeregowe SCSI


  Autor: R4v | źródło: CNet | 17:22
  (2)Komentarzy (2)
  HP, Seagate i Adaptec przedstawiły na targach CeBit America najnowszą generację magistrali SCSI, Serial Attached SCSI (SAS). Nowy standard ma zapewnić przewagę nad Serial ATA, który praktycznie zrównał się wydajnością i możliwościami z urządzeniami SCSI. Linus Wong z Adapteca uważa, że wciąż jest miejsce dla SAS. Co prawda w mniej wymagających zastosowaniach będzie dominować SATA, jednak w przypadku silnie obciążonych systemów, SAS ma zapewnić znaczną przewagę nad konkurencją. Prototypowe kontrolery powinny pojawić się pod koniec tego roku, a wersja produkcyjna będzie dostępna w połowie przyszłego roku. Zarówno SAS jak i SATA korzystają z tych samych kabli. Różnica tkwi w maksymalnej długości: dla SAS wynosi ona 8m, natomiast dla SATA - 1m. Prędkość szeregowego SCSI wyniesie 3Gbps, czyli dwukrotnie więcej niż SATA. Po wprowadzeniu Serial ATA 2.0, twórcy SAS zamierzają przyspieszyć swoją magistralę do 6Gbps.

  Nvidia wydłuży cykl produkcyjny?


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 17:02
  (2)Komentarzy (2)
  Jak podaje serwis X-Bit Labs NVidia zamierza wydłużyć swój cykl produkcyjny. Jest to związane z problemami przy przechodzeniu na technologię 0.13 mikrona. Nowa technologia produkcji okazała się większym wyzwaniem niż pierwotnie przewidywano. Problemy te spowodowały, że na rynek trafiło mniej kart GeForce FX niż firma planowała wypuścić. Nie ma w tej chwili jednak informacji na temat tego które układy Nvidi opóźnią się. Według przypuszczeń mogą to być nowe chipy z serii NV3x. NV40 z pewnością pojawi się na początku 2004 roku. Dodatkowo konsole Xbox sprzedają się słabiej niż przewidywano. Z tego też powodu firma nie osiągnie planowanych wcześniej zysków.

  Nowe płyty Shuttle na NVIDIA nForce2


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 13:32
  (1)Komentarzy (1)
  Shuttle wprowadza na rynek nową serię płyt głównych AN35N opartych na chipsecie NVIDIA nForce2. Obecnie w skład tej serii wchodzą AN35N-400 oraz AN35N-Ultra. Pierwsza z nich bazuje na układzie nForce2 400 i obsługuje 64-bit pamięć w trybie single-channel. Natomiast druga z płyt AN35N-Ultra jest zbudowana w oparciu o układ nForce2 Ultra 400 i wspiera 128-bit pamięć DDR400 w trybie dual-channel.

  Oto szczegółowa specyfikacja płyt:

  • Mostek południowy MCP
  • Obsługa procesorów Socket462 AMD Athlon XP/Duron z 200/266/333/400MHz FSB
  • Zakres FSB: 100-250MHz
  • Mnożnik CPU: 8.0-23.0
  • Napięcie CPU: 1.100 — 1.850V; 1.85-2.000V w specjalnym trybie
  • ochrona cieplna procesora
  • 3 sloty DIMM, maksymalnie do 3GB pamięci PC3200 (DDR400), PC2700 (DDR333), PC2100 (DDR266) lub PC1600 (DDR200)
  • AGP 8X/4X
  • 5 slotów PCI (v2.2)
  • 6-kanałowy dźwięk AC97 v2.2 (Realtek ALC650)
  • 10/100MBit LAN (Realtek 8201BL)
  • 6 portów USB2.0
  • interfejs SPDIF
  • 3 porty IEEE1394

  Chipsetowy debiut ATi już niedługo


  Autor: Jasiek | źródło: The Inquirer | 12:38
  (1)Komentarzy (1)
  ATi zbliża się wielkimi krokami do oficjalnego zaprezentowania nowego chipsetu dla Pentium4. Układ RS300 będzie posiadał zintegrowany rdzeń graficzny 9x00. Marketing może wstawić w środku 0 lub 2 wedle uznania i tak będziemy mieli odczynienia z dobrze znanym 4-potokowym GPU z obsługą DirectX 8.1. Pierwsze płyty oparte na nowym układzie ATi dostarczy Asus, MSI oraz Gigabyte. Produkt kanadyjczyków zajmnie miejsce najszybszego zintegrowanego chipsetu dla platformy P4, wersji bez grafiki nie ujrzymy - to pole Intel rezerwuje dla swoich konstrukcji. RS300 będzie wspierał AGP 8x oraz pamięci DDR400 w trybie Dual Channel. Układ graficzny będzie adresował maksymalnie 128MB pamięci operacyjnej. Southbridge pojawi się w dwóch wersjach IXP150 oraz lepiej wyposażonej IXP300.

  Driver Cleaner 1.7


  Autor: Jasiek | źródło: D-H | 11:55
  Komentarzy (0)
  Ekipa DriverHeaven wypuściła nową wersję swojej aplikacji Driver Cleaner. Ma ona za zadanie pomóc użytkownikom w usuwaniu zbędnych plików i wpisów w rejestrze systemu, pozostałych po odinstalowaniu sterowników. Program radzi sobie zarówno z pozostałościami po Detonatorach jak i Catalystach. Wersja 1.7 wprowadza dodatkowo usuwanie resztek po ATi Multimedia Center, zakładce HydraVision oraz sterownikach do kart dźwiękowych Creative. Zainteresowanych zapraszam do pobrania Driver Cleanera stąd.

  AMD o technologii HyperThreading


  Autor: Jasiek | źródło: AMDMB/X-bit | 11:34
  (13)Komentarzy (13)
  Serwis AMDMB.com zamieścił dokument, lub raczej marketingową ulotkę, w której AMD przedstawia swoje komentarze na temat technologii HyperThreading. Drugi raz w tym roku AMD zdecydowało się krytycznie wypowiedzieć się o produktach konkurencji (poprzednim celem ataku był chipset 845G). Firma wybiórczo wskazuje przypadki gdzie HT może zmniejszyć wydajność P4 nawet o 10%. AMD wybrało trzy zestawy testów, w których symbolicznie została porównana wydajność Bartona 3000+ na A7N8X z P4 3.06 GHz na płycie Intela z i845G. Taki atak na HT może oznaczać, że konkurent Intela nie zamierza pracować nad tą technologią w przyszłych generacjach swoich procesorów. Podobne rozwiązania, w ślad za procesorowym gigantem, ma zamiar wprowadzić np. IBM i Sun. Jak widać AMD zamierza pójść inną drogą.

  IBM ma już NV40?


  Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 11:28
  (1)Komentarzy (1)
  Z ostatnich, nieoficjalnych wypowiedzi przedstawicieli Nvidii wynika, że firma cały czas ma problemy z produkcją swoich GPU w technologii 0,13. Niska wydajność produkcji uniemożliwia zalanie rynku nowymi układami Geforce FX5900, czy też Geforce FX5600 w wyżej taktowniej wersji Ultra. Nowy proces produkcyjny wydłuża też czas wprowadzania chipów na rynek masowy. Krążą plotki, że NV40 już trafił do laboratoriów IBM'a jednak przed uzyskaniem finalnego produktu wymaga on dwukrotnego przeprojektowania. Każdy z takich zabiegów trwa około 14 tygodni. Jedynie w przypadku, kiedy IBM uzyska odpowiednią wydajność i niski poziom odrzutów po jednej tego typu operacji, możemy liczyć na pojawienie się nowego gracza Nvidii na jesień. Okoliczności po raz kolejny mogą być sprzyjające dla ATi. Kanadyjska firma, jak nieoficjalnie wiadomo, wypuści swój następny wysyp topowych układów w sprawdzonej technologii 0,15 mikrona.

  Gun Metal Benchmark Patch


  Autor: DYD | źródło: Guru3D | 00:58
  (4)Komentarzy (4)
  Dokładnie 10 dni temu pisaliśmy o nowym benchmarku do sprawdzania wydajności głównie kart graficznych wykorzystujących możliwości DirectX 9.0 - ten pakiet sterowników wymagany jest przez Gun Metal Benchmark. W weekend producent tego benchmarka przygotował patcha aktualizującego poprzednią wersję 1.17S do wersji 1.20S. Sam patch waży niecały megabajt i dostępny jest stąd (764 KB). Przypomnijmy, że benchmark został stworzony przez grupę Yeti Studios oparty na przygotowywanej grze Gun Metal. Testowane są Vertex Shader 2.0, a także Pixel Shader 1.1, antyaliasing oraz filtrowanie anizotropowe, które są włączone na stałe. Wynik końcowy przedstawiony jest w postaci średniej, minimalnej i maksymalnej liczby klatek w danej rozdzielczości. Wyniki z dwóch dostępnych części benchmarka zapisywane są do plików 'html'. Pełną wersję becnhmarka w ostatecznej wersji 1.20S (na razie) można ściągnąć z oficjalnej strony.

  Osobisty odtwarzacz konferencji wideo


  Autor: DYD | źródło: VIA | 00:55
  Komentarzy (0)
  VIA Technologies wraz z Nimble Microsystems zaprezentowali Nimble V5 - osobisty odtwarzacz konferencji wideo. Urządzenie tworzy ultra kompaktowy mini PC, oparty na multimedialnej platformie VIA składającej się z energooszczędnego procesora VIA C3 i chipsetu VIA UniChrome CLE266. Niewielki i stylowy Nimble V5 będzie można zobaczyć w tym tygodniu na stoisku VIA podczas CeBIT America 2003, który trwa od 18-ego do 20-ego czerwca w Nowym Jorku.

  Nimble V5 o wymiarach 2"x7.7"x7.7" pobiera tylko 12 wattów mocy. Dzięki wiatraczkowi "rura cieplna" przeznaczonemu dla nisko poborowego procesora VIA C3, Nimble Microsystems stworzył ciche urządzenie, które użytkownicy mogą pozostawić włączone przez 24 godziny na dobę. Kompaktowych rozmiarów Nimble V5 pozwala pozostać w kontakcie wideo, głosowym, tekstowym, emailowym, umożliwia natychmiastową wymianę zdjęć i plików, oferuje indywidualnym użytkownikom konferencję wideo. Cena Nimble V5 wynosi około US$699. Urządzenie będzie dostępne od 3-go kwartału 2003 w Nimble Microsystems oraz w sieci partnerów. Witryna poświęcona Nimble V5 będzie uruchomiona pod adresem www.NimbleV5.com.

  Milion chipsetów Intela do serwerów i stacji roboczych


  Autor: DYD | źródło: Intel | 00:24
  (2)Komentarzy (2)
  Intel przedstawił dane o chipsetach przeznaczonych dla serwerów i stacji roboczych. Od momentu wprowadzenia nowej generacji tych chipsetów na początku 2002 roku dostarczono już milion układów. Chodzi o rodzinę chipsetów stworzonych do pracy z procesorami Intel Xeon, którą zapoczątkował układ Intel E7500 dla serwerów dwuprocesorowych. A co dalej? W najbliższym czasie Intel zapewni obsługę nowych technologii, takich jak PCI Express i pamięć DDR. Chipset składa się z jednego lub kilku układów krzemowych i stanowi "centralny układ nerwowy" komputera, przesyłający sygnały z "mózgu" komputera - mikroprocesora do pozostałych części systemu.

  Pod koniec 2002 roku Intel poszerzył swoją ofertę o nowe chipsety do stacji roboczych: Intel E7205 (do prostych stacji roboczych opartych na procesorach Intel Pentium 4) i Intel E7505 (do stacji roboczych bazujących na procesorach Intel Xeon). W tym samym czasie został również zaprezentowany chipset Intel E7501 przeznaczony dla serwerów z magistralą systemową 533 MHz, opartych na procesorach Intel Xeon. » czytaj dalej

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL